Veel publiek en vele emoties bij rechtzaak Autoslopers sleepten „wrakken" van de weg Wethouder optimistisch over voorzieningen sport en recreatie Vier circuits brengen „rast" in het centrum „Tentbouwers" forceerden brandkast in fabriek SJELEPIN AFGEZET mam Indonesië wil over Maleisië gaan praten Fiat huwelijk in Staatsblad Zes? vijf en drie jaar eis tegen hoofddaders Sleepschip zonk in Waalhaven Al te veel ijver voor opgeruimde Maasstad Man dronken in auto: vrouw sloeg ruit in Ouarles van Ufford prijs uitgereikt aan Piet Siegers Weer muziek hij overdracht van kerstboom Maatregelen voor verkeer bij mariniersfeest HET VOLLEDIGE VOEDSEL VOOR UW HOND Volkstuinen: gezinsrecreatie j Koop (vandaag nog) zo'npak./ Boeiend concert Duo Nederpelt Parkeren in woonbuurten probleem Buit van acht mille Mr. E. Star Busmann van Moskou naar Bern Claus von Amsberg bij Haagse politie Vw Concert studenten muziekgezelschap Zwaar Gok J. en G. Hoeksticliting verleende veel knip Café Glamour Niet gehalt Bevoorradingsschip voor Smit-LIoyd KRITISCH BEKEKEN DE ROTTERDAMMER DONDERDAG 9 DECEMBER 1<ks (Van onze rechtbankredaktie) T>OTTERDAM Juwelen geroofd door gat in muur", schreven *- we op 3 mei van dit jaar. Het was de kop boven het verslag van een van de meest geraffineerde juwelendiefstallen van de laatste jaren in de Maasstad. Onbekenden hadden, gebruik makend van het feit dat het Beurscafé was opgeheven en ontruimd in de muur van een gesloten telefooncel een gat in de muur gehakt dat uitkwam in de aangrenzende winkel van SiebeJ. T\E officier van justitie mr. J. D. de Jong eist zware straffen tegen de drie daders en minder zware tegen twee helers. De 46-jarige Jacob L. hoort zes jaar eisen, de 26-jarige Arie B. vijf jaar en de 24-jarige Rob J. drie jaar, tegen de 46-jarige Herman B. als heler twee jaar en tegen de 29-jarige nacht clubportier J. W. B, vijf maanden. Eerste Vraag uitgebreids folder bij Flora Hondébroodfabriak N.V, Postbus 28 Dordrecht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wethouder R. Langerak van sport en recreatie toonde zich woensdagmiddag tij dens de commissoriale behandeling van zijn beleidsnota nogal optimis tisch ten aanzien van de toekomst, „Er kan de komende jaren nog heel veel worden gedaan en in de eerste vier, vijf jaar van het tien- jarenplan is reeds veel tot stand gekomen", zo zei hij. De wet houder vroeg zich af of het niet beter zou zijn nu een vijfjarenplan te beginnen, teneinde de situatie beter te kunnen overzien. „Maar dat is nog maar een gedachte van me", aldus de heer Langerak, VOLKSTUINEN DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. E. Star Busmann, tot nu toe ambassadeur in Moskou, tot gevolmachtigd minister in Bern. In deze functie zal jlij mr. (Ij. M. M. L. Savelberg opvolgen, die bin nenkort met pensioen zal gaan. ;epubl iad i'|d' agina ZWARE STRAFFEN IN ZAAK S1EBEL-KRAAK komen. De politie heeft steeds in onderzoek. de zaak nog „Voor daze recidivist eer. zware straf: zes jaar". Met deze ongekend hoge eis besluit mr. J. D. de Jong zijn requisitoir. De verdc-diger, mr. N. v. d. Broek, wijst erop dat (het roet de man bergafwaarts is gegaan sinds -de oorlog. Hef laatste woord is voor Jacob. Hij is geschokt over -de hoge eis. „Meneer de officier kan me net zo goed 'gelijk een touwtje geven om me op te 'hangen", roept hij. „Zes jaar voor eer. sportieve inbraak, dat is voor mij hopeloos". Op hun gemak konden de inbrekers tientallen plateaus met duizenden ringen zorgvuldig leeghalen. De gordijnen bij Siebe] waren achter de etalages gestoten en zelfs controleurs van een nachtveilig- heldsdlenst was niets opgevallen. Een verkoopster van Sietoel kreeg maandag morgen, toen zij bij de zaak aankwam, argwaan. Toen ze de lege etalage zag, merkte ze tegen een collega op: t lijkt wel een inbraak. En dat was het. Aanvankelijk leek het dat de inbraak zo degelijk was voorbe reid dat het vinden van de daders onbe gonnen werk zou zijn. Echter op Eerste Pinksterdag volgden de eerste arrestaties dankzij veel tips en getuigenverklarin gen. Binnen een dag of tien had de politie al vermoedens wie er met deze inbraak te maken zouden kunnen heb ben. Een van de daders, de 23-jarige R. de J. werd gesnapt, toen hij een deel van de buit uit de bagagëkluis van CS kwam halen. Nu, tien maanden later, behandelt de Rotterdamse rechtbank deze zaak. Zoals te verwachten is de publieke tribune overvol. Kermissen en familieleden? De eerste die voor het hekje verschijnt is de 46-jarige Jacob L., die het laatste werd gearresteerd van degenen die voor de rechtbank verschijnen. Nerveus zijn mond trekkend en in slecht zittende kleren ziet deze tengere man er veel ouder uit dan 46 jaar. De president mr. A. R. Jolles gaat met hem het verloop van de Inbraak na. Vooraf vraagt hjj hoeveel keer Jacob Is veroor deeld. Twee keer voor de oorlog en twaalf keer na de oorlog, is het antwoord. In totaal bracht hij zestien jaar door in de gevangenis. „Hdbt u de waarheid verteld", vraagt mr. Jolles. Het antwoord luidt bevesti gend me<t de toevoeging, dat hij bij het tweede verhoor pas de namen van de anderen noemde. In de nacht-:van' 30 april-" is met het bakken in het Beunscafé begonnen, sa men met de 25-jarige Arie B. die mr. Jolles -de ontwenper van het plan noemt. De nacht daarop zijn Arie en de 24-jarige Rob J. al bezig voordat Jacob zich bij hen voegt. Hij heeft zich verslapen om dat hij de vorige dag dronken was. Het werk gaat verder en in -de vroege mor gen van 2 mei kan Jacob zich door het smalle gat in de zaak van Siebel wrin gen. Arie is nu zeer geëmotioneerd. Als de officier van justitie vervolgens vijf jaar gevangenisstraf eist, mompelt het pu bliek „Schande". Mr. A. Schuit, de ver dediger, zegt dat in bepaalde kringen bewondering bestaat voor deze stunt. Het zijn echter armzalige mensen die voor de rechtbank komen die nu voor deze gla mour moeten betalen. Hij schetste de moeilijke familieomstandigheden en ver telt dan het geschonden vertrouwen in zijn gabbers misschien de aanleiding tot verbetering kan zijn. Dan krijgt Arie toch gelegenheid iets over Rob te zeggen. „Maar geen scheld woorden, hé," vermaant de president hem. Fel en kort zegt Arie: „Ik heb hem (hij bedoelt Arie) gespaard, maar ik heb nog geen kerstkaartje van hem gehad, die sehobber. Deze jongen heeft ons op een laffe manier verraden. Het is verschrik kelijk wat hij allemaal heeft verklaard' Arie 'houdt zich netjes aan de afspraak en als er af en toe een scheldwoord dreigt, slibt hij bet in. Mr. Jolles zegt ten slotte: „Het gaai keurig, hè" en Arie: .Door hun lagen ben ik voorgoed gene zen". Als hij wordt weggeleid zegt zijn moeder op de tribune: gaat eraan. Jij bent mijn Ari.e" Mr, Jolles tot Jacob: „Een gevaarlijke gok geweest, die inbraak". Jacob barst los: „Ik heb de voile consequenties geno men. U kent de achtergrond. Ik heb geen wangen meer over. Die vuile schur ken. ."De president ontneemt hem het woord en zegt niet in te willen gaan op de achtergrond. Hjj zegt dat ook tegen de raadslieden. De zaak wordt slechts behandeld tot en met het verdelen van de bult. Wat daar na is gebeurd, inelusief het verlinken, zal niet worden besproken. Mr. Jolles zegt dat er nog steeds mensen zijn die een gedeelte van de buit 75.000) heb ben op vrije voeten zijn. Het is niet uit gesloten dat deze eens voor de rechtbank (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het 825 ton metende Nederlandse binnenvaart-sleepschip Wil- helmina (geladen met 825 ton slakken- zand) is woensdagmiddag in de Waalha- yen gezonken. De Wllhelmina werd gesleept door de Gouwe en werd aangevaren door bet Duitse sleepschip Hoescb 20, dat gesleept werd door de Maria L De kapiteins en de schippers merkten elkaar te laat. De Hoesch 20 liep met de voorsteven in de stuurboordzijde ter hoogte van de achterroef van de Wilhel- mina. Dit schip liep een scheur op in de huidplaten onder de waterlijn. Hoewel snel ter hulp gekomen pompboten pro beerden het schip drijvende te houden en bij pier 7 aan de grond te zetten, is het op ongeveer 40 meter uit het hoofd yan pier 8 gezonken. Twee opvarenden, de schipper en diens echtgenote, zijnn tijdig op de Gouwe overgestapt. De Hoesch 20 kreeg lichte schade aan de voorsteven en is doorgevaren naar de ankerplaats „De Merode". (Van een onzer verslaggevers) KOTTERDAM/Schiedam Het werk van de Jacob en Geertruida Hoekstich- ting heeft de laatste tijd niet stilgestaan. Vele blinden, konden worden geholpen aan dathene, wat hen niet door andere instanties kon worden verstrekt. Hulp werd verleend bij studie, het aanschaffen van muziekinstrumenten, het verstrek ken van bandrecorders voor het beluiste ren van Het Gesproken Boek en extra kolen en wollen kleding. Voor een groot gezin, dat onvoldoende gehuisvest was, kon de Stichting een pand aankopen. Mogelijk komt, door het in werking getreden van de Bijstands wei wijziging in het werkpatroon. Afge wacht moet worden, hoe deze wet door de Gemeentelijke Sociale Diensten zal worden geïnterpreteerd. Bij de steeds stijgende levensindex blijft waakzaamheid geboden de noden op te sporen, waar ze nog liggen: bij de groepen boven 65 jaar. De Stichting ver heugt zich wederom in staat fe zijn ge weest een beetje zon te brengen in .ver duisterde levens. Nadat de rust op de volle tribune weer is teruggekeerd (die was verbroken door het horen van de zware eis) komt de 26- jarige Arie D. voor. Arie, in een keurig lichtgrijs pak. praat rustig en antwoord kort en zakelijk op de vragen van mr. Jolles. Hij zegt hoe Jacob L. de tweede dag te laait was gekomen en hoe 'hij toen Rob de J. had igehaald en hoe zij samen hebben gehakt. Dan gebeurt waar iedereen al op heeft zitten wachten. Arie vraagt aan de pre sident of hjj iets mag vertellen over Rob („de schooier"). De president: „Nee" Arie: .Jammer, dat lk het hier niet mag doen. Ik ga voor jareniang de kast in. Ik heb die schooier steeds gedekt maar naJolles: Stop. Mr. S. Ivens. verdediger, zegt dat hij niet erg onder de indruk is van deze ge~ tuigeverklaring. Ik kende ze al, zei hij. Er waren brieven van 35 en 18 kantjes gestuurd aan de rechtbank. Hij vindt het ai of niet meedoen aan het hekken van Rob niet relevant. Het mededaderschap is toch al 'bewezen. Hij stelt dat er een la cune in 'het onderzoek is. Br is nog een tdkort van 75.000 in het terugvinden van de buit. Mr. Ivens, houdt een warm pleidooi. Uitvoerig gaat de verdediger in op de moeilijkheden die Rob heeft met zijn komst. Rob zit ondertussen zielig te hui spraakgebrek. Er is voor hem geen loe ien. Ik geloof niet, zegt de heer Ivens, dat deze jongen de anderen heeft opgelicht, zoals men nu beweert. Hij is zelf de dupe. Als Rob het laatste woord mag zeggen mompelt hij iets ais ik heb niets te maken met al die spelletjes met de poet De spanning op de publieke tribune ebt weg ais de iaaitste twee verdachten voorkomen. Hef zijn de 46-jarige koop man H- G. B. en de 29-jarige nacht clubportier J. W. V. Hun is heling ten laste gelegd van gouden armbanden, halskettingen en andere sieraden. De officier eist tegen de koopman (acht tien keer veroordeeld) een gevangenis straf van twee jaar met aStrek en tegen de portier vijf maanden met aftrek. De officier spreekt over de maatschap pelijke achteruitgang van Herman B. In 1963 scheen hij er boven op te komen, in die tijd dreef hij een café, maar een ver oordeling brengt intrekking van zijn ver gunning mee. Een classificeerdersbedrijf mislukt door belastingschulden. De Amsterdamse politie kwam hem op het spoor toen hU eind mei op de Zeedijk in een café sieraden tot een waarde van zeker duizend gulden voor een prik pro beerde te verkopen. Een paar dagen la ter arresteerde de politie in Rotterdam hem toen hij dronken over de straat liep. Zijn raadsvrouw, mevrouw mr. L. H. Sonnevedd-Nijssel, ziet in hem slechts een geiegenbeidsh e 1 er. Jan V. is portier in een bijzonder slecht bekend staand café in de buurt van de Kruiskade. Hij had eerst een aantal jaren gevaren, voordat hij uitsmijter werd. Zijn figuur, fors, lang, maakt hem voor deze func'ie zeer geschikt „HU staat eigenlijk bulten het grote misdrijf," betoogt de verdediger, mr. J. F. van Nlemvktiijk. „Door deze zaak heeft hij een behoorlijke tik gehad." Mr. Van Nlauwkuijk pleit voor een groot voor waardelijk gedeelte, „want eigenlük is hü maar tussenpersoon geweest." Uitspraken over veertien dagen. Rob de J. die vervolgens voo-komt. praat moeilijk, hij stottert. Hij beweert bij hoog en laag niet te hebben gehakt. Hij geeft edhter toe dat Arie hem eerder vooreen straf heeft behoed door hem te dekken. Dit ontlokt de president de vraag: Keurig hè". Arie moet vervolgens als getuige ko men. De president, die kennelijk moei lijkheden voorziet, vraagt de wachtmees ters Rob in de uiterste hoek van de be klaagde-back te zetten. Twee wachtmees ters stellen zich tussen de beide mannen op. Arie zegt dan: „ik heb het grootste deel gedaan. Rob heeft meegeholpen". Als Arie wordt weggevoerd door de wacht meester begint hU te schelden In de rich ting van Rob. De officier eist drie jaar met aftrek voor Rob. DJAKARTA Indonesië wil be. sprekingen beginnen met Maleisië, Singapore en Noord-Borneo ter rege ling van het Maleisische geschil. Hoe wel zyn regering nog niets officieels hierover had vernomen, reageerde de minister van Buitenlandse Zaken van Singapore, Najaratnam, positief op dit plan. „Wij zijn bereid tot overleg waar en wanneer Indonesië dit maar wenst' zei hij. Aan dit voornemen, dat minister Soebandrio bekendmaakte, voegde hjj nog toe te hopen dat na dit overleg allen in vrede verder zullen kunnen leven. Verder wordt gemeld, dat minister Soewito van Indonesië, plaatsvervan ger van de heer Soebandrio, ter ge legenheid van een beleefdheidsbezoek van de Nederlandse ambassadeur, mr. E. L. C. Schiff (die met verlof naar Nederland komt) heeft verklaard, dat Nederland veel begrip heeft voor In donesia's psychologische gesteldheid. Als voorbeeld haalde hjj het verbod van de Utrechtse burgemeester aan om de Papoeavlag naast de Nederlandse te hijsen op een bijeenkomst van Pa poea's in de Domstad. Nederland be grijpt, aldus Soewito, dat het dingen moet vermijden die het verdere her stel der wederzijdse betrekkingen kunnen schaden. Tot voorzitter van het Produktschap voor gedestilleerde dranken is benoemd mr. K. A. M. Bastiaensen te Breda. De heer Bastiaensen, die wethouder van Bre da is, zal de opvolger zijn van mr. dr. P. J. Witteman, die zich niet meer beschik baar heeft gesteld vanwege zijn leef tijd. De Amerikaanse onderneming Conso lidated Cigar Corporation heeft het meer derheidsbelang verworven in de NV Wil lem n sigarenfabrieken in Brabant tegen betaling in contanten en gewone aande len Consolidated Cigar. ROTTERDAM De 33-jarige fabrieks arbeider A. A K. en de 29-jarige A. v. d. W., die werkzaam was bij een autoslo perij, z(jn enkele weken geleden op een nogal eigenaardige manier voor zichzelf met een sloopbedrijf begonnen. Het ge volg was, dat zjj vandaag voor de off! cler van justitie werden geleid. K, is de zwager van v. d. W„ en beide mannen spoorden enkele eigenaren op van langs de weg staande autowrak ken. Drie wrakken werden gekocht voor 10 tot ƒ20, maar de mannen gingen zich afvragen waarom zij die wrakken zouden kopen. K. vond, dat er genoeg langs de weg staan om zó mee te nemen. Van de Maasdijkweg haalden beiden een oude auto weg en vlak er voor stond een tweede, die ook werd weggehaald. Voor het wegslepen werd de auto van v. d. W, gebruikt. Even maakte v. d. W. bezwaar tegen de tweede auto, want dit zag er nog keurig onderhou den uit Maar K. overwon deze bezwa ren. De auto's verdwenen naar het woonwagenkamp in Pernis. Op dezelfde manier verdween een Ford Mercury van de Charioisse Lagedijk. Toen deze auto werd teruggevonden, was zij al in stukken gebrand. De eigenaars van de beide auto's aan de Maasdijkweg kregen inmiddels van een onbekende zijde de tip waar zij (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 28-jaiige koopman ?->S. uit Rotterdam is woensdagmor gen naar het bureau Bergsingel ge bracht. De man was aangehouden omdat hij slingerend mei zijn auto over de Oostzeedijk reed. Hij was onder invloed van sterke drank. Hem was de rijbevoegdheid tot maart 1967 ontzegd. Zijn auto is in beslag genomen. In zijn gezelschap bevond zich een eveneens onder invloed verke rende vrouw, die weigerde het politie bureau te verlaten. Ze wilde op haar vriend wachten. Buiten het bureau gezet, trok ze haar schoen uit en sloeg een ruit van het bureau in. Hierop is ze ter zake van opzettelijke vernieling in bewaring ge steld. ROTTERDAM Smit-LIoyd N.V. heeft de Scheep ?werf De Hoop te Lobith opdracht gegeven voor de bouw van het bevoorradingsschip Smit-LIoyd 8, dat een zusterschip za! worden van de zeven andere bevoorradingsschepen van deze rederij. De hoofdafmetingen zijn 59,76 meter lengte, 11,72 meter breedte 5,15 meter holte. Het madhmevermogen is 3000 ipk, de djenstvaart is 14 knoop. Het laadvermogen op het achterdek 32 meter lang en 8,89 meter breed, is 400 ton. Verder kunnen deze schepen driehonderd ton olie en vierhonderd ton water vervoeren. Voor vervoer van cement en bariet in bulk zijn onderdeks verticale Hallibur- tontanks aangebracht met een totale ca paciteit van 120 ton. Het is de bedoeling dat de Smit- LIoyd 8 komend jaar eind mei in dienst wordt gesteld. ARNHEM In het Arnhemse Ge' meentemuseum is gistermiddag door de commissaris in de provincie Gelder land, mr. H. W. Bloemers, de Quaries van Uffordprijs uitgereikt aan de Velp- se beeldhouwer Piet Siegers. Deze prijs moet worden gezien als een bevorde ring van de sculpturale kun?t, waar Ne derland nooit erg vertrouwd mee is ge weest. Langzamerhand is toch het be sef rijpend, dat beelden een functionele rol vervullen. In Gelderland wordt veel aandacht besteed aan beeldhouwkunst, zo zei de commissaris bij de uitreiking. Dr. Oxenaar, directeur van het Kröller- Muller museum, gaf hierna nog een korte karakteristiek van Siegers" werk. hun wagens zouden kunnen vinden. 2ij waarschuwden de politie, die in het woonwagenkamp in Pemis op on derzoek uitging. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Noorse kerstboom zal dit jaar weer met muzikale omlijs ting kunnen worden overgedragen. De werkzaamheden aan de Coolsingel zijp zover gevorderd dat dit mogelijk is. Bur gemeester B. Bull van Oslo zal de boom dinsdagavond 14 december om acht uur overdragen. Omstreeks kwart over ach! gaan de lichtjes aan. Het Rotterdamse Congreszaal Muziek korps van het Leger des Heils o.l.v. ka pelmeester Johan Voorn en de Leger des Heils Zangkoren o.l.v. de zangbrigadelei- ders W de Nooijer en N. T. Berkenbosch zullen het muzikale gedeelte verzorgen. Zij zullen, zoals voorheen, op het bordes van het stadhuis staan opgesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie heeft een aantal verkeersmaatregelen bekend ge maakt, noodzakelijk in verband met de plechtigheden bij het 300-jarig bestaan van het Korps Mariniers op vrijdag. Het Oostplein zal van 9.30 tot 9.50 uur, behal ve de noordelijke rijbaan en de Oostmo- lenwerf, voor alle verkeer zijn afgesloten om de kranslegging mogelijk te ma ken. Het verkeer over de Blaak in de rich ting van het Oostplein wordt via de Mari niersweg en Goudsesingel oostwaarts ge leid. Verkeer dat het Oostplein uit ooste lijke richting (Oostzeedijk en Slaak) na dert, kan normaal doorgang vinden. Voor ht défilé op de Coolsingel zal de zijde van het postkantoor van 7 tot 12.15 uur, de westelijke rijbaan van 10 tot 12.15 uur zijn afgesloten. Verder zijn van 11 tot 12.15 uur afgesloten voor alie ver keer de Meent tussen Coolsingel en Rode- zand en de Aert van Nessiraat tussen Coolsingel en Lijnbaan. Op deze wegen geldt aan een wachtverboa. Voertuigen aie in. strijd met dit verbod op die tijd geparkeerd staan, zullen door de politie worden weggesleept. De Btadhuisstraat en de parkeerterrei nen aan het Dooiwater en de St. Jacobs- plaats zijn van 7 tot 12 uur gereserveerd voor genodigden. Langparkeerders, die gewoon zijn hun wagens op deze terreinen te parkeren, worden geadviseerd op vrijdag hun wa gens ia mogelijk thuis te laten, oradait de uitwijkmogelijkheid in het centrum mi niem is. 'russen 10 en 11 uur marcheren de aan het defüé deelnemendetroepen van de Blaak naar de Coolsingel via de routes Botersloot - Meent- Haagseveer - Pom- Pompenburg (linker rijbaani. Weggebrui- penburg (linker rijbaan: en Gojdsesingeï- icerks moeten gedurende aie tijd rekening houden met stagnaties. Dat geldt ook voor het tijdvak tussen 11.40 en 12.15 uur als de troepen via de Kruiskade en Aert van Nesstraat - Karei Doormanstraat -West- blaak - Hochussenstraat - "Wytemaweg naar de Energlehai marcheren. Het verkeer, komend vanaf de Boe zemsingel, rijdende in de richting van Van Brienenoordbrug, wordt via Ger- desiaweg en Slaak geleid. A Scheef Hoofdcommissaris A. Woiters van de Rotterdamse politie moest woensdagavond in de raadzaal ten atadhuize enige zaken toelichten tijdens de openbare vergadering der gemeenteraadscommissie voor vervoers- aangeiegenheden. Ilij gerankte daarbij op glnd ü8 en reed een heel scheve schaats. In de. Rotter damse dagbladen verscheen een paar weken ge leden een kort bericht, dat on der bepaalde omstandigheden tijdens zeer drukke koop. zaterdagmiddagen de binnenstad zou kun nen worden afgesloten voor autoverkeer. Hoofdcommissaris TVolters noemde dit bericht een „niet bepaald geslaagde maar wel enthousiaste uitloting, die wat over trokken in de kranten is gekomen". Met een bevestigende knik in de richting can de perstribune beaamde burgemeester V. Thomassen dit. Burgemeester Thomas- en is kenielyk niet op de hoogte van de dessous. De „niet bepaald geslaagde maar wel enthousiaste uitlating" ia een officiële, op schrift gestelde verklaring, die het hoofd- bureau van politie ongevraagd aan de kran ten ter publicatie aanbood, één dng nadat er tussen hoge vertegenwoordiger# van het politiekorps en persvertegenwoordigers diepgaand van gedachten is gewisseld. In dat gesprek bracht de politie dit punt niet ter sprake. Met deze niet erg duidelijke verklaring wisten de krantenredacties niet goed weg. Daarom werden nadere inlichtingen ge vraagd aan de politie-ambtenaren die voor liet verstrekken van informaties zijn aan gewezen, Nadere informaties konden deze ambtenaren niet geven roet bet gevolg dat toen maar de letterlijke tekst zonder toe lichting is gepubliceerd. Dit ter nadere informatie aan burgemees ter Thomassen, v De weihouder bestreed de stelling die in de commissie was gedaan dat sport en recreatie in Rotterdam altijd aan het kortste eind trekken. Het is nu eenmaal zo dat in een havenstad zaken op het gebied van scheepvaart en energievoor ziening voorgaan en dan moeten Inder daad wel eens recreatiebehoeften wijken. Dr. F, J. Krop (ch) sprak in dit verband van een twintigjarenplan. Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom (ar) wilde graag weten of er een maxi maal gebruik van de sportvelden wordt gemaakt, welke vraag wethouder Lange rak zeer positief beantwoordde. Er wordt eerder te veel gespeeld dan te weinig. Een speciale commissie houdt toezicht op een optimaal veldgebruik. Een belangrijke gezinsrecreatie noem de hij de volkstuinen, «en mening die de pacifist-socialist L, C J. Slaager niet deelde. Hij had de indruk: gekregen dat er door de semi-permanente bewoning van de tuinhuisjes een idee van een ba rakkenkamp ontstaat. Hij zag de volkstui nen liever zover mogelijk naar de rand van de stad. Het verblijven tijdens de zomermaan den in de tuinhuisjes was iets waarom de wethouder juist blij was. Er zijn overal goede sanitaire voorzieningen, zei hij. Hij hoopte in de nabije toe komst over te kunnen gaan tot de aanleg van een aantal permanente volkstuincomplexen, een soort volks tuinparken, waar ook niet-huv. ders n»n kunnen komen. Hierbij zal ook een complex zijn voor Hoogvliet, afwijkend van hetgeen oorspronkelijk voor deze wijk was ge dacht, namelijk een complex vlak „onder de rook" van de raffinaderijen. Naar aanleiding van wat mr. C. J. N. van Dongen (soc) had gevraagd ov«r een aantal grote objekten, zei wethouder Lan. gerak dat de rijksgjedkeuring voor een sporthal aan de Enk (de centrale hal voor de Linker Maasoever) in het twee de kwartaal van '66 wordt verwacht. Mo gelijk kan in de loop van volgend jaar reeds met de bouw worden begonnen. Gezocht wordt nog steeds naar de mo- §elijkheid in Blijdorp een sporthal te ouwen. In de toekomst zal een sporthal voor gehandicapten verrijzen bij de mytyl school aart de gotdehveg. Andere zaken die er bij de behande ling van de nota uit kwamen zijn: Het zwembad in het westen van de stad is nog niet aan verwezenlijking toe. Er is nog geen goedkeuring en ook de financiën zijn niet beschikbaar Mocht deze situatie veranderen dm zou binnen *t jaar met de aanleg' km nen worden begonnen, aldus de wat houder. Voor het komende jaar staan vee! plannen op stapel voor de aanleg van openbare en besloten speelveldjes vC de jeugd. De mogelijkheid bestaat dat er !n net Staalduinse bos (Hoek van Hol land) een golfbaan wordt aangelegd In de volgende raadsvergadering komt een voorstel aan de orde voor de aanleg van vijf sportvelden jn Laag-Zestienhoven. Er wordt gewerkt aan een plan voor meer recreatiemogelijkheden 0D de Bergse Plassen. y 9 Jeugdland gaat volgend jaar door xij het in kleinere vorm dan dit jaar' Alleen de Energiehal (de Abayhat aai verdwenen zijn) zal ruimte bieden aan deze manifestatie. ROTTERDAM Een aantrekkelijk programma van diverterende aard werd dinsdag tijdens het lunchconcert van de Rotterdamse Kunststichting in een helaas slechts matig bezette Atrium, zaal uitgevoerd door het pianoduo Theo en Titia Nederpelt Reeds vaker heelt dit duo zich met succes in de Maasstad laten horen (o.a. in de Lantaren) en de toen reeds gesignaleerde kwaliteiten, zoals hel der, niets verdoezelend samenspel en muzikale gedrevenheid, vielen ander maal op. Hat concert werd door het dit- maal uitsluitend vierhandig spelend duo geopend met een stijlzuivere weer gave van de verrukkelijke sonate in Bes, K.V. 358 van Mozart, met het Ada gio als dichterlijk hoogtepunt Een bij zondere prestatie was hierna het rag fijn weergegeven „Laideronnette, Impératrice des Pagodes,", een juweel- tje uit de suite „Ma mere l'oye" van Ravel. Van Francis Poulenc speelde het duo dat alles uit het hoofd uitvoer- de de gemakkelijk aansprekende drie-delige sonate, waarbij het midden deel „Rustique" sterk doet denken aan de „Mouvements perpétuels" van de zelfde componist (voor piano-solo). Het korte programma werd besloten met een grappige „uitsmijter" van Géza Frid: het feestelijke „Kermesse 4 Charleroi". Het duo kreeg steeds war me bijval voor het gebodene. Het eerstvolgende lunchconcert, dinsdag 21 september zal worden verzorgd door het Rotterdams Swec- linck Ensemble. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uitvoerig is woensdag avond in de openbare vergadering van de raadscommissie voor verkeersaangele- genheden gesproken over parkeerproble men in en rond bet centrum en over de verkeersafwikkeling in de ruit binnen stad (Coolsingei-Westblaak-ÏVestersingel- Weena). Uit de beantwoording door enke le deskundigen bleek dat het ln de be doeling ligt dit gebied in vier kleine ralten te verdelen. De wegen om iedere ruit zullen eenrichtingsverkeer krijgen waardoor in feite vier circuits ontstaan. Binnen het gebied is geen doorgaandverkeer moge lijk en het verkeer op de vier grote omsluitende wegen zal geen last krijgen van Unksaf-slaand verkeer. Zo zal de Karei Doormanstraat een veel rustiger karakter krijgen. De heren J. Worst (ar) en J. M. G. Pompo (soc) sneden het parkeerprobleem aan. Het bleek dat men van gemeentewe ge (en ook politie) tevreden is over de resultaten van de nieuwe parkeermaatre- ge'en. De belangstelling voor het grote par, keerterrein <570 plaatsen) aan de Van Oldebarneveltstraat valt tegen. De opbrengst (totaal nog geen vijfduizend gulden) is te laag. Hoofdcommissaris J. Wolters beloofde dat de klachten van de centrumbewoners ten aanzien van het parkeren zullen worden bekeken en bo vendien hoe daaraan tegemoet kan wor den gekomen. Er zal worden geprobeerd het parke ren onder viaducten meer dan tot nog toe mogelijk te maken. Het parkeren van vrachtwagens in de binnenstad en de scheiding vrachtvervoer-peraonenvervoer zal halverwege januari in de raad ko- O OTTERDAM Inbrekers hebben vannacht een deur geforceerd van het katoor van Fijmverk N.Y. aan de Industriestraat. Met een snijbrander, die uit de fabriek werd gehaald, brand den zij een gat bij het slot van de deur, waarna deze kon worden ge opend. Vervolgens werd de brandkast on der handen genomen en om bij dat werk onzichtbaar te blijven hadden de inbrekers met bureaus, hoezen van schrijfmachines en gordijnen een tent om de brandkast gebouwd. Uit twee geldkistjes werd ongeveer acht mille buit gemaakt. Verder werden er in de directiekamer twee bureaus opengebroken, maar daaruit werd niets vermist. Deze inbraak vertoont grote over eenkomst met hetgeen in de nacht van 30 november op 1 december werd ge presteerd in een pand aan de Tolhuis- laan. Ook daar had men rond de brand kast een tent gebouwd, waaronder men ongezien een brander kon hanteren. Misschien zijn dezelfde mensen aan het werken geweest. Woensdagmiddag is er aangifte ge daan van diefstal van twee petten, een muts, een paar herenhandschoenen en een sporthemd uit een vitrine aan de gevel van een winkel aan De Slinge te Rotterdam. De dieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de ruit vernield. men. Dit beloofde wethonder J. U. Schilt- huls. Wethouder mr. J. Bavinck zu dat in de nieuwste wijken, zoals Ommoord, ge rekend is op parkeerruimte van één auto per woning. Dit kan, vooral bij de hoog bouw worden uitgebreid door autos in twee Ingen te parkeren. Er zullen echter geen dure parkeergarages in deze nieuw ste buitenwijken komen. De huren van de woningwetwoningen zouden dan tot over de tweehonderd gulden per maand stijgen en dat vindt de wethouder niet juist voor woningwet. Hij gaf toe dat men «ver het parkeer probleem in de woonwijken niet ls uitge praat. Rust is in woonbuurten belang rijk, maar de bewoners stellen ook enige comfort op prijs en willen niet al te ver naar hun auto's lopen. Andere punten die uit de vergadering naar voren kwamen zijn'. 9 B. en W. zullen spoedig gaan spre ken over een zelfstandige verkeers dienst Voorlopig komt er geen uitbreiding van het aantal voorrangswegen en „70 km/uur-wegen". Parkeren in expeditiehoven zal (waarschijnlijk door een vergunningen- systeem) aan banden worden gelegd. In meer stadswijken zullen straten eenrichtingsverkeer krijgen, 9 De toestand van da auto's die in de weekeinden op de weg komen, blijkt over het algemeen beter te zijn dan de politie dacht MOSKOU Vice-premier Alexan der Sjelepin is als zodanig en als hoofd van een belangrijke commissie afge zet, Dit gebeurde door de Opperste Sowjet, op voorstel van premier Ko- sygin van de Sowjetunie. Sjelepin gaat zich geheel wijden aan het werk voor de communistische partij, Totdusver werd hij door westelijke waarnemers gezien als een van de opkomende ster ren aan het Sowjct-firmament. DEN HAAG De heer Claus von Amsberg bracht vandaag een werkbezoek aan de Haagse politie. Vergezeld van zijn secretaris arriveerde hij vanmorgen op het hoofdbureau, waar hij werd ontvan gen door de hoofdcommissaris, de neer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, die hem een inzicht gaf in de organisatie en werkwijze van het Haagse politie korps. De heer Von Amsberg werd vervolg®.? door het hoofdbureau rondgeleid, waarpu hij o.a. de alarmcentrale en de verbin dingsdienst bezichtigde en waarby hem verder ook diverse motorrijtuigen en net gebruik ervan werden getoond. Na een iunch, die de Haagse politie aanbooa, bracht hij vanmiddag een bezoek aan ne> politiemuseum en aan de technische cp- sporings- en herkenningsdienst om streeks half drie vertrok de verloofde DEN HAAG Vandaag is ih jlSj Staatsblad de rij csvm IMUPFlej huwelijk en de Wet tiöUifUÜsaltó vW de heer Claus von Amsberg versche nen. Gisteren, 8 december, zijn beidt wetten door koningin Juliaria geur kend en gecontrasigneerd door oe minister-president, de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken.. wetten worden Gouvf ook, ROTTERDAM In het kader van het Studium Generale concerteerde dinsdagochtend in de aula van de Ne derlandse Economische Hogeschool het Rotterdams Studenten Muziekge zelschap onder leiding van Johan van Gooi. Twee werken stonden op het programma: een orkestsuite van Ra- mean en een vioolconcert van Vival di. Het was een goede gedachte om eens wat muziek te brengen van de ten onrechte weinig gespeelde Franse meester Jean- Philippe Rameau, tijd genoot van Bach en veelrijdig musi cus, die ook theoretisch baanbrekend werk heeft verricht. Hij componeerde een kleine veertig opera's. Uit één der meest geslaagde, „Castor en Pollux", werd een orkest suite samengesteld, die door de studen ten met veel élan werd vertolkt. Het slot leverde wel wat moeilijkheden op, wat samenspel en zuiverheid betreft, maar de enthousiast musicerende le den van het gezelschap hebben zich hier kranig doorheen gewerkt. Fraai en ritmisch verzorgd spel viel vooral te beluisteren in de „Tambourin" en de „Air Gai". Van de „preto rosso", Antonio Vi valdi, wiens werken bij ons meer be kendheid genieten, speelde de violist Rob Sperling op muzikaal boeiende wijze, samen met de goed reagerende strijkergroep van het concerto in g-kieln op. 6 no.l. Het publiek reageer de steeds bijzonder hartelijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2