Goed en bekwaam volk9 adelstitel Mariniers mmwi Monument werd Geen vrede zonder geloof in Friesland heeft eigen partij „ARS MUSICA" ,,'fc Voel me voor de lessenaar geboren Tv-aclear reed te hard en moet nu Winkel verwoest door brand (aangestoken?) V Dankdienst in Grote Kerk aan slot jubileum Radiotoestel zond uit Musiceren op hoog peil Paard op hol: man omgekomen Dronken autodief maakt brokken: twee gewonden Boeiende rede van mr. Lichtenauer R'dams Opera Koor Ds. M. J. C. Visser tijdens dienst voor de vrede P. A. J. v. Zuijlekom na bijna 46 jaar met pensioen Interessant orgelconcert Herdenkingsavond Esperanto Comité Arm verbrijzeld 26.000 Barokensemble met solisten Dievegge aangehouden; zakkenrollers aktief wksl Huismusici hielden Kerstliederermvond Man beroofd van PmnBOSESH DE ROTTERDAMMER Pagina 4 MAANDAG 13 DECEMBER jgw (Vrn een onzer redacteuren) T> OTTERDAM Ter gelegen- heid van het driehonderdjarig bestaan van het korps Mariniers werd zaterdagmorgen in de Grote Kerk een dankdienst gehouden, waarin voorgingen de hoofdvloot- aalmoezenier dr. L. A. M. Goossens O.F.M. en de hoofdvlootpredikant ds, J. W. Sepmeijer en mr. W. F. Lichtenauer, voorzitter van het Historisch Genootschap „Rotero- damum" een herdenkingsrede uit sprak. Aan deze stijlvolle bijeen komst verleenden voorts mede werking de Marinierskapel van de Koninklijke marine, het Marine koor van het ministerie van defen sie en André Verweerd, orgel. Niemve tijd Roem vanaf 4995 4 deurs ffiï (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zondagavond is in de Schotse Kerk aan de Schiedamsevest de jaarlijkse dienst voor de vrede gehouden. Hieraan werkten bijna alle in de Maasstad wonende predikanten van huiten 95 (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Dit zegt de heer P. A. J. van Zuijlekom (65)„Een klas in je vingers heb ben, zo'n wriemelende bende, de een 's over zijn haren strijken en Teen ander 's streng aankijken. Dan voel ik me een organist." nog ORDE HOEDEN NOZEMPROBLEEM landse kerken mee. De liturgie werd door deze predikanten ge zamenlijk verzorgd. (Van een onzer verslaggevers) T> OTTERDAM Brandstichting At of een andere oorzaak? Voor die vraag staat de recherche nadat in de winkel van de heer A. Ihurg aan de Crooswijkseweg een felle brand had gewoed, die volgens de heer Iburg 30.000 en volgens do brandweer voor 40.000 schade had gebracht. De brandweer houdt het op: oorzaak onbekend. De recherche verzoekt echter mensen die over deze brand in lichtingen kunnen geven zich met haar in verbinding te stellen (tel. LOCHEM Op de weg Lochem Laren is vanmorgen de 29-jarige J. E. Seminelink om het leven gekomen 'Oen zijn paard op hol sloeg en voor £en joist passerende tankauto liep. bemmelink stond met zijn paard en Wagen in een bosje naast de weg. Plotseling schrok het paard en rende de verkeersweg op. De man werd bij de botsing van de wagen geslingerd en was op slag dood. Het slachtoffer was niet gehuwd. Het paard werd eveneens gedood. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Omdat de bemanning van een surveillancewagen van de be stuurder van een bestelwagen dacht dat hij onder invloed reed. ging zij die wagen achtervolgen. De bestelwagen reed op een gegeven opgeblik met negen- krn per uur over het Stadionviaduct. Op de afrit verloor de bestuurder de macht over het stuur. De wagen maakte een halve draai en kwam met de achterzijde terecht tegen de voorzijde van een bestewagen die uit tegenovergestelde richting kwam De 34- jarige mevrouw J: van Toorn-Heeren uit Roosendaal kreeg diverse verwondingen evenals de 35-jarige mevrouw Tb. Kers- Jongepier. Beiden zijn na behandeling in het Zuiderziekenhuis naar huis gegaan. De bestuurder van de hardrijdende bestelwagen bleek de negentienjarige schoonmaker J. H. die niet in bezit was van een rijbewijs en de wagen op de Lodijk had gestolen van zijn werkgever. Hij verkeerde onder invloed en is naar het politiebureau Sandelingplein ge bracht. Dr. Goossens hield een korte pre dikatie naar aanleiding van Psalm 33 vers 10 tot 22 („In deze Psalm wordt de verhouding van de mens tot God geschetst in een voor de krijgsman verstaanbare taal"). Ds. Sepmeyer sprak over Lucas 7 vers 1 tot 10 („Slechts hij kan bevelen, die ook kan gehoorzamen"). Mr. Lichtenauer schetste in grote trek ken de geschiedenis van het korps waar- Wi- ;v KHtfiKSENORM bij hij op de belangrijkste wapenfeiten de aandacht vestigde. „Thans is zo zei hij ook het korps een nieuwe tijd Ingetreden, waarin elk onderdeel van het mensdom belang heeft en zich roert qna patet orbls, In de hoop, dat dit streven strekken moge lot hett van de wereldbevolking. Het lag in de lijn dezer vernieuwing, dat de minister van buitenlandse zaken in de algemene vergadering van de Verenigde Naties mededeelde, dat de Nederlandse regering een contingent-mariniers ter beschikking van de volkerenorganisatie had gesteld. Driehonderd hunner zouden gereed staan om binnen 24 uur in actie te komen. Op 10 mei 1940 bleek dit nog heel wê', vlugger te kunnen. Het laat zich uiteraard nog niet aanzien, waartoe deze ontwikkeling zal leiden, doch de ervaring in het verleden geeft alle aanleiding om in vol vertrou wen de toekomst van het korps tegemoet te zien". „Wat Rotterdam kon ontplooien aan achting en genegenheid voor het korps heeft het niet nagelaten", aldus mr. Lich tenauer. „Gala-uinformen en trommen, een mooie weg in. het herbouwde cen trum, een waardig monument, dat alles heeft de stad aam haar zeesoldaten ge schonken met menig 'ander blijk van eerbied en vertrouwen. Doch materie blijft menselijk en gebrekkig, zolang niet geestelijke, morele waarden de daaruit blijkende gevoelens verdelen. Welke schat van dezen aard heeft het korps in de driehonderd verlopen jaren vergaard welke waarborg heeft het verworven,, dat ook zijn geest non omnis morietur, niet geheel zal versterven? Ik wil in antwoord op die vraag wijzen op artikel 3 van de Resolutie van de Staten van Holland en West-Friesland van 10 december 1665, inhoudende: Dat geen ander dan goed en bekwaam volk in 't voorge schreven emplooi gebracht zal wor den". Goed en bekwaam volk zijn de mari niers gebleven tot de huidige dag en dit is de adelstitel, waarop hun daden heb ben berust en waardoor hun gedrag ge kenmerkt is." „Dientengevolge valt in hun geschiede, nis de 30de december van 1665 niet slechts in het licht der eeuwigheid sa men met diezelfde datum in 1965, doch zijn zij ook naar de tijdrekening der mensen gemeten nauw verenigd: in die ganse spanne tijds hebben bekwame man nen, jongens van Jan de Witt, goed werk verricht, tot roem van hun verleden en als een waarborg voor de toekomst, zo ver de aarde reikt en de tijd verder heenvliedt. „Beschik over mij naar welge vallen! Geen dienst zal mij te zwaar wezen!" TIEL Met assistentie van de F.T.T. heeft de Tielse gemeente politie de „illegale zender" op gespoord, die al wekenlang de politie-mobilofooninstallatie stoorde. Geregeld klonk in de patrouillewagens en oa de cen trale post muziek, meestal mu ziek die door een van de Neder landse zenders werd uitgezon den. Er bleek echter geen spra ke van opzet, want de „illegale zender" was een doodgewoon radiotoestel, nagenoeg nieuw en van een bekend merk, dat niet alleen ontving, maar tegelijker tijd uitzond op de golflengte van de politieradio. Deze bijzondere eigenschap, waarvan de eige naars niet op de hoogte waren, was te wijten aan een fabrieks- fout. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een kledingmaga zijn in het centrum is de 28-jarige me vrouw P.JJK.-N. uit Spijkenisse aange houden. Ze kwam een vrijdagmiddag ge stolen blouse van 98 gulden zaterdagmid dag ruile Na opgemaakt proces-verbaal is ze heengezonden. In diverse warenhuizen in het centrum hebben zaterdagmiddag zakkenrollers „gewerkt", en 38-jarige kantoorbediende miste haar portemonnaie met ƒ16 uit haar van een 22-jarige typiste werd de aan haar arm hangende tas losgemaakt en ontdaan van een portemonaie met ƒ30. Een 22-jarige mevrouw uit Nieuw-Lekkerland ontdekte tijdens het winkelen dat haar tas was opengemaakt en een portemonnaie met ƒ60 gestolen, en 16-jarige meisje tenslotte miste uit haa handtas een portemonnaie met ƒ15. N.V. autosérvice kipstraat tel. 131688 groothandelsgebouw tel. 119705 ROTTERDAM In de radiorubriek „Musicerende Dilettanten" van de KRO over Hilversum II is zaterdag 18 decem ber (14.10 uur) te luisteren naar een optreden van het Rotterdamse Opera Koor. Onder leiding van dirigent Piet Struyk werken aan deze uitzending mee het pas opgerichte ROSO Rotterdams Opera- en Symphonie Orkest en de beroepsmusicus Bram Boelee. LEEUWARDEN Friesland heeft een eigen politieke partij die aan de ver kiezingen voor de Provinciale Staten wil gaan deelnemen. Het is de Fries Nationale Partij, die zich in een in het Fries gesteld verkiezingsmanifest tot de Friese kiezers heeft gericht. De FNP wil opkomen voor een federatieve op bouw van Nederland en Europa, voor vergroting van de provinciale zelfstan digheid en voor een volledige gelijk- berechtiging van de Friese taal. Verder staat op het programma een krachtiger aanpak van de Friese economische achterstand en een dui delijker houding van het provinciaal bestuur tegenover het Rijk. Zowel de provinci als de gemeenten moeten vol gens deze partij een grotere bestuurs- competentie krijgen. Dat dient uit te komen in het kiezen van eigen voor zitters (commissaris der Koningin en burgemeesters) en het afschaffen van de Rijksgoedkeuring op provinciale wetten en begrotingen. Ten aanzien van de taal stelt de FNP dat overheidspersoneel en degenen die in Friesland een uitvoerende taak heb ben bij de justitie het Fries mondeling en schriftelijk behoorlijk dienen te beheersen. Ook dient de Friese taal in akten en dergelijke rechtsgeldigheid te krijgen. Bij het onderwijs wordt in voering van het tweetalig systeem op alle lagere scholen met een in meer derheid Friestalige bevolking gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Zelf muziek maken, zelf zingen en spelen, in huisgezin of .vriendenkring, louter om de vreugde die men er aan beleeft, ligt binnen ieders bereik en de vereniging voor huismu ziek wil graag daarbij helpen". Dat is de tekst waarmee de Kring Rotterdam yan de vereniging voor huismuziek pro paganda maakt. Zaterdag kreeg de propa ganda nog een extra duwtje op de Kerst- liederenavond 1965, die voor een ieder die een muziekinstrument bespeelt toe gankelijk was, Geheel onvoorbereid kon men gezamen lijk enige kerstliederen door nemen, eerst in de vorm van een sobere instude ring, om hef daarna gezamenlijk uit te dragen. Vele bekenden en onbekenden waren met hun viool, cello, blokfluit, klarinet en andere muziekinstrumenten gekomen. Spijtig was het dat de altijd zo geest driftige Chris Maasland door ziekte .verhinderd was dit muziekfeest te leiden. Zijn taak werd bekwaam overgenomen door mevrouw W. Eisma. De nummers die werden gespeeld waren onder meer „Uit hogen Hemel kom Ik aan", Nu zijt wellekome", .Alles wat adem heeft". „In Dulci Jubilo" en „Uit Oostenlanden". De Kring die 350 leden in de Maasstad en omgeving kent, kan op een geslaagde avond terugzien die de belangstelling .voor de kamermuziek zeker zal hebben bevorderd. AMSTERDAM VU Doet. politico logie: R. Th. Jurrjens, Amsterdam; kand, actuariële wetensch.: G. H. Klein, Zwol lerkerspel: doet. Franse taal- en lefcterk.: mevr. J. M. de Boer-de Leeuw, Amster dam, Amateuristische beoefening van orkest' spel ls soms een hachelijke zaak door gebrek aan talent, techniek en discipli ne In het orkest. Het kamerorkest „Ars Musiea" kent deze punten ook, echter als pluspunten, en dat is een bijzonde re verdienste! Zaterdag bood het orkest onder leiding van dirigent Alje Bolt in de Bethelkerk een avond van hoge musiceervreugde. Het ovationele slotapplaus was dan ook ten volle ver- nd. Na een door Jan Brandwijk ritmisch sterk gespeelde Fantasia en fuga in g kleine tersts van J. s. Bach begon „Ars Musiea" met een Sinfonia van Torelili. Vooral in het Adagio verrastte het orkest met zeer subtiel spel. Soliste in Telmann's Concerto in f voor hobo en strijkorkest was de jeugdige Suzan van den Hoek. Zij blies de lang niet gemakkelijke partij soepel en door gaans met een prachtige, gave toon. Ajtje Bolt stond haar met het orkest paraat terzijde. In het Concerto grosse in F van Corelli was het de prachtige viooltoon van con certmeester Aad Spinnewijn die het orkest aanzette tot gevoelvol en fijn mu siceren, tot in details verzorgd. Na de pauze rolleerde Jan Brandwijk in Handels Concerto in Bes opus 4 nr 2 voor orgel en orkest. De attente Asje HOOGVLIET Voor zijn tweede orgel bespeling in de Vaste Burchtkerk had Arie Noordsij een interessant program ma samengesteld, dat getuigde van een weloverwogen en smaakvolle keuze, vooral waar dit betreft een concert in de advents- en kersttijd. Zonder te ver vallen in de platgetreden paadjes speel de hij muziek die regelrecht in de sfeer van het kerstgebeuren was ge schreven. Fraai van registratie en voordracht wa ren de variaties over „Meine Seele erhebt de Herren" en „Vom Himme] hoch, da komm ich her" van Joh. Pa- chelbel, gevolgd door het koraal met 7 variaties over ,.Sei gegruszet Jesu gu- tig" van J. S. Bach. Jammer dat de 6e variatie in een voor Bach wat wekig aandoende registratie werd gespeeld. Was daar wellicht de tremulant aan schuldig? Interessant waren de drie pastorales, achtereenvolgens van D. Zipoli, J. S. Bach en L. Vierne, bij elkaar een soort kerstdrieluik vormend, waarin vooral de typische religieuze kinderlijkheid van L. Vierne opviel. In boeiende regi straties werden de werken technisch niet aliemaal even fraai gespeeld. Met name waren er in Vierne's pastorale nogal wat missiagen te horen. Door eenzelfde korte rusttijd tussen de vel schillende delen van één werk en twee opeenvolgende werken was het pro gramma niet altijd even gemakkelijk te volgen. Misschien kan daar een vol- gende keer even aandacht aan worden besteed, evenals een nadere aanduiding van de Improvisatie. Met het lastige „Les Bergers" van Messi- aen nam de organist revanche voor de zwakke vertolking van Buxtehude's Praeludium, Fuga en Ciaconne in C, waarmee hij het concert opende. Buxte- hude vraagt een monumentaler orgel voor dit werk dan Arie Noordsij tot zijn beschikking heeft. Met een boeien de en knappe improvisatie over gezang 2 „Daar komt een schip geladen" werd dit concert besloten. Er bestond helaas weinig belangstel- ling. T. A. van den Dool Bolt wist, ondanks het wat moeilijke con- takt met de solistl het erkest te insptre- ren tot een glanzende presentatie van dit werk. Dat is bij dit concert van Handel een grote prostatie. Ragfijn waren de kleme motiefjes en herhalingen, vooral In het slot-allegro. Jan Brandwijk speel de zijn partij exact en in een goede registratie. Tot besluit liet het volledig orkest zich horen in de Symfonie in D van Jo-h. Chr. Bach. Fraai klonken de solotrekjes in het Andante van de klarinettisten Wil lem Modders en Aart Torenvlied en van oe voor zijn ingevallen fagottist Henk de Wit sr„ De totaalklank van het orkest was uitnemend. Alje Bolt reeft in de -twee jaar van het bestaan dit orkest gevormd tot een ensemble dat zijn plaats in het muziekle ven ten volle waard is. Zijn programma- keus is fris; zijn leiding bekwaam en geïnspireerd. T, A. van den Doöl (Ran een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eenmaal per jaar houden vele organisaties, waarbij leden ziin aangesloten die zich bezig houden met de wereldtaal Esperanto, zo omstreeks de 15e december feestelijke bijeenkomsten om de geboortedag van dr. Zamenhof, de grondlegger van deze internationale hulptaal, te herdenken. Het Rotterdams Esperanto Comité, de overkoepelende organisatie van alle Maassteoelijke verenigingen, deed dat za terdag in de grote zaal van de Paulus- kerk aan de Mauritsweg. Het hoogtepunt was de „Festparolado de Lia Mosta" die werd uitgesproken door Ralph Harry, de Australische ambassadeur te Brussel. Verder werd er gedeclameerd en gemu siceerd terwijl stadgenoot-esperantist C Loppens over het onderwerp „Homeranis- me sprak. De zaal was goed bezet en Z - J1 maakten tevens van de gelegen heid gebruik om Esperantoboeken te ko- STLt ieiode ?ua leergierigheid meer te kunnen bevredigen. Na een periode van bijna 46 jaar les geven „ik voel me voor de lessenaar geboren neemt de heer Van Zuijle- kqjn dete maand definitief afscheid van het «ndfiwijs. Met bloedend hart. want dit betekent voor deze geboren onderwijzer, die het niet in de eerste plaats gaat om het corrigeren, maar die van zijn kinderen houdt, geen sinecure. Toch zijn deze 46 jaar bij het onder wijs niet gemakkelijk geweest, want hij was in het lokaal aan één plaats gebonden, omdat hij invalide is. Toen hij op zijn 24e jaar heupfclachten kreeg, adviseerde de dokter hem een jaar lang een gipsverband te dragen. Achteraf bleek van een heupziekte geen sprake, maar het resultaat was. dat hij nooit meer kon lopen. Aan het opgeven van zijn onderwijzers loopbaan dacht hij echter geen moment. Die jaren (ln 1920 In Vlaardingen en tot 1924 op Katendrecht) hadden heta de overtuiging geschonken, dat hier zijn be stemming lag. Daarom ging hij onver stoorbaar verder: Op de Oranje Nassau- school aan de Beukeisdijk tot 1939 en op de Dr. H. Colijnsehool aan de Korfma- kersstraat tot nu. Zijn leerlingen hebben hem echter dit jaar moeten missen, want hij heeft vijf keer een zware operatie moeten ondergaan. Aan de gedachte, dat hij niet meer voor.,°,e clas kon staan heeft hij maar moeilijk kunnen wennen; het feit, dat ROTTERDAM Bij he.t verhalen van net Belgisch motorbinnenschip Edelweiss aan pier 7 in de Waalhaver, is de twin tigjarige Oostenrijkse matroos K. H. uit Feldkirch met zijn linker onderorm tus sen de tandwielen van een motorlier ge komen. Met een verbrijzelde arm is hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers. O OTTERDAM Dat Ai schijn ineens werke lijkheid kan worden, on dervond vanmorgen de bekende tv-acteur Joop D. (44), bekend object yan kinderverering door de potsierlijke manter, waar op hij de autoriteiten (vooral agenten) voor de mal houdt. Vanmorgen stond hij voor mr. A, Heynsius. Hem was ten laste gelegd, dat hij gere den had, terwijl de be voegdheid daartoe hem was ontzegd. „Het schijnt een be roemdheid te zijn", zei de politierechter. „Nou, dat kan best. hoor. Ik weet het niet, ik kijk nooit naar die slechte bioscoop." Hij nam het de acteur bijzonder kwalijk, dat de ze bij zijn aanhouding zei slechts één keer met de politie in aanraking te zijn geweest. „U weet best, dat dat niet zo is. U bent al acht keer veroordeeld door de kantonrechter yoor te hard rijden." D. verdedigde zich door er op te wijzen, dat hij pas een maand na het vonnis bericht thuis had gekre gen. „Geen argument", vond de officier, mr. A. Wendels. „De politie is overladen met werk. We zouden de mensen ook wel graag direct op de hoogte willen stellen. Misschien kijkt de politie wel te veel naar de tv," Hij eiste een maand ge vangenisstraf en zes maan den ontzegging. Joop D. kreeg het laats te woord: „Ik kan mijn werk niet uitvoeren zon der auto." „Ja, maar u heeft een vonnis aan uw laars gelapt", gaf mr. Heynsius terug. „U hebt zich maar te houden aan de bevelen van de over heid. En wie u bent kan me niets scheien." „Ik heb toch niemand vermoord", zei D. veront waardigd. „Dat moest er nog bijkomen ook", riep de politierechter. „Dan zou meneer de officier wel meer vragen, denkt u ook niet?" Hij wilde de acteur niet al te zwaar straffen. „Een maand „brommen" en zes maanden ontzegging voor waardelijk", vonniste hij. „En dan vind ik, dat ik nog heel schappelijk ben. O, wilt u in hoger beroep? Nou dat moet u zelf we ten." hij nu toch met pensioen gaat heeft hem hierin doen berusten. „Maar als het maar zo'n klein beetje had gekund, was ik niet thuis gebleven." Of zijn handicap van invloed was bij het orde houden in de klas? „Ik heb er nooit moeite mee gehad," zegt hij. „Toch waren er wel klassen van 67 kinderen bij. Zo lets ls een kwestie van weder zijds vertrouwen. Je moet dat ook zeg gen tegen je klas, want dan wordt het een wedstrijd om dat vertrouwen niet te beschamen." Dat blijkt ook wel uit het feit, dat hij de kinderen nooit heeft willen slaan. „Als je je handen moet gebruiken, is dat een bewijs, dat je bet niet met je mond kunt", is zijn oordeel. „Je moet bedenken, dat je met le vend materiaal te doen hebt. Als een onderwijzer een fout maakt, is dat veel ernstiger, dan wanneer bijvoorbeeld een timmerman een kast verkeerd maakt. Je moet er rekening mee hou den, dat je leder kind op zijn eigen wijze moet benaderen. Vaak sjouwen ze hun huiselijke moeilijkheden als een last mee naar school. Dat merk je aan ze. Als je dan die bepaalde moei lijkheden kent, hou je daar rekening mee." Van een netjes met de armen over elkaar zittende klas moet hij niets heb ben. „Daar word ik zo giftig van als ik dat zie. Dat kunnen ze thuis ook leren. Daar betalen de ouders geen schoolgeld voor", zegt hij verontwaardigd. Het nozemprableem: De heer Van Zuij lekom vindt dat in wezen een ouderpro bleem. Het zijn de omstandigheden, waar in de kinderen opgroeien. De opvoeders hebbqn geen zin en geen tijd om zich met hun kinderen bezig te houden en dan vinden ze het nog vreemd ook als ze ontsporen. Dit is dan het oordeel van een man, die 46 jaar lang met allerlei kinderen omging. De heer Van Zuijlekom heeft aanvan kelijk arts willen worden. DU blijkt nog uit zijn grote medische bibliotheek. Zijn Uehameiijke gesteldheid maakte deze wens echter onvervulbaar. Hij heeft er geen spijt van, dat hij het onderwijs koos. „Als ik het over moest doen, zou ik weer onderwijzer worden. Ik heb het met hart en ziel gedaan." „Maai;", zegt hij bij het afscheid, „dat ik het heb mogen doen op deze intensie- ve manier, dank ik uitsluitend aan God, die mij hiertoe bekwaamd heeft." Deelnemers waren reverent \V, Pop ham Hosford van de Church of England, Archimandriet Dionlssios van de Rus sisch Orthodoxe kerk. pastor Petersen van de Deense kerk. pope M. Mastichis van de Griekse Orthodoxe kerk, pastor Falck Hansen van de Noorse kerk, pfar- rer Tischer van de Deutsche Evangeli sche Gemclnde, reverend John Russell van de Church of Scotland en de her vormde predikant M. J. C. Visser, De kerk was goed bezet. Ds. Visser sprak een korte preek uit. Hij stelde dat we op het ogenblik niet veel verder zijn dan de Babylonische spraakverwarring. Ondanks een kunst taal, ondanks tolken „verstaan" de partij en elkaar niet. „De vraag is niet of de politici een uitbarsting van geweld kunnen voorko men, dat blijft een lapmiddel, maar of u bij Gods volk hoort, of u in Jezus ge looft en uit dat geloof leet Daar man keert veel aan. Dat is de grootst ellende van deze wereld," merkt hij op. Ds. Visser vond dat er veel te veel geklit wordt. „We zitten allen in cel Bpart hok. We werken met banvloeken die negenhonderd jaar duren en de her vormden en gereformeerden leven in een tachtigjarige oorlog". ,We werden geroepen om alle natuur lijke bindingen op de tweede plaats te zetten om in geloof met Jezus te leven." Tenslotte haalde ds. Visser Luthers woord aan: „Wee de profeten die roepen vrede, vrede «1 er is geen vrede. Maar gezegend zij die zeggen kruis, kruis en er is geen kruis." O OTTERDAM - De ROTEB moest er zondag aan te pas komen toen werd gemeld dat onbekenden het Marmiersmonument aan het Oostpiem hadden beklad. Kennelijk uit aversie teegen het bestaan van het juist jubilerende korps dat overal' ter wereld kan optreden, was enkele ma- len het bekende internationale „Ban de bom"-teken op de sokkel van het beeld gekalkt. Men heeft het geknoei er af gespoten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een bar op Katen drecht is een 56-jarige autohandelaar uit Rotterdam van 26.000 gulden beroofd. Zondagmorgen deed hij aangifte. Het geld zat i een bruin lederen porte feuille en de man vermoedt dat een vreemdeliin (Spanjaard of Italiaan), die naast hem aan de bar heeft gezeten, de portefeuille uit zijn zak heeft gehaaid. De recherche stelt een onderzoek in. ROTTERDAM De Oude Kerlc aan de Aalbrechtskolk was zaterdagavond geheel gevuld, toen daar het Rotter dams Barok Ensemble concerteerde onder leiding van Iskar Aribo. Er werkte wéér talrijke solisten mee'can dit concert, dat een feestelijk karakter droeg. Van Mare Antoine Charpentier klonk, ter opening, het „Te Deum" (waarvan de openingsmelodie bekend heid heeft gekregen als „Eurovisie-me lodie). Er werd steeds op hoog peil gemusiceerd door het orkest, dat was aangevuld met enkele beroepskrach ten. Het koor zong vol overgave en rijk genuanceerd. De zangsolisten Mona Vos wijk, Gré van Schayk (sopranen), de warme alt Hanneiore Pennink, de krachtige tenor Peter Melis en de bas sen André de Goey en Henk van Haas teren hebben met zuivere zang er mede toe bijgedragen, dat er een bijzonder lofwaardige vertolking van het tverk tot stand kwam. Op verzoek werd hierna de door Max Schneider verzorgde versie van Bach's concerto voor twee cembalo's, nl. voor viool en hobo (Bach's eerste versie, die helaas verloren ging, was eveneens voor deze instrumenten) ge speeld door hoboïst Gijs de Graaf en violist Jan-Magne Böbak met de strij kers van het ensemble. Het publiek was gul met applaus na afloop van de fijnzinnige weergave van dit opus door de solisten, in hechte sa menwerking met het orkest. Nadat het orkest een respectabele verklanking had gegeven van één van de minder vaak gehoorde suites van de Thomas-canton, de vierde (voor 3 hobo's, fagot, 3 trompetten, pauken en strijkers) werd de avond besloten met een stralende uitvoering van Bach's „Magnificat", hetgeen een bijzonder hoogtepunt van het concert betekende. Naast de alt, de beide sopranen en de tenor die ook hier weer goed cp dreef waren verdient de bas Maar ten de Wit vermelding voor zijn sonoor gezongen solo. Koor en orkest lever den een voortreffelijk prestatie onder leiding van de stimulerende Aribo. Ode de cembaliste Corrie v. d. Wel en de organist Huib de Jong hebben hun partijen kranig vertolkt. Het publiek stak ook hier zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken. Belangrijkste getuige Is een man die naar het politiebureau Boezemsingel ren de om de brand te melden. Hij vertelde er meteen bij dat hij drie jongens bij de winkel had gezien, die tijdens de brand de ruit van de deur inschopten. De poli tie vermoedt dat er een brandend voor werp door de brievenbus is geworpen, Achter die voordeur lag namelijk een aantal plastic emmers en ander brand baar materiaal opgestapeld. Via een pla fond van hardboard kon de bmtl _ncn uitbreiden. Ren groot deel van de wintel werd verweest. Door de hitte sprong de etalageruit. Omdat in de ernaast gelegen bloemen winkel van Doomzaaier een rode gloed zichtbaar was, heeft de brandweer een tuimelraam boven de winkeldeur ver nield en is naar binnengeklommen- u« gloed bleek echter afkomstig te zijn van een brandende butagaskachel. De brandweer bluste de brand die om ongeveer middernacht begon met twee hoge druk en een lage druk straal van de G 7, De brandweermensen moesten in verband met de sterke rookontwikkeunf persluchtmaskers dragen. Uitgerukt «>s bluseenbetd 131. De leiding had onaer- bandmeester J. v. d. Vov.-de.

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2