Product van Rotterdamse nijverheid Vrouwen knopen Meed voor Prinses Beatrix Prof. dr. H. J. Flieringa vijftig jaar arts Nebato schrijft brief over Ahov aan raad Davitamon 10 elke dag jaar en negen maanden voor straatrovers Briefjes van 100 achter schilderij Waterstand t Venster opgenomen in Kriterionconcern Tjerk Mirïdes (5e) te water Oud-directeur oogziekenhuis Diergeneeskunde boeiend gebied voor onderzoek Huurcontrakt in sept. gesloten eovanieriand BABY-PIANO'S AJOEB KHAN STELT ZIJN VOORWAARDEN Benzinedamp dringt café binnen Dijkstra Vrouwenvereni gingen Vijfduizend „Verlovingsringen festival 1975" Gelukkig huwelijk Saneringsplan Mr. H. R. Hoekstra alg.-secretaris redersvereniging Ontploffing dreigt Serenade van Z.A.C. voor honderdjarige AHOY'ROTTERDAM me. Sjoukje DINSDAG 14 DECEMBER 7955 Pagina 4 SE ROTTERDAMMER Eerste ijssehip vertrokken (Van een onzer verslaggeefsters) T> OTTERDAM Wie later (dat wil zeggen volgend jaar al) j de ontvangstruimte in de tuin van Drakesteyn, het domicilie van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, binnenkomt zal daar een handgeknoopt wollen tapijt zien liggen, in een warm bruine kleur. Dit tapijt zal dan zijn gemaakt door honderddui zenden Rotterdamse vrouwen, die ieder één of meerdere knopen hebben gelegd. Korter vaar tijd Europa-Japan Geen nieuwbouw voor ADJI De amsteedamsche droog dok MAATSCHAPPIJ heeSt in verband met het huidige prijsniveau dit jaar geen iteeuwbouwopdrachten geboekt. De laatste nieuwbouwop- dracht werd in februari jl- afgele verd. PROF. DR. H. J. FLIERINGA honde-ogen héél anders Eerbetoon Kijk in onze nieuwe afdeling U vindt er een grote variatie verlovingsringen met ioupe zuivere briliant (Van onze filmredactie) ROTTERDAM Filmtheater 't Venster in de Gouvernestraat, ■dat van 1949 geëxploiteerd werd door de Stichting „Ons Huis", komt met ingang van donderdag 16 december onder een nieuwe directie te staan. Door het bestuur van de Stichting is het theater na melijk overgedragen aan het Kri terionconcern. Deze overdracht is eigenlijk het gevolg van een na tuurlijke ontwikkeling. ROTTERDAM- VVeena 10 CMiltpn Hov-fr; AMSTERDAV Rpkin 120 ..- - Fiiia.il MiHon Hot»1 OOST2EEQIJK 330. ROTTERDAM; TEL,'{QtO) tt52SS GEHEEL NIEUWE SHOW Schepen die in de A-dienst varen zullen de afstand Rotterdam-Yokoha ma in 36 dagen afleggen, die in de B-dienst in 39 dagen. Deze reisduren zijn gebaseerd op de thans in dienst zijnde schepen. De rederij wordt in Nederland vertegenwoordigd door Phs. van Ommeren N.V. HET eerste schip in de winterlijn- dienst van de Arctic and Icebrea kers Branch van de North Steamship Line tussen continentale Noordzee-ha- yens en Canadese havens aan de 's winters dichtgevroren St. Laurensri- vier, is 7 december van Rotterdam vertrokken en zal via Hamburg en Bremen vóór Kerstmis te Montreal arriveren. Het is het te Moermansk geregistreerde Russische vrachtschip Novovoronesh (agent Pakkuisrneeste- renN.V.). De vorige winter geopende lijndienst zal dit winterseizoen worden hervat. De dienst zal worden bevaren tot mid den februari 1968, met regelmatige veertiendaagse afvaarten van Antwer pen, Rotterdam, Hamburg en Bremen, door speciaal voor Ijsnavigatie ver sterkte scheden. De lijndienst heeft er vorig jaar in belangrijke mate toe bijgedragen het goederenverkeer tus sen Europa en de door het ijs geïso leerde Canadese oostkust niet te doen stagneren. Het gezegde dat er geen twee kapiteins op een schip kunnen zijn, gaat bij deze lijndienst niet op. Uit veiligheidsoverwegingen is er een tweede gezagvoerder aan boord, belast met de verantwoordelijkheid voor de gespecialiseerde navigatie door pakijs. dig-Kleyn van Willigen, M L. van den Berg Halbertsma, C. E Blussé van Oud-Alt)las - de Monchy en A. E. Rij ken-van der Steur. Alle vrouwenverenigingen in Rotter dam verlenen medewerking aan de actie. Het zijn: de Algemene Vrouwen vereniging ,,Tesselschad e-Arbeid adelt", ed Bond Gereformeerde Vrou wenverenigingen in Nederland, de Bond van Vrouwen werkzaam in Be drijf en Beroep, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, het Katholiek Vrouwengilde, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Nederland se Christen Vrouwenbond, de Neder landse vereniging van Huisvrouwen, de Nederlandse vereniging voor Vrou< wenbelangen, Vrouwenarbeid en gelijk Staatsburgerschap, de Nederlandse Vrouwen electnciteits Vereniging, de Rotterdamse Vrouwelijke Studenten Vereniging, de Soroptimistenclub de voorlichting, de Urne van Vrouwelijke Vrijwilligers, de Vereniging van Vrou wen met Academische Opleiding, de Vrouwenbeweging van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de Vrouwen bond van de PvdA en de Vrouwen groep van de WD. den geen plaats, de tramremise, het AMVJ-gebouw, een tent op de Jacob- splaats, het was allemaal niet geschikt, In de haal w-n het dagblad heeft men lm een enigszins geschikte ruimte ge- Dit knopen is een werk dat tijd vergt, bijna vier maanden, zelfs volgens de schema's. Daarom wordt zaterdag al de „eerste knoop geknoopt", door mejuf frouw mr, J. Zeelenberg, loco-burge meester. Mevrouw A. N. Thomas- later haar knoopje aan het werk bijdra gen. Het plan is uitgedacht door mevrouw H. de Iongh-Vogel. Zij was ook de initia tiefneemster van een gelijke manifesta- sen-Lmd, die dan al op vakantie is, zal tie bij het huwelijk van Koningin Juli ana. Alle Rotterdamse vrouwen en meisjes (vanaf veertien jaar) kunnen de volgende maanden in de hal van het Rotterdamsch Nieuwsblad, Schie- damsevest 1, hun onderdeeltje van het tapijt gaan maken. Omdat anders de toeloop wellicht een chaotisch karakter zou krijgen, is men van plan de vrouwen volgens alphabet op te roepen, dus eerst diegenen wier achternaam met een A begint. Iedere letter komt verscheidene malen aan de beurt. Vie meent dat zij geen ervaring heeft o knoopgebied: in de hal staan twee bij zonder vakkundige dames, die ieder met raad en daad en vooral aanwijzin gen terzijde staan. BIJ de NDSM in Amsterdam gaat 17 december het voor de Konin. klljke Marine in aanbouw zijnde fre gat Tjerk Hiddes te water. Doopster is mevrouw G. M. Cool-Hols, echtge note van vice-admïraal P. Cool, vlag. officier materieel van de marrne. De Tjerk Hiddes is de derde vaa een serie van zes schepen, waarvan er drie bij de NDSM en drie bij De Schelde m Vlissingen worden ge- bouwd. Te water gelaten zijn reeds do Van Speijk (S februari j.L) en de Van Galen (19 juni jl.) De bewapening van deze schepen bestaat uit een dubbelloopskanon van 12 cm, een drieloops mortier om diep- tebommen af te vuren en twee gelei, de-wapen-systemen, waarmee raket ten tegen vliegtuigen en schepen kun- nen worden afgevuurd. De fregatten hebben een waterver- plaatsing van 2850 ton, een lengte van 113 meter, een breedte van 12,5 meter en een gemiddelde diepgang van 425 meter. Het machinevermogen fcg. draagt 30.000 apk, waarmee maximaal 23,5 knoop kan worden gevaren. De bemanning bestaat uit 253 koppen. Na de Tjerk Hiddes worden nog gebouwd de Isaac Sweers, de Van Nes en de Evertsen. De Tjerk Hiddes is genoemd naar admiraal Tjerk Hiddes de Vries, die zich in de periode 1658-1666 bijzonder heeft onderscheiden, eerst als echipl per van gewapende fuiten en trans portschepen, later als bevelhebber bij de Vierdaagse Zeeslag onder admi raal De Ruyter. Hij sneuvelde in 1666 op 44-jarige leeftijd tijdens de Slag bij Schooneveld. De Tjerk Hiddes is het vijfde schip van die naam. Het eerste was het linieschip Admiraal Tjerk Hiddes de Vries (1782-1797), het tweede de ka- nonneerschoener Vice-admiraal Tjerk Hiddes de Vries (1803-1814), het derde de torpedojager Tjerk Hiddes (1939-1940), dat door de oorlog nim mer in dienst werd gesteld, terwijl het vierde de torpedojager Tjerk Hid des (ex HMS Nonpareil) was (1942-1951). Dit schip werd in 1951 overgedragen aan de Indonesische ma rine en onder de naam Gadjah Mada in de vaart gebracht. De tijden dat men kan gaan knopen: behalve op zon- en feestdagen iedere dag van tien uur 's morgens tot half vijf 's middags. Van iedere deelneem ster wordt een mmimum-bijdrage van •vijftig cent gevraagd Wanneer er aan het eind geld over is wordt dit gestort in het Prinses Beatrix Poliofonds. Volgens voorlopige berekening zal 5 «pril de laatste „knoopdag" zijn. Dan «n in orde gemaakt, daarna zal het wordt het t pijt vakkundig geschoren damescomité dat al deze werkzaamhe den organiseerde, het- eindproduct aanbieden aan het dan getrouwde prin selijk paar. Het comité bestaat uit mevrouw A. N. Thomassen-Lmd, ere-presidente en de dames I. E. Koomans-Pont, N. B. Hu- DE diensten van Nippon Yusen Kaisha tussen Europa en Japan zullen volgend jaar worden bekort door het in de vaart komen van enke le schepen uit de K-klasse. Het eerste schip, de Kaga Maru, is thans in aanbouw en zal in mei worden opgele verd. In juli volgt de Kawachi Maru, met de bouw waarvan deze maand wordt begonnen. De dienstsnelheid der K-schepen be draagt 21 knoop en het surplus aan motorvermorgen (18.400 pk) zorgt ervoor dat deze snelheid ook bij zeer ongunstig weer kan worden geva ren. [VfET deze handdrukken werd de order voor de 205.000 ton dui tanker bevestigd. Rechts van de tafel de heer T. Doko, voorzitter van 1HI (voorgrond) en de heer R. Taguchi, president. Aan de an dere kant staan de heer S. Ide- mitsu, president van de oliemaat schappij voorgronden de heer M. Kadota, vierf-directeur. De aktiviteiten in de scheepsrepafa- tie-sektor kenmerkten zich door grote fluktuaties, waarbij in de drukke peri oden de schaarste aan arbeidskrach ten zich scherp liet voelen. In tijden van onderbezetting kon deze gedeelte lijk worden opgevangen door aanvul lende opdrachten buiten de scheeps- bouw-sektor. Door de vergrote dokcapaciteit kon den enige extra orders worden uitge voerd, maar de bezetting van de werf Westhaven bleef overigens beneden de verwachtingen. Door deze omstandigheden, alsmede door de loonkostenstijgingen, laat het zich helaas aanzien dat de bedrijfsre sultaten achter zullen blijven bij die van het vorige jaar. bericht de direk- tie. Over 1964 daalde de winst bij de ADM van f 738000 tot f 645.000 en werd het dividend verminderd van acht tot zeven pet. Het lagere resul taat was te wijten aan de verliesge vende prijzen m de nieuwbouwsektor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vrijdag zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat prof. dr. H. J. Flieringa, oud-geneesheer-directeur van het Oogziekenhuis te Rotterdam en eme ritus-buitengewoon hoogleraar in de ook'' Ikunde te Utrecht, zijn doktershui in rngst mocht nemen. Prof. dr. Flle- 5 74 jaar oud en woont nog altijd te Rotterdam. Henri Flieringa werd te Marrum in Fries land geboren, zijn vader, ds. P. Flierin ga, was daar toen hervormd predi kant. Hij bezocht de hbs te Sneek en studeer de eerst in Utrecht, later in Leiden. In 1923 promoveerde hij te Leiden op het proefschrift „onderzoekingen op het ge bied der relatieve accommodatiebreed- te". De jonge dokter Flieringa had zich al spoedig gespecialiseerd op de oogheel kunde. Van 1919 tot 1923 was hij assis tent op de afdeling oogheelkunde van de medische faculteit der Leidse uni versiteit, in 1923 vestigde hij zich als oogarts te Rotterdam. In 3929 werd dr. Flieringa benoemd tot geneesheer-directeur van de Inrichting voor Ooglijders, die toen was gevestigd aan de Oostmolenwert Na 1940 was deze inrichting onderge bracht in een hulpziekenhuis aan de Wes tersingel, in 1949 betrok dr. Flieringa het nieuwe oogziekenhuis aan de Schiedamse- vest, In 1959 werd hij benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de oogheelkun de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Inmiddels was dr. Flierinag jarenlang privaat-docent in de oogheelkunde te Lei den geweest. Toen prof. Flieringa in 1961 zeventig jaar werd, legde hij zowel de leiding van het oogziekenhuis als zijn hoogle raarschap neer. Verder bedankte hij voor een groot aantal functies, die al dan niet op medische terrein lagen, onder meer voor het decanaat der Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Dat wilde echter nieit zeggen, dat prof. Flieringa niets zou gaan doen. Daar voor heeft zijn vak veel te zeer zijn belangstelling. Bovendien zag prof. Flieringa nu de tijd komen, waarin hij volle aandacht zou kunnen besteden aan een van zijn hobbies: de dierge neeskunde. Want prof. Flieringa heeft met succes heel veel honde-ogen geopereerd en hij is reeds jarenlang oogarts voor de le- vende have van BUjdorp! De ogen van diverse diersoorten zijn zeer verschil lend. Prof- Flieringa heeft eens gecon stateerd dat niemand daarvan eigenlijk het rechte weet. Er wachtte hem dus een boeiend terrein van onderzoek. Bij het terugtrekken uit het openbare leven ontving prof. Flieringa koninklijk eerbetoon: hij werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Stichting voor Ooglijders te Rotter dam heeft prof. Flieringa eveneens bij zijn afscheid geëerd. De uit deze stich ting voortgekomen Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Oogziekenhuis Rotter dam zou voortaan prof. dr. H. J. Flierin- ga-stichting heten. (10 jaar vóór op de tijd) Sw LIJNBAAN 50 (Van een onzer redakteuren) ROTTERDAM De Stichting Neder landse Bakkerij Tentoonstellingen (Neba to) heeft de gemeenteraad per brief ver zocht maatregelen te treffen waardoor de Stichting Ahoy in de gelegenheid zal zijn het contrakt voor de huur van het volle dige Ahoy-complex in april 1967 na te Nebato-secretaris mr. P. J. Wintels schrijft dat de stichting met stijgende bevreemding kennis heeft genomen van allerlei berichten in de pers over de verdwijning van Ahoy na januari 1966. De Stichting Ahoy kon niets definitiefs zeggen, reden waarom de Nebato zich heeft gewend tot B. en W. om nadere inlichtingen. Tot nu toe is daarop geen antwoord ontvangen. In de brief aan de raad zet de Nebato haar positie nader uiteen. Op 22 septem ber j.l. is na geruime tijd van onderhan delingen een contrakt voor de huur in april 1987 gesloten, voor het houden van een internationale bakkerijtentoonstel- ing. De Nebato zegt dit contrakt eerst te hebben afgesloten nadat de Stichting Ahoy uitdrukkelijk had gezegd dat men ook voor 1967 gemachtigd was kontr&kten af te sluiten. Het officiële kontrakt werd gedateerd op 20 septem ber en geregistreerd op 12 november j.l. De Nebato kan zich niet voorstellen dat thans van de zijde der gemeente maatregelen zouden worden genomen op grond waarvan de Stichting Ahoy het kontrakt niet zal nakomen. Volgens de Nebatp betekent een derge lijke situatie een grove contraktbreuk. In het geval van contraktbreuk zou de Ne bato ernstige schade lijden, daar reeds een groot gedeelte van de beschikbare expositieruimte door de Nebato is ver huurd. Bovendien is men door internatio nale regelingen gebonden tot het houden van deze tentoonstelling in de overeenge komen periode van 3967. Ten slotte, aldus de brief, zal, bij niet nakomen van het kontrakt, de Nebato alle rechten voorbehouden. ROTTERDAM Conform de eis van de officier van justitie heeft de recht bank in Rotterdam dinsdagmorgen een Arubaan en twee Rotterdammers wegens straatroof, juridisch omschreven met dief stal vergezeld van geweld, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek. Het drietal, de 25-jarige Freddy A, de 42-jarige kelner Arie P. en de 29-jarige zeeman Otto R. hadden in de vroege morgenuren van 10 september van dit jaar tn Katendrecht een juist afgemon sterde Griekse zeeman neergeslagen en hem beroofd van zijn geld. Volgens hun Verklaringen ter zitting zouden de drie de Griek slechts een bedrag van 400 hebben ontstolen. Het slachtoffer had volgehouden een bedrag van 2600 te missen. Een en ander ontlokte de rechtbankpresident mr. R. J. Brunner veertien dagen gele den de opmerking tegen de drie verdach ten: Vertel nu maar eens onder welke boom jullie de rest van het geld hebben begraven". ALMELO De rijkspolitie te Vriezen- veen en Borne heeft klaarheid kun nen brengen in een lange reeks inbraken en diefstallen, die de laat ste maanden in Twenthe en de Gel derse Achterhoek zijn gepleegd. Na het verbreken van een sigarettenau tomaat in de nacht van vrijdag op zaterdag in Vriezen veen, waarbij een witte auto zonder nummerbord werd gesignaleerd, werden de 21-jari- ge elektromonteur H. H. J. N. uit Hengelo en de 25-jarige loswerkman M. van E. uit Borne gearresteerd. Zij bekenden samen te hebben inge broken in Hardenberg, Zutphen, Lo- chem, Aalten, Goor en Delden. Voorts hadden zij automaten ge kraakt in Goor, Enter, Vriezenveen en Hardenberg en diefstallen ge pleegd in Oldenzaal, Hengelo, Enschede en Delden, In laatstge noemde plaats hadden beide inbre kers tijdens afwezigheid van de be jaarde bewoner diens kleine boerde rij geheel overhoop gehaald. Achter een schilderij vonden ze tenslotte twaalf briefjes van honderd gulden, die ze meenamen. Over de motivering merkte de heer M. T. Brusse, voorzitter van het curatorium van „Ons Huis", op, dat naar de mening van het bestuur de Stichting haar taak sinds 1949 wel vervuld heeft. Toen men het werk begon, namelijk films te verto nen om de verkeerde invloed van de film op ouderen en jongeren tegen te gaan, bestond daar reden toe. De constel latie heeft zich door de jaren echter sterk gewijzigd. Het is erg moeilijk geworden om een zelfstandig theater, zoals het Venster was, in stand te houden en het van een programmering op hoog niveau blijvend te voorzien. Door de overdracht worden deze problemen volkomen op gelost De heer P. A. Meerburg, directeur van het Kriterionconcern, noemde de over dracht een „gelukkig huwelijk", dat na lang „flirten" tot stand is gekomen, want er is hier in Rotterdam, evenals in Amsterdam, een grote opeenhoping van goede films ontstaan. Vooral in Rotter dam draaien de films soms zeer lang waardoor de programmeringspleimen soms duchtig in de war lopen. Met twee theaters is er allicht kans op een betere doorstroming en kan men er toe komen om de belangrijke films in de drie grote steden gelijk te vertonen, wat in het belang is van allen. De heer Meerburg wees er op. dat Utrecht, voor wat de films betreft eigenlijk de „premiè re-stad" is geworden, omdat de films daar hooguit drie weken lopen. In een stad als Rotterdam komen vele films eigenlijk te laat. Op de vraag of de bestaande sanerings plannen de o-'ploitatie van 'f Venster door het Kriterionconcern niet zullen doorkruisen antwoordde drs. W. Hofman, dat die veranderingen nog veraf liggen. Er is uiteraard wel over gesproken, doch voorlopig is het theater voor een jaar of tien vastgelegd. Hoogstens is er een kans op verplaatsing van „De Lantaren". Wat het filmtheater betreft: het ligt in de bedoeling om de accommodatie hiervan te verbeteren. Overigens zal er weinig behalve dan de programmering aan de gang van zaken veranderen. De dagelijk se leiding blijft berusten bij de heer E. J. Weier. De gebruikelijke kunstmanifes taties m de foyer van het theater worden op dezelfde wijze voortgezet. Donderdag zet het filmtheater in met de Rotterdamse première van de film „De l'amour" van Jean Aurel en Cécil Saint-Laurent .Het is een van de films die op het filmfestival te Arnhem in juni werd vertoond, doch eerst nu op het programma van Rotterdam verschijnt. Enkele occasions met volledige garantie. Ook huur met recht van koop. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mr. H. R, Hoekstra is benoemd tot algemeen-secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvere- niging, ter voorziening in de vakature die ontstaan is door het aftreden van mr. J. Prins op 1 juni jh De heer Hoekstra is van 1936 tot 1956 in diverse functies werkzaam geweest bij de Stoomvaatr Maatschappij „Neder land", zowel in Indonesië als na de oorlog op het hoofdkantoor te Amster dam. Nadien heeft hij enkele jaren in Gen ve gewerkt als hoofd van de scheep vaartafdeling van Intergovernmental Committe foor European Migration. Na zijn terugkeer in Nederland is hij direc teur geweest van de Nederlandse Vracht-en Tankvaart Maatschappij N.V., terwijl hij daarna als hoofd inkoopzaken werkzaam was op het Rijksinkoopbu- reau. De heer Hoekstra zal 1 januari 1963 »ijn wekkzaasnfaeden aanvangen. NEW YORK President Ajoeb Khan van Pakistan heeft in de VN aangeboden, geen oorlog met India te zullen voeren, als dit land akkoord gaat met een referendum in Kasjmir. Van Indische zijde werd Khan beschul digd van het houden van een partijdi ge en tendentieuze redevoering. ROTTERDAM De Z.A.C. Delfshaven gaat maandag een serenade brengen aan een van haar leden die een bijzondere verjaardag viert: aan de dan hondeddjari- ge mevrouw Van Wingaanden uit de Ca- tharina BeeïSmansstraat 49. 's Middags om drie uur brengt de lo co-burgemeester, mej. mr. J, Zeelenberg, de jange een bezoek, 's avonds om acht uur staat de harmonievereniging Doek Yard voor haar klaar, met een feestelijk programma eis huldebetoon van de LEEUWARDEN Het café van de heer Woudstra in Oudkerk moet dicht omdat benzinedampen in de gelagkamer hangen. Gevaar voor een explosie is acuut, de kachels zijn gedoofd, het gezin is verdreven naar de keuken, het elek trisch licht mag niet aan en de deuren en ramen van het pand staan gastvrij open om de dampen kwij t te raken. Oorzaak is vermoedelijk een lek in de tank van de benzinepomp bij het café. Het hoge grondwaterpeil heeft de benzi ne tot vlak onder de vloer van het café gebracht. De tanks zijn nu leeg gepompt en door de brandweer met water ge vuld. LIMA (Peru) Het personeel van ziekenhuizen (6000 man) is hier in sta king gegaan om hoger loon. Er wordt nu met noodpersoneel gewerkt

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2