Directie contra beheerscommissie Bankrekening KES door conflict geblokkeerd Idee groeide Centrale in N.-Vietnam verwoest tot zaak van miljoenen B en W R'dam betreuren nieuwe financiering Geen nieuwe BB-wenken Vandalen slaan toe bij Maaslandse tuinders nodig Westberlijner van spionage beschuldigd Wallymoeder voor Grieken Burgemeester Buil bood boom aan Gemini-6 Nog geen contingenten bekend Paus wilde aanval op Rood-China voorkomen Oranje Groene Kruis Zuid-Holland bijeen Protest tuinders tegen beleid Produktschap Tien ton olie iveggevloeid T omaten-planten - 20.000 - met vergif gedood Bakkerijsticliting heeft nog geen concrete eisen Locomotiefjes en kazen gestolen Struikelen kost geld. Akropolis (10 jaar) is uniek restaurant OSLO'S GESCHENK BRANDT Zeker 45 procent voori Mitterrand Winkeldievegges (3) aangehouden EREGAST VAN BERNARD HAITINK Geen fraude cfen Ouden Reorganisatie KRïTiSCH BEKEKEN R. Th. Kreijns: Zelf koken Liefdesbrieven Kapitein mag drie maanden niet varen DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 15 DECEMBER lom Klassieke muziek op de grammofoonplaat? Daar is Dankers óók de speciaal zaak voor. Er is zelfs een aparte afdeling op de eerste etage, waar deskundige leden van het Dankers- team u behulpzaam zijn bij ow keuze. In een rustige omgeving bent u daar de gast van Bernard Haitink of Herbert von Karajan of van elke andere dirigent of solist die uw voorkeur heeft. Alle grote en kleine werken van beroemde en vergeten componisten zijn er. Terwijl u (desgewenst) op veilige afstand het dnikke verkeer gadeslaat, vindt u het grammofoon plaat-geschenk dat u blij vend geluk geeft. Bij Dan kers op de Coolsingel (bij ingang Metrostation) ROTTERDAM Er is een con flict gerezen tussen de heer A. van Noortwijk, directeur van „Kopen en Sparen" N.V., het be kende KES-zegelbureau, en de beheerscommissie van dit bureau, die bestaat uit vijf winkeliers en een vertegenwoordiger van het accountantsbureau Gilhuys en Van der Lee. Dit conflict heeft er toe geleid, dat in afwachting van een civiele procedure de Rotterdamse rechtbank op verzoek van de heer Van Noortwijk beslag heeft doen leggen op de ongeveer twee mil joen gulden bevattende rekening van KES. Pap (Advertentie) SAIGON Amerikaanse vliegtuigen nebben vanmorgen een van de grootste elektriciteitscentrales van Noord-Vietnam gelegen op 22 kilometer ten noordoosten van Haiphong, verwoest. Dit is het eerste doel van economisch belang, in het ge bied ,van Hsnoi-Haiphong aangevallen. De aanval werd uitgevoerd door acht „Thunderehiefs", die elk een bom van drieduizend pond aan boord hadden. Een yan de toestellen werd neergehaald door conventioneel luchtdoelgeschut. De piloot werd door een watervliegtuig gered. De centrale was een van de modernste yan Noord-Vietnam en nam met haar vermogen van 24,000 kilowatts vijftien Ïirocent van de stroomvoorziening in het and voor haar rekening. De gevolgen yan de verwoesting zullen waarschijnlijk ook voor de burgerbevolking voelbaar zon. In het gebied van Tan-An op 30 kilo meter van de Zuldvietnamese hoofdstad Saigon heeft gisteravond een. vliegtuig een rivierboot met dertig Vietnamese burgers aan boord tot zinken gebracht. Tien burgers vonden de dood, twaalf werden er gewond. De identiteit van het toestel is hog óiet bekefid. Waarschijnlijk is hier weer sprake geweest van een aan- yal „per vergissing"! Het KES-zegelbureau bereikt onge veer vijftienhonderd winkeliers met tienduizenden afnemers. KES heeft een goede naam en de aangesloten win keliers zijn gevestigd in Rotterdam, Schiedam, Dordrecht en vele andere plaatsen in Zuid-Holland. Vrijwel ieder huisvrouw kent de KES-zegels, die zij bij deze winkeliers kan ontvan- gen. Er Is geen sprake van fraude. De KES-rekeningen zijn gezond en het geld is goed belegd. De huisvrouw, die een KES-zegeiboekje heeft, krijgt het verzilverd bij haar winkelier, de win kelier krijgt het verzilverd bij de KES-directie. Er is siechts verschil van inzicht tussen directie en commissie en dit verschil van inzicht is in de vorm van een scherp conflict in de openbaar heid gebracht. De achtergrond is, zoals accountant H, G. Gilhuys ons vanmorgen namens de commissie mededeelde, dat men bij de opzet van KES, een jaar of tien geleden, nooit heeft kunnen denken, dat KES zou (Van een onzer verslaggevers) exclusieve accessoires voor auto en automobilist. uitgroeien tot een onderneming waarin miljoenen zouden omgaan. KES is begonnen als een „aardigheid je", zo met de idee van een aardige klantenbindingsmogelijkheid. Zou KES niets opleveren, dan was er niet veel verloren, zou er wel wat komen, dan was dat meegenomen. Van elke duizend in omloop gebrachte zegels zou, zo werd afgesproken, een gul den voor de heer Van Noortwijk zijn, tien gulden voor de commissie dus de winkeliers zelf en 1,80 moeten wor den besteed aan directiekosten, reclame, acties en alles wat er nodig was om KES op gang te houden. Van de miljoenenzaak, waartoe KES uiteindelijk uitgroeide, zijn eigenlijk alle bij dit zegelbureau betrokken partijen wat geschrokken. De heer Van Noortwijk meende dat er meer voor nodig is dan een commissie van winkeliers om dit enorme kapitaal naar behoren te beheren en te beleg gen. Hij zag vorming van een stichting noodzakelijk, wilde de zaak in handen stellen van het accountantskantoor mr, dr. A. Kammer, wilde in het stichtingsbe stuur opnemen een econoom, enkele ju risten en een notaris naast een afvaardi ging van de middenstand. De commissie van beheer gevoelde zich door de circulaire, waarin de heer Van Noortwijk de nieuwe situatie aan de aangesloten winkeliers uiteenzette, in ho ge mate pijnlijk getroffen en zij stelde dat de heer Van Noortwijk zijn bevoegd heden verre te buiten ging. Er is bij de oprichting, aldus de heer Gilhuys, na drukkelijk gesteld, dat de heer Van Noortwijk geen enkele zeggenschap zou hebben in het beheer van het kapitaal. van een jaren lang „slapend gebleven' afspraak, dat de heer Van Noortwijk voor iedere uitgave boven de vijfduizend gulden verantwoording had af te leggen aan de commissie. De „slapend gebleven" afspraak was, dat ook de directiekosten onder verantwoordelijkheid van de com missie vallen. Voorlopig betaalt de KES-directie alle in te leveren zegelboekjes uit en waar dit onmogelijk kan uit het KES-kapitaal de heer Van Noort wijk heeft daarop beslag doen leggen, maar kan er zelf óók niet aan komen geschiedt dit uit particuliere bron nen van de heer Van Noortwijk. Naar ons werd verzekerd, zijn ook deze bronnen gezond. AMSTERDAM Prof. dr. Fh. J. Idenburg treedt af als voorzitter van de stichting Ivio wegens zijn benoe ming tot voorzitter van de Raad voor de kunst. Hij wordt opgevolgd door de vice-voorzitter van Ivio, prof. dr, A. M. J. Chorus. Ëxpitie TJET bureau voorlichting en publiciteit van de afdeling algemene zaken ter gcmeentc-ecretarie zond ons een brief waar in aandacht werd gevraagd voor een expo sitie in „Het open boek". Die tentoonstel ling betreft de op de Berenplaat in aan bouw zijnde drinkwater!abriek. Vanzelf sprekend trekt dat werk belangstelling. Het houdt de belofte in van goed drinkwater in de nabije toekomst, een vloeistof, waarvan vele Rotterdam mers tot nu toe slechts weet heb ben via groot- ouderlijke let halen. In „Het open boek" zyn aanue- •8,010/ usaoz tia zig een maquette De maquette is een uitgewerkte reliëfkaart waarop het grootste gebouw de afmetingen heeft van 'en 14e aaneengerjjde luciferdoosjes Zes foto's paraderen tezamen op een bord van driekwart metpr ij ij één meter. De zevende is een pagina in een rond een verticale as draaiende klapper met onder werpen van uiteenlopende aard. Het is goed, dat bezoekers van „liet open boek" deskundige uitleg krijgen. Het zou te veel van hun voorstellingsvermogen vergen, slerbls door hetgeen er in dit ge meentelijk voorlichtingscentrum is te zien geïmponeerd te geraken. De aanduiding „expositie" is te weids voor een globale maquette en zeven foto's. 7i\it „liet open boek" toont doet het gigantische werk op de Berenplaat en de daarvoor verantwoor delijke architect en ingenieur onrecht aan. Eer. druppel, die voor de heer Van Noortwijk de emmer schijnt te hebben doen overlopen is de bepaling, gevolg Cootetngel4 Tef.127344 (Van een onzer xedakteuren) Hege van B. en miniate; ROTTERDAM Het colli W. betreurt het dat de munsters van financiën, binnenlandse zaken en ver keer en waterstaat hebben voor. ach.-?, ven dat met ingang van 4 december het lehingplafond is opgeheven en de z.g. centrale financiering bij de Bank voor Nederlandache Gemeenten Is voorge schreven voor delnvesteringsmogelijkbe- den. Zij zegt dit in antwoord op vragen dfe mr. L. A. Struik (kath.) heeft ge steld. Toch kunnen B. en W. zich indenken dat de uitzonderlijke omstandigheden de regering tot deze belasting hebben ge noopt, Sedert vele tientallen jaren heeft de rente zich niet op zulk een hoog peil bewogen. Zo lang nog geen contingenten voor Rot terdam zijn vastgesteld, kan geen ver gelijking worden gemaakt tussen de nieuwe situatie van financiering en de tot voor kort geldende regeling De heer Struik heeft gevraagd of er vrees bestaat dat de gemeenten weer teruggaan naar de z.g. circuiairepoli- tiek, die ook in de jaren van de beste- dingsbeperking door B. en W werd gewraakt. Het college geeft toe dat dit gevaar bestaat, maar er is echter een principieel verschil. De circulaires waarin uitvoering werd gegeven van de genomen beschikkin gen legden de autonome bevoegdheden van de gemeenten aan banden zonder dat daarvoor een rechtsgrond aanwezig was. De huidige maatregelen, aldus het college, steunen op de wet. HONGKONG Waarom ging de paus eigenlijk naar Amerika om voor de Verenigde Naties te spréken? Deze vraag heeft velen bezig gehouden. Een correspon dent in Bome van een tijdschrift dat in het Verre Oosten verschijnt meent te weten dat de paus Ame rikaanse bombardementen op Chi nese atoominstallaties wilde voor komen. De correspondent, Arslan Humba- raci, van het Ear Eastern Economie Review, zegt dat woordvoerders van het Vaticaan hem verteld hebben dat rooms-katholieken in de Verenigde Staten de paus hadden gewaarschuwd dat het Amerikaanse ministerie van defensie er bij president Johnson op had aangedrongen om Chinese kem- instaUaties te bombarderen. De Amerikanen waren er van over tuigd dat er een goede kans was, dat Rusland helemaal geen wraak zou ne men of met zo weinig kracht zouden reageren dat de Verenigde Staten hun actie niet behoefden te betreuren. De paus zou diep onder de indruk ge weest zijn van deze mededelingen en besloten hebben om alles te doen wat in zijn vermogen lag om een derge lijke aanval te voorkomen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op de algemene le denvergadering van het Zuidhollandse Oranje-Groene Kruis heeft de direc teur van de blindensehool van het in stituut Bartiméus in Zeist, de heer J. P. v, d. Zwan over de uitbreidings plannen van het instituut gesproken. Zoals bekend zal binnen enkele jaren in Doom een instituut komen voor een blijvend aantal van 360 meer-gehandi- capte blinden. De kosten zullen 35 mil joen bedragen. De heer Van der Zwan noemde het trieste en meelijwekkende beeld van de blinden een totaal verwrongen beeld. Het ls inderdaad waar, dat de aanwezig heid van blinde of slechtziende kinderen in een gezin een grote handicap is, maar Bartiméus maakt duidelijk, dat voor blinden zeer zeker een plaats is bestemd In de maatschappij. In de Rolzaal op het Binnenhof, waar een gezamenlijke maaltijd voor ongeveer honderd aanwezigen was, sprak dr. P. Lopes Cardozo, de voorzitter van het Zuidhollandse Oranje Groene Kruis het openingswoord. De heer A. v. de Bijl kreeg naar aanleiding van het 45 jaar vervullen van een bestuursfunctie van de christelijke wijkverpleging van het Oranje Groene Kruis in Alphen aan de Rijn het gouden hugenotenkruis. NAALDWIJK Ongeveer vijfhonderd Westiandse tuinders hebben dinsdag avond in een te Naaldwijk gebonden ver gadering, welke soms een stormachtig karakter droeg, geprotesteerd tegen de wijze waarop het bestuur van het Pro duktschap voor siergewassen met de be langen van de kwekers omspringt. Be sloten werd in een rekest zowel aan het produktschap als aan de regering protest aan te tekenen. Aanleiding hiertoe vormde het besluit van het Produktschap om voor 1966 de areaalbeheersmg te handhaven en een uitbreiding van 10 toe te staan en voorts aan meuw te erkennen kwekers een gelijke oppervlakte als vorige jaren. CBTB-voorzitter M. Penning uit Honselersdijk herinnerde er aan, dat minister Biesheuvel veel van de wensen van kwekers en standonganisaties had overgenomen. Het produktschap legt dit echter naast zich neer. Er is voldoende exportduimte. waardoor de teel/beheer sing kan verdwijnen. Thans wordt voor ƒ40 miljoen aan sierteeltprodukten ge ëxporteerd. De toevoeging, dat in 1967 de maatrege len zouden zijn opgeheven moet naar het rijk der fabelen worden vxerwezen, aldus de heer Prins. De jonge bzednjven moe ten gelegenheid ontvangen zich te ont plooien. Ook werd ernstige kritiek uit geoefend op het feit dat de stands- organisaties in het produktschap onvol doende zijn vertegenwoordigd en het vVestiand zelf geheel met. (Van onze correspondent) MAASLAND Onverlaten hebben twee Maaslandse tuinders een zware fi nancièle slag toegebracht. Op de bedrij ven van de heer A, van den Akker en de heer L. Boekestijn aan de Oude Camps- weg hebben vandalen in de nacht van zondag op maandag de kranen van ver- warmingsintallaties opengezet. Tiendui zend liter stookolie is zinloos wegge vloeid. Bovendien strooiden zij bij tuin der Van den Akker vergif over 20.000 tomatenplanten. Het motief is vermoede lijk jaloezie. De heer Van den Akker is hevig geschrokken van deze openlijke vijand schap. De eerste nacht werden bij hem bovendien de thermostaten van de ver- DEN HAAG De huidige iniemafio- jtlse toestand geeft geen aanleiding tot bet lanceren van een nieuwe algemene BB-vowrUehtingscampagne. Dit achrtfft die minister van binnenlandse zaken, de keer J, Smallenbroek, in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Er zijn geen aanwijzingen dat de Ne derlandse bevolking nu reeds eenvoudige maatregelen neemt, die zonodig in de eigen woning een redelijke bescherming kunnen bieden tegen fallout. Dit is echter, aldus de bewindsman, niet de bedoeling geweest van de in 1961 gehouden voorlichtingscampagne. Het ging er om de bevolking bekend te maken met maatregelen die te zijner tijd de veiligheid ten goede kunnen komen. Zonder afbreuk te doen aan het woongerief zijn deze yoorzorgen echter niet te treffen Bü een onder 20-000 personen gehou den enquête bleek dat 55 procent de des tijds verstrekte „wenken en toelichting" nog konden tonen. Bij 36 procent bestond twijfel aan het nut van de wenken. Zij wezen er op dat het woningtype, dat zij bewoonden geen mogelijkheden bood tot het aanleggen van een schuilplaats. De oplossing van dit vraagstuk moet gezocht worden in het uitbreidden van de col lectieve schuilplaatsen tegen fallout-be- scherming. DEN HAAG De Nederlandse Bakkerijstichting heeft het ministerie van econ-omische zaken medegedeeld, dat de gepubliceerde verklaringen van haar voorzitter over een verho ging van de broodprijs in 1966 (met acht cent) niet het standpunt van de Nederlandse Bakkerijstichting weer geeft. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie woensdagochtend ver klaard. De stichting geeft er de voor keur aan de zaak eerst te bespreken in de eerstvolgende bijeenkomst met ambtenaren van het ministerie, op 20 december a.s. De Bakkerijstichting wil zich niet van haar voorzitter dis- tanciëren. Ze legt er alleen de nadrïik op, dat er nog geen concrete eisen Over de broodprijs zijn geformuleerd. Anderhalf jaar geëist (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Als iemand bezig was zijn eigen glazen met kracht in te gooien, dan is het deze man. Leek het er een poosje op, dat hij zich herstelde na een slecht verleden, nu is hij weer m zijn oude fout vervallen Deze woorden richtte de officier van justitie, mr J. D. de Jong aan het adres van de 34-jarige isoleerder W. J. Hij eiste tegen de isoleerder, die betrokken was bij twee inbraken, een jaar en zes maanden gevangenisstraf. In juli waren uit een winkel m de Rosestraat speelgoedlocomotief] es gesto len en in augustus verdwenen uit een kaaspakhuis in Vlissingen een aantal ka zen In beide inbraken zou hij een rol hebben gespeeld. Welke werd niet geheel duidelijk, omdat zijn medeplichtige, zijn broer, voortvluchtig is. Volgens de verdediger, mr. W. Domme- rink, zou hij slechts op de uitkijk heb ben gestaan en ui het laatste geval heb ben geholpen met inladen. Uitspraak 21 december. (Van een onzer verslaggevers1 ROTTERDAM De 30-jariae Rotterdamse verfhandelaar R. Th. Kreijns is op het Binnenhof gestruikeld en wit dat financieel rechtgezet hebben. Hij heeft een eis tot. schade vergoeding ingediend bij minis ter Smallenbroek van binnen landse zaken. Hij wil tweedui zend gulden hebben. De heer Kreijns beo onlangs op een avond op het Binnenhof toen hij werd verblind door de koplampen van een auto. Hij stimkelde daardoor over een ketting, die gespannen was voor het afzetten van gereserveerde parkeerruimte. De gevolgen van die tuimél- partij waren enkele schaafwon den en blauwe plekken. De heer Kreijns meent dat de kettingen beter moeten worden aangege ven in het donker. Zijn cis is bij het ministerie ontvangen. Men is aan de bestudering bezig warmlngsinstallatie afgezet, zodat de temperatuur tot onder nul daalde. De tuinder besloot de volgende nacht te gaan waken. Men stelde hem echter gerust door te zeggen, dat het geen tweede keer zou gebeuren. Het gebeurde echter wel. De 20.000 tomatenplanten hoeft hij niet meer uit te poten in zijn warenhuis. Alle plant jes zijn dood. Welk chemisch produkt bij het vergiftigen is gebruikt, is nog niet bekend. Men stelt een onderzoek in. De tuinder wil nu de ruigsfe hond die hij kan vinden aanschaffen, „Hes zal wel jaloezie wezen", zegt hij. „Wie ik er van verdenken moet? Ik weet het niet. Ik kan iedereen verdenken en niemand Zo iets ishler nog nooit eerder gebeurd." De Maaslandse politie, die de zaak in onderzoek heeft genomen, kon nog geen enkel aanknopingspunt vinden. BERLIJN In V/ est-Berlijn is vandaag een 48-jarige tuinman in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij van 1957 tot 1961 voor de Poolse geheime dienst zou hebben gespio neerd. De man, Felix Alexander Kostrzewsa, had zich in februari jl. bjj de politie in West-Berlijn gemeld,' omdat hij geen uitweg meer zag. Hij zei dat hij hoofdzakelijk koeriers diensten bad verricht, maar ook po gingen had gedaan gegevens over de We-stduitse strijdkrachten te verza melen. Voor dit werk "had hij 5000 mark ontvangen. Kostrzewska werd in Berhjn gebo ren. Zijn familie was van Poolse af komst. In de Tweede Wereldoorlog streed hij in Polen tot hij werd ge vangen genomen. Na de oorlog zou bij zijn toegetreden tot de Poolse gehei me dienst. Of hij ook andere geheime agenten heeft verraden, is niet bekend. Ver moedelijk zal het proces tegen hem In februari beginnen. (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERDAM Mevrouw Wally Bouyoukas is niet slechts de eigenaresse van het drukbeklante en wijdbekende Griekse restaurant Akropolis aan de Delistraat. Zij is meer. Mevrouw Bouyoukas is eigenlijk een instituut, een hele Grieks-Hollandse vereniging in haar eentje. Wally (voor haar beste kennissen) is niet alleen in staat de heerlijkste Griekse gerechten te bereiden en ze in, door muziek en inrichtingGriekse sfeer op te dienen, ze zal ook iedere Griek die haar hulp inroept helpen. De Akropolis bestaat deze week tien jaar En na tien jaar is de typi sche geur van de gekrulde gerechten van de boven gloeiend houtskool be reide souflukia's en van het aan spit gebraden speenvarken niet weer weg e krijgen uit het restaurant- Het hoeft te krijgen uit het restaurant. Het hoeft ook niet, want ergens is dat ook reclame. Het hoort er helemaal bU. „De Hollanders zijn in het begin erg schuchter. Ze lopen wat langs het raam voor ztj naar binnen stappen. En dan laten ze een kaartje zien dat ze ergens hebben gekregen of ver tellen dat vrienden ze hebben ge stuurd", zegt Wally Bouyoukas Meestal is het er zo vol gasten (tot honderd toe) dat bespreken nodig is. Vooral zaterdagavonds als er een speenvarken aan het grote spit m de zaak draait en kok Antoni Sklavos uit Pireus onder het wakend oog van Wally zijn specialiteiten bereid In de loop van tien jaar heeft het restaurant vaak in de belangstelling gestaan Prins Bemhard heeft met de gerechten kennisgemaakt en Wally _n haar kok waren bij openingen en an dere grote feesten in de stad. ,Als liefhebster van koken heb ik die gerechten zelf leren klaar maxen. Verleden jaar tijdens mijn vakantie (Ik heb de bruiloft van Constanten en Anne Marie gezien) werkte ik in een hotel." „Ook deze kok heb ik zelf op geleid. Vaak komen de mensen van te voren zeggen dat ze geen knoflook lusten- Ik stel ze gerust, maar als ik na de maaltijd vraag hoe het smaakte krijg is alleen goede antwoorden. Je moet de ogen eens zien als ik dan zeg dat er toch knoflook in zat. Hetzelfde is het met die uit Japan afkomstige kikkerbilletjes." „Vaak bestellen mijn gasten ge rechten die niet bü elkaar passen of die in quantiteit te groot zijn, dan ad viseer ik ze. Omdat de Hollandse om schrijving er naast staat, nemen gas- ten de kaarten mee naar Grieken land om daar dan aan te wijzen wat ze willen eten", zegt Wally trots. De Rotterdamse WV raadpleegt Wally wel telefonisch als tolk of vraagt zelfs inlichtingen over Grie kenland. Grieken die in geheel Ne derland werken, komen op hun tijd allen naar de Delistraat, soms met bussenvol. Meisjes wier vriendjes naar huis, naar Griekenland, zijn vertrokken, komen bij Wally die liedesbrieven laten vertalen- Vaak staat ze de vreemdelingendienst te hulp en even- vaak helpt ze een Griek die zijn boot heeft gemist aan geld, onderdak en kleding of stort ze het garantiebe drag bij de politie- Onnodig te melden dat Wally Bouyoukas vlot Grieks spreekt. „Ik leer het nog iedere dag", zegt ze. ROTTERDAM De 44-jarige kapitein D. B. uit Rotterdam zal drie maanden niet mogen varen als gezagvoerder op zeeschepen. De Raad voor de Scheep vaart heeft deze straf opgelegd. De inspekteur voor de scheepvaart had vier maanden ontzegging voorgesteld, B, was gezagvoerder op de kustvaarder Advent, die in januari j.l. op de Elbe bij Cuxhaven aan de grond liep. De raad noemt het onbegrijpelijk dat de kapitein de navigatie aan de stuurman heeft over gelaten. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Noorse kerstboom staat sinds dinsdagavond weer in volle glorie en volle luister op de Coolsingel voor het stadhuis. Na jarenlange afwe zigheid is de boom teruggekeerd in het stadsbeeld van Rotterdam, dat vooral in de donkere dagen voor Kerstmis niet bepaald straalt van vriendelijk heid. Voor de plechtigheid hadden honderden mensen zich rondom de boom ge schaard, Zij hoorden hoe het Rotterdam Congreszaal Muziekkorps van het Le ger des Heils de „Bethlehem Story" speelde, onder leiding van kapelmees ter Johan Voorn, en zij zagen en hoor den hoe bHj de buigemeester van Oslo, de heer B. Bull, was, dat hij eindelijk weer een boom aan Rotterdam kon overdragen. „Door werkzaamheden aan uw tunnel heeft hij er 'lang niet ge staan", zo zei hij in het Nederlands. „Dit is de vijftiende keer dat wij u een boom hebben eestuurl, en zolang de bevolking van Rotterdam een dergelij ke boom wil hebben zal zij die krij gen. Het ls een uitdrukking van de prijs die wij stellen op de verbinding PARIJS Volgens de uitslag van een vorige week door het Franse in stituut voor opiniepeiling gehouden enquête, die vandaag door het blad France Soir werd gepubliceerd, zal 55 procent van de al een keus ge maakt hebbende Fransen zondag in de tweede ronde van de presidentsver kiezingen op De Gaulle stemmen en 45 procent op zijn linkse tegenkandi daat Mitterrand. Degenen meetellend die (nog) geen voorkeur hebben lui den de percentages: De Gaulle 43 procent, Mitterrand 35 procent, geen mening 22 procent. Oslo-Nederland." Met een druk op de knop zette hij vervolgens de boom in het volle licht van honderden lamp jes. Burgemeester W. Thomassen dankte zijn collega uit het hoge noorden. „Het uiterste puntje van Noorwegen ligt ongeveer even ver weg als Israel het land van de bijbel, waar onze gedach ten nu naar toe gaan." Omdat de heer Buil Nederlands had gesproken, waag- 'de hij zich aan het Noors, en hier bleek de heer Thomassen een waarlijk (burge) meester: na enkele Noorse zin nen zei hij telkens goedmoedig: „Nou, dat verstaat u wel, dat betekenttot de omstanders. De Leger des Heils zangkoren, onder lei ding van zangbrigadiers W. de Nooijer en N, T. Berkenbosch, zongen na de korte ceremonie kerstliederen, en het duurde niet lang of velen voegden hun stem bij die van de koorleden. Tijdens het souper, dat later op de avond in de Burgerzaal van het stadhuis werd gege ven, overhandigde burgemeester Tho massen zijn collega een exemplaar van „Rotterdam en de zee". ROTTERDAM Op aanwijzing van een verkoper in een kledingmagazijn is gisteren verdacht van diefstal van een damesmantel en -vest de 62-jarige me vrouw T. A. D.-D. uit Rotterdam aange houden. Zij is op het hoofdbureau in bewaring gesteld In het zelfde magazijn werd de 25-jari- ge mevrouw A. L-L. aangehouden. Zij zou kleding hebben gestolen ter waarde van ƒ57,95. Ook zij is m bewaring ge steld. De 38-jarige mevrouw W. C. S.-Z. is gisteren gearresteerd in een warenhuis m het centrum omdat zij levensmiddelen voor ƒ10,47 meenam zonder'te betalen. Na opgemaakt proces-verbaal is zij naar huis gezonden. Een echtpaar dat Griekenland had bezocht kwam bespreken voor een groep van acht. De man kon trots gerechten aanwijzen op de kaart die hü al kende. Foto boeken en gastenboeken in alle talen tonen de lof van de Akropolis. Vrijdao is het feest dan mogen haar dochtertjes van elf en vijf in Griekse kleder drachten in de zaak Jopen. En als dan het Griekse orkestje volksmuziek speelt en ouzo of retsina in de glazen stroomt dan zal Wally Bouyoukas merken dat rij met haar unieke restaurant dat voor vele Grieken een tweede tehuis is geworden zich veel vrienden heeft ge maakt. (Vervolg van pag. 1) zij zondag jl. ook al in hun cabine, toen op het laatste moment nog iets mis ging. Deze keer waren er in het geheel geen moeilijkheden. De imst, die vanmorgen vroeg hoven, dejsn- ceerbuis hing, was tegen het middag uur verdwenen. Precies op het vastgestelde tijdstip verhief de cabine zich. de eerste zes minuten voortgestuwd door een Titan-2 raket, die hem in een baan om de aarde bracht. Deze baan vari eert van 161 tot 270 kilometer per uur. Toen was het wachten op bet volgende hoogtepunt in de geschiede nis van de Amerikaanse ruimtevaart: een „ontmoeting" tussen twee ruimte voertuigen hoog boven de aardbol. De leiders van de ruimtevlucht op de lanceerbasis willen de Genum-b morgenmiddag om vier minuten voor half vijf ten oosten van Miami op o® aarde laten terugkeren. De „mara thon" van de Gemim-7 zal zaterdag middag om drie uur (Ned. tijd), op nagenoeg dezelfde plaats, een einde nemen. Alles uiteraard onder het vo°r" behoud dat er niets fout gaat. Maar dat is nog niet zo zeker (de lancering van de Gemini-6 kon zondag ook op het laatste moment niet doorgaan). V ife-

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2