m scm A. Meerman kandidaat in vakature Van Minnen J. D. van Roon jubilaris bij Ver. Glasfabrieken AGENDA heetman j Kerstzangavond in Grote Kerk goed geslaagd Geronwekt spanning in zwaar verhoor artidbm© "ma. „ar art IBI ROTTERDAM Uit hut tanker f 8000 vreemd geld gestolen Verkiezing van wethouders in januari Onderscheiden met zilver VERANDERINGEN IN COLLEGE EN RAAD Anderhalf jaar voor oplichter? Veel muzikale medewerking „Een inspecteur vraagt belet" Burgerlijke stand Havenbedrij ven bestolen Ds. AVeldman - 25 jaar in ambt - gehuldigd Sleutel brandkast in bureau dvent Interessante lezing bij de KNMTP O Havenarbeider breekt arm bij val Wielrijdster gewond bij autobotsing Fout geweest Nieuwe bestuursleden S'dam se Gemeenschap ROTTERDAMMER Pagina 3 DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 ERSTBOOM EZINDHEÏD (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De PCG- fractie van de gemeenteraad heeft de heer A. Meerman kandidaat gesteld als opvolger van wethou der H. K. van Minnen. De moei lijkheden om op tijd de vakant komende wethouderszetel bezet te krijgen zijn hiermee opgelost. Aandelen in casino verzonnen Geschenken lindane en morgen en datwlijks BEËDIGING AFSCHEID DE GROOTTE VAN UW BRSLLANT, EEN KWESTIE VAN GEWICHT SCHIEDAM De amateur toneelgroep die het aandurft, met Priestley's An Inspector calls'' een gooi te ivagen naar de top van een toneelwedstrijd, moet de beschikking hebben over een bekwame, inventieve regisseur en talentvolle spelers. Dat Schiedams „Geron" aan bei de voorwaarden voldoet, heeft de troupe woensdagavond gede monstreerd in Musis Sacrum. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aan boord van de Zweedse tanker Ada Gorthon, die op de werf 'WUton-Fijenoord ligt, hebben inbrekers uit een brandkast in de hut van de 47-jarige kapitein O. E. "W. een bedrag aan buitenlands geld met een waarde van ongeveer i 8000 gestolen. De dieven drongen de hut binnen en hadden niet veel moeite cm de brandkast open te krijgen. De sleutel vonden zij namelijk in een bureaula, die niet was afgesloten. Het ontvreemde bedrag bestaat uit Nederlands geld, Zweedse, kronen, Zwitserse francs, Amerikaanse dollars, Venezulaanse bolivars, Spaanse peseta's Engelse ponden, Trinidad dollars en Senegalese'francs. l grote kerstboom op het Koe- mrktnlein staat er weer. Mooier ooit zeggen zij, die het weten kun- i Beter stadspunt voor een dergelij- (joom had men niet kunnen vinden. kenden voetgangers en gemotori- rèe weggebruikers komen hier da lles voorbij. Als het donker wordt, ie talrijke lichtjes van verre reeds fit baar. )e kerstboom is een geschenk van Zweedse staalfabriek Sandvink l. 's-Cravelandseweg 401. Elk van 'ver over de honderd buitenlandse ierondernemingen van dit machti- Scandinavische concern geeft elke rstnüs een dergelijke boom aan de oerbevolking van de stad, waar ze testigd is. Een prachtig voorbeeld hedendaagse reputaticbehartiging het bedrijfsleven. Overal in de liggen op de verkoopstrategische keerspunten de groene, heerlijk- irende kerstbomen reeds in grote den opgetast En met de komst van kerstbomen daalt vanzelf de serene ■ststemming over stad an land. Er igt iets in de lucht, wat we allen roeien en we in feite toch moeilijk Ier woorden kunnen brengen. Adventstijd is tveer aangebroken, met de talrijke Kerstwiidmgs- mkomsten. We zingen opnieuw de tóe, bekende liederen en luisteren ar het Kerstverhaal, het schoonste n alle verhalen. Hierbij mogen we mwel niet vergeten hel diepzinnige wrd van de mysticus Angelus Sile- u, dat ook menigmaal van onze ;nee!s heeft weerklonken: tas Christus duizendmaal in Bethle hem geboren, i met in uwe zielso waart gij toch verloren." De kerstboom is een 'olkloristisch rschijnsel. Eenvovdia Duitse import. boom is waarschijnlijk pas om- eeks 1900 uit het oosten ons land mengedrongen. Heel wat mensen staan nop steeds ilisch teaenover de kerstboom. Ze namelijk bana voor veruit-vendi ng en wereld gelijkvormigheid. De ■ikskundiae dr. Jan de Vries noemde i gebruik platweg een modever- liijrtsel, waarvan de groei nu eenmaal et te stuiten bleek. Het is hier ook weer vooral de com mie, die er wel bij vaart. Dit blijkt ij een NIPO-onderzoek, zes jaar ge ien. Va.n de ondervraagden wilden niet minder dan zestig procent een erstboom in huis hebben; dat be te mde een verkoop van twee miljoen men. Bij de vale onderzoekingen icm er nog meer ontdekkend:; uit de us Bij de hoogste welstandsgroapen ebben negen van de tien gezinnen een erstboom, bij degenen die op de on- srste trap van de maatschappelijke 'dier staan zes van de tien. Het „wel- eartswonder" bracht natuurlijk ook de kerstbomen-omzet een onge maarde hausse. godsdienstige gezindheid speelt bij het aanschaffen van een kerst oom eveneens een niet te onder latten rol. Aan de top staan het •oord „natuurlijk" moet ons hierbij willekeurig ontvallen de rooms- itholieken met 78 procentdie trou- er.s ook nog hun kerststatlnje of ■erstkribbe hebben. Daarop volgen de ervormden en andere protestanten, 'oorzover ze met-gereformeerd zijn, De heer Meerman is bereid om, al thans de acht maanden die nog over schieten voordat een nieuwe raad op treedt de lege plaats te bezetten. Hij ziet het wethoudersschap als een inte rim-periode daar zijn zakelijke belan gen het niet toelaten om langer een funktie in het college te bekleden. De heer Meerman is sinds 1962 lid van de raad. Hij heeft zitting in de commis sies voor de energiebedrijven, verkeer en voor de flatgebouwen. Hij is lid van de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Anderhalf jaar ge vangenisstraf. niet omdat ik hiervan ver betering verwacht, maar dan is de maat schappij tenminste een tijdje beveiligd tegen de praktijken van deze man." Dit zei donderdagmorgen de officier van justitie, mr. B. van der Meulen, in de zaak tegen de 56-jarige kok P.S. De man stond terecht, omdat hij in juli een vrouw oplichtte voor ongeveer f 1500 en haar zuster voor ongeveer f 7000. Hij was met haar in contact gekomen via een huwelijksadvertentie. Hij vertelde haar dat hij aandelen had in een speelge- Iegenheid in Knokke en in Brussel Het geleende geld vergokte hij. De man was al verschillende keren veroor deeld voor oplichting, verduistering en diefstal Omdat de vrouw bij de rech- ter-commissaris de aanklacht wilde in trekken, legde de officier gezien de emo tionele verhouding die er tussen hen be stond, alleen oplichting van haar zuster ten laste. De raadsman jhr mr. T. Sandberg meende dat er onvoldoende bewijsmateri aal was. Als er wel een veroordeling zou volgen, vroeg hij een korte strat Uitspraak op 23 december. met 67 procent. Bij de laatsten be staat er nog in vele gezinnen en zeker gevoel van terughoudendheid te dien opzichte, wat de 53 procent uitwijst. Een ander hedendaags verschijnsel in het kader van de openbars Kerst viering is het zingen bij de boom. Iets dat we in Schiedam nog niet kennen. Dit is ongeveer vijftien jaar geleden begonnen, toen Noorwegen zijn mooi ste kerstboom naar ons land en ook naar de grote Westeuropesa steden be gon te sturen. De interkerkelijke volkszang rondom de kerstboom ver overde de harte;n der mensen en nam een grote vlucht. Het werd de moder ne versie van de folkloristische „Hilliq Oavond"-viering van weleer op het platteland. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester H, Roeir iem overhandigde woensdag in de kanti ne van de N.V. Verenigde Glasfabrieken san de Buitenhavenweg de heer J. D. van Roon de medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. De teer Van Roon was veertig jaar bij het bedrijf in dienst. Op het ogenblik is hij Werkzaam als controleur van de mechani- fc'he werkplaats. De burgemeester releveerde in zijn_ toe spraak de voornaamste gebeurtenissen tilt de loopbaan van de jubilaris. Namens de directie schonk de directeur, ir. G. F. J'an der Want, de jubilaris een cadeau lender couvert. Van zijn collega's kreeg de heer Van Roon (58) die een bekwaam amateurfoto- traaf is, een lens voor zijn vergrotingsap paraat. Een geschenk, dat er voor de leek wellicht niet zo spectaculair uitzag, maar dat voor deze deskundige fo to-hobbyist des te kostbaarder bleek. heer Van Roon was er tenminste kennelijk mee in zijn schik. De huldigingsbijeenkomst geschiedde Musis Sacrum: S G. Toneelwedstrijd, "Cron met Inspecteur vraagt beier, 20. Geref. Jeugdhuis: Ned. Chr. Vrouwen eend, afd. Centrum, kerstavond, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie- re£iactie Lange Kerkstraat 28, tel ia -- (b.g.g. 115588, toestel 52, b.g.g. na «s uur alleen voor redactionele aangele genheden 01898-6619). Sentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- •traat 139, tel. 152400. „Apotheek: Evers, L. Haven 81, tel fSfj-i Kefhel: Schiedamseweg 41, tel in een intieme sfeer, want het produktie- proces van het bedrijf kon geen stagna tie hebben door onttrekking van veel personeel. Het was er niettemin niet min der feestelijk en gezellig om. Woensdagavond was er in café-restau rant Europoort een diner, waar behalve de heer Van Roon en zijn gezinsleden, de directie en een twaalftal functionaris sen van het bedrijf aanzaten. A. MEERMAN wethouder raad voor de gemeentelijke gasvoorzie- ning van Zuid-Holland. De heer Meerman is anti-revolutio* nair. Hij treedt op als vice-voorzitter van de peg-fraktie. De voorzitter van deze fraktie, de heer E. P. van der Veen zal zoals bekend eveneens deze funktie opgeven om lid van het college te worden in de vakature van de heer M. H. L. Weststrate, wethouder van fi nanciën en personeelszaken. Het nieuwe jaar zal dan ook nog al wat veranderingen te zien geven in de samenstelling van de raad en van de protestantse groep in het bijzonder. Door het vertrek van de heren Van Minnen en D. Niemantsverdriet zullen twee nieuwelingen hun intree doen in de raad. De plaats van de heer Niemantsverdriet gaat de heer M. Mooy, voorzitter van de Christelijk Historische Kiesvereniging, in' nemen. De heer Van Minnen zal als raadslid worden opgevolgd door de se cretaris van de CH-kiesvereniging, de heer L. de Snayer. Daar het onderzoek naar de geloofs brieven van de beide nieuwe leden niet voorkomt op de raadsagenda van van avond (donderdag) zal dit pas kunnen gebeuren in de vergadering van 6 janua ri 1966. Daar mag worden aangenomen dat men niet te lang zal willen wachten met de verkiezing van een wethouder in de plaats van de heer Van Minnen lijkt het waarschijnlijk dat een extra raadsvergadering zal worden belegd. 4 v 'V't- /,/y i "4 L. DE SNAYER SCHIEDAM Voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield woensdagavond in het gebouw Irene de heer H. W. Vink uit Rotterdam aan de hand van ongeveer honderdtachtig fraaie kleurendia's een lezing over bomen, hees ters en bloeiende tuinplanten, waarbij hij vooral de zeldzame soorten behandel de. Uitvoerig stond hij stil bij de manier, waarop ze gekweekt worden. Hij Vertel de over de verschillende toepassingsmo gelijkheden, over de diverse grondsoor ten en over allerlei boomsoorten, zoals de coniferen, de besdragende planten, waaronder de cotoneasters, over bloeien de borderplanten en heesters en over de klimplanten, als de clematis, die in alle mogelijke kleuren voorkomen. Terloops behandelde spreker ook de balconplan- ten. Interessant was wat de heer Vink mee deelde over heel zeldzame bomen, waar van men meende, dat ze reeds lang wa ren uitgestorven, Hij noemde twee boom soorten. die uit China afkomstig zijn en hier in ons klimaat toch prima gedijen, namelijk de Davidia en de Metasequoia. Dat zou dan op zijn vroegst op 14 januari kunnen zijn. Die dag is er echter ook vergadering van de Rijnmond raad en gezien het feit dat zeven gemeenteraadsleden van deze raad deel uitmaken is het niet waar schijnlijk dat er dan een gemeenteraads vergadering zal worden gehouden. In dat geval zal er in de week daarop gelegen heid zijn voor een raadsvergadering waarin de heren Mooy en De Snayer kunnen worden beëdigd en waarin een opvolger voor de heer Van Minnen, als wethouder gekozen kan worden. De verkiezing van de heer Van der Veen in de vakature van de heer West strate kan in de vergadering van 6 ja nuari gebeuren daar de heer Weststrate dan zijn funktie neerlegt in verband met zijn benoeming als gecommitteerde van Rijnmond. De maand januari wordt dus een ener verende maand voor het politieke leven in Vlaardingen. Er komt namelijk ook nog een extra raadsvergadering in dezelf de maand. Dat zal op 12 januari zijn. Op die dag zal in een aparte va-vadering afscheid worden genomen van wethou der Van Minnen. De heer Van Minnen zal dan een periode van 34 jaar raadslid maatschap, waarvan 20 jaar wethouder, achter de rug hebben. M. MOOY MAASSLUIS De kerkdienst van de Hervormde Gemeente, die om tien uur op eerste kerstdag in de Grote Kerk wordt gehouden, zal worden uitgezonden door de Wereldomroep. Men kan deze uitzending beluisteren op golflengte 49,79 meter. 0.25 K (4,1 mm) 0,50 K (5,2 mm) 1 K (6,5 mm) 2 K (8,2 mm) U mag dat zowel letterlijk als figuurlijk opvat ten. Want het woord karaat geelt het gewicht van brillant aan (1 krt. is 0,2 gram). En aan gezien een goed geslepen brillant een be paalde doorsnee heelt, geeft het gewicht meteen de grootte aan. Uiteraard bepaalt dit gewicht in hoge mate de prijs van uw bril lant. Vandaar dat u het - tot op 2-duizendste karaat nauwkeurig - vermeld vindt in het Heet- man-certificaat. Een voor Nederland uniek dokument, kompleet met diagram en microfoto, dat u door zijn volledigheid en strenge objec tiviteit volstrekte zeRerheid geeft omtrent de waarde van uw steen. EDELSTEENKUNDIGE F.G.A. DIAMANTEXPERT G LA. ROTTERDAM - LIJNBAAN 92-TELEFOON 116670 FILIAAL: OOSTZEEDIJK 155-157 - TELEFOON 122344 (Van een irazer verslaggevers) SCHIEDAM De grote zangavond die woensdagavond in de Grote kerk voor de hervormde wijkgemeente IV' werd gehouden oogstte bijzonder veel belangstelling. Ds. A. Hoffman sprak een kort openingswoord aan de hand van Lucas 1; 4653. Daarna zongen de aanwezigen de lofzang van Zachart as. Medewerking aan deze bijeenkom;.' ga ven het kerkkoor van de Grote Kerk o.l.v. de heer Jacq. P. Bekkers, het Schie dams Chr. Mannenkoor rLv. de hrer J. v. d. Ree en de Chr Muri^'-ereniring Harpe Davids o.l.v. de heer A. L. Glo. bach. Het Schiedams Chr. Mannenkoor zong het eerste nummer van het programma: Komt verwondert u hier menscheri, dat op gevoelvolle wijze ten gehore werd gebracht. Daarna volgde het lied Bethle' hem: Engelen kwamen eenmaal melden, in de stilte van de nacht. Het kerkkoor van de Grote Kerk ver tolkte uitstekend de adventsstemming van deze zangavond met Bede om Chris tus komst en Uw Koning komt (naar Mathal) van J. S. Bach. De Chr. Muziekvereniging Harpe Da vids vulde het vokale gedeelte van de Het stuk „Een inspecteur vraagt belet" staat de spelers zeer weinig vrijheid van bewegen toe. Zeker een amateur zal al gauw het verlammende gevoel krijgen dat hij zich niet kan uitleven. Karakter- gesteldheid, sfeer, emotie en spanningen moeten uitsluitend via de dialoog wor den opgeroepen. Ieder van de spelers dient vaak geruimte tijd stil spel te leve' ren om dan plotseling soms met een zeer korte claus een essentieel element aan de verwikkelingen toe te voegen. Dit razend lastige, voortdurend paraat heid vereisende woordenduel, vergt ei genlijk een beroepsbezetting. Geen enke- de onvolkomenheid in de voorstelling is te verdoezelen. De geringste hapering doet een vertolker door de mand vallen en verbreekt de woord voor woord opge voerde spanning. Dat „Geron", ondanks een tekort aan repetities uit tijdnood- en dus met extra premièrezenuwen, zich zo verdienstelijk en zonder de tanden erop stuk te bijten, door Priestley's afmattend verhoor heeft weten te werken, betekent een dikke streep aan de balk van het amateurto neel. Allicht zal het spel vanavond in het toneelconcours no-g flitsender en meer uitgebalanceerd over het voetlicht ko men. Inspecteur Goole vraagt belet bij Ar thur Birling, een Engelse grootindus- bijeenkomst op passende wijze aan met een muzikale omlijsting. Zij speelde on der meer een stemmingvolle parafrase van Hoe zal ik U ontvangen. Het Schiedams Chr. Mannenkoor zong nog een viertal Kerstliederen: Kom en laat ons Christus eren, het klassiek-ge- v/orde a brille nacht, heilige nacht, het bekende Ie Herdertjes lagen bij nachte en he. bijzon-der imponerende Duitse lied: Hei ige Nacht, Nacht der unendli- che- Lie .e. Het Kerkkoor van de Grote Kerk zong le twee n immers Immanuel! God is na rij en ee» mooi kerstlied met oud-Neder landse tekst en melodie harm, van L. Adr van Tetterode. De grote belangstelling voor deze zang- avtnd toonde opnieuw aan, dat het ge- me ai-schappelijk zingen van advents- en kerstliederen aan de vooravond van Kerstmis bij vele ménsen een gretig ge hoor i indt De kerk was goed verwarmd, maar toch zagen we nog vele opgezette kragei De coUekte bij de uitgang bracht ruim 353 op. ROTTERDAM De 22-jarige havenar beider J. H. de Ruiter uit Breda is don derdagavond met een gebroken arm in het Havenziekenhuis opgenomen. Aan boord van het in de Merwedeha- ven liggende Noorse m,s. Martin Bakke was hij met zijn arm tussen een hijs van 14 balen castorpitten en een dekstul geko men. De hijs kantelde toe hij net vanon der het vaste dek werd weggetrokken. triëel. Dochter Sheila heeft 2ich zopas verloofd met Gerald Croft, zoon van een concurrent. De familie zit voldaan na te tafelen, maar de feestelijke stemming verdwijnt op slag door de mededeling van de politieman, dat een jonge vrouw na het innemen van vergift is overleden. Hoe de Birlings ook proberen zich van deze trieste zaak te distanciéren, de in specteur brengt onbarmhartig aan het licht dat ze er wel degelijk bij betrok ken zijn en zelfs schuld hebben, Mies den Hartog speelt uitstekend de hooghartige mevrouw Birling, die, of schoon liefdadigheidwerkster, geen be grip heeft van ware naastenliefde. Koos de Groot zal nog groeien in zijn degelij ke creatie van de notabele industrieel, die voor een op handen zijnde koninklij ke onderscheiding zijn geweten het zwij gen oplegt. Momenten van gevoelige expressie geeft Elly van Eyk te beleven als Sheila die haar hoogmoed en jaloezie overwint en schuldbewust zich verzet tegen de hypocrysie van haar ouders. Verdienste lijk is ook het debuut van Wim Schout in de rol van de jonge Birling. Op dictie en gebaar zal hij zich nog wat moeten verfijnen. Mar Hemminga zet goed genuanceerd zijn Gerald Croft in de verwikkelingen en Freek Kegel weet het overwicht van de wonderlijk ondervragende inspecteur in vele passages voelbaar te maken. Zoals vaker, hebben de Geronnieten zelf voor een geslaagd en sfeerondersteu- nend décor gezorgd, waarin de smaakvol le aankleding en de kundige grime van Ser van Eyk uitstekend tot haar recht komen. In de regie van beroepsacteur Kees Coolen (van de Haagsche Comedie) bleek duidelijk dat hij alle mogelijkhe den ter verlevendiging wan de miss en scène had uitgebuit Waartoe zou een getalenteerde groep als „Geron" wel in staat zijn on een ruimer en beter geoutilleerd toneel? Het wachten blijft op een toneelzaal, de stad Schiedam waardig. TON HYDRA ROTTERDAM Zoals te verwachten in een „marinier as tad" heeft de jubileum film „Het korps mariniers", die- deze week in de Cineac-NRC draaide, een dus danig succes, dat zij tot 22 december is geprolongeerd. SERIE BOEIES VOOR ONBEVOEGD RIJDEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat zij gzen voor rang verleende botsb» woensdagavond de achttienjarige mejt.lfro'ow T. M. op het Koemarktplein met haar rijwiel tegen een personenauto, bestuurd door de 45-ja- rige J. M. van H. De wielrijdster kwam te vallen en klaagde over pijn, zodat de GGD haar naar de Dr. Noletstichting vervoerde. Na onderzoek kon zij weer naar huis terug keren. Een bromfiets, bestuurd door de acht- tienjarige J. S. uit Vlaardingen^ botste woensdag op de Vlaardingerdijk ter hoogte van de ingang van Wilton-Fije- noord tegen een verkeerspaaltje, toen hij een voor hem rijdende wielrijder wilde inhalen. Met een wond aan het linkerbeen bracht de GGD de man naar het Holyzie- kenhuis te Vlaardingen. SCHIEDAM Geboren: Dick N tv N E van der Neut enWL Hoogvliet: Jan A z v J A Faber en A M van der Linden: Eliza beth M dv H van Konijnenburg en E M Gouka. Overleden: A H Andeweg, 89, (Van een medewerker) SCHIEDAM P. B. uit Schiedam stond woensdagmorgen bij het kantonge recht voor het hekje omdat hij zonder rijbewijs een busje had bestuurd waar van noch de remmen, noch de handen, noch de achterlichten in goede staat ver keerden. Naar mijn mening, begon B., was de rem prima. Naar de mening van dc politie anders niet, repliceerde onmid dellijk mr. W. E. van Vloten, er was bijna geen remkracht en bovendien trok de wagen naar rechts zo gauw het pedaal werd ingedrukt. Het viel allemaal reuze mee, vond B. Ik heb eens zeventig kilometer met die wagen gereden en toen ik moest stoppen stond hij binnen veertig meter stil "Wel ja, zei de officier, dan horen wij tot slot dat met het vehikel ook nog zeventig kilometer wordt gereden. Hij vond het gedrag van B. bijzonder kwalijk, daar het al de tweede keer was, dat hij voor een dergelijk feit zich moest verantwoor den. Hij eiste tegen B. boetes van 75 gulden of vijftien dagen voor de remmen, 25 gulden of vijf dagen voor de banden, vijftien gulden of drie dagen voor het achterlicht en 125 gulden of 25 dagen plus een voorwaardelijke hechtenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar voor het rijden zonder rijbewijs. Het werd tenslotte voor B. 75 gulden of vijftien dagen, 25 gulden of vijf da gen, tien gulden of twee dagen en 100 gulden of 20 dagen waarvan 75 gulden oi vijftien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een merkwaardige zaak was die waar in de Schiedammer N. zich moest verant woorden. Hij stond terecht omdat hij geen gevolg had gegeven aan de eis van een caféhouder zijn zaak te verlaten en ten tweede omdat hij bij zijn weigering bleef toen twee te hulp geroepen diena ren van Hermandad hem onder zachte drang de gelegenheid wilden uitwer ken. Als reden hiervoor gaf N. op dat hij op de bewuste avond zijn broer zocht en toen die niet aanwezig bleek maar een pilsje had besteld, wat hem, omdat hij elders al te veel had genuttigd, werd geweigerd. Hierop was N. gaan schelden en tenslotte gaan slaan, het geen hij op de zitting heftig ontken de. Ik ging pas slaan toen de caféhouder mij sloeg, zei hij. Dat is allemaal niet zo mooi, vond mr. Van Vloten. N. haalde mistroostig zijn schouders op. Xk ben helemaal fout geweest, zei hij, maar kijk 'es, ik kwam daar binnen en als je daar laat binnenkomt ben je geen goeie klant en krijg je niks. Maar, ver volgde hij haastig, ik heb hem niet gesla gen, ik wilde me losrukken toen de agen ten me vasthielden. Gelukkig was het N. niet gelukt zich te ontworstelen aan de greep van de leden der sterke arm, want „als ik was COMBINATIEWAND: STAANDE ZIJDEN EN LEGPLANKEN UITGEVOERD IN WIT KUNST STOF. BOVEN- EN ONDERKASTEN LEVER BAAR IN WIT KUNSTSTOF, PAUSSANDER EN NOTEN. DEZE WAND KAN GEPLAATST WOR DEN VAN VLOER TOT PLAFOND. OOK KAN DEZE COMBINATIE DOOR DE HOEK GE BOUWD WORDEN DOORMIDDEL VAN EEN HOEKZIJDE. losgekomen, had ik ze even flink ge pakt". Wij krijgen de indruk, zei de kanton rechter, dat verdachte niet de gemakke lijkste is. Nee, gaf N, toe, maar ik schaam mij er diep voor. Het is eerst nog een rechtbankzaak geweest, begon de officier van justitie mr. G. G. Abeln, zijn rekwisitoor, maar gelukkig voor u hebben ze de kwestie verwezen naar het kantongerecht. Hij eiste twee maal 40 gulden of acht dagen. De kantonrechter maakte er tenslotte twee maal 30 gulden of zes dagen van. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een haventran sportbedrijf aan de Tweede Katendrecht- sëhaven is ingebroken. Uit een bureaula de in de portiersloge verdween driehon derd gulden aan telefoongeld. Een expeditiebedrijf aan de Glasha ven is bestolen. Uit een spoorwagon die voor dit bedrijf aan het Gemeentelijk Handelsterrein stond, rijn vier dozen met 143 overhemden gestolen. De waarde is totaal 1515,80. KOSTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112S5S BOTTERDAM GROTE MARKTSTR 5 TEL 070/113611 OEN HAAG MARIAPL4ATS2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK S3 TEL 05700/12411 DEVENTER "Voor een poging lot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel beeft de officier van juslitie, mr. J. D. de Jong tegen de 24-jarige Surinaamse pypfitter P. C. O. één jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De man stond terecht omdat hij op 14 oktober in een bar op Katendrecht een Oostenrij ker met een mes in de borst stak. Dit ge beurde om half vier in de morgen en was het slot van een woordenwiscrij":' De Oos tenrijker zou op een bepaald moment, toen de Surinamer naar het toilet ging, gezegd hebben: „Ze moesten de negers op de zelfde wijze vergassen als de Joden." Hier op noemde de Sui.uamer hem een nazi, ging naast hem aan de bar zitten en gaf hein een stomp in zijn buik. Na een korte worsteling volgde de messleek. „Het is ge lukkig nog goed afgelopen", zei de officier, „omdat de man onmiddellijk in het zieken huis werd opgenomen." Dit gebeurde ove rigens op aandringen van de politie, want zelf veronderstelde de Oostenrijker dat het niets ernstigs was. In het ziekenhuis bleek echter dat er ernstig gevaar bestond voor binnendringen van lucht in de borstholte. Dit zou een long hebben uitgeschakeld, „Ik jvas bang dat bij me dood zou slaan", verdedigde de pypfitter zich. „De man was andehalf keer zo groot als ik. Ik voelde me bedreigd." Om een beroep op gemene discriminatie uit te sluiten, wees mr. De Jong erop, dat de pypfitter uit zyn hoofd moest zetten, dat iemand iets tegen liem zon hebben. „Maar als u strafbare feiten pleegt, Wordt n daarvoor net als elke an dere Nederlander i berecht." ,De pypfitter bleek vier keer te zyn veroordeeld in Su riname, twee keer voor ernstige misdrij ven De raadsvrouwe, mr. C. II. Verstegen- Kettlitz, vond het verwijt van de president, mr. R. J. Brunner, dat de pypfitter en veel van zyn landgenoten bun heil zoeken op Katendrecht, niet helemaal gerechtvaardigd. „Het is zo ongeveer het enige milieu waar deze mensen geaccepteerd worden", zei ze, „omdat hun levenswijze de gemiddelde Ne derlander niet erg ligt. Het is ze dan ook niet helemaal kwalyk te nemen dat ze juist hun heil zoeken op Katendrecht." Uitspraak 21 december. (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM Op de dezer dagen ge houden vergadering van de bestuursraad van de Stichting Schiedamse Gemeen schap zijn de heren D. de Bruyn en P, Smit gekozen in het dagelijks bestuur. De heer De Bruyn maakt deel uit van de sektie toneel. De heer P. Smit is reeds jarenlang voorzitter van de sektie zang. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een kwart eeuw gele den begon de gereformeerde predikant ds. A. Veldman (sedert 1944 vrijge- maakl) onder de moeilijke omstandighe den van de oorlog zijn ambtsperiode. Woensdagavond heeft de gereformeer de kerk (vrijgemaakt) van Delfshaven hem en zijn gezin gehuldigd in het kerk gebouw aan de Kuiperstraat. De kerk was geheel gevuld; ook afgevaardigden van zijn vorige gemeenten LLangerak en. Enschede): hadden de reis ondernomen om hem met dit jubileum te felicite ren. De emeritus-predikant ds. L. Knoop bood de jubilaris een bureau en een schemerlamp aan. „Houdt elkaar staan de", zo zei hij tot de gemeente en ds. Veldman, „want de strijd is zwaar en velen dreigen ten onder te gaan aan de geest van de tijd."

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1