Als gevolg ZIJ 11 eigen schippers Schuttevaêr Cebuto Borussianieuw in haven van Rotterdam Schelde sleept tien boten over oceanen naar India Meisje moet oog missen door vuurwerk NIEUWS Vele Limburgse bedrijven moeten overschakelen Verhoging benzine enz. Vet,groot zeeman, Ook Poortugaal: bezwaar tegen kosten Rijnmond en integer 59 Het grote centouri vliegvakan tie program! ma is uit vraag het aan bij Materieel voor Bombay Fabrieksbrand door kinderen gesticht? winkels verhuurd in metrostations Politie rekent schuttersin Luchtdrukpistool van gestolen geld gekocht Metro-station gegund Inbraak in café: 270 gestolen Blijdorp% verzorgt S uniek zeehondje Boeiend boek van Kees Borstlap Is Noodlanding van helikopters na botsing Zeeland niet langer besmet g s< Afsluiten? n SCHEPPER VAN HE ZWARTE ZEE F DE ROTTERDAMMER WOENSDAG 29 DECEMBER O /""•OUD A Tijdens een dinsdag gehouden vergadering van de Koninklijke Nederlandse Ver- eniging „Schuttevaêr" is veel kritiek geuit op de rijkswater staat. „Met het uitdiepen van de Waterweg om een vrije doorvaart van de steeds groter wordende zeeschepen te verzekeren graaft Rotterdam zijn eigen graf", zo werd gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Reisbureaus ROME De Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Amin- tore Fanfani handhaaft zijn ont slag-aanvrage als zodanig. Zoals gemeld heeft premier Moro gé- weigert dit ontslag te aanvaarden. ipi 1,50 per Rotterdam Op zondag 23 juni 1957, om half vijf in de middag, overlijdt 63 jaar oud in zijn woning te Maassluis Teunis iVet, kapitein op de vloot van L. Smit Co's Internationale sleep dienst. Als zijn. dood bekend wordt zijn er op alle continenten reders en gezagvoerders wier ge dachten uitgaan naar deze zeer grote onder groten, door hen ge-j eerd om zijn onvergelijkelijk zee manschap, zijn kunde en zijnj taaie vasthoudendheid. STERKSTE KAPITEIN (Van een onzer redacteuren) BOEIEND RUSTELOOS m( Ui Sc zit W> A w R Pagina 4 1965 Voorzitter J. P. Honkoop zei dat het gewaar wan de steeds groter .wordende watertoevoer, tengevolge van de uildie ping van de Waterweg, op de jaarverga- dering van de landelijke vereniging aan de orde zal worden gesteld. Ondanks de Deltawerken, zo stelde men, is het hart van Holland nog altijd hij een stormvloed onvoldoende bevei ligd. Rijkswaterstaat,-richt de aandacht teveel op de in uitvoering zijnde Delta werken, maar heeft onvoldoende oog voor .direct gevaar voor de rivierdij ken. Men herinnerde aan de storm ramp van 1953. Tijdens de stormramp van 1953 waren de waterstanden op de bovenrmeren laag. Waren deze zo hoog geweest als thans, dan zou er waarschijnlijk van Ne derland niet veel meer zijn overgeble- -jr-7- 7 7 uit blijkt dat men toch ook tot de over- I» irt'/i n f/iil rt/ïTl tuiging schijnt te bomen, dat met ultdle L VtCtrjLrl Vl/Ksl L UiVIi pen van de Nieuwe Waterweg niet kat worden doorgegaan. Men betreurde dat het gemeentebe stuur .van Capelle a.d. IJssel zich zo wei nig aan zijn schippers gelegen laat lig gen. Alle dorpen hebben havens of lig plaatsen voor schepen, alleen Capelle a.d. IJssel is doof voor de belangen van zijn schippers. De voorzitter onderschreef dit. Er was destijds een goede gelegenheid om te komen tot de aanleg van een schippershaven te Capelle, maar het ge meentebestuur wilde er niet van horen. Dir is het bijzondere transport dat de sleepboot Schelde naar India zal slepen. De ponton met drie scheepjes, twee sleper- tjes 'en nog wat bakken ligt klaar voor de reis van 60 dagen, aan het einde waarvan de pon ton in drie stukken wordt ge sneden ^odat in totaal tien schepen ontstaan. ven. Blijft men doorgaan met het uitdie pen van de Waterweg dan.graaft Rotter dam voor zichzelf en voor een wijde omgeving zijn eigen graf. Het water kan steeds sneller en gemakkelijker binnen komen en bij een hevige Noordwester storm zullen de dijken het niet kunnen houden. Men kan over die watertoevoer verschillende theorieën opstellen, maar zeker is dat verdere uitdieping van de Waterweg groter wateroverlast ten gevol ge zal hebben en dat ten slotte Neder land beneden de waterspiegel zal over spoelen. De Waterweg zal in de toekomst moe ten worden afgesloten met sluizen, wil men een geweldige ramp, groter dan in 1953, voorkomen. Het bestuur werd ver zocht dit onder aandacht van de Wa terstaatautoriteit te brengen. De voorzitter merkte op, dat de ogen van rijkswaterstaat voor dit gevaar be ginnen open te gaan. Er worden thans plannen gemaakt voor de aanleg van een buitenhaven voor de grote tankers, waar- BLOEMENDAAL In het Wil helmina-gasthuis in Amsterdam is gis teren overleden de ,18-jarige kantoorbe diende F. H, Koblens uit de hoofdstad. De jongeman werd in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag ernstig ge wond toen de anto waarin hij meereed op de Zeeweg in Overveen in een gevaar lijke bocht over de kop sloeg. R'dam, Beursplein 11, tel. 136182 en de kant. van EVAG, CITOSA en T.P. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kort voor het eind van het jaar heeft de Rotterdamse haven nog een eersteling kunnen be groeten: de Borussia van de Hamburg- Amerika Linie (Hhpag), het vierde schip van de uit- zeven eenheden be staande serie. Eerder werden in de vaart gebracht de "Wëstf&lia, Hammo- nia en Alemannia. Al deze schepen (de resterende drie komen volgend jaar) worden ingezet op de dienst naar het Verre Oosten van deze Duitse rederij. Behalve deze serie krijgt de rederij de komende jaren de beschikking over tien nieuwe schepen die speciaal wor den gebouwd voor de vaart op West- Indië (3,000 tons scheper? met koel- ruimen). Totaal zal de rederij dan in deze 1? schepen 300 miljoen Mark hebben geïnvesteerd! Daarmee zal de Hapag veruit de grootste Duitse rederij zijn (hetgeen ze op dit moment reeds is), metuitsluitend na de oorlog ge bouwde schepen. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De zeesleepboot De Schelde van Leen Smit en Co- zal In januari 10 vaartuigen in een keer over de Alantische Oceaan en Indische Oceaan, naar Bombay slepen, waar de schepen gebruikt zullen worden bij de uitbreiding en verbetering van deze Indiase haven. De Schelde Is maandag uit de Zweedse kustplaats UddevalJa vertrokken waar de sleepboot een dobbelarmswipkraan van Hengen heeft afgeleverd. De Schelde Wordt een der eerste dagen van het nieuwe jaar in de thuishaven Maassluis verwacht om onmiddellijk zeeklaar ge maakt te worden voor de sleepreis naar het Midden-Oosten. Be havenmtbreidingen van Bombay worden uitgevoerd door een Engeis- Zweeds-Deens-Indiase aatmemerscom- binatie en omvatten de aanleg van nieuwe pieren, de bouw van kademu ren, dé aanleg van haveninstallaties en voorts het uitbaggeren van de haven bekkens. Omdat het niet mogelijk bleek in India zelf zwaar materiaal bijeen te brengen voor het drie-en-ecn-half jaar vergende karwei werd besloten in Europa mate riaal te verwerven. He scheepsmake- laarskantoor van J. Verheui-Metaccntre N.V. te Rotterdam kreeg opdracht sleep boten, baggerbakken, werk- en heipon- tons aan te kopen. Toen duidelijk werd dat deze eenheden nooit een Oceaanreis achter een sleepboot zouden overleven werd .aan J. Verheul-Metacentre ge vraagd ook het transport te regelen. De vaartuigen zonder meer op een lijnschip zetten bleek zo duur, dat naar een andere oplossing werd omgezien. Men kwam ten slotte op de idee de heiponton en de twee werkpontons, die MAURIK De rijkspolitie is tot de conclusie gekomen, dat de brand, waarbij °P Tweede Kerstdag, een meubelfabriek in Maurik werd ver woest, moet zijn aangestoken. Bij deze brand werd een schade aangericht van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Het technisch onderzoek heeft uit gewezen, dat kortsluiting niet de oor zaak van de brand geweest kan zijn. Ook branden er in de fabriek geen kachels. Het is volgens de rijkspolitie dus wel duidelijk, dat het vuur van bulten af naar de fabriek gebracht moert zijn- De vrouw van de directeur zag, nadat zij de brand had ontdekt, .enkele kinderen weghollen. Deze kin deren zijn intussen verhoord. 2e zijn echter nog erg jong (ongeveer 7 jaar) «n. het verhoor heeft dan ook nog geen belangrijke feiten aan het licht 'gebracht. Wel is vast komen te staan dat minstens een van de kinderen op bet fabrieksterrein geweest is. men nodig had aan elkaar te bouwen en wel zo, dat zij in India gemakkelijk weer te scheiden zouden zijn. Op deze wijze ontstond een schip van 40 bij 35 meter, waarop gem-kkelijk drlt grote bakken, geplaatst konden worden. Op twee van deze bakken zou dan weer een werkschip gezet kunnen worden, terwijl op de derde bak ten slotte twee sleepboten een plaats zouden kunnen vinden. De scbeeps- en machine werf A. de Jong in Vlaardingen heeft vervolgens opdracht gekregen de pontons te verbin den en samen met de zeven schepen er op zeeklaar te maken. De pontons en bakken werden overgenomen van aan nemers in Nederland en eveneens door De Jong, waar nodig, aangepast, de twee sleepboten werden speciaal voor het werk in Bombay gebouwd bij Ruwi in Sliedrecht. Het kleine materiaal, dat nodig zal zijn in Bombay voor een deel wordt eveneens op de ponton geladen. Enkele -vletten en directie-bootjes zullen wel met lijnsche pen overgebracht worden. Het bagger- werk in Bombay zal gedaan worden door een zeilvarende baggermolen, die op eigen kracht'naar India zal komen. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM B. en W. stallen de gemeenteraad de huurovereenkomsten voor, af te sluiten met een aantal gega digden voor dagwinkels en kiosken in de metro-stations CS en Beurs, Al deze ver koopruimten komen buiten de toegangs controle en zi'j zijn dus bereikbaar voor het publiek dat niet van de metro ge bruik maakt maar dat wel de voetgan gerstunnels onder het Stationsplein en onder de Coolsingel en Sehiedamsevest passeert Er is een Inschrijving gehouden en 'op grond van de resultaten daarvan menen B. en W. dat in aanmerking komen: N.V. Automatic Holland voor de huur van. zeven winkels ten behoeve van ver koop per automaat van warme en koude dranken en spijzen, tegen een totale huur prijs van 100.000. N.V. Bruna voor een winkel en zeven kiosken voor de verkoop van tijdschrif ten en andere lectuur tegen een huur prijs, die verband houdt met de omzet. De berekening daarvan is tien procent van de omzet tot 100.000 per verkoop- eenheid per jaar en twaalf procent van de omzet boven dit bedrag, met een mini mum van ƒ5000 per eenheid per jaar. La Pastourelle voor een winkel voor de verkoop van damesmodeartikelen te gen een huurprijs van 10.440 'per jaar. Spaarbank te Rotterdam voor de huur van een ruimte tegen een prijs van 7.500 per jaar. Fa. H. F. H. Reimering en Zn. voor vestiging van een „quick-hak-bar" tegen 10.000 per jaar. J. de Ligt voor een kiosk ten behoeve van verkoop van tabaksartikelen tegen een huur van 100 per week. Voorts zeggen B. en W. de gemeente raad voorstellen toe met betrekking tot de verhuur van nog een kiosk en zes win kels. De huurovereenkomsten zullen wor den gesloten voor drie jaar met mogelijk heid van stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar. De schepen van de Ia-serie hebben een hoge snelheid en optimale stuwage- faciliteiten voor alle soorten lading. Daarnaast is belangrijk dat het laad- en losgerei zeer snel gèreed kan wor den gemaakt: drie man hebben er slechts 20 minuten voor nodig. De schepen wijken qua silhouet af van het gebruikelijke type Hapag- schip: ze hebben namelijk de opbouw en de machinekamer achteruit, tussen de ruimen 5 en 6. De ruiminhoud be draagt 756.000 kubieke voet (grain), waarvan 24.000 gekoeld en 51.500 in olietanks. Het laadgerei bestaat uit 6 laadbomen en een 3-tons mastkraan van elk 31/, ton, 16 bomen van 5 tot 10 ton en een zware spier van 80 ton. In de machinekamer staat een 9- cilinder MAN-dieselmotor van 18.900 pk, die zorgt voor een snelheid van 21 knoop. De Borussia is het 57e schip van de na-oorlogse Hapag-vloot en de naam is van historische betekenis voor de rederij. In 1855 kwam de eerste Bo russia in de vaart, het allereerste stoomschip van de rederij nadat in 1848 een dienst tussen Hamburg en New York was geopend. In 1878 en 1905 werden de tweede en derde Borussia gebouwd. De Hamburg-Arnerika Linie wordt vertegenwoordigd* door Wm H. Muller en Co. De Borussia, die Oudejaarsdag vertrekt, ligt bij Müller-Progress in de Merwehaven. ROTTERDAM Het verrichten van grondwerken, en het aanbrengen van een kleibekleding voor het onder profiel brengen van 160 meter talud langs de westzijde van de Dintelhaven in Euro poort is voor-ƒ62.00 gegund aan C. A. Qualm en Zn. te Rozenburg. ROTTERDAM Heiltje .v.d. Heuvel, twaalf jaar, wonend aan het Meiland, zal door vuurwerk een oog moeten missen. Een jongen van zeventien jaar die ook aan het Meiland woont, gooide dinsdag middag uit zijn slaapkamerraam een rot je naar beneden, dat het meisje precies in het oog trof. Zij werd overgebracht naar bet Zulderziekenhuis en vandaar moest zij naar het Oogziekenhuis om te worden' geopereerd O Ook mevrouw J. F. Slegt-Spits uit de Justus van Effenstraat, 61 jaar, werd aan het rechteroog gewond door vuurwerk, dat een onbekende jongen dinsdag in het portaal van haar woning gooide. Zij kon zich echter onder behandeling van haar huisarts stellen. Haar oog kan zij geluk kig gehouden. Dinsdagmiddag trof de politie op De Schere een jongen van veertien jaar aan, die rotjes liet ontploffen. Hij had niet minder dan 260 rotjes bi' zich, die alle maal in beslag werden genomen. ROTTERDAM Het verrichten van diverse werkzaamheden voor de bouw van het metro-station CS is voor ƒ1.306.000 gegund aan de NV Gebam van de Kon. Mij. voor Havenwerken te Rijs wijk. ROTTERDAM In de nacht van maandag op dinsdag is men door het opendrukken van een deur binnengedron gen in een café en restaurantbedrijf aan de Parkkade. De deur van het magazijn in de kelder werd opengebroken. Uit het magazijn wordt niets vermist. In de re ceptie werden laden en kasten opgebro ken. Een bedrag van circa 270.- werd ontvreemd. Van twee jongens, die op de Staten, weg op voorbijgangers uit luchtdrukpisto len liepen te schieten, heeft de politie deze gevaarlijke wapens in beslag geno men. Juist bijtijds, want een jongen van twaalf jaar werd door een pluimpje ge- w.ond onder het linkeroog. Op het bureau Oostervantstraat kon men hat slachtoffertje helpen. Twee jongens van tien jaar waren dinsdagmiddag op het Zuidplein met een luchtdrukpistool "op een houten stelling aan het schieten. Bij een onderzoek kwam vast te staan, dat een van de twee van zijn grootmoeder een bankbiljet van honderd gulden had gestolen. Van dat geld had hij in een warenhuis aan Pleinweg het luchtdrukpistool met de bij behorende kogeltjes gekocht. Het wapen werd in beslag genomen, de kinderpolitie belastte zich met de zorg over de beide jongens. (Van een onzer vers rslagge ROTTERDAM Personeel van Diergaarde Btijrforo fa erin geslaagd een uniek zeehond Je in leven te houden. Het gaat om een zg. grijze zeehond die begin december aan het strand, tn Hoek van Holland aanspoel ae. Een van de zware december stormen was de oorzaak dat ket diertje toen nauwelijks een. maand oud onvrijwillig ver- huisde. De grijze zeehonden le. ven op de Fame Island eer eilandengroep bij de oostkust van Engeland. Daar zijn deze dieren streng beschermd. Het aangespoelde ex"mpkartje droeg dan ook een huidmerk zo dat de herkomst voor de deskun digen in de diergaarde onmiddel lijk duidelijk was. Inmiddels groeit het diertje, dat de naam Betje kreeg, voortreffelijk. Het weegt al tweemaal zoveel ak toert het de tuin binnen kwam. Dat Ugt aan de goede verzorging" waarvoor nogal tuat (comt kij ken. Betie is namelijk nog in de zooatijd en moet kunstmatig worden gvoed. Dat gebeurt door het spuiten van een speciaal „dieet" in de mond. Er komt een hete c/roep oppassers aan te pas- voordat zo'n maaltijd kan wor den toegediend, want Betje is er zelf niet van gediend.... DEN HAAG Vele Limburgse on dernemingen, die in de levering van materieel of materialen aan de mij nen en bun nevenbedrijven een be staan vinden, zien zich als gevolg van de gedeeltéltjke liquidatie van de Ne derlandse mijnindustrie genoodzaakt om te zien naar ander emplooi. In de sector van de metaalnijverheid geldt dit voor een dertig tot veertig De verkoopprijzen van benzine, petroleum, gasolie, autogasolle, huisbrandolie en stookolie zullen mei ingang van 1 januari als volgt worden verhoogd: Gewone benzine 2,9 cent per liter Super benzine 3,3 cent per liter Petroleum voor particulier gebruik cent per liter. Petroleum voor niet-particulier gebruik 2,per 100 liter 1,65 per 100 liter ƒ.1,60.per .100 liter Tractorpetroleum Autogasolie uit. pompen, gasolie voor andere doel einden, en huisbrandolie I voor niet-particulier gebruik .'7;.V. Dunne stookolie, en huisbrandolie II voor niet- particulier gebruik '...- Huisbrandolie I voor particulier gebruik0,50 per Huisbrandolie II voor particulier gebruikf 0,30 per Stookolie 300/500 sec7,10 per 1000 liter Stookolie zwaardere kwaliteiten 7,40 per 1000 kg 100 liter 100 liter 100 liter ondernemingen met in totaal ongeveer 3.000 man personeel. Deze bedrijven, die produkten als rails voor de mijr,- spoorwegen, rollend materieel voor de ondergrondse spoorwegen, brekers, oo- ren enz. leveren, hébben met'hun le veranties .aan de .Nederlandse' my hén als basis in vele gevallen een export naar andere landen met .een mijnin dustrie opgebouwd. Deze basis gaat nu wegvallen, terwijl er bovendien voor deze export als gevolg van het feit dat ook elders de gang van zaken in de kolenmijnindustrie ongunstig is, eveneens weinig perspectief meer is, Men acht in deze sector de tijd geko men om de bakens te verzetten en er is de laatste weken in deze tak van het Limburgse bedrijfsleven druk overleg geweest over de richting, die men nu moet gaan. Overschakeling op andere produkten is voor deze bedrijven geen onoverkomelijke moeilijkheid. Het is op het ogenblik echter nog een open vraag, op welke produkten moet wor den, overgeschakeld. - ROTTERDAM Ook in de gemeente raad van Poortugaal zijn bezwaren geuit tegen de kosten van het openbaar li chaam Rijnmond. De toegezonden begro ting is voor kennisgeving aangenomen, maar niet zonder kritiek. Namens B. en W. zei burgemeester A. P. v. Dijk be zorgt te zijn dat het apparaat te kostbaar wordt. Het is niet bekend hoe in de toe komst de hoogte der bijdrage per inwo ner zal zijn. Poortugaal moet voor 1866 ongeveer 1,20 per inwoner betalen. B. en W. vinden dat het Rijnmondbestuur dient te streven naar beperking tot een zodanig peil dat de bijdragen op maxi maal 0,50 per inwoner komen. Anders dient de rijksbijdrage te wor den verhoogd. Namens de P.v.d.A. zei de heer M. C. Hoftijzer dat hij geen concrete plannen had gezien. De verdeling van administra tieve- en bestuurskosten is onduidelijk. Kosten voor presentiegelden en verbüjf vond hij overtrokken. Staat het rijk er wel bij stil dat de Rijnmondgemeenten hiermee voor zware lasten komen, ter wijl Rijnmond geen kostenverlagende las ten van de gemeenten overneemt? De heer X.. Hein» (a.r.-s.g.) vroeg zich af of alle kritiek van het ogenblik juist is. We hebben allen al of niet enthousiast aan de totstandkoming van Rijnmond meegewerkt. Niemand zal hebben ver wacht dat een en ander kosteloos was. Hij vond Rijnmond geen extra duur apparaat. Belangrijker Is de vraag: moe ten de kosten wel op deze wijze worden ongeslagen? Burgemeester Van Dijk durfde niet de suggestie van mevrouw C. B. Ver- maat-V. d. Schee (lib.) om de gemeen ten te laten bijdragen al naar gelang zij er voordeel van hebben te onder schrijven. Hij vond het een voordeel dat de Rijnmondraad in de publieke belangstelling komt te staan. Maar de raad zal het publiek duidelijk moeten maken welke taken hem voor ogen staan. De uitspraken van de Rijnmondraad zijn tot dusver vrij negatief, aldus de heer K. Rijksen (c.h.). De kosten zijn hoger dan verwacht, maar laten we zien wat dé raad presteert, misschien krijgen we waar voor ons geld. Is dit wel in geld uit te drukken?, vroeg de heer A. Konij- nendijk (soe.), die er zich moeilijk mee kon verenigen dat aan de ene zijde wordt gestreden voor de verdeling van het nationale inkomen, waarbij zelfs met tienden van procenten wordt gerekend, maar dat aan de andere kant posities worden geschapen, waarvoor de beloning veel te hoog is. De hoogachting die men hem toe draagt 'blijkt'uit; de betuigingen van deelneming,-Nog weken later stromen ze by de rederij binnen'. Ze komen uit Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten, ook uit Australië. Japan en China, India en Pakistan. Kapitein Teunis Vet. schipper naast God op 's werelds sterkste zeesleepboot Zwarte Zee, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, begiftigd met de gouden De Ruyter-medallle, het Bronzen Kruis met eervolle vermelding, het Ooriogsher- inneringskruis 1940-1945 met de speciale yermeling „Normattdië 1944" en het Dis tinguished Service Cross met eervolle vermelding..; Hij wordt geboren in 1894, als zoon. van een tjalkschipper, later kapitein op een van de boten, die sleepdienst verrichten in de Rotterdamse haven. Als hij de lagere school heeft doorlo pen wordt hij jongste dekkneeht, du velstoejager op een van de kleine sleepboten. De leerschool is keihard omdat het beroep nu eenmaal geen slappelingen kan hebben. Maar hij geeft zijn ogen goed de kost. Gek els hi? is op het varensvak, observeert hij tussen het jachtige eigen werk door de manoeuvreerhandigheidjes van zijn ka- piteins, en hij ontleedt ze in het hoe en waarom. Goed zeventien jaar oud wordt hij kapitein op de Daisy, een hummel van een sleepbootje, dat spoedig wordt ver wisseld voor een grotere boot, waarmee hij belangrijker werk krijgt op te knap pen. Tot zijn 25ste jaar. doet hij het rivierwerk. Dan komt de grote omme keer In zijn leven. Het meisje, dat later zijn vrouw zal worden, dringt er bij hem op aan. dat hij KEES BORSTLAP heeft hem gekend het stuurmansdiploma van de zeesleep vaart zal gaan halen". Hij begint met er zloh tegen t« verzetten doch tenslotte zwicht hij voor haar argumenten, en kapitein Teun Vet gaat naar de zeevaart school, als een kleine jongen met een tas boeken onder de arm© Twee jaar van hard studeren heeft hij voor de boeg, Meermalen staat hij. op het punt er de brul aan te geven, de boeken de boeken te laten en terug te keren naar de riviervaart, blaar hij ploetert door, maand na maand, ver van het water waarnaar hij dikwijls een niet te overwinnen heimwee heeft. Tot hij het „boekje met de groene lintjes" krijgt uit de handen van zijn examinatoren. Op 18 mei 1922 gaat Teun Vet voor de eerste maal als gedipfameerd stuurman het zeegat uit. Een boeiend leven begint een leven rijk aan hoogtepunten. De Rotterdamse journalist-schrijver Kees Borstlap, óp wiens naam meèr boeken i gver de zeesleepvaart staan, heeft het beschreven in een even boeiend boek, waaraan de gegevens in dit verhaal zijn ontleend en dat tot titel heeft: De schipper van de Zwarte Zee, het leven van Teun Vet, gezagvoerder van we relds grootste zeesleepboot" (uitgave C de Boer Jr. Hilversum, 9,90 blz. 2Ö8). Keea Borstlap heeft hem gekend. Hij ontmoet hem voor het eerst in 1928, als Teun Vet terugkeert ha een barre reis met de sleepboot- Seine, die nauwelijks aan haar ondergang ontkomt .,;Eh omdat hij hem heeft gekend, is ait boek meer geworden dan een verhaal over de zeesleepvaart alleen. De verdienste is, dat de lezer m kontakt wordt gebracht met de mens Teun Vet, met diens kracht en zwak heden, angsten en zekerheden. Daarom draagt „De schipper van de Zwarte Zee....." er in hoge mate toe bij het inzicht In het wezen van de zeesleep vaart te verdiepen. Teun Vet schrijft Kees Borstlap, was een groot zeeman, een rusteloze zwerver, verlangend op.zee naar huis en, eenmaal thuis verlangend naar de lange reis, met haar avontuur, haar strijd tegen de elementen, haar zwaar bevochten succes sen, maar soms ook haar diépe teleurstel lingen..™ - Zijn uitzonderlijk zeemanschap, zijn grootheid als leider van de saheepsgé- meenschap, maar ook zijn menselijk heid, deden hem al jong behoren tot de groten In deze speciale tak van zee vaart, waarin het kleine Nederland in ruim zeventig jaar op eenzame hoogte kwam te staan,;™ Op woensdag 26 juni 1957 wordt hij ten grave gedragen. Aan het graf spreekt alleen president-directeur Murk Lela een sobeT woord, waarin hij een monument opricht voor de man, aan wie de rederij veel te danken heeft, die meer dan enig ander in zwaar weer op de Atlantische Oceaan heeft gezworven en in de oorlog 250.099 ton aan scheepsruimt< voor de strijd om dé -vrijheid wlgt te Wi ouden. Dan last men de schipper van de Zwarte zee alleen. Maar zijn schip wordt gereed gemaakt voor een nieuwe reis..™ mi re rei re itti tei kr u-f u<( go eei .A te t: r. zij lij' qu en 181 dei tie sto tri» 1 Sc; bei me ter l OVi 0U' VOi aai uit afci J „ei oni bei he« l óe de spc we bli wit die rei er ge j on! sen (Van onze Leldse rèdactic) BENTHUIZEN Gistermiddag' om kwart voor drie zijn twee helikopters van de Marineluchtvaartdienst vai» het type Augusta BeUs tijdens een formatievlucht tussen Gelderswoude en Benthuizen met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen maakten een noodlanding, waarbij het ene zwaar en het andere licht beschadigd werd. De bemanning van de helikop ters, in totaal 8 personen/bleef onge deerd. Het ongeluk ontstond doordat dei twee helikopters elkaar niet de rotor bladen raakten. De piloten. It. ter zee 2e klasse oudste categorie C. G. Heideman én lt. ter zee 2e .klasse O. C, C. Kroeger wisten het 'toestel veilig aan de .grond té zetten, al kon niet wofden voorkomen dat eèn van de machines kantelde en brak.-Het vloog echter niet in brand. De toestel len die door de marine worden inge zet voor onderzeebootbestrijding wa ren afkomstig van het vliegkamp schip Karei Doorman, en waren voor een oefenperiode gestationeerd op Valkenburg. DEN HAAG Met ingang van morgen zijn de maatregelen tot de bestrijding van mond- en klauwzeer aan de huidige toestand aangepast De gehele provincie Zeeland behoort nu niet meer tot het besmet verklaar de gebied. In Overijssel en "geheel Gelderland is vervoer van varkens ut.' en binnen deze provincies verboden. Gelderland bezuiden de Waal blyit overigens bij het zuidelijke besmette gebied behoren, samen met de provin cies Noord-Brabant en Limburg, nu welk gebied het vervoer naar elders van varkens, maar 'ook van runderen, schapen en geiten is verboden. Binnen dit zuidelijke gebied ligt een kleiner gebied rondom de Peel, waar het ver bod van alle vervoer van varkens wordt gehandhaafd. Alle varkensmarkten in het lana blijven geschorst. Alle keuringen, ten toonstellingen, verkopingen en net bijeenbrengen blijven overal- verbo den. VEGHEL Op dë rijksweg Vei" hei-Helmond zijn gisteren twee personen-, auto's frontaalmmet elkaar in bots®» gekomen. Bij dit ongeluk kwamen twee personen om het leven. Een van. de tw«e auto's, bestuurd door de 41-jarige ri®" vrouw J, van Mol-Beekmans uit Uc« slipte, kwam op de linker -weghelft ntet ais gevolg de frontale botsing met een auto. bestuurd door de 67-jarigé A. Groe nendijk uit Beek in Limburg. De heer Groenendijk, de enige inzittende, was vrijwel op slag dood. Het 9-jarige.doca- tertje Wilhelmina, dat bij haar moeder in de andere auto zat, overleed kort na het ongevat. ke om uit is i alh tev bet kei Stil B. va aft de de dp ar ui' i Or 1 da 26*. 18 £e

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 2