s Lange agenda weinig interessants Speciale festiviteiten bij huwelijk prinses Beatrix Kolenstook in Kolpahad wijkt voor aardgas Volleybaltoernooi van Advendo enorm succes ROTTERDAM CHU-KIESVERENIGING OVER ONTSLAGKWESTTE Verkeersdeliquenten voor kantonrechter SLECHTE WEER GEEN MOTIEF BRANDWACHTS Bejjtotterflmnnirr 1 Nieuwjaarsrede en verkiezing wethouder Vrachtauto ramt drie wagens G. Walstra benoemd tot voorzitter ziekenhuisbestuur Personenauto schept scooterberijder Man redt jongen uit de Schie Textielzaak Midhal maandagmorgen open Burgerlijke stand Gemeente garant voor lening Zonnehuis Fico start met voorstellingen in Westwij k Veel scholen vormden teams Bloeding slagader bij val door ruit ff. K. van Minnen no. 1 op lijst -uit GEMEENTE SCHIEDAM 1965 JE rotterdammer Pagina 3 DONDERDAG 30 DECEMBER :19<f$ WEEMOED ADVERTENTIES BRA NDERSRF.DRIJF VLAARDINGEN De raad zal in de eerste vergadering van 1966 op 6 januari de 38 punten tellende agenda wel niet afgehandeld krij gen. Naar het zich laat aanzien za! de volgende avond hiervoor ook nodig zijn. Op 6 januari houdt burgemeester rnr. J. Heusdens zijn nieuwjaars rede. Daarna worden als eerste punten het onderzoek naar de ge loofsbrieven van de heren M. Mooy en L. de Snayer behandeld. Deze beide nieuwbenoemde leden voor de PCG-fraktie hebben laten we ten, dat zij hun benoeming aan vaarden. Ir. G. Knop officier in orde O.N. SCHIEDAM NIEUWJAARSRECEPTIE SCHIEDAM pil dagelijks ....en morgen ....ere dagelijks Diepenbrockstraat krijgt nieuw transformatorhuis Mannenkoor Orpkeus zong jaar uit Geen polis Brand Kraanwagen oorzaak serie botsingen Bij de Gemeentelijke Vrijwillige Brand weer hoofdpost 'en nevenpost v.m. Kethe! (dorp) gelegen nabij de woon wijk Groenoord, kunnen worden geplaatst. Gegadigden gelieven zich te melden bij de Com mandant van de Brandweer, Singel 81a, Schie dam, telefoon 26 85 78. fl a fj se! is d. i at its r* et r- ?w *n st 'e it e jyOG ENKELE dagen en het jaar ts voorbij. In het nieuwe jaar ko men toe niet meer terug met ons dage lijks kolommetje, dat ive ..Ann de Schie" doopten. ln„ deze verdwijning zit toch wel een tikkeltje weemoed. We geven toe, dat het niet altijd ge makkelijk vms om een onderwerp te verzinnen. Toch raakten we aan dil regelmatig-verschiinende krantestukje verknocht. Je kon zo lekker op een luchtig-badmerende wijze je gedach ten spuien, waar je dat elders in de krant niet kon doen Dikwijls kregen we ook heel aardig reacties op wat we hadden geschreven-. Dit deed ons goed. Het is nu allemaal tioorbiï. Deze eendagsvliegen, onze zo vertrouwde 4cn de Schietles", komen niet meer terug tn deze vorm. Velen gaven ons t-ns over bevaalde onderwerpen. We zijn deze lezers er nog steeds erkente lijk voor. Tot slot neemt uw chroni queur hartelijk afscheid van it allen en hij wenst u een Gelukkig 1965! JN EEN vergeelde Schiedamsche Courant van de laatste week van 1865, dus precies honderd jaar gele ien, lazen we tussen andere adverten- t>»s een annonce, waarboven als kop stond' „Drie portretten zijn meer waard dan een schilderij". Een jong, doch berucht meisje te Schiedam wordt door een haar te goed bekend persoon aangeraden zich niet meer zoo onwellevend, ja zelfs karak terloos tegenover hem te gedragen. Zij zou hem daardoor noodzaken din gen bekend te maken, die haren nog overaebleven goeden naam in geen gunstig licht zouden stellen. Zij wordt vooral aangeraden gevolg te geven aan zijn regelmatig verzoek, wil zij met. dat hij zijn toevlucht neemt tot afdoende maatregelen. Het moet Anonvmus, die deze „ernstige waarschuwmq" als zodanig ondertekende, wel heel erg hooa heb ben gezeten en de Ip~pts zullen wel he°rluk. hebben gegnuifd. Eronder staat een advertentie over ie ovvoer'ng In het toen reeds bestaan de Musis Sacrum van een Frans toneel spel, getiteld: John Walker of De To wer van Londen, qevolod door het blijspel Het was Gertruida. eveneens int het Frans. De acteurs droegen in die dagen de toepasselijke naam van vertooners. De advertent'" vermeldt er een hele waslijst van. Voor die da gen, toen we toch heus nog geen geld ontwaarding kenden, wrren de plaat sen met goedkoop, nl. 1.25. JN HET branders'oedrijf, de dnjf- kurk van de toenmalige plaatselij ke economie, kenden we in 2865 ook al onderlinge prijsafspraken. Dit blijkt uit het volgende: „Naar wij vernemen is de overeenkomst tussen de branders alhier en in de omliggende gemeen ten, die gedurende den tijd van haar bestaan, door hij overproductie de sto kerij te beperken, onmiskenbaar gun stige gevolgen heeft opgeleverd, ook (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij het nemen van een bocht slipte woensdag een vrachtwagen op het wegdek van de Oostsin gei De wagen, die bestuurd werd door de dertig jarige C. T. Pramde drie geparkeerde wagens en een scooter, die aiïe zwaar werden beschadigd. Door de druk van de sneeuwlaag viel woensdag in de Boeifaaavelaan een lichtbak op de uitlaat van een geparkeer de personenauto. De uitlaat van de wa gen werd losgeslagen. De stroom, waaronder de lichtbak stond, moest door personeel van de ge meentelijke technische bedrijven worden uitgeschakeld. ROTTERDAM Ir. G. Knop, onderdi recteur van de Holland Amerika Lijn en chef van de afdeiing technische dienst, is benoemd tot oflicier m de Orde van Oranje Nassau De versierselen zijn hem woensdagmid dag tijdens zijn afscheidsreceptie over handigd door de heer F. W. M. baron van Hoevell tot Westerflier, burgemees ter van Haarlertmierliede en Spaarnwou- de, de plaats van inwoning van de heer Knop. ditmaal ten gevolge van het toetreden voor het aangenomen getal fabrieken, wederom tot stand gekomen." In een kolom ernaast staan netjes naast elkaar de marktprijzen van 27 December 1865 op de Schiedamse Koopmansbeurs: Rogge, gerst, mout wijn, jenever en moutwijn. Er heerste in de decembermaand van 1865 vlektyfus onder de runderen van Schiedam, dat toen een echte spoe ling- en koeienstad was, waar in de vele warme, dampige stallen in de win ter niet minder dan 296 koeien waren ondergebracht, volgens een opgave van het provinciaal bestuur. Overigens was 1865 voor Schiedam een kalm jaar. Als tweede punt staat op de agenda de verkiezing: van een wethouder in de vakature van de heer M. H, L. Weststrate. De heer E. P. van der Veen is hiervoor kandidaat gesteld. Bij zijn benoeming zal de lieer Van der Veen dezelfde avond ook de voorstellen, die tot de portefeuille van de heer West- strate behoren, moeten verdedigen, tenzij deze door de andere leden van het college worden waargenomen. De heer Van der Veen kan zijn benoe ming ook aanvaarden de dag na de raadsvergadering. De verdere voorstellen zijn voor het grootste deel weinig interessant. Een zaak die velen misschien wel aanspreekt is de aanvraag voor een krediet voor het organiseren van activiteiten ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix. Het comité tot viering van nationale gedenkdagen krijgt normaal een subsi die van 12 500 voor de jaarlijkse acti viteiten, Deze subsidie is echter met toereikend om er speciale festiviteiten, zoals bij huwelijk van een prinses, mee te financieren. De mogelijkheden van een feestprogramma zijn door het comité nationale gedenkdagen overwo gen. Men is er van uitgegaan dat de weers omstandigheden in de maand maart meestal niet van dien aard zijn dat er aan groots opgezette buitenfeesten kan worden gedacht. De nadruk wil men dan ook laten vallen op festiviteiten in zalen. Het accent zal zoveel mogelijk op de jeugd worden gelegd. Enkele ideeën hierover zijn al geopperd. Zo denkt men aan feestviering in schoolverband met een tractatie. D«' kinderen krijgen dan een herinnering aan de voltrekking van het huwelijk. Verder wil men Oranje-bals en caba rets-dansant organiseren. Als klap op de vuurpijl zou een groots opgezet vuurwerk de feestviering moeten be sluiten. Ook de bejaarden worden in de plan nen niet vergeten. Zij zullen worden bedacht met een zakje bniidssuikers, aangeboden door de schooljeugd. In samenwerking met de midden stand zal er gezocht worden naar mid delen om de stad een echt feestelijk aanzien te geven. Bovendien denkt het comité nog aan een feestelijke optochf door de stad, waaraan alle muziekvere nigingen en deputaties van alle plaat selijke verenigingen zullen meewer ken. De mogelijkheid hiertoe wordt nog onderzocht. Het college van B. en W. kan zich in principe wel verenigen met de plan nen van het comité, zodat het de raad voorstelt de gemeentebegroting te ver hogen met een bedrag van 35.000. Dit bedrag is naar schatting nodig om uitvoering te kunnen geven aan de plannen van het comité. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De verwarmingsinstaUatïe van het Koipabad zal, indien B. en W. hun zin krijgen in de toekomst op aardgas worden gestookt, inplaats van op kolen. Het aardgas komt de gemeente voordeliger uit zelfs als de afschrijvingskosten van de nieuwe installatie worden meegerekend. De verwarming van het bad bespaart de gemeente 5775, Bovendien heeft de overgang naar aardgas het voordeel dat de chloordoseringsinstallatie naar de huidige kolenbunker kan worden verplaatst. Door enkele wijzigingen aan d" bunker wordt dan een ruimte verkregen, die voldoet aan de eisen van de arbeidsinspectie. Dat is momenteel, niet het geval. Het college vraagt de raad een krediet van 88.775 om de noodzakelijke ver nieuwingen en veranderingen aan te brengen. De burgemeester van Schiedam en mevrouw Roellseme-Pcel stra zullen op zaterdag I janu ari a s. van 16 uur tot 37 30 uur 'n de Aula van het Stedelijk Museum recipieren Arcade: Kon. Schied. Mannenkoor Orpheus, kerstavond, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie Lange Kerkstraat 28, tel 263954 (b.g.g. 115588, toestel 52, b.g.g, na 18 uur alleen voor redactionele aangele genheden 01898-6619). Agentwchap J. v. Gogh Dr. Zamenhoi- stiaat 139 tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18.30-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666; alarm brandweer 269123; alarm G.G en G D. 269280. ROZENBURG De Schans: begroe- tmgsavond nieuwe bewoners, 20. HOEK VAN HOLLAND Herv. Kerk: Volkskerstzang, 19 30. VLAARDINGEN Rode Kruisgeb.: Emmastraat, Herv. Gerei Comité ds. G. Biesbroek, 20. Bijkantoor De Rotterdammer, Vlaardin- gen, Smalle Havenstraat 11, tel. 6775 (b g.g. 010-115588) Uitriuitend redactieza ken 9493 (b g.g. 6619 Klachten bezorging Vlaardingen: G. Bo- denstab. Van Beethovensingel 147c, tel. 7270, maand t/m vnjd. 18-19.30. zaterd. 17 30-19 uur. Belangrijke telefoonnummers Vlaardin gen: Brnad 444: G.G.GD. 2541. SJ HIED AM Met spoed wordt een goed tehuis gevraagd voor een boxer. Inlichtingen kan menvverkrijgen bij de inspecteur van de dierenbescherming C. Spermon. wonend Diepenbrockstraat 68, tel. 261589 (Van een onzer verslaggevers) SCHIED AAI Een scooter, bestuurd door de 44-jarige electromonteur L.S.B. stopte woensdag in de Prof K, O Laan om aan een ander voertuig voorrang te verlenen. Daarna meende hij nog net voor een naderende personenauto, be stuurd door de 23-jarige J.F.P. te kunnen wegrijden. De scooterrijder werd geschept en smakte op de rijbaan. Gewond werd bij vervolgens door de GGD naar het Ge meenteziekenhuis gebracht. VLAARDINGEN Het college van en W. heeft de raad meegedeeld dat de heer G. Walstra, wethouder van volksge zondheid, per 1 januari 1966 wordt be noemd tot voorzitter van het stichtingsbe stuur van het Holy-ziekenhuis. Op deze datum treden ook de gewijzig de statuten m werking. De statuten heeft de raad op 17 december 1965 goedge keurd met de stemmen van de socialisten tegen. Deze laatsten wilden de toevoe ging aan de statuten dat de voorzitter van het stichtingsbestuur altijd een lid van B. en W. is. Deze toevoeging wenste de overige raadsleden niet op te ne men. Het college wijst een voorzitter aan Het kan die uit haar midden aanweijzen zo als nu dan ook is gebeurd. CVan een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De spanning van het elektriciteitsnet in de Diepenbrock straat en omgeving is te laag door he toegenomen verbruik. Burgemeester en wethouders stellen de raad nu voor een meuw transformatorhuisje te bouwen en een aantal kabels te leggen. Het college denkt op deze manier een eind te maken aan de te lage spanning de storingen die zich nog al eens voor doen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door onbekende oorzaak geraakte woensdag de vijfjarige A. v. d. Klift, wonend aan de Hoogstraa 168, in het koude water van de Schie. De negentienjarige kantoorbediende mejuf frouw C Niks, werkzaam bij de handels drukkerij van Gebre. Van Noordwijk. Schie 21a, zag het ongeval gebeuren en 'waarschuwde de 26-jarige heer A. van Noortwijk, wonend aan de Louise de Co- LIGNYSTRAAT 8. Deze zag het kind «n het water sparte len en kopje onder gaan. Zonder zich een ogenblik te bedenken sprang hij de kleine drenkeling na en wist hem spoe dig op het droge te brengen. Hij bracht het kmd in het kantoor van de drukkerij, waar het van de schrik kon bekomen.. De jongen bleek geen enkel letsel opgelopen te hebben en kon heeldhuids weer naar huis teruggebracht worden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In verband met de winkelsluitingsverordening wordt de Mid hal In Holy dinsdagmiddags in zijn ge heel gesloten De zich in de hal bevinden de textielwinkel is als gevolg hiervan verplicht twee halve dagen te sluiten, daar de textielaken op maandagmorgen de verplichte halvedagsluiting hebben. B. en W. stellen de raad voor de wha- kelsluitingsverordening zo te wijzigen, dat de textielzaak in de Midhal maandag morgen open kan blijven. Het college, vindt, daa rde hal de enige winkelvoor ziening in Holy is in het belang van pubüek en de betrokken winkelier, deze wijziging gerechtvaardigd. VLAARDINGEN Getrouwd: Cornells AUeblas 25 en Elvira Erentreich 31; Cornells Melis Rosdijk 25 en Maria Johanna van Rossen 24; Tjapko Johannes Adams 22 en Dirkje Booster, Adnanus Johannes Diepstra ten 30 en Adriana Maatje Nieuwenhulze 22. Geboren: Pauus zv F Bello Martinez en P \V van der Lugt Jac v Dijkstr 12; Gerardus Johannes zv H W Brouwer en A H Harting Thomas Kempisstraat 126; Johannes Marti- nus zv P Stoop en E L M van Schaijk le de singel 1 en Martina van der Kooi} 20 Groeneweg- 20; Peter Klauw Schwaiger 25 Joh Westerweelstraat 64 en. Margaretha Lu-th art 22 Vondelstraat 35. Bertus Franciseus van der Meer 24 Delft en Johanna Margare tha Strasters 34 Prof Rutgersstraat 112; Otto Emiïe Tol 36 Rotterdam en Emma Gladys Dmy Hougee 19 Mendelssohnplein 18 B; Leo Frans Vermaas 26 Lijsteriaan 54 en Wilhelmi- mile Tol 36 Rotterdam en Emma Gladys lis Hoogerbrugge 30 Rotterdam en Katha- Dmy Hougee 19 Mendelssohnplein 18 B; Leo Frans Vermaas 26 Lijsterlaan 54 en Wllhelmi- na Christina Spruijt 27 Geraniumstraat 17; Nelis Hoogerbrugge 30 Rotterdam en Katha- nna van der Kooij 22 Stationsstraat 146; Hendrik van der Ster 23 Maasstraat 31 en Everdlna Zuidmeer 17 Menadostraat 21; Nico- laas Gladpootjes 19 Van der Palmstraat 1 C en Adiana Hlena Berkhout 20 Nwe Kerk straat 52; Antonius Moerenhout 49 Alblasser- dam en Catharma Sas 48 Dwarsbleekstraat (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Christelijk ver eniging tot het verplegen van langdurig zieken „Het Zonnehuis" heeft de gemeen te gevraagd om een aanvullende garantie voor leningen tot een bedrag van 4 00 000. In 1963 heeft de gemeente zich even eens garant gesteld voor de stiehtings- kosten van het verpleegtehuis ten bedra ge van zeven miljoen gulden, Door uitbreiding van het aantal bedden en stijging van de bouwkosten komt er nog een bedrag van vier miljoen bij. De gemeente kon tot voor kort geen gevolg geven aan dit verzoek in verband met de beperkingen op de investerings uitgaven. De regering heeft echter een andere vorm van financiering ingesteld, zodat het college nu bereid is garant te staan voor een lening. Voorlopig willen B. en W. de garantie echter beperken tot twee miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Fieo, de film commissie van de CJV „Liefde en Vre- d«" gaat nu ook voorstellingen in de Westwijk geven. Dinsdag 4 januari 1966 start de commissie met maandelijkse voorstellingen in de toneelzaal van de Ichtuskerk De kerkeraad van de wijkee- meente Ichtuskerk heeft alle mogelijke medewerking verleend om de toneelzaal geschikt te maken voor filmvoorstellin gen. De Fico meent, dat het gezien de grote afstand naar de binnenstad hoog tijd wordt om ook m de Westwijk iets te gaan doen voor jongelui van acht tot veertien jaar. Ongeveer 45 leden van Liefde en Vrede zullen in de kerstvakan tie 5000 folders huis aan huis gaan bezor gen. Een aantal enthousiaste mensen heb ben hun medewerking toegezegd bij de organisatie van de drie jeugdvoorstellin gen on 4 januari. De voorstellingen zijn om 10.30, 14 en 16 uur. De Fico heeft beslag weten te leggen op een bijzondere jeugdfilm,, die sinds kort in Nederland in roulatie is namelijk „Kuifje en het Gulden Vlies". In deze kleurenfilm komen alle bekende figuren uit de Kuifjesboeken voor. Maandag 3 januari is er tussen 14 en 15 uur voorverkoop aan de zaal van de Ichtuskerk aaa de Van Maerlantlaan. Ook in Tnangel worden de komende we ken weer enige voorstellingen gegeven. Voor de leden zijn er op nieuwjaarsdag voorstellingen om 18 30 en 20.45 uur. Ver toond wordt de komische kleurenfilm van Robert Dhéry „Allez France", Hup Frankrijk. Op 8 januari is er een openbare jeugd voorstelling om 14 uur voor jongelui tus sen acht en veertien1 jaar. Voor de leden is er die dag om 18.30 en 20 45 uur een voorstelling van de thril ler „Atoomstad". (Van onze correspondent) MAASSLUIS Het volleybaltoernooi voor scholieren van het voortgezet onder wijs, dat op 28 en 29 december onder auspiciën van de Volleybalvereniging Advendo werd gehouden, ts een grandi oos succes geworden. De tien deelnemen de teams, zes oongens, en vier meisjes- teams, speelden gedurende deze dagen in totaal 21 wedstrijden. De leiding van het toernooi was ge heel ln handen van de leden der orga niserende vereniging, die hun vrije da gen voor de wedstrijd beschikbaar stel den. Op beide dagen was er bijzonder veel belangstelling van leerkrachten en leer lingen, die de teams luidruchtig aanmoe digden. Er hing dan oak een bijzonder plezierige sfeer in de Prinses Margriet hal, die door het gemeentebestuur gratis ter beschikking was gesteld. De eindstand in de jongenspoule was: 1. Mamix Ulo A 5 punten: 2 Calant Lts A 4 punten; 3. Kon. Juliana Ulo 2 pun ten; 4, Galand Lts B 2 punten; 5. Mamix Ulo B 1 punt; 6. Réhoboth Ulo 1 punt. De roeisjespotde gal het volgende resul taat; 1. Mamix Ulo 3 punten; 2. Rého both Ulo 2 punten; 3. Kon. Juliana Ulo A l punt en 4. Kon. JulianaUlo B 0 SCHIEDAM Het Kon. Schiedams Mannenkoor Orpheus luidde woensdaga vond in het gebouw Arcade het jaar 1955 uit op een feestelijke bijeenkomst voor de leden met hun dames. Voorzitter P. Smit begon met een gees tig toespraakje. Hij heette de dirigent Chris Verhoog, die zijn beide ouders uit Den Haag had meegebracht, hartelijk welkom en memoreerde, dat een van de Oudere leden, de heer J. Groenweg, pas lijn veertigjarig huwelijksfeest had ge vierd, waarna hij de laatste een ge schenk onder couvert overhandigde. In de gezellig versierde zaal met candle light" was er gelegenheid tot dansen, waarbij een aardig orkestje stijlvolle dansmuziek speelde. Het koor zong onder meer Petite Frie- re van F. Poulenc Pools kerstlied van Ing, Lilien: Le sommeil de l'enfant; van W, Geyr; Zum Eingang van Fr. Schu bert en O Bone Jesu. HOEK VAN HOLLAND Met ingang van 10 januari kammen voortaan ook 's ochtends terecht bij het kantoor van de 'Spaarbank te Rotterdam aan de Prins Hendrikstraat 213 in de Hoek. Tot nu toe was het spaarbankkantoor elke middag van 1—3 uur geopend en zaterdag van 10—12 uur. De nieuwe ope ningstijden worden nu dagelijks van 10—12 en 14 uur en vrijdag bovendien tot 6 uur. In verband met deze uitbrei ding komt de züfcingstijd op zaterdag te vervallen. De prijsuitreiking werd ingeleid door de voorzitter van de volleybalvereniging de heer G. Bakker, die de scholieren vroeg of Advendo volgned jaar weer een dergelijk toernooi moest organiseren, een daverend „ja" vertolkte de wens van de jeugd. Daarna gaf de heer Bakker het woord aan de heer J. Smit, wethouder van sportzaken, die de prijzen zon uitrek ken. t De wethouder begon met te zeggen, dat naar zijn mening Advendo de eerste prijs verdiende voor het genomen initia tief en voor de goede organisatie. Met enkel toepasselijke woorden overhandig- dede heer Smit daarna de medailles aan de deelnemende teams. Een -voord van dank verdiende zeker de EHBO, die gelukkig gedurende deze twee dagen maar voor enkele kleine ongevallen in actie behoefde te komen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In het voormalige Algemeen Ziekenhuis aan de Hofsingel gleed' de twintigjarige J. A. uit Vlaardin gen tijdens zijn werk uit. Hij viel met zijn rechter hand door een ruit en liep een slagaderlijke bloeding op. De GGD vervoerde hem naar het Holy-ziekenhuis waar hij is opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN *- de CHU-kiesvereni- ging heeft zich op ten goed bezochte ledenvergadering lang tijd bezig gehou den met de ontslagname van de heer H. K. van Minnen als wethouder en raads lid. De leden betreurden over het alge- verontwaardigd over de wijze waarop de heer Van Minnen in de raad van bepaal de zijde was aangevallen. Dat hiertegen vanuit de raad niet is geprotesteerd, heeft bevreemding gewekt. Aan de ande re kant toont men begrip voor de verkla ringen die door de aanwezigen raadsle den hierover werden gegeven. Hoewel men het standpunt van de heer Van Minnen kon billijken, die meende niet langer met deze raad sa men te kunnen werken, betreurden allen het feit dat daardoor op een ople- zierige wijze een eind is gekomen aan zijn ambtsperiode Gedurende een 24-jarig raadslidmaat schap, waarvan twntig jaar als wethou der, heeft de heer Van Minnen veel ver dienstelijk werk voor Vlaardingen ge daan, dat een dergelijke beëindiging ais dorevig moet worden gezien. Voor het veie werk, dat hij voor Vlaaringen en in het bijzonder voor de CHU heeft ge daan heeft men hem tijdens de vergade- nne dank gebracht. Bij de bespreking van de kandidaatstel ling voor de provinciale staten besloot van Minnen, die reeds zitting heeft ln de provinciale staten, met kiem te verdedi gen. Aan de kiesverenigingen in de staten- kieskring Delft zal worden gevraagd de heer Van Minnen no.l op de kandidaten lijst te plaatsen. De vergadering, die onder leiding SCHIEDAM De dienstplichtige landsverdediger L. B. uit Schieife.ni was één der eersten die zich woensdagmor gen tijdens de zitting van het Schiedam se kantongerecht .moest verantwoor- den. B. had met een auto een voor hem rijdend voertuig geramd hetgeen volgens B. zelf te wijten was aan de gedragingen van de autobestuurder voor hem, die naar B. vertelde plotseling was ge stopt. Dat blijkt nergens uit, repliceerde de kantonrechter die het dossier nog geo pend voor zich had, in hei proces-ver baal staat wel dat die ander langzaam eereden heelt, maar dat hij is gestopt ontkent hij. Ik heb het idee, vervolgde mr. W. E, van Vloten, dat u zich gewoon hebt vergist ln de snelheid van uw voor ganger. B. moest dit aarzelend toegeven. De officier van justitie zei in zijn rekwisitoor, evenals de kantonrechter te menen dat de verkeersfout een ge volg was van de onoplettendheid van B. Rekening houden met de weersom standigheden die B. als vele ande ren als verzachtende omstandigheid had aangevoerd wilde hij echter niet. Wij moeten, zei hij aan het eind van zijn rekwisitoor, ook al rekening houden met de „enorme" toename van inkomsten, die de Nederlandse militai ren in het volgend jaar te wachten staat. Het werd voor B. slechts 25 gulden of vijf dagen, conform de eis. Omslachtiger was de behandeling van de zaak tegen de Schiedammer J. V. die bij het wegrijden met zijn iwintig-kilo- meter-wagen een botsing had veroor zaakt met een naast hem rijdende bromfietser. Dat is onjuist, begon V., ik stond stil en niet ik ben tegen die brommer opgere den, maar die brommer tegen mij. Volgens de kantonrechter deed het er in deze zaak weinig toe wie nu precies tegen wie was opgereden. U was een obstakel op zijn weg en dat is nu eenmaal niet toegestaan, zei hij. Dit laatste was helemaal niet naar de zin van V, Ik mag toch zeker wel staan waar ik wil, vond hij verongelijkt. Mr. W. E. van Vloten schudde zijn hoofd. Nee, antwoordde hij, dat mag met. In deze zaak werden ook nog twee getuigen gehoord, die zonder meer de officiële lezing van het geval bevestig den. Hierna was het woord aan de offi cier van justitie, die ook op een ander terrein nog een appeltje met V. te schil len had. U was niet verzekerd op het moment van de aanrijding nietwaar, begon de officier onheilspellend. Nee, antwoordde V., maar nu wel. Alleen, liet hij er bedremmeld op volgen, ben ik op het ogenblik de polis vergeten. Wel, hernam de officier, dan lijkt het me het beste dat de behandeling enkele uren wordt opgeschort en dat u de papieren in de tussentijd even ophaalt. Na ruim een uur was V. met de polis terug in de zaal. Het was in orde, hetgeen zoals de officier in het be gin van de behandeling reeds had ge zegd een belangrijke vermindering van de straf ten gevolge kon hebben. Het werd tenslotte toch nog 25 gulden of vijf dagen en 150 gulden of 30 dagen waarvan 1Ü0 gulden of 20 dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een ingediende civiele vordering werd toegewezen. Een heel wat zwaardere straf werd geëist tegen de Schiedammer J. T. die eveneens onverzekerd een botsing bad veroorzaakt met een van rechts komende auto. T. bleek echter enkele maanden na het ongeluk nog steeds niet de vereiste polis in zijn bezit te hebben. Ik heb het nog maar niet aangevraagd, verontschul digde hij zich, want ik moet binnenkort naar dienst en dan moet ik mijn wagen toch opruimen. Niets mee te maken, antwoordde de officier, u kunt altijd wel weer in een auto kruipen, al is het alleen maar in de weekeinden. Hij eiste voor het niet verlenen van voorrang 40 gulden of acht dagen en voor het onverzekerd rijden veertien dagen onvoorwaardelij ke hechtenis. De kantonrechter week van het rekwisitoor iets af en maakte er tenslotte 40 gulden of acht dagen en 150 gulden of 30 dagen van met een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van zes maan den met een proeftijd van twee jaar. Een brand in de Maassluisse Gemeente lijke Vuilstortplaats was er de oorzaak van dat 3. de U. uit Sliedrecht woensdag voor het hekje moest verschijnen. De U. had, naar hij zei, in opdracht van zijn baas zijn zeswielige vrachtauto geladen met twaalf ton zand met een snelheid van 65 kilometer per uur naar de bran dende vuilnisbelt gereden. Het zand was nodig, vertelde De U. voor de blussing van het vuur. Hoewel aan de haast van De U. de meest nobele bedoelingen ten grondslag lagen konden de leden van de rechterlijke macht zich moeilijk vereni gen met de snelheid die De U. daarbij had ontwikkeld. Een brand in een vuilnishoop is nog geen reden om met een zwaar geladen wagen als een stormram door het drukke verkeer te stuiven. Wist ik hoe erg het was. verdedigde De U. zich, Nee, antwoordde de kantonrechter, maar ten eerste maken die paar kilome ters op die afstand niets uit en ten twee de zijn de risico's die aan te hard rijden zijn verbonden ernstiger dan die bij een brandende vuilnishoop. Het werd voor De U. een boete van 50 gulden of 10 dagen, conform de eis. stond van de heer M. Kooij, sprak tens lotte zich uit voor het streven van het bestuur ook in de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad de samenwerking in PCB-verband voort te zetten. Het overleg hierover met de besturen van de beide andere partijen i.c. de AR en de SGP kan nu voortgang vinden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een kraanwagen, bestuurd door de 34-jarige W. F. G. R. uit Vlaardingen, ramde op de Kethelweg een geparkeerde personenauto. Deze wa gen schoot op zijn beurt tegen een ande re geparkeerde auto, die weer tegen een vierde botste. Twee van de auto's werden zwaar be schadigd. De oorzaak moet worden ge zocht in een foutieve uitwijkmanoeuvre van de kraanwagenchauffeur. Het voetgangerseiland in Rome is gehalveerd, omdat een verkeerschaos was ontstaan en de winkeliers moord en brand schreeuwden dat hun klanten wegbleven. «IITI© &AA& DONDERDAG 30 DECEMBER 1915 De invoering van dienstplicht in En geland. Londen, 29 December. Gewa gende van het besluit van 't Kabinet om dwang tot dienstneming in te voeren, zegt de „Westminster Gaietlï", dat dit besluit geen ontwrichting van de regee ring of een algemeene verkiezing ten gevolge kan hebben en alleen bij een zeer kleine minderheid in het Lager huis, die zich zal moeten onderwerpen, verzet zal kunnen ontmoeten. Nederland en de oorlogDe „Elle- tcoutsdijk" op een mijn geloapen. Men seint ons; „Volgen» een draadloos tele gram zou het Nederlandsche sj. „Elle- woutsdijk" in de Noordzee hij het licht schip „Galloper" op een mijn zijn ge- loopen. De bemanning is aan boord van de „Batavier IH". Het «chip meet bruto 2200 en netto 1412 ton. TriTER omvallende blikken bare thinner maakten van zeer brand- een klein brandje een felle uitslaande brand die een verfwinkel en twee woningen volledig in de as legde. De filiaalhouder van Van Aarle's verfhandel aan de Vierambachtstraat, de veertigjarige S. van Dongen was erg over stuur en niet in staat uitvoerig te vertellen hoe het in zij'n werk is gegaan. Toen later zijn vrouw en zoon nit de Kerkdijkstraat arriveerden en het verwoeste pand zagen barstte de vrouw in snikken uit. Omwoners zeiden: (vet leek. wel oorlog. De ontploffende verfblikken schoten als bommen naar buiten de straat op". En anderen: „Binnen vijf minuten stond het hele pand ;n lichterlaaie. Het was zo heet, dat je aan de andere kant van de-straat nauwelijks kon staan en dut politieauto's snel in veiligheid moesten worden ge bracht." De auto van de directeur van een real*»- reau enkele panden verder was aan een zijde helemaal geblakerd. De knipperlich ten waren gesmolten. Overal op straat lagen ontplofte verfblik ken. Brandweerlieden liepen rond met allo kleuren van de regenboog op hun witte bluspakken. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewe zen dat de brand zich als volgt hoeft toege dragen. Vlak nadat de heer Van Dongen als eerste de verfwinkel binnenstapte, is daar een klein brandje ontstaan door sluiting in de tLverlirhting. Hij rende onmiddellijk „brand", „brand" roepend naar zijn buur man, de heer D. v. d. Straaten die een textielwinkel heeft. Samen zijn zij terugge gaan. Met eigen middelen hebben ze het niet zo ernstig uitziende vunrtje trachten te blussen. Daarbij zijn per ongeluk enkele blikken thinner omgevallen. Er was toen geen redden meer aan. De beide mannen konden ternau wernood het vege lijf redden. President-hoofdman J. J. Oster Jr., die zijn kantoor heeft op de Heemraadssingel, zei: „Toen ik er langs kwam, was er nog niets aan de hand. Maar ik was nauwelijks achter mijn burean toen het alarm kwam. Toen ik weer buiten was, sloegen de vlam men al boven het dak. Het was een geweldi ge vuurzee." Even was er een kleine paniek. In de- twee woningen boven de verfwinkel wonen twee vrouwen. Niemand wist waar ze waren en of ze op tijd waren gered. De heer Van Dongen was namelijk naar boven gerend, maar moest zijn reddingspoging halverwege de trap opgeven. Gelukkig bleek toen de bewoonster van de eerste etage mevrouw L. Dekker-Verhoef (74), al zelf naar buiten te zijn gerend. Vanachter een raam aan de andere zijde san de straat keek zij naar de blussing. De bewoonster van de tweede- eta ge, de 42-jarige mejuffrouw J. A. Verboom was reeds om acht nor weggegaan. Zij werkt op een kantoor in Den Haag. Bij de blussing zijn enkele brandweerlie den licht gewond geraakt doorglasscher ven. Het ergst was brandmeester G. Oort van dc VP er aan toe, hij kreeg een slaga derlijke bloeding en moest naar het Dijk- zigtziekenhnis om verbonden te worden. Het tramverkeer werd tot 10 our over de Mathenesserlaan geleid. Het andere verkeer moest tot elf uur worden omgeleid. Terwijl de hitte de natte weg voor het brandende pand deed dampen, bevroor op een andere gedeelte het bluswater zodat de weg spie gelglad werd. De brand ging met zulk een enorme hitte gepaard dat stenen dorpels waren verpulverd. - De politie stelde de bijna verbrande maar nog gevulde kassa in veiligheid. Bij de* blussing waren ook adjunct-hoofd man J. Honig aanwezig en commissaris P. Ligtvoet. In nauwelijks een half uur had de brandweer het vuur met drie nevel- en zeven lagedrukstralen onder de knie. Do schade is ongeveer 250.000. «Üfif -(& -t#

Trouw / De Rotterdammer | 1965 | | pagina 1