Vaïi Katwijk eerste voor provincie AR-kiesvereniging maakt zich op voor verkiezing ROTTERDAM AGENDA Arts D. H. Oeij begraven FORTEX A. C. Ph. Hardonk wordt fractievoorzitter PCG FORTEX Moedige bijrijder redde twee mensen uit IJssel Drukke receptie voor secretaris L. Mostert Zoontje speelde met lucifers Voetpad bij oude WF-poort DHUN mv JANÊ AR JOS steil EEG aan orde Twee gewonden bij botsing Burgerlijke stand Enige SGP-er en jongste raadslid Man bekneld in zinkende auto Jeugdgemeenteraad over subsidie Bestelauto reed tegen trein Flinke diefstal uit auto >1 N.V. Aanneming Maatschappij J. P. van Eesteren heeft een offerte inge diend betreffende de sloop van de Ahoj- hal. Die sloop zat liet karakter hebben van een zeer zorgvuldige demontage van het «talen «panttverk. Dat Tan Eerteren deze demontage-opdracht zal verwerven, is te verwachten want deze onderneming heeft de Ahoy'-hal indertüd gebouwd en is dus volledig hekend met alle technische bijzon derheden van de spantenron^tmetie Zo mogelijk vril rneri reed» dinsdag 18 januari met de demontage van de Alioy'-lial begin nen. Het is niet de bedoeling dat de nieuwe Ahoy'-hal straks zal worden gebouwd op dc oude spanten. Men zou dan gedwongen zijn. de nieuwe Ahoy'-hal te bouwen als een duplicaat van de oude en daardoor gevoelt men uiteraard weinig. De houw komt pas aan de otdc al« het daarvoor bestemde terrein bouwrijp is en dat duurt zoals men weet nog enkele jaren. Tu«en de gemeente Botterdam en het Rijk ?ijn thans bespre kingen gaande betreffende de afwikkeling van deze sloop. Het is de bedoeling, dat het Rijk, dat immers de nieuwe medische faculteit zal houwen, de Ahoy'hal over neemt. Het Rijk zal dan de gemeente Rot terdam een iiedrag liieden zowel voor de hal als voor de grond waarop de medische faculteit wordt gebouwd. Voor dit bedrag kan in de toekomst de nieuwe Ahoy'-hal worden gebouwd. Naar wij vernemen be staat er van particuliere zijde reeds thans belangstelling voor de spantenconstructie van de Ahoy'-hal. De mogelijkheid dat die wordt verkocht om elders in Nederland als fabriekshal of op andere wijze dienst te doen, is dan ook niet uitgesloten. Yjm behoud van de betonfundcring is uiteraard geen sprake. Tosca Balm over Het Zwanenmeer Auto tijdens inhalen geslipt en sloot in Aquariumvereniging hieïd contactavond steunt op ruim 30 jaar ervaring FORTEX Vandaag verhuisd naar 'Lêersnm Subsidie voorzieningen aan „Klein-Profijt" DE ROTTERDAMMET* Pagina 4 WOENSDAG 5 JANUARI 1965 SCHIEDAM De Anti-Revolu tionaire Kiesvereniging Nederland en Oranje hield dinsdagavond in het Gereformeerde Jeugdhuis aan de Lange Haven een geanimeerde ledenvergadering. In 2ijn openings woord releveerde de 2e voorzitter, de heer L. van Veelen, de goede samenwerking met de C.H.U., die o.a. tot uiting was gekomen bij de Rijnmondraad-verkiszingen, waar bij men door samenwerking van A.R. met C.H.U. met 14 leden uit de bus kwam. Dat thans de samen werking met de S.G.P. was ver broken, noemde spreker verdrietig. BESTUURSVERKIEZING Vandaag en dagelijks Overigens wilde de vergadering in het vervolg ook meer dames be trekken bij de activiteiten van de kiesvereniging. Met het oog op het eventueel samengaan bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen met de C.H.U. heeft het A.R.- besluur vrijdag besprekingen met het bestuur van de Chr. Hist. Unie. Tot slot hield wethouder Van Schooneveld de dagsluiting. kleedt u altijd een klasse beter! De heer A. C. Ph. Hardonk zal tot september, als een nieuw ge kozen gemeenteraad zitting neemt, optreden als fractievoorzitter van de Protestants Christelijke Groep. Hij neemt als zodanig de plaats in van de heer E. P. van der Veen, die de heer M. H. L. Weststrate zal opvolgen als wethouder. Afscheid (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Met een zeer drukke receptie in de raadszaal van het stadhuis hebben de heer L. J. Mostert en de zijnen dinsdag middag afscheid genomen van Maassluis. Na het gemeentelijk bestuursapparaat 47 jaar te heb ben gediend (waarvan 33 jaar als gemeentesecretaris) heeft de raad de heer Mostert met ingang van 14 januari 1966 op de meest eer volle wijze ontslag verleend. afstand duidelijk dat hij nu op een andere plaats dan hij gewend was het bedrijf moet binnentreden. En wie daarop geen acht heeft gesla gen komt voor een gesloten poort, die overigens niet lang meer zal bestaan. Men is nu bezig aan het betege len van het r>oetpad, een belang rijke zaak, want tè lang zijn de rechten van de voetganger op de Vlaardingerdijk in het slop geble ven. En niet zelden werd hij „het kind van de rekening". Geschenken TYE heer A. Nïclees, voorzitter van de Rotterdamse Speeltuin Centrale, heeft maandag, tijdens de jaarlijkse Nieuwjaars bijeenkomst, in de Groote Schouwburg. Zuid bebartenswaardige woorden gespro ken. Hij zei, dat de bevolking van Rotter, dam de alarmklok moet gaan lusden, nu er een aanslag wordt gepleegd op de Rotter, damse recreatiebelangen. „Steeds meer wordt dat gebied ingeperkt", aldus de heer Niches, „en de op handen zijnde verdvjj. ning van de Ahoy'- en Energiehal nopen tot dubbele waakzaamheid, Vandaar die alarmklok, die tot in'Den Haag hoorbaar moet zijn." De. voorzitter was begonnen met te vertellen dat velen teleurgesteld moesten worden die deze Nieuwjaarsbijeen komst wilden bijwonen, zo groot is de belangstelling altijd, Hij zag daarin een bewijs dat dezemassale receptie in een prettige behoefte voorziet Voor de verhin, 1 derde wethouder R. Lange rak voerde de heer K. van Drie! hel woord die vertelde over deze opdracht verheugd te zijn, nu hij binnen korte tijd zijn funetie van adjunct- administrateur plaatsvervangend hoofd der afdeling Sport en Recreatie l»ij de gemeente Rotterdam gaat neerlezïen. Hij is dan aan de pensioengerechtigde leeftijd toe. De heer Van Driel vertelde dat hij het speel- tuinwerk gedurende een twintigtal jaren van nabij heeft meegemaakt. Hij «prak oior het wel en wee, waarbij hij zhh er oter verheugde, dat ïuj veel aan dat „wel" heeft kunnen doen en dat hij de RSC helaas bet niet altijd heeft kmmen besparen. (Van een onzer verslaggevers) De heer Van Veelen fulmineerde fel tegen de Party van de Arbeid, die al- tyd doei alsof zij het monopolie van so ciale rechtvaardigheid bezit Een anti revolutionaire minister van Sociale Za ken zou indertijd met de ouderdomsren te het er niet minder goed hebben af gebracht dan de socialistische minister Drees. Geld ontwaarding speelde hierbij ook toen reeds een met onaanzienlijke roL Dat de Partij van de Arbeid, na ruim zexen jaar geen deel te hebben uitge maakt van de regering, thans wei zit ting heeft in een kabinet vloeit uit ande re dan sociale en economische overwe gingen voort aldus spreker, die daarna meedeelde, dat er op korte termijn een financièle aktie voor ccmtrivutieverho- ging op de helling zal worden gezet Alle politieke partijen worstelen met financiële moeilijkheden, maar de AR- partij voelt niets voor een rijkssubsi die, zoals van de zijde van de KVP wel een is gesuggereerd. Aangezien de heer J. van Katwijk zich met langer als voorzitter beschik baar stelde, werd de heer I,. van Veelen als zodanig bij acclamatie gekozen. Eveneens koos de vergadering bij acclamatie mejuffrouw P. Meyboom (ai (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het blijkt de Arjos te Schiedam 'de laatste maanden goed te gaste. Het ledental is toegenomen, hoewel het nog beter kan. O cfk de samenwerking met de kiesvereniging en (het Politiek Jongeren. Contact is 'bijzonder prettig. De vergaderingen «tonden de laatste maanden in het teken van de internatte nale samenwerking. Sa aansluting hierop zal de heer Klomp van de E.E.G.-voor- lidb-tiügsdienst te 's-Gravenhage vrijdag 7 januari in.Ons Huis, Lange Haven 3 'savondï om acht "uur spreken-over het onderwerp: „Europese integratie, interna tionaal o£ supemationaal Op deze avond, die1 hat karakter zal dragen van een openfbare vergadering, zijn belangstellenden van harte welkom. Inlichtingen betreffende Arjos te Schie dam kan men verkrijgen bij L. Brinkman, Rembrandtlaan 102 B, telefoon 262466, (Van een. onzer verslaggevers) „Er is", 'o ze] hij. „die jaien een bepaalde groeien ontwikkelmi irmict Er zijn meer speeltuinen gekomen Steeds meer kinderen hebben daarvan pretli- eehrrnk gemaakt, Ook van de childnk.i'rn de V, teiten, het lmitenwerk. lino- rijn \ijliig speeltuinverenigingen in i' M ,i -tad a.m. gesloten. „Men beweert", aldn- de lieer Va»' Driel, „dat het jeugdnerk de greep ni de! Gaskeïf. jeugd verliest. Dat geldt niet voor de RSC. Integendeel, dank zij de oiiIi.int?m'>ti-e arbeid van ruim duizend medewerker-1 (ster-) verkeert het «peeltitïnverk to roll- bloei. Er is voor u een goede toekomst i weggelegd temeer daar de, overheid in Rot terdam begrip heeft voor deze opbouwende arbeid en daar graag geld voor beschikbaar stelt." De voorzitter van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, dokter J. A. Bosnia, was aanwezig, evenals vele andere autoriteiten uit de recreatieve sector Zij hebben na de toespraken gekeken en ge luisterd naar Martin Hijken en zij» gezel, schap, welke voor een piettigc verpozing zorgden. SCHIEDAM De houders van het Cultureel Jeugdpaspoort tonen een groei ende belangstelling voor de kunst. Er zit groei en beweging in. Een verheugend verschijnsel, aldus de heer J. Rens, ambtenaar voor Jeugdzaken. Hij woonde dinsdagavond de speciale bijeenkomst bij van Tosca Balm met enkele leerlingen van haar balletschool. Zij vertelde aan een aantal CJP-houders wat het ballet Het Zwanenmeer van Tsjaikofsky, dat vanavond m het Passage Theater voor het Kunstcentrum Schie dam wordt opgevoerd, eigenlijk inhoudt. De talrijke jongelui genoten met inten se belangstelling van deze artistieke introductie. Het optreden van de jeugdi- i ge leerlingen was allerbekoorlijkst. Het Vas een fijnzinnig voorproefje op de uitvoering van het grote ballet van Sonia ROZENBURG Dinsdagmorgen raak, te de personenauto van de heer F. J. B. M. H, uit Delft op de Kooiland- seweg tijdens het inhalen van een ander yoertuig in een slip. De wagen schoof over het wegdek, waarop zich een laagje ijzel had ge vormd, en belandde in een bermsloot. De bestuurder kwam met de schrik vrij Zijn wagen werd echter zwaar bescha digd. Passage Theater: Kunstcentrum Schie dam, Balletuitvoering, 20 Irene: Pers, ver. Coop, kontaktavond, 20. Schïed. Filmclub, kontaktavond, 20. Wijkcentrum: Tuinbouwver. Nuttige Ontspanning, vergadering, 20. Dagblad J»e Rotterdammer", Schie- damse redactie Lange Kerkstraat 28, tel 263954 <b.g.g. 115588, toestel 52, b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aangele genheden 01898 - 6619). Agentschap J. v. Gogh Dr. Zamenhof- straat 139 tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 16.30-19.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 2646666; alarm brandweer 269123; alarm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: Apotheek Jansen, Zwammer- d omsingel 41, teL 264917. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De aquariumvereniging „Natuu rvereniging in Huis" hield dins dagavond in het gebouw Arcade haar eer ste kontaktavond in het nieuwe jaar. Na een kort welkomstwoord door voorzitter F Bakkeren hield de heer N v. d. Tuin uit Zw&rtewaal aan de hand van 150 fraaie kleurendia's een causerie over het onderwerp „Met open ogen door de na tuur". Micro-opnamen toonden wat er leeft op heel kleine schaal Veel van het voed sel voor de aauana vindt men in de slo ten van het Hollandse polderlandschap. De aanwezigen vernamen wat voor voedsel <te aquariumbewoners zo al moe ten hebben, waarbij ze kennis kregen van diverse soorten watervlooien, infu- siora, planaria en borstelwormen. Ook de netcellen van de hydra's en allerlei soorten algen kwamen ter sprake. (Van een onder verslaggevers) ROTTERDAM Op de kruising Maas boulevard-Geldersekade reden dinsdag avond een personenauto en een bromfiets, bestuur door de 21-jange draaier F. J. de Koning uit Schiedam, tegen elkaar door dat geen voorrang werd verleend. De man liep een gebroken knieschijf en schaafwonden aan het gezicht op. ter wijl de duo-passagier, de 48-jarige scheepsbouwer R. de Koning, eveneens uit Schiedam, een gebroken linkerpink opliep en klaagde over pijn in de lin kerknie. Beiden werden naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. SCHIEDAM Geboren: Miranda C J d v J C P Blnneveld en C J Voogdt: Bené z v M A B Elvers en 1 van Vuuren; Wilhel- mlna J dv) E Hobberegt en W U Mees: Burglna E d v M C Swemmelaar en P E Kramer. Overleden: M C van den Boom, 61, echtgen. Govaart; C M Steijgcr, 77, wed Maagdenberg: H C Arièns. 62; L M Slock, 88, wed Tas: J M J de Vries, 57 echtge de Boer; D de Haan 67, plaats van mevrouw Drenth-Bos> en Ir. G. A. Coppoolse tot bestuursleden. Ook de kandidatenlijst voor de aan staande verkiezing voor leden van de Provinciale Staten kwam ter sprake. Op voorstel van de voorzitter werd in plaats van dr. A. Veerman uit Rijswijk de heer J. van Katwijk als nummer één op de Hjst geplaatst. We hebben met de Rijnanondverkie- zingen ook al een veer gelaten Dat is evenwel niet altijd noodzakelijk. We hoeven helemaal geen (Schiedams) min derwaardigheidscomplex te hebben, zo motiveerde de heer Van Veelen op krachtige wijze zijn voorstel. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vanmorgen is op de r.k. begraafplaats onder grote belang stelling de heer D. H. Oeij begraven. De heer Oeij, arts van de GG en GD en van de gemeentelijke sociale werkplaatsen, overleed na een langdurige ziekte op 1 januari. De begrafemshturgie werd uit gesproken door pastoor L. M, Sluys. Na mens het gemeentebestuur sprak de wet houder van personeelszaken de heer M. H. L. Weststrate een enkel woord Hij schetste de overleden arts als een bekwaam en zeer bescheiden man, die steeds meer dan zijn plicht deed. Vooral zijn werk voor de gemeentelijke sociale werkplaatsen verdient veel lof. De heer Weststrate geloofde dat het feit dat de heer Oeij een grote waardering bij de ge meente en bij de GGD ondervond voor de familie een troost zou zijn. Onder de vele belangstellenden die de begrafenis bijwoonden was het bijna vol tallige personeel van de GGD en het Zie- kenvervoer. Onder meer waren aanwezig directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst dr. J. J. R. Buirma, de geneesheer directeur van het Holyziekenhuis de heer H. B. Meerdink. de chef van de afde ling volksgezondheid de heer H. Ponte, de directeur van de gemeentelijke sociale dienst de heer C. M. de Jongh, vrijwel alle Schoolartsen en vertegenwoordigers van politie, onder wie de hoofdinspecteur C. A. van Eendenburg. Korte Hoogstraat 11a, telefoon 6151, Viaardingen 0 MAASLAND Uitgaande van het Groe ne Kruis ral weer een kleutercursus worden gegeven. De curus zal op donderdag 13 janu ari beginnen. De lessen worden gegeven in het wij kgs bouw 's avonds om 8 uur. (Van een onzer verslaggevers) De heer Van der Veen zou anders opge volgd zijn door de heer A. Meerman, tweede voorzitter van de fractie, maar zoals bekend zal ook deze binnenkort achter de collegetafel plaats nemen om de zetel van wethouder H. K. van Min nen in te nemen. Unaniem heeft de fractie besloten het enige SGP-lid van de PCG te benoe men tot voorzitter. Daarmee dcet het jongste raadslid (de heer Hardonk is 30 jaar) zijn Intrede in het seniorencon vent, de groep van fractievoorzitters. De heer Hardonk is sinds 1982 lid van de raad. Als enig SGP-Ud laat hij dikwijls een eigen principieel geluid horen. Hij heeft zitting in de commissies van stads' ontwikkeling, onderwijs, sociale aange legenheden, studiebeurzen en strafver- VLAARDINGEN In de jeugdgemeen teraad komt vanavond een voorstel aan de orde dat beoogt een subsidie te ver strekken van 30.000 voor de adopfermg van een dorp in Kameroen. Deze subsi die zou gegeven moeten worden aan de samenwerkende kerken van Vlaardtr.gen die een actie voeren voor genoemd doel. Het voorstel, dat uiteraard gefingeerd is, wordt verdedigd door de heer M, H. L. Weststrate Jr. lid van de AR.-fractie in de jeugdgemeenteraad, Als het voorstel besproken is voïgt een tweede onderwerp waarin gediscussieerd zal worden over de plaats van de specia list in de politiek. WsHV: 5»V« (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De achttienjarige bij rijder Bss Schilperoord van de Nieuw Damiaan heeft twee mensen, een man en een vrouw, van de verdrinkingsdood gered. Bas reed met de chauffeur Frans Meijnkcns in een van de grote gele wa gens van „Schiecarton" uit Zwolle op de terngweg naar Schiedam, zy hadden on geveer drie kilometer gereden toen ze een personenwagen in het water van de IJssel sagen verdwijnen. De chauffeur Frans Meijnkens bed de wagen nog niet gestopt, of Bas was de auto ai uitgesprongen en dook met al zijn kleren aan 'net ijskoude water in. (n de wagen bevond zich een echtpaar. De vrouw slaagde er in uit de nog drijvende wagen te kruipen en bo ven op het dBk te klimmen. Kaar man zat echter met zijn benen in dc wa gen bekneld. Bas heeft samen met nog een man de drenkeling uit zijn benar de positie bevrijd. Ook de vrouw heb ben de redders veilig op het droge ge bracht Omstanders hebben zich over de beide A. C. PH. HARDONK fractievoorzitter ordeningen Als fractievoorzitter zal lnj ook in de commissie van financien komen, daar de heer Van der Veen deze commissie verlaat al3 hij wethou der wordt. De heer Hardonk is chef-redacteur bij de Uitgeverij en Handelmaatschappij VUGA N.V. Als waarnemend fractievoorzitter en te vens secretaris zal de heer J. Vermeer optreden. De heer Vermeer is CH-lid van de protestantse fractie. Het secreta riaat neemt hij over van Hardonk. die deze funktie tot nu vervulde. Het adres van de heer Vermeer is Broek- wek 77, lel. 6S69. De fractie nam dinsdagavond afscheid van de twee vertrekkende raadsleden, de heren K. K. van Minnen en D Nie- mantsver&rict. Beiden werden bedankt voor het vele werk dat zij hebben gedaan. Speciaal de heer Van Minnen werd dank gezegd voor de lange tijd die hij de gemeente als raadslid en als wethouder heeft gediend. (Van een onzer verslaggevers) j ROTTERDAM Op de Waalhaven- weg is dinsdagmiddag een bestelauto te gen een trein gereden. Ter hoogte van de Spakenburgerweg reed de auto door een plas water, waardoor de bestuurder de imeM over het stuur verloor. Na aan de rechterkant van de weg twee bomen te mannen ontfermd en hen van droge hebben geraakt, reed hij schuin naar ROTTERDAM Door verbreking van een ruit van een personenauto, eigendom van een Deen en .taande op het parkeer terrein achter het Hilton hotel, heeft men 650 Deense Kronen. 200 gulden, 150 Duitse Marken, drie chequeboekjes, een bankboekje, twee paspoorten, een kente kenbewijs, twee vliegtickets en een aktentas met bescheiden gestolen. Uit een magazijn van de N.V. Roda- go aan de Odastraat zijn door het verbre ken van een ruit 39 tinnen lakens en 80 paar zwarte herenhandschoenen ont vreemd. 9 Uit een gebakkraam op de hoek Slag- hekstraat-Beijerlandselaan is een transis torradio en een klein bedrag aan geld gestolen. Men drong binnen door verbre king van een hangslot. kleren voorzien. Voordat de chauffeur en de dappere bijrijder hun reis naai Schiedam voortzetten, belde Bas „Scliie- karton" om te zegsen dat het wat la ter zou worden, omdat hij twee men sen uit het water had gehaald. links, vervolgens over de wegberm en het rijwielpad en botste tegen de tiende wagon van de trein. De auto werd onge veer tien meter meegesleurd en zwaar beschadigd. De trein had geen schade, wel twintig minuten vertraging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Toen het 16-jarig zoontje van de familie L. Clausing in de Eduard van Belnumiaan 24 dinsdag met lucifers by het gastoestel speelde, vlogen de vitra ge en overgordynen in brand. Ook het plafond werd beschadigd. In de omgeving werkende arbeiders wisten de brand te blussen, zodat de inmiddels gearriveerde brandweer onder leiding van de waarnemend commandant de heer J. Keuzenkamp er niet veel méér aan behoefde te doen. In een langdurig aanhoudende stroom kwamen de leden van de gemeente raad. tal van ambtenaren, predikanten, vertegenwoordigers van bedrijven en ®w»s feWVS? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ingang,tot de tverf Wilton-Fijenoord aan de Vlaardingerdijk is niet meer. Een heel arsenaal van aanwijzingshor den maakt de bezoeker al op verre organisaties en veel persoonlijke vrien den en kennissen van de familie Mos tert, die vandaag verhuisd is naar Leer- sum. afscheid nemen Burgemeester en mevrouw J. W. D van Dijck konden dog juist getuigen zijn van de aanbieding der geschenken voordat zij naar Den Haag vertrokken om daar acte de presence te geven op de Nieuwjaarsreceptie van mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De heer H. Kramer, die de scheidende gemeentesecretaris als zodanig is opge volgd, bood namens het gehele gemeente- personeel een radio aan en raadsnestor T. van Hartingsveldt overhandigde de heer Mostert namens de gemeenteraad een fo totoestel. Het cadeau van de gemeentelijke Wo ningstichting, waarvan de heer Mostert jarenlang secretaris-penningmeester was, bestond uit een dia-projektor. Het werd aangeboden door wethouder J. van Gelderen, die voorzitter van deze stichting is. De geschenken werden slechts met een enkel gesproken woord aangebo den, omdat op verzoek van de heer Mostert geen toespraken werden gehou den. Bij de binnengekomen attenties troffen wij nog bloemstukken van de gemeentebesturen van Maassluis en Viaardingen en een fruitmand van de Industriële Kring Maassluis aan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ged. Staten vragen provinciale staten een subsidie te ver strekken van 50% in de kosten der voor zieningen die nodig zijn ter verbetering van het natuurgebied Klein Profijt, dat onder de gemeente Rhoon aan de Oude Maas ligt. De Stichting Zuid-Hollands Landschap wil werken uitvoeren voor een totaalbedrag van ƒ446.500. Dit pro ject houdt in de verbetering van de oeververdediging, de verbetering van een oud toegangspad en de aanleg van een beweegbaar bruggetje ten behoeve van de ontsluiting en de aanleg van een wan delroute. G.S. vinden dat met die wer ken de openluchtrecreatie zeer zal zijn gediend. Bovendien zal beter worden voldaan aan de voorwaarde tot ontslui ting, die de staten hebben gesteld bij de toekenning van de subsidie in de aan- koopkosten aan het Zuid-Hollands Land schap. 9 ROTTERDAM De komende twee jaar zal het Recreatieschap Oude Maas vermoedelijk een bedrag moeten investe ren van iwee miljoen gulden. In verband hiermee verzoeken Gedeputeerde Staten van Zuid Holland Provinciale Staten een eerder gesloten lening van twee tot vier miljoen gulden te verhogen MAASLAND Gedurende de maand de cember werd aan de Coóp Raiffeisen- bank 24 000 meer aan spaargelden te rugbetaald dan ingelegd. Met Inbegrip van bijgeschreven rente 1965 is het saldo der spaargelden in 1965 gestegen met 445 000 (vorig jaar 303 000), Een stij ging van ruim 15 pet. Per 31 december (na rentebijschrijving) isaan spaarders verschuldigd 3.362 500. m "yANDAAG vyf januari en nog steeds is Nederland niet door zyn oliebollen heen. Merkwaar dige gewoonte van al die huis vrouwen om elk jaar weer zulke enorme hoeveelheden te bakken dat de hele bevolking er dagen lang mee opgescheept zit. 's Mor gens bij het ontbijt: „Wie lust zr nog een oliebol?" 's Avonds by de thee: „Ik heb nog een paar olie bollen!" Ik heb een collega die neemt ze zelfs mee naar de krant. Of liever: als het lunchtijd is ont dekt hy dat zijn meegekregen twaalfuurtje voor een niet onbe langrijk deei uit oliebollen be staat. Prompt vraagt'ie me iedere middag: „Heb jy nog trek in een oliebol?" Maar ik bedankte hem feestelijk. Ik kan onderdehand geen oliebol meer zien. Overi gens is deze oubollige oliebollen- bedoening een sprekend bewijs dat we nog lang niet uit de Nieuw jaarssfeer zyn. Kun je net den ken! Als iemand mij opbelt die ik deze week nog niet eerder aan de lijn had, dan begint zyn gesprek met het bekende inleidinkje „In de eerste plaats natuurlijk myn beste wensen." Natuurlijk! Het is immers pas vijf januari en by ons thuis zeiden ze vroeger altijd dat je de hele maand januari nog Nieuwjaar mag wensen. TR IS dus zoiets als een „Nieuw- jaarsseizoen". Daarin heersen de Nieuwjaarsredevoeringen. Ter wijl de laatste rotjes uit elkaar knallen en de vakantievierende jeugd de laatste kerstboomresten opstookt, nemen burgemeesters, voorzitters, directeuren en presi denten het woord. Dagen, soms weken zijn zij bezig geweest aan hun concept. Vele malen hebben deze autoriteiten woorden doorge streept en vervangen, geschaefd aan zinsbouw, aan interpunctie. Men moet over dit werk niet ge ring derken. Dat doe ik dan ook niet. Wij, Nederlanders, nemen het instituut van de (nieuwjaars redes serieus. Er zit veel werk in, zeggen we, hij heeft zich sterk ge documenteerd, je kunt wel horen dat hier een kenner aan het woord is! Tja, en de redacties worden volgeladen met papier: geluk kig dan meestal enige tijd van te voren. Dat heet „onder embargo". Het betekent dat wij die rede niet eerder mogen publiceren dan na bet tijdstip, waarop bet laatste woord heeft geklonken. Daar hou den we ons aan. En we zorgen* dat ons artikel tijdig klaar is. Hebben we minder wexk aan dan de spre ker. Maar die heeft dan ook al veel voor ons gedaan. U krijgt de samenvatting der belangrijkste punten te lezenAls u er de moed voor kunt opbrengen. Want er wordt wat gezegd! Soms denk ik: we moesten eens precies nagaan wat er uitkomt van de voorspel lingen die deze of gene geachte autoriteit heeft gedaan. Kloppen zijn waarschuwingen? Werden zijn angsten bewaarheid? Laat ik het niet doenDe sprekers zouden zich „geschaduwd" gaan voelen. En misschien de volgende keer zo voorzichtig worden dat ze geen re de van 20, 22 of ruim 30 pagina's overhielden, maar slechts drie velletjes. En daar kun je niet mee voor de dag komen, dat geeft geen status QVERIGENS heeft tot dusver in het verschijntngsgebied van deze rubriek nog slechts één bur gemeester zijn jaarlijkse wijsheid gespuid. Dat is de heer Roelfse- ma, de nieuwe hoogste inwoner van Schiedam. Hij kweet zich maandagavond voor het eerst van deze taak. En hem bedoelde ik in het voorgaande stukje niet. Nee, de redevoering van de heer Koelf- sema mocht er zijn. Trouwens, de Schiedammers zeggen dat er een frisse wind in hun stad is gaan waaien en ik heb de indruk dat ze met hun nieuwe burgemeester wel aardig tevreden zijn. Morgen middag is het de beurt voor de heer Thomassen, de eveneens nieuwe burgemeester van Rotter dam. Ik ben benieuwd wat die et- van maakt! Nu ik zo over burge meesters aan het doordraven ben vindt u het waarschijnlijk wel goed dat ik ook even een ge meentesecretaris voor het voet licht haal. Voor gemeentesecre tarissen heb ik altijd een zwak ge had. Ze zitten er altijd maar zo stil bij, mogen nooit eens een duit in het zakje doen, laat staan een Nieuwjaarsrede houden. Goed, gisteren was ik in Maassluis waar een receptie werd gehouden ter gelegenheid van het afscheid van gemeentesecretaris L. J. Mostert. Deze meneer Mostert (iedere Maassluizer kent hem en als hij hem niet kent is het geen echte Maassluizer) is 47 jaar in dienst geweest bij de gemeente Maas sluis, waarvan 23 jaar als secre taris. Dat is warempel niet ge ring en hoe Maassluis hem waar deert is wel gebleken. Maar me neer Mostert vond het nu welle tjes. In het oude stadje aan de Waterweg heeft hij negen kinde ren groot gebracht. Hij is vandaag verhuisd naar Leersum waar hy een bungalow heeft laten bou wen. Daar gaat hij van zijn rust genieten. Ik kan hem geen onge lijk geven. Ik hoop alleen maar dat zijn longen, die een geheel le ven zijn „gelooid" door de Water weg-industrie-atmosfeer, bestand blijken tegen de invloeden van de Leersumse dennebos- en heide lucht. 9

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2