Aquariumaktie ging start met 7.000 van Dirk v. Krevelen in Heelsuin overleden Gemeentebesturen moeten Rijnmond kans geven CELSTRAFFEN GEËIST VOOR INBRAKENSERIE RS I mum In elk Rotterdams huis een aquarium I 1 1 n n Drie bestuurders onderscheiden voor werk aan „Blijdorp" Arbeidsmarkt in bouw minder gespannen Rotterdam verliest „toneel-oubaas" Burgemeester Van Dijk van Capelle: Maatregelen kwaliteit siergewassen? Accentmaanden in Bouwcentrum Bakstenen en beton tussen de bieten Mej. E. C. Pabbruwe (78) overleden Man overreden: been af gekneld, voet verbrijzeld Internationale treinen gaan sneller rijden „Op verkeerde pad toen verdiensten tegenvielen J') -K Mm Rotterdamse rover in België gepakt Verdacht van verduistering van 30.000 Concert voor orgel Ikazia-ziekenhuis Arts vertrekt wegens gebrek aan ruimte 1 1 1" 1' ft ft- D p fc DE ROTTERDAJIMER Pagina .4 DINSDAG 13 JANUARI 1961 KRITISCH (Van een onzer redacteuren) T>OTTERDAM De aktie voor een aquarium in diergaarde Blijdorp, die op 7 december van het vorige jaar onder de slagzin 'Nu. of nooit, is ingezet, heeft een goede start gekrtgen. Twee be langrijke giften zijn reeds ontvan gen, een van 2.000 en een van 5.000. (Van onze correspondent) CAPELLE A. D. IJSSEL Alle bij Rijnmond betrokken ge meentebesturen zullen met het bestaan, van het openbaar lichaam rekening moeten houden en het een faire kans dienen te geven. Dit zei burgemeester J. van Dijk maandagavond in zijn Nieuw jaarsrede voor de gemeenteraad. IJzeren balk trof man op hoofd LEGPENNING EXPOSITIE Drs. Joh. Luijkenaar Francken (70) zal ivorden gehuldigd Weer twee nieuwe veerdiensten E Gecombineerd varen Rotterdam-Portugal Enny Mewiier en Elly van Stekelenburg als „Arsenicumdametjes" p p jb §|t Us 0 S' ffc ip p. P E I E i jé W i- §ë"v Ir 6 i E 1 fe Rijnmond DÜNMOND is wel in liet nieuws. Ge meentebesturen protesteren tegen de le zware Jasten die de koeten van het open baar lichaam op de toch al zwaar over sparen begrotingen leggen. Bezwaren worden geuit tegen salarissniveau van voor zitter, secretaris en gecommiteerden. Daar op verschijnt in Economisch Statistische Berichten een fel kritisch artikel van de heer J. Hasper, oud-secretaris van Rotter dam, kenner van het gemeenterecht. Wat de begroting van Rijnmond betreft, "ie thans in de 24 gemeenteraden van bet gebied wordt be handeld, er is «én grote moei lijkheid. Het gaat hier uiter aard om een ont werp. De Rijn- mondwet stelt, dat bet dagelijks bestuur dit ont- werp zes weken voordat liet aan de Rjjn- mondraad wordt aangeboden ter kennis neming zendt aan de gemeenteraden. Die colleges kunnen terzake de Rijnmondraad van hun gevoelen doen blijken. Dan stelt de Rijnmondraad de begroting vast en zend deze weer aan de raden, die dan GS van hun gevoelen kunnen doen blijken. Een nogal omslachtige procedure, zal men zeggen, en dat is juist. Merkwaardig is, dat de leden van de Rijnmondraad zelf officieel geen kennis van ilc begroting dragen voordat deze in de gemeenteraden aan de orde komt. In feite breekt de kritiek los alvorens bet hoogste orgaan van Rijnmond officieel van de cijfers op dc hoogte is. De proccedure houdt boven dien in,' dat de openbare mening de be groting in haar ontwerp niet kent, want de pers beeft haar niet ontvangen en kan er dus niet over berichten. Maar de wet bepaalt deze gang van zaken. De proce dure lijkt dus voor wijziging vatbaar. Men mag aannemen, dat de Rijnmond raad zelf en alle andere betrokkenen, die zich over dit «tuk wetgeving buigen zo langzamerhand meerdere gebreken Zien. Niet voor niets heeft de vorige minister van binnenlandse zaken beloften gedaan om, indien nodig, op korte termijn wijzi gingen te bevorderen. Zijn opvolger heeft hetzelfde standpunt. De heer SmaÜenbroek gaf daarvan blijk, toen hjj bereid was de bevorderen dat eerste zittingstermijn van de Rijnmondraad zon worden'verlengd. Het artikel van' de heer Hasper, dat wij dezer dagen veel ruimte gaven, is van be- I mg in het geheel ,der discussie over Rijn-, mond. Zwakke plekken worden belicht, sombere voorspellingen .gedaan, mogelijk heden tot verbetering aangegeven. Eén ding staat Voorop: de heer Hasper valt het be staansrecht van het openbaar lichaam niet aan. Ondanks de felheid van woordkeus benadert Rotterdams oud-secretaris Rijn mond positief. „We zijn ervan overtuigd dat het aqua rium er zal komen aïs heel Rotterdam door het geven van een bijdrage toont dat het een aquarium wenst", zei Bllj- dorps directeur mr, M, C. Bloemers maandagavond op het jaarlijkse persdi ner. In de komende maanden zullen er ten behoeve van het aquariumfonds tal van aktiviteiten worden ontplooid. De Koninklijke Rotterdamse Orkest-vere niging „Symphonia" geeft op 24 janua ri in de Rivièrahal een concert, waar van de baten aan het fonds ten goede komen. De aktie zal haar hoogtepunt bereiken in april en mei. Om de ge dachte aan de aquarium plannen le vend te houden, wordt ervoor gezorgd dat elk Rotterdams gezin een klein aquarium krijgt. In het najaar volgt Rivièrahal. Wat dit precies is, wordt later bekend gemaakt. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Stijging van het aantal werkloze bouwvakarbeiders in december blijkt gedeeltelijk als oorzaak te hebben de wateroverlast, waardoor veel bouw werken stillagen. Maar bovendien hou den in verschillende provincies aanne mers minder dan vroeger hun personeel 's winters vast. Hier is de spanning op de arbeidsmarkt dus duidelijk afgenomen. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg in december van 31.690 tot 45.115. Na seizoencorrectie blijkt de reser ve echter met 3000 gedaald te zijn tot 30.000. Het jaargemiddelde was 30.400 (in 1964 was het 25.800). Het aantal aanvra gen om mannelijk personeel daalde met 6000 tot 76.000. De stijging van de werkloosheid was anders dan in andere decembermaanden gering onder het landbouwpersoneel en de losse arbeiders. Ook dat kwam door de abnormale regenval: velen, hoewel zonder werk. vielen onder een onderbre kingsregeling. We nemen ook aan, dat dit zijn bedoe ling-is: een opbouwende steen te leveren voor het gebouw Rijnmond, dat nog steeds in aanbouw is en hel voorlopig ook wel zal blijven. Allen die de noodzaak van een bovengemeentelijk lichaam voor dit ge bied aangaat kunnen er hun voordeel mee doen. Zeker is, dat bet niet altijd de slechtste zaken zijn die zo in de algemene belangstelling staan. De heer Van Dijk haakte in zijn rede in op het artikel dat de heer J. Hasper, oud-gemeentesecretaris van Rotterdam in het laatste nummer van „Econo misch Statistische Berichten" heeft ge pnbüeeerd (zie onze krant van zater dag red.). Hoewel de Capelse burgemeester vond dat in de opmerkingen vac de heer Hasper enkele waardevolle gedachten schuilen (ojt, dat Rijnmond het gevaar loopt zich met te veel zaken te bemoei en), vond de heer Van Dijk het oordeel van de Rotterdamse oud-g - meentesecretaris wel wat te scherp ietwat voorbarig. Alle tot het Rijnmondgebied behorende gemeenten zullen dit lichaam een faire kans moeten geven, maar uiteraard zal Rijnmond dan ook zelf daarvoor de nodige voorwaarden moeten scheppen. Indien over enige jaren zou mogen blij ken dat Rijnmond niet het juiste (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De voorzitter van het Proauktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, heeft vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede aangedrongen op de invoering van kwaliteitsmaatregelen en betalings- en leveringsvoorwaarden in de sierteeltsector. Als daarnaast ook mogelijkheden worden geschapen öm onze export naar niet-EEG-landen verder op te voeren, dan is zijns in ziens de grondslag voor een verdere welvaart in deze bedrijfstak gelegd. Zou dit laatste niet mogelijk blijken dan dient naar de mening van dr. Ver hage de toekomst met meer pessimis me tegemoet te worden gezien. De voorzitter pleitte in zijn rede ook voor afschaffing van de „onbillijk heid", dat de groothandel in bloem- kwekerüprodukten driekwart procent omzetbelasting moet betalen terwijl de kleinhandel, die gedeeltelijk in de zelfde veilingbanken koopt, daarvan is vrijgesteld. ROTTERDAM Uit een enquête van heit Bouwcentrum is gebleken dat er in de bouwnijverheid behoefte is aan uitge breide oriëntatie op bouwtechnisch en vooral huishoudtechnisch gebied. Het Bouwcentrum gaat daarin voorzien door een aantal „accentmaanden", die dit jaar worden gehouden en waarin telkens een bepaald onderwerp uitgebreid wordt be handeld. Het onderwerp van de eerste „accent- maan d" van 15 februari tot en met 26 maart is de scheidingswand. Er zijn thans niet minder dan 130 typen schei- dingswaaden in Nederland aan de markt! markt'. orgaan'is om "dis samenbindend orgaan in dit gebied op te treden, dan zal volgens burgemeester Van Dijk de wet gever de dan vereiste maatregelen moe ten nemen. De burgemeester sprak in zijn Nieuw jaarsrede verder zijn verheuging uit over de spoedige ingebruikneming van het nieuwe raadhuis. Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, zal vermoedelijk in de maand maart de officiële opening van dit gebouw komen verrichten. STADSKANAAL Sommige boeren lijken het bij het verla den van snikerbieten niet zo heel nauw te nemen. Tijdens de af gelopen campagne trof men bij de N.V. Nederlandse Beetwortel suikerfabrieken te Vierverlaten onder meer het volgende in de ladingen: trottoirbanden, stuk ken beton, bakstenen, een dom mekracht, een nieuwe sleep kabel en een zwerfkei van 74 kilo. ROTTERDAM Op 78-jarige leeftijd overleed dezer dagen mejuffrouw E. C. Pabbruwe, in de Maasstad laatstelijk be kend als directrice der 'e Nijverheids school voor meisjes. Zij heeft van 1908 tot 1952 in het nijverheidsonderwijs ge werkt Mejuffrouw Pabbruwe begon aan de eerste school voor vrouwenarbeid aan de Nieuwe Haven, kwam daarna aan de tweede school (Delftsevaart), waar zij later directrice werd. Zij behoorde tot degenen, die de z.g. Deense keukens in de twintiger jaren op de nijverheidsscho len in ons land brachten. Vanwege haar verdiensten voor het meisjesnijverheids- onderwijs werd mejuffrouw Pabbruwe in 1949 Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De crematie van het stoffelijk over schot geschiedt morgen, woensdag, in Velsen. ROTTERDAM De 29-jarige rangeer der B. A. Mennings uit de Middelharnis- straat is dinsdag overreden door een goe derenwagon. De man stond zich met twee collega's bij een vuurpot te war men, verloor zijn evenwicht en viel tus sen de rails. Op dat moment reed een wiel van de wagon over zijn liukeronder- been, en zijn rechtervoet. Zijn been werd afgekneld, zijn voet werd verbrij zeld, De rangeerder is naar het Zuiderzie kenhuis gebracht. ROTTERDAM Toen een vrachtwa, gen in de Vijverhofstraat maandagmid dag achteruit reed, viel een ijzeren balk van de aanhangwagen. De balk kwam op het hoofd van de 62-jarige bedrijfsleider J. Maliepaard van de Gordelweg terecht Hij is met een hersenschudding en hoofd wonden naar het Bnnnnnnnnn uis ge bracht. De heer Bloemers herinnerde in zijn toespraak aan de ramp, die Blijdorp vo rig jaar heeft getroffen: een groot aantal orangoelans stierf aan een tropische infectieziekte en de unieke bantengkud- de werd gehalveerd dot>r een veeziekte. Maar er vielen ook verheugende medede lingen te doen: de levende have werd door geboorten belangrijk uitgebreid, en Blijdorp ontving vele schenkingen. Hiertoe behoorde het bedrag van 40.000 bijeengebracht door de vereni ging „Vrienden van Blijdorp". Drie jaar geleden werd de vereniging tij dens het persdiner opgericht. De initia tiefnemers waren de heren B. Swaep, redacteur Rotterdams Nieuwsblad, H. J. Waalwijk, redacteur De Rotterdam mer en B. Bruins, redacteur Het Vrije Volk. Zij vormden het bestuur van de zeer aktieve vereniging, die reeds kort na haar oprichting de directie van Blij dorp verraste met een eland-antilope. De heer Bloemers dankte „Vrienden van Blijdorp" voor de grote steun die de tuin van hen had ondervonden. Als blijk van waardering bood hij de initiatiefne mers de legpenning van de Diergaarde aan met inscriptie. Voor dit jaar heeft de directie vele plannen met het doel de tuin te verfraai en en aantrekkelijker te maken. In maart wordt in het Dsoramagebouw een tentoonstelling gehouden van door apen vervaardigde kunstwerken. Niet alleen de apen van Blijdorp verlenen aan deze expositie hun medewerking, ook de apen van een groot aantal buiten landse tuinen. De verbouwing van het paviljoen op de speelplaats is met Pasen gereed. De omringende terreinen krijgen een nieu we indeling en beplanting. Daar ver- rijst een speciale kleutertuin. De hoop is er, dat in 1966 een doelmatig quaran taine-gebouw kan worden opgetrokken waaraan een grote behoefte bestaat. Aan de noordzijde van de speelplaats wordt een nieuw park aangelegd, waar in enkele volières een plaats moeten vinden. Met de bouw van een nieuw apenhuis zal echter niet kunnen wor den begonnen voor 1967. Tenslotte: In 1965 mocht Blijdorp 745.145 bezoekers noteren. De diergaarde verscheen dat jaar achtmaal voor de tele visie en zestienmaad werd de tuin door de radio besproken. Vannacht is Rio de Janeiro door storm en regen geteisterd. Meer dan 100 Brazilianen zouden zijn omgeko men. Vele delen van de stad staan onder water. Uit een museum te Besanfon in Frankrijk is een groot aantal kunst werken gestolen. Er wordt ook een Rembrandt vermist. ALS blijk van waardering voor hun steun aan Blijdorp ver leend. Drie journalisten, wier initiatief leidde tot de oprichting van de vereniging „Vrienden van Blijdorp" ontvangen uit handen van mr. M. C. Bloemers de legpenning van de diergaar de. Van links naar rechts: Bip- dorps directeur en de heren ff. J. Waalwijk (de Rotterdammer) B. Bruins (Het Vrije Volk) en B. Swaep (Rotterdams Nieutos- b lad). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een comité heeft hei initiatief genomen drs. Joh. Luijkenaar Francken, die op 2 februari 70 jaar wordt tijdens een bijeenkomst in het Rijnhotel "rijdagavond 4 februari te huldigen. Men meent dat er meer dan voldoende reden is om de veelzijdige drs. Luijkenaar Francken blijk te geven van de genege- heid, die hem wordt toegedragen. De heer Luijkenaar Francken was op 9 juli van het vorige jaar vijftig jaar aan het onderwijs verbonden. Van die halve eeuw diende hij de Chr, HBS Henegou werplein te Rotterdam ruim 36 jaar als leraar Nederlands. Dit jaar zal hij een halve eeuw kerkorganist zijn, waarvan 36 jaar van de Tidemanstraatkerk der Ge- ref. Kerk van Rotterdam - Delfshaven. Het comité heeft opgeroepen tot het aanbieden van een blijvend geschenk, waartoe voor 25 januari girorekening 477109 ten name van A. J. L, Bötticher, Rotterdam (vermelding jubileum drs. Luijkenaar Francken) gelegenheid biedt Voor de huldigingsbijeenkomst zal de jubilaris van 19 tot 20.30 in het Rijnhotel recipiëren. Het comité bestaat uit: Alje Bolt, Rotterdam, dirigent kamerorkest „Ars Musica", voorzitter: A. J. L. Böttiger, Rotterdam, organist, secretaris-penning meester; Leen 't Hart, Delft, toonkunste naar: J. Hensems, Rotterdam, oud-hoofd F. D. Roseveltscbool voor ulo; ir, C. J. Heyligers, Dordrecht, directeur HTS; Wim Kooij, Rotterdam; toonkunstenaar; dr. P. F. Lameris, Rotterdam, lid com missie van toezicht Chr. HBS; Arjen Miedema, Katwijk, schrijver; J. Noten boom, Rotterdam, directeur le Chr, HBS; mr. dr. C. J. Verplanke, 's-Gravendeel, secretaris Geref. Organistenvereniging; ds. J. Vrolijk, Rotterdam, geref. predi kant Delfshaven; dr. K. Wiggers, Rotter dam, chirurg; j. Wilschut, Rotterdam, oud-raadslid-lid van het schoolbestuur. UTRECHT De reistijd van een groot aantal internationale treinen zal met ingang van de nieuwe dienstregeling van de Europese spoorwegen 122 mei aanstaande) worden bekort Daaronder bevinden zich 21 T.E.E.- en andere Euro pese sneltreinen. De reistijd van de T.E.E.-Rheingold (Amsterdam - Genève) wordt 13 minuten bekort, de Hoiland-Ita- lië-expres gaat tussen Rome en Amster dam 18 minuten sneller rijden en tussen Amsterdam en Rome 21 minuten. De tijd winst voor de Rivièra-cxpres (Amster- dam-VentimigLia) bedraagt 41 minuten en voor de Holland-Wenen-expres Amsterdam-Wener. - west25 minuten (heenreis), respectievelijk 22 minuten (te- rugTeis). De kortere reistijden zijn mogelijk door de uitbreiding van de geëlektrifi ceerde baanvakken, waaronder het tra ject Arnhem-Oberhausen. Wisseling van de locomotieven, thans nog in Arnhem en Oberhausen, 2al met ingang van de nieuwe dienstregeling gebeuren op het gemoderniseerde station Emmerik. Deze verkorting van dc behandelingstijd heeft ook verbeteringen van de aansluitingsmo- gelijkheden voor binnenlandse treinen tot gevolg. BOTTERDAM De heer D. A. van Krevelen, die meer dan zestig jaar een bezielende figuur was in de Rotterdam se afdeling van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, js te Heelsum op 79-jarige leeftijd overleden. Eerst na de crematie in Dieren Is daaraan bekendheid gege ven. Dirk Andries van Krevelen was een veelzijdig en altijd bezig mens. Bijna een halve eeuw diende hij de Nationale Le vensverzekeringsbank, waar hij een lei dinggevende functie had. Het waren zen delingen, die hem toen een knaap van nauwelijks twaalf jaar aanspoorden tot meespelen in de toneelvoorstellingen van de Ned. Zendingsvereniging. Vrij kort erop debuteerde Van Krevelen bij de onder beroepsregisseurs werkende ver eniging Vriendschap Zij Ons Doel". Van Krevelens liefde voor bet toneel beperkte zich niet tot een rol op de planken; hij zette ook al jong zijn schou ders onder net opheffingswerk. Dit resul teerde in de oprichting van de NATU- Rotterdam, waarvan hij tot 1962 als se cretaris-penningmeester de grote spil bleef. Tot zijn belangrijkste verdiensten behoren de organisatie van regie-cursus sen, het succesvolle jeugdtoneel, het vor mingswerk en het stimuleren van toneel wedstrijden. Buitendien schreef Van Krevelen ver scheidene revue's en teksten voor Tho- masvaer en Pieternel. Ook was hij de auteur van liedjes dl: populair werden, o.a. in het repertoire van Daan Hooy- kaas. Bekendheid kreeg vooral zijn le vensliedje op het weeshuis aan de Weste wagenstraat: „Zeg mij, waarom ging jij heen, moeder?" en de bondsmars van de Rotterdamse Kegelbond. Bij al deze veelzijdige activiteiten hield Van Krevelen nog tijd over, die hij vulde met organisatiewerk in de sportsec toren atletiek, voetbal, kegelen en hengel sport. Verscheidene erelidmaatschappen waren de dank. Koninklijke erkenning van zijn ver iensten verkreeg de hr»r Van Krevelei met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Rotterdam eerde hem met de Penning van de Maze en als kroon op werk voor het amateur-toneel ontving hij in 1962 de hoogste Na tu-onderscheiding; de gouden kothur- ne. MAASSLUIS De Maassluise politie beeft een 18-jarlge jongen aangehouden die in de laatste weken enkele jonge vrouwen op straat lastig vlek Hij is voor de Officier van Justitie te Rotterdam geleid. {Van eon onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor het plegen van zeven inbraken, waarvan drie ten loste werden gelegd, eiste de officier van justi tie mr, A. C. v. d. Spek dinsdagmorgen tegen twee broers, de 23-jarige II. G. en de 2X-jarige C. F. G., belden Job werk man, een gevangenisstraf van een Jaar en zes maanden. Tegen de 22-jarige elec- tromontcur J. M. J. L. eiste hij een jaar en zes maanden jeugdgevangenis en te gen de 20-jarige chauffeur G. D., die bij drie inbraken betrokken was, een jaar met aftrek. „De grondoorzaak van hun ontsporing is het feit, dat zij faun vaste banen opga ven en hun heil zochten in los werk. Toen de verdiensten tegenvielen zijn ze het verkeerde pad opgegaan." Zij liepen op 21 september in Gouda tegen de lamp. B.ij een verkeerscontro le constateerde de politie dat het rijbe wijs van H, G. vervalst was. Hij bleek het te hebben gestolen uit een vracht wagen. Tijdens de verhoren bekenden zij de inbraken. Een paar uur tevoren hadden zij ingebro ken in een café-restaurant in Utrecht. De buit was nogal gering en bestond uit' sigaretten, chocolade en een bedrag vail 12. In Bleiswijk stalen rij uit een winkel luchtbuksen, een luchtdrukpis tool en een kassa, die ze later in een sloot gooiden. Verder was een inbraak in een kantine op de Heyplaat ten laste gelegd. Hier stalen rij cheques, sigaretten en snoep. De raadslieden vroegen gedeeltelijk voorwaardelijke straffen. Een brand in MIsawa (Noord-Ja pan) heeft 150 huizen en winkels en een ziekenhuis in de as gelegd. In de buurt bevindt zieh een Amerikaanse luchtmachtbasis. Duizend Amerikaan se en 200 Japanse militairen bestrij den de brand. Vannacht is in Parijs een decim- ter sneeuw gevallen. De sneeuwval duurt onafgebrokenvoort. Moderne serie schepen voor Blue Funnel TAE eerste van een serie snelle vrachtschepen voor de Blue Funnel Group is te water gelaten bij Vickers-Armstrongs aan de Tyne, in het noordoosten van Engeland. Het schip draagt de naam Priam, meet 13.000 brt en heeft een laadvermogen van 18.300 ton. 'ïxwirtW-J '■lA V' De Priam zal nog worden gevolgd door de Peisander, Prometheus en Protesilaus en vier gelijksoortige sche pen die bestemd zijn voor de met de Blue Funnel geassocieerde Glen Line. De Priam-schepen zullen een dienst gaan onderhouden tussen Engeland, West-Europa en Maleisië, Singapore, Hongkong en Japan. Als alle schepen in de vaart zullen zijn, zal de Blue Funnel totaal 125 schepen met een tonnage van meer dan een miljoen ton bezitten. De schepen krijgen een lang achter dek en de machinekamer verder achteruit dan tot nu toe gebruikelijk bij Blue Funnel-schepen. De drie grootste ruimen liggen midscheeps en Kunnen containerlading bevatten. De 13 dieptanks (capaciteit 1950 ton) lig gen voor en achter, in welk laatste deel <>ok drie roestvrij stalen tanks voor cnemicaliën liggen. De accommodatie is belangrijk ver beterd; het aantal vierkante meters dat elk bemanningslid heeft, bedraagt minstens het dubbele van dat van eni ge van de vorige schepen. De Priam en de zusterschepen wor den voortgestuwd door een negen-ci linder Burmeister and Wain motor die 18.900 pk ontwikkelt. Daarmee kan een snelheid van 21 knoop worden gevaren. De neer George Holt, direkteur van Alfred Holt Co eigenaars van de Blue Funnel Group vertelde na de tewaterlating van de Priam dat werk- studies die de maatschappij de afgelo pen jaren op het gebied van scheeps bouw en scheepsuitrusting heeft ver richt, hem tot de overtuiging hadden gebracht dat een investering van één miljoen gulden per schip op het ge bied van automatisering, economisch verantwoord is. De" lieer Holt merkte verder op dat de Priam o.m. door toegepaste automa tisering slechts een 'bemanning van 43 koppen vergt. Ter vergelijking ver wees hij naar de Glenlyon, die een bemanning van tussen de zestig en zeventig koppen heeft. Hij zei ook: „De pers, m.a.w. de publieke opinie, heeft grote belangstel ling voor de snelheid van een schip. Het is daarom op zijn plaats hier te definiëren wat met snelheid wordt be doeld. Wat wij met snelheid bedoelen en dit is ook wat wij onze cliënten vertellen, is de snelheid die naar wordt verwacht de schepen, volledig geladen over een periode van 29 jaar zullen hebben. De te verwachten snel heid baseren wij op de cijfers die ons door de ontwerpers van onze schepen worden verstrekt. Voor wat de Priam betreft verwach ten wij dat deze snelheid 21 knopen zal bedragen." Het aantal veerdiensten tussen ha vens in Engeland en op het vasteland neemt voortdurend toe. Enkele weken nadat Noordzee Veerdiensten is begon nen tussen Europoort en Hull, is de Transport Ferry Service (Londen) ge start met een dienst tussen Felixsto we en Antwerpen en zal Southern Ferries, een dochteronderneming van General Steam Navigation en de Fran se maatschappij SA., de Gerance et c 'Armement uit Parijs, een dienst be ginnen tussen Southampton en Le Ha vre. De verbinding FelixstoweAntwer- en wordt driemaai per week onder- iouden en is in feite een uitbreiding van de'vorig jaar juli gestarte dienst FelixstoweRotterdam. Zoals bekend onderhoudt Transport Ferry Service ook een roll-on/roll-of dienst tussen Tilbury en Rotterdam /Antwerpen en Preston en Larne/Belfast in Noord- Ierland. Southern Ferries begint de dienst in het voorjaar van 1067. Er zijn twee roll-on/roll-off schepen van 5600 brt besteld, met een capaciteit van 250 auto's of 60 trailers en 700 passagiers. De schepen zullen worden gebouwd door Ateliers et Ghantiers uit Nantes. Met een snelheid van 18 knoop zullen ze gedurende het grootste deel van het jaar de dienst in beide richtingen onderhouden. Het ene schip zal onder Britse, het andere onder Franse vlag varen. In Southampton en Le Havre zullen speciale voorzieningen, zowel aan de haven als aan de complexen, worden getroffen. Met ingang van 1 februari zullen de Gecombineerde Portugal Lijnen C.P.L. te Rotterdam en de Socieda de General de Comercio Industria e Transportes te Lissabon him lijn diensten tussen de Maasstad en Lis sabon, Oporto en Leixoes v.v. gecom bineerd uitvoeren. Door deze Nederlands-Portugese sa menwerking kan ongeveer elke vijf dagen een afvaart in beide richtingen worden geboden. De schepen blijven in de Merwehaven. MP,'96 i tMsV ar ih5ir-,pc= pjprwi j -i-ti-j ■t *ii r.iir tf" y PfW* 1 14 BRUSSEL De Antwerpse politie heeft een Nederlander aangehouden, die zondagochtend in Merksem een vrouw van haar handtas beroofde. De dader, M. P. uit Rotterdam, viel de 22-jarige vrouw aan, wierp haar op de grond en maakte zich met de tas uit de voeten. De buit bedroeg ruim 300 Belgi sche frank 22.50). De politie arresteerde de man kort na zijn daad. AMSTERDAM Een voormalig direc teur van een Amsterdams reisbureau, een onderdeel van een groot en veelzij dig bedrijf, de heer M. M. K, wordt er ernstig van verdacht verduistering in dienstbetrekking te hebben gepleegd tot een bedrag van ruij 30.000. Hij zou van reislustigen gelden ontvan gen hebben bij vooruitbetaling maar dit geld niet hebben afgedragen. Het bedrijf heeft de strop geaccepteerd zodat de klanten niet zijn gedupeerd en de ge boekte reizen normaal door konden gaan. Vrijdag jl. is de politie in de zaak ge mengd. Men is druk doende de omvang van de fraude nauwkeurig te bepalen. K. is voortvluchtig en houdt zich" ver moedelijk in het buitenland op, ROTTERDAM Ten bate van een orgel voor het nieuwe Lkaria-ziekenhuis wordt zé terdag 29 januari in de Wilhelmi- naketik aan de Oranjeboomstraat een con cert gegeven. Medewerkenden hieraan zijn Caroline Kaart, mezzo-sopraan. Addie de Jong, orgel, en de Christelijke Zang- en Oratoriumvereniginig Sursum Corda onder leiding van Dink Jans. Zwart. Het programma bestaat uit wer ken van Bach, Handel, Haydn, Mendels sohn, Homilius, Walond en F ra nek. Het batig saldo van dift concert wordt bestemd voor het orgel dat te zijner tijd een plaats vindt in de kericzaal van Ikazi- a. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Lichtenauer, muziekhan del Snoek, administratie Ikazia-zieken huis, sigarenmagazijn Dreef 136, boekhan del Hooymeyer, Hillevllet 95 en indien voorradig 's avonds aan de zaai. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Het Nieuw Rotter dams Toneel heeft de kennelijk onver- slijtbare komische thriller .Arsenicum en oude kant" in zijn repertoire ingelast. Joekie Broedelet zorgde voor een nieuwe vertaling met in Nederland gesitueerde personages en verwikkelingen. Enny Meunier en Elly van Stekeienburg zullen de twee oude dametjes spelen. Regisseur Jan Teulings zal er waarschijnlijk wel een kassuccesje van weten te maken. Johan Scfamitz zal slechte voor een half seizoen deel uitmaken van het NRT: de eerste helft heeft hij gecontracteerd bij Theater in Arnhem. (Van onze Haagse redactie) VOORBURG De patiënten van dok ter J. Molenbeek zullen naar een andere huisarts moeten omzien omdat hij, gedwongen door huisves tingsmoe ij kheden. naar Geleen gaat verhuizen. Acht jaar lang heeft hij in zijn woonkamer moeten sla pen om zijn inwonend assistent ook slaapgelegenheid te kunnen geven. Steeds heeft hij het gemeentebe stuur om een grotere ruimte ge vraagd Speciaal geschikt hiervoor achtte hij de aangrenzende flat die dezer dagen leeg zou komen. Zijn plannen ketsten echter af doordat men van gemeentewege niet noodza kelijk vond dat hij een dergelijke grote ruimte ging betrekken. Daar hij vrijgezel is, heeft dokter Mo lenbeek slechts recht op een vierka- merflat. Dokter Molenbeek kan het niet stellen zonde: een inwonend assistent. Er moet hulp geboden kunnen worden als hij 's nachts patiënten bezoekt. Het gaat niet aan om dan de assis tent uit zijn bed te bellen en hem van elders naar het doktershuis te laten komen. In zijn nieuwe baan (bedrijfsarts van invalidewerkplaatsen) te Geieen en Maastricht, krijgt dokter Molenbeek twee praktijkruimten en een behoor lijke woning. V; m 1 li Üt li P V V P p*/ H p cl |L h J, SI 1, n VI tt li P A Ir \t lir ki er lil jn tu !o gr p n i J»r le §1 va VP nu XT foi 3io ze w rtu frt <!e dr< eei It! mi <Jcj gel OIL tie }ia( vri VCI 'U *tr de nit die

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2