Middenstander zetbaas van vreemd kapitaal Kwestie van een of twee generaties FEESTELIJK AFSCHEID AKU druk Kijkje in keuken Consumentenhond Kascultures niet verplaatsen Goede watervoorziening Randstad kostbaar voor Hollands bruidsfeest Ridderzaal m Boer verborg zoon twintig jaar in stal Ahoy-restauraiit wordt kantine in Puttershoek i Canadese Bank met eerste vestiging in Europa Jongeman komt om bij brand Lezing van directrice mej. Fransen Op dag van ondertrouw Levensonderhoud weer duurder Dr. ir. Mesu over verzïlting en vervuiling ervaren coupeuse Nova Scotia99 koos Rotterdam Grens wij ziging in Botlek goedgekeurd Vervuiling van Rijn probleem voor Rijnmond? Optimistisch Manoeuvre Gember. Burgemeester naar Hoek van Holland Funest Zonden Onwel en overleden DE ROTTERDAMMER Pagina 4 WOENSDAG 19 JAN (JAK I 1966 PROF. VAK BE WOESTIJN® VERWACHT: (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN -In de toekomst zal er nog nauwelijks plaats zijn vèor de zelfstandige middenstander. Want, evenals in de industrie het geval was, zal zich waarschijnlijk ook in de detailhandel een steeds verder gaande schei ding tussen kapitaal en leiding voltrekken. Dit verklaarde prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de Tech nische Hogeschool te Delft, vanmiddag in een rede voor een jubileumbijeenkomst van de ge organiseerde groothandel in kruidenierswaren. Prof. v. d. Woestijne wees er op dat dit scheidingsproces, na de industrie, ook al by de gros siers is ingezet. De commanda- taire vennootschap, resp. de aangesloten nv, komt hiet reeds veel voor en een enkel grossiers- bedrijf is reeds aan de beurs ge noteerd. Hij sprak de verwach ting uit dat de scheiding van leiding en vermogen in de de tailhandel nog slechts een kwes tie van één of twee generatie»' is. (Vervolg van pag. 1) (Van onze Haagse redactie) DÉN HAAG De gemeentebe groting voor 19o6 zal met een ton verhoogd moeten worden om de viering van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Den Haag vol doende luister te kunnen bijzet' ten. Op de dag van de onder trouw, donderdag 17 februari, zal het gemeentebestuur in de Ridder zaal een ontvangst houden. 's Avonds zal het bruidspaar in de Koninklijke Schouwburg een op voering van Shakespeares droom van een noidzomemacht bijwonen. De ontvangst in de Ridderzaal zal het karakter dragen van een echt Hollands bruidsfeest. De troonzetels en. de verhoging waar zij altijd op staan zullen weggehaald worden, zodat de koninklijke gasten daar kunnen zitten. Op een ander podium zullen het cabaret Pepijn en het Nederlands Danstheater, begeleid door het residentie Orkest, optreden. Vanaf het balkon zal het prinselijk paar worden toegezongen door Die Haghe Sangers. Op de ontvangst zullen vele autoriteiten worden uit genodigd. Het middagprogramma zal worden besloten met een rijtoer door de binnenstad. DINER In verband met huwelijk komt binnenkort de plaats vrij voor een Zij zal werkzaam zijn voor onze dameskonfektie - af delingen en haar taak bepaalt zich in hoofdzaak tot het opnemen van de pompe en het geven van aanwijzingen aan de pompe-naaisters. Een beschaafd optraden en prettige omgangsvormen zijn uiteraard van veel gewicht. Gelegenheid tot solliciteren dagelijks (ook zaterdags) tussen 9.00 - 12.00 uur en van 14.30 - 16.00 uur bij onze personeeldienst Hoogstraat - ingang Leeuwenstraat. VROOM DREE5MANN Uw Warenhuis Postbus 1176 Rotterdam MOERGESTEL De 18-jarige Chr. "Timmermans uit Moergestel is vannacht bij een brand in de ouderlijke woning om het leven gekomen. Zijn ouders, de twee andere kinderen en een veearts, die by dé familie Timmermans inwoonde, hebben zich kunnen redden door uit het raam van de boven het café-restaurant van de heer Timmermans gelegen woning te springen. Zij zijn met merendeels lichte verwondingen in een ziekenhuis in Til burg opgenomen. De bewoners van het pand werden vol komen verrast door dé brand, waarvan men dé oorzaak nog niet weet, maar die "waarschijnlijk in het café-restaurant is ontstaan. Het gehele oönd werd in de as gelegd- En daarmee zal, aldus de hoog leraar, één van de karakteristieken van het middenstandsbedrijf verdwij nen. Het optreden van managers in een loondienstverhouding zal z.i. op den duur grote invloed op de branche hebben. Aanvankelijk zal men dit nog niet merken. De gróte veranderingen zullen nl. pas komen als de managers niet meer de directe familieleden van de aandeelhouders zijn. Prof. Van de Woestijne is, zoals hjj onlangs in Eeonomisch Statistische Berichten heeft uiteengezet, niet op timistisch ten opzichte van de alge mene conjunctuur. Hij verklaarde nu dat hij de toekomst voor de kruide- niersbranche evenwel met groot ver trouwen tegemoet ziet, onder meer omdat deze branche tot de best geor ganiseerde en de economisch sterkste in ons land behoort. De concurrentie, in combinatie met een samenwerking tussen de branche genoten, die primair gericht is op een verhoging van de efficiënte en het weerstandsvermogen, zyn zijns in ziens de beste garanties voor een ge zonde verdere ontwikkeling. Daarbij bestreed hij de mening van velen dat het in de industrie wel, maar in de handel niet mogelijk zou 2ijn de ar- beidsproduktiviteit op te voeren. Er is in dit vlak reeds een ontwikkeling aan de gang, waarvan het einde be slist nog niet in zicht is (systemati sche opslagruimten, moderne factu- reermachines, kassa's die geld terug geven, lopende bandjes die de goe deren langs de kassa's voeren, enz.), Deze beide ontwikkelingen zullen er volgens prof. Van de Woestijne toe leiden, dat wij in de toekomst niet meer van „het kruideniersassor- timent" zonder meer kunnen spre ken. Het grossiersbedrïjf wordt hier door beroerd en daarmee de samen werking tussen grossiers en vrijwil lige filiaalbedrijven en winkeliersin- koopverenigingen. De winkelier met een sterk afwijkend assortiment past in deze commerciële organisaties minder goed, aldus de hoogleraar, die dan ook een hergroepering verwacht te. De daling van het aantal bedrijven schetste hjj als een economisch en sociaal saneringsproces, dat geen be wijs is voor een zwakke positie van de branche. (V'ati een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op een receptie in het Hilton Hotel kwamen dinsdagmiddag zeer veel vrienden, bekenden en zakelij ke relaties de hand drukken van de heer W. A. van der Velden cm zijl» echtgenote. Zoals men weet, heeft de heer Van der Velden, directeur va» de Verenigde Bankbedrijven N.V., na een carrière van bijna 46 jaar zijn werkzaamheden Zaterdag heeft het personeel van de Ver enigde Bankbedrijven N.V, in Lom merrijk in HUlegersberg afscheid geno men van zijn directeur tijdens een fees- ke bijeenkomst waar ongeveer twee tweehonderd mensen waren samenge komen. Ir. A. F. van der Meer sprak daar de heer Van deir Velden toe namens de raad van caspmissarissen. Ook de di recteuren mr. A. R. Henkemans en mr. H. de Wilde spraken hun scheiden de collega toe. Namens het personeel van de bank te Rotterdam voerde de heer M. van Drieï, algemeen procuratiehouder, het woord. De heer H. Hagg sprak namens de bank in Den Haag, de heer A. C. *t Hart sprak namens het kantoor Rotter dam Zuid- Al deze vriendelijke en waarderende woorden gingen verge zeld van geschenken. flIRECTEUR mr. A. R. Henke- '-1 mans van de Verenigde Bankbedrijven N.V. schudt zijn collega W. A. van der Velden de hand op diens afscheidsreceptie in het Hilton-Hotel. Gisteravond reeds overwogen de vakbonden na dit mislukte gesprek een ultimatum te stellen. Men wilde de directie van de AKU nog veertien dagen de gelegenheid geven om zich te beraden. In Emmen achtte men vanmorgen echter vijf dagen voldoen de. Het AKU-personeel in Arnhem en Ede verklaarde zich gisteravond una niem akoord met het ultimatum-plan. Opvallend was, dat Vele personeélè- leden zich tijdens deze vergadering als lid van een van de bonden opgaven. - Alleen de vergadering van de Ka tholieke federatie van befimbtenbon- den besloot nog eens te proberen over eenstemming te bereiken alvorens een ultimatum te stellen. Tijdens de onderhandelingen van gisteren heeft de delegatie van de AKU-directie, geleld door dr. ir, J. H. E. Hessels, voorgesteld de kwestie van Individuele bevoordeling van vak bondsleden enige maanden uit te stel len in afwachting van een akkoord dat misschien toch nog op centraal niveau zou kunnen worden bereikt. (Zoals hekend komt het vraagstuk Vandaag is het vraagstuk weer in de Sticking van de arbeid aan de orde gekomen. Ook het zogenaamde zeven voorzittersoverleg houdt zich met het probleem bezig. (S Uit het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp van vorige week is gebleken, dat de piloot van het Colom biaanse vliegtuig onmiddellijk na de start een hartverlamming had gekre gen. Van de 68 inzittenden kwamen er 54 om. De Delftse hoogleraar sprak voorts als zijn verwachting uit dat in de toekomst de wettelijke beperkingen van het assortiment grotendeels zullen verdwijnen. Naast de tendens tot Sterke parallellisatie, vooral in de supermarkten en selfbedienings- zaken, verwachtte hij_ ook een sterke toeneming van gespecialiseerde win kels. ,Jn een commestibleswirikel sagen wij een honderdtal verschil lende gemberpotten, waarbij het de vraag is of het hier gaat om verschil in gerhber of om een handel in exotische gemberpotten"... 's Avonds zal het paar na een diner op Buis ten Bosch zich via het Schelpenpad naar de Koninklijke Schouwburg bege ven. Veategenwooïdtgers van zoveel mo gelijk maatschappelijke groeperingen uit de burgerij zullen «en uitnodiging ont vangen om de Shskeepeare-voorstelling hij te wonen. De Haagse Comedie zal op treden onder regie van Joris Diels. Het ligt in de bedoeling aan het bruidspaar namens het gemeentebestuur twee fraaie otljlsioelen (Louis XV) aan te bieden voor de inrichting van kasfccel-Drake- «teijn. De ontwerpen voor de versieringen van de Ridderzaal en de schouwburg zijn vervaardigd door de eigenaar van het bloemenmagazijn fa. Van Houweninge en IJsselstijn, die destijds ook het bruids boeket voor kotungin. Juliana ïseeft ge maakt Hij wist reeds by de verlowng dat hij de versieringen zou moeten ver zorgen, zodat (hij het college van B. en W. korte tijd geleden de plannen kant en klaar kon voorleggen. DEN KAAG Het landelijk prijsin dexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Stati stiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959/*60 100, gaf medio november tot medio december '65 een stijging te zien ven 122 tot 123, Binnen de sector voeding, waarvoor het mdexcyfer steeg van 124 tot 126, lie pen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit op, terwijl voorts een Prijsstijging voor eieren werd waargeno men. Het Indexcijfer inclusief verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting steeg van 118 medio november tot 119 medio december. (V*n onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND De wij kraad voor Hoek van Holland neemt op zijn dinsdagavond 25 januari te houden openbare vergadering opnieuw het pro bleem van de luchtvervuiling In bespre king. De tot dusver genomen maatrege len hebben nog niet kunnen verhelpen flat men Sn De Hoek "blijft zuchten onder allerlei industrleluehtjes. De wijkraad zal op deze vergadering ook mededelingen ontvangen over een bezoek van burgemeester Thomassen. Officieus is reeds bekend dat de Rotter damse burgemeester op woensdag 2 fe bruari in hotel America een openbare vergadering zal bijwonen waar de leden van de wijkraad gelegenheid krijgen de heer Thomassen vragen te stellen. LISSABON De Portugese boer An tonio MaAos heeft zijn onwettige zoon twintig jaar in een stal verborgen ge houden, De jongen, die sinds zijn ge boorte in het donkere hok heeft geleefd, kon niet spreken, toen hij werd gevcm- ^Tegenover de politie heeft de vader verklaard, flat hij de jongen had opge sloten, omdat hij niet wilde, dat zijn ver houding met een vroegere (geestelijk on volwaardige) dienstbode uitlekte. Mates is ingesloten- D« jongeman M voorlopig in «en tehuis opgenomen. DEN HAAG Tijdens een vergadering van de hoofdafdeling tuinbouw van het landbouwschap heeft dr. ir. F. P. Mesu gesproken, over de verailttag en de ver vuiling van het oppervlaktewater in ons land. Hij vergeleek waterhuishouding en waterverontreiniging met een zwaar zie ke patiënt: hoe meer deskundigen en spe cialisten om het ziekbed des te beden kelijker wordt het voor de man. afvoert. Maar dit advies heeft to nu toe weinig resultaat gehad. De verontreini ging en het chioorgehalte van het Rijn water rijn gedurende een deel van het jaar zo sterk, dat het ondeugedelijk is voor drinkwater, door vele industrieën niet gebruikt kan worden en al evenmin geschikt is voor intensieve tuinbouw Daarom proberen drinkwaterleidingbe- drijven voorraden goed water op te (Van een onzer redacteuren) rujkter wviuk utri, vwj. vttj hruj. v_i* «w*-»uvu vp »*- Steeds duidelijker blijkt dan ook dat - - veroor2ake_ dp slaan en wordt vooï de industrie en de e niet gerust kunnen rijn over de kwa; leo die^ii ved^ki^^rkon^i vemL tumbouw gstracht voorraadboezems te li telt en de kwantiteit van het water dat we voor mens, plant en dier nodig heb ben. Die kwaliteit wordt van twee zijden belaagd. In het westen en noorden is er de voortschrijdende verziUtng. Daar komt by de onrustbarende verontreiniging van vrijwel alle binnen wateren als gevolg van de uitbreiding der bevolking en de verspreiding van de industrie. Betere watervoorziening voor de Rand stad zal honderden miljoenen kosten. Eigenlijk, zo meende -de heer Mesu, zou den deze kosten moeten wonden verhaald pp de scheepvaart, die er de oorzaak van is dat deze werken tier voorkoming van schade aan derden moeten worden uitge voerd. Als verhaal op de scheepvaart niet mo gelijk is dienen de kosten ten laste van immers goedkeuring verleend voor het de overheid te komen. De overheid heeft graven van de diepe havens, de verdie ping van de Waterweg en de verbreding van het Noordzeekanaal, waardoor de schade aan derden worden veroorzaakt. Van veel belang is het, aldus de heer Mesu, dat alle instanties die by de scha ring aandringen op gelijktydige uïtvoe- debeperidng belaag hebben bij de rege ring van de vereiste maatregelen. In dro ge jaren als 1947, 1349 en 1959 dreigt de schade in de Randstad de omvang van een ramp te krijgen. Voorkomen moet wonden dat hier, als zo vaak is geschied, de put gedempt wordt nadat het klaf verdronken is. De heer Mesu schetste de watervoorzie ning ten zuiden van de Rotterdamse Wa terweg. Daarbij merkte hij onder meer op, dat in droge tijden, wanneer Rijn en Maas weinig water afvoeren, de kwali teit van het Rijnwater al zo slecht is en zo sterk verzilt, dat elke verdere verzil- ting of vervuiling funeste gevolgen voor de zoetwatervoofziening in het westen van ons land zou kunnen hebben. De situatie in hei zuidwesten van ons land besprekend, stelde de heer Mesu dat het geprojecteerde Antwerp en-Rijn kanaal moeilijke vraagstukken opwerpt bij het voorkomen van de verdere verzïl ting. Verstoring van de gunstige werking van het Deltaplan voor de zbeïwaterhuis- dreigt voorts in ernstige mate door de verruiming en verdieping van de Water burg, De Beer eu de Maasvlakte en de aanleg van havens en Industrieterreinen in het Sloe en het Verdronken Land van Rebnerswaal. De gevolgen, hiervan zullen ook ten noorden van de Waterweg, In Aan de noordzijde van de Waterweg zijn bovendien de scheepvaartsluizen langs de Waterweg en langs de Hol landse Ussel ernstige bronnen van ver zïlting. Elke keer als er gescnut wordt, komt er vooral in droge tijden een hoeveelheid verzilt water binnen in Delfland, Schieland of Rijnland. Dat verwijderd en moet met zoet water worden aangevuld, maar juist dat zal niet in voldoende mate beschikbaar water kan slechts door spuien worden zijn. Dit probleem wordt ernstiger naarmate de scheepvaart en daarmee het aantal schuttingen toeneemt. Een der oorzaken van het binnendrin gen van zout in het Hollandse polderland is het onttrekken van water door de duin-waterleidingbedrijven. Daardoor kan het zeewater gemakkelijker onder de dui nen door het land binnendringen. Boven dien onttrekken industrieën, maar ook veel tuinders zoet water aan het öuinwa- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het tweede object na het Ahoy'-complex b verkocht: nadat de Glazen Zaal een bestemming tegemoet gaat al* koelhuis voor aardappelen in Numaasdorp. hebben nu bet restaurant en de daaronder liggende keukens een koper gevonden. Beide gaan naar de Suikerfabriek Puttershoek. Deze transactie kon na enkele dagen besprekingen worden afgesloten, In Puttershoek wordt het restaurant bedrijfskantine. Daartoe is het uitnemend geschikt, er behoeft niets aan te worden veranderd. De uitgebreide keukeninstallatie gaat niet mee naar Puttershoek. In de keukenruimten zal daar een moderne bad- en wasgelegenheid voor het fabriek*personeel worden Ingericht. De besprekingen omtrent de verkoop van de grote Ahoy'-hal zijn nog niet afgesloten. Het ligt voor de band, dat die als fabriekshal de toekoms tin gaat Zoals wij reeds meldden, heeft de Gekro daarvoor belangstelling. Maar men onderzoekt nog de mogelijkheden tot Inbouw van Iranaportlnstailatie*, loopkatten I en dêrgeiyke. ting. En dan is er ten slotte nog de geleidelijke daling van het polderland, de diepere afmalmg van het polderwater en het langzame rijzen van de zeespie gel Deze factoren veroorzaken een toene mend peilverschil tussen buitenwater en polderwater, waardoor de zoutwaterkwel van buiten naar binnen ook geleidelijk toeneemt. Wat de vervuiling van boezem- en pol derwateren betreft wees de heer Mesu op het merkwaardige feit, dat ook de land- en tuinbouw die zulke grote belan gen hebben bij het zuiver houden van beken en polderwateren, behoren tot de grote vervuilers. Het laten afvloeien van gier, het werpen van afval en het gieten van olieresten in sloten en polderwate ren behoren tot de dagelijkse zonden van de individuele land- en tuinbouwer, aldus de heer Mesu. De heer Mesu gaf een overzicht van de belangrijkste concentraties van vervul ling van openbare wateren in het oosten en zuiden van ons land. Hij bepleitte dat dé waterschappen zich niet zouden bepa len tot het verbieden van het lozen van hand zonden nemen zoals bif de Dom mel. de ïtegge en de Berkel al het geval Is. De bijdragen in de kosten van de reiniging door dé verontreinlgers (fabrie ken, bevolklngskemen etc.) kunnen wor den bepaald naar de hoeveelheid, de aard en de concentratie van het afval wa- Er wordt thans in Nederland nog slechts 20 proc. van het afvalwater gerei nigd. In Duitsland is dit naar schatting al 75 proc. Ondanks de krachtige maatre gelen die in Duitsland en Zwitserland al zijn genomen, wordt de kwaliteit van het Rijnwater zoals dit Nederland bin nenkomt steeds slechter. Een internatio nale commissie heeft ter verbetering ge adviseerd om serk vervuild water op te slaan in tijden dat de Rijn weinig water zen. vormen. Voor het zogenaamde andstad zal een bevredigende oplossing bijzonder moei lijk en kostbaar zijn, aldus de heer Me su, Een radicale maar „défaititisehe" oplossing zou hier zijn, om de kascultu res uit de Randstad te verplaatsen. Dan zou echter een aanzienlijk deel van de ongeveer 500 ha. glastuinbouw me alleen al aan kassen en investeringswaar- de van ƒ2 miljoen naar de kopvan Noord-Holland moeten verhuizen, of naar het zuidwesten van Nederland. Ook de veilingen en toeleveringsbedrijven zou den dan moeten worden overgeplaatst of waardeloos worden. Deze oplossing komt naar de mening van de heer Mesu niet in aanmerking. Wanneer het door internationale sa menwerking mogelijk is het Rijnwater ook in droge tijden bruikbaar te hou den, dan zou het buiten bereikt van het opdringende zeewater aan de Lek kunnen worden onttrokken en langs een kanaald oor de Krimpenerw- aard met een grondduiker- onder de Hollandse IJssel door naar Rijnland geleid kunnen worden. Vandaar zou het naar Delfland en Schieland kun nen. Het oostelijke deel van de Rand stad en Amstelland zouden door de bestaande mlaatmiddelen langs de Lek van zoet water kunnen worden voor zien. Indien de bruikbare kwaliteit van het Rijnwater nle verzekerd kan worden In de droge tijden, dan is er een mogelijk heid om het benodigde water te onttrek ken aan het IJsselmeer, mits dit in het voorjaar .wanneer het Rijnwater wel goed is, voldoende hoog kan worden opgezet. Als dit laatste niet mogelijk of te kost baar Is, dan kan nog een grote voorrad boezem worden gevormd door de rand meren vanaf Enkhuizen tussen de Noord hollandse kust en de Markerwaard, met het Umeer, het Gooimeer, Eemmeer en Veluwemeer tot aan deRoggebotslui- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Interessante kijk In de keukdn va» de Nederlandse Consu mentenbond bood dinsdagavond In ge bouw „De Heuvel" de directrice van het Bondsburean, mejuffrouw A G, Fransen. Aan een twintigtal kernleden vertelde zU lets over de activiteiten van de bond, die niet direct in het tijdschrift tot uitdrukking komen. Het vorige jaar heeft de bond onge veer 8000 brieven ontvangen mot allerlei informatie en rond 2000 brieven, die han delden over oplidhtiagskwesties of ver sluierde prijsverhogingen. De melding van deze feiten is bijzonder belangrijk, omdat hierdoor het tijdschrift actueel kan blijven. Wat het vergelijkend onderzoek be treft van artikelen: men neemt vaak aan, dat dit bijzonder simpel is. Dat misver stand ontstaat, omdat men het verhaal In de gids zo simpel mogelijk houdt. De bedoeling van dit prijsvergelijkend onderzoek is niet. wat velen menen, té komen tot een oplossing, dat de bond zegt: dat speciale artikel moet u kopen. De doelstelling is om de consument zo veel informatie te verschaffen, dat hij zijn taak zinnig kan uitvoeren De Invloed van de bond neemt nog steeds toe. Er zijn na S70O8 leden. Hij wordt niet langer ctiderschat, dat blijkt o.a. uit de antwoorden, die de bond krijgt. De serieuze fabrikant reageert zeer positief op verzoeken om Informa tie. Activiteiten op een terrein dat niet zo spectaculair is: de vertegenwoordiging in verschillende overlegcolleges. waarin de wettelijke maatregelen worden voorbe reid die de fabrikant verplichten zijn goederen een bepaalde „goedheidsgraad" te geven. Een zwaar accent wordt gelegd op de veiligheid. Men denke hierbij aan elektrische apparaten. Mejuffrouw Fran sen noemde het een schandaal, dat er wat dat betreft nog onveilige artikelen op de markt zijn. „Kan de bond aandacht schenken aan de kwaliteit van de woningen en aan de prijzen?" Deze vraag kwam van een der kernleden- „Misschien in de toekomst", was het antwoord. In het bestuur is altijd onenig heid geweest over de vraag of dit een politiek of niet politieke aangelegenheid was. Op het ogenblik is hier meer eenstemmigheid over. „Wil de bond de kwaliteit van het onderwijs eens toetsen", luidde een ande re vraag, „Er is een heleboel dat anders en beter kan. Er gaat veel tijd verloren met, wat spreker onzin noemde, het le ren waar „korte el" en waar „lange Ij' wordt gebruikt. Hij noemde het geen Jtlijnigheld", dat jaarlijks kinderen op een puntje voor taal blijven zitten est aldus een jaar verspelen. De vakbonden hebben dit voorstel van de hand gewezen omdat rij, naar verklaard werd, geen heil vervachten van het beraad in de Stichting van de Arbeid. Zij bleven vasthouden aan htm opvatting dat overeenstemming over de cao afhankelijk zal zyn van overeenstemming over het treffen van extra voorzieningen voor de Reorgani seerden. Daarop werd door de directie voor gesteld ook de onderhandelingen over de cao tijdelijk op te schorten en het college van rijksbemiddelaats toe stemming te vragen voor het als „voorschot" verlenen van een loons verhoging van 2even procent overeen komstig het AKU-voorstel. Ook daartegen bleken de vakbonden bezwaar te hebben. Zy kwalificeer den deze suggestie als een vertra gingsmanoeuvre. Bovendien verklaarden zij met de cao-voorstellen van de AKU niet te kunnen instemmen, waaronder o.m. de voorgestelde verbeteringen voorde lager- betaalden en de werktijdverkor ting met een kwartier per week die de vakbonden op 1 september a.s. wil len doen ingaan, terwijl de directie aan 1 september 1967 denkt. Ook over de 250.000, die de AKU vorig jaar ten behoeve van de geor ganiseerde werknemers heeft toege zegd, mits daarover op centraal ni veau een regeling zou worden bereikt Wel is de AKU bereid een bedrag per georganiseerde werknemer be schikbaar te stellen voor vakbondsac tiviteiten in het algemeen belang, maar daarmee nemen de bonden geen genoegen. Van het onder de cao's vallende AKU-personeel is veertig procent bij de vakbonden aangesloten. Of er by een staking ook een uitkering aan niet-leden zal worden gegeven, moet nog worden bezien. Bij de AKU in Arnhem werken byna 7000 mensen, van wie 1750 in de centrale afdeling, 1300 in de re searchafdelingen, 1600 in de fabriek aan de Tivolilaan en 2300 In de fa briek Kleefsewaard. In Ede werken 2000 mensen, in Em- mert-Compascuum 600, in Breda 1800 en in Steenbergen 400. By de cao's zijn 15.000 werknemers betrokken. Vandaag worden personeelsverga deringen gehouden in Emmen, Breda en Beekbergen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Met de opening van een. kantoor in Rotterdam heeft de Bank of Nova Scotia haar intrede gedaan op het Europese Continent. De Scotiabank is ervan overtuigd, dat haar eerste Europe se vestiging te Rotterdam later zal wor den aangehaald als een bewijs van voor- uitstrevenheid. Daarbij is de bank uitge gaan van de zienswijze, dat de belangstel ling voor Canada zowel van Nederlandse als van Europese zijde in de komende jaren nog sterk zal toenemen. Ook omgekeerd voorziet de bank een toenemende belangstelling van Canada voor Europa in het algemeen en voor de EEG in bet bijzonder. Om deze ontwik keling te stimuleren en om deel te nemen aan de financiering van de toe nemende handelsbeweging tusren Cana da en Europa werd dan ook besloten het kantoor op het Europeso continent te vestigen. Naar de mening van de Scotiabank is er voor een dergelijk kan toor geen betere vestigingsplaats denk baar dan het dynamische Rotterdam, de poort van Europa. De keuze vindt eveneens zijn recht vaardiging in het feit, dat de bank zich zo veel mogelijk zal gaan concentreren op de financiering van internationale zaken. Overigens neemt de bank dezelfde posi tie in als bijvoorbeeld de Amro-bank, zij het dan met uitzondering van het feit, dat zij als buitenlandse instelling geen lid kan zijn van de Vereniging voor den Effectenhandel. De Scotiabank is wel lid van de Nederlandse Bankiersvereni ging. De Bank of Nova Scotia neemt qua grootte een belangrijk plaats In. In Cana da Is zij de vierde to de rij der banken en op de wereldranglijst DEN HAAG De Eerste Kamer heeft vanmiddag zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie een wetsontwerp goedgekeurd tot wijziging van de gren zen van de gemeenten Rotterdam, Spij- kenisse, Geervliet, Heenvliet, Zwarte- waal en Rozen/burg. Dit betekent dat het gehele Botldkgebied bij Rotterdam wordt gevoegd. VTERPOLDEIL. - Qp voc.atel van de heer M. Mol (lib.) besi-ot de gemeente raad in zyn vergadering van dinsdag het openhaar lichaam Rijnmond te verzoe ken maatregelen te nemen tegen het ver vuilen van de Rijn. De beer Mol infor meerde tijdens de behandeling van de begrotingen 1965 en 1966 van de Rljn- mondraad of dit orgaan ook iets zal doen aan de vervuiling van de Rijn, De voor zitter burgemeester J. G. Bosch, was van oordeel dat dit een taak is van de rijks overheid.. Daarop stelde de heer Mol voor na mens de gemeenteraad de Rijnmondraad te verzoeken extra aandacht te besteden aan het steeds vuiler wordende water van deze rivier, en hierin verbetering brengen. Dit initiatief-voorstel werd door de gehele raad overgenomen. Burgemeester Bosch zegde toe dit pro bleem te zullen voorleggen aan de Rijn mondraad, ROTTERDAM Op het Stationsplein voor het Grooöiandelsgelxmw Is dinsdag ochtend de heer H. ter Veen uit de Hugo Molenaarsstraat, 51 jaar, onwel geworden en ineen gezakt Hij werd naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht Bij aankomst bleek dat hij was overleden. f deze Canadese bank de 38e plaats. Verge- leken met de Amro-bank, is de Scotia bank bijna tweemaal groot. Hierbij Is als maatstaf genomen, bet balanstotaal. Iter 331 december JL bedroeg dit Can. S3.2 miljoen of ƒ10 miljard. Het werkterrein van het Rotterdamse kantoor, dat overigens reeds op 7 jan in. gebruik genomen werd, beslaat geheel Europa met uitzondering van Enge land. De Canadese Bank of Nova Scotia is hiermee de derde buitenlandse bank, die zich in ons land vestigt. Nog niet zo lang geleden opende de Bank of Amen- ka (Amsterdam en Rotterdam en de Fint National Citybank (Amsterdam) hun kluizen voor het Nederlandse publiek.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2