Forumavond Gebedsweek druk bezocht Impuls voor talrijk publiek MEES HOPE SapeLucas en Folke: Wat veel POSTTREIN SPELEND MEISJE één gulden per inwoner •3 Jaar cel voor beroving obligatierente-rekeningen Verloving van prins Harald en Benedikte? Al meer dan 1000 binnen „Taizé" streeft naar vernieuwd kerkelijk leven Aanrijding onder invloed: 10 maanden Weduwe beroofd van handtas met 60 Image van Holland nog niet zo best K. van K. gaat pleiten voor Hellevoetsluis WERK TUNNEL j Zielental buiten R'dam verdubbelt OUDE MAAS UjjMon^ kost gemeenten IS BEGONNEN Matroos maakte dodelijke val tussen schepen Veer Kral Veer - ÏJsselmonde is verliesgevend Tegen oneerlijke bezorger zeven maanden geëist Hoofdagent haalde hond uit water Toneellesseri voor jeugd Voorlichting aan bezoekers van Deltawerken Gecombineerde eis wegens misbruik van woningnood Gr', schaatschoenen over straat: meisje (7) aangereden Onveranderd dividend van d'Oranjeboom ROTTERDAMSE DRIELING v. d. VEEN: Ruzie over voorrang liep uit op stomp i B I 1 S B B fl B I B DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DONDERDAG 20 JANUARI I960 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Duidelijk bleek tijdens de forumavond, die de Oecumenische Raad woensdag in Atrium hield dat de oecumene een levend begrip is geworden, dat in volle evolutie is. Vooral de reali sering in concrete vormen biedt, naarmate de top wordt verlaten en men de gemeenteleden terecht ikomt, moeilijkheden en menings-. verschillen te over. De bijeen komst betekende voor vele, zeer aandachtige toehoorders, een krachtige impuls. Gevarieerd, Een jaar geleden introduceerden wij de obligatie rente-rekening. Doordat de rentevergoeding op deze spaarrekening elke maand worde aangepast de ontwikkeling op de kapitaalmarkt geprofiteerd lï'i 4?; 4 ft 4 JAN. FE8R. MOT, APR. MEI JUNI JULI AUG. SEPT. OKI. NOV. DEC. Over december 196 3 vond opnieuw een verboging plaats en wel tot 5% per jaar Rente ingaande dag na ontvangst storting tot (in liet algemeen) dag van opneming. Opzeggingstermijnen: naar keuze 3 maanden of, mee xentevermindering, 1 maand. Tot f 2000.- per maand vrij op te nemen zender op zeggingstermijn. Voor effectenaankopen onbeperkt. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij BANKIERS Amsterdam - Rotterdam Keizersgracht 577 Blaak 10 KOPENHAGEN Kroonprins Harald van Noorwegen en de Deense prinses Benedikte zullen binnenkort hun verloving bekend maken, zo meldt het Kopsnhsagse blad „Ekstrabladet". Vragen van Kamerlid Uif- §v I 'I R i A OECUMENE LEVEND Twee hoofdlijnen tekenden zich tijdens de discussie van deze avond, die in het leader der Gebedsweek voor de eenheid werd gehouden, duidelijk af. Die van de hervormden en de remonstranten ener zijds en van rooms katholieken en gere formeerden anderzijds. De eerste werd vertegenwoordig door achtereenvolgens prof. dr. G. C. van Nlftrik, de tweede respectievelijk door dr. H. A. M. Fiolet en prof .dr. J. Verkuyl. Terwijl in de ene vleugel beduchtheid werd uitgesproken voor een te groot opti misme ten aanzien van de eenheid der kerken,-kwam aan de andere kant een sterk elan naar voren, wel het sterkst culminerend in de woorden van pater Fiolet: „Alle beslissingen die sinds 1517 genomen zijn ni verdeeldheid moeten hernomen worden om ze in de dialoog door te nemen". „Relativeert u ook de Mariadoga's, interrumpeerde prof vanNif- trik toen. Waarop dr. Fiolet anwoordde: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Hij is niet zo'n kwa- je jongen maar hij is een beetje hinder lijk. Hij overschat zijn eigen capacitei ten". Dat zei varmorgen de raadsman van de 26-jarige poelier P. N. J. de R. DE polier stond voor de rechtbank terza ke van oplichting van twee mensen. In een advertentie had hij woonruimte aangeboden in het huis waar hij slechts onderhuurder was. Toen iemand zich bij hem had gemeld liet hij de kamer zien en beloofde de keuken op te knappen en stookgelegenheid te laten aanbrengen. Voor deze werkjes vroeg hij ƒ250 voor uit. Een ander had hij 100 afhandig gemaakt als vooruit te betalen huur. ;.Hij beschouwde zich als een groot zaken man. Twwe keer is hij een zaak begon nen, maar twee keer is hij vastgelopen in knoeierijen". Het misselijke is, dat hij misbruik heeft gemaakt van de woningnood", aldus de officier van justitie, mr. R. A Schimmel. Hij eiste een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk en psychiatrische begeleiding. „Hij had helemaal niet de boedoeling om die mensen op te lichten", zei de raads man ^mr. J. Leopold," Hij was echt van plan het geod te doen, maar het liep hem ui de hand". Mr. Leopold achtte oplich ting niet bewezen. Uitspraak 10 februari. j (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In bet kader van de week van het gebed voor de eenheid der ls „ucmudB Christenen heeft broeder Frank van het aag op de scheepswerf Fiet Hem „Ik wil ook die Christologisch laten hero riënteren. Dat wil niet zeggen dat ze onwaar zouden zijn, maar ze zijn wel tot eenzijdige ontwikkeling gekomen. Ik wei ger de schelding van 1517 als definitief te aanvaarden. Het is onze zonde ge weest. Dat hadden we nooit mogen doen". Tegenover deze klare taal van de ka tholieken die volgens prof. van Niftrik tot de jongeren in oecumenisch verband behoren stelde deze ook dat het zijn ervaring was gebleken dat de geloofssub- stantie en de verwonding ervan van bij zonder belang zijn. „Zijn er geen punten op de i gezet waar je niet meer achter vandaan kunt?? Is alles tijdgebonden? Zijn alle beslissingen sinds 1517 verkeerd geweest?" Prof. Hoenderdaal, die eveneens als Remonstrant al lang aan het werk van de wereldraad van Kerken deelneemt, bad geconstateerd hoe bijv. de toetre ding van de Rüsisch Orthodoxe kerk tot de Wereldraad een verslapping ten gevolge had gehad door een uitbrei ding van de problematiek. Ook hij toonde zich beducht voor „vrijblijvend spreken". Bij professor Verkuyl die als gerefor meerde veel contacten heeft op het ge bied van de zending, kwam de houding van de christenen ten aanzien van de medechristenen bijzonder ter sprake. Zoals ook prof. Koederdaal had ge daan, waarschuwde hij voor een interker kelijk isolement in een sterk ontkersten de wereld. „Wij'moeten allerlei zwerfste nen. die in niet Christelijke religies zijn ingebouwd in verbinding brengen met de hoeksteen Jezus Christus". Hij pleitte voor een gezamenlijk christelijke hou ding en activiteit ten aanzien van een ROTTERDAM Toen zij op haar schaatsschoenen de Burgemeester Le Fèvre de Montignylaan overstak liep woensdagmiddag de zevenjarige Maria Kievits van de Breedveldsingel tegen een vrachtauto. Haar benen kwamen onder de voorwielen terecht. Zij is naar het Sophia Kinderziekenhuis gebracht. Op het Pompenburg reed en persone nauto woensdagmorgen de 81-jarige druk ker F. van Vugt van de Noordsingel aan, ioeh deze onverwacht op een zebra over stak. Met een beenbreuk, een hoofdwond en rugklachten is hij naar het Dijkzigt- ziekeahuis gebracht. Tijdens eennodoremming van lijn 4 in de Witte de Withstraat kwamen de passa giers A. de Groot (71 jaar) uit Schiedam en zijn zeventigjarige echtgenote te val len. Met hoofdpijn en rugklachten zijn zij naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Op d« Vondelingenweg reed woensdag middag een rechtsafslaande vrachtauto tegen de locomotief van een uit drie volgwagens bestaande trein. Van de loco- mtoief werd de beremmingsinstallaUe afgerukt; hierdoor reed de trein no enke le honderden meters door. De vrachtwa gen werd geheel vernield. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het treinver keer is ongeveer anderhalf uur gestag neerd geweest. fJET „oecumenisch forum" onder leiding van mr. Van Walsvm in actie. Europa, de ontwikkelingslanden, de lan den achter het ijzeren gordijn, China, Vietnam, het atoomvraagstuk, en de hu- welijksethiek zou een wildernis die daar aan het gToeien ie moeten we ons samen heen kappen". Hier tegenover de meer sceptische prof, vanNiffrik: „Je zult het toch eerst over de substantie van het geloof en de verwoording daarvan eens moeten zijn voor je aan andere dingen toebent. Prof. Verkuyl viel dr. Fiblet bij die telkens hamerde op de dialoog in luisterhouding waarbij dan verdisconteerd wordt wat de ander aan eigen inbreng heeft. Teholo- gie en praktisch beleefd christeodom die nen samen in oecumenisch verband her zien te worden. „Zo samen leren luiste ren maar de dialoog vanGod met ons", vatte prof. Verkuyl de discussie samen. Het beeld dat op deze forumavond onder de knappe leiding van oud burge meester mr. G. E. van Walsum van de oecumene nu werd opgebouwd, bleek dus nogal gevariëerd te zijn,met als opmerkelijke constatering een zekere te- rughoudenheid aan de zijde van de oecu menisch ouderen die in de Wereldraad van Kerken kostbare ervaring hebben opgedaan, de hervormden en remonstran ten. Een een duidelijke neiging tot door braak naar een gezamenlijke theologi sche herijking van geloofswaarden sinds 1517 en daarbij een gezamenlijk beraad over de praktische punten waarop het christendom in eenheid de niet christelij ke wereld kan tegemoet treden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechtbank veroor deelde donder dag de 28-jarige antenne- bouwer F. J. R. V. tot een gevangenis straf van tien maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar. Op 30 oktober reed hij op een zebra in de Zaagmolenstraat de 80-jarige H. A. Smit aan, die aan de verwondingen overleed. De antennebouwer was onder invloed toen hij de aanrijding veroorzaakte. ROTTERDAM De 68 jarige weduwe J. A. S. van D. heeft donderdagavond bij de recherche aangifte gedaan van de roof van haar handtas. In de Drievien- densiraat haalde een ongeveer twintigja rige man haar van achteren in, rukte haar tas uit haar hand (met ongeveer zestig gulden) en nam de vlucht. LJET echtpaar Van Veen met drieling. hun ROTTERDAM Met de „image" van Holland is het in een groot aantal landen nog steeds niet zo goed gesteld. Men vindt ons degelijk, actief en betrouwbaar, maar denkt toch dikwijls niet aan een land dat moderne en in de smaak vallen de produkten weel te produceren, aldus .vanmiddag de heer S. "W. Numann, general advertising director van Philips, op een bijeenkomst van de Federatie voor de Nederlandse Export in Rotter dam. „Holland heeft niet de „image" van een modem geïndustrialiseerd land en dat heeft hier en daar zijn weer/lag op de verkoop van onze artikelen", aldus de heer Numann. Het „made in..,," speelt dus toch een belangrijke rol en het zal interessant zijn te vernemen wat het resultaat is van het onderzoek dat de Centrale Kamer voor Handelsbevordering heeft ingesteld in Japan, Frankrijk, Peru en Nigeria naar wat men in die landen denkt van de Hollandse produkten, hun exporteurs, mogelijkheden voor ver sterkt contact en andere aspecten. De resultaten van die enquêtes zullen, zo meent de heer Numann, de weg kun nen wijzen om onze export nog verder te bevorderen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechtbank heect donderdag de 31-jarige cafétariahouder J. M. conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, voor bero ving van een bejaarde man. De 38-jarige mevrouw J. G.-C. en de 54-jarige fabriek sarbeidster A. M.-S. werden voor heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig dagen, waarvan tien voorwaarde lijk, resp. drie weken, waarvan twee voorwaardelijk. In het café waar mevrouw G.-C. des tijds buffetjuffrouw was, had het drietal op 19 oktober een plan gemaakt om een bejaarde man te beroven. Mevrouw G.-C. nam de man mee naar huis en terwijl zij hem de keuken liet zien stal M. ƒ2500 uit een geldkistje. De vrouwen zou hij elk 100 hebben gegeven, ROTTERDAM De Nederlandse Spoorwegen zullen op beperkte schaal tegemoetkomen aan de wensen van bet Schiedamse gemeentebestuur en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas; In de nieuwe dienstre geling, die zondag 22 mei in werking treedt, zijn voor Schiedam tijdens de zogenaamde „avondspits" vier stoppingen meer dan tot dusver opgenomen. Het is nog niet bekend of dit het tra ject Rotterdam - Amsterdam of het tra ject Rotterdam - Hoek van Holland zal betreffen. De Spoorwegen ontkennen dat er een controverse tussen haar en Schie dam bestaat, maar staan overigens op het standpunt dat het aantal stopplaatsen voor een sneltrein beperkt moet blij ven. alsmede bü onze overige vestigingen te Rotterdam, VGravenhage, Delf), Schiedam, Viaardingcn, Alblasserdam en Spijkcnissc. Volgens het blad heeft koning Olav de vader van prins Harald, onlangs in Kopenhagen met het Deense ko ninklijke paar een onderhoud gehad, waarna hij een dringend telefoonge sprek met prins Harald had gevoerd. Prins Harald en prinses Benedikte zijn aan elkaar verwant. Hun groot- <-ader, koning Haakon en koning Chris tian de tiende waren broers. Van de zijde van het hof in Kopen hagen werd geen commentaar op het bericht in „Extrabladet" gegeven. VLAARDINGEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene den-Maas gaat de minister van verkeer en waterstaat om een oplossing verzoe ken van de moeilijkheden in Hellevoet- sluis. Tijdens de rondvraag van de woensdag middag gehouden openbare vergadering kwam het stopzetten van de excursies naar de Deltawerken en de bouwput in het Haringvliet ter sprake. Geconstateerd werd dat het gemeentebestuur van Helle voetsluis en andere instanties kennelijk geen oplossing hebben kunnen bewerk stelligen, De Kamer was van mening dat het uitvallen van deze toeristische attractie, die eLk jaar ongeveer 150.000 mensen trekt, als een verlies voor het gehele land en in het bijzonder voor Hellevoetsluis en omgeving moet worden beschouwd. ROTTERDAM net werk voor de tunnel in de Oude Maas tussen Baren- d'echt en Heintnoord is begonnen. De rijkswaterstaat heeft de bouw van deze verbinding, die de Barendrechtsehrug gaat vervangen, opgedragen aan de NESTUM II voor ongeveer 34 mil joen. Deze aannemerscombinatie is nog be zig met het werk aan de Beneluxtunnel, dat nu in het laatste stadium is gekomen. Geleidelijk zullen mensen en materieel van de NC Nederlandse Sluis en Tunnel bouw Maatschappij naar de oevers van de Oude Maas verhuizen. Het werk daar is enige tijd gestagneerd doordat de uiterwaarden onder water liepen. Thans zijn echter draglines aan de slag gegaan. In eerste instantie worden twee bouwputten gegraven. In één dok wor den straks de vijf tunnelstukken ge bouwd op de noordelijke oever op grondgebied van Barendrecht. Een twee de wordt gemaakt voor de bouw van de noordelijke afrit Aan de andere oever is men nog niet bezig. Over ongeveer drie jaar moet de timnel gereed zijn. ROTTERDAM Commissarissen en di rectie van de Verenigde Nederlandse brouwerijen d'Oranjeboom N.V. zullen aan een m februari te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstel len over het boekjaar 1964/1965 over het verhoogde kapitaal een onveranderd divi dend uit te keren van veertien procent op de gewone aandelen. In dezelfde ver- I gadering zal warden voorgesteld eervol ontslag te verlenen aan dr. ir. R. H. Mees en ir. B. W. J. Tinbergen, die de wens hebben tc kennen gegeven hun functie per 1 april 1966 te beëindigen in verband I met verschil van inzicht in de bedrijfs voering. Hof, behorende tot de gemeenschap van Tal zé in Frankrijk, woensdagavond in een zaal van de Goede Herderkerk een uiteenzetting gegeven over het karakter yan deze orde. Wat deze orde nastreeft is een uitdaging aan de totale inzet met als doel een algehele vernieuwing van het kerkelijk leven in al zijn aspecten. Als centrale opgave staat daarbij een oproep tot eenheid. Taizé zet zich in met het gebed voor de samenbundeling .van alle christenen yan welke richting dan ook met als ide aal een vernieuwing van het apostolaat Het interesseert in deze tijd steeds min der mensen wat de kerk in haar alge meenheid representeert. De christenen yan elke geioofsaard zijn gedwongen zich opnieuw te bezinnen op de eenheid en om zich zodoende terug te vinden in de frisheid en openheid van het evangeli sche leven. Elke christen moet zich to taal inzetten voor die vernieuwing en daarvan de consequenties van een christe lijk leven en doelstelling voluit aanvaar den. Er moet een openheid komen in de grote problemen van deze maatschappij en de wereldgeschiedenis. Broeder Van het Hof vertelde ons dat hij thans met nog twee andere Nederlan ders hij is afkomstig uit Amersfoort en een Fransman sedert oktober in Nederland is en dat hij binnen niet al te lange tijd weer naar Taizé vertrekt. Hij woont daar sedert 1960. In totaal verblij ven in deze gemeenschap 70 broeders uit 'de gehele wereld. Zij voorzien in hun bestaan door een werkkring in het be drijfsleven. De avond, waarvoor grote belangstel ling bestond was georganiseerd door de Hervormde Gemeente in nauwe samen werking met de Geref-Kerk en de r.k, parochie in Schiebroek Na de pauze werd een gemeenschappelijke avondge bedsdienst gehouden. (Van onze correspondent) BOLNES De 23 jarige matroos J. ■fr-ichure uit Reeuwikj is woensdagmid- j op de scheepswerf Piet Hein v/h Schram aan de Ringdijk le Bolnes dode lijk verongelukt. Hij gleed uit op de Sagri I, die juist verhaald werd. en kwam tussen zijn schip en het schip dat -r naast lag terecht. De jongeman werd ernstig gewond tussen de schepen aange troffen. Hij overleed kort daarna. Hoe het ongeval zich heeft afgespeeld is niet precies bekend, omdat niemand het heeft gezien. De matroos was juist de vorige dag in dienst getreden var. Joh. T. Boele en Zn, Zand en grintbedrijf te Krimpen aan de I Lek, die de eigenaar is van de Sagri I.l Het slachtoffer was ongehuwd. De Sagri 1 1 lag voor reparatie bij de scheepswerf I Schram. I (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het verkeer van Kra- lingsehe veer op ÏJsselmonde is sedert de openstelling van de Van Brienenoord- brug sterk teruggelopen. Gevoegd bij de stijging van lonen en sociale Lasten, levert de exploitatie van het veer voor de ondernemer verlies op. In plaats van de geschatte opbrengst Van 66.000 kwam' er 63.000 binnen. Dit is voor de gemeente aanleiding om te overwegen of de ondernemer een fi nanciële bijdrage zou kunnen worden ge geven. In ieder geval beeft de gemeente GS gevraagd om het bestaande tarief, dat in maart 1966 zou eindigen, voorlopig ongewijzigd te laten. GS stellen de pro vinciale staten voor zo te besluiten. g :gï (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Wat veel babies.'" zei dinsdag de bijna driejarige Sytze van der Veen. toen zijn vader hem. vertelde dat hij drie broertjes rijker was geworden. En wie P. van der Veen-van der Ploeg ziet met haar pasgeboren drieling kan zich die uiting wel voorstellen. Nu liggen Sape, de oudsteLucas, dé jongste, en Folke nu nog als nie tige mensjes te slapen, maar wie over een paar jaar nog eens een kijkje komt nemen bij de familie zal de drie broertjes waarschijnlijk niet meer zo rustig zien liggen. et kwam wel onverwacht, nu ben ik wel aan het idee gewend", zegt woensdag de 27-jarige moeder, „een tweeling verwachtten we, maar nee, geen drie." Om de broers allen ruim veertig centimeter lang, en ieder omstreeks ut er pond) uit elkaar te houden kreeg elk een ander armbandje om. Overigens heeft de geboorte wel gezorgd voor flinke veranderingen. Omdat de ruimte op de flat aan de Kemperweg 166 ie klein is, moet het hele gezin gaan verhuizen. „Er wordt al vóór gezorgd", zegt mevrouw Van der Veen. Het is de tweede keer dat in hel St. Fransciscus Gasthuis aan de Schie- kade een drieling werd geboren. Drie jaar geleden kavam de eerste, bij de zelfde vroedvrouw. Cr. .eesheer-direc- teur H. A. C. Schaaf overhandigde voor elk lid van' het trio een spaar bankboekje namens het ziekenhuis. DORDRECHT De 10-jarige Anja Dutler uit de Kranenburg straat is gistermiddag in de buurt van de spoorwegovergang bij de Oudendijk door de posttrein Dordt. Lage Zwaluwe gegrepen. Het meisje werd ernstig aan haar rech terbeen gewond. Anja was met nog twee kinderen via een bevroren sloot langs de spoor baan op de raüs geklommen. Toen de posttrein naderde liepen de twee andere kinderen terug naar de sloot. Anja ging wel van de rails af, maar bleef op de spoordijk staan. De be stuurder van de trein gaf signalen en hij bracht vervolgens zijn voertuig tot stilstand. Hij kon evenwel niet meer verhin deren dat het meisje werd meegezo gen. Zij werd tegen de treeplank ge worpen. De bestuurder bracht het kind naar het huis van de overweg wachter. Daar werd de wond die Anja had opgelopen behandeld. Later werd het meisje naar het gemeentezieken huis gebracht. De trein liep twaalf mi nuten vertraging op'. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor verduistering in dienstbetrekking ieste donderdagmorgen de officier van justitie, mr. R. A. Schim mel, tegen de 25-jarige broodbezorger W. M. een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, en voorwaardelijk terbeschikkingstelling van de regering. M, was op 6 september als broodbezor ger in dienst gekomen bij Van der Meer en Schoep. Een paar weken daarna had hij er al genoeg van. Hij Be zijn kar op de straat staan en met de ƒ400 die hij had ontvangen van de klanten, verdween hij naar Amsterdam. Daar maakte hij het geld op. Voorts stond M. voor de rechtbank we gens diefstal van een scheerapparaat en een portemonnate met ƒ95. „Hij vervalt steeds weer in dezelfde fouten" vond mr. Schimmel. M. was al een paar keer ver oordeeld en liep ia twee proeftijden. kiesvereniging van Bolnes heeft de meentesecretarü van Ridderkerk, de BOLNES Voor de anti-revolutionai re gemeentesecrei heer A. Bolhuis, woensdagavond een be schouwing gewijd aan het ontstaan en de ontwikkeling van het openbare lichaam Rijnmond. Rijnmond is op pad, ze zei hij, maar tot daden kon het nog nle komen omdat eerst een groot aantal for mele zaken moest worden afgehandeld. Nu Rijnmond op volle toeren draait mag veel van dt lichaam worden ver wacht. Een rekensommetje aan de hand van prognoses maakte duidelijk dat het inwonertal van de 23 gemeenten, die behalve Rotterdam tot het Rijnmondge bied behoren, in de komende veertien jaar (1980) zal verdubbelen! Verwacht wordt dat het aantal inwoners van de Maasstad (730.000) vrijwel gelijk zal blijven. Het totale aantal mensen dat in 1980 in Rijnmond zal wonen, zal echter groeien van 1.000.000 tot 1.250.000. Van de 23 gemeenten zal in de komende jaren dus veel worden gevraagd om het kwart miljoen men sen onder te kunnen brengen. Een lichte toon van kritiek liet de heer Bolhuis horen toen hij sprak over de financiële strubbelingen die Rijnmond mei zich meebrengt. Het rijk verleent een subsidie van ongeveer 5Ö0.OOO maar de verdere kosten van het apparaat, onge veer ƒ1 miljoen, moeten de gemeenten betalen. Bat houdt in dat zij ruim één gulden per inwoner op tafel moeten leg gen en -dit dus moeten inpassen in hun begrotingen. In Ridderkerke leverde dat DEN HAAG De stichting Nationaal Comité Huwelijksgeschenk Prinses Bea- trlx-Ciaus von Amsberg heeft al 1091 geldsbedragen overgemaakt gekregen, va riërend van vijf cent tot giften van dui zend gulden. Reeds ook zijn toezeggin gen ontvangen, onder meer van enkele bedrijven. Die giften werden ontvangen of via do banken of via de girodienst. „Hoe graag gaf ik meer, maar helaas 't gaat niet meer", zo stond te lezen op een der binnengekomen giro-overmakingen. Op andere stortingsbiljetten wordt het kroon prinselijk paar veel geluk en voorspoed gewenst en wordt het koninklijk bruids paar „een gezegende pelgrimstocht tot in de eeuwigheid" toegewenst. Naast bijvoorbeeld een bijdrage van vijf gulden van „een hartelijk meeleven de invalide bejaarde" werd eenzelfde be drag aan de stichting overgemaakt „voor dagelijkse proost". Een bijdrage van 0,25 cent aan de stichting ging vergezeld van de opmerking „hartelijk gefeliciteerd met deze dag.dat u veel geschenken krijgen mag". Uit. de ontvangen giften blijkt voorts, dat een bedrag van tien gulden geschonken werd „uit een goed Oranje hart" en dat een bedrag van één gulden werd overgemaakt als „symboli sche sympathiebetuiging". Ook „het pen ningske van de weduwe" wordt tussen de giften gevonden, evenals de bijdragen van AOW'ers. ROTTERDAM Op het hoofdbureau van politie prijkt sinds woensdagmiddag een boeket bloemen; als versiering van de agenten wacht. Het is de dank van de eigenaar van Karin, een herdershond, die door de hoofdagent J. J. van der Poll uit het water van het Steiger was gehaald. De hond was in het open water terecht gekomen en kon niet meer op het vaste ijs, dat aan de kanten lag, komen. weinig problemen op maar in sommige andere gemeenten ging dat minder ge- rulsloos. Ook doet het wat vreemd aan dat gemeenten die het over een geschil punt niet eens kunnen worden, zich tot Rijnmond moeten wenden en dit dan indirect zelf moeten betalen. De heer Bolhuis noemde een interes sant cijfer: op de Maasvlakte zal indus trieterrein moeten worden geschapen met een oppervlakte van direduizend hectare. Dat is een groot gebied als men bedenkt dat de totale oppervlakte van de gemeen te Ridderkerk (van Oostendam tot aan ÏJsselmonde) 2.400 hectare bedraagt..:.... (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De commissie voor het jeugdtoneel van de Natu —Rotter dam organiseert ook dit jaar cursussen om onde rjongeren belangstelling te wek ken voor het toneelspel. In de Rotterdamse Schouwburg en in 't Slag aan het Sandelingplein zullen tien lessen worden gegeven in expressie door woord en gebaar voor kinderen van tien tot vijftien jaar. Jongelui van zestien jaar en ouder Kun nen deelnemen aan depractische oefe ning met het instuderen van korte een-acters. Deze lessen worden gegeven in het Natu-repetitielokaal aan oe Isahc Hubertstraat 113. Voor beide groepen is inschrijving mo gelijk op zaterdag 22 januari, om één uur in de Is. Hubertstraat, TE 1430 uur in de Schouwburg en om vier uur in "t Slag, Het lesgeld bedraagt voor de jong ste groep zes gulden totaal en voor de ouderen 7.50. Voor inlichting en aanmelding kunnen ouders zich ook rich ten tot administrateur G. J. Schermer, tel. 234541. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid R. Laan (soc) heeft de ministers van verkeer en waterstaat en van financiën schriftelijke vragen gesteld over het feit, dat de samenwerking te Hellevoetsluis van Rijkswaterstaat en domeinen met de stichting „Hadex" over de voorlichting aan toeristen, die het deltaproject aldaar bezoeken, zal worden beëindigd. Het Kamerlid vraagt onder meer of, indien nader overleg, ook met de particu liere instantie welke tot nu toe de voor lichting heeft verzorgd, geen resultaat mocht hebben, bevorderd zou kunnen worden dat wellicht rijkswaterstaat zelf, eventueel in samenwerking met de ge meente Hellevoetsluis, het voorlichtings- werk ter hand neemt. ROTTERDAM— Met een gesprongen ader in zijn oog en een opgezwollen ge zicht kwam woensdagmiddag de 24-ja- rige chauffeur J. A. Cleef uit de Dante- straat bij de recherche aangifte doen van mishandeling. Op de West Kruiskade kreeg hij met de bestuurder van een Opel Rekord onenigheid over een voorrangs kwestie. De ruzie liep zo hoog dat Cleef een stomp in zijn gezicht kreeg. DONDERDAG 20 JANUARI 1916 Een merkwaardigheid. Even zeldzaam als een sneeuwbui in Augustus,, is een levende vlinder in Januari. Een onzer landsverdedigers toonde ons deze ïaatste merkwaardigheid. De vlinder geen nachtvlinder werd gisteravond door hem op de Boommurkt te Leiden ge vangen. De Janunri-warmte van dit jaar had liet diertje wellicht uit zijn winter slaap gewekt. Een. ialsche Kopenick. Te Duizel (N.B.) kwam een. sergeant bij den lieer Van Dooren, koffiehuishouder, inkwar tiering verzoeken voor 14 militairen. De sergeant was een eenarmige, hetgeen, argwaan verwekte. De politie werd ge waarschuwd, die den gegradueerde naar den burgemeester bracht, die hein ver der aan den militairen commandant te Eersel uitleverde. Het bleek een burger uit Tilburg tc zijn, die natuurlijk niet» met het z.g. „kwartiermaken" uitstaande had. 'i

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2