Scholen vonden elkaar Meisjes NS en jongens TS samen bij AVO-lessen JONGEN verwondde ZIJN MEISJE LEVENSGEVAARLIJK Eis acht jaar met aftrek Raadsnestor Maassluis: GRENSWIJZIGING IS TESTCASE RIJNMOND Weer fel artikel van „Rijnmond is nn al mislukt Voorbeeld van hoe het niet moet n 8 Schiedam wacht ijsbaanplan maar af 1 Drama aan Goudse Parallelweg I Erf Buit van 5000 bij inbraak 51 Proefschrift over snelheid Willemstad isi vaart Si GS: voor provincie door Rijnmond nog weinig wijzigingen Man viel met baal vezels in ruim Resultaten Geen haren Hoe Niet ontkennen Wantrouiven DE ROTTERDAMMER DINSDAG 25 JANPAKI 1966 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Wat je ge controleerd kunt laten gebeuren, waarom zou je dat ongecontro leerd laten? Onder dit motto zijn in september van het afgelopen jaar aan de Vijfde technische school (Burgemeester Konings- singel) en de meisjes-nijverheids school „De Starrenburg" lessen gecombineerd. Dat wil zeggen dat de fa]assen, die tot dusver uit alleen maar jongens en alleen maar meisjes bestonden- nu plot seling voor de helft leerlingen en voor de andere helft leerlinges tellen. ■2 Rotterdam „ik heb m'n meisje gewurgd. Breng me naar het politiebureau, want ze is dood." Deze woorden, uitgesproken door een helemaal overstuur zijnde 28-jarige Goudse metaalbewerker André IJ. tegen het Goudse echt paar J. W. van Osch, vormden het einde van een verschrikkelijk drama. Op enkele meters afstand van de plaats waar de metaal-, bewerker het echtpaar Van Osch (zij waren hun auto aan het Siet tcachten j (Van een onzer redacteuren) 1 ROTTERDAM „Een bestuurs lichaam zonder bestuursbevoegd heden en normaal werkende organen is op zichzelf een mon strum. Het is al een mislukking op bet tijdstip van inwerkingtre ding. „Rijnmond", zoals het nu is, is een grotesk verschijnsel in ons gemeentelijk bestuursbestel." TZ' ORT na het invallen van de felle winter is in de noordelijke AV ■wateren een ijzersterke ijsbreker verschenen, die de vaar route rond Denemarken voor de altijd doorgaande scheepvaart moet openhouden. Het schip draagt de naam Isbjorn en bergt in zijn machinekamer maar liefst 10.500 paardekrachten, heel wat voor een vaartuig van deze grootte. Automatisering moet met grote xorgvuldigm heid gepaard gaan mtSÊMSSm - Nationaliteiten op Waterweg wassen) aansprak, lag in de berm van de weg GoudaWaddinxveea op de middag van de tiende juni levengevaarlijk gewond de 22- jarige modinette Debora Hendriks Huygen uit Kinderdijk Op 14 jua|| zou ze in het Gemeenteziekenhuis' in Schiedam aan haar ver wondingen overlijden. t Pagina 4 Unieke combinatie in nii verlieidsonderwij s Het is het initiatief van mejuf frouw A. van Leeuwen, directrice van de „meisjes" en de heer P. C. Buisman, directeur van de jongens. Waarom op HBS-sen, ULO- en ande re scholen wel, en hij het nijverheids onderwijs niet? zo dachten de twee schoolhoofden. En ze dachten verder: Er zijn lessen, die zowel voor de jon gens als voor de meisjes dezelfde zijn: vavo-lessen, voortgezet alge meen vormend onderwijs. En de slot gedachte was: die lessen moeten we combineren. Daarom pakken nu enkele dagen in Se week zestig jongens en zestig meis jes hun jassen, jacks, shawls en capes en wandelen ruim honderd meter naar de buur-school (de twee gebou wen zijn vlak naast elkaar gebouwd). Waar ze zich dan groeperen rond de leraar Nederlands, Engels, tekenen, handenarbeid, maatschappijleer, mu ziekles, aardrijkskunde, geschiedenis of biologie; een unieke gebeurtenis in Botterdam en heel Nederland. »r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam wachten verdere initiatieven van de Zuidhollandse schaatsenrijders voor een kunstijsbaan hij de Beneluxtuimel maar rustig of. In dit stadium is het hun niet mogelijk de gemeenteraad verdere inlich tingen te verstrekken. B. en W. schrijven dit in antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid H.W. Metaal (kath.). Het gemeentebe stuur geeft toe dat het projekt ongetwij feld aantrekkelijke aspecten heeft, zowel voor de Sdhiedamse ijssport als voor de gemeente in haar geheel. Uiteraard is de gemeente betrokken bij de uitgifte van de grond, evenais bij de stedebouwkundi- ge en verkeerstechnische aspecten van het projekt. B. en W. zullen met de initiatiefnemers in contact blijven en zich vender beraden. Zodra zij nadere voorstellen of verzoe ken doen. ROTTERDAM Uit het kantoor van de Rotterdamse Hout- en triplexhandel aan het Hang ls in de nacht van maan dag, op dinsdag bij een inbraak een geld kistje met f 50o0 uit een kluis gestolen. In de directiekeet van H. en P. Voor molen aan de Karei Doormanstraat is in de nacht van maandag op dinsdag inge broken. Kasten, bureaus en een vitrine met snoep waren doorzocht. Enig klein geld uit een potje is vermist. (Van een onzer verslaggevers) niet de lessen kunnen combineren, zo als op vrijwel alle vhmo-scholen ge beurt?" De nieuwe regeling, het experi ment eigenlijk, al is het dan zo goed als geslaagd, geldt dit schooljaar voor bijna alle leerlingen uit het eerste algemeen leerjaar. Hogere klassen krijgen een meer gespecialiseerde opleiding en het leerprogramma ligt dan voor de meisjes en jongens wat Uiteen. Hoe vonden de leerlingen het zelf? „Ze kwamen de eerste keer een beetje giechelend binnen", ver telt mejuffrouw Van Leeuwen, „maar de andere dag was er al geen verschil met anders meer te bekennen. Het leukste is dat het lijkt of alles vanzelf is gegaan, maar geloof maar dat er voorberei dingen. geweest zijn." „DE SITUATIE is zo, dat jé van de ene school in de andere kunt kijken. En het is bovendien vanzelfsprekend dat de meisjes en jongens elkaar voor en na schooltijd wel weten te vinden. Een-paar jaar geleden begonnen we el met het organiseren van dansles avonden, om deze belangstelling voo,* elkaar enigszins te leiden. Dat had gunstige resultaten: de jongens begon nen minder ruw en aanstellerig te doen en de meisjes werden minder uitdagend", aldus de heer Buisman. „En waarom zouden we dan ook TWEE scholen, een (zo leek het) alleen maar voor jongens geschikte en een alleen maar voor meisjes ge schikte, gaan samen. Is hier ook de eerste stap gezet voor een combinatie op meer dan avo-gebied? Kunnen wellicht in de toekomst meisjes op de technische en misschien enkele jon gens op de nijverheidsschool terecht (al zal dat laatste vrijwel niet voorko men)? „In de toekomst zullen de vrou wen wel meer de technische kant opgaan", zegt de heer Buisman voorzichtig. Wellicht kan er dan een (nog) gro tere samenwerking komen tassen de beide scholen, op nog uitgebreider ge bied. Maar dat is niet de reden ge weest van het experiment. Het ging erom te bekijken, of wat op andere scholen kon, niet ook op de techni sche en nijverheidsschool mogelijk was. „MAAR ongetwijfeld komen er veel beroepen voor vrouwen, waar aan we nu niet denken. Misschien zijn er bijvoorbeeld over een poos geen mannen meer om service-beur ten te verrichten, bij kantoormachi nes. En wie doen dat dan? De vrou wen en meisjes", zegt de heer Buis man. Hij vervolgt: „Maar dat is van later zorg. We zijn nu erg blij dat alles zo goed lukt, en daarom kunnen we alleen maar glimlachen ais er telefoontjes uit het bele land komen met belangstellen de vragen, of er door dit samengaan nog geen uitgetrokken haren op de gang liggen. Want daarvan is geen sprake." rVECHNISCHE jongens en nij- vere" meisjes in gezamenlijke aandacht voor de Engelse les. 1 (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De manier waar op het openbaar lichaam Rijnmond zich met de kwestie grenswijziging Maassluis-Maasland gaat bezighou den zal voor de Maassluise gemeen teraad bepalend zijn voor de vraag welke waarde Rijnmond beeft voor een tot zijn gebied behorende ge- meAite. Dit stelde de heer J van Hartingsveldt (ax.) ais nestor van de raad maandagavond In een toe spraak waarmee hij de Nieuwjaars rede van burgemeester W. J. D. vaan Dijck beantwoordde. Burgemeester Van Dijck had in zijn rede met geen woord over de grenswijzi ging gerept, maar de heer Van Hartings veldt verheelde niet dat de raad hek met het college betreurt (dat deze zaak in eerste instantie in het slop i3 geraakt Hij achtte de grenswijziging voor Maas» broodnodig en vond het Sa het raam van zijn terugblik op 1865 een gelukkige omstandigheid daft in het afgelopen jaar Rijnmond werd geboren, een lichaam dat jT)E HEER P. C. BUISMAN, di- recteur van de „jongens". o.a. speciaal met ruimtelijke ordening is belast. Maar juist daarom achtte de Maassluise raadsnestor het te meer bevreemdend dat Rijnmond in geen enkel opzicht in deze materie is gekend. Nu de kwestie daar is „ingedragen" en „steekhouden de argumenten met nieuwe mogelijkhe den werden gebradf zei de heer Van met grote belangstelling :emoet te zien. „Het zal ken welke waarde pit lichaam voor een lid-gemeente heeft". Tevoren had burgemeester Van Dijck van zijn goede verwachtingen ten opzich te van Rijnmond gewaagd. Hij vond hd- te vroeg nu al een oordeel uit te spreken over de wijze waarop de belangenbeharti ging in het Rijnmondgebied geschiedt. Overigens was hij wel van mening dat bij de beoordeling van de proble men waarvoor de RJjnmondraad zich in de toekomst gesteld zal zien het gemis van de stein van de meest des kundige van een i)i het geding zijnde gemeente (iemand los van de politiek) ernstig zal worden gevoeld. De kritiek dat Rijnmond niet of nau welijks tot activiteiten zou kunnen ko men achtte de Maassluise burgemees ter buitengewoon voorbarig en aller minst op zijn plaats: „De vorming van het besturen van Rijnmond vraagt meer tijd dan tot nu toe beschikbaar is geweest". De heer Van Dijck was ervan overtuigd dat toet beleid van het nieuwe lichaam stellig zal uitgroeien tot een verantwoorde bijdrage in de belangenbehartiging van hdc -gebied. Ih dezelfde vergadering stelde de raad gelden beschikbaar die op grond van de ontwerp-begroting van Rijnmond ten laste van Maassluis komen. Bij monde van de heer M. B. Duimclaar stelde de Partij van de Arlbeid snet de begroting akkoord te kunnen gaan in het vertrouwen dat de werkelijke uitgaven de ramenlngen niet al te zeer zuilen overschrijden. "Jl/fEJUFFROUW A. van Leeuwen, directrice van de „meisjes". teerd voelen. Zij zouden ook wel anders willen. Daarom verwacht Hij dat zij hun krachten zullen gebruiken om de wet te doen wijzigen. Zo besluit de heer J. Hasper, eud-ge- meente-secretaris van Rotterdam een artikel over Rijnmond in het „Tijdschrift voor Overheidsadmini stratie" van 20 januari jl. Dit is het tweede artikel van dezelfde hand over hetzelfde onderwerp, dat binnen korte (termijn verscheen. Eerder onderwierp de heer Hasper Rijnmond aan een kriti sche beschouwing in „Economisch Sta tistische Berichten". In dit artikel gebruikt de beer Hasper ongeveer dezelfde argumenten. Hij stelt o.a. dat Rijnmond een typisch voorbeeld is van hoe bet niet moet. Het is dilettan tisch 81 streetovertegenwoordLgers te la ten kiezen als men weet dat zij niets mo gen doen. En dat zes gecommitteerden bun dagen moeten vullen met bet nagaan of ergens onvolkomenheden zijn te ont dekken bij het overleg van de gemeenten. De beer Hasper zegt dat die gemeenten dat overleg toch al voeren en dat zij dat nollen blijven doen om de gemeentelijke belangen, waarmee Rijnmond geen ze"" gtandlge bemoeienis heeft te behartigen. Hij spreekt van een vrijwel onmachtig lichaam zonder wetgevende of uitvoeren de macht, dat delibereert over wat zou (kunnen worden gedaan en omringd is door ambtenaren die gestelde vragen met wedervragen zien beantwoord, ken publiekrechtelijk lichaam zonder adequa te taak; een lichaam dat van andermans handen en voeten gebruik moet maken om zich te bewegen. De heer Hasper twijfelt er niet aan dat degenen, die met Rijnmond zijn opge scheept, zich min of meer geoompromit- Men zou ook kunnen vragen om enige financiële (verantwoordelijkheid. Men zou kunnen herinneren aan de belofte van minister Toxopeus in de Tweede Kamer. Deze bewindsman beloofde wijzi gingen als van een mislukking sprake blijkt te zijn. Dat zou dan moeten blij ken uit het veelvuldig vernietigen van besluiten. Maar als men op besluiten van Rijnmond moet wachten blijkt de misluk king nimmer, zegt de heer Hasper, Het gaat er juist om dat er geen besluiten kunnen worden genomen. Uitvoerig gaat de heer Hasper de (voorgeschiedenis van Rijnmond na, ge zien in de snelle ontwikkeling die de Rotterdamse haven na de oorlog beleef de. Hij herinnert aan het overleg van Rotterdam met de andere gemeenten. Daaruit kwamen de plannen voor een centraal bestuurslichaam voort. Rotter dam wilde dat dit nieuwe orgaan zou kunnen handelen. De overigen vrees den de macht yan de Maasstad en toon den argwaan. Toen vond minister Toxopeus een oplossing. Rijnmond kreeg geen hande lingsbevoegdheid. Na deze ingreep kwam het „ontkracht uit de kliniek van binnen landse zaken tevoorschijn", zegt de heer Hasper. De oud-secretaris van Rotterdam kant zich ook tegen het getal van 81 leden, dat voortkomt uit de oorspronkelij ke situatie toen 21 leden de gemeenten zouden vertegenwoordigen en de overi gen zouden worden gekozen. Met zijn taak kan Rijnmond niet geluk kig zijn, vindt de hees Hasper. De raad is bevoegd een streekplan te maken, maar onlangs is dit voor het voornaam ste gebied van het rayon al vastgesteld. De richtlijnen en de aanwijzingen die het orgaan kan geven, wijzen ook niet op daadkracht. En dat Rijnmond zich kan wenden tot hoger of lager gezag als er "bezwaxen tegen bepaalde zaken, zijn kan wel eens een vervelend soort betutteling worden, meent hij. IJzersterke ijsbreker rond Denemarken De Isbjorn is een zusje van de Danbjorn, die reeds eerder in de vaart werd gebracht en samen vor men ze de top van de Deense ïjsbre- kervloot. Van de Scandinavische IJsbrekers zijn de twee nieuwelingen, (gebouwd op een werf in Odense) in. verhouding tot hun afmetingen de krachtigste. Men verwacht dat de IJsbrekers ijs van elke dikte kunnen breken, mits er voldoende water onder het ijs zit om te kunnen va ren. Voor de romp alleen al is ongeveer 1500 ton staal gebruikt, met een dikte van 3,2 centimeter. De steven zal met een vaart van vijf mijl per uur het ijs klieven. De bemanning telt 34 het schip is zodanig ingericht drie weken achtereen kan ken. koppei fat dat en en men ijsbre- De Isbjorn en Danbjorn zijn onge veer 80 meter lang en bijna 20 meter breed (zie foto). TYE sektie koopvaardij van de christelijke Internationale Federa tie van Vervoerspersoneel heeft onlangs in een vergadering te Parijs een resolutie aangenomen, waarin zij haar verlangens en wensen kenbaar maakt met betrekking tot de automati sering in het scheepvaartbedrijf. Zij spreekt daarbij als mening uit dat elke rederij die tot een dergelijke automatisering overgaat, zelf de taak heeft de grootste zorgvuldigheid aan de dag te leggen, hetgeen o m. inhoudt: het tijdig en uitvoerig over leg met vertegenwoordigers van het betrokken personeel uit de vakbewe ging, alsmede de eventuele inschake ling van deskundigen. Zij ziet voorts da heropleiding en omscholing van het door de automatisering getroffen personeel primair als de taak van het bedrijf zelf en legt er de nadruk op dat Iedere technische vooruitgang te vens sociale vooruitgang met zich mee dient te brengen. Voorafgaande aan deze resolutie was een rapport uitgebracht waaruit bleek dat de reders de technische vooruitgang en de automatte willen, benutten om de exploitatiekosten te drukken, met name de bemannings- kosten. Een nadeel hierbij jonnen echter de hoge kapitaalkosten. Da vakbeweging wil er nu tegen waken dat deze besparingen primair en te uitdrukkelijk in de personeels- sektor worden gezocht. Met erkenning van het feit, dat onder bepaalde omstandigheden vol staan kan worden met minder man kracht, waarschuwt de vakbeweging tegen overmoedige of te ver gaande personeelsredukties, die gevaren met zich meebrengen zowel voor de alge mene yeilighcid op zee als In het sociale vlak. Voor Nederland geldt, dat vrijwel overal en zeker op de grote vrachtschepen, de bemannings sterkte is teruggebracht tot het wette lijk minimaal voorgeschreven aantal. Een verdere reduktie is alleen nog mogelijk door gebruik van de elektro nica. De gedachten gaan zelfs uit naar een volledige onbemande machineka mer bij schepen met een vermogen tot 150C pk. nPOT doctor in de economische we- tenschappen is kortgeleden aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam gepromoveerd de heer H. J. Molenaar. Hij deed dat met de verdediging <van het proefschrift „Snelheidskeuze voor tramp- en lijn schepen". Promotor was prof dr. H. C. Kuiler. Uit de door de heer Molenaar ver richte studie blijkt dat men het er niet over eens is welke de juiste snel heid voor de .talloze typen koopvaar dijschepen is. Hij verbaast zich er over dat er vandaag de dag nog gepio nierd wordt op dit terrein. Een alge mene mening betreffende de manier om tot de juiste snelheidsbepaling te komen, bestaat nog altijd niet. De heer Molenaar veronderstelt dat het ontbreken van reakties op nieuwe studies bewijst dat er in rederskrin gen wel een algemene mening heerst. De landen van de EEG hebben vorig jaar 416 miljard kilowattuur electriciteit verbruikt, een stijging van 6.6 pet. Heft groeipercentage was echter lager dan dat van de jaren daarvoor. Er zou dus vertraging zijn ontstaan in de groei van de economische activiteit van de gemeen schap. Veel aandacht besteedde hij aan de verhouding tussen het opvoeren van de snelheid en het economische voor deel dat hierdoor ontstaat. Aan het eind van zijn proefschrift stelt hij dat kernvoortstuwing eerder ia de lijn- vaart dan ia de tank- en trampvaart zal worden toegepast. yOALS we reeds eerder schreven '-1 zijn er vorig jaar 32.179 schepen de Nieuwe Waterweg opgevaren, ruim 500 meer dan m 1964. Van dat aantal had bijna éénderde de Neder landse nationaliteit, namelijk 10.549. Het lijkt ons interessant nog wat cijfers te geven over de verhouding van de nationaliteiten van de andere binnengekomen schepen. Op de twee de plaats met 6.647 schepen staat West-Duitsland, met als derde Enge land (4.427). Met 2.716 schepen was Noorwegen vierde, met 1,026 Zweden vijfde, met 909 Denemarken zesde en met 797 Liberia zevende. Achtste was Frankrijk (672), negende Griekenland (474), tiende Finland (425), elfde Ame rika (382), twaalfde Spanje (371), der tiende België (335), veertiende Rus land (276), vijftiende Oost-Duitsland (270), zestiende Polen (222), zeventien de Panama (198), achttiende Italië (195), negentiende Japan (128) en twintigste IJsland (106). Van de volgende landen kwam slechts één schip binnen: Algerië, Bah rein, Canada, Equador, Ethiopië, Hon duras, Indonesië, Malta, Nicaraguay. TT ET passagiersschip Willemstad van de KNSM blijft in de vaart. Vorig jaar augustus besloot de rederij dit schip en de Oranjestad af te stoten, maar men schijnt hiervan nu te zijn afgestapt. De Willemstad zal namelijk 14-daag- se rondreizen naar Madeira gaan ma ken, te beginnen op 7 april. Vanuit Amsterdam zijn voorlopig afvaarten gepland tot 22 september. De reis gaat .via Southampton en Lissabon. Madei ra wordt na zes dagen varen be reikt. Na aankomst yan de laatste transat lantische reis <8 maart) zal de Willem stad een verbouwing ondergaan. De groepsaccommodatie zal bijv. plaats maken voor hutten voor totaal 26 pas sagiers. Totaal zullen dan 116 mensen kunnen worden vervoerd. Voor de kinderkamer komt een bar-bodega in de plaats. Bovendien zal de Willemstad als eerste KNSM-sehip een „richtingver- anderingsaan wijzer" krijgen, aange bracht op de zaling van de tweede mast Deze wijzer zal worden verlicht door 16 lampen van 100 watt elk. De officier van justitie bjj de Rot. terdamse rechtbank, mr, A. C. v. Spek, eiste vanmorgen tegen de me- taaibewerker acht jaar gevangenisstraf met aftrek. Eigenlijk was het drama begonnen in het huisje in Kinderdijk waar het meisje woonde. Daar had zij op een gegeven ogenblik verteld dat zij en Andries zich wilden verloven. Een felle reactie van haar ouders was het gevolg. Zij bleken zo gekant tegen de verhouding dat Debora besloot het uit te maken. Op 10 juni ging ze naar Gouda om de zaak met Andries te bespreken. Ze gingen samen wandelen en zo kwamen ze aan de Parallelweg. Andries was radeloos toen Debora hem vertelde het te willen uitmaken. De jongen was zo verblind dat hij in de berm van de weg zijn meisje met bei de handen de keel dichtkneep, net zo lang tot zij bewusteloos bleef liggen. Dat hij helemaal niet meer wist wat hu deed, bleek ook toen hij haar ten slotte enkele malen in het gezicht trapte. Op het bureau en later ook tegenover de ïechter-commissans vertelde Andries precies wat er was gebeurd. Later, na het psychiatrisch onderzoek in Utrecht, kwam hij op die verklaring terug, zoals ook nu tijdens de rechtszitting. AM het k doboc bover ROTTE Thomasse dag 2 fel san Hoek heeft een ïaad aan ■fcjd die 1 Hoek zal summier steld, wa land mee avondure: f Burgem iiur in de ":en door Ie heer i aorden. gi Jrijven, 1 ichappij lismede a res Op v Él welh< gebracht is aldi Bek facel Ofschoon de president, mr. RL 3. Bgun- ner, hem de eerder afgelegde verkiarin- gen voorhield, bleef hü erbij, dat hij de feiten niet ontkende („dat mag ik niet"), maar hield vol, dat hf) zich niet kon her inneren hoe het drama zich precies had afgespeeld. Ook verklaarde hij, dat hij het echtpaar had aangehouden, omdat hjj dacht dat liet noeis ie nog leefde en hulp voor baar wilde halen. „U hebt eerder verklaard, dat ineens het plan bij u opkwam om haar te do den en dat u haar pas hebt losgelaten toen u zag dat ze dood was", aldus de president. „Ik begrijp wel, dat u zeil ifom De gruwt van hetgeen u "gedaan hebt en Km zelf het is ook een algemeen menselijke f Avon eigenschap om te proberen voor zich- K,acj in zelf de zaak goed te praten-" „Ik pro- jlLester i beer niets goed te praten", weerlegt de SL verdachte, „Maar het is zo moeilijk om 'j_,_ het te vertellen." In februari van het vorig jaar had de man kennis gemaakt met het meisje. Hij f~ bediende zich daarbij van een andere naazn, omdat hij zijn verleden hij bad |fnf een natuurlijk kind voor haar wilde ïmssDstui verbergen. Hij deed zich voor als een rijk (toieesier man, wiens ouders m Italië verbleven, l Hij vertelde ook dat hij een bijzonder ge- a ROTTE! fortuneerde oom m Den Haag had: aöe- V. heef maal verzinsels. Het psychiatrisch rap- jZaanlands port 'kenschetst hem dan dok als leugen.- pf.V. m achtlg en bovendien gespeend van ver- pan deze aatwoordelijkheidsgevoel en sterk onder Hm geslote invloed van zijn moeder. p2la ton totaal 2900 si De sche toestand jgrerd in df Allengs 'begonnen de ouders van zijd lp oktober meisje hem te wantrouwen en tenslotte Nautiel verboden zij de omgang tussen Andries Schepen ir en Dora. Het meisje kreeg het consigne fanriere va haar ring terug te geven. Dat deed zij giieuwe set ook, „maar alleen om aan te tonen hoe veel zij van mij hield. Ze wilde mij met in de steek laten. Maar ineens zei ze: „Jij moet die kant uit, ik ga die richting uit. Ik kan het niet volhouden. Toen heb ik het schijnbaar gedaan". De psychiater is van oordeel, dat er op het moment van het misdrijf sprake was van een kortsluiting. De verdachte wordt in verminderde mate toerekenbaar geacht en men acht recidive niet uitge- :SEROO£ ;oud op c ierooskert gVOMltl VI* Aiavu HUIK SVMIMfU *«VM «O" sloten. Daarom wordt in het rapport een j»Je ai zov< niet te lange onvoorwaardehjke straf ge- pn uit ïiitjb ic lange uuvuui nacuucjjjAC auoz eist, gevolgd door een onvoorwaardelijke °?ge ter beschikking stelling. Verdachtes raadsman, mr. M. Ver- burgh, achtte het merkwaardig dat de foor het oj [en. Er is leer naai iezen ei raven noj in wach pond wa officier dit advies niet volgt „Wij weten J^ert het niet' waardoor deze kortsluiting is ont staan. En zo lang we dit niet wetea kunnen we recidive niet voorkomen. Als hem een gevangenisstraf moet wor den opgelegd, dan een zo kort moge lijke." „Ik wil zo gauw mogelijk verpleegd worden, als Is het voor tien jaar," zo zei de verdachte aan het slot van de zitting. Uitspraak over veertien dagen. U CV an een onzer redacteuren) ROTTERDAM GecL Staten verwaai-1| ten van de inwerkingtreding der "Wet Openbaar Lichaam Rijnmond vooralsnog geen personeelsbeminiging, Wat de pro vinciale bemoeiingen betreft moet men in dit verband voornamelijk denken aan het gebied van de ruimtelijke ordening, zo zegt het college in de memorie van antwoord inzake de begroting. Op dit punt hebben GS een toezicht thouden.de taak behouden terwijl ook veelvuldig ambtelijk overleg met Rijn mond nodig zal zijn. Hoe de samenwer king zal verlopen is nog niet bekend. Overleg ligt in de bedoeling. Tevens zijn GS van plan ook buiten de wettelijk voorgeschreven gevallen contact te onder houden met het Rijnmondbestuur over zaken die het gebied raken. Het komt het college juist voor da- Rijnmond voor de door de provincie te zijnen behoeve eventueel te verrichten arbeid een vergoeding gaat betalen. ROTTERDAM Met een baal coeosve* zeis is maandagmiddag de 33-jarige ha venarbeider J. Zijdemans van de Breu- dijk in het ruim van het s.s. MariekerK gevallen. Hij is met een wond aan de onderlip en een gescheurde milt naar het Zuiderziekenhuis gebracht. ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM Economische Hooge- sch. Kand econ. wetensch.: C. W. M. V-1 Uzendom, P. J. J. Lesuis, Rotterdam; J< i L. de Poorter, M. Zoetewei, Den Haag: J- j Rebanort, C. Verhage, J. G. Veenbergea f Rotterdam: doch econ. wetensch.: J. P- I da Kleermaeker, Wassenaar; J. L. vlak P. M. Kempen, Rotterdam; G. Molenaar, Xoorburg.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2