Rotterdamse kroniek Hervormde verkoop start gemeente kerkenspeldjes Groen betaalt de overtocht voor Vietnamese kinderen J. H. H. Kuiper Rijden zonder rijbewijs drie dagen hechtenis Kolpabad krijgt nieuw instructiebassin AGENDA AAN DEIUN I' rozenberg Kunstcentrum zeer enthousiast f „Heerlijk duurt het langst" komt in Passagetheater met pensioen r Toonkunsteoncert Passagetheater Hans de Blois zag veel moois Sociëteit GuiUaume gaf culturele avond Monteur (22) krijgt lichtere straf Zware straffen voor rijden zonder papieren Burgerlijke stand Hoge boete voor veroorzaken botsing Plastic Industrie Directeur PTT Voor de derde maal NV. M herenregenjassen sportcolberts jongenscostuums winterjassen jongenswinterjassen jongenscolberts costuums jongensregenjassen pantalons terlenka SCHIEDAMSEWEG 73 TEL.232714 ROTTERDAM DE ROTTERDAMMER Vandaag.... Sh §i m m WIJ GAAN DOOR MET ONZE VOORDELIGE AANBIEDINGEN IN: u Pagina 4 DONDERDAG 27 JANUARI 1966 TN het etadirait „draait" een primeur. Sedert enkele dagen is de uitgifte van paspoorten uitermate versneld. Deze twee voordeden voor het publiek zgn daarvan het gevolg: Men hoeft maar één keer de be trokken afdeling te bexoeken en het geheel duurt slechts een half uur. Een service aan h« pnhiiek die rear doelmatig werkt. Tien. duizenden paspoorten worden per jaar op de afdeling bevolking, burgerlijke stand, verkiezingen en militaire zaken uitgereikt. Vorig jaar kwam men tot 75.000. Per dag gaan er buiten het seizoen 200 a 250 Van de» belangrijke documenten de deur uit 'Als het zomer gaat worden stijgt dit aantal tot een 800. Ongeveer een jaar geleden werd de heer D. Jansen Verplanke (48) hoofd van deze afdeling. Tevoren was hjj hij het ministerie van binnenlandse zaken rijksinspecteur van de bevolkingsregisters. Onder z\jn leiding heeft de afdeling in het atadhuU (waar een 240 mensen werken) de Uitslagen van de Eijntnondverkiezingen verwerkt. De nieuwe afdelingschef is zich gaan bezinnen op de paspoortenuitgifte. Hij kwam tot do conclusie dat de gang van zaken kon worden versneld. De heer Jansen Verplanke streeft er in het algemeen naar het werk van zijn bij uitstek dienst verlenende afdeling zo doelmatig mogelijk te maken om het publiek een grote mate van service te verlenen. Uit dit streven resulteerde de nieuwe procedure. Wie een paspoort komt aanvragen krijgt nn een ge stencild papier. Daarop staat wat er ge» betnrea moet om zn'n document klaar te maken. Het beet „Botterdam is de enige gemeente waar u op de behandeling van nw paspoortaanvraag kunt wachten en waar n niet genoodzaakt bent tweemaal naar het stadhui» te gaan." En de tekst vervolgt: „Wilt u In het licht hiervan het niet te ver mijden oponthoud zien? Over enkele ogen blikken is ook uw pas gereed en wordt nw naam aan loket 21 afgeroepen. Daarom nu alvast: „Goede reis!" Dit alles kan men lezen terwijl men rustig zit te wachten in een wachtkamer, dus niet meer op de bank hij de balie in de grote „zaal met de palmen". Wie binnenkomt wordt door een bode opgevangen. Die noteert een aantal gegevens op een kaart en tevens de tijd van binnenkomst. De kaart gaat op weg door de afdeling. En nu komt de-versnelling: zodra de ambtenaren zo'n kaart krijgen geven zij op de speciaal voor dit doel aan geschafte telex een seintje naar het hoofd- bureau van politie. Daar verifieert men uw gegevens en het antwoord komt snel. Van «J politiële melding hangt de verdere gang van zaken af. Heeft de ambtenaar de gewenste bevestiging dan kan bij een boekje klaarmaken en het paspoort uitreiken. Bij de afgifte wordt weer de tijd opgenomen. Men doet dit om zelf te kunnen zien of het tempo kan worden gehandhaafd. Het is dus allemaal betrekkelijk eenvoudig. Gewoon een kwestie van bundeling der handelingen met behulp van moderne apparatuur. De heer Jansen- Verplanke is zeer tevreden over de resultaten die in korte tijd werden geboekt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. Aan de financien er niet bepaald rooskleurig voor voor staan, is men dezer dagen in de Hervormde Gemeente te Schiedam begonnen met een SCHIEDAM Woensdagavond concer teerde bet Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Franz-Paul Dec ker in bet Passage-theater, dat helaas weer matig bezet was. Tijdens dit con cert, dat onder auspiciën stond van de Maatschappij „Toonkunst" traden alle vier violisten-concertmeesters van het orkest solistisch op in het concert voor 4 violen, strijkers en cembalo van Antonio Vivaldi. De avond werd geopend met de aantrekkelijke 73e symfonie van Joseph Haydn, naar het laatste deel bij genaard „La Chasse". Het orkest gaf er m decem ber vorig jaar al een geslaagde uitvoe ring van tijdens een Rivièra-hal-concert. Ook nu was het luisteren naar dit levens blije werk een waar feest, dat zijn bekro ning vond in de bruisende finale. Het publiek, dat buitengewoon gul met applaus was. bleek niet minder enthousi ast na de uitvoering van Vivaldi's con cert. en terecht, want Gabor Radnai, Erzsebet Horvay, Daniel Otten en Jan-Magne Böbak hebben in uitstekende onderlinge samenwerking hun partijen muzikaal, zuiver en stijlvol gespeeld. Het sterk verkleinde strijkersorkest, bestaan de uit vier alten, cello en contrabas heeft samen met de cembalo-spelende dirigent voor een doorzichtige begeleiding zorg gedragen Na de pauze werd nog een indrukwek kende reproduktie gegeven van de „nood- lots-symfonie", de vierde in f-klein, op. 36 van Peter Iljitsch Tschaikowsky, Wat is het toch eigenlijk jammer, dat de com ponist het werk niet heeft laten eindigen met het flonkerende pizzicato-scherzo, dat wel als het hoogtepunt van deze overigens voortreffelijk geïnstrumenteer de compositie kan worden beschouwd. Het eerstvolgende Toonkunstconcert, woensdag 16 maart a s„ zal eveneens door het RJPh.O, worden verzorgd, maar dan onder leiding van David Zinman. Als solist zal optreden de sopraan Mari lyn Tyler. P, V. speldjes-aktie. De speldjes zijn bijzonder origineel van uitvoe ring. Men heeft er de vier her vormde kerken voor genomen, namelijk de Grote- of St. Jans- kerk, de Bethelkerk, de Vredes- kerk en de Opstandingskerk. Geen betere emblemen had men juist voor dit doel kunnen kie zen. De speldjes zijn bovendien nog ver krijgbaar in vier kleuren, namelijk zwart met gouden opdruk, zwart met, ■witte opdruk, wit met zwarte opdruk en wit met rode opdruk. De prijs is een gulden per serie van vier stuks, die keurig op een klein vouwblad zijn geprikt. Op het vouwblad staat duidelijkheids halve vermeld: „Door het kopen van deze speldjes van de vier Hervormde kerken van Schiedam steunt u ons werk Aan de achterzijde van het vouwblad staat vet gedrukt: Laat deze speldjes aan anderen zien (Want van kijken komt immers kopen-red.) en -de verkoopadres sen, o,a. Kerkekantoor Herv Gemeente Lange Kerstraat 35, J F. W, Griep, Noordvest 135, D. Krommenhoek, Rotter- damsedijk 201 D, telefoon 266613, J. A. v. d. Peppel, Rotterdamsedijk 174C, telefoon 267015, P de Pijper, Burg. Honnerlage Gretelaan 157, Gebouw Sursum Corda, Nieuwstraat 12 Belangstellenden buiten Schiedam ontvangen de speldjes per post na ontvangst van overschrijving op gironum mer 213418 t.mv. J. A. v. d Peppel, Schie dam, met vermelding van „speldjesak- tie". De speldjes kosten dan j 1,25 per serie, inclusief portkosten. H§ kon nog niet zeggen of het aantal aan vragen voor paspoorten meer dan normaal zal gaan sty gen als het publiek eenmaal weet zo «tel te worden geholpen. Straks zal men zdf» aan de gevel van h« stadhuis kunnen zien hoe lang het duurt. Op een lichtbak cal de gang van zaken kenbaar worden gemaakt Wie bet dan nog te lang vindt kan even een straatje om gaan, De heer Jansen Verplante heeft nog iets veranderd. Het aangeven van geboorten gaat nu ook sneller. Tot dusver moest de vader naar de bevolking en naar de burger lijke stand. Dat is niet meer nodig, hjj kan nu by een loket de zaken afhandelen. „De Rotterdammer heeft niet veel tijd", zegt de vooruitstrevende afdelingschef. Wjj als over heid moeten daar rekening mee houden en dus snel werk leveren." (Tan een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hans de Blij, leerling van de Nieolaas Beetsschool, heeft op een originele manier een verslag gegeven van het bezoek dat hij met zijn klas aan het politiebureau heeft ge bracht Het opstel op rijm dat hij maakte, leverde hem een jongens boek op dat hem overhandigd werd door de commissaris van poli tie dr. C. N. Peyster. De kijk van Hans op het politie werk is als volgt* „Tc Ben op het politiebureau geweest/ Het was voor mij een reuze feest./ 'k Zou er voor straf niet graag verkeren/ Maar wel om zo eens wat te le ren./ Want als je ziet hoe alles gaat/ Is dat beslist de moeite waard,/ Hoe ze een dief te pakken krijgen/ En later in z'n cel zit te hijgen,/ En dan die auto's met mo bilofoon/ Ze geven een tweehoorci- getoon. 'k Was blij dat ik dit alles zag/ *k Vind dat je veel van de politie mag-/ Om zo maar in "t bureau te lopen/ Zonder een kaartje ervoor te hoeven te kopen./ 'k Hoop dat ik nooit voor kwaad er kom/ Want heus de politie is lang niet dom./ Ze hebban volop apparaten/ Je loopt dus heel gauw in de ga ten./ De middag die was gauw voorbij/ Maar 'k vond het interes sant voor mij." SCHIEDAMDe Sehiedamse Jazz So ciëteit GuiUaume hield woensdag in ge bouw Irene haar tweede experimentele culturele avond. De belangstelling hier voor was redelijk. Mario de Groot, stu dent aan de sociale academie, cabaretier en chansonnier, zong aardige levenslied jes, die hij met zijn gitaar begeleidde. Anneke Bakker <18) en Dini Paerels (18) gaven eveneens hun medewerking. Evenals de vorige maal lag er weer de nodige lectuur ter beschikking van de aanwezigen, die ook hun grammofoonpla ten konden meebrengen, want men had een plek-up. De jongelui toonden zieh zeer enthousiast over deze tweede cultu rele avond. De derde wordt op 16 februa ri gehouden. De heer P. van den Boom, directeur van de Sehiedamse Gemeen schap woonde de contactavond bij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aangezien de musical tegenwoordig op een buitengewone belangstelling van kenen, heeft het Kunstcentrum de zijde van het publiek mag re> Schiedam gemeend er goed aan te doen de door zijn première reeds vermaarde Nederlandse musical „Heerlijk duurt het langst" van Annie M. G. Schmidt, op muziek gezet door Harry Ban- nink, voor twee avonden, name lijk op dinsdag 8 en woensdag 9 februari naar het Passage Thea ter, te halen. We zijn er ontzettend gelukkig mee, aldus het bestuur van het Kunstcen trum. Dat kan trouwens ook wel, want deze vaderlandse musical werd bij zijn première op 2 oktober 1965 te Amster dam unaniem door pers en publiek op geestdriftige wijze ontvangen. Het nieu we de La Mar Theater was drie maan den lang uitverkocht. De muziek van „Heerlijk duurt het langst" is van Harry Bannink. Deze 35- jarige componist en musicus schreef on der meer liedjes voor Wim Sonneveld. In deze musical worden een twaalftal Neder landse liedjes ten gehore gebracht, die men ongetwijfeld tot het beste op dit terrein mag rekenen. Hoewel er inmiddels een grammofoon plaat-opname is gemaakt en de plaat ook In de handel is gebracht, werd besloten deze plaat nog niet voor radio en/of televisie uit te zenden om de verrassin gen in de tekst en de muziek nog niet prijs te geven. De toernee in Nederland is op I janua ri begonnen. Zij zal drie maanden duren en men zal in alle grote steden optreden. Door het overweldigende succes heeft de produktie het gehele ensemble een (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De actie actie „Kan het Groen een men senleven redden?" die geduren de drie dagen op het Groen van Prinsterer Lyceum werd gehou den heeft 5.000 opgebracht. Paul van de Velden een leerling van de 4e klas van de HBS B afdeling had Iets gelezen over de Nederlandse afde ling van de Zwitserse stichting „Terres des Hommes" die zich ten doe! stelt zieke Vietnamese kinderen naar Neder land te laten komen. De overtoch voor een kind kost tweeduizend gulden. Paul dacht: „Waarom zouden wij op school niet het geld bij elkaar kunnen brengen voor de overtocht van een kind?". Maandagmorgen kwam hij met zijn plan bij de rector drs. R. van den Bosch en die stemde direct toe. Dezelfde dag nog is Paul met de actie gestart. Aanplak biljetten en stencils werden vervaardigd en het resultaat van die eerste dag was ƒ2000. Dinsdag was dat bedrag al opgelo pen tot 3 500. Iedereen was enthousiast voor het plan," zegt PauL Er werd dan ook door praktisch iedereen van de 1300 leerlingen van bet Groen gegeven en ook de docen ten lieten zich niet onbetuigd. Woensdag de laatste dag van de actie kon Paul, die hulp bij zijn actie heeft gekregen van Rommert Kruithof, de ba lans opmaken, Toen bleek dat men het prachtige bedrag van ƒ5009 had binnen gehaald. Met andere woorden de over tocht voor twee en een half kind. Paul heeft al leerlingen van andere scholen gesproken en hij hoopt dat daar de actie ook zal worden gevoerd. Dan kan er ongetwijfeld nog veel meer worden ge daan. Gezien het fantastische succes op het Groen moet er nog meer inzitten. MAASSLUIS Het Haagse gerechts hof veroordeelde een 22-jange monteur uit Maassluis tot een jaar gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaarde lijk met aftrek van het voorarrest De monteur had zich schuldig gemaakt aan inbraak in een fabriek te Maassluis, waar hij enkele pakjes sigaretten en wat geld had ontvreemd. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde hem tot een j aai en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarna de mon teur in hoger beroep was gegaan. De drank bleek in zijn leven een grote rol te hebben gespeeld, maar hij heeft nu het voornemen zijn leven te gaan beteren. Bovendien maakt de monteur kans op een schip te worden geplaatst. De procureur generaal had twee we ken geleden een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaar delijk nyet aftrek van voorarrest. nieuw jaarcontract aangeboden, wat een unicum is in de ongesubsidieerde sec tor. Medewerkenden aan deze echt-Neder landse musical zijn Conny Stuart, André van den Heuvel, Wmmfred Bosboom, Freddy Albeck, Leen Jongewaard, Franci- ce ter Linden en Rob van Houten in -de hoofdrollen, met een koorballet van 12 leden en een orkest van 6 man. De regie en choreografie zijn '"an de Canadees Gordon Marsh, die voor de tekstregie wordt geassisteerd door Henk van Ulsen. De dekors en kostuums zijn van Jothan Greter en Frans Vossen. De kostuums van mevrouw Stuart zijn ont worpen door Max Heijmans. Company- manager is Jack Bow. R'darn mach 6 8-13 (Van een medewerker) SCHIEDAM Een bijzonder ernstige waarschuwing gaf de officier van justitie mr. J. van Leeuwen woensdagmiddag aan J. v. E. uit Schiedam die zonder rijbewijs had gereden in een auto, die bovendien niet was verzekerd. E. die de verzekeringspapieren op de zitting niet bij zich had, zal zich op één der volgende zittingen moeten verant woorden, maar kreeg alvast de waarschu wing. mee, dat, wanneer zijn papieren niet m orde zouden zijn, hij een ongelofe lijk zware straf zou krijgen, evenals alle anderen, die zich na hem voor een derge lijk feit moeten verantwoorden. Het heeft geen enkele zin, sprak de officier, om een voorwaardelijke straf (zoals voordien altijd is gedaan) op te leggen aan iemand die zich niet op de weg mag vertonen. Daarom, vervolgde hij, worden de straffen in het vervolg onverbiddelijk onvoorwaardelijke hechte- Nederland, verklaarde hij, zijn figuurlijk gesproken, een eeuw achter bij andere landen in Europa wat betreft de verplichte verzekering en het is daarom zaak dat we nu ze eenmaal is ingevoerd deze achterstand inlopen door extra scherp te letten op de verzeke ring van de weggebruiker. VEILING WESTERLEE DE LIER, 24 jan. Andijvie 1.25—1.34, 520 kg. spruiten Al 1.67—1.41. Id.OOo, AI909 kg, spruiten AI 1.67—1.41. lO.OOO. All 6—91, BI 1.55—1.63. Bn 77—83, Cl 1.34, Dl .09—1.25. wdtlcf 1.22—) .25, 200. stoofsla 87—1,03, 40o uien 18, I.ooo, boerekool 4353. 540 nrei AI 1.05—1.42, 1.000, BI 96—98, selderij 1014, 600 bos, knolselderij 35—:». 370 stuks, sla I 26-2—4314, 80.000 krop, II 2011,—30, 22—26. Cl SCHIEDAM Geboren: Arnoldus PW zv A de Ruiter en C M Hoenderkamp: Johan nes B N zv J W Vollebregt en. G A M KIOOS. Overleden: P Jongebreur, 63; A van der Schalie, 76; K Zwager, 77 wed van. de Lan£- kruis. (Van een medewerker) SCHIEDAM Een bijzonder zware straf werd tijdens de zitting van het Sehiedamse kantongerecht opgelegd aan de Rotterdammer J. Ldie .op een voor- rangsweg geen vrije doorgang had ver leend aan een van reehtskomende vracht wagen. „Dat zult u met ontkennen", merkte de kantonrechter op, nadat hij de dagvaarding had voorgelezen. L. schud de ontkennend zijn hoofd, een een ge baar dat hij ook maakte toen even later de kantonrechter uit het officiële papier oplas dat L.'s snelheid op dat moment ruim 40 kilometer had bedragen. Hooguit dertig kilometer was de me ning van de verdachte, die als verdedi ging aanvoerde dat hij had zitten praten waarbij hij zijn aandacht niet geheel en al bij de weg had gehad. „Het was een knots van een aanrijding", zei de officier van justitie in zijn rekwisitoor, waarin hij opmerkte dat hij gezien de omstan digheden volkomen begrijpelijk was dat de vrachtwagen met onverminderde snelheid de kruising opreed. Hij eiste tegen L. een boete van 150 gulden of 30 dagen. L. schrok zichtbaar. Ik geloof, zei hij tegen de kantonrechter, wel dat ik ge straft moet worden, maar op zo'n manier lijdt mijn gezin daar ook onder. Het was een redenatie, die voor mr. Van Vloten geen hout sneed. Stel, zei hij, dat die ander nu een geen zware vrachtauto was geweest maar een bromfietser. Dan had den hij en zijn gezm hun hele leven geleden over de gevolgen van uw ge drag. Het was een ongeluk, wierp L. tegen. Het was gèèn ongeluk, antwoordde de kantonrechter, het was een fout. Een voor die fout, met voor de aanrijding wordt u hier gestraft. Het werd 100 gul den of 20 dagen. VLAARDINGEN Woensdagmiddag heeft de heer J Madern het nieuwe be drijf van zijn vriend de heer O Bergsma geopend. De heer Bergsma heeft na een huisvesting van vijf jaar in de Ooster straat zijn zaak zo zien uitbreiden, dat hij veel meer ruimte nodig had. Die was er in de Arnold Hoogvlietstraat. Hij heeft daar nu een bedrijfsruimte met een oppervlakte van 600 vierkante meter. De plastic industrie heeft zich gespecia liseerd in het vervaardigen van recla me-artikelen en het bedrijf is op dit gebied een van de grootste in het land geworden. Alles wat aan plastic reclame borden en dergelijke wordt gemaakt komt voor een zeer groot deel bij Bergs ma vandaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op 1 februari zal de heer J. H. H. Kuiper, directeur van het postkantoor wegens pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. Hij is voorne mens op zaterdag afscheid te nemen van het personeel en enkele genodigden. Dit zal geschieden ut een bijeenkomst, die om drie uur 's middags zal worden gehouden m de hal van het postkan toor aan de Tuinlaan, .ingang Plein Eendracht De heer Kuiper werd op 8 januari 1901 te Dalen in Drenthe geboren. Hij be zocht daar de -agere school en daarna m Coevorden de 5-jarige Rijks-HBS, die hij op 18-jarige leeftijd verliet. Ver volgens werd hij in Nieuw-Amsterdam kantoorbediende bij de P.T.T. In 1928 trok hij naar het westen van het land en werd hij benoemd tot chef van het telegraafkantoor te Amsterdam. In 1946 werd hij postdirecteur te Steenwijk en daarna te Meppel. Tenslotte werd hij m 1953 benoemd tot directeur te Schie dam. De heer Kuiper zal voorlopig wel in Schiedam blijven wonen. Hoewel zijn geboortegrond, Drenthe hem natuurlijk blijft trekken. Overigens zal hij zich niet vervelen, want hij is een groot liefhebber van goede literatuur. (Van een medewerker) SCHIEDAM Een vis- ie zaken die wonsdagmorgen tijden ce zitting van het Sehiedamse kant '^re-echt werden behandeld was die tegcu, de Vlaardlnger J. v. D., die zonder rijbewijs zijn auto had bestuurd. Is dat juist? informeerde de kanton rechter. D. knikte. Hebt u nu een rijbewijs? vroeg de kantonrechter verder. D. weinig spraakzaam knikte ten tweede male maar nu ontkennend. Mijn collega rijdt momenteel, zei hij na een tijdje aarzelend. De officier van justitie was over de overtreding van D. weinig te spreken, temeer daar het ds derde achtereen volgende maal was, dat D. werd be trapt en dat terwijl hij bovendien nog in de proeftijd was, die onverbrekelijk verbonden is aan elke voorwaardelijke straf. Het is de derde maal, besloot hij zijn rekwisitoor, en tot D., nu mag n driemaal raden wat ik ga eisen. D. zweeg. Drie dagen hechtenis onvoorwaarde lijk, zei hij terwijl hij dossier overreikte aan mr. W. E. van Vloten, het is nu genoeg geweest. D, vond bet hijzonder veel, maar de kantonrechter was in dit geval niet te vermurwen. Het spijt me voor u, besloot hij zijn vonnis, maar u hebt het er zelf naar gemaakt. D, kreeg drie dagen onvoorwaardelijk, conform de eis. J. A. J. S., uit Vlaardingen, moest zich bijgestaan door zijn raadsman ver- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Kolpabad moet er een instructiehad bij hebben om het schoolzwemmen voor leerlingen van de derde klassen van het l.o. op een keer per week te brengen. Dat is namelijk de wens van de gemeente lijke inspecteur en de consulent voor de lichamelijke opvoeding in de inspectie Den Briel. De capaciteit van het instructiebad is onvoldoende om aan de vraag naar schoolzwemmen, eigen zwemmen en aan de wensen voor het schoolzwemmen zoals deze nu liggen te voldoen. De raad wordt daarom voorgesteld een tweede Instructiebad te laten bouwen. Gedacht wordt aan een bad met een beweegbare bodem zodat het zowel kan worden gebruikt voor instrnctie als voor gewoon zwemmen in diep water. De kosten voor het maken van een definitief plan komen op 24.000. antwoorden omdat hij te hard had gere den. Het was reeds de vierde keer dat S. een dergelijke overtreding had begaan, vandaar de raadsman want de rechterlij ke macht pleet in dergelijke gevallen er van uit te gaan dat de maat dan meer dan vol is. De officier van justitie mr. J. van Leeuwen zei in zijn rekwisitoor dat het aantal overtredingen al veel te veel te vinden, hoewel hij er aan twij felde of in dit geval de voorwaardelij ke ontzegging wel op zijn plaats zou zijn, omdat er een tamelijk lange tijd tussen de verschillende overtredingen lag. Hij besloot tot een boete yan 75 gulden of vijftien dagen. De raadsman van S. was het met die eis vokomen eens en zei dat hij blij was dat aan deze laatste overtreding geen verdere consequenties dan een geldboete werden verbonden. Uitvoerig ging hij in op de persoonlijke omstandigheden van zijn cliënt, die hij schetste als een hard werkend mens, die naar hij met klem beweerde zijn auto hard nodig had. De kantonrechter bleek het in zijn von nis niet geheel eens met de officier, met name waar het het tijdsverloop tussen de overtredingen betrof. Ik wil, begon mr. Van Vloten, vooral die eerste overtre ding niet zo zwaar laten wegen, maar dan blijven er altijd nog drie over en drie is hier in Schiedam nog altijd te veel. Ik geloof, vervolgde hij, dat ver dachte in het vervolg zal trachten deze overtreding niet meer te begaan, maar ik wil toch een verzekering daarvan. Hij veroordeelde S. tot een boete van 75 gulden of vijftien dagen plus een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Sursum Corca: Tamboers- en Pijpers korps Harmonie, vergadering, 19.30. Chr, Sociale Belangen: Rhetoriea, spre ken in het openbaar, 20. Irene: NCBO, contactavond, 20, De Rank: Chr. Gymn. Ver. Animo, jaar vergadering, 20. Magna!!» Dei-kerk: A.R. Kiesver. Ne derland en Oraje, ledenvergadering, 20. VLAARDINGEN In verband met de verbreding van de Schiedamseweg wij de gemeente bet pand Schiedamseweg 10, waar in het Algemeen Ziekenfonds Vlaardingen is gevestigd aankopen. Het AV wil wel weg, maar het wenst in ruil voor de grond aan de Schiedamseweg grond op de hoek van de Ridderstraat-Markgraafstraat om daar een nieuw gebouw te zetten. a "PEN STAD als Rotterdam is eigenlijk een hoop problemen opeen. Wereldhaven nummer één wil een moderne stad zijn, met een metro, met gelede trams, met een paar tunnels en nieuwe brug gen. met een universiteit als het kan, met een computer voor de verkeersleiding in de Maastunnel met een.... en noem maar nog het een en ander op. Maar diezelfde wereldhaven nummer één met al dat moderne gedoe laat al dat mooie verkeer door straten rijden waarvan er vele zijn die gebouwd zijn voor paard en wagen en toen al eigenlijk te smal waren, de Nieuwe Binnenweg bijv. We zitten er nu eenmaal mee en dan moet er geregeld worden om de krappe beschikbare ruimte eerlijk te verdelen. En kijk, daar ligt dan zo'n probleem. Bij welke regeling ook, er wordt altijd wel iemand kwaad. Neem nou die Nieuwe Binnenweg, 's Morgens en eigenlijk de hele dag, staan er links en rechts de auto's van de winkeliers. Er blijft geen plekje over. Maar de filialen van De Gruyter, Van Albert Heyn, van de modewinkels, van de slagers, kort om al die winkels moeten bevoor raad worden. De wagens kunnen, op een enkele uitzondering na, niet langs het trottoir staan. Ze staan dus op de „rijbaan" en op de tramrails. En dat is dan probleem nummer twee De mopperende tramreizigers die toch al zo ge plaagd zijn, moeten weer extra wachten. Ik vraag me af of hier in het Rotterdamse stadscentrum niet de zelfde regeling is toe te passen als in veel buitenlandse steden. Van 's morgens voor de drukte tot 's avonds na de drukte is het cen trum voor vrachtwagens gesloten. Ho, ho hoor ik u zeggen, kan dat zo maar. Dat weet ik niet, maar het zou te proberen zijn, bij ons bijvoorbeeld slechts tijdens de spitsuren. En nu ik toch bezig ben, Zou het onuitvoerbaar zijn om het ophalen van huisvuil in het cen trum ook 's nachts te laten uitvoe ren, met de plastic emmers wordt geen lawaai meer gemaakt? De Ro- teb zou dan tevens het aantal auto's sterk kunnen verminderen. Natuurlijk, het kost wat meer geld, want niemand gaat vrijwillig *s nachts werken. Maar op het ma teriaal wordt weer bezuinigd. Ik geloof dat dit soort maatregelen de vlotheid van het verkeer, zeker in het centrum, zullen bevorderen. Maar of het ooit zo ver zal ko men? Ik betwijfel het... I i b r 1 VAN V KI ie HET bestaan van de pu blieke tribune bij de gemeente raadsvergaderingen weet u nu wel af. Maar weet u dat er nog meer tribunes zijn waar je terecht kunt? Bijvoorbeeld in het Ge rechtsgebouw aan de Noordsingd 113. Er zitten daar iedere dag wd „stamgasten", meest wat oudere mensen, die komen glimlachen bij de politierechter of die de behan deling van spectaculaire zaken zelf willen bijwonen. Maar er is nog meer plaats. Nu moet u niet denken dat u, als u samen met echtgenoot ol echtgenote ter rechtbank wilt, naast elkaar kunt zitten. Dat is er niet bij, de sexen worden in de zittingzaal zorgvuldig gescheiden. Desondanks is er toch wel hed wat te beleven. Bij de politierech ter (maandag, woensdag en vrij dag, vanaf half tien tot ongeveer twaalf uur) is er altijd wel een „lachertje". Mr. Heynsius en mr. Jolles zijn ook blij als tussen alle verkeerde daden die „voorkomen" de humor niet verloren blijkt te zijn. En wat de rechtbank (dins dag en donderdag) betreft: dat rijn de grotere zaken: diefstallen, inbraken, mishandelingen en ernstiger. Koffie krijgt u er niet. Wel deco rum. Zoals: opstaan wanneer d# rechter binnenkomt en weggaat, de aanblik van de fraaie toga's van rechterlijke macht en advoca ten en de fraaie buigingen die to en uitgaanden in de richting van de groene tafel maken. Je kunt e lachen en huilen, in deze zaal waar het menselijk leven zich in gecomprimeerde, soms zeer realisti sche, vorm afspeelt. G ej rsi V, yi p - hi ■hi Ti lh ■J ;P< W w d( £3 :w G 37 B 94 ZIE ONZE ADVERTENTIE WOENSDAG 12 JANUARI d 3 e b di Ui li st zi 2£ tl a ti zi iï

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2