Lucht van kattenurinedringt huizen binnen Rotterdam zoekt naar oplossing vLmftw&MF*' BUNA HALF MILJOEN SIGARETTEN IN BESLAG afwachting van een mo i Geen schadevergoeding na g I Dit jaar 800 kilometer i Rijnmond moet kans krijgen aar Automobilist verbrand in auto gevonden Bemiddelen Geen meningsverschil Beernink-Van Gelder Geluk was met twee douaniers Vrouw vluchtte met twee cases in wandelwagen Ill Bij contract en verordening geregeld Toky o Maru werd overgedragen I I uit jp£j£üttcrdammer Ba.. KRITISCH BEKEKEN Confectie Bemiddeling Na botsing m Moordzaak-Roekan je komt donder das voor rechtbank 1 Miv Geertsema lid van de kiesraad J. E. BREEN ASSISTENT ACCOUNTANT DE ROTTERDAMMER DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een garage in Zuidwijk heeft de surveil lancedienst van de Rotterdamse douane maandagmiddag bijna een half miljoen Amerikaanse sigaret ten in beslag genomen. Vijf men sen zijn in verband met deze zaak verhoord. Zij zijn inmiddels vrij gelaten. Naar de herkomst van de sigaretten wordt nog een onder zoek ingesteld. Zij waren niet voorzien van de nodige accijnsze gels. ONUITSTAANBAAR MOTIE (Vervolg van pagina 1) 0 i te 1? Vttansf» jmj* a bbjlbsêsi qbbbbmts Pagina 4 Chemische fabriek groot plaagt met stank TJELAAS moet vandaag weer melding worden gemaakt van een lucht vervul, iiugsplaag: een deel van de Randstad "lijdt onder «Ie afval van een chemisch proces Duidelijk is, dat een dergelijk euvel voor namelijk treft in het psychische vlak. Als men grote delen van het etmaal in de stank moet leven, kunnen geprikkeldheid, erger nis, zelfs ook nervositeit het gevolg rijn. Schadelijk is <3e kwalijke geur niet, hinderlijk tvèl en ook daar om ongewenst. Moeilijk te schat ten is, welke schade een ver schijnsel als dit de leefbaarheid toebrengt. Meermalen is ook al gebleken dat ons gebied niet in reputatie stijgt door ver maardheden als vuile lucht en slecht drink water. Al enige tijd is er sprake van een afnemende vestigingsdrang, en op dit stuk kloppen de voorheen gemaakte prognoses niet meer. Te weDsen ware. dat tegen Inchtvervui- ling in welke vorm dan ook streng kon worden opgetreden. Dat er 'net als in liet buitenland een net van waarnemers on middellijk elke te hevige intensiteit sou vastleggen, waarna a la minute kon worden ingegrepen. Hier zijn we echter nog in het stadium van overleg, zachte drang, en pas in laatste instantie harde hand. Daarom hopen we, dat de verantwoordelijke instanties er spoe dig méér aan kunnen doen. (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG Er bestaat volstrekt geen verschil van mening tussen mr. Beernink en mij over de inhoud van het KVP-rapport dat de grondslag en het karakter van deze partij behan- delt." Dit deelde de secrearis van de CHU, mr. J, W. van Gelder ons van morgen mee. De heer Van Gelder reageerde hiermee op een bericht in de Volkskrant van vandaag. Dit och tendblad had uit een artikel van mr. Van Gelder in het Christelijk Histo risch "Weekblad De Nederiander ge concludeerd dat de Unie-secretaris meer positief tegenover dit rapport staat dan c.h--fractieleider, mr. Beer- Hink. Mr. Van Gelder wees erop dat h(j in zijn artikel uitvoeriger op het KVP- rapport was ingegaan dan de heer Beernink in zijn eerste reactie. Van een meningsverschil is echter geen sprake. De Volkskrant zoekt tegen stellingen in de CHU die er niet zijn, aldus mr. Van Gelder. (Van een onzer redacteuren) Rotterdam Een groot deel van de randstad Holland ligt al bijna twee weken in de ban van een sterk penetrante stank die afkomstig is van een chemi sche industrie aan de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg. De gemeente die het meeste over last ervaart is Vlaardingen en bij de huidige zuidwestelijke wind richting liggen ook Berkel en Ro denrijs, Pijnacker en Bleiswijk in deze atmosfeerverpestende lucht- storing, die bij de bevolking asso ciaties aaa kattenurine" op roept. De verspreider van deze stank is een bepaald produktie-onderdeel der Chemische fabriek „Vondelingenplaat". Ongeveer twee jaar geleden is dit on derdeel in bedrijf genomen. Toen kwa men er ook al klachten. Het proces heeft nu ongeveer een half jaar stilge legen om een revisie uit te voeren. Ruim anderhalve week geledén is men weer gaan draaien. Kennelijk is er nog ergens een fout, zo werd ons meegedeeld. Merkwaardig is dat het bedrijf vóór de stillegging lange tijd zonder hinder heeft gewerkt. De Rotterdamse gemeentediensten zijn van de zaak op de hoogte. De afdeling Hinderwet heeft contact met het be drijf. Naar een oplossing wordt ge zocht. In feite is de oorzaak te zoeken in zogenaamde mercaptanen, die, merk waardig genoeg, in grote hoeveelhe den reukloos zijn, maar juist bij kleine concentraties in de lucht ernstige over last bezorgen. Het „rampgebied" wis selt uiteraard naarmate de windrich ting zich wijzigt. Bij een meer westelij ke wind komen delen van Schiedam en Rotterdam in de vieze luchtstroming te liggen. In Voorburg, Rijswijk en ver scheidene wijken van Den Haag heeft men, vooral last als de wind meer noordelijk is. In Vlaardingen is de staak in sommige stadsdelen zo hevig dat honderden bewo ners reeds dagen lang angstvallig hun deuren en ramen gesloten houden omdat de kwalijke lucht, die ook aan bladmoes doet denken, tot in de huizen binnen dringt. Een typerende reactie van auto mobilisten die zich van Schiedam in wes telijke richting begeven is dat zij bij het naderen van Vlaardingen onmiddellijk alle ramen van hun auto's sluiten. Vaak, vooral 's avonds, gaat de stank gepaard met plaatselijke mist, die hinderlijk tus sen de huizen blijft hangen. Onderzoekingen die de gemeente Vlaar dingen op grond van binnengekomen klachten beeft laten uitvoeren hebben aangetoond dat de stank in dit gevat niet van Vlaardingse bedrijven afkomstig is. De bron moet gezocht worden bij een van de aan de overzijde van Waterweg gevestigde peiro-chemische industrieën die op Rotterdams grondgebied zijn gele gen. De naam van het desbetreffende bedrijf wilde men ons niet noemen, wel verzekerde men ons dat in dit geval Shell-Pernis geen schuld treft. Van de zijde van het Vlaardingse ge- meentebestuur zijn de binnengekomen klachten en de resultaten van het inge stelde onderzoek de waarnemingen wor den dagelijks gemeten en vastgelegd) ge meld aan de afdeling Hinderwet van de gemeente Rotterdam. Juist in de afgelo pen dagen heeft men vanuit Vlaardingen meermalen contact met Rotterdam gehad en verzocht om zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen. De zaak heeft ook de aandacht van het bestuur van de Vereniging tegen Lucht verontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebeid, dat echter geen stappen kan ondernemen zolang men geen zeker heid heeft over de herkomst van de vui le lucht. De stank is ongeveer tien dagen gele den begonnen. Omdat men in Vlaar dingen en omgeving wel aaa vieze luchtjes gewend is verwachtte men aanvankelijk dat de stank, althans in deze hevigheid wel na enkele dagen zou afnemen. Bij zacht weer is de waarneembare luchtverontreiniging altijd veel sterker dan bij een ruwer klimaat. De lange duur van de huidige overlast, die voor zover bekend voor tuinbouwgewassen geen nadelige invloed heeft, is echter voor de mens onuitstaanbaar. T\E situatie in het industriegebied Vondelingen-plaat: aan de oever staat de chemische jabriek, waar de stank, vandaan komt. De grote pijl wijst de richting aan die de stank neemt naar de -overzijdealthans bij de meest heersende wind. Nu zijn er twee mogelijkheden: de fout wordt ontdekt alser tenminste een font of een gebrek is en verholpen of als dit niet mogelijk-blijkt moet het betreffende onderdeel van de fabriek worden stilgelegd op last van het ge meentebestuur. De bevolking der geplaag de gebieden wacht met ongeduld op maatregelen, In het verband van deze kwestie is nog vermeldenswaard dat de gemeenteraad van Naaldwijk dezer dagen een motie heeft aangenomen waarin hij (in het algemeen) zijn ernstige verontrusting uitspreekt „over de nog steeds toene mende luchtverontreiniging door de aan de zuidzijde van de Nieuwe Waterweg gevestigde industrieën en het uitblijven van effectieve maatregelen om deze ge constateerde verontreiniging zo veel mo gelijk te voorkomen of -te verminde ren". - - i De raad heeft B. en W. van Naaldwijk met de meeste aandrang verzocht opnieuw contact op te nemen met de betrokken ministers, gedeputeerde staten van Zuid-Holland, de gemeentebesturen van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Rozenburg, met de Kijnmondraad en de Raad voor de luchtverontreiniging. Bij al deze organen zullen B. en W. erop gaan aandringen dat aan de betrok ken industrieën stringente voorwaarden zullen worden gesteld in het belang van de volksgezondheid en de Westlandse tuinbouw. TTET vraagstuk van de ongeorga- niscerden, of wat het geworden is: het probleem van extra uitke ringen aan georganiseerden uit geld van de ondernemingen, wordt steeds onverkwikkelijker. Wanneer men tegenwerpt, dat het hierom allang niet meer alleen gaat, maar dat het vraagstuk- is uitgegroeid tot een prestigekwes tie tussen werkgevers en werkne mers, een crisis in de positie van partijen bij het georganiseerde be drijfsleven, menen wij, dat de zaak daarmee nog te onverkwikkelijker is geworden. Het zoeken van een snelle uitweg wordt te dringender geboden. Ook in kringen van de vakbewe ging wordt de kans niet hoog aan geslagen, dat de vakbonden donder dag in Den Haag het kort geding, dat de aardewerkindustrie heeft aangespannen, zullen winnen. De bijzonder korte termijn waarop de president van de rechtbank bereid is geweest dit geding te laten die nen wordt een veeg teken genoemd. Worden de vakbonden inderdaad veroordeeld tot een dwangsom in geval van staking en tot betaling van de kosten van het geding, dan moet venvacht worden dat de sta king maandag te Maastricht geen doorgang vindt. In hoeverre dit ook geldt voor de Groninger confectiebedrijven, is op dit moment nog niet duidelijk, om dat het nog onzeker is, of dit kort geding ook deze week zal dienen, en zo ja, of er ook deze «veek een uitewzsk' komt. Ga.;"n de stakingen ten gevolge van e;n uitspraak in kort geding maan dag niet door, dan wordt het geor ganiseerd overleg in Nederland be paald niet eenvoudiger. De indi viduele uitkering aan georganiseer de werknemers uit geld van de onderneming-wordt dan in elk op zicht een onmogelijke taak. Alle verdere overleg of arheidsovereen komsten voor 1966 wordt hierdoor geblokkeerd,, daar een groot aantal vakbonden de kwestie van de onge organiseerden gekoppeld heeft aan het cao-overleg. Het wordt steeds duidelijker, dat, ■wil de ontwikkeling in het bedrijfs leven zich ook in de toekomst langs geordende banen blijven ontwik kelen, een bemiddelingspoging noodzakelijk is. Gelukkig wordt op dit moment een dergelijke po ging ondernomen. Wij wensen haar graag alle succes toe. Eenzelfde stap als in de aardewerk- industrie is in de'confectieindustrie ge nomen. Ook hier heeft de vakbeweging vorige week een ultimatum gesteld met de dreiging van een staking óp februari. Als antwoord hierop bedreig de gisteren het Sociaal Werkgevers Verbond in de confectie-industrie de drie betrokken vakbonden eveneens met een kort geding, als de bonden hun ultimatum introkken voor van morgen negen uur, zouden de werk gevers afzien van het kort geding. Op dit gisteren ontvangen telegram heb ben de bonden zich nauwelijks kunnen bezinnen. Gisteravond was echter ai bekend dat de bonden het telegram naast zich neer zouden leggen. Dit kort geding zal voor de Amsterdamse recht bank dienen. De aardewerkindustrieën hadden de vakbonden - bedenktijd gegeven tot maandagmorgen ti enuur. Op verzoek van de bonden is deze termijn daarna nog verlengd tot hedenmorgen tien uur. Ook hier zal echter het stakingS' ultimatum niet worden ingetrokken. Behalve van het Sociaal Werkgevers Verbond voor de confectie-industrie ontvingen de drie vakbonden voor de textiel- en confectiebedrijven ook een telegram van de zes Groninger confec tiefabrieken, aangesloten bij de stijl groep Groningen, waarin eveneens met een kort geding wordt gedreigd. Deze bedrijven was door de vakbonden per ultimatum een staking op 7 februari aangekondigd. Hoewel de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale hetzelfde beleid voert als de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale en St. Willibrordus is de CBC geen kort geding aangezegd door de werk BERGUM In Wijns is zondag nacht een leegstaande boerderij van de veehouder P. Noordenbos afge brand zonder dat iemand het heeft gemerkt. De boerderij werd gebruikt als kuikenfokkerij. Een" kunstmoeder ging verloren en driehonderd kuikens kwamen in de vlammen om. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting in de kunstmoeder. De eigenaar woont honderd meter van de verbrande boerderij af. Een knecht kwam 's morgens vertellen wat er ge beurd was. DEN HAAG Een woordvoerder van de directie van de Nederlandse Gasunie de douane te danken aan wat geluk. Een patrouille die in het oude gedeelte van Zuidwijk reed, zag op een gegeven ogenblik dat uit een garage (van een blok van acht) cases sigaretten werden geladen In een gereedstaande persone nauto. Omdat de douaniers het niet vertrouw den, waarschuwden zij de centrale post per mobilofoon. Ze kregen de opdracht TOKIO In Japan is vandaag bet grootste tankschip aan de eigenaren over gedragen en de kiel gelegd voor het grootste koopvaardijschip van de wereld. Beide belangrijke gebeurtenissen wa ren in Yokohama op de Isjikwajima-Ha- xima werf. De 150.000 tons dw tanker, de Tokyo Maru, die eigendom is van de Tokyo Tanker Company, is naar de Perzische kust vertrokken om 150.000 ton ruwe olie uit Saoedi Arabië op te halen. Dit reus achtige schip, dat 306,5 meter lang is, is volledig geautomatiseerd en vaart met een bemanning van slechts 29 koppen. Het grootste koopvaardijschip ter we reld, waarvoor vandaag de kiel is ge legd, wordt de 205.000 tons dw tanker Idemitsu Maru. Dit schip, dat 54 miljoen dollar zal kosten, wordt 342 meter lang. Verwacht wordt, dat het in november zal worden opgeleverd. onmiddellijk tot actie over te gaan. Ze reden hun auto vlak voor de garage. De twee mannen die aan het laden waren, waren zo verrast dat zij geen poging ondernamen te vluchten. De douaniers namen 340.000 sigaretten in beslag. Ze hielden de koper aan, C. J. M. R. uit Kerkrade, van wie de auto was die werd volgeladen en de verkoper, een oude bekende van de douane, de hande laar P. S. uit Rotterdam. R. had nog niets betaald. Later werd aangehouden de huurder van de garage die de ruimte aan de handelaar had doorver uurd, G. O. Omdat het niet was uitgesloten dat een zwager van G. O., A. van B, ook met de kwestie op de hoogte was, werd hij van zijn bedrijf gehaald. Intussen werd zijn woning in Rotter dam-Zuid scherp in de gaten gehouden. Op een gegeven ogenblik ging er een vrouw met een kind in een wandelwa gentje naar binnen. Na enkele minuten kwam ze met het wagentje naar buiten. Nu was er geen kind in het wagentje, maar twee cases sigaretten (ieder 10.000 stuks). De vrouw werd door de postende doua niers aangehouden. Bij huiszoeking kwam toen nog een koffer met sigaretten te voorschijn. De vrouw was de gehuwde dochter van A. van B. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook in de raad van Schiedam zijn kritische geluiden geko men tegen de kosten van het openbaar lichaam Rijnmond. Dat gebeurde maanda gavond bij de bahndeling van het voor stel om een Rijnmond-post aan de begro ting voor 1965 en 1966 toe te voegen. Men moet in ieder geval Rijnmond de gelegenheid geven van de grond te ko men, zei de heer A. Eykenaar (prot. Schiedam). Hij is er tegen kritiek uit te oefenen op ondergeschikte details, zoals salarissen van bestuurders. KVP- fractie voorzitter mr. J. B. Schueler zei: „We waren eerst vol illusies, maar nu gaat het ons geld kosten. Ook hij begreep echter dat Rijnmond de kans moet krij- gen zich waar te maken. Uitdrukkelijk stelde ook wethouder mr. P. v. Bochove dit laatste. De socialis tische fractievoorzitter drs. J. H. Simons en communist B. E. Collé betoogden eerder al hetzelfde. De achtergrond van deze tamelijk gelijkluidende bezwaren is het slechte financiële klimaat, waarin de 24 Rijnmondgemeenten hun bestuursza ken moeten uitvoeren. De heer Eijkenaar zei dan ook dat een ruimere rechtstreek se financiële bijdrage van het rijk op zijn plaats zou zijn. T)E enige Deense NV deelde ons vanmorgen mee, dat de Gasunie nog geen claims had ontvangen tot vergoeding van schade, welke bepaal de bedrijven in Barendrecht, Rotterdam- Zuid of Heerjansdam enkele dagen gele den hebben geleden doordat er een hoofdaanvoerleïdingbuis van het aardgas verstopt was geraakt. Zoals men weet, overwegen de directies van een aantal bedrijven gemeenschap pelijke stappen om te pogen een scha devergoeding te bereiken. Ondernemin gen zoals Hooymeijer in Barendreaht en Van Meile en Hunter-Douglas in Rotterdam hebben hun gehele produc tie een etmaal moeten staken, toen het gas als gevolg van deze verstopping was uitgevallen. Van de zijde der Gasunie NV werd ons met betrekking tot een dergelijk over leg meegedeeld, dat schadevergoedin gen onmogelijk zijn.' In het contract met bedrijven, die hun gas recht streeks geleverd krijgen van de Gas unie, is altijd de clausuie opgenomen dat bij óm welke oorzaak ook uitvallen van de gastoevoer geen schadevergoe ding mogelijk is. Voor de bedrijven, die hun gas betrekken via de gemeen ten waarin zij gevestigd zijn, gelden de gemeenteverordeningen van de desbe treffende plaatsen. Die gemeenteveror deningen bevatten een artikel, waarin is bepaald dat vergoedingen niet moge lijk zijn voor sohade, veroorzaakt door uitvallen van openbare voorzieningen. Deze betreffen dus waterleiding, elek triciteit en ook aardgas. gevers in de aardewerkindustrie omdajr deze bond geen georganiseerde; werk- nemers als lid van deze bedrijven'' heeft. Inmiddels hebben deze drie fabrieks-; arbeidersbonden de algemene werk-'-; geversvereniging lat enweten dat voor deze week alle onderhandelingen in alle bedrijven ressorterend onder deze bonden, zijn gesehorst. Het onderhan-; delen heeft op dit moment naar hop mening toch geen zin. Ondanks al dezei! negatieve berichten blijft het gerucht^ aanhouden dat de door prof. Steen- kamp ondernomen poging tot heniht- deling tussen de werkgeversverbonden 1 en de vakcentrales achter de schermen nog steeds voortgang heeft en niet helemaal zonder resultaat is. Mede iii afwachting van het resultaat van deze bemiddeling zou het overleg in ver- schillende bedrijfstakken thans ge- schorst zijn. VRIEZENVEEN Twee personen kwamen om het leven toen gistermid dag op de Nieuwe Daarlerveenseweg in Vriezenveen twee auto's tegen elkaar botsten. ft. I Eén der wagens vloog na de botsing i in brand. De bestuurder, de 53-jarige 'k H. Korblet uit Bergenthei, werd later verbrand in het wrak van de auto aangetroffen. a De politie meent, dat de man al dood was toen zijn voertuig in brand vloog. De bestuurder van de andere auto, de 41-jarige H. Lok uit Almelo werd zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis overleed. Daar nie mand het ongeluk heeft gezien én bei de bestuurders alleen in'de auto's za ten, is de toedracht van het ongeluk niet duidelijk. 8*5 O (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vérdachtvan moord op de 73-jarige James van Hoey Smith op het landgoed Strijpemonde in Rockan- je op 26 mei van het vorig jaar, zal donderdag de 56-jarige bosarbeider Dirk B. terechtstaan. Van Hoey Smith werd met messteken in de bossen rond zijn landgoed om het leven gebracht. Voor hij stierf wist hij. nog met zijn personenauto zijn landgoed te bereiken. Op grond van het feit, dat Van Hoey Smith die dag voor het laatst gezien was terwijl hij op weg was naar de piek waar Dirk B. werkte, met wie hij enige tijd daarvoor een ernstig verschil van mening had over een loonkwestie, werd de bosarbeider gearresteerd. Een onder zoek wees uit, dat de heer Van Hoey bloedend in een sloot werd gevonden vlakbij de plaats waar Dirk B. aan het werk was. B. droeg altijd een mes'bij: zich, dat echter bij zijn arrestatie niet werd gevonden. Hij beweerde het te heb ben verloren. Nog steeds in het steekwa pen niet gevonden. Tijdens het onderzoek legde Dirk B. een gedeeltelijke bekentenis af tegenover de officier van justitie, mr. I. H. van de; Roemer, maar hij heeft deze later weer, ingetrokken. ";u Voor deze zaak, die waarschijnlijk een hele dag in beslag zal nemen, zijn een tiental getuigen gedagvaard, onder wie prof. dr. J. Kloek uit Utrecht en prot dr. W. Froentjes uit Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op de bin nenplaats van het Vlaardingse po litiebureau zijn Vanmorgen zeven Deense vissers uit Esbjerg gecon fronteerd met de bemanning van de treiler VL 153 „Liesje en Rut- ger", die, zoals bekend, ervan ver dacht wordt de Deense kotter Min ne mona te hebben aangevaren. Schipper W. Roos en zijn twaalf bemanningsleden stonden achter een hek dat voor elke man van een num mer was voorzien. De zeven Denen moesten driemaal langs het hek lopen om te zien of zij een of meer van de bemanningsleden van de Vlaardingse treiler herkenden. Tel kens als er een Deen was gepasseerd, wisselden de Vlaardingse vissers van plaats. De Deense yissers zijn maandagavond Na beëindiging van de confrontatie bleek de uitslag nog niet te geven. Inspec teur van politie L. van Slooten, die belast is met de leiding van het onder zoek kon wel meedelen dat de roer ganger van de Vlaardingse treiler niet door de meerderheid van de Denen was aangewezen, per trein in Vlaardingen aangekomen. Zij waren vergezeld van een vertegenwoor diger van de rederij en twee juridische adviseurs. Het gezelschap had verklarin gen van Deense verhoren en zeekaarten van de plaats van de ramp bij zich. Henry Sörensen, de enige overlevende van de Minne Mona. die door de VL 153 zou zijn overvaren, meent dat zijn schïp- PGte,en ?!]n collega gemakkelijk gered hadden kunnen worden. Vier andere Deense vissers van de kotter Alaska, die beweerden de aanvaring te hebben ge zien, zijn dezelfde mening toegedaan. Het onderzoek fs nog in volle gang. Vanmiddag zouden de Denen en de vier Hollandse zeelieden die op het moment van de aanvaring de wacht hadden, ver der door de politie worden gehoord. De heer Van Slooten mist nog enkele gege- vens die hij van de Deense autoriteiten moet krijgen. overlevende van de kotter Minne Mona Henry Sirrensen(3S) loopt langs de Vlaardingers. De bedoeling was dat hij, evenals de andere Deense vis sers, de roerganger van de VL 153 (inzet) zou herkennen. Woensdag gaan de Denen waarschijn lijk naar Umuiden om de VL 153 te be kijken. De heer Van Slooten is van me ning dat de confrontatie die op verzoek van de Denen gebeurde vlot verliep. Hij was blij dat alle bemanningsleden van de treiler waren gekomen, daar dit vol komen vrijwillig is gebeurd. Enige juri dische dwang kon men niet uitoefenen. Enkele van de Vlaardingse vissers me nen dat zij onmogelijk het schip hebben kunnen overvaren. Vier van hen hadden ue wacht en de rest sliep, maar zelfs dan hadden zij toch een klap moeten horen als er een aanvaring geweest was, menen nj. Bovendien is het tegen alle gewoonte om door te varen als er mensen in nood zijn. Dat het schip, een houten kotter, bin nen een minuut gezonken is, komt een voor bovendien erg onwaarschijnlijk DEN HAAG De Nederlandse Gas unie hoopt dit jaar 800 kilometer leiding aan te leggen. Het belangrijkste project is de IJsselmeerrlng-leiding. Het is een 240 kilometer lange leiding die van het Groningse Sappenneer via Friesland, door het Usselmeer en via Noordholland naar Voorschoten loopt. De buizen krij gen een diameter van 90 cm. Bij voorschoten wordt de Usselmeer- leiding aangesloten op de hoofdleiding die van Groningen via Ommen en Utrecht naar de randstad Holland loopt. Als deze leiding gereed is heeft Gas unie de beschikking over een verdubbe ling van de hoofdleiding waardoor een grotere ekerheid ten aanzien van de gas levering wordt bereikt Verder wordt dit jaar een leiding aangelegd van de Rijn- dijk (bij Zoeterwoude) naar Dordrecht en twee. exportleidingen naar Duitsland. Een exportleiding naar België wordt nog overwogen. De leiding vanaf de Rijndijk bij Zoeterwoude is een aftak king van de leiding. JutphaasVoorscho ten en dient voor de levering in het ge-i bied ten oosten van Rotterdam en Dor drecht. DEN HAAG Tot lid van de kies raad is bij KB benoemd mr. W. J. Geertsema, burgemeester van Wasse naar en lid van de Tweede Kamer. Door deze benoeming is voorzien in de vacature, ontstaan door' het zich niet herkiesbaar stellen van mr. L. A. Nij- pels. 'te DINSDAG 1 FEBRUARI 1916 Een vliegeraanval op Londen. Londen, 1 Febr. (officieel). Een aanval door zes a zeven vliegtuigen had in den afgcloo- pen nacht plaats. Op de Oostelijke en; Noord-Oostelijke Graafschappen en in het centrum van Londen werden bom men geworpen. Tot dusver is geen aan zienlijke schade gerapporteerd. De Zeppelin^ianval op Parijs. Parijs, 31 Januari. (Officieel): Door den. Zep:, pelin-aanval van eergisteren zijn 25 men- schen gedood en 32 gewond. Gisteren beeft nogmaals een Zeppelin getracht boven Parijs te komen, doch hij moest,, na beschoten te Zijn, inderhaast naar de Duitsche linies terugkeeren. Het lucht schip heeft 10 bommen geworpen, zon der eenig resultaat. Accountantskantoor HILLEVLIET 58 a - R'DAM vraagt voor spoedige indiensttreding een welke in staat is zelfstandig te werken. Geboden wordt: Prettige werkkring, igoe- de salariëring, 3 weken vacantie. Sollicitaties schriftelijk'aan bovengenoemd adres of telefonisch onder no. 176845, na 18 uur 01807 - 2479. SE vanw overl Back name Stean uur e de as den i Diper volksi de vl sverd ter D dagen aanke i» !"i g baar leven Back: gaat i boud) werkt en di ge bra tuigki opdoe gen z schob den, rei ze werke sclioo Daarn veerti bui dij den van 1 gynuu cetzaa zullen overw ritiniti ginger hoopt te km zeer i openg ncn e verbot guldei tczann ran tie sticht! De ov school bouwp plannr dan o nog ei Cilicia welliel dat de zijn ai leiding aankoi lijk g< Nieuw gewees een di de An de opi ten. D field Ltd. gi Engela passagi ook na zij Sn de ven tv den 40 me laa bet s.i mack 1 more i eontaiu goeder lever J Alvracl van de in dit fase is

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2