Per 15 februari geen dienst meer van Spijkenisse naar Hellevoetsluis Bussen over geheel - Voorne-Putten Denen vandaag naar IJmuiden Politie zwijgt verder in de zaak VI. 153 Geen post meer met de RTM Thomassen wil Rijmnond'krmg burgemeesters Nieuwe vestiging ANWB strategisch gekozen Hervormde gemeente werd 3 ton rijker Deel boortoren stort in zee Wrakresten Fenham als eerste opgeruimd z°, Functie in verstedelijkt gebied Veiling van postzegels WAARDERING VOOR LUNS -uit ^rUfltfetrimnntrr TV op steigers van Shell Goed laar voor Duitse scheepsbouw G. J* van Kijn (70) overleden Werk verloopt volgens plan Woningbouwcij f er s afgelopen jaar beneden gemiddelde Op Willem Ruyslaan linksafverbod voor Maasboulevard Ds. K. P. v. d. Graaf 25 jaar predikant Weer moeilijkheden op de Noordzee JS DE ROTTERDAMMER Pagina 41 WOENSDAG 2 FEBRUARI 19fi« t? OTTERDAM Met ingang ®- van dinsdag 15 februari ver dwijnt ook de laatste tram van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij van de rails. Dan wordt namelijk de dienst tussen Spijke nisse en Hellevoetsluis opgehe ven. Bussen namen het vervoer over. (Van een onzer redacteuren) (Van een onzer verslaggevers) "yLAARDINGEN De zever. Denen die dinsdag met de bemanning van de treiler VL 153 Biesje en Rutger werden gecon fronteerd zijn vanmorgen naar IJ muiden vertrokken om daar het sohip dat op de verongelukte Deen se kotter Minne Mona zou zijn ge varen te bekijken. Over het resul taat met de confrontatie in Vlaar- dingen hult de politie zich in een stilzwijgen. (Van een onzer verslaggevers) HOOGVLIET De nieuwe ves tiging van de ANWB voor het Rijnmondgebied is strategisch gekozen in Hoogvliet, dat een be langrijke rol heeft gespeeld bij de start van de ontwikkeling van Rijnmond. De ANWB staat in de voorste gelederen op het terrein van toe risme, recreatie en verkeer, dat naast de woon- en milieuhygiëne zo 'belangrijk is in dit verstedelijkt gebied. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De hervormde gemeente van Leilens (Gr.) is gis teravond bijna 300.000 rijker geworden. Twee ouderlingen van van deze kleine kerkelijke gemeenschap waren er in de Anna Paulow- nastraat getuige van. dat postzegelmakelaar en taxateur J. L. van Dieten van deze kapitale som aan postzegels veilde. De verzameling is afkomstig van wijlen de heer J. van der Warf uit Groningen, die de kerk van Lellens tot erfgenaam benoemde. (Vervolg van pagina 1) Gods hand i tftflUBMS® «MU&A QB&BaSK CINDS kort prijkt een Nederlandse koopvaardijschip op een bank- biljet van de aan de Perzische Golf gelegen staat Bahrein. Het is een C-3 type schip van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", liggende aan de Mina Sulman-pier. De foto kan zijn genomen van de Radja, Roepat, Rondo of Rotti. KNSM. ontslaat eléktriciëns f I Ibrei l!xan t i H 1 ffu I I Laatste tram van de RTM verdwijnt nu Dit besluit is genomen tpi js onder- «"•«eUngen tussen de directeur van de RTM, dr. H. -T. van Zuylen en de burge- van Spijkenisse, de heer P. 3. Bliek. Hiermee sluit de RTM dan een tram- historie van bijna 70 af. Op 30 april werd de eerste stoomtramdienst geopend: Rot- terdam - BiaaksehetUjk - Numansdorp vjv. De RTM-trammetjes of tramtreinen heb ben door bijna het .gehele Deltagebied gereden, van Rotterdam en Voorne-Put ten. Hoekse/waard tot in Sdhouwen-iDuive- land en West-Brabant toe. Geleidelijk kromp het net van de tramdiensten in. Na de ramp van 1953 rerd-ween Sdhouwen-Duiveland. Ande re lijnen waren al eerder opgeheven, Dinsdagavond viel plotseling een slui er over de mysterieuze zaak omdat de - officier van justitie, mr. J. D. de Jong. de Vlaaxdinsrse politie opdracht heeft jeyeven niets los te laten over de resv':- *?tea van onderzoek, Mr. De Jfnff «tasop iet standpunt dat de inhoud van de verhoren en het resultaat van de confrontatie alleen bestemd zijn Nagekomen familiebericht „Hoort, wat mij God deed ondervinden wat Hij gedaan heeft aan mijn geest" God bracht naar Zijn Eeuwig Huis, de plaats waar eens al Gods kin deren samenkomen, onze onvergetelijke Va der, Grootvader en Oom NICOLAAS GIJSBEBTUS BENDER Hy mocht 75 jaar wor den.. Son (N.Br.) J. R. BENDER G. H. BENDER- Bulens Vlaardingen: J. H. H. ERILMAN- Bender B. P. J. BENDER Zaandam: N.G.G.M. BENDER A. C. BENDER- de Haan Rijswijk (Z.H.) M. J. BENDER J. BENDER-Hensen en Kleinkinderen. C. FRANSEN- Vermeulen D. A. FRANSEN Rjjswyk (Z.H.), 31 januari 1966, Lijsterbeslaan 135. Condoléancebezoek: donderdagavond van 7-9 uur. De weleerwaarde heer ds. H. J. Spier zal in de aula van de Algeme ne Begraafplaats aan de Sir Winston Chur- chililaan te Rijswijk (Z.H.) op vrijdag 4 fe bruari a.s. om 2.30 uur de dienst leiden. Geen bloemen. voor de mensen die straks zullen moe ten oordelen of het Vlsardinfse schip al dan niet In overtreding is geweest, ..Wij weten niet wie van de opvaren den verdachten", zei hij. De verhoren worden nu met behulp van tolken van de Deense ambassade verder voortgezet. De officier van justi tie wacht nog op een aantal belangrijke verklaringen uit Denemarken. Volgens hem zullen de verdachten, als het nodig mocht zijn een vervolging in te stelen, zich vrijwel zeker moeten verantwoc - den voor dood door schuld. Met dit alles is de toch al vreemde zaak nog eens in een extra waas gehuld. De openheid waarmee de Vlaardingse inspecteur van politie L. van Slooten, die met de leiding van het onderzoek was belast, zich dinsdag nogal verheugd toon de over de Internationale belangstelling voor de kwestie, werd op deze manier vrij abrupt teniet gedaan. Een van de dertien bemanningslede» van de VL 153. de overigens geheel uit Scheveningers bestaat, vertelde dat een van de Denen een tekening van de Vlaar dingse treiler heeft gemaakt waarop enkele onderdelen niet zouden klop pen. De VL 153 heeft o.a. een doorlopende verschansing. De Deen tekende echter een verschansing met een bakdekr De tekening zou verder nog, meer onjuist heden bevatten. Be gevonden schilfer hout op de romp van de Lies je en Rutger is, voor zover bekend, tot nu toe het, enige tastbare dat als bewijsstuk ln de zaak zou kunnen dienen. Een ander bericht luidt dat de Denen voor de confrontatie met de Vlaar dingse bemanning reeds foto's van schip per Roos en zijn roerganger zouden heb ben gezien, ln welke geval de confronta tie uiteraard zonder waarde zou zijn ge weest. Verder heeft dr. A. H. Witte van bet gerechtelijk laboratorium in Den Haag losgelaten blij te zullen zijn. als door middel van een duikpoging naar het wrak van de Minne Mona de beschik king over een houtmonster zou kunnen worden verkregen. De zeven Denen zouden vanavond na htm bezoek aaa IJmuiden naar hun land terugkeren. In 1963 begon het eind van de RT5M- trams pas góed te komen. Toen kocht de gemeente Rotterdam liet aandelenpak ket, naar later bleek in samenwerking met de NS. Rotterdam behield er 20% van, de NS kregen 80%. Een -van de oog merken was de tram uit de bebouwde kom van Rotterdam te verwijderen. Wel zou de RTM het vervoer blijven verzor gen. In november 1965 reed 'de tram niet meer in Rotterdam, op een enkele -dienst na. Eerder namen de bussen al 'het tra ject Oostvoorne - Spijkenisse - Rotterdam over. Nu komt dus ook het laatste traject met trams aan de beurt. Tot dusver kampte de RTM met een te kort aan chauffeurs. Helemaal opgelost is dit niet, maar er zijn chauffeurs zei ons vanmorgen dr. Van Zuylen. Thans wordt er druk .gewerkt aan een dienstregeling voor de bussan tussen Spij kenisse en Hellevoetsluis, gezien ook in het Hoht van alle andere trajecten. Die dienstregeling (kan zeer 'binnenkort ge reed zijn. Van. een onzer verslaggevers) BOTTERDAM -- Nog steeds wordt in Rotterdam en in de naaste omge ving gezocht naar de drie postzakken die woensdag zijn verloren. Diezelfde dag nog heeft de directeur van het postdls- tric#, besloten dat de posterijen het ver voer van zakken post geheel in eigen beheer' zou nemen. Het contract met de RTM is opgezegd. Het was in feite al een aflopende zaak, maar het verliezen van de zakken met aangetekende stukken heeft het, geheel versneld. De postale recherche die het onderzoek leidt is tot de conclusie gekomen dat de zakken spoedig na het wegrijden van de RTM wagen met open deuren) moeten zijn verloren. Toch heeft een volgende wagen die dezelfde route reed zeven minuten later niets meer gezien evenmin als de politieauto's die onmiddellijk na het bekendworden van het verlies ruim een uur na vertrek) de route hebben afgelegd. Reeds zijn al diverse schadeclaims bij de posterijen ingediend. Er waren echter maar drie stukken met aangegeven waarde ƒ250). De posterijen vergoe den, indien het bewijs geleverd wordt dat de stukken zonder aangegeven waarde niet zijn afgeleverd, en dat wordt nu onderzocht, slechts 25. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Burgemeester W. Tho massen heeft een poging gedaan tot oprichting van een soort Rijnmondk ring van burgemeesters. Per brief heeft hij zijn ambtgenoten van de ove rige gemeenten in het Rijnmondgebied voorgesteld een informeel overlegor gaan op te richten dat een aantal ma len per jaar bijeen zou moeten ko men. De achtergrond van dit idee is het feit dat slechts weinig burgemeesters in de Rijnmondraad zitting hebben, in tegen stelling tot de oorspronkelijke bedoe ling van het wetsontwerp in zijn eerste vorm. Hierdoor kan het gevaar bestaan dat de burgemeesters niet voldoende zijn betrokken bij de zaken van het openbaar lichaam. Daarom zou men dus in eigen kring van gedachten kun nen wisselen over de problematiek. De heer Thomassen, die al geruime tijd zijn gedachten iiet gaan over een moge lijkheid deze lacune op te heffen, heeft vooroverleg gepleegd met enkele colle ga's en met het dagelijks bestuur van Rijnmond voordat hij zijn suggesties ■op papier zette. DEN HAAG Volgens opgave van het centraal bureau voor de statistiek zijner in december te Rotterdam 548 woningen gereed gekomen tegen 447 in de maand december 1964. Het gemiddel de aantal woningen dat ei in december gereed kwam, berekend over de jaren 1959 - 1963, is 449. Het totale aantal woningen dat in 1965 te Rotterdam gereed kwam was 4.066. In het jaar daarvoor kwamen er te Rotter dam 3.872 nieuwe woningen gereed. Het gemiddelde aantal woningen te Rotter dam gereed kwam, berekend over de jaren 1959 tot 1963, ia 3.558. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Met ingang van don derdag 3 februari negen uur zal het ver boden zijn vanaf de Willem Ruyslaan naar links de Maasboulevard op te rij den. Het verbodsbord zal geplaatst worden om een vlotte doorstroming van het ver keer op de'Maasboulevard te bevorde ren. Om de Maasboulevard te bereiken zal bet verkeer gebruik kunnen maken van de Oostzeedijk. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich gistera vond door verbreking van een ruit toe gang verschaft tot een woning aan de Weimansweg. Uit de linnenkast op de slaapetage werden twee spaarbankboek jes en een portefeuille met ƒ200 gesto len. Voor deze tweedaagse veiling be stond zeer veel belangstelling. Uit Frankrijk en Italië waren de handela ren. en verzamelaars gekomen om te kopen. Klapstuk van de veiling moest een blok van vier zegels worden. Een foutdruk luchtpostzégelvan Neder- lands-Indië uit 1932 waarop het vlieg tuig ondersteboven staat afgebeeld. Dit blok moest f 11.000 opbrengen, maar een verzamelaar uit Amsterdam kreeg hem voor 8.600. De verrassing werd een Nederlandse ze gel van een rijksdaalder uit 1920, waar van de rechterkant ongetand is. Deze zegel moest volgens de catalogus min stens ƒ1260 opbrengen. Handelaar Kei zer uit de Haagse Passage kocht hem voor ƒ7400 Een zegel van Liech tenstein anno 1934 ging voor 2500 weg. De Italianen in de veilingzaal legden beslag op enkele fraaie Italiaanse exem plaren die met z'n vieren ruim 10.000 opbrachten. Verder was er een Franse zegel uit 1928 die voor ƒ2800 onder de hamer ging en een verzamelaar uit Delft Legde voor twee Engelse zegels ƒ6.000 neer. Uit deze opsomming blijkt wel hoe voor treffelijk de verzameling van de heer Van der Warf wel was. Van de heer Van Dieten vernamen wij, dat de totale collectie veel meer had kunnen op brengen als de zegels maar voorzichtig bewaard geweest waren. De collectie heeft waarschijnlijk als geldbelegging gefungeerd. Jarenlang heeft de vorige eigenaar verzuimd om de temperatuur in de ruimte waar de collectie bewaard werd op redelijk peil te houden. Gevolg was dat vele zegels door vochtig heid zijn aangetast en roestverschijnse- len vertonen. Deze onvolkomenheden werden ook in de catalogus aangeduid, wat de kooplust echter niet kon tem peren. Voor de hervormde gemeente van Lellens betekent het grote geldbedrag een wel kome aanwinst. Dit kleine plaatsje be hoort tezamen met de gehuchten Wit- tewierum en Ten Post tot de classis Winsura. De drie gemeenten liggen in een straal van anderhalve kilometer. Om de beurt wordt in de drie plaatsjes de wekelijkse kerkdienst gehouden. De predikantsplaats is momenteel vakant. De heer Van der Warf stond bekend als vermogend. Naast zijn postzegelverza meling bestond de nalatenschap uit een schilderijencollectie, een hoeveelheid antiek en enkele huizen. De postzegel hobby deelde de heer Van der Warf met zijn notaris, wiens collectie enige tijd geleden eveneens bij Van Dieten onder de hamer ging. De veilingmeester bleef gisteravond met niet één zegel zitten: de hele verzameling was uitver kocht. Dit zei vanmorgen mr. H. B. Engels man, vice-voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond, tijdens de openings plechtigheid,, van het ANWB-kantoor aan de Binnenban 6. De bijeenkomst werd gehouden in het recreatiege bouw aap de Sorongsfcraat. De heer P. F. Zimmerman, vice-voor- zitter van de ANWB, zei in zijn toe spraak, dat het doel van de bond is te zorgen voor een zodanige spreiding van dienstverlening, dat elk lid binnen een afstand van twintig kilometer van een ANWB-vestiging woont, „In Hoogvliet gaat deze redenering niet op. Hemelsbreed zal de afstand tussen de kantoren hier en aan de Karei Door manstraat te Rotterdam ternauwernood zestien kilometer bedragen, maar in dit fascinerende gebied dat zo ingrijpend van aangezicht verandert, hebben dan ook andere overwegingen gegolden. Ener zijds is daar de typische stedelijke func tie van het kantoor in het centrum van Rotterdam en aan de andere kant de imposante ontwikkeling van groot-Rot terdam", aldus de heer Zimmerman. Zijn gedachten gaan daarbij uit naar de opening van de Beneluxtunnel vol gend jaar, het gereedkomen van de ruit van Rotterdam, de aanleg van de Dam- menweg ten zuiden van Hoogvliet, die verbinding zal geven met Goeree, Schouwen en Walcheren, de verdere ontwikkeling van het Europoortcom- plex, het doortrekken van de Metro in deze richting en tal van andere gedurf de plannen van Rotterdam. De nieuwe vestiging is dan ook niet uitsluitend bestemd voor de behartiging van lokale belangen, maar zal tevens gaan functioneren als regionaal kantoor. Voorts sprak hij over de belangrijke taak van de bond in het verstedelijkt gebied, waarin de bewoners trachten de stad te ontvluchten om recreatie te zoeken. Het kantoor te Hoogvliet bestaat uit twee ruimten, grotendeels opgetrokken uit glas, waarvan alleen de begane grond zal worden gebruikt Dit gedeelte be staat uit e ènruime ontvangsthal; een lange balie zorgt ervoor dat het publiek snel kan worden geholpen. Achter deze inlichtingenbalie liggen een spreekkamer, een kamer voor het kantoorhoofd en een ruimte, waarin de administratie wordt verricht Rayondhef van de vestiging Hoogvliet is de heer J. S. Meijer uit Voorburg. Mr, Bos (c,h.) sloot zich hierbij aan Frankrijk had zich volgens hem tHdeal de besprekingen in Luxemburg gedragen „als de schuldige die verschijnt in de toga van de aanklager". Mr. Blaisse (kath.v.) drong er bij de regering op aan vast te houden aan de ris dat het Euro- pees Parlement grotere bevoegdheden moet krijgen. Bij de kiaine fracties bestond weinig waardering voor de E.E.G. De heer van Dis (s.g.) was van mening dat het stre. ven naar supra-nationale organisaties werd aangemoedigd door het vaticaan Het verheugde hem dat Frankrijk zich hiertegen verzette. Achter de houding van president de Gaullé ten opzichte van de Europese Gemeenschap zag ir. Van Dis de hand Gods. Minister Luns zei in zijn antwoord, dat 1 de Britse regering intensieve belangstel- ling heeft voor aansluiting hij de E.E.G Toetreding van nieuwe leden zal echter -* nooit mogen leiden tot aantasting van de 1 grondslagen van het Verdrag van Rome. Volgens mr. Luns kan' Engeland dit standpunt billijken. Minister Luns verklaarde voorts dat -i de Nederlandse regering begrip heeft s voor de Amerikaanse pogingen om tot j een oplossing van het conflict in Vlet- f nam te kotnen. Zij betreurt het dat de Noordvietnamese regering io'n starre I houding aanneemt. Volgens de bewinds- man zijn de hervatte bomaanvallen van beperkte aard. Slechts belangrijke ver- f keersknooppunten worden aangevallen. 'i Ten aanzien van het Defence and Aid i Fund, waar de regering een bedrag vaa 1 ƒ100.000 voor wil beschikbaar stellen, - merkte de bewindsman op dat de be- heerders van het fonds nauwkeurig let- ten op eventuele communistische ixifil- tratie. Hij wees w op dat de Zuidafri- - kaanse regering de activiteiten van dit fonds in haar land kan verbieden' als zij meent dat hier van communistisfche akti- viteit sprake is. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1916 De Zeppelin-aanval op Engeland. Berlijn, 1 Februari. (Officieel). Een onzer eskaders marineluchtschepen lieeft vannacht het dok, de haven en fabriekt gebouwen in en bij Liverpool en Bir kenhead, de ijzerfabrieken en hoog ovens van Manchester, de fabrieken en hoogovens van Nottingham en Sheffield en de grootste bedrijfsgebouwen aan de Hnmber en bij Great Yarmourh met een groot aantal ontplofbare en brandbom men bestookt Overal is de krachtige uitwerking der hevige ontploffingen in felle branden waargenomen. Aan <3e Huniber is bovendien een batterij tot zwijgen gebracht. De lucht schepen zijn van alle punten sterk be- .idioten maar niet getroffen. Alle lucht- schepen zijn ondank» krachtige regen werking behouden teruggekeerd. Nederlands schip op Bahreins bankbiljet BK Kortgeleden heeft Bahrein een eigen munteenheid ingevoerd, de Bah- reinse dinar, die wordt onderverdeeld in 1090 fils en ongeveer 7,5 gulden waard is. Daarvoor werd in Bahrein de Indische rupee als geld gebruikt. Een van de R-schepen van de SMN staat afgebeeld op het biljet van een halve dinar. De naam Is niet leesbaar, wel kan men aan het Amsterdamse wapen op de boeg zien, dat het een SMN-schip is. Bahrein wordt regelmatig aangelo pen door schepen van de SMN en vermoedelijk daarom is een van de schepen als bankbiljetversiering ge bruikt Het sjeikdom Bahrein bestaat uit 13 eilanden, waarvan de meeste weinig betekenis hebben. Het hoofdeiland Bahrein ook wel Awal genoemd Is 400 vierkante kilometer groot, de andere samen 200. Dankzij goede bronnen en irrigatie heeft Bahrein een weelderige plantengroei De grote oliehaven van de Bahrein Petroleum Co. ligt op het eiland Si- tra. Verdere middelen van. bestaan van het staatje zijn de parelvisserij en de doorvoerhandel, terwijl steeds meer van de 200.000 inwoners zich toeleggen op het vervaardigen van bouwmaterialen. TJINNENKORT zullen op de tan- D ker- steigers 1 tot en met 4 van dé Shell ia Pemis televisiecamera's worden geplaats. Op monitors in een van de kantoren van de walkapitein zal men dan kunnen zien wat er op de steigers tijdens het laden en lossen gebeurt. Bij een proefneming, die onlangs op steiger 3 werd genomen, bleek dat het mogelijk is om met behulp van tv-apparatuur continu de steiger en al wat daarop gebeurt, via monitors in het oog te houden. Ook onder slechte weersomstandigheden en 's nachts kan een bevredigend beeld op de monitor worden verkregen. De verlichting op het steigerhoofd zal moeten worden aangepast en eventueel zullen schijn werpers worden aangebracht om in het bijzonder de laad- en losappara- tuur tot ia details te kunnen onder scheiden. Men denkt eraan de camera's, die op afstand bestuurbaar zijn, te plaat sen op een Strijkbare mast. Met be hulp van een tableau met een aantal knoppen kunnen ze zowel heen en weer als op en neer bewogen worden, terwijl met de lens ook kan worden „gezoomd" als bepaalde details naar voren moeten worden gehaald. In verband met de veiligheidsvoor schriften op de steigers moeten de camera's explosievrij zijn. Voor het onderhoud en het snel verhelpen van storingen dienen bepaalde onderde len, gemakkelijk uitwisselbaar te zijn. De diafragma's kunnen elektrisch wor den ingesteld. Teneinde ook bij regen en sneeuwval een goed beeld te krij gen zullen waarschijnlijk camera's worden gebruikt, die voorzien zijn van een ruitenwisser. Het grote voordeel van het werken met tv op de steigers is. dat de stei german alleen dan naar de steiger hoeft te gaan, als er werk te doen is, dus bij het begin en het einde van het lossen of laden en bij het over schakelen op andere leidingen, of bij schepen die een speciale behandeling vereisen. In de tussenliggende tijd houdt het alziend oog van de tv-eame- ra een oogje in het zeil. Vanzelfspre kend zullen er altijd steigerlleden op een centraal punt aanwezig zijn om zonodig in te grijpen wanneer het beeld op de monitor daartoe aanlei ding geeft. Goede verbindingen met de plaats waar de monitors staan en goede vervoersfaciliteitea zullen daar voor noodzakelijk zijn. Als de proe ven op de steigers 1 tot en met 4 bevredigend verlopen, zullen ongetwij feld meer steigers met tv worden uitgerust. DE Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij gaat een groot aantal elektriciens ontslaan. Van de 50 varende elektriciens die de rederij in dienst heeft, zullen er slechts 8 overblijven. Twintig elektriciens hebben onlangs gehoord dat ze maar naar een andere betrekking moeten omzien, terwijl 22 andere dit over enige tijd zullen ho ren. De rest zal in de loop van dit jaar worden afgevloeid. De KNSM heeft deze elektriciens op haar schepen niet meer nodig. Van wege het toenemende gebruik van afstandbediening worden minder eisen gesteld aan de bezetting van de schepen. Het kleine deel van het elek- tricienswerk zal worden overgenomen door de scheepswerktuigkundigen. De desbtreffende vakbonden zijn van de maatregel op de hoogte gesteld. VOOR de Duitse scheepsbouw is 1965 een goed jaar geweest. In het bijzonder geldt dat voor de Hamburg- se werven, die het merendeel van de produktie voor hun rekening namen. Ten opzichte van 1964 werd vorig jaar 13 procent meer gebouwd. De afgeleverde tonnage steeg van 270.400 tot 307.000 brt, terwijl ihet aantal zee schepen daalde van 46 tot 43 en de omzet terugliep van 870 tot 750 mil joen DM. Het merendeel van de ton nage was bestemd voor Duitse opdrachtgevers. Aan de top in Hamburg staat de Deutsche Werft, die vijf schepen van gezamenlijk 117.500 brt bouwde. Twee de is Howaldtswerke met vier sche pen van totaal 84.140 brt en derde Blohm und Voss, die zes schepen afle verde, H. C. Stülcken und Sohn bouwde slechts één schip van 11.600 brt. De kleine werf J. J. Sietas leverde 21 schepen van gezamenlijk 11.500 brt af, terwijl enkele andere werven nog wat kustvaarders bouwden. Ondanks de zware concurrentie in de scheepsbouw, zijn alle werven tot 1967, gedeeltelijk zelfs tot 1968, van werk voorzien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de hervormd" predikant ds K. P. van der Graal, als predikant voor buitengewone werkzaam heden verbonden aan het Delta Zieken huis, is het vandaag een kwart eeuw geleden, dat hij zijn ambt begon. Ds. Van der Graaf (56) werd in 1933 kandidaat in Drente, hulppredikant in Wolfaaitsdijk in 1936 en hij was dat in 1937 in Terneuzen en in Eenum tot SI december 1940. Hij werd predikant op 2 februari 1941 te Niehcive, vertrok in 1945 naar Zevenhuizen en naar Heino in 1949. Op 13 december 1959 werd hij belast met de geestelijke verzorging in het Del ta-Ziekenhuis. LONDEN Bij tie verplaatsing van liet booreiland Conoco dat voor de Engelse kust pogingen doet gas of olie aan te boren is een deel van dit tien- miljoen-gulden eiland in zee gestort Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, want het eiland was op het moment van het ongeluk onbemand. Zelfs de directie van de maatschap pij, de Continental Oil Cy, die het plat form van een Amei-ikaanse maatschap pij heeft gehuurd, wist niets van de toedracht. Het ongeluk gebeurde ongeveer 50 kilometer van de plaats waar in de cember het booreiland Sea Gem kap seisde waarbij 13 mensen verdronken, ongeveer 90 kilometer ten oosten van Norfolk. Uit de schaarse berichten kon wor den opgemaakt dat „een Nederlandse maatschappij" een deel van de boven bouw van het eiland moest verplaat sen. Daarvoor werd een kraan ge bruikt. Men vermoedt dat bij dit kar wei door een of andere oorzaak de klampen loslieten die de onderkomens van de bemanning aan het eiland ver ankeren. Het losgeraakte gedeelte gleed in zee, daarbij nog enkele on derdelen van het platform meesleu- rend. Er schijnen geen vitale delen van de boorinstallatie verloren te zijn. ROTTERDAM Na een langdurige ziekte is op 70-jarige leeftijd overleden de heer G. J. van Rijn, in leven ere-voor- zitter van de Rotterdamsche Waterkler ken Vereeniging en oud-waterklerk van de United States Lines in Rotterdam. De 'heer Van Rijn, die in scheepvaart kringen een bekende figuur was, is onge veer een kwarteeuw voorzitter van de vereniging van waterklerken geweest. Morgen (donderdag) is de begrafenis op de Algemene Begraafplaats Hofwijk,, na aankomst in de kapel om 14,45 uur. ten. ï!as I gew ft- dat gfreis (J dit O ft» f- ne I-1 tera fe* -wei] 1 van p: ders mini liet Je 1 ven Jianf \inc tiepl -hoef de i voor liet hoet D( dat meei riscl toen hard een den: ging om W meet Jand zich hren langl rechl 1 p ROTTERDAM Het eerste van de •ie wrakken die in opdracht van Rijks waterstaat in de monding van de Nieuwe Waterweg worden opgeruimd, is gisteren tot op een diepte van 21meter onder de waterlijn gebracht. Het is het wrak van het Engelse stoomscheepje Tenham, dat met graan geladen op 19 december 1882 strandde en onder water verdween. Inmiddels is de zuiger Sliedrecht XIX tten de Combinatie Havenmond Hoek van Holland begonnen met het maken van een sleuf waarin het wrak van de William Hartman (eveneens een Engels schip) zal worden gekandteld. Als derde en laatste komen de wrak- resten van de Spaanse vrachtvaarder Bakio aan de beurt. Dit schip ligt het ongunstigst van het drietal, namelijk met het achtereind dichtbij de liohten- lijn en betrekkelijk dicht tegen het talud van de Noorderpier. De werkzaamheden verlopen geheel volgens plan en er is sedert vorige week maandag, toen het karwei begon, geen vertraging opgeireden. Rijkswaterstaat hoopt dat het projekt „Operatie Drie ling" genaamd in zes tot acht weken afgewerkt zal zijn. De totale kosten be1o- pen één miljoen gulden. In h I geen i °vei S modi g gehe bescl op h en r dan van i de s] den. I Da was del i bove Were met den metji belar de p] reeds denh Dit Van tram lijk) de vs midd moge die s doem bus door in, c Xlacl Da: geen "Van sprals eisen over We gangs perio rectit nemii dam bewo gripc

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2