Residentie-orkest met werk van zijn dirigent ROTTERDAM Totale capaciteit is Vegla krijgt voor opslag en transport serie 21.000 ton silo's AGENDA m DE lUN Mm m F: tui ili voor Philadelphia i Voor ongerustheid over buitenlander geen reden 1 A zc t: ikutdtèfa y Gestolen auto snel terecht Geslaagd optreden in Gehoorzaal Waardering voor houding SGP favoriet in de gi kleine klasse Ideeën beloond bij gemeente Modern systeem binnenkort gereed „Petrus Veenlant" niet naar S'dam Boetes voor rijden in aftandse wagen M7 B. en in antwoord op vragen: Jubilereiid(?) paar gratis bij drop m SëaÊmim „Cirkel des doods" in gebomv Irene 4ÊieWk Ruim 500 huizen in 1965 opgeleverd Vragen aan B. en W. over Rotterdams besluit parkeren Inbraak r.k. school aan de Parkweg Bromfiets geschept: twee gewonden ONDANKS VERHOOGDE OMZETBELASTING NOG EEN GOEDKOPE KLASSEWAGEN! DE ROTTERDAMMER msmwm [vtsfittwewa Vanaf 4975 GARAGE VAM DALEN N.V. Procedure ....en morgen ....en dagelijks Kantoorartikelen 2 deurs Personenwagen f.3.775,— 3 deuis Combi f.3.995,— KOMT U EENS PRATEN Is M ze dealer voor Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland - Westland HAVEN 48 MAASSLUIS TELEFOON 01899—2835 Pagina 4 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1965 p® 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De zeventienjarige J B. stal woensdagavond op het Broersveld een personenauto. De politie hield hem kort daarop aan op de Broersvest en nam hem mee naar het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat Even later ver scheen daar ook de eigenaar van de ontvreemde auto, -de heer J) N. van der B die aangifte kwam doen De diefstal was snel opgelost. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Cefa vertoont vrij dagavond om 8 uur in de grote zaal van gebouw Irene de ontroerende film Cirkel des Doods (Time of the heathen), draai boek en regie van Peter Kass, die in de film gestalte geeft aan de oordeelsprofe- tie van Ezechiel 30 3. Dit Amerikaanse verhaal vol dramati sche gebeurtenissen vertelt van een blan ke man en een negerjongen, die onge wild beiden in een penibele situatie gera- van mensen, die de tragische afloop van gebeurtenissen, die ze zelf ontketenden, niet hebben gewild Als zodanig is de uitermate spannende intrige van dit draaiboek vol diepe zin. Kass zelf noemt zijn eerste film dan ook een pleidooi voor de vrije keuze. De Cirkel des Doods is bepaald geen niemendalletje, maar een verhaal van diepe mhoud. ROTTERDAM Donderdagmiddag Ver de heer M. Fris uit de Volmarijn- straat, 81 jaar oud, toen hij op het voet pad liep van de 's-Gravendijkwal ter hoogte van de hbs, plotseling onwel Hij is naar het Dijkzigl ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij was overleden. „In verband met voor dit gebied gelden de stedehouwfcnndige voorschriften zou kunnen worden bevorderd, dot de Beneden- rijweg een profiel krijgt dat beter en breder is dan liet bestaande. "Wy hebben gemeend hieraan nog geen uitvoering te moeien ge ven, daar er een plan in overweging is lot het aanleggen van de Pnntzakliaven. waar door de Benedenryweg grotendeels zon komen te vervallen.'' Dit schreven B. en W. van Rotterdam aan de wijkraad voor ÏJssel- monde in hun antwoord op een vraag, of de Benedenrijweg, de zeer drukke verbindings weg tossen Rotterdam en Bolnes die in slechte staat verkeert, niet voor verbetering in aanmerking komt Door deze zinsnede brengen B- en W. een plan, dat in oktober I960 voor bet eerst „door een ongelukje" in de openbaarheid kwam en dat daarna verzonk in archieven en ten sloUe niet meer voor uitvoering vatbaar scheen, opnieuw in de actualit'eit- In 1960 is in een wykraads- yergadering het projert van het nieuwe ÏJsselmonde in bespreking genomen. Dat nieuwe IJsselmonde is nn voor een zeer groot deel reeds gebouwd. By de behande ling in deze wykraadsvergaderïng werd een kaart gehanteerd van de dienst van stads ontwikkeling, waarop tat grote verrassing van de wijkraad?]eden en het by deze open- hare vergadering aanwezige publiek ten oosten van IJsselmonde een grote Rijnvaart- haven was getekend. „Het ongelukje";wa«, dat het toen niet de bedoeling was, dat dit havenproject in de openbaarheid kwarti. De dienst van stadsontwikkeling, die de kaart van het nieuwe Groot-ÏJsselmonde had af gestaan, had er geen rekening mee gehou den dat de haven ook op deze kaart stond aangetekend. Uit een brief van B. en W. aan de IJsselmondse wijkraad blykt, dat het havenproject niet alleen opnieuw ac tueel is, maar ook, dat de geprojecteerde haven inmiddels een officiële naam heeft f gekregen. Volgens de plannen komt de uit monding van de Puntzakhaven pal ten wes ten van de machinefabriek Verolme. Het gehele woongebied van Oost-JJsselmonde, van een punt ongeveer 230 meter ten oosten van de Hervormde Begraafplaats tot onge veer honderd meter ten westen van de grens met Bolnes (gemeente Ridde-rkcrk) zal moeten worden geamoveerd. Ruim driehon derd woonhuizen met een bevolking van meer dan twaalfhonderd zielen zullen moe ten verdwijnen. De Pnntzakliaven zal twee takken krijgen, de oppervlakte zal ongeveer overeenkomen met die van de Maashaven. De machinefabriek Verolme en de ten oos ten daarvan gelegen industrieën komen op een schiereiland te liggen. Het gedeelte van de Oostdijk en van de Benedenryweg aan de zuidzijde van dit schiereiland zal kade muur worden. Het rond de haven liggende gebied wordt haventerrein met loodsen, nieuwe industrie en gelegenheid tol opslag en overslag. In het kader van dit project past het doortrekken van de thans tot de Burgemeester van Slijpebiari lopende haven- spoorweg naar de Puntzakhaven, Het ge deelte van de Benedenryweg en de Oostdyk ten westen van de Puntzakhaven zal de oostelijke toegangsweg tot deze haven wor den. Dat B. en W. de Usselmondse Wijk raad schrijven, dat in verhand met het Puntzakhavenprojert de verbetering van de Benedenryweg niet zal worden uitgevoerd betekent vanzelfsprekend niet, dat er op zeer korte termyn met de uitvoering van de Puntzakbaven zal worden begonnen. In verband echter met de noodzakelijke ver- betering van de waterkering en het op Della-hoogta brengen daarvan kan hel Puntzakhavenproject echter niet al te lang wachten. Het verloop van de nieuwe Delta- waterkering zal aan het Puntzakhavenpro- jeet moeten worden aangepast. SCHIEDAM Binnenkort wordt het nieuwe grondstoffen- opslag en transpo rt-pro j ekt op het fabrieken aan de Buitenhaven- terrein van de Vereemgde Glas- weg in bedrijf gesteld. Het com plex: bestaat uit zes grote en twee kleinere silo's met een totale ca paciteit van 21.000 ton. Het is uitgerust met een ultramoder ne transportinstallatie voor de af- en aanvoer van de grondstoffen. Be kos ten bedragen naar schatting 314 mil joen gulden. Men besteedde aan de bouw en de montage van de installa ties 130.000 werkuren. De man, die alles over de nieuwe silo's weet te vertellen, is de heer J. H. C. Bezemer, chef van het werktuigbouw kundig onderhoud en de leider van dit machtige projekt. Het glasprodukt moet dikwijls worden blootgesteld aan verschillende bewerkingen, zoals sterili seren en het onder druk brengen met koolzuurhoudende frisdranken. Ten einde een hoge kwaliteit te verzekeren is het noodzakelijk, dat de grondstof fen voor het glas van constante samen stelling zijn. Hierbij speelt voral de graad van voch tigheid van het zand een grote rol. Zo lang dit zand open ligt opgeslagen, staat het aan elke regenbui bloot. Vandaar de noodzaak om veelvuldig correcties in de samenstelling voor het gemeng aan te (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Staatkundig-Gerefor meerde Partij, afdeling Schiedam, legt op het ogenblik een intensieve bedrijvig heid aan de dag. Ze belegt zij vrijdag 18 februari in de grote zaal van gebouw Irene een openbare vergadering.. Ds. A. J. Wijnmalen, hervormd predikant te Maartensdijk, zal een tijdrede houden. Deze vergadering is voor iedereen toegan kelijk Binnenkort zal het afdelingsbe stuur nog meer vergaderingen organise ren, want het constateert in brede krin gen een groeiende belangstelling en waar dering voor de principiële houding van de Staatk, Gerei Partij. -kf viffomwx wzw urwf.' MET öEHARPf OUUCEH Dnlb-hCn jftLlnL BüXS BALLOTLAAN 4 VLAARDINGEN - TEL. «1898—8700 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1964 m de gemeenteraad beloofden B. en W., dat zij het vraagstuk van de plaatsing van een ideeenbus bij de diverse diensten en be drijven zouden voorleggen aan de daar voor ingestelde commissies voor medezeg genschap, Dit overleg leidde tot mvoe- «ng van een ideeenbus bij het Openbaar Slachthuis, de dienst van Gemeentewer ken en de gemeentelijke dienst voor Soci ale Zaken. In verband hiermee stelde men een Reglement Ideeënbus vast. Voor al bij de dienst Gemeentewerken blijkt de „bus" m de belangstelling te komen. Als resultaat hiervan konden enkele pre mies ter aanmoediging worden toege kend. Kortgeleden zond een tweetal werkne mers van de plantsoenendienst een idee in. Dit had betrekking op de regen- mstallatie voor de warme en koude bakken op de kwekerij van de gemeen te. Het idee bleek goed bruikbaar. Bo vendien zou het bij goede uitvoering ook nog een kostenbesparing voor de gemeente kunnen opleveren. Deze werknemers legden hiermee een be hoorlijke belangstelling aan de dsg, zo wel voor hun werkzaamheden als voor de wijze, waarop deze werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Aan elk van hen is een beloning van 75 toege kend. SCHIEDAM Geboren: Patrick S z v J A. van Trlet en W. F ten Bnnk, Johan P. AH zv J A F van Dijk en C L de Winter, ftemco 3 z vC F ossen en T M ElderJiorst. Petronelta J dv, A. Dijkstra en M. P. Brog, Margaretha L. d v. A. Schaper en M van Hoogt)atem. Iris dv W. Dekker en D C. 3. Wamink Overleden: H. van Leeuwen. 68, P A Groenendijk. 70. v Bis schop oud 5 maanden, H A Weernbof, 62 echtgen Bomhof. J van Haaren, 88 echtgen -i der Graaff, C. 3 de Huiter 65 wed. van Go-deren, C. Huigen 74. (Van een onzer verslaggevers) brengen. De gedachte aan een overdekte bergplaats voor het zand werd vanwege het ruimtegebrek al spoedig losgelaten en men ging aan een silo denken. Men belastte het ingenieursbureau Tebo din met het ontwerp en de Koninklij ke Beton en Aannemers Maatschappij Waning en Co met de bouw. Op 7 april 1964 startte men met het graven van de bouwput. Onmiddellijk stuitte men op de drie meter dikke fundering van een oude glasfabriek op 220 houten palen van alk tien meter lengte De palen werden er uit getrokken, 2300 m3 puin werd uit de bouwput afge voerd en eenzelfde hoeveelheid zand aangevoerd. De eerste van de 309 heipalen werd op 22 mei 1964 geslagen. Deze palen zijn vijfentwintig meter lang. Ze hebben een draagvermogen van 110 ton. Op 9 septem ber begon men met het storten van de 1.25 meter dikke betonnen fundatieplaat van achthonderd vierkante meter. Onge veer duizend kubieke meter beton is hier voor gebruikt. Op 18 november begon men met het in glijbekisting storten van de silo's. Men werkte er twaalf dagen en nach ten aan door. Daarna hadden de silo's een hoogte van 33 meter bereikt. Na het overkappen van de silo's begon men met het plaatsen van de installa ties. Het gebouw Is uitgerust met een automa tisch aan- en afvoertransportsysteem voor de grondstoffen. Onder In de si lo's is een draineersysteem aangebracht voor de afvoer van het water, dat uit het zand is vrijgekomen. Ais een silo met zand is gevuld, zal in twee weken de juiste vochtigheidsgraad (3 a 4 pro cent) zijn bereikt. VANDAAG Musis Sacrum: Politie Muziek Gezel schap, feestavond, 20. Irene: Cefa, filmavond, 20. Geref. Jeugdhuis: Chr. Leesbibliotheek, uitlening, 15-17. Irene: Pers. Ver. P.T.T., personeels- avond, 20 Tivoll: Schied. Jazz Sociëteit „Guillau- me", bijeenkomst, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Scbïe- damse redactie, Lange Kerkstraat b.g.g. na 18 uur alleen voor redactionele aange legenbeden 01898 - 6819. Agentschap: J. v. Gogh. Dr. Zamenhof- straat 139, teL 152400. Klachten bezorging: Agentschap (adr, zie boven) dag. van 18.3019.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 284666; alarm brandweer 269123; alarm G.G. en G.F. 269280. Apotheek: C. I. Jansen, Swammerdam- singel 41, teL 264971. Vijf grote silo's, totaal 10 000 kubieke meter, zijn bestemd voor de opslag van zand. De zesde silo, eveneens met tien meter middellijn, voor kalksteen. De klei ne silo's, met 6(4 meter middellijn, zijn bestemd voor de opslag van nephehne en glasscherven. Als ze volledig zijn gevuld, hebben de silo's een capaciteit voor drie maanden. De voltooiing van het nieuwe projekt betekent de verdwijning van de oude kraanbaan. Hiervoor in de plaats komt een nieuwe grijperkraan (staat reeds aan de Buitenhavenweg), terwijl een transportband van honderd meter leng te naar de silo's loopt. Een vergrende lingssysteem maakt het onmogelijk, dat bijv. zand wordt gestort in de silo van de nepheline. De aanvoercapaciteit van de transportinstallatie is zeventig ton per uur. De afvoer van de opgeslagen grondstof fen geschiedt eveneens automatisch met behulp van trilgoten, een jacobsladder en een transportband van tachtig meter lengte naar de dagbunkers van de be staande mengmstallaties. De afvoercapaci- teit is vijftig ton per uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In december 1965 wer den in Schiedam 150 woningen in uitvoe ring genomen. Hiervan werden er 77 ge bouwd voor rekening van de gemeente en 73 voor rekening van partikulieren. Op 31 december 1965 waren in uitvoering 1723 woningen, waarvan 1092 in opdracht van de gemeente en 631 in opdracht van partikulieren. In december werden 69 woningen opge leverd. Hiervan waren er 36 eigendom van de gemeente (eerste blok Elemen- tum woningen Groenoord noord), 30 van de bouwvereniging Eendracht en drie van partikulieren. In 1965 werden 524 woningen opgele verd, namelijk 183 van de gemeente, 259 van de bouwverenigingen Volkshuisves ting „Onze Woning", „Schiedam Vooruit" en „Eendracht" en 77 van particulieren. In uitvoering waren op 31 december het hervormd bejaardentehuis en het be jaar, dentehuis van de stichting Humamtas, VLAARDINGEN Wanneer In wer ken van verschillende componisten opmerkelijke punten van overeenkomst voorkomen, dan Is men allicht geneigd de als minder belangrijk te boek staande toondichter van plagiaat te verdenken. Toch vinden de grondgedachten van me nige indrukwekkende compositie laag niet altijd hun oorsprong hij de groot meesters der toonkunst, maar bij secun daire figuren. Zo heeft Bach zijn thema tisch materiaal vaak ontleend aan compo nisten, die nu hoogstens nog van enige historische betekenis zijn. En wat de ster ke melodische verwantschap tussen Brahms en Dvorak betreft, zal het ook wel in vele gevallen moeilijk zijn uit te maken aan wie het auteurschap van be paalde thema's of melodieën moet wor den toegeschreven. Tijdens het concert dat het Residentie Orkest donderdagavond in de Stadsge hoorzaal oLv. Willem van Otterloo gaf, trad een op verschillende punten merk waardige gelijkenis naar voren tussen het door concertmeester Willem Noske voorgedragen vioolconcert in G van Karl Stamitz (1746—1801), zoon van Jo- hann, een van de representanten van de Mannheimse school, en het in de zelfde toonsoort geschreven vioolcon cert van Mozart (K.V. 216). Op meerde re gronden kan worden aangenomen, dat Mozart hier aan Stamitz heeft ontleend, en niet omgekeerd. Intussen bleek het thans uitgevoerde vioolconcert van Karl Stamitz zijn plaats op het programma geheel waard. Noske speelde met een verrukkelijk élan, en stelde de goede kwaliteiten van dit con cert m een zo gunstig mogelijk daglicht, daarbij gesteund door hef fraaie en accu raat begeleidende orkest. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het schilderij voorstel lend burgemeester Petrus Veenlant (een zijstraat van de Burg. Knappertlaan werd genoemd naar de Schiedamse bur gemeester uit het einde van de vijftiende eeuw) komt met naar Schiedam. Het is dus niet mogelijk dit portret, zoals de bedoeling is geweest, bij de heropening van het Stedelijk Museum te expose ren. De directeur van het museum, de heer J. J, Paalman, ontving dit bericht van de directeur van het Philadelphia Museum of Art te Philadelphia. Hij kan het ver zoek om het paneel m bruikleen te ge ven niet inwilligen wegens de klimaat verschillen, die tijdens het transport zou den kunnen ontstaan. Het museum blijft tot 2 maart voor het publiek gesloten. Inlichtingen over kunst werken worden verstrekt op het spreek uur op maandagmorgen van 10—12 uur. Incidenteel zullen nog concerten e.d. wor den georganiseerd. t*M. (01898) - 3697 SCHIEDAM De socialistische raads leden mevrouw J. Krikke- Hein en de heer J. Scheffers hebben B. en W, vra gen gesteld naar aanleiding van een be sluit over het parkeerprobleem van de gemeente Rotterdam. Het Rotterdamse besluit bepaalt, dat voertuigen van meer dan zes meter leng te of twee meter hoogte niet mogen wor den geparkeerd in woonstraten en op andere plaatsen, waar dat hinder veroor zaakt. B. en W. hebben geantwoord, dat een voorstel tot wijziging van de Algemene Politie Verordening der gemeente Schie dam in de geest van de Rotterdamse verordening reeds voor het indienen der vragen aan de Commissie voor de Straf verordeningen was voorgelegd. Na de ontvangst van het advies der Commissie zullen B. en W. de desbetref fende wijziging der Algemene Politiever ordening bij de gemeenteraad aanhangig maken. SCHIEDAM Onbevoegden verschaf ten zich in de nacht van woensdag op donderdag toegang tot de lokalen van de r.k. huishoud- en industrieschool St. Li- duina aan de Parkweg. Aan de achterzijde van het gebouw sloegen de inbrekers een ruit in. In de school waren verscheidene lessenaars opengebroken, waaruit kleine geldbedra gen worden vermist. Het publiek toonde zich na afloop opgetogen over de meesterlijke vertol king van Willem Noske. Ter opening van dit boeiende concert had Willem van Otterloo zijn eigen uit 1933 daterende derde suite voor orkest gekozen De vier delen van deze com posite bevatten vele gezonde, "contrast rijke muzikale gedachten die met gro te kennis van zaken, met m het minst wat de orkestratie betreft, in een geor dend geheel zijn verwerkt. Een wel degelijk moderne compositie, waarbij het echter met in de eerste plaats om een geavanceerd klankpatroon gaat Na de pauze heeft het Residen tie-Orkest volop de gelegenheid gekre gen zich m al zijn klankschittering te doen horen in de Symphome fantastique (of wel de Episode de la vie d'un artiste) van Hector Berlioz. Zeker, het stuk is lang, en harmonisch met altijd even onderhoudend Maar Berlioz was een me lodieus en een vulcaan, die grote kleur schakeringen m zijn instrumentaal palet wist aan te brengen. De na zijn dood uitgegeven „Trait' d'instrumentation" (la ter bijgewerkt door Richard Strauss) is nog altijd een standaardwerk. Onder de bezielende leiding van Van Otterloo heeft Berlioz' „Fantastique" weer niet nagelaten grote indruk te maken W. H. W. SCHIEDAM Weinig fraai was woensdag de aanleiding tot het verschij nen voor het kantongerecht van A R. H die zich moest verantwoorden voor het rijden in een wagen met gebreken Van zijn auto waren noch het stuur, noch de handrem noch de bednjfsrem in orde terwijl er bovendien nog een aantal „kleinere" gebreken waren als de gladge slepen banden en het feit dat de wagen behoorde tot het type van de meeloper- tjes" (wagens waarvan het plaatwerk zo zeer is doorgeroest dat door de bodem de straat zichtbaar wordt). Ik heb er geen goed woord voor over, zei de officier in zijn rekwisitoor, dit ding was een rijdende doodkist voor zijn bestuurder en een levensgevaarlijk pro jectiel voor de overige weggebruikers. Hij eiste straffen van 30, 20, 75, 50 en 85 gulden, te vervangen door een evenre dig aantal dagen. Mr. W. E. van Vloten maakte er tenslotte 30, 10, 75, 50 en 50 gulden van. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat hij geen voor rang verleende werd de bromfiets, be stuurd door de 16-jarige A. L. met als duopassagier de 15-jarige M. H, beiden uit Vlaardingen, donderdagavond op de kruising Nieuwe Damlaan-Burgemeester Honnerlage Gretbelaan geschept door een personenauto, bestuurd door de 28-ja- rige H, L. uit Papendrert'. De berijders van de oromfiets kregen beiden een hersenschudding en werden door de GGD naar de Dr. Noletstichting gebracht. De voertuigen liepen zware schade op. W/OENSDAGAVOND ben ik eens gaan kijken en luisteren in de openbare vergadering van de wijkraad voor IJsselmonde. Hoe wel wijkraden over het aïgemeen colleges zijn, waar zaken worden besproken die eerder mijn collega van de serieuze verslaggeverij dan mij aangaan, heb ik me er best geamuseerd. Zelfs met een zo boek houdkundig- droog onderwerp als de financiële afrekening betreffen de het afgelopen jaar 1965. In Engeland kent men de uitdrukking „penny-wise and pound- foolish", die in het Neder lands zoveel betekent als „wijs als het om de, stuivers gaat en dwaas als het tientjes betreft". Aan die uitdrukking moest ik denken toen een van de wijkraads leden nadere inlichtingen verzocht over een regelmatig,terugkerende post „transportkosten meubilair". Het bedrag van deze post wisselt, maar het komt gemiddeld neer op 35 per keer. VLAARDINGEN - Nog geen jaar bestaat de Shady Flardinga Fanclub. Over gebrek aan leden heeft deze club niet te klagen. Reeds 400 jongeren zijn van de Fanclub lid geworden. De interesse van de leden gaat niet alleen uit naar het houden van geze'lige feestavonden, maar zij willen meer. Zo zijn er onderhandelingen met diverse charitatieve instellingen om deze met amusementsprogramma's aan geld te helpen. Op bet oog hebben zij oa. de vereniging Philadelphia. Het ligt in de bedoeling van de Fanclub een grote dansavond te organiseren, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor deze vereniging, die het geld zo hard nodig heeft. Zaterdag houdt de Shady Flardinga Fanclub een avond om nog meer jon geren aan te trekken die kunnen helpen bij de verwezenlijking van de voor genomen actie. Tijdens deze avond zullen de Shady Shldes optreden met zang van de Vlaardingse zanger Ad van IJperen. Inschrijving alsTid van de fanclub kan geschieden bij Peter van Nieuwenburg, Mr. Verschuurstraat 42. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een vijftal raadsleden, mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen (kath.) en de heren S. Kuiper (Prot. Schiedam)B. E. Colle (eomm), p. Meij er (soc.) en G. P. Verhulsdonk (lib hebben zich zoals gemeld ongerust ge maakt over de huisvesting van de buiten landse arbeidskrachten en over de geva ren voor de volksgezondheid, die hun aanwezigheid in Schiedam kan opleve ren. In antwoord op hun schriftelijke vragen hebben B. en W. thans als volgt geantwoord: „Het is bekend, dat, van de 530 bui tenlandse arbeiders plm. 140 Turken zijn gehuisvest op het hotelschip „Rot terdam" in de Buitenhaven. De overi gen zijn in pensions bij particulieren ondergebracht. Er zijn hoogstens 10 adressen, waar vijf of meer vreemdelin gen zijn gehuisvest, echter nooit meer dan tien twaalf man. Voor ongerust heid voor het in gevaar brengen van de volksgezondheid bestaat voorshands geen aanleiding. In het kader van het vreemdelin- gen-toezicht worden de grote pensions regelmatig door de politie gecontro leerd. Hoewel de ligging en de verzor ging niet overal gelijk zijn, kan even wel worden gezegd, dat zij alle aan redelijke eisen en aan de verlangens van de vreemdelingen, die er verblij ven, voldoen. Van ongewenste toestan- "den is tot dusver niet gebleken. Er hebben ons geen klachten van de pen siongasten, hun werkgevers of omwo- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De drogist (in de Lange Kerkstraat te Schie dam) haalt hier iets door elkaar. Hy noemt het huwelijk van het jaar een jubüeum(?). Hij zag er verder niets denigrerends in om ons toekomstig koninklijk paar, althans een afbeelding er van, gratis te geven bij een zakje drop van zestig cent. In ieder ge val voor speldjesverzamelaars maagklachten een goede gele genheid om1 enkele dingen te combineren. hi houti IHon; fvarii stien uit E T)E wijkraad voor IJsselmonl •L-' de vergadert in de hulpsecreta rie aan de Bovenstraat, het vroege re IJsselmondse raadhuis. De wijk raadsleden maken daarbij ge bruik van enige tafels.... die thuis behoren in het stadhuis aan de Coolsingel. Voor iedere wijkraads- vergadenng brengt een vrachtauto van dienst van gemeentewerken deze tafels naar IJsselmonde, na afloop van de vergadering gaan ze netjes terug naar de Coolsingel, waar de ambtenaren er voor de rest van de tijd aan gaan zitten werken. Het gebruik van tafels door ambtenaren in het stadhuis en te vens eens per maand door leden van een wijkraad in IJsselmonde lijkt hoogst doelmatig. Maar de dienst van gemeentewerken dient voor deze transportkosten de reke ning in. Als ik nu bedenk, dat de IJssel mondse wijkraad negen maal per jaar yergadert en "dat dit college bijna-twmtigiaar bestaat, dan,heb ik door, dat de kosten van dit heen en weer gesleep met tafels een veelvoud zijn geworden van de aanschaffingsprijs van een paar prachtige wijkraadstafels voor IJsselmonde. Ook al worden die maar negen keer per jaar ge bruikt! En dat laatste is waarschijnlijk niet eens nodig, want in de IJssel mondse hulpsecretarie of in de daarnaast gelegen politiepost zal er heus wel emplooi voor zijn. nenden bereikt. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat bij kleinere bedrijven terwerkstelling met plaats vindt dan- na doorlichting en dat de bij de grote bedrijven, tewerkgestelden door de be drijfsartsen medisch worden ver zorgd". B. en W. achten onderzoekingen ten aanzien van de huisvesting van de bui tenlandse arbeidskrachten op het ogen blik met noodzakelijk. Vc1 i „De

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2