Voor plechtigheid op 10 maart Amsterdamse straten voor deel opnieuw geplaveid „Heerlijk duurt het langst" in het Luxortheater Dr Berghuis over „CDU" Kant minder ragfijn bij Arsenicum OVERIJSSEL VECHT WEER TEGEN WATER MÊ kAmER I MUZieKJ Postzegelaffaire Smokkelauto in beslag Zoetermeer kan gaan bonwen aan 1000 woningen Landbouwschuur in Kamperland afgebrand Verdachten fraude PTT krijgen 27 maanden cel Manager beboet na ongeluk in stadion Metselaar stal in Belgische herken Prijswinnaars puzzel Vrijstelling mil. dienst mijnwerkers BEKENDE WÉG SMOESJE ROTTERDAMMER ZATERDAG 12 FEBRUARI 1965 Voor tweede keer AMSTERDAM - Nitet alleen de Westerkerk, maar ook tal van hoofdstedelijke straten en wegen krijgen in verband met de plechtigheden op 10 maart een grote „opknapbeurt". De route, die prinses Beatrix en de heer Claus vom Amsberg zullen volgen, wordt op het ogenblik nauwkeurig geïnspecteerd en waar dit nodig is ven beterd. OMRIJDEN ca DRIE EEUWEN HUWEL'JK VAN DE ORANJE's B. Roolvink vraagt Gevarenzone Barricaden Maas zakt Treinverkeer concert toneel opera cabaret musical 1 Pagina 3 pEN' HAAG Het contract voor eerste particuliere bouwproject in het plan groot-Zoetermeer is gete kend Dit betekent dat aangevangen Ln 'Worden met de bouw van 1000 weningen in de vrije sector en in de oremiesector, en wel in de vorm van {.„gezinswoningen, galerijflats en to renflats. De realisering van het plan lal naar schatting 15 jaar duren; het omvat woningen voor 100.000 inwo ners Door toepassing van industriële bouwmethodes zal het merendeel van j„e woningen in drie jaar gereed ko men Het contract werd getekend door Zoetenneers burgemeester H. G. I. ba ron van Tuyll van Serooskerke en de d recteur van het bureau bouwproject ,e Den Haag, M. Rademakers. KAMPERLAND ïn de nacht van donderdag op vrijdag Is de landbouw- «bsnr van de heer Joh, Remljnse In de Soelekerfcepolder tot de grond toe afge brand. Alleen een auto kon uit de bran dende schuur worden gered, de rest van de inventaris, waaronder een combine, twee tractoren, rupstrekker en een stro pers, werd een prooi van de vlammen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt ge raamd op 100 000 gulden. De Kamperlandse brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets anders doen dat te proberen het woonhuis te behou den, hetgeen dan ook lukte. ïn 1959 is deze schuur ook door vuur verwoest. De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 5 februari zijn: mevr. If E. Zwartveld, Pr. Hendrikstraat 265 te Hoek van Holland ƒ5, J. J. de Haan, Schulpplein 50 te Rotterdam ƒ2,50 en mevr. J. C. Buizer. Goudsbloemstraat 185 te Papendrecht ƒ2.50. De paarden mogen niet nitglij den en daarom worden versleten straatstenen door nieuwe vervan gen. Ook de kleine steentjes rond het Paleis op de Dam zijn ver nieuwd. Op het Rokin is het as falt verhard en voor het stadhuis wordt de Oudezijdsvoorburgwal opnieuw bestraat. Zoals eerder gezegd moet de stoet op de route van het Paleis naar het stadhuis en de Westerkerk een aantal bochten „nemen". Om dit te verge makkelijken zijn die bochten ruimer gemaakt. Het trottoir van de Raad huisstraat, het laatste deel van de route naar de Westerkerk, is in zijn geheel vernieuwd. Tenslotte: de Prin sengracht voor de Westerkerk wordt nog van nieuwe klinkers voorzien. De bruidsstoet, met de Gouden Koets, moet 1,2 kilometer omrijden om, na de huwelijksinzegening in de Westerkerk, haar route naar het Pa leis op de Dam. te kunnen vervolgen. Het is namelijk gebleken, dat de Wes- termarkt te weinig ruimte biedt voor de stoet lengte 840 meter om te kunnen keren. Een beter „keerpunt" is de Noor- dermarkt, op ongeveer zeshonderd meter van de kerk gelegen. Nadat het bruidspaar en de koninklijke gasten op de Westermarkt zijn uitgestapt rijdt de stoet over de verkeerde zijde van de Prinsengracht naar de Noor- LEDEN VORSTENHUIS ORANJE-NASS4U GEHUWD MET: Prins JohcnW Fnso 1687-1711 Landgravin Maria u Hessen (Outtst) Prins Wmem4 1711-1751 «Kroorormses Anna v Groo'-Brirtannié Prins Wiilem5 1748-1805 Prinses Wtiheiminau Pruisen (OoiVs/J KamngWiüeml 1772-1843 1e huweisjk-Prinses Frea.Wilheta:na «Pruisen KoningWiSem 2 1792-1849 Grcorvwsh'iAnna Fbufowrw v. Rusland Konmg Willem 3 1817-1890 Prinses Emma eck-FVniion!-(to//sf.) 2e koning inWilheimina 1880-1962 Hertog Hendnkvnn MeddAiburg piilhl) Koning mJuiiana <-eb.1909 Prins Bernhard v. Uppe Biesterfeld (oulfsi) Prinses Claus von Amsberg dermarkt, maakt daar rechtsomkeert en komt dan weer in de juiste for matie bij de Westerkerk. Om dat ke ren op de Noordermarkt vlot te doen verlopen, worden de trottoirbanden van het parkeerterrein verlaagd. Het koor en het orkest, die tijdens de dienst voor een pas sende omlijsting znllen zorg dragen, dateren uit 1952. Op initiatief van Simon Jansen, eerste organist van de Wes terkerk, werden beide toen opgericht. Voor het koor koos men leden, die konden bogen op een muzikale ontwikkeling, en voor het orkest leden, die aan andere orkesten verbon den waren. Daardoor werd het mogelijk regelmatig cantates van Bach nit te voeren. Het koor bestaat uit 45 le den, het orkest omvat 13 strij kers, drie hobo's, twee flui ten en twee trompetten, een clavecimbel en het grote or gel. De familie Jansen heeft een groot aandeel in de muzikale omlijsting. Simon Jansen be speelt het grote orgel, zijn echtgenote, mevrouw Currie Jansen-Reder, speelt cello in het orkest, zoon Rudolf clave cimbel en de jongste zoon Martien treedt op als orkest bode. De organist Simon C. Jansen zal het orgel van de Westerkerk be spelen. j-IOE de Oranjes door de eeuwen heen huwden, blijkt uit bijgaand overzicht. Johan Willem Friso trouwde met landgravin Maria van Hessen. Zij moest zich de populaire naam van „Marijke Meu" la ten welgevallen. De zoon van Johan Willem Friso, prins Willem IV, trouwde met kroonprinses Anna van Engeland. Prins Willem V huwde met prinses Wilhelmina van Pruisen. Het was deze prinses, die zo smadelijk werd aangehouden bij Goejanverwellesiuis. In 1795 ver liet Willem V ons land om hier nooit meer terug te keren. Zijn zoon, Willem Frederik, werd de eerste koning van Nederland. Hij ging zijn eerste huwelijk aan met prinses Fred. Wilhelmina van Pruisen. De echtgenote van koning Willem II was een dochter vai> de tsaar van Rusland, de grootvorstin Anna Paulowna. Koning Willem III trouwde met prinses Emma van Waldeck-Pyrmont en koningin Wilhel mina met hertog Hendrik van Mecklenburg. Het geslacht van prins Bernhard von Lippe Biesterfeld is terug te vinden tot het jaar 1123. Het recht van adel van de familie von Amsberg gaat terug tot 1891, toen de generaal-majoor Gabriël Amsberg „von" voor zijn naam mocht zetten. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM In het Luxor theater ging vrijdagavond de Rot terdamse premiere van Annie M. G. Schmidt's musical „Heerlijk duurt het langst" voor een geheel bezette zaal. Klaarblijkelijk was de roem dit produkt van Neder landse oorsprong reeds voorge gaan- Het gaat in deze musical dan ook echt op z'n Hollands toe. zo wel in de goede als de kwade zin. Wat het laatste betreft, de Hol lander heeft helaas een slechte re putatie gekregen voor wat be treft zijn grove taal en vloeken en helaas, deze reputatie wordt in sommige scènes van deze mu sical ondubbelzinnig bevestigd. We weten het al langer dan vandaag, dat de schrijfster een sterke zin heeft voor de realiteit. Ze houdt van recht op de man af en bedient zich soms van een taal die niet kan worden misverstaan. Anderzijds valt niet te ontkennen dat sommige dialogen sterk appelleren aan de dagelijkse ervaringen, ondanks het feit dat de musical steunt op een versle- tn thema: De vrouw die zich verwaar loosd voelt door haar man die opgaat in zijn zaken en zijn mooie...secretaresse! daar tussendoor speelt een wispelturige dochter die zich nogal eens vergist in het idool van haar liefde. Alles gaat fout in dit huwelijk..tenminste, men gaat het ge loven, doch het komt toch alles weer op z'n pootjes terecht. Inderdaad, als gegeven nogal goed koop, doch de muzikale en spelmatige verwerking geeft het geheel toch wel een zeker niveau. Dat ligt voor een groot deel in het vakmanschap van Conny Stu- ard en André van den Heuvel die elkaar volkomen opvangen als de teleurgestelde echtelieden. Een voortreffelijke rol speelt Leen Jon- gewaard als Kees Bloem, de kruidenier, die soms wel een beetje met de moraal in de knoop zit en wat dat aangaat zul len er wel meer geweest zijn die zich met hem „kruidenier" voelde. Maar daar moet je niet over zeuren, zoals ons in het laatste liedje voor de pauze wordt aange raden. Deze raad is volkomen in stijl met het gevoel, want men moet niets in deze productie serieus nemen, geen dialoog of scène gaan afwegen, want dan blijft men nergens. Proef de satire, de kostelijke humor, geniet van de soms grappige situ aties en slik de grofheden weg en geniet van een goede musical, want het ballet is goed gedisciplineerd, het spel van een Wmnifred Bosboom als secretaresse, van Freddy Albeck als Marian's vriend en Francine ter Linden als Pink, de moder ne tiener, goed en enthousiast. De humor is goed gedoseerd over de gehele musical, er komen geen inzinkin gen of vertragingen in voor. Integendeel, de gehele uitvoering ken merkt zich door een frappante vlotheid, die mede bereikt is door de knappe toe passing van de twee draaitonelen, die het mogelijk maken dat zonder enig tijdver bes van de ene op; de andere scène kan worden, overgegaan. Zo blijft er ondanks de bezwaren die wij genoemd hebben toch nog genoeg over om te loven. Een echte, Hollandse, en goede musical, en dat is al heel veel. Herm. Steggerda. DEN HAAG De heer B. Roolvink, lid van de Tweede Kamer voor de ARP heeft aan de ministers van Defensie en van Economische Zaken schriftelijk ge vraagd of zij de mijnwerkers, die vrijwil lig of gedwongen de mijnen zullen verla ten, als tot sluiting wordt beslist, en op wie op 1 januari van dit jaar de speciale vrijstelllingsregeling voor de militaire dienst van toepassing was, algehele vrij stelling van militaire dienst willen verle nen. Deze mijnwerkers zullen, wanneer zij de mijnen moeten verlaten, in het zoe ken van andere werkgelegenheid worden bemoeilijkt vanwege de mogelijkheid dat zij alsnog een oproep voor de militaire dienst tegemoet kunnen zien. (Vervolg van pagina 1) De heer Berghuis betreurde het dat de eenwording van de reformatorische politieke partijen nog steeds weinig vordert. Hij wees er op dat er een moment kan komen dat de mogelijk heid tot het vormen van zo'n partij voorbij zal zijn. Het zijn in dit stadi um vooral de kiezers, aldus de heer Berghuis, die duidelijk kunnen maken of men de totstandkoming van die ene reformatorische partij, die wij met klem bepleiten, wenst en onze pogin gen ondersteunt. Hij noemde het merkwaardig dai men in de CHU-kring geluiden hoort en stukken leest, waaruit zou kunnen worden geconcludeerd dat sommigen in die kring eerder aan een CDU dan aan een nieuwe reformatorische partij denken. Tenslotte verklaarde de heer Berg huis de indruk te hebben dat het KVP-rapport de voorgestelde nieuwe christelijke partij als een soort pro- grammapartij in een centrumpositie ziet. Hij miste het eigen radicale dat de christelijke politiek kenmerkt. De ARP voorzitter zei _er van overtuigd te zijn, dat de regering alles zal doen om niet aan de verkeerde kant van de gevarenzone van het eco nomisch leven de recessie te komen. Hij herinnerde aan de nieuw jaarsrede van de voorzitter van de SER, die heeft gezegd dat desnoods moet worden afgezien van de voorge nomen belastingverlaging. De heer Berghuis meende dat deze suggestie aandacht verdient De werknemers zijn niet langer de economisch zwakkeren. De laatste ja ren zijn groepen uit landbouw en mid denstand in de hoek terecht gekomen waar de slagen vallen. Dr, Berghuis was dan ook verheugd over de tot standkoming van de ontwikkelings- en saneringsfondsen voor landbouw en middenstand. De heer Berghuis stelde tenslotte vast, dat de verhoudingen binnen de partij zeer goed zijn. Enkele leidende figuren uit de kring der zg. verontrus ten hadden hem meegedeeld dat zij geen aanleiding zagen voor speciale nitingen van deze verontrusting. te AMSTERDAM De rechtbank Amsterdam heeft gisteren de beide hoofd verdachten in de PTT-fraude, de 27-jarï- ge K. B. en de 25-jarige publicist Th. K,. elk veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden wegens valsheid in geschrifte en oplichting. De officier van justitie, mr. Tonckens, had tegen hen vier jaar geëist. Vijf andere verdachten kregen gevan genisstraffen variërend van een jaar .en zes maanden tot twee maanden. In totaal werden de PTT en_de'rijkspostspaarbank door hen opgelicht voor een bedrag van ruim ƒ175.000. KAISERSLAüTERN Erich Schicken- tanz, manager van de voetbalclub F.C. Kalserslautern en twee medeverdachten zijn vandaag schuldig bevonden aan een dodelijk ongeval in het stadion van de ze club 15 maanden geleden. Het gerecthshof kwam tot de conclu sie dat voor de wedstrijd tussen Kaisers- lautern en F.C. Köln meer kaartjes wa ren verkocht dan er plaatsen waren. In het gedrang werd een 53-jarige man on der de voet gelopen. Hij stierf aan de gevolgen. Behalve Schickentanz werden schul dig bevonden de architect van het sta tion, een functionaris van bouw- en wo ningtoezicht. Een ieder van hen werd een boete van 2 000 mark subsidiair twee maanden gevangenisstraf opgelegd- ROTTERDAM Terwijl Ne derland zich. enigszins herstelt uit de onverwachte greep van deze nieuwe winterse periode, komen uit de provincie Overijssel nieuwe noodkreten in verband met wa teroverlast. De Overijsselse Vecht is weer buiten haar oevers getre den. Grote stukken land staan on der water en zijn herschapen in reusachtige ijsbanen. Gevreesd w°rdt dat het kruiende ijs de dijk- lichamen zal beschadigen. Het treinverkeer komt weer op gang. De ijzel van gisteren stak vooral in het midden van het land n°g enkele dikke spaken in de wielen van het openbaar vervoer. De wateroverlast ln Overijssel heeft traf bijzondere oorzaak. Kon het «Mer tijdens de overstromingen in de cember niet geloosd worden, omdat de harde westenwind het water op de IJssel- meer te hoog opzweepte, nu worden met de oostenwind grote IJsschotsen meege voerd in het snelstromende water. Bij lozing op het IJsselmeer, dat een lage stand heeft, zet het ijs zich af ln de flessehalzen. Het gevolg is dat het ijs gaat kruien en de dijken bedreigt. Tussen Gramsbergen en Hardenberg stond het water van de Vecht gisteren 10.42 meter boven NAP, dat is 1.32 m hoger dan normaal en ruim 10 centime ter hoger dan tijdens de overstromingen in december. Het water Is vooral weer afkomstig uit Duitsland, waar het de afgelopen weken veel heeft geregend. Bovendien blijkt, dat sommige dijken nog niet gerepareerd zijn, zodat het ijskoude water een vrije loop heeft. Een gelukkige omstandigheid is, dat het wa ter bevriest, terwijl het over de dijken stroomt, zodat natuurlijke barricaden worden gevormd. Nog steeds is de situatie echter precair. De polders in de omgeving bieden een troosteloze aanblik. Over de grote ijsvlak te stroomt steeds opnieuw water. De wa terschappen laten dag en nacht patrouil leren, om de ontwikkeling in elk geval te kunnen volgen. Het water op de Maas te Roermond zakt weer wat, hoewel het nog twee meter hoger staat dan normaal- Gister nacht moest een stuw worden gestreken vanwege de waterstand. In de loop van gisteren is het peil weer wat gezakt. Als zich geen nieuwe depressies voor doen, zal Nederland zich dit weekend weer voor het grootste deel hebben her steld van de moeilijkheden als gevolg van sneeuw, ijzel en mist. Het luchtver keer op Schiphol werd gistermiddag om vier uur weer hervat. Het treinverkeer ondervond weer veel hinder van nieuwe ijzel. Met man en macht is gewerkt om de bovenleidingen weer ontdooid te krijgen. In Friesland en Groningen zijn de diensten weer onge veer normaal. Op verscheidene trajecten in Gelder land -en Utrecht moesten bussen worden ingezet om de passagiers te vervoeren. Maar ook daar zijn de meeste moeilijkhe den thans overwonnen. ROTTERDAM Het Nieuw Rot terdams Toneel heeft een oude „hit" van stal gehaald: Arsenic and old lace" en het kolder „thrillend" paard bleek vrijdagavond nog aar dig te kunnen opdraven. Dit succes stuk van de Amerikaan Joseph Kes- selring, dat sinds de oerpremière in 1941 via toneel, film en televisie in vrijwel alle landen deed schateren, blijft goed voor een vrolijke avond, ook als men het vaker heeft gezien. iE—en De dwaze historie van de twee oude dametjes, die alleenstaande heren op leeftijd uit liefdevolle overwegingen met wat arsenicum in zelfgemaakte vlierbessenwijn uit hun eenzaamheid helpen, werd in Joekie Broedelets be werking in eigen land gesitueerd. Het koldergeval speelt zich nu af in ,3reed- vliet". De excentrieke tantetjes heten Brouwer, haar verknipte neef Willem waant zich vader des vaderlands („want prins Bernhard wou-ïe niet zijn) en neef Marc is toneelcriticus bij een Am sterdams ochtendblad („dat. ook wel eens sportverslaggevers naar het theater stuurt als er meer premières zijn"). AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft een onderzoek afgesloten tegen de 42-jange Amsterdamse metse laar G. F. B.O., die veel verstand heeft van religieuze kunstvoorwerpen en er van verdacht wordt in tal van Belgische kerken kunstvoorwerpen te hebben gesto len. De man, die kon worden aangehou den, is geen onbekende voor de politie en heeft zich vroeger in ons land ook aan dit soort diefstallen schuldig ge maakt. Tot het gestolene behoorden kan delaars, crucifixen, Christus-heelden, De ze zijn ook in Amsterdam' en andere steden verkocht. Omdat de verdachte een Nederlander is wordt hij niet naar België uitgeleverd. De man zal ook hier terecht moeten staan. Met deze „vernedering" heeft „Arse nicum en oude kant" wel wat van de oorspronkelijke spiritualiteit en licht voetigheid verloren. Buiten het aandeel van Enny Meunier en Elly van Steke lenburg, die de oude gifmengstertjes ontwapend naïef en slim tegelijk in de scènes voeren, is het ajoure kant werk nogals eens vervangen door een wat logger gehaakte pannelap voor het „jongens-pak-'m-beet"-werk. Dat regisseur Jan Teulings deze speeltrant zelf uitmuntend beheerst, laat hij zien in de kostelijke wazige figuur die hij maakt van de pseudo dokter Einstein-met-Duitse-tongval. Echter bij de louche Jonathan van Pieter Lutz en de over toneelschrijven- de dazende agent var Edmond Clas- sen ligt het er soms te dik od. Ook Bas ten Batenburg ontkomt niet al tijd aan het gevaar van charge in zijn overigens sprankelende vertolking van de beredderde Mare. Zijn levenspartner Camille de Vries secundeert hem char mant als trouwlustige domineesdoch- ter. Hans Culeman creëert zonderlinge Willem met martiaal effectwerk. Adolf Rijkens typeert een dergelijke gestichts- arts en een pastoor 'die iets meer bij oude kant had mogen passen) en Frans Kokshoorn houdt de politie-inspecteur aan de vlakke kant, maar haalt een „opendoekje" met de oude theer die op het nippertje aan de vlierbessenwijn ontsnapt. De agenten zijn, typerend voor een Nederlandse versie, oliedom. Naast Edmond Classen steken Hans Polman en Henk Uterwijk in het oude en versleten uniform. Onder leiding van Cbiel de Meij is het décorontwerp van Hep van Delft uitgewerkt tot een dierbaar antiek in terieur. bepaald niet Hollands, maar wel geknipt om daarin de kolderieke situaties en griezeleffecten tot hun recht te laten komen. Ton Hydra Mocht in de verre, verre toe komst nog eens een kroonprinses met huwelijksplannen rondlopen, laat ze dan ogenblikkelijk de mi nister van verkeer en waterstaat in vertrouwen nemen. Die kan dan snel de PTT opdracht ge ven een „huwelijkspostzegel" te ontwerpen. Daar komt blijkbaar zoveel voor kijken, dat voorbe reidende maatregelen in het al lerprilste stadium van de roman cegeboden zijn. Als het verliefde paar in gebrek eblijft de minister tijdig deelgenoot te maken van hun ontluikende gevoelens, moet de bewindsman zelf voorzienin gen treffen. Desnoods gooide hij er een inlichtingendienst] e ad hoe tegenaan. Een paar wakkere ambtenaren-op siki's in het oord van de opbloeiende verbintenis geconsigneerd, en veel onheil kan worden voorkomen. Want zoals het nu met de postzegel is ge gaan, kan het écht niet meer. HEDENAVOND. Vrcdeskerk. Concert door Vreewijks Kerkkoor o.l.v. Bram Sint- nicolaas. Soliste Erna SpoorenbergKoos Bons, continuo; Begeleiding Zuid Hollands Orkest. Werken van Buxtehude, Bach, Mo zart, Handel. 20 uur. Petrakerk: Pliniusstraat - Lombard!jen. Orgelconcert door Ab Ouwens. Hij speelt werken van Nives, Freseobaldï, Bach, Boy- ce, Yieme, Langlais, Audriessen en Bijster. BarendreclitTriomfatorkerk. Concert door het Amsterdams Strijkkwartet. 20 ir. MAANDAG: Aula Museum Boymans - Van Beuningen. Concert door het Hongaar se Strijkkwartet. Zoltan Székely, le viool, Michael Kuttner, 2e viool, Dénes Korom- zay, altviool; Gabriel Magyar, celiq. Wer ken van Haydn, Bartok en Kodaly. 20.15 uur. Martin - Behaim - Hans. Pianorecital door Leonore Klinckerfuss. Hij speelt wer ken van Scarlatti. Van Beethoven, Schubert, Bartok, en Chopin, 20,15 uur. WOENSDAG. Atrium. Rolt. Conservatori um. Leerlingenuitvoering, Werken van Bacis, Steffani, Cesti, Handel, Beethoven, Mendelssohn, Poulenc, Brahms, Rachmani noff, Chopin en Debussy. 20.15 uur. Museum Boymans - Van Beuningen. Solis- tenconeert door Elizabeth van Malde, piano en Maria Poulussen, fluit. Werken van Loeil- ler. Handel, Murrii, Jentsch, Staeps, Bach, Mozart, Badings en Escher. 20.15 uur, DONDERDAG. Rott. Schouwburg. Con cert door R, Ph. O. o.l.v. Roberto Benzi. Solist: Shmuel Asiikenase, viool. Werken van Cimarota, Mozart en Berlioz. 20.15 uur. VRIJDAG: idem. ZATERDAG. Maassluis. Immanuelkerk. Byzanthïjns koor o.l.v. dr. Myrosiaw Anto- nowyez. Liederen uit de oud-Russische litur- gie, en Slavische volksmuziek. Het koor zal in de oorspronkelijke Kozakkenkleder- dracht optreden. Koos Bons, orgel. Harmo nievereniging „Kunst na arbeid". 20 uur. HEDENAVOND. Rott. Schouwburg. Nieuw Rotterdams Toneel met „Arsenicum en oude kant" van Joseph Kesseiring. Re gie: Jan Teulings. Vert. Joeki Broedelet. 20.15 uur. 't Venster: Toneelgroep Studio met Obaldiade", vier impromptu's van René Obaldia. Regie: Johan Greter. Vert. Jose phine Soer. Medew. Loudi Nijhoff, Liesbetli Struppert, Elsje Scherjon, Lev Goudsmit, Bram v.d. Vlugt en Ralph Wingers. 20.15 uur. MAANDAG. Rott. Schouwburg. „Haag- sche Comedie met een reprise van „Er is een moord gepleegd" van Jack PoppleweL Regie: Eric van Ingen. 20.15 uur. ZATERDAG. Rott. Schouwburg. 50e voor stelling van „Nooit te laat", een blijspel van Sumner Arthur Long. Regie: Luc Lutz. 20.15 uur. DINSDAG: Rott. Schouwburg. Neder landse Operastichting. „Le nozze di Figaro" van Mozart o.l.v. Piero Bellugi- Regie: San- dro Sequi. Medew. Marilyn Tyler, Cora Canne Meyer, Mimi Aarden, Maria van Dongen, Nelly Morpurgo, Heinz Blanken burg, Pieter v.d. Berg e.v.a. Nederl. Kamer orkest en Nederl. Operakoor. 20 uur. MAANDAG. De Lantaren, Gouverne- «traat 133. Kabaret Lureleï met „Wie is bang voor Lurelei", 'n provocerende happe ning. Medew. Jasperine de Jong, Eric Herfst, John Lanting, Maria Lindes, Kees van Kooten, Peter Bark, piano. Voorstellin gen op 14, 13, 18, 19 en 20 febr. 20.15 nur. HEDENAVOND en volgende avonden t/m 1 maart Annie M. G. Schmidt'3 musical „Heprliik duurt het langst" met Conny Stu- art en André van den Heuvel. Muziek: Harry Bannink; regie: Gordon Marsh. Me dew. Freddy Albeck, Winnifred Bosboom, Rob van Houten, Leen Jongewaard, Joint Kuipers, Francine ter Linden. 30 medewer kenden. 20 uur. DEURNE In de Brabantse gemeente Deurne heeft de Rijkspolitie een gepant serde smokkelauto met 3000 kilo roombo ter aangetroffen in de schuur van de landbouwer Van der E. De auto, die een Belgisch nummerbord had, was uitgerust met een installatie voor het strooien van kraaiepoten en rookbommen. Van der E. is aangehouden. Hij ontkende iets met de smokkelqffaire uitstaande te hebben. Gedane zaken nemen evenwel geen keer. Prinses Beatrix en haar verloofde hébben minister Suurhoff niet tijdig ingelicht En neem het ze eens kwalijk. Ze hadden belangrij ker dingen aan het hoofd. Een raad sel blijft echter waarom de minister de PTT niet onmiddeUijk in het ge weer riep toen John de Rooy's be ruchte foto in de boulevard-pers verscheen. Nog onbegrijpelijker is dat de minister blééf dutten, ook na dat de verloving officieel was afge kondigd. Pas op 28 september, toen PTT-chef prof. Bast met het idee op de proppen kwam, schrok de heer Suurhoff wakker. Maar ja, toen was het te laat. Niet voor de PTT. Die zag nog wel mogelijkheden, zelfs al zou het huwelijk in december wor den gesloten. Maar de (snel inge werkte) minister wist het beter dan de mensen van het vak. Hij had onmiddellijk door dat er, hoe dan ook, geen tijd meer was om met iets behoorlijks voor de dag te komen. Immers, op 28 september „bestond nog geen zekerheid over de datum van het huwelijk en moest dus met- de eventualiteit van een vroeger tijd stip dan 10 maart rekening worden gehouden" (ministerieel commu niqué van jL donderdag). In die tijd-' noodsituatie viel er niets moois meer te ontwerpen. En mooi moest het worden. Heel mooi zelfs, of andersniets. Voor de minister was de keus niet moeilijk. Hij moet kennelijk gedacht hebben aan een huwelijkssluiting rond Sin terklaas of nog eerder. In september had de mimster het erg druk en we kunnen ons voorstellen dat er toen geen tijd overschoot om even de me morie van toelichting op de toestem- mingswet in te kijken. Dat stuk ver- - scheen op 21 september, dus zeven dagen voor het gesprek Suurhoff- Bast. De ministers Cals, Samkalden en Smallenbroek deelden erin mee: de datum van het huwelijk kan nog niet definitief worden vastge steld. Wel is het nodig een voorlopi- .j ge datum aan te houden. De gedachten gaan hierbij uit naar medio maart 1966". Van die gedachten was minister Suurhoff blijkbaar onkundig. Miljoe nen krantenlezers niet. Prof. Bast evenmin. Het mooiste is nog, dat eind september de datum van 10 maart al praktisch vaststond. In het r kabinet was dat nauwelijks nog een omstreden punt. Het kabinetsberaad (dat door minister Suurhoff trouw wordt bijgewoond) ging toen'alleen nog over de plaats van de huwelijks voltrekking. - Van tweeën één: of minister Suur hoff is een-volslagen vreemdeling in het gouvernementele' Jeruzalem, of hij heeft de Kamer deze week een,, smoesje trachten te verkopen. We. houden het op het laatste. En zo-zit ten we dan nu met een politiek pi-1 kante postzegelaffaire met .als hoofd persoon een minister, die eerst de Kamer een rad voor de ogen draait ea dan,, als de kranten de juiste toe dracht aan het licht hebben ge bracht, daarop reageert met een on gelofelijke doorzichtige verklaring- per-communiqué. In de Kamer wekte de minister dinsdag de indruk, dat de gedachte aan. de postzegel hem pas eind vorig jaar of begin dit jaar te binnen was geschoten. Tegenover de PTT was hij wel verplicht die indruk weg te nemen en te bevestigen, dat de kwes tie al ruim vier maanden geleden was aangesneden. Een pijnlijke erkenning, maar de minister maakte het veel erger door in zijn commu- niqué tijdnood en. onzekerheid over de preciese huwelijksdatum aan te voeren als excuus voor het niet uitge ven van de postzegeL Van tijdnood noch onzekerheid was eind septem ber sprake. Technisch viel er in rukn vijf maanden nog van alles te versie ren. A Politiek misschien niet. Daar zit 'm natuurlijk de kneep. Eind september was er een handtekeningenactie te-"* gen het huwelijk, regende het inge zonden anti-Claus stukken in de pers en moest drs. Nederhorst zich in alle mogelijke bochten wringen om 73 partijgenoten duidelijk te maken waarom de PvdA-fractie niet tegen de toestemmingswet zou stemmen. In die gespannen sfeer kreeg elke rege- ringsbeslissing in verband met het huwelijk een politiek accent. t 't Is begrijpelijk dat een verant woordelijke minister op zo'n moment zegt: laten we dat van die postzegel maar niet doen, dat roept weer extra verzet op; bovendien: bij de vorige huwelijken is het ook niet gebeurd; zo'n postzegel kan net de druppel zijn die de emmer doet overlopen; nee, ik voel er niet voor. Voor de veronderstelling dat het zo op 28 september is gegaan, is wei nig fantasie nodig. Ook de Kamerle den die dinsdag informeerden waar de postzegel bleef, hadden natuurlijk wel een vermoeden van de werkelij ke toedracht. Ze vroegen naar de be kende weg. En ze verleidden daar mee minister Suurhoff tot een schijn redenering, die hem nu dreigt te gaan opbreken. Want de minister kon natuurlijk niet in het openbaar de eigenlijke redenen noemen. Hij moest wat verzinnen. En dat pakte radicaal verkeerd uit. Hij had beter helemaal kunnen zwijgen, of een antwoord bedenken dat zowel handi ger als minder bezijden de waarheid* was, De kwestie komt volgende week woensdag in de Kamer aan -de orde. De WD-er Visser wil er mondelinge vragen over stellen en hij is niet de enige. Minister Suurhoff kan het moeilijk krijgen. Maar één ding is duidelijk: hoe fout hij ook zit, z'n politieke nek kost het 'm niet. Tenslotte gaat het maar om eerrpost- zegel. Daarover kan je geen (bekwa me) minister laten struikelen. En als je het goed bekijkt, is het sop de kool niet waard. Vandaar dit arnkeL-

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1