Kethel werd kwarteeuw geleden geannexeerd Vragen over verhuizing van Rijnmondkantoren AGENDA Omzet Co-op Waterweg steeg onvoldoende jMAAS showde bij vierde lustrum ENCK/DELTA CHEMIE ZEGT ONTSLAG AAN Dr. C. Boertien besprak actuele AR-politiek Echtpaar redt zich uit zinkend woonschip Op giro 100200 al ƒ160.000 overgemaakt Kleurenfilm van 3000 bij huwelijk Maak Eiland van Dordt tot één gemeente Aan B. en W. van Rotterdam Wrakken zijn opgeruimd Schiedam bouwt kleuterscholen Personeelsgebrek in bakkerij Frontale botsing op Schiedamsedijk Man valt zeven meter van dak Directie: Interne zaak99 Vrouw onder invloed viel in water Voor kiesvereniging Rozenburg Franse les op nieuwe wegen met prakticum Vrije Burgers geding met Zo is het" Uit supermarkt f 2500 gestolen R° KRITISCH BEKEKEN Operatie Drieling99 Bromfietser botste tegen personenauto Matige prestaties Juliana-teams Wandelaars Juliana trotseerden koude Metaal slaat slijper in het gezicht Kleuter aangereden bij oversteken Vogels in volkspark omlaag geschoten „Eten voor India GS Zuid-Holland: Li DE ROTTERDAMMER Pagina 4 MAANDAG 14 FEBRUARI 1966 )E 1 ^PBiS SCHIEDAM vandaag en morgen VLAARDINGEN Vandaag.... (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dit jaar her denkt Kethel het feit, dat het vijf entwintig jaar geleden zijn zelf standigheid verloor. Op 11 januari 1941, midden in oorlogstijd, werd het door de grote nabuur, Schie dam, geannexeerd. Aan een ty- pisch-gesloten agrarische gemeen schap. waaraan de stedelijke ka raktereigenschappen ten enen male ontbreken, was plotseling een eind gekomen. en dagelijks Jubileum VLAARDINGEN Naar wij vernemen zal bij de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunst- mestfabriek (ENCK) en haar dochterbedrijf de N.V. Delta Che mie een vrij groot aantal perso neelsleden moeten afvloeien in verband met een fusie van deze beide bedrijven. Voorlopig is reeds aan vijftien mensen ontslag aan gezegd, maar de directie staat op ■het standpunt dat dit een interne zaak is waarmee buienstaanchrs niets te maken hebben. FUNCTIES [)F, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door onbekende oorzaak zonk zaterdagmiddag plotseling de woonark Hestia, die ln de Westerhaven tegenover de Groenetaan lag. De bewoners van het woonschip, het echtpaar H, M. Haze, konden tijdig het zinkende huis verlaten. Met behulp van omwonenden wisten zij nog een deel van de inboedel op de walkant te brengen, voordat de woonark onder water verdween. Momenteel ligt het woonschip nog grotendeels onder het wateroppervlak. Alleen het dak steekt er nog boven uit. 111 ZETEL TIET Rotterdams® ehr.-historische raadslid dr. F, J. Krop riet Rijnmond node uit de Maasstad vertrokken. Maar het voorstel dat gecommitteerden hebben gedaan tot huur van ruimte in Schiedam spreekt niet over het wijzigen van de vestigingsplaats. Wél zegt hst dagelijks hestaur dat eerst na een aanti.' jaren als er voldoende prak- tük is opgedaan voldoende inzicht zal ril1* verkregen omtrent de omvang der feitelijke werkzaamheden en het daartoe benodigde personeel en dat eerst dan plan- nen kturnen worden gemaakt voor een defi nitieve huisvesting. Er is dus o.i. geen sprake van verplaat sing van de zetel van Rijnmond. Tenzij de RÜnmottdraad zelf als hoogste orgaan van het openbaar lichaam inha kend op dit voorstel, die ze tel ook te Schie dam wil hebben. Maar mede gelet op het feit dat de vergaderingen voorlopig in De Doelen zullen worden gehouden, lijkt ons dit niet waarschijnlijk. Als wjj het goed begrijpen. liggen aan het voorstel strikt zakelijke motieven ten grond slag. Diverse gebouwen in het gebied zijn bekeken op hun geschiktheid om de Rijn-j mondkantoren te huisvesten. Rijksdiensten hebben daarbü hulp verleend. Nu is de Smtionsflat te Schiedam als beste uit dej bus gekomen. Zeer binnenkort kan Rijn mond, dat meer ruimte dringen nodig beeft, zich daar vestigen, Wij dachten al-met-al dat er geen reden is om ongerust te zijn over de vestigings plaats van Rijnmond. De zetel zal wel te Rotterdam blijven en de wet verzet er zich niet tegen elders kantoren te hebben. Bo vendien, men moet deze zaak breed zien. Gaat de zetel nit Rotterdam weg, dan zon den wü er vrede mee hebben Het gaat er om dat Rijnmond tracht de belangen van liet gehele gebied naar beste vermogen te behartigen. Dat is belangrijker dan de plaats van waaruit deze districtszaken zullen wor den gecoördineerd. T/RIENDELIJKE bungalows in de Laan van Spaland te voormalig Kethel, (Vut een onzer redacteuren) ROTTERDAM Naar aanleiding van het voorstel van gecommiteerden voor de vestiging van de Rijnmondbureaus «en deel van de Stationsflat In Schiedam te huren heeft het raadslid {ook lid van de Kijrunondraad) dr. F. J. Krop (c-h-) B. en W. van Rotterdam vragen gesteld. De heer Krop vraagt of B. en W. kennis hebben, genomen van dit voorsteL Ook wil hij weten of B, en W. gekend zijn in het voornemen de zetel van Rijn mond m feite over te brengen naar een andere plaats als genoemd in artikel 3 lid 2. eerste zin van de Wet Openbaar Lichaam Rijnmond, zijnde Rotterdam. Dr. Krop vraagt welke pogingen B. en W. hebben gedaan om, conform de in de wet neergelegde gedachte Rotterdam als vestigingsplaats van Rijnmond te HOEK VAN HOLLAND De operatie „Drieling" in de havenmond van de Nieu we Waterweg is voltooid. De wrakken van twee Engelse stoomschepen, Fenham en William Hartman, en van het Sppanse s.s. Ba&io zijn naar meer dan 20 meter diepte gebracht. Het werk heeft ongeveer zes weken geduurd en omstreeks één miljoen gul den gekost. Het was nodig met het oog op de grotere diepgang van schepen die in 1967 Europoort zulien binnenlopen. Het materieel zal nu nog tussen Maass luis en Poortershaven op de Nieuwe Wa terweg worden ingezet om het wrak van het in 1907 gezonken Spaanse s.s. Dusturi- a (7.000 b.r.t., 88,5 lang), dat op 13 a 14 meter diepte ligt, naar een diepte van 17 meter te brengen. Van dit wrak resteert nog slechts de dubbele bodem, die in de vaargeul ligt die ontstaat als de bochtver betering bij Maassluis volgend jaar ge reed zal zijn. .Arcade: Ned. Ver. De Verzamelaar, ruilbeurs. 19.15. Irene: kontaktavond Aqua-Fauna, 20. Volksgebouw: NTVON, quiz-program ma, 20. Musis Sacrum: Wilton-Fijenoord, be- dryfsjournaal, 20. Bijkant. De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28 Uitsluitend redactiezaken, tel. 263954 (b.g-g. 010—115538 en 01898— 6619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamenhof- straat 139, tel. 152400. Klachten bezorgen: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18-30 - 19.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666; alarm brandweer 269123; alarm G.G. en GJD. 269280. Apotheek: Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532. VLAARDINGEN Van Kampenschool, Extra ledenvergadering Ver. Bijzonder Chr. Schoolonderwijs, 20. behouden. Indien geen recent overleg met B. en W. is weest had dit overleg dan niet moeten worden gepleegd al leen reeds om goede onderlinge ver houdingen te kweken? Ten slotte vraagt de christelijk-histori- sehe afgevaardigde of B. en W. bereid zijn bij de aanbieding van de suppletoi- re begroting van Rijnmond voor 1966, waarin de financiële gevolgen van de te verlenen stap voelbaar worden zodani ge toelichting te verstrekken dat de ge meenteraad desgewenst uitvoering kan geven aan artikel 63. lid der wet op Rijnmond, waarin staat: „Het dagelijks bestuur zendt de begroting zes weken voordat bij aan de raad wordt aangebo den, ter kennisneming aan de raden der gemeenten. De raden kunnen terzake de raad van Rijnmond van hun gevoe len doen blijken". (Artikel 3, lid 2, dat handelt over de ves tigingsplaats van Rijnmond, luidt als volgt; „Bet (d.i. het openbaar lichaam Rijnmond) is gevestigd te Rotterdam. De raad van Rijnmond kan een der an dere gemeenten als plaats van vesti ging aanwijzen. Een daartoe strekkend besluit wordt in de Nederlandse Staats courant bekendgemaakt. Redactie). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Naast de meer spectacu laire projecten in de bouwnijverheid is er op secundair niveau bij de Schiedam- se aannemingsbedrijven heel wat werk aan de winkel. Dit blijkt onder meer uit de bouwvergunningen, die gedurende de maand januari zijn verleend. De Vereniging tot Bevordering van het Chr Onderwijs kreeg een vergunning tot de bouw van een houten kleuter school op een terrein aan de Meester- straat. Eveneens zal een houten kleuter school worden gebouwd door Gemeente werken op een terrein aan de Mozart- laan. Bovendien zal men een gymnastiek lokaal bouwen aan de Willem Pastoor straat. De N-V. Distilleerderij M. Dirkzwager kreeg een vergunning tot het overkap pen van de binnenplaats achter het pand Noordvest. De N.V. Schiedamse Melk- zuurfabriek zal een huis, kantoor en dienstruimten neerzetten op een terrein aan de Zijlstraat 6. Heineken's Brouwe rijen Nederland N.V. te Rotterdam gaat het café-restaurant aan de Admiraal de Ruijterstraat vergroten. Het oude. vriendelijke dorp van hoofdzakelijk veeboeren en kleine zelf standigen, had zijn bijna duizendjarig bestaan verloren. Een nieuw tijdperk was aangebroken. Maar de eigenlijke stedebouwkundige ontwikkeling zou pas later, na de oorlog, beginnen. In Schiedam begon in de vijftiger jaren de dynamische indutriële opmars, die de stad noopte tot uitbreidingsplannen van tot dusver ongekende vormen. Be kneld tussen Rotterdam en Viaardin- gen was het rustieke Kethel de enige mogelijkheid om deze plannen te reali seren. Geleidelijk, maar in snel tempo, begon de huizenzee het Kethelse land schap te overspoelen, een proces, dat nog steeds in voole gang is. filB-a,p-%;Het landelijk karakter ver dween zichtbaar. Alleen de oude dorps kern herinnert nog aan hetverleden. Maar ook hier klopt de nieuwe tijd steeds luideraan. Liefelijke bungalows verrezen o.a. aan de Laan van Spaland, een naam die terugwijst nrr de historie van het eeuwenoude dorp. Hier lag een kleine agglomeratie van nederige boerenwo ningen, behorende bij Kethel tot aan de revolutionaire nadagen van de achttiende eeuw. Toen werd Spaland zelfstandig. De nieuwe laan loopt uit op de Harre- weg, die zich langs schilderachtige boer derijen het polderlandschap inslingert ui de richting van Delft, en op het oude Noordeinde, waar nog niet zo lang gele den de dorpssmid de boerenpaarden van nieuwe hoeven voorzag. Een karwei, waarnaar de passerende stedelingen altijd even moesten kijken. Hier ligt ook de oude hervormde dorpskerk, op een soort terp, uitstekend boven de lage omliggende polders. Kethel begon in. het rumoerige jaar duizend met vierendertig boerenwonick- jes, gebouwd rondom de kerk. Vervol gens deden de Hoekse- en Kabeljauwse ■twisten veel van deze stulpjes in vlam men opgaan en daarbij ook de kerk. Het kerkgebouw moest het in de zeventiende eeuw nogmaals ontgelden, maar het kon daarna worden herbouwd met gelden uit de royale nalatenschap van het Kethelse echtpaar Joris Comelisz. Post. Toch heeft het huidige Kethel nog niet helemaal zijn oorspronkelijk karakter verloren. Er mag dan in Groenoord een hypermoderne stadswijk zijn gekomen, er hangt ia toet dorp nog iets van de aloude sfeer van het Hollandse platte land. Een waarlijk indringend contrast vormen de bouwkundige tegenstellingen van oud en nieuw Kethel, wat een eigen bekoring geeft. VLAARDINGEN Restaurant 't Lies veld: Vergadering UW, 11.15; VCB-ge- bouw, Pieter Karei Drossaertstr. 89, Dr. tV Alberda over „Lonen in de EEG 20. Harmonie: Studiekring, openbare verga dering drs. H. Mesman, „Land en volk nVietnam" 20. van Vlaardin- tel. 6775 Bijka-nlt. De Rotterdammer, «en. Smalle Havenstraat 11, (hèz. 010 - 115588). Uitsluitend voor re dactiezaken 9493 (b.g.g. 6619). Klachten bezorging Vlaar dingen. C. Fictorie. Hëndclstraat 18, tel. 3345, maand, t/m vrijd. 18 - 19 30, zaterdag 17.30 - 19. UUVIaardingen: Brand 4444; G.G.D. ^^Apo'Jicck: Walrave, Hoflaan 49, telef. 2093. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Co-öp Nieuwe Wa terweg heeft in het eerste jaar van haai bestaan de sterke koslenverhoglng nietin voldoende mate met omzetstijgingen kun nen opvangen. Hieruit volgde een ver mindering van de bedrijfseconomische re sultaten. Uit het jaarverslag dat op de vrijdaga vond in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein te houden ajarvergadering in behandeling komt blijkt dat men ge tracht heeft de kosten zo veel mogelijk te beperken en de omzetten op te voe ren. In verscheidene afdelingen is dit Personeelsgebrek maakte een volledige bezetting van het distributie-apparaat van bakkerij en melkbedrijf onmogelijk. Ook hierdoor werd de omzetontwikke ling ongunstig beïnvloed. In het bakkers bedrijf steeg de omzet met drie procent, hoofdzakelijk door een grotere banket verkoop. De omzet van de broodbakkerij kon echter nauwelijks worden gehand haafd, die van melk verminderde met zes procent, mede door moeilijkheden met de bezorging. Het verslagjaar kenmerkte zich door een toeneming van de omzet in de zoge naamde „no food sector", zoals textiel, huishoudelijke artikelen en woninginrich ting. In 1965 vierde de Co-öp De Voorloper haar 60-jarig bestaan. Niet alleen de le den met hun gezinnen, het bestuur en het personeel werden bij de festiviteiten betrokken, maar ook werd veel aandacht besteed aan het clubhuiswerk voor de ongeorganiseerde jeugd en de school- ugd. Men besteedde tevens veel aancacht aan de modernisering van het leven- smiddelenbedrijf. Tegen het einde van het verslagjaar opende men twee super- co-öps, namelijk aan de Laan van Bol'es te Schiedam en aan de Dr. Wiar- di Beckmansingel te Vlaardingen. Er bestaan op het ogenblik uitgewerk te plannen voor de nieuwbouw-wijken in Maasluis-West en Vlaardingen-Holy. Voor vergrotingen van de bestaande win kels treft men voorbereidingen. Het financiële verslag toont een balans van 3379.422^2 tegen 2.896.653,51 in het jaar daarvoor. De winst bedroeg 22.410,48 tegen 217.076,49 in het voorafgaande jaar. De fusie tussen Schiedam en Vlaardin- gen, waaruit de Co-op Nieuwe Waterweg ontstond, kwam 12 september 1965 tot stand. In de loop van het verslagjaar werd het arbeidsveld In Overschie aan Rotterdam overgedragen. In ruil daar voor ontving men het werkgebied Maass luis. Het ledental van „Nieuwe Water weg" is thans 12.758. De ledenraad telt 70 vertegenwoordigers, namelijk dertig nit Schiedam, dertig uit Vlaardingen en tien uit Maassluis. Aan het eind van het boek jaar waren er 270 werknemers. MAASSLUIS Deken F. P. J. Boelrijk uit Schiedam heelt vrijdagavond de r.k. no o dkapel aan de Kwartellaan-Kor. hoenstraat ln gebruik genomen. Hij einstal- leerde tevens de heer C. J. M. Vermeulen tot pastoor van de St. Andreasparochie. De ken Boelrijk zag overeenkomsten tussen Andreas en Maassluis: „Andreas verliet de visserij om mensen te gaan vangen, Maass luis verliet de visserij en heeft nu schepen in zijn haven die de mensen in veiligheid moeten brengen". Kethel vormt nog steeds de toegang tot toet weidse polderlandschap. De nieuwe bewoners van de uit de grond gestampte woonwijken met onmiskenbare stadsallti res, kunnen er nog veel ontdekkingsrei zen maken. Hier ligt voor toen vlakbij de huisdeur de vrije natuur open en een onbekende wereld van landelijke curiosi teiten. De oude, historisch-gegroeide binding van de oorspronkelijke Kethelse ge- meenscahp is thans verleden tijd gewor den. Er is een penetratie van grote getal sterkte en heterogene samenstelling van nieuwkomers, wat een zekere desintegra tie met zich zal meebrengen. Bepaalde gevaren van verstoring van toet sociale evenwicht zijn daarbij niet denkbeeldig. Ongetwijfled liggen hier belangrijke ta ken op kerkelijk en verecdgingstêrrein. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat de zestienjari ge bestuurder van een bromfiets, G. van H., vrijdagavond op het kruispunt van de Korte Haven-Westvest geen voorrang verleende botste hij tegen een juist passe rende personenauto, bestuurd door J. P. Hij liep daarbij schaafwonden aan het gezicht en een bloedneus op. De GGD bracht hem ter behandeling naar het ge meenteziekenhuis, waarna hij weer naar huis kon gaan. De bromfiets werd ernstig beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zaterdagmiddag ontstond op het kruispunt Westlandse- weg-Schiedamsedijk-Emous een gecompli ceerde botsing. Een aantal auto's wachtte op de Westlandseweg om linksaf het Emous op te kunnen rijden. De voorste auto gaf aan een op het Emous wachtende auto een teken om door te rijden. Deze auto, bestuurd door de 40-jarige N. de K. startte zijn wagen en reed de oprit op, waarbij hij vergat op het van rechts komende verkeer te letten. Een auto uit de richting Maasland, be stuurd door de vijftigjarige H. P. V., kon de wagen nog net ontwijken maar raakte op de linker weghelft, waar hij tegen een uit Schiedam komende auto botste. Deze wagen, bestuurd door de 50-jarige J. M. liep zware schade op.'Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. SCHIEDAM De overgangsklas se-wedstrijd Juliana-Delta, die zaterdag zou worden gehouden, is onverwacht niet doorgegaan, 's Middags deelde een be stuurslid van de Dordtse ploeg mee dat hij in verband met de slechte weersom standigheden geen ploeg bij elkaar kon brengen en dat hij reeds met de bond had afgesproken de wedstrijd naar een latere datum te verplaatsen. De overige wedstrijden zijn wel door gegaan. Het jongensteam uit Hoogvliet, het meisjesteam uit Rotterdam-Zuid en het damesteam uit Rotterdam trokken zich van die weersomstandigheden niets aan en kwamen wel naar Schiedam, De prestaties van de Juliana-teams wa ren overigens maar matig. Slechts het jongensteam kwam tot winst maar kon al evenmin imponeren. Met 15-8. 15-6, 12-15 en 15-6 klopten zij Hoogvliet-B. Het damesteam heeft zijn oude vorm nog steeds niet te pakken. Het verloor met 31 van Libanon *50-11. De Rotter dammers wonnen de eerste set met 15-9 maar in de tweede sets sloeg Juliana ver rassend hard terug: 15—6. Helaas was hiermee het Schiedamse kruit vrijwel verschoten. Slechts bij vlagen kwamen zij nog tot goed tegenspel. Libanon won de twee resterende sets verdiend met 25—a en 157. Meisjes-B had geen schijn van kans tegen het sterke D.OP.-A. Ondanks heldhaftig verzet verloren zij met 3—0. De setstanden waren: 0-15, 8-15 en 4-15. Het vierde herenteam had ook zijn dag niet en kreeg van Nationale met 31 de kous op zijn koD. De setstanden: 15-5, 5-15. 7-15 en 0-15. De Julianaspeler Cees de Munnik kreeg een uitnodiging voor de centrale training van het Nationale Jeugdteara. Hij is de eerste Schiedamse speler die deze eer te beurt valt en men is er in Juliana-kringen dan ook bijzonder blij mee. (Van onze correspondent) ROZENBURG Zaterdag was het in de Schans alles Maas wat de klok sloeg, 's Middags kon men er overal jeugdige Maasjes tegenkomen en in de avonduren de bekwaamheden van oudere gymnas ten gadeslaan, TJer> tallen ouders en vele anderen hebben geanimeerd de verrich tingen van de kinderen bewonderd. Jam mer was dat de platenspeler nogal eens z'n draai niet kon vinden. Voordat de oudere leden 's avonds hun prestaties toonden ditmaal voor veel kleiner publiek greep burgemeester J C. Aschoff de gelegenheid aan om MAAS met haar 20-jarig bestaan te feliciteren. Hij prees het aktieve bestuur dat zovele Jaren zich moest behelpen in een hope loos slechte gymnastiekzaal. Er was door de jaren heen een lijvig dossier bij d gemeente ontstaan, waarin de klachten dienaangaande waren verzameld. Niette min had men wederzijds begrip voor elkaaxs situatie, en wist men over en weer de beste bedoelingen aanwezig. De vooruitzichten voor een betere accommo datie voor het 200 leden tellende MAAS en de overige sportverenigingen zijn ge lukkig gunstig. Namens het bestuur dankte de heer Spijker de burgemeester voor zijn pretti ge woorden, waarna de gymnastiekshow een aanvang nam. Het programma ken merkte zich door de zeer vlotte afwer king van de gevarieerde nummers. Het optreden van mejuffrouw Blom en W. van Oudheusden, als ook het gecostu- meerd uitvoeren van een menuet waren hoogtepunten van deze geslaagde gymnas- tiekuitvoering. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 26-jarige A. B. viel zaterdagmorgen zeven meter tijdens werkzaamheden op het dak yan een pand aan de Westmolenstraat. De man was bezig met het plaatsen van een antenne voor het tweede net, gleed uit op het besneeuwde dak en viel op straat Met een hersenschudding, twee gebro ken polsen en hoofdwonden bracht de GGD hem naar de Dr. Noletstichting. SCHIEDAM De wandelafdeling van Juliana heeft zaterdag deelgenomen aan de derde winterserie-tocht Van een wan delmars was overigens nauwelijks spra ke; de tocht haf veel meer het karakter van een Noordpool-exp editie. Het dikke pak sneeuw heeft de mars er echter niet minder fraai en amusant om gemaakt Het Hollandse landschap was indrukwekkend mooi en vermoeid heid werd niet gevoeld. Uitvallers waren er dus ook deze keer niet bij. Na afloop van de* winter-tocht kregen twee Juliana-leden de prestatieprijs voor de duizend kilometer aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De twintigjarige slijper J. B. uit Rotterdam raakte vrijdag ge wond tijdens werkzaamheden in de staal- warenfabriek G. Kleiheeg aan de Nieuw- straat 43. De man was bezig met het slijpen van metalen plaatjes, oen plotseling de be schermende metalen kap losschoot en de slijper in het gezicht trof. Met een diepe vleeswond in zijn wang moest hij zich in de Dr. Noletstichting onder doktersbehandeling stellen. De realisering van de fusie ln de VLaar- dingse kunstmestfabrieken Is reeds enige tya aan de gang. Volgens het Ge vestdijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord is op het ogenblik voor een negental personeelsleden ont slag aangevraagd. Het juiste aantal dat zal moeten afvloeien kon het GA.B. niet meedelen, maar het ziet er naar uit dat dit aanzienlijk hoger zal liggen. De ontslagen zouden nodig zijn omdat door de fusie in alle bedrijfsafdelingen „duplicaten" ln de functies zijn ontstaan, vooral ln de administratieve sector. De directie weigert elk commentaar en meent dat de kwestie een interne aan gelegenheid blijft, zelfs indien de werk nemers die ontslag werd aangezegd zonder werk zoud enkomen. O] coed' coord )e E <lie re Verse! iostlu lichts icbbe h n (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een 39-jarige vrouw raakte zaterdagmiddag in het wa ter aan de haven achter de Visbank- Voorbijgangers die op het hulpgeroep van de vrouw toesnelden, konden haar door handtoereiking op het droge bren gen. De politie constateerde, dat zij onder invloed van sterke drank verkeerde. De GGD bracht haar naar het politiebureau, waar zij van droge kleren werd voor zien. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vrijdagmiddag stak de vijfjarige J. van Bekkum de Gedempte Biersloot over zonder op het verkeer ie letten. Het jongetje werd aangereden door een vrachtauto. Hij is met een gebroken voet naar het Holyziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie ontdekte zon dagmiddag, dat er in het volkspark een aantal vogels was neergeschoten. Bij na der onderzoek vond men een spoor, dat naar de scheepswerf van de firma De Jong aan de Wcstfrankelandsedijï leid de. Op een schip trof mem een windbuks aan. De politie heeft het wapen in beslag genomen. Voor dit laatste te de directie van het G.A.B. echter niet zo baag: bij j^t aantal personeelsleden dat moet ver dwijnen bevinden zich de chef-boei. houder, de chef-administratie, de chef. expeditie, een assistent-boekhouder en enkele kantoorbedienden, die venna*, delijk allen gemakkelijk elders aan ie slag kunnen komen. De directie van de ENCK/Delta-Chetnie houdt zich hiervan echter afzijdig, al lee- het G.A.B, ontplooit wat dit be treft initiatieven. Overigens hebben zich ook verscheidene administratieve beambten bij het GAJJ, laten inschrijven voor wie geen ontslag, aanvraag was ingediend. Uit dit laatste blükt dat het zantal aangezegde ont- L""'k slagen groter is dan dat wat de directie heeft opgegeven. Vlaar bezon En lofal coorg ROZENBURG —Vrijdagavond hield de AR kiesvereniging Nederland en Oranje een ledenvergadering ln het gere formeerd jeugdhuis. In zijn openings woord laakte voorzitter KAB. van der Bree de alom geuite kritiek op Rijn mond. Hij achtte over een jaar een me ningsuiting meer gerechtvaardigd, te meer daar de Rijnmondgedacbte nog wei nig leeft, hetgeen een „te snelle kritiek uitlokt". Daar de AR steeds op de bres sprint voor zwakkeren, vroeg de voorzitter de volle aandacht van de AR raadsleden voor de economisch zwakk egezinnen die zich in hun nieuwe woonplaats soms «au de rand van een afgrond bevinden. Spre ker hoOpte vervolgens dat het rapport van de gemeentearts over de gezondheid van de bevolking elk jaar opnieuw zou verschijnen. De CHU kiesvereniging heeft laten we ten om praktische overwegingen (eventu ele zetelwinst) liever niet samen met de AR op één lijst uit te komen. Met het GPV wordt dienaangaande nog onderhan deld. Hierna was het woord aan dr. C. Boer tien, AR Tweede Kamerlid die de slech te weersomstandigheden had getrot- seer dom zijn spreekbeurt te vervul len. Zijn onderwerp -vas bijbelse poli tiek. Hij begon met te 2eggen dat bijbelse politiek vaak een omstreden zaak i Veel mensen zijn wel gelovig, maar wij zen b Jbelse politiek at Van linkse zijde wordt vaak gesteld dat bijbelse politiek alleen de christenen wil dienen en niet het gehele volk. Spreker nam hierna de bijbel ter hand en las Psalm 72 en Romei nen 1 3voor, waar een zeer actueel en concreet pleidooi wordt gelezen voor de christelijke politiek en de normen daar van. Alleen een bijbels antwoord kan politieke matheid tegengaan. Vervolgens stelde dr. Boertien enige actuele onderwerpen aan de orde alle reerst de crematie. De AR Kamerfractie vond geen motieven die bewezen dat cre matie in strijd zou zijn met Gods verbod. In AR kringen zal begraven de voorkeur hebben, maar dit mag geen reden zijn om de geestelijke vrijheid van anderen tegen te gaan, temeer omdat de bijbel zich niet tegen crematie uitspreekt. Over de huidige sociale wetge ving „van de wieg tot het graf' zei spreker dat de mogelijkheid tot misbruik altijd aanwezig blijft. AOW en AWW achtte hij zeer ze genrijk als bodemuitkeringen, waarbij ruimte voor aanvullende uitkeringen aanwezig blijft De pas verschenen gezondheidsnota wil een klein deel van de door de over heid gedragen verantwoordig aan de bevolking teruggeven. Over de Europese samenwerking zei dr. Boertien dat de landelijke overheid haar taak alleen kan uitvoeren als zij samen met anderen een gedeelt van dit gezag wil delen. Tenslotte bleek de ontwikkelingshulp spreker na aan het hart te liggen. Op de houding van velen is van toepassing wat men leest in Mattheus 13:14. De nood in de wereld spreekt de mensen nog veel te weinig aan. De leniging hiervan moet niet geschieden in de sfer van de diako- nie, maar in de sfeer van het recht. Hier ligt evenveel verantwoordelijkheid voor particulier als voor overheid. De christe nen behoren hierbij voorop te gaan. Na de pauze bleek dat het Kamerlid een debat niet schuwde. Een hele serie vragen brandde los en op «en vrij laat uur moest de discussie zelfs worden afge broken wilde het geen nachtwerk wor den. Na de vergadering werd de groslijst voor de komende raadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. J. P. Westdijk; 2. P. Kleljwegt; 3. J. Molenaar; 4. P. Koom- neef; 5. J. v. d. Knaap Jr; 6. A. v. d. Meer; 7. C. Quak Wzn; 8. C. Voogt; 9. A van Bochoven en 20 P. Voogt Jzn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De traditionele plech tigheid verbonden aan het uitreiken van diplomas was zaterdag in het Centre nic* de enige reden tot een fees telijke stemming. Het Centre heeft namelijk de beschik king gekregen over een uitgebreide apna- ratuur, beter bekend als een „talenpracti cum", die het mogelijk maakt naast klas sikaal onderwijs de leerling individueel te onderwijzen. Een van de lokalen Is uitgerust met zestien cabines met koptele foon, microfoon en een bandrecorder. Zo is het de leraar mogelijk elke leerling afzonderlijk te toeluisteren en te corrige ren. Aan de ambassadeur van Frankrijk in Nederland, de heer P. Siraud, viel de eer ten deel om de nieuwe installaties in te wijden. De directeur van het Centre, de heer R. Mallet, hield een toespraakje over het gebruik van het practicum. De bijeenkomst werd besloten met de uitreiking van de diploma's aan 23 cursis ten. DEN HAAG Op girorekening 10020) van de actie JE ten voor India" ls reedi 160.600 gulden overgemaakt, aldus heeft de stichting Nederlandse Organisatie veer Internationale Bijstand (NOVIB) van- morgen meegedeeld. De derde zending levensmiddelen vro de actie, 200 ton, gaat naar India met eea schip dat vrijdag uit Rotterdam vertrekt Zoals gemeld, wordt aan de actie „Eten voor India" deelgenomen door de NOVIB, het Nederlands UNICEF-comité, het UNESCO-centrum Nederland, de Stich ting Oecumenische Hulp aan Kerken ea vluchtelingen en de r.k. stichting „Mets- sen in nood". De Noordwijkse aktie „Loop naar de pomp" heeft voorlopig 1S.OOO opgt. bracht. Deze aktie Is bedoeld om een bepaald gebied van India aan pompen te helpen waarmee het land in de droge tijd van water kan worden voorzien. Een pomp kost 4.000, zodat thans vier pom pen kunnen worden geplaatst. De mis oogsten door gebrek aan water zullen voor die streek "nu tot het verleden be horen. ïeiil de li oen Jierr letsv leed' lerse Na onilet aanzii den i jongs is tc neme een 1 kwsli tien i eel hun i oniiei schol 0v< bn-,'Ü in df ptssei lijk 1 meoe it on, DEN HAAG In totaal 32 cameralie- den van Polygoon rallen een kleurenfilm van het huwelijk van HER. Prinses Bea trix met de heer Claus von Amsberg samenstellen. Zij zullen daarvoor lOêt meter film belichten. De vaste opnamestaf van het filmjour naal wordt bijgestaan door andere filnte- quipes van Cinecentrum en collega's van Duitse en Belgische filmjournaals. Behal ve de Nederlandse film zal nog een gi-jt aantal copieën worden gemaakt, voorzien van Engelse. Duitse. Spaanse en andere commentaren. Reeds vanaf vrijdag 11 maart zal een deel van de film in de Nederlandse bio scopen worden vertoond. De dag daarop zal de complete film in een honderdtal bioscopen te zien zijn. Ook in Suriname en de Nederlandse Antillen zal de fiha reeds tijdens het weekeinde worden ver toond. ipoor rep di druk hpoor het fdaarvi 'hcsch tic th ook het Ij |hepn Umtj No* de in !dcl(jk v«n ti |en ti sran i frotni *rg" ïding dam. E het e foen i ree tie treed' popen ?:men. rodip is eet Vac l-'vrn - heid j fekof spoor trrfri Het n Ionen Of niet n inopei ten tr 1 aan ei DEN HAAG "Wegens «en misdrijf strafbaar gesteld bij artikel 112 van het wetboek van strafrecht, dat luidt: „Opzet telijke belediging van de troonopvol ger, een lid van het Koninklijk Huis een regent aangedaan, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden" wil de partij van Vrije Burgers een vervolging do«a instellen tegen degenen, die verantwoor delijk zijn voor de uitzending van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer* van vrijdagavond. De voorzitter van de par tij. ing. E.D.C. Drenthem Soesman secretaris K. G. W. van Oven hebben dat per telegram te kennen gegeven aan de minister van justitie, dr. L Samkalden. DORDRECHT Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn er voorstanders van het eiland van Dordrecht tot één ge meente te maken. Dit zou neerkomen op annexatie van Dubbeldam door Dor drecht eft op het toevoegen van de SUe- drechtse Merwelanden (ten deie bestemd als recreatiegebied) aan de nieuw te vor men gemeente Dordrecht. G.S. heoo® de gemeentebesturen van Dordrecht, Sliedrecht en Dubbeldam gevraagd de meningen over deze zaak in de gemeen teraden te peilen. De nieuwe gemeente zou ongeveer 190.000 zielen gaan tellen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van zat**' dag op zondag verschaften onbevoegden zich toegang tot de supermarkt van w Co-öp Nieuwe Waterweg aan de Ngr- Nolenslaan. Via het bovenlicht aan de achtend!®» van het pand drong men het gebop^ binnen, waar men een bedrag van oog!* veer 2500 en een aantal kleine artU»" len o.a. sigarettenaanstekers ontvreet»0* de. vraaj O RC ari v een ficee van sen, van dat vert: blij v R0 Enge len t reau bulle Done over te ve Ro eel „Nev mer drier in ao De na's totali gen ber dooi in 6 de i erni blee

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2