Oavltamon 10 elke dag Overleg in bouw weer afgebroken Bonden ivijzen 7 procent af Scherper optreden tegen sigarettensmokkel Twee jongens gedood onder zandauto Polifosfaatfabriek van ENCK te koop Onrendabel onderdeel gesloten India niet achter VS in Vietnam Kampense studenten betrapt op roof van Meppels beeld Witboek over defensie van Engeland ODD SS-ER Vierling in Amerika Ex-admiraal hoort levenslang tegen zich eisen SUPER UT SERVICE „Heerlijk duurt het langst5' 150 maal Ultimatum inzake Rhodesië van de Conservatieven Wilson in Moskou Schipper met hand in lier Dr. H. W. Tilanus in Tweede Kamer herdacht MARTIEN BEVERSLUIS OVERLEDEN OVERTREDERS WORDEN BEKEURD Zeldzaam jubileum echtpaar Diersmann 65 jaar getroutvd Man (28) verdacht van ontucht met jongens Opnieuw brand in centrum A'dam Geen wachtdag Vtenbrqek *^üm. Jongen overreden Maatschappij voor werken in zee Apparatuur Oud SS-er vit- wsmmsm mmmmmsm- DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 22 FEBRUARI 106* IS NU GEVESTIGD OP HET NIEUWE ADRES: (hoek Van Oldenbameveitsiraat) Verder blijft alles bij het oude, zelfs het telefoonnummer 121.000. Dezelfde mensen staan voor U klaar in meer ruimte voor nog meer service zonder tussentijdse vrije dagen: iedere dag zijn er dezelfde mensen die U ook de vorige keer te woord stonden. (van dinsdag t.e.m, zaterdag van 9-18 uur) (Van een onzer redacteuren) VLAARDINGEN De Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfa'briek (ENCK) gaat de complete apparatuur en ma chines van haar polyfosfaten- fabriek openbaar verkopen. De Amsterdamse makelaars Corn. POTTER'S CATARRH PASTIL.L.ES Vlaming en L. Backer zijn met de uitvoering belast. De verko. ping geschiedt bij openbare in- schrijving op woensdag 9 maart in vergaderzaal Muzanda t» Vlaardingen. MEPPEL In de afgelopen, nacht hebben zes studenten van de Theologische Hogeschool te Kampen in gezelschap van een kelner uit dezelfde stad in Mep- pel een beeld gestolen van de beeldhouwer prof. Wenckebach. Ze zijn echter kort na de diefstal door de Meppeler politie aange houden en ingesloten. De auto, waarin zij het beeld vervoerden en die ze van een kennis hadden geleend, bleek verscheidene ge breken te vertonen en werd aan het verkeer onttrokken. De stu denten en de kelner zijn in de loop van de middag voorgeleid aan de officier van justitie te As- LONDEN Engeland zal zijn militaire basis in Aden tegen 1968 opheffen en grote bezuini gingen aanbrengen in zjjn troe pencontingenten op Cyprus en Malta. Sedert kort is het zeker dat enkele van de mammoettahkers die de Esso in Duitsland en Frankrijk in aanbouw heeft op Nederland (d.w.z. Europoort) zullen gaan varen. Er is echter nog geen beslis sing genomen of een van deze zes reuzenschepen ook de Neder landse vlag zal gaan. voeren. In. internationaal Esso-verband is men het over deze zaak nog niet eens. Moeilijkheden hij Franse werven Grootste Europese schip in de vaart Subsidie in Canada Aanvulling op Vm-artikel (Van onze kunstredactie) VROUWENPOLDER Eerst nu be reikte ons het bericht dat de schrijver en dichter Martien Beversluis in Zee land is overieden. Het hoogtepunt van zijn literaire prestaties ligt voor de tweede wereldoorlog. Hij werd be kend door zijn poëzie en drama's en schreef ook teksten voor de radio. Zijn werk van na de oorlog vond weinig weerklank meer, hetgeen voor een groot deel verband hield met zijn hou ding tijdens de tweede wereldoorlog in ons land. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT t» Het cao-overleg voor de 250.000 werknemers in het bouwbedrijf is opnieuw mislukt. Het vorige week vrijdag weer op gang gekomen gesprek tussen werkgevers en werknemers werd gisteren vol verwachting voortge zet. Het leek erop dat partijen het eens zouden worden. Kleine verschillen deden het overleg echter toch nog afbreken. Het be staande contract voor het bouw bedrijf loopt op 1 maart af. Het belangrijkste meningsverschil was de loonsverhoging. De werkgevers hielen het op 7 procent, zowel voor 1966 als voor 1967, terwijl de werkne mers voor deze beide jaren met hun ^evraagde tweemaal acht procent niet verder terug wilden gaan dan tot tweemaal 7^z procent. Bovendien wensten de werknemers de loonsverhoging te berekenen over het uurloon na bijtelling van de 22 cent voor verwerking van de huurcom- oensaties. De werkgevers bleken niet bereid de aangeboden loonsverhoging van 7 procent tevens te berekenen DEN HAAG De Nederlandse douane gaat, vooral aan de Bel gische grens, scherper optreden tegen sigarettensmokkel. Indien grensgangers meer dan 25 siga- xf\ invoeren zonder dit aan te ge a, zullen zij worden bekeurd. Bovendien kunnen de sigaretten in beslag worden genomen en verbeurd verklaard. De douane laat haar actie vooraf gaan door een waarschuwing, waarbij gebruik gemaakt wordt van pamflet- ten en advertenties in regionale bla den. De bedoeling hiervan is de grens gangers die te goeder trouw handelen, niet ongewild in moeilijkheden tt brengen. Vooral aan de Belgische grens wor den door grensbewoners en personen die vaak over de grens heen en weer reizen, overtredingen begaan. Volgens de voorschriften mogen deze grensgan gers niet meer sigaretten invoeren dan zij voor hun verdere reis voor persoon lijk gebruik nodig hebben. Deze hoe veelheid bedraagt bij binnenkomst uil ROTTERDAM Twee jongens zijn maandagmiddag onder een geladen zand auto gekomen en op slag gedood. Het waren de negenjarige Arie Groenenho- ven Uit de Hillestraat en zijn tienjarige buurjongen Jan de Jong. Bij de oietrowerkefl aan de Parallel weg waren beide jongens op een zandop- hoging aan het voetballen. Zij moeten zo in het spel verdiept zijn geweest dat zij de achteimitrydende wagen niet merk ten. De chauffeur zag de kinderen pas toen zij door de achterwielen en de voorwie len waren overreden. (Van onze correspondent) BOLNES De heer en mevrouw Diersmann - Molendijk uit de Wilhelmi- nastraat 27 vierden maandag een zeldzaam jubileum: zij waren 65 jaar getrouwd. En van deze 65 jaar hebben zij ongeveer zestig jaar ui hun huidige woning, die zij ■destijds nieuw betrokken, gewoond. Het echtpaar Diersmann heeft geen kinderen gehad, maar wel hebben zij 27 jaar lang een pleegdochter verzorgd. Johann Heforich Diersmann werd op 1 februari 1878 ui Breda geboren. Hij is dus onlangs negentig geworden, Zijn vrouw, Geertje Molendijk, spant de kroon met haar 93 jaren Zij aanschouw de op 16 november 1872 in Bolnes het levenslicht. Op 21 februari 1901 zijn zij i nde toenmalige gemeente Usselmonde getrouwd. De heer en mevrouw Diersmann, die de eerste jaren van hun huwelijk aan het Dijkje hebben gewoond, genieten nog een redelijke goede gezondheid. Alleen heeft mevrouw Diersmann wel wat moeite met haar huishouding. Maar gelukkig springen familieleden en kennis sen dan bij. Jarenlang heeft de heer Diersmann ge werkt bij de firma Capell^n ir> Bolnes. Toen deze machinefabriek werd overge bracht naar Krimpen aan de XJssel is hij naar de scheepswerf van P. Smit in Rot terdam Zuid gegaan en later naar de Gebr. Bijker in Usselmonde, Met zijn zeventigste jaar is hij met pensioen ge gaan, Dit 65-jarige huwelijksfeest wilde het echtpaar Diersmann zo onopgemerkt mogelijk laten voorbijgaan. BARNËVELD De 28-jarige C. J. uit Lunteren is maandag gearresteerd op ver denking van het plegen van ontuchtige handelingen met een 12-jarige en een li- jarige jongen in .het Schaffelaarse bos. België per persoon ten hoogste een pakje, met niet meer dan 25 sigaret ten. Om het grensverkeer in BeNeLux- verband zo soepel mogelijk te laten verlopen, zal er tegen worden gewaakt dat de verscherping van de controle leidt tot ongewenst oponthoud aan de grens voor het bonafide verkeer. AMSTERDAM Opnieuw heeft de rode haan gekraaid in de Amsterdamse binnenstad. Een woning in hetzelfde blok waar 6 februari een gezin door brand om het leven kwam, brandde ge heel uit door nog onbekende oorzaak. Per soonlijke ongelukken déden zich nu niet voor. Een bewoonster van de tweede eta ge kon tijdig worden gewaarschuwd. Zij vluchtte met medeneming van haar poes en kanarie. De brandweer was snel ter plaatse. Binnen twintig minuten was men de brand meester. over deze 22 cent. Naar het oordeel van de vakbonden bedroeg hiermee het verschil tussen de loonvoorstellen niet een half maar bijna een vol procent. De voorgestelde wachtdag voor de ziektewet waren de werkgevers bereid weer terug te nemen, maar zij weiger den vakantieverlenging voor de vol wassen werknemers toe te staan. Voor de verkorting van de 9-urige werkdag met één kwartier per dag tot 4314 uur per week, bleven de werkgevers 1 ju ni 1967 als ingangsdatum afwijzen. Zij hielden vast aan 1 oktober 1967. Met een optrekking van de vorstverletuit- kering van 90 tot 100 procent gingen de werkgevers akkoord en de gevraag de verwerking van de verplichte loon- toeslag van tien procent in de uurlonen namen de werknemers terug. De standpunten waren elkaar hier mee bijzonder dicht genaderd. Het ziet er thans echter naar uit dat voor 1 maart geen overeenstemming wordt bereikt en dat dus een contactloze periode ontstaat. Voor de voortzetting van het overleg is geen nieuwe datum afgesproken. Morgen komt in Utrecht de ledenveragdering van de Nederland se Christelijke aannemers- en bouw- vakpatroohsbond bijeen om over de nieuwe cao te spreken. HAMBURG De openbare aankla ger in Hamburg heeft gisteren levens lange gevangenisstraf geëist tegen de 75-jarige oud-admiraal Paul Wenne- ker, die onder geheim bevel in 1944 twee Duitse gevangenen in het zuiden van de Atlantische Oceaan heeft ver moord. Op de Rio Grande werd de matroos Alfred Poweleit aan zijn lot overgela ten toen het schip bij een vijandelijke aanval door de bemanning zelf tot zin ken werd gebracht De journalist Karl Hofmeister werd doodgeschoten op de Burgerland, voordat het schip tot zin ken werd gebracht. Tegen de 65-jarige H. P, van Allwoerden, in 1944 kapitein van de Rio Grande, werd wegens me deplichtigheid aan moord vijf jaar ge- vangenisstrfa geëist. jri f ROTTERDAM] k iMELDoonumini Bij Iedere aankoop boven fS0.~ vergoeden wil uw parkeergeld. en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Vanavond gaat in het Luxortheater Annie M. G. Schmidt's musical „Heerlijk duurt het langst" voor de 150e maal. Op 2 okto ber 1965 werd de eerste voorstelling gegeven in de La Mar-theater te Amsterdam en na een tournee door de provincies kwam de Rotterdamse pre miere op 4 februari. De musical blijft hier tot 1 maart. Voorlopig zal men voorstellingen blijven geven in andere plaatsen tot april. Vanavond na de voorstelling zal men de 150e allicht met enig plezier vieren. RHEDEN Toen de 16-jarige fabrieks arbeider J. H. Neijeahuis maandagmor gen met zijn brommer de rijksweg ArnhemZutïen overstak is hij door een vrachtauto overreden. In het ziekenhuis te Velp overleed de jongeman aan zijn verwondingen. NEW DELHI De Indische pre mier, mevrouw Gandhi, heeft meege deeld te hebben geweigerd, in te gaan <p het verzoek van de Amerikaanse vice-president Humphrey, de Ameri kaanse politiek in Vietnam te steunen. LONDEN Verwaeht wordt dat dat Britse Conservatieve partij van de socialistische premier Wilson zal eisen, dat deze onmiddellijk onder handelingen opent met premier Smith v<* Rhodesië. Zij dreigen met een motie van wantrouwen in het Lager huis, zo meldt MV Lmtdense pers. DEN HAAG Vandaag is de oprich ting bekend gemaakt van de N.V. Ne derlandse Aannemingsrnaatschappij van werken buitengaats (Netherlands Offsh- hore Company) en de N.V. Nederlandse Zeeboomsaatsehappij (Sea Drilling Ne therlands). Oprichters van de eerste maatschappij zyn de baggermaatsehappij Bos en Kalis N.V., Van Hattum en Blan kevoort N.V., Hoilandsche Beton Maat schappij N.V., de Hoilandsche Aanne ming Maatschappij N.V., Baggermaat sehappij Dirk Verstoep N.V., de Ko ninklijke Maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken. „Adriaan Volker" N.V. en N.V. Nederlandsche Beton Maatschappij Bato. De vennootschap heeft tot doel het ont werpen, aannemen en uitvoeren van wer ken in zee. in andere wateren en in de bodem van de zee en van andere wate ren. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 15.000.000 geplaatst is 6.000.000. De vennootschap heeft op 2 februari 1966 tezamen met Southeastern Drilling inc., Dallas, Texas U.S.A., opgericht de naam loze vennootschap N.V. Nederlandse Zee- boormaatschappij (Sea Drilling Nether lands), afgekort Sedneth. MOSKOU De Britse premier Wilson is vandaag in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische leiders over Vietnam, de ontwapening en de han del. Naar wij vernemen heeft de ENCK a* polyfosfatenfabriek verleden jaar geel tember moeten sluiten omdat zij jX. enenmale onrendabel was. De fabrltk werd enkele Jaren na de oorlog ae- bouwd en kreeg toen een personeels», zetting van ongeveer honderd man. Unilever was een van de belangrijke afnemers. Toen de fabriek reeds geruime tlid met verlies had gewerkt heeft tnen ëen investering van enkele miljoenen gedaan om tot verbetering van het fabriekttetcti. t«tt te komen, maar deze poging heeft niet het gewenste resultaat opge Een klein half jaar geleden werd de f». briek vrij geruisloos gesloten. Het groot ste deel van het personeel werd onderra- bracht bij de N.V. DeRa-Chemie. Dit deelt de Britse regering mee in haar jaarlijkse witboek over de defensie, dat heden werd gepubliceerd. Tevens zullen de garnizoenen in Brits Guyana en de Britse gebieden in het zuiden van Afrika met al te lang meer gehandhaafd worden. In het witboek wordt voorts bekend gemaakt dat Engeland van Amerika vijf tig supersone bommenwerpers van. het type P-UI A zal kopen. In eerste instan tie zullen tien van deze toestellen wor den besteld, waarna tegen april 1987 nog een order yoor veertig stuks zal worden geplaatst. Nieuwe Esso-reuzen ook naar Europoort Vorig jaar augustus en december" werden de opdrachten na een interna tionale inschrijving gegund. De Kie- ler Howaldtswerke in Kiel zal drie tankers van 170.000 ton<!) bouwen, de AG Weser in Bremen een schip van „slechts" 152.0CO ton. Enkele maanden later volgde de order voor de Chan- tiers de l'Atlantique in Duinkerken, die eveneens twee 170.000 tonners zal bouwen. Als eerste zal een in Kiel gebouwde tanker in de zomer van het komend jaar zijn eerste reis moeten beginnen. De laatste van het Duitse viertal zal in februari 1969 volgen. De Frans» werf is wat de oplevering betreft aan begin en midden 1968 gebonden. Ook Verolme heeft aan de Inschrij ving deelgenomen, evenals enkele Ja panse scheepsbouwmaatschappijen. Zij kwamen echter qua prijs en lever tijd niet in aanmerking. Verolme zou, indien hij een opdracht had gekregen, vjjn grootste bouwdok niettemin heb ben moeten aanpassen aan de tonnage van 170 000. Deze toekomstige Esso-mammoeten zullen uiteraard de grootste van de vloot van deze oliemaatschappij zijn. Indien er een 170.000 tonner een Nederlandse thuishaven krijgt, dan zou het schip bijna tweemaal zo groot zijn als de Esso Den Haag van 90 000 ton, een schip dat pas ruim twee jaar in de vaart ist Frankrijk heeft al geruime tijd te kampen met perikelen in de scheeps bouw. Vooral de arbeiders zijn onte vreden over de gang van zaken op enkele werven. Zo zal er bijv. veel moeten gebeu ren wil een grote werf in Port de Boue zijn poorten niet behoeven te sluiten. De zaak waarom het in dit geval draait is een schip voor het vervoer van auto's, dat bijna gereed is voer de stapelloop. Nu wil de werfdi- rektie de afbouw aan een andere Franse werf overdoen, waardoor gel den vrijkomen om de eigen arbeiders te betalen. Maar dit betekent tevens dat er een belangrijk werkobjekt mul der is en daartegen protesteren nu die arbeiders. Ze staan erop dat het schip m Port de Bouc voor afbouw blijft, anders zijn ze met bereid mee te werken aan de tewaterlating. Inmiddels heeft de direktie het minis terie van transport verzocht in deze onverkwikkelijke zaak te bemidde len. Op een werf te La Seyne gaat alles ook niet helemaal naar wens. Daar liep dezer dagen een voor communis tisch China bestemde vrachtvaarder ongeverfd van de helling. Voor een verflaag beschikte de werf niet meer over de benodigde contanten. De werf hangt een faillissement boven het hoofd. De grootste ooit voor Europese reke ning gebouwde tanker is dezer dagen in de vaart gebracht. Het is de Berge- big van 140.000 ton, die hiermee op een na 's werelds grootste schip is. Het tankschip is door Hitachi Ship building and Engineering Co. Ltd., ge bouwd voor Sig Bergsen d.y. and Co. uit Sta vanger (Noorwegen). In Canada is onlangs een nieuwe regeling voor subsidie aan de scheeps bouw bekendgemaakt. Ongeveer een jaar geleden werd het verlenen van subsidie opgeschort in afwachting van wijzigingen. Bepaald is nu dat op de bouwkos ten van nieuwe schepen een subsidie van 25 procent wordt verleend, tegen 35 procent vroeger. Drie jaar zal dit cijfer van kracht blijven, daarna zal de subsidie met 2 procent per jaar worden verlaagd, tot 17 procent in 1972. Op de bouw van vissersschepen wordt vijftig procent subsidie ge geven. In ons artikel over de nieuwe VNS-schepen in de laatste aflevering van deze rubriek schreven we dat de vooroorlogse "W-schepen in 1934 ande re namen kregen (zoals ook het VNS-blad vermeldde). De heer Chr. Dekker uit Capelle a.d. IJssel heeft ons echter bericht dat dit een vergis sing moet zijn. Reeds in 1930 werden de schepen aangekocht en herdoopt, zegt hij. De vNS kocht de schepen toenter tijd van de Stoomvaart Mij. Neder land. Het was de Karimata uit 1911, die herdoopt werd in Westerkerk (in juli 1933 vooT de sloop verkocht), de Karimun uit 1911, die Waalkerk ging heten en in mei 1934 hetzelfde lot onderging en tenslotte de Krakatau uit 1912, die reeds in april 1932 als Wissekerk naar een sloper ging. Har telijk dank aan de briefschrijver voor deze rectificatie en aanvulling. Dit is een doorsnee-tekening van een der 70.000 tons tankers. De gemeente Meppel heeft enige maanden geleden twee beelden aan gekocht van de weduwe van wijlen prof. Wenckebach. Een van de beel den heette oorspronkelijk „de gesjees de student". Het werd geplaatst in een plantsentje op de ThorbeCkelaan te Meppei. Het gemeentebestuur van Meppel noemde het beel officieel „de teleur stelling", doch in de volksmond kreeg het al spoedig de naAm van „de slme". Dit beeld had al enige tijd geleden de belangstelling opgewekt van de studenten van ae Theologische Hoge school te Kampen. De toekomstige gereformeerde pre dikanten waren van mening dat Mep pel, waar geen hogeschool of universi teit is, onwaardig was een student, zi. het dan ook een gesjeesde, ten toon te stellen. Zij besloten het beel te roven en troffen daarvoor uitgebreide voorbe reidingen. Het beeld werd van alle kanten gefotografeerd en de maten werden berekend. In de afgelopen nacht werd het plan uitgevoerd. De studenten en hun vriend, de kelner, verschenen met een auto op de Thorbeckelaan en kaalden het beeld van de sokkel. Zij kregen het in de wagen en reden haastig Meppel uit. De Meppeler politie kreeg echter al spedig lucht van de roof. Een surveillanceauto hield op de ryks weg op goed geluk een auto aan. Het was meteen raak. Het beeld lag in de auto en de zeven inzittenden wer den gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht. ^Zij vertelden dat ze het beeld naar Kampen hadden willen brengen en het daar een week hadden willen ver bergen. Later hadden ze het dan op een feestelijke wijze weer aan Meppel willen aanbieden, onder bepaalde voorwaarden, waarbij vooral veel mu ziek gemaakt had moeten worden, y akrcij (Vervolg van pag. 1) In afwachting van een beslissing in Den Haag op het Duitse verzoek tot uitlevering, is hy voorlopig in Haar lem opgesloten. De uitleveringprocedure kan nog geruime tijd in beslag nemen. Voor zijn vervoer naar Haarlem was Baron von Koskull in het ar restantenkamertje op Schiphol opge sloten. Een Duitse rechtbank het Amts* gericht in Wuppertal heeft op 10 februari de arrestatie van Koskull ge last. De Bondsregering, die wist dat Kos kull op 18 februari in Willemstad zou aankomen, heeft by de Nederlandse regering een verzoek om aanhouding met het oog op uitlevering ingediend. De Nederlandse regering in Den Haag deed op haar beurt een beroep op de regering van de Nederlandse Antillen met als gevolg dat Koskull vanmor gen op Schiphol aankwam. Het officiële uitleveringsverzoek, thans nog slechts een formaliteit, is nog niet ingediend. Dat zal waar schijnlijk morgen gebeuren. De per advertentie in de Nieuwe Rot terdamse Courast doir het Amsterdams makelaarsbureau te koop aangebeden ap. paratuur bestaat o.a. uit voomaètasks tot 9000 liter, mesg- en wasvaten, «m kristaiUsator, afvaltanks tot 25.000 liter zeer veel leidingen» containers, fiterper- sen ealcineertrommels, roterende smelt en droogovess, twee branderkamera, cy clones en slangesfilterkasten, roteresde compressoren, plm. 150 stuks electromo- tores, veel mideme vertikale en horizon- la ie transportinstallaties enz. enz. Voorafgaande aas de verkoopdag zijn er op maandag 7 en dinsdag 8 maart kijkdagen op het ENCK-terrei» te Vlaar- dingen. ROTTERDAM De 38-jartge schipper, eigenaar van het m.s, Leadjo dat m de Persoonshaven ligt, de heer J. Dominie is tijdens werkzaamheden met een motor- Her tussen de tandwielen van die Her gevallen. Met een ernstig gewonde hand is hij naar het Zulderziekenshuis gebracht DEN HAAG In de Tweede Kamer is vanmiddag dr. H, W. Tilanus, oud-lid van de Kamer voor de CHU. herdacht Kamervoorzitter air. F. J. F. M. van Thiel noemde een hoofdkenmerk van de overledene zijn grote eenvoud. „Zijn gehele leven werd gekenmerkt door de dienst aan zijn land, niet alleen door het uitzonderlijk lange lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging, maar vooral ook door de wijze waarop hij zfjn taak hier vervrlde", zo zei mr. Van Thie!. Hij vervolgde: „TUattus was altijd stede in de overtuiging. Hij erdedigde hier een standpunt, een opvatting, hem ingegeven door zijn diep-christelijke levensbeschou wing. Hü was echter ook soepel in de benadering. Tilanus was een wijs man, die in hoge mate de deugd van de prudentie bezat Hij bezat geen uitzon- deriijke retorische gaven, maar h(j over tuigde door zijn consequente houding. Zijn voorbeeld van hoge plichtsbetrach ting moet de jongeren inspireren." Namens het kabinet sloot minister president mr. J. C. M. Th. Cals zich aan b(j de woorden van de Kamervoorzitter, „Eenvoud en bescheidenheid kenmerk ten Tilanus. Hij was zijn leven lang wars van uiterlijk vertoon en hij is dat ge bleven tot in zijn dood", zo ving de pre mier aan, ,,Hij noemde de overledene een markante figuur, die zowel voor als na de oorlog in deze Kamer cn in geheel ons politieke leven zulk een eigen plaats heeft ingenomen." De munirter-president riep vervolgens m herinnering het vele en gestage werk dat de heer Tilanus in het belang van bet onderwijs heeft verricht. Hij heeft „als geen ander de oneÈrwijs- vrede in Nederland gediend. Tilanus kan met recht de hoeder van de Nederlandse ondemijspaeificatie worden genoemd." In zijn herdenkingsrede wees de premier voorts op de bijzondere eigenschappen van de overledene. „Zijn kennis ven za ken en zijn nimmer aflatende toewijding waren voor ons land van grote betekenis, Ayn vroomheid en soberheid, zijn eerlijk heid en eenvoud maakten hem tot een man die wij niet alleen met grote dank baarheid, maar ook met weemoed ge denken." Volgens een woordvoerder van het parket van de openbare aanklager in Wuppertal zal Von KoskuU, een oud kolonel van de S.S., daar terecht moeten staan in verband met massa moord op joden in de omgeving van Makejeveska» in 2uid-Rusland, in de jaren 1941—1942. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de „speciale com mando's" der S.S., die belast waren met de uitroeiing van de joodse be volking van Oost-Europa. Sinds het einde van de oorlog woon de Koskull volgens dezelfde woord voerder. Kortgeleden werd de grond hem echter te heet onder de voèten, waarop hij naar Zuid-Amerika tracht te te ontkomen. Bij Curagao werd hij gearresteerd. De woordvoerder wilde niet zeggen hoe de justitie hem op het spoor was gekomen. Koskull en zijn „speciale comman do" kwamen kortgeleden ter sprake tjjdens het nieuwe proces in Wupper tal tegen zijn opvolger SS-overste Ro bert Mohr en drie collega's, die voor de tweede maal tot gevangenisstraf fen van tussen vier en acht jaar wer den veroordeeld wegens medeplich tigheid aan moord op duizenden joden. Het is de bedoeling dat Koskull te gelijk wordt berecht met een van zijn andere opvolgers, dr. Erhard Kroe- ger, die kortgeied enin Zwitserland werd gearresteerd en om wiei.s uit levering de Westduitse regering heeft gevraagd. De datum van het proces is nog niet vastgesteld. ROTTERDAM in de Kortebrant- straaft 3 opende de heer H. Fillekes maen dag zijn expositieruimte voor lampen, la de fabriek „Artiforte" aan de overkant was al enige tijd een kleine toonniimte, maar deze Week veel te klein. De negen tig vierkante toeter oppervlakte bieden nu gelegenheid de voornaamste lampea. alle ontwerpen van de heer Fiilekes, ten toon te stellen. Een nieuwigheid in deze nieuwe ruimte bleken de lampen met kurk-kappen. .Artiforte produceert uitslui tend de moderne verüdhtinig, met veel metalen, hout of aardewerken (voeten. NEW YORK Een kappersvrouw heeft gisteren een vierling gekregen een jongen en drie meisjes. De kin deren en de moeder maken het wel. DINSDAG 22 FEBRUARI 1916 Er zijn geen, kinderen meer. M&> schrijft: Welke waarde gehecht moet worden aan het gemaakte huiswerk» bleek ons dezer dagen weer voor de zoo* veelete maal. De zoon des huizes, een 11-jarig knaapje, plaatste een tafeltje hij de te lefoon en zijn huiswerk was binnen een kwartier kant en klaar overgenomen van een vriendje. Vader en moeder, die er anders geen acht op sloegen als zoon lief eens aan de telefoon was, waren nö tot de ontdekking gekomen dat de „mooie cijfers" onder het gemaakte schriftelijk werk, al zeer weinig te b«- teekenen hadden, daar inmiddels bleek- dat dit zijn gewone manier was v*B werk maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2