AGENDA Bii ons wordt nooit straf uitgedeeld F. J. W.Boogaard nog niet van school Directeur chr. Vormschool met pensioen gaat Ambtsdragers willen niet met vrouwen samenwerken Auto bij botsing 25 meter opzij gegooid „VAKANTIE IS EEN FEEST" Protestanten in V.S. groeien weer sterker dan r.k. Vier mannen betrapt bij autodiefstallen Voor clubhuis Harga nog veel nodig Drie baltornooien voor scholieren Hoekse Boys won van Duinoord Ar jos verdiepte zich in het communisme DOK-resultatenhij KNGV-wedstrijden Kerkgang loopt echter terug Man bij botsing ernstig gewond Zakkenrollers waren actief Trambotsing op Kruisplein Deltadijk Zuid en tramlijn 2 aangepakt Kampioenschappen ervaren vertraging POLITIEMAN WERD GEWOND Wielrijders belanden na botsing in sloot GTB bezorgde zich een verrassing Filmdienst Nederlandse Christelijke Reisvereniging Is ODI op tveg naar kampioenschap? Tal van botsingen tijdens weekeinde Dronken rijder liet kentekenen achter Bezoekers trokken, kastelein op straat en mishandelden hem DE ROTTERDAMMER Pagina 4 MAANDAG 28 FEBRUARI I960 Y^LAARDINGEN „Bij ons op school wordt nooit straf uitge- cfeeld." Dat zegt de heer F. J. W. Boogaard, directeur van de Christelijke Vormschool voor Kleuterleidster te Vlaardingen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze functie morgen (dinsdag) zal neerleggen. Gefascineerd ver- Stadhuis, Gemeenteraad, openbare ....en morgen ...en dagelijks Verdubbeld INENTING TEGEN DIFTERIE - KINKHOEST TETANUS KINDERVERLAMMING IN TEGEN POKKEN Roft«rdamm«r leest# (eest «en krant die bif de tijd is presenteert voor leden en belangstellenden op WOENSDAG 2 maait 1966 in de Harmonie te Vlaardingen een FILMPROGRAMMA getiteld ZEIST De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Zeist heeft uitvoerig van gedach ten gewisseld over de vrouwelijke ambtsdragers in de gemeente. De laatste jaren had men slechts in een wijk vrouwen in de kerke raad, nu zitten er dames in vier wij kkerker aden. In Zeist maar ook in andere plaatsen ontstaan nu moeilijk heden, omdat er leden der ge meente, maar ook wijkkerkera- den zijn, die bezwaar hebben te gen vrouwen in de ambten. Zij me nen dat hun bezwaren van prin cipiële aard zijn, maar de voor standers van het bekleden van ambten in de kerk door vrouwen beroepen zich eveneens op de bij bel NEW YORK De groei van de Amerikaanse kerken heeft zich ook in 1965 verder voortgezet. Op vallend is, dat de protestanten thans sterker groeien, dan de rooms-katholieken. Ook de bijdra gen aan de kerken blijven sterk toenemen. Het kerkbezoek ver toont echter een neiging tot dalen. Volgens het Jaarboek van de Ameri kaanse kerken voor 1966, dat dezer dagen is gepubliceerd, tellen al de Amerikaanse kerken, sekten en syna gogen volgens de laatste gegevens sa men 123, 307, 449 zielen. Dat is een toename in 1965 met twee procent. De totale bevolking van de Verenigde Sta ten nam vorig jaar maar met ander half proeent toe. De laatste twintig jaar is het aantal Amerikanen, dat zich niet tot een be paalde kerk of religieuze groep re kent, gedaald van 50 tot 35,6 procent. Vooral de rooms-katholieken zijn in deze periode sterk gegroeid. Opval lend is echter, dat voor het eerst in vele jaren nu het protestantse groeige- taiddelde weer hoger ligt, dan het rooms-kathoïieke. Thans is 35,9 pro cent van de bevolking protestant en 23,9 procent rooms-katholiek. V ersplintering SCHIEDAM Nu er twee wekèn van net zogenaamde urgentieplan van HBSS en ODI achter de rug zijn, is de bouw commissie beslist niet ontevreden over de verrichtte werkzaamheden. Ook 2ater- dagis, er Weer hhrd gewerkt aan het clubhuis, maar toch kwam men na afloop wel tot de conclusie dat deze en de komende weken nog veel mankracht no dig zal zijn om de openingsdatum van 26 maart.aan te houden. Vooral schilders en timmerlieden zul len zich bij het bouwwerk moeten mel den, hoewel ook alle andere werkeri zeer welkom zijn. Men rekent zeker op zo n tien man per avond, terwijl er zater dagmorgen wel 30 öf 40 worden ver wacht. Er resten nog maar drie zaterda gen en de daaropvolgende is zaterdag 26 maart» Het metselwerk vordert regelmatig, hoewel het betegelen van de vloeren nog moet gebeuren. Dat hopt toen deze week klaar te krijgen, alsmede de elektriciteit- v«rder wil men starten met de bevestiging van diverse kapstokken, het plaatsen van banken, het graven van enkele sleuven en de dakafwerking moet ook behandeld worden. Het blijft dus spannen voor de bouwcommissie, die re- kent op veel medewerking van niet alleen leden van HBSS cn ODI, maar zelfs van enkele buitenstaanders, die zich tot nog toe ook niet onbetuigd lieten. 'Van een onzer verslaggevers) SHÏEDAM De toernooien Voor eohoolhandba], schoolkorfbal en school- voetbal 2ül>len binnenkort weer worden, gehouden. De verschillede commissies, die al zo vaak ervoor zorgden, dat de schoolsporfctoernooien in Schiedam kon den worden lehouden, hebben zidh ook nu weer met de leiding belast. De sisoolsportcommissie heeft thans inscfcrijvingsformuHeren aan de verschil lende scholen toegezonden. De vorig jaar ingevoerde leeftij daindeling voor het handbal- en voetoaltoersooi (voor elke groep een bepaalde leeftijd) is ook nu van kracht, zjoageren kunnen evenwel indien daarvoor redenen zijn in een groep worden ingeschresve, die voor ouderen geldt. Ouderen daarentegen niet in een leeftijd, die voor een lagere leef tijd ia inesteld Voor het schoolhandbaltoernool zal bij wijre van proef voor de jongens van het voortgezet onderwijs het zevenhandbal worden gespeed. Aan het schoohandba- toernooi künnen evena3 het vorige jaar zowe meisjes- as jongensgroepen deene- men. Voor de a.gere schoen gedt, dat zowe door meisjes as door de jonens het zevenhandba za worden gespeed. Leeft id van de deenemers(sters): op 1 mei -1966 tenminste tien jaar. Vöor de schoen voor het vöortgezetoaderWijs spe en de meisjes eühandba en de jongens zevenhasdba. Het sclhooühandbaltoetnóoi wordt ge houden op vrldag 15 april. Het school- voetbaltoemooi wordt gehuden p 12, 13 en 14 april. De finalewedstrijden widen gespeeld o pzaterdag 30 april. (Van een medewerker) SCHIEDAM Hoewel de strijd om het persoonlijk damkampioenschap vaii Schiedam maar twee weken op gang Is, ondervindt de orgaiiserende vereniging, de Damclub Schiedam, reeds nu enige vertraging bij de afwerking van het pro gramma. Door ziekte en wegblijven van enkele deelnemers moesten versscheide- wedstrijden worden uitgesteld en het is niet uitgesloten dat wedstrijdleider A. Hisseeuw de indeling alsnog zal moeten wijzigen. Toch konden vrijdagavond enkele par tijen worden gespeeld en hier volgen de resultaten daarvan: Groep 1: P. Ver steeg—C. Korpel 0—2, A. v. OtterlooH. Tettelaar 2—0 en J. Westerveld—A v. Otterloo 0—2. Groep 2: J. J. v. Kuyk—B. Quist'2—0 en R. Versteeg—C. W, Sleeu- wenhoek 11. Groep 3: W. Vrijland—A. D. Klnnezin 0—2 en C. den Boer—M. v. Erkel 0—2. (Van een onzer redacteuren) Met deze opmerkingen typeert de heer Boogaard de uitstekende sfeer waarom zijn regionale school („leuk schooltje") in Vlaardingen en ver daar bulten be kend staat. Er Is daar een bijzonder soe pele omgang tussen docenten en leerlin gen, die voor ten belangrijk deel te dan ken ls aan het feit dat niet „schools" wordt opgetreden en dat de docenten de meisjes voor vol willen aanzien. De animo voor het vak van kleuterleid ster is bij de Nederlandse jongedames tegenwoordig groot. Dat komt niet alleen doordat de salarissen aanzienlijk omhoog zijn gegaan maar ook doordat de status Van de kleuterleidsters heel anders is geworden. En dat is weer terug te voe ren tot de zwaarder geworden toelatings eisen die voor de opleiding gelden. Wie naar de kweekschool wil moet het ulo-di ploma bezitten of ten minste drie jaar middelbare school hebben genoten. Is dat niet het geval, dan kan men een staats- toelatingsexamen doen. De opleiding duurt drie jaar en is vrij pittig. Naast theorie (o.a. Nederlands, opvoedkunde, methodiek en creatieve vakken) wordt veel aandacht besteed aan de praktische vorming. Alle leerlin gen zijn drie halve dagen per week op een kleuterschool werkzaam, vooral kin derpsychologie krijgt in het huidige pro gramma een flinke beurt. gadering, 20. Musis Sacrum: Schied. Gemeenschap, Internationale Jeugduitwisseling, 20. Arcade: Aquarium- en T4rr. ver., Na tuurgenot in huis, contactavohd, 20. Amstelbron: Ned. Bond van Oudstrij ders, contactavond, 20. Bijkant. Be Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28. Uitsluitend redactiezaken, tel. 263954 (b.g.g. 018 - 115588 en 01898 - 6619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamefihof- straat 139, tel, 152400. Klachten bezorgen: Agentschap (adr. zie boven) dag, van 18.30 - 19.30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264686; alarm brandweer 269123; alarm G.G. en G.D> 269280, Apotheek: Westendorp, Parkweg 207, teL 267674, HET is deze opleiding, maar toch vooral de kweekschool in Vlaardin gen, die de heer Boogaard bijzonder heeft gefascineerd. Geboren op 22 september 1901 te Sou burg (Z.) werd hij in 1929 benoemd tot hoofd van de Marnixschool (Ver. voor Bijzonder Chr. Schoolonderwijs), nadat hij eerst twee jaar hoofd te 's Heer Hendrlkskinderen was geweest. Hij kwam naar Vlaardingen met de bedoeling daar een jaar of zes te blijven maar dat is heel anders gelopen en de heer Boogaard heeft daar bepaald geen spijt van. In Vlaardingen bestond sinds 1913 een eenvoudige avondcursus voor aanstaan de „bewaarschooljuffen". Zij leidde op Voor het landelijk examen en kwam daarbij steeds met goede resultaten uit de bus. De cursus stond onder de bezie lende leiding van de heer C. C. Fröger, die de heer Boogaard in 1931 aanzocht voor enkele lesuren. Toen de opvolger van de heer Fröger, de heer "W. Huls bergen, in 1953 naar Rotterdam vertrok werd de heer Boogaard tot directeur benoemd. Juist in dat jaar begonnen de eerste symptomen van de Kleuteronderwijswet, die drie jaar later tot stand zou komen, zich af te tekenen. Als gevolg van deze wet werd de opleiding geheel gereorga niseerd. Er kwamen rijks-gesubsidieer de dagscholen en het heeft de Vlaardingse Vormschool, die zo dicht bij Den Haag en Haag en Rotterdam lag, nogal wal moeite gekost als zodanig erkenning te krijgen. Maar teen op grond van het stijgend leerlingen- aantal de behoefte kon wor den aangetoond kwam op januari 1961 BE PUBSIDK EN OP 1 september van hetzelfde jaar startte de eente cursus als dagschool in lokalen van de Dr. De Vis- schenchool aan het Plein Emaus met tachtig leerlingen. komen uit Koiterdam, Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis, het Westland en van de Zuid- Hollandse eilanden. De heer Boogaard, die in Vlaardingen ook acht jaar hoofd van de Nlcolaas Beetsschool ls geweest, is voornemens de lopende cursus als docent vol te maken. Onder de directie van zijn opvolger, de heer P. Broos, blijft hij rijn eigen vak ken (Nederlands, Bijbelse en Kerkge schiedenis) nog geven en hij hoopt zelfs toestemming te krijgen om na 1 september de godsdienstige vakken te mogen blijven doceren, want ,4k lees graag, maar andere hobbies heb ik niet". Overigens zai het landelijke werk van de gepensioneerde kweekschooldirec teur nog voldoende aandacht blijven eisen: Hij is hoofdbestuurslid van de Protestant Christelijke onderwijzers Vereniging, voorzitter van de Federatie voor Christelijke Kleuteronderwijs en voorzitter van de Vereniging van lera ren en leraressen verbonden aan de prot.- chr. opleidingsscholen. Woensdag recipleert de heer Boogaard in gebouw Triangel aan de Fransenstraat te Vlaardingen van 164)0 17.00 voor genodigden en van 17.30-18.30 uur voor leder andere die van heem afscheid wil nemen. De volgende avond verzor gen de leerlingen een feestavond In de Stadsgehoorzaal. HOEK VAN HOLLAND Duinoord is voor Hoekse Boys al van oudsher een moeilijke tegenstander gebleken. Voorai in de uitwedstrijden moesten de boys tot zaterdag steeds het onderspit delven. Enerzijds gingen de Hoekse „runners-up daarom met enige angst naar Duinoord, maar anderzijds was er de vaste wil om met die onaangename traditie af te reke nen. Die vaste wil heeft tenslotte gezege vierd en Duinoord werd op eigen terrein met 2-0 verslagen. Die overwinning van de boys was overigens bepaald niet al te royaal beloond, want gezien het Hoekse overwicht is het maar een schamele afte kening van de krachtsverhoudingen. De gasten gingen in de eerste helft al fel van start en Duinoord moest zich bepalen tot een voornamelijk verdedigen de taktiek, waarin ze overigens de eerste drie kwartier voortreffelijk slaagden. D combinaties in de Hoekse voorhoede wa ren niet altijd even ïuiver en daardoor konden de gastheren, die soms met het hele elftal verdedigden, steeds tijdig ingrijpen. In de tweede helft liep het bij Hoekse Boys allemaal beter. Na een paar minu ten speeld/ de spil een bal terug op zijn doelman. Voois zat er echter goed tussen, omspeelde de keeper en scoorde beheerst 0-1. Duinoord was kennelijk aangeslagen en de boys gingen door. Moerkerk wist al spoedig 0-2 te scoren en daarmee was de overwinning een feit. Wel sloot de Duinoord-defensie de poorten naar het doel hermetisch af, maar de voorhoede was niet in staat om het de rood-zwarte Hoekenaren erg moeilijk te maken. DAT aantal is in die vijf jaar die men nü verder !s precies verdub beld er zijn bh 160 leerlingen en ze (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De twintigjarige wiel rijder C. P. F, uit Vlaardingen botste zaterdagmiddag op de Woudweg in voor malig Kebhei tegen de bromfiets van de 28-jarige C. P. uit Schiedam. Beide be stuurders vielen in de sloot naast de weg, maar liepen geen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, toen de wielrij der wüde uitwijken voor de bromfietser. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 25-jarige agent M. de Koning uit de Homerusstraat is zaterdagavond met zijn auto 25 me ter opzij geslingerd, toen hij op de kruising Groene IliliedijkRandweg werd aangereden door een andere personenauto. Volgens omstanders reed deze auto met een snelheid van rond honderd kilometer. De auto van de agent kwam half op het trottoir tot stilstand. De Koning liep lichte verwondingen cup en wend in het Zuiderziekenhuis behandeld. Beide auto's waren volkomen vermeld. Op de kruising BeijerlandselaanSlag- hekstraat botste zondagmiddag de 36-ja- rige schilder J. L. Sprengemeijer uit de Slaghékstraat met 2ijn bromfiets op een personenauto. HU kreeg een gecompli ceerde hnkeronderbeenbreuk en ver- vermoedelijk ernstig hersenletsel Zijn duopassagier, de 31-jange schilder J. A Meulmeester uit de Hendrik Croesinck- straat kree-g een pijnlijke borst. Beiden zijn naar het Dükzigtziekenhuis gebracht. In plaats van de bocht naar links te nemen reed zaterdagnacht de 48-jarige hotelier T. K. Vijfwinkel uit Den Haag op het Zuidplein rechtdoor toen hij de Pleinweg wilde oprijden. Hij 'botste tegen de afrastering ter plaatse. Met een bloe dende hoofdwond is hij naar het Zuider- (Van een medewerker) SCHIEDAM Door een fraaie 4—2 overwinning op het sterke ZBVH heeft GTB zichzelf en de trouwe aanhangers een grote verrassing bezorgd. Vooral omdat de geelzwarten tot tweemaal toe achterstonden is de prestatie des te gro ter. Enkele plaatsen waren in het elftal gewijzigd en mldvoor Oosterhout speelde nu in teruggetrokken positie. Nadat ZBVH de score had geopend (01), was het Sants die de gelijkmaker op zijn naam bracht (11). Weer nam ZBVH de leiding, maar in de tweede helft bracht rechtsbuiten Rietveld de partijen op gelij ke voet (2—2). In een slotoffensief kon Sants nog voor 32 en 42 zorgen, daar mede zijn ploeg in dit sportieve duel twee kostbare punten bezorgend. Arbiter Westerwaal leidde correct. PPSC bleef op het goede pad door een 2—1 zege op Loosduinen, al zullen de blauw - witten a.s. zaterdag tegen Die Haghe minder kansen mogen laten lig gen HBSS miste keeper v. Heest (wiens vader plotseling is overleden) en verloor met 4—2 van Groote Lindt. Van deze wedstrijdên staan, de yCrslagen op onze sportpagina's. Op donderdag 3 maart 19S6 van jjfo—2.00 uur n.m. zal er ten huize van de Vlaardingse ertsen gelegenheid worden gegeven voor kosteloze Inenting: tegen pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee Jaar nog niet hebben bereikt; tegen difterie - kinkhoest tetanus - kinderverlamming voor geborenen in 19S0 of later. Aan kinderen, die een half jaar geleden driemaal werden Inge ënt tegen difterie-klnkhoest-te- tanus-kinderverlamrolng, moet nog een vierde injectie Worden gegeven om de verkregen im muniteit voor een aantal jaren te bestendigen. Men kan Zich zonder voorafgaande aanmel ding vervoegen bij de huisarts, waarbij het oranje taenttogs- boekje moet worden overge legd. Oude», die hun kinderen ge boren in 1932 volledig lieten inenten tegen diftene-klnk- hoest-tetanus-kinderverlam- ming. worden er aan herinnerd, dat deze kinderen nu voor een herinenting in aanmerking ko men. Hierdoor wordt de im muniteit weer verlengd. Deze herinenting vindt plaats door gebruik van gemengd vaccin tegen de genoemde ziekten. Door de huisarts zal bon Suil het oranje Inentingsboekje wor den ingenomen. Wit rfa Dit programma toont U gedeelten van het ZOMERREISPLAN 1966 in fraaie kleuren en neemt U mee naar: Zwitserland Berner Oberl'nd met o.a. Interlaken Montreux e.o. Noorwegen de grootse ur van de Geiranger Fjord OoStenrijk vrijwel sleden van dit gastvrije vakantieland Italië te voet en per gondel door het romantische Venetië Soa n ie een v®Ue dag meeleven met de inwoners van het typisch r Spaanse vissersdorp Almeria Duitsland boottocht op de Rijn van Rüdesheim tot Koblenz Gutachdal in het Zwarte Woud Tijdens de pauze vrijblijvende inlichtingen. Op verzoek gratis Reisplan 1966. Doe wat velen doen: maak er een gezellig en zinvol avondje-uit van. Ook vrienden en kennissen zijn welkom! De toegangsprijs is wederom laaggehouden n.L f 1.— per persoon. Aanvang 8 uur. Kaartverkoop bij: Boekverkoper AART PONTEER, Smalle Havenstraat 3 Kantoorboekhandel M. J. MIDDENDORP, Rozenlaan (hoek Asterstraat) Fotostudio P. ENGELSE, van Hogendorplaan 1 Drogisterij J. ÖEEREMA, Dr. Wiardi Beckmannsingel 45 Drogisterij J. HEEREMA, Billitonlaan 24. Op de dag van de voorstelling aan het kantoor van de Harmonie, Scha' damseweg van 10 u v.m. tot 1 u. n.m. en 's avonds v.a. half acht a. d zaal. ziekenhuis gebracht; zijn echtgenote kreeg wat schaaftvondjes. De auto weid zwaar beschadigd. Van het hek werden vijf planken en acht palen ontwricht De achttienjarige Aga Gevaerts uit de Crooewyksestraat kreeg zaterdagavond een schedelbasisfractuur, toen de per sonenauto, waarin zij meereed, op de Willem Buytewechstra.it tegen een be stelauto botste. Zij is naar het Dijkzigt- ziekenhuis vervoerd. (Van onze correspondent) ROZENBURG De Arjosclub ver diept zich niet alleen in de problemen van eigen „bodem," maar besteedt ook aandacht aan andere richtingen. Zo be sprak de secretaris van de Rozenburgse Arjos, de heer B. van Boekhoven, het communisme en haar ontwikkeling tij dens een bijeenkomst, die vrijdagavond in het Gereformeerd Jeugdhuis werd ge houden. De heer Van Boekhoven begon met de vraag „is een communist zomaar een oproerkraaier zonder meer?" Het antwoord werd meteen gegeven „Neen hij is een aanhanger van een gefundeerd stelsel. De basis hiervan ligt bij de leer van Marx en richt zich tegen het kapita lisme. De communisten richten zich ook tegen het calvinisme, waarvan de aanhan gers door hun spaarzin voor kapitalisten worden uitgekreten. Marx richtte zich tevens tegen veel misstanden vooral op sociaal gebied, waartegen het liberalisme in de kerken weinig uitrichtte. Zijn internationale re volutie theorieen leden echter schip breuk op nationaal chauvinisme. In 1917 kreeg in Rusland Lenin de macht en stelde een communistisch bewind in waarbij de partijdictatuur de intrede deed. Tien jaar later kwam Stalin 'com munistisch paradijs" stichten, waarbij een zeer hard regime werd gevoerd. In 1953 werkte Chroetsjew zijn medestan ders weg en voerde de déstaiinisatie in. Zijn beleid was niet zo sterk anti-wes ters. Het conflict met China dateert van die tijd en duurt nog voort. Uit vele details bleek dat de jeugdi. inleider een gedegen studie van zijn onderwerp had gemaakt, hetgeen ook uit de beantwoording van de vragen en de discussie naar voren kwam. Het debat bewoog zich zeer levendig rond de onder werpen winstdeling, de Nederlandse com munisten, zendtijd voor het communisme en e anti-christelijke theorieën van het communisme. (Vaa een medewerker) SCHIEDAM De Chr. Gymmastien Vereniging „Door Oefening Kracht" heeft een bedrijvige saterdag achter de ru. Is de ymzaal van de Rehoboth Ulo aan de Tuinloan zijn 'smiddas de eerste generale repetities voor de aanstaande uitvoeringen gehouden. Alle deelnemers van 10-16 jaar hebben hun beste beentje voorgezet. Er was ruime gelegenheid om waar dat nodi w s nog wat „bij te schaven". Zowel de toestel oefeningen als de vrije ritmische oefeninen werden door de leiders en ddsters uiterst kri tisch bekeken. Een groot aantal bestuursleden woon- len de repetities bij. Gezien de kaartver koop, blijkt er goede belangstelling voor de beide uitvoeringen te bestaan. Zaterdagavond heeft een groep Dok-le den een viertal deelnemers aan de gewes telijke wedstrijden van het KNCGV te Bergen op Zoo mbegeleid. Dit DOK vier tal eerder Winnaars van de selectiewed strijden in de Kring Maasmond, boekte ook nu weer succes. Bij de dames wist mej. Els van Havens beslag te leggen op de 4de plaats. Bij de heren resp. eindig den Aad vaa Tilbong en Kees Noomen op de 6de en 8ste plaats. Gezien het aantal deelnemers en het tumpeil een mooie prestatie. Mej. Van Ravens en de heer Van Tilborg zullen nu deelnemen aan de nationale wedstrijden van het KNCGV op 19 maart in Arnhem. De heer Noomen ls aangewezen als reserve. Een groep meisjes van 14-16 jaar zal deelnemen in de afdeling ritmische gym nastiek. Over het in de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Zeist be sprokene licht het kerkblad van die gemeente de leden nader in: De moeilijkheden komen doordat bij verscheidene gelegenheden, bijvoor beeld in kerkdiensten die onder ver antwoordelijkheid van de centrale kerkeraad vallen, ambtsdragers uit verschillende wijken met elkaar dienst doen. Degene die bezwaar hebben tegen „de vrouw in het ambt" willen, als het kan, geen dienst oen samen met een vrouwe lijke ambtsdrager. Anderzijds zijn de vrouwelijke kerke- raadsleden, wettig gekozen door de gemeente, ambtsdragers in volle rechten, aan wie niemand hun plaats in de gemeente kan ontzeg gen, Wat moet er gebeuren? De tegenstanders beroepen zich op de Bijbel en de voorstanders verdedi gen hun opvattingen met Schriftuur- hjke argumenten, beide groepen ma ken deel uit van de ene gemeente, ze zullen eikaars standpunt moeten accepteren en eikaar in christelijke liefde verdragen. ERGERNIS Dat betekent dat nu eens de een, dan weer de ander de minste zal moeten willen zijn, niet twijfelende aan de ernst van elkaar en elkaar zo min mogelijk ergernis gevend. Het kan ons tot troost zijn dat dit geen ty pisch Zeister probleem is. Op vele plaatsen in den lande probeert men een oplossing te vinden die zo goed mogelijk past bij de plaatselijke omstandigheden. En dat de Hervormde Kerk in haar geheel nog wennen moet aan de nieuwe ambtsdragers blijkt wel uit De vijfjarige Hendrik Beiloo uit de Joh ar. van Oldenibameveltstraat kwam er met de schrik af, toen hij zaterdag, midag bij het oversteken van de rijbaan werd aangereden door een personenauto. De 23-jarige T. K., van beroep los-ar- belder, had te diep in het glaasje geke ken en botste zaterdagmiddag met zijn bromfiets tegen een lantaarnpaal in de Van Swindenstraat. De politie nam de man mee naar het bureau. De 22-jarige koopman R. D. H., die zaterdag onder invloed werd aangetrof fen in de Lange Nieuwstraat, werd ter ontnuchtering mee naar het politiebureau genomen. het kerkelijk taalgebruik, dat ui, hardnekkig spreekt van „vrouweHj- ke ambtsdragers", terwijl m«> mocht verwachten dat de term .Ambtsdraagsters" reeds ingang ma hebben gevonden. De Zeister kerkeraad heeft geen be sluit genomen maar het aan het mo- deramen overgelaten een (wijze) be slissing te nemen. Dat zal geen prici- piële uitspraak zijn, maar een prakti- sche regeling waarbij geprobeerd wordt zo veel mogelijk met de be zwaring rekening te houden. Voor een principiële uitspraak, die onder, schreven kan worden door de hele gemeente, is het nog te vroeg. We leven met elkaar in een gemengde gemeente en zullen dat zo verant woord mogelijk moeten doen, meent de kerkeraad. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het ziet er naar uit, dat ODI op weg is naar het kampioen, schap in hun aideling. Met 5—0 werd van 't Waterschip gewonnen en ODI be zet door dit fraaie resultaat de eerste plaats. (Voor de stand zie sportpagi na's). Hoewel ODI aanvankelijk stroef speel- de volgde toch een groot veldoverwicht, dat uiteindelijk in diverse doelpunten tot uitdrukking kwam. Jan Versteeg opende met een ver schot de score (10) en Riet van Veen kon uit een doorloopbal voor 2—0 zorgen. Na de wisseling kreeg Costiek Toussaint een goede kans, maar hij werd vastgehouden. Arbiter v. Bockel floot, maar intussen had Toussaint reeds gescoord en het doelpunt werd geldig verklaard onder hevige protesten van "t Waterschip. Door Thea Sluimer werd het 40 en in de tweede helft bepaalde Toa Spruyt de eindstand met een afstand- schot op 50. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeentearbeider J. O. F. werd vrijdagavond door een per sonenauto gegrepen, toen hij in de Admi raal De Ruyterstraat plotseling linksaf sloeg. De man viel en kreeg een hersen schudding en een hoofdwond. De GGD bracht hem naar het Gemeentezieken huis. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze kerkredactie) Het jaarboek vermeldt 221 protes tantse kerken met 68.229.478 zielen. Dat lijkt een grote versplintering. Dj werkelijkheid beboren echter meer dan 46,3 miljoen Amerikanen tot de tien grootste protestantse kerken. De (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de nacht van zater dag op zondag heeft de bemanning van een poHtie-sorvellianceauto drie mannen op heterdaad betrapt toen zjj bezig waren uit een in de Bag(jnstraat geparkeerde personenauto Iets weg te nemen. De man nen namen de vlucht, maar zij konden in de onmiddellijke omgeving worden aan gehouden. Hei waren de 22-jarige stoffeerder J. H P. A L. de twintigjarige verkoper D. J. L. en de 21-jarige S. J. L. Zij zijn opgesloten. In de Bagijnenstraat werden twee plaids gevonden afkon. ,tig van de auto Op de Aelbreohtskade is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden de 35-jarige havenarbeider L W. V. Hij werd op heterdaad betrapt bij diefstal uit een geparkeerde auto. Hij had een paa-r witte dameshandsdroencn, een bos sleutels en een plaid weggenomen. De eigenaar van de auto gaf too dat de sleutels en hand- schoenen van hem waren. De plaid her kende hij niet. De recherche van het bu reau Oostervantstraat verzoekt de eige naar zich te willen melden (tel. 143.144, foestel 5-182). De 22-jarige melkbezorger W. J. L. is gearresteerd als verdacht van diefstal van 840 van zijn werkgever. Een 22-jarige militair uit Ede heeft aangifte gedaan dat op -de trap van het busstation aan (het Delftseplein zijn porte monnee met 12 is gerold. Een zeventien jarig meisje miste tijdens het winkelen haar portemonnee met veertig gulden. En een 21-jarig meisje werd beroofd van een portemonnee met 125. Een jarige mevrouw aan de Schudde- beursstraat die een elektrische koffiemo len en een handtas had gekregen, ig die cadeaus dezelfde avond weer kw(Jt ge raakt. Toen is er namelijk een inbreker als late bezoeker gekomen die de artike len wegnam. overige 21,9 miljoen verdelen zich dos in 211 kerken, die gemiddeld ongeveer honderdduizend leden hebben. Onder de grootste tien protestantse kerken behoren drie groepen van bap tisten, die samen tot 18,8 miljoen le den komen. De drie grote lutherse ker ken hebben 8,3 miljoen zielen. Voorts behoren tot de grote tien de Methodistenkerk (10,3), de episcopa ten (3,3), de presbyterianen (3,3) en de Verenigde Kerk van Christus (2,2). De Rooms-Kathoüeke Kerk heeft 45,6 miljoen zielen, de gezamenlijke oosters orthodoxe kerken 3,2 miljoen en de Joodse gemeenten 5,6 miljoen. Spreken de ledenstatistieken van sterke vooruitgang, het resultaat van het GaUup-onderzoek, dat elk jaar naar het kerkbezoek wordt ingesteld, wijst in een wat andere richting. In een willekeurige week van 1965 ging 44 procent van de volwassen bevol king naar de ketk. In het jaar 1964 was dat nog 45 procent en in 1955 49 procent. Het onderzoek wees uit, dat twee maal zoveel rooms-katholieken de kerkdiensten bezoeken, dan de pro testanten. Onder de protestanten gaen de lutheranen het best naar de kerk, gevolgd door de baptisten. Hoe beter schoolopleiding, des te regelmatiger is ook het kerkbezoek. Tevens heeft de Nationale Raad van Kerken enkele cijfers gepubliceerd over de kerkelijke bijdragen in 1964 in 41 protestantse kerken. Deze ker ken brachten honderd miljoen dollar in één jaar bijeen voor de zending. Dit lijkt veel, maar in totaal gaven de leden van deze kerken bijna drie mil jard dollar aan het kerkewerk, Terwijl hiervan slechts drie procent aan de zending ten goede kwam, werd meer dan twintig procent besteed aan kerkbouw. Gemiddeld gaf e' 'did 72 dollar. Ver daarbovenuit te. ent het gemiddel de in de kleine Vrije Methodistenkerk, waar per lid 258 dollar werd gege ven. VLAARDINGEN Zware schade out- stond aan de bromfiets van L. J. D. (19) afkomstig uit Delft, toen hij in botsing kwam met een personenauto op de hoek van de Kethelweg toegang park Nleuw- land. De auto liep schade op aan de voorzijde Eveneens zware schade ontstond aan de auto's van A J. v. D. uit Utrecht en L. H. 34 uit Vlaardingen bij een botsing op het kruispunt Mr. L. A Kesperweg- Van Hogendorplaan. De dérde auto werd,, licht beschadigd. Van D. passeerde een 1 op de kruising staande bus, hij bemerkte echter niet dat de personenauto van H. over de Kesperweg naderde. Hij botste tegen deze auto op, waarna hij een stil staande tegenligger op de Van Hogen dorplaan ramde. Bij een botsing op de kruising Maas- sluisedijk-Van Beethovenslngel- Burg, Pruissingel werden het afgelopen week end drie auto's zwaar beschadigd. De auto van J. "W. (42) en P. H. R. (56) bei de uit Vlaardingen stonden voorgesor teerd op de Maasluisedijk in de richting Mamixlaan. M. R. (24) botste tegen een van deze auto's op die hij wilde passe ren. Het gevolg was dat alle drie de auto's met elkaar in botsing raakten. ROTTERDAM - Een dronken autobe- s.uurder liet zondagavond zijn visite kaartje achter voor de politie; hij reed op De SUnge namelijk een verkeerszuil omver en verloor daar zijn kenteken plaat. Dit, en zijn rijsporen bleken vol doende om even later de chauffeur, de 36-jarige M. van der O. aan te houden. Hij is aan het bureau De Slinge in bewa- rtng gesteld, zijn rijbewijs werd ingeno men. Een andere dronken rijder maakte gro tere brokken, De 36-jarige zeeman C. B. uit Apeldoorn reed met zijn gehuurde auto op de Schiedamseweg twee persone nauto's en een bestelauto aan. Ze zijn zwaar beschadigd. Zijn eigen wagen bleek aan de veorzijde beschadigd. B. is aan het bureau Marconlplein In bewa ring gesteld. Ook zijn rijbewijs is inge vorderd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het Kruisplein is zondagavond een aanrijding ontslaan tussen de trams lijn 9 en lijn 16. Lijn 9 reed vanaf de Mauritsweg in de richting Stationsplein en lijn 16 kwam vanaf de Weet Kruiskade en wilde eveneens naar links het Kruisplein oprijden. Lijn 16 reed lijn 9 in de linker flank aan. Beide trams werden zwaar bescha digd, terwijl lijn 9 uit de rails werd ge drukt. Alle trams moesten daardoor wor den omgeleid. Een passagier van lijn 16 bezeerde zijn rechterschouder. Er was geen vertraging. Op het Stationsplein liep zondagavond lijn 11 door onbekende oorzaak uit de rails. De lijnen 5 en 14 werden omge legd. ROTTERDAM - Op de linker-Maasoc- ver komen nu twee spectaculaire werken op gang; de nieuwe waterkering op Del tahoogte en de vrije baan voor tramlijn "*Op 17 aart zal de dienst van gemeente werken aanbestecen het verrichten van grondwerk voor net maken van de water kering evenwijdig aan de Waalhaven oostzijde en aan een gedaalte van ae Albert Plesmanweg tussen de luetdijK en het spoorwegemplacement waalnaven 2uid. Op 18 maart zal het maken van de gewapend betonnen keerwand met voor gespannen gewapend betonnen oaien langs de Randweg ten behoeve vSn lijni 4 worden aanbesteed. In de tweede neut van maart zal dus de Randweg grdnaig van karakter veranderen. ROTTERDAM Drie bezoekers vaa een café aan de Jacob Catsstraat werden zaterdagavond zo boos op de caféhouder, de 43-jarige C. Balkihoven, dat zij hem net café uittrokken en hem op straat tegea het hoofd schopten. Met vrij ernstig letsel werd hij naar net Bergweg- en later naar het Oogziekenhuis gebracht. De onenigheid was ontstaan om dat de heer Balkihoven énkele vechtende bezoekers van elkaar wilde scheiden. Be» tweede gewonde wend de 46-jarige werk man P. J. van E., die een ünkerbeetiirac- tuur opliep. In verband met deze mishandeling'riff aangehouden de 34-jarige koopman M. W- B., de 39-jarige koopman L. van der S. en de 52-jarige koopman H. van der S. 243 zijn aan het bureau Bergs in gel in bewa ring gesteld. i

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2