Uitbreiding van R'damse haven op Voorne-Putten Indonesië moet groei bevolking beperken Tekenkunst van Belg Lismonde Koetsen bleven het spoor m Ghana herstelt hand Engeland met Nkrumah is weer zoek NS-personeel slachtoffer van bedrijfsstructuur Der Spiegel: anti-Duits is een statussymbool Vuurzee paar n m een linuten AUTO SLOEG OVER DE KOP: DODE Drs. Udink op Rijndelta '85: Advies van professor Tinbergen Partijen lopen niet warm voor programma Minister Den Uyl opende vanmorgen de Voorjaarsbeurs Donderdag geen brood aan huis en in winkel Initiatief van nieuw bewind Geduld van bonden uitgeput NV Spoorwegen een verkapt staatsbedrijf Vrees volkomen ongegrond Eieren gegooid van Domtoren Brandpiket zat juist koffie te drinken Ongelukken op de weg Geanimeerd concert door Postharmonie De crisis in België Eerste steen voor oecumen. centrum Roof uit theater ging niet door Haringvliet Suurhoff spaardoor nu te kopen niet strijken zó droog krimpvrij kleurecht Karakterfout Veallg Verdacht 3 OOSTVOORNE Op het strand in Rockanje Is zaterdagmorgen de heer F, Th. Opdien (39) uit Zwijndrecht gedood toen zijn auto over de kop sloeg. Een medeïnzittende, mejuffrouw M. de Graaf (20) uit Rotterdam, ligt met verwondingen in het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam. TERNEDZEN Mejuffrouw M. Bak ker (78) uit deze plaats is zaterdaga vond bij het oversteken door een auto, bestuurd door een militair uit Terneuzen, doodgereden. BOENSBROEK De Oostenrijker Kurt Rumpler (31), werkzaam bij de Oranje Nassaumijnen, is hier za terdagmiddag met zijn motor dode lijk verongelukt. HERWIJNEN De heer J. Ernstrang (32) is hier zaterdag verdronken doordat hij met zijn auto van de pont de rivier inreed. BEEK De metselaar F. Karpentier (23) uit Maastricht is hier met zijn scooter dodelijk verongelukt. De tweede scootérberïjder, A. van de Broek (23) werd ernstig gewond. DEN" HAAG De heer J. Tel (33) is hier gisteren overleden aan de gevol gen van een botsing tussen twee auto's op 23 juli 1965 op de Erasmus- weg hoek Loevesteinlaan. De heer Tel had geen voorrang gekregen. HAARLEM Overleden is hier de heer C. Jongens (66) die enkele da gen tevoren bij het linksaf slaan door een auto was aangereden. PRINSENBEEK Een tweejarig zoontje van de familie Verhoeven is hier door de trein Roosem daal—Amsterdam gedood. ROTTERDAM Drs. B. J. Udink, direkteur van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, heeft zaterdag een pleidooi gehouden voor een uit breiding van het Rotterdamse haven en industriegebied op het zuidelijk deel van het eiland Voorne-Putten. Drs, Udink die ook voorzitter is van de protestants-christelijke frakiie in de Rjjnmondraad zei op de con ferentie Rijndclta 1985 van de Partij van de Arbeid in Rotterdam dat het voor 1985 nodig zal zijn om niet te ver van het huidige Rotterdamse havengebied te beschikken over nieu we uitgestrekte haven- en industrie terreinen. In 1985 zullen er nog twee havencom plexen van de huidige grootte bij moeten zijn. Ook de behoefte aan industrieterrei nen zal dan zeker driemaal zo groot zijn als nu. Het kapitaal zal voor een belangrijk deel uit het buitenland moeten komen omdat onze eigen besparingen voor een niet onaanzienlijk deel worden gebruikt voor woningprodukiie, wegen en onder wijs. De aantrekkelijkheden die wij het buitenlands kapitaal kunnen aanbieden, is uitgelezen industrieterreinen ia het hart van een expansief verkeerscen- trum. De Rijndelta het gebied tussen Nieuwe Waterweg en de Schelde kent drie krachtcentra: Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, die alle drie hun eigen eisen stellen aan de beschik bare ruimte yoor wonen ea werken. Daarom Iran z.i. slechts een gezamenlij' ke visie de oplossing geven voor het grote probleem van de toekomst om in Holland, Zeeland, Brabant en Vlaande ren een aanvaardbare woon- en werk gemeenschap tot stand te brengen. DJAKARTA heeft de Indonesische regering geboor- tenregeling aangeraden ter beperking van de bevolkingsgroei; de bevolking neemt jaarlijks met tweeeneenhalf- miljoen zielen toe. Hij heeft ook onge raden acht procent van het nationale inkomen uit te trekken om slechtere economische omstandigheden te voor komen. SCHIPHOL Bij zijn aankomst hier zaterdag bleek prof. Tinbergen opti mistisch. Zo was volgens hem de alge mene voedselpositie in Indonesië gun- Prof. Tinbergen stiger dan in India. Hij waarschuwde BOTTERDAM In, de goed beieUe Rlviêra-hal concerteerde zaterdagavond de muziekvereniging van „de Koninklijke Rotterdamse Posthanno- nle", onderleiding van Gerrit Fokke- ffiMa het Wilhelmus werd de avond Inge zet met de door Gijshert Nieuwland ge componeerde mars ter ere van de be schermheer van de vereniging, de „Mr. dr K> P. v. d, Mandelemars". Vervolgens richtte voorzitter D. L. Meijer Zich met aaq jcorte toespnï&k tot do aanwezigen, waarin hij o.m. begroette de ere-voorzit- ter de heer J. C. Kremer met zijn echtge note de beschermheer was helaas ver hinderd directieleden van het postdis- trict en afgevaardigden van de zusterver enigingen» mt concertprogramma werd hierna in vlot tempo afgewerkt. In Suppé's „Die schdne Galathea" waren nog wel wat „vlekjes", maar verder werd er steeds muzikaal en technisch verzorgd gespeeld in Grétry's balletsuite „Zemire et Azor en met name in twee bekende Hongaarse dansen van Johannes Brahms. De slagvaardige dirigent Fokkema stond de leiding voor het nummer „Pun- iaub", een mars van Payne-Mol, ax aan de krasse tweede kapelmeester Bram Wa- lop. Deze 65-jarige is reeds een halve eeuw muzikant, waarvan hij zeker 45 jaar Jsij deze vereniging heeft gespeeld! Hopenlijk musiceert hij talloze jaren, want zijn conditie is uitstekend. Fokkema dirigeerde weer de rest van het programma, dat achtereenvolgens Golden Gate" van FülUng met een beginmelodie die sterk doet denken aan het vroegere Russische volkslied „Ba dinage for Brasses", een ritmisch mar kant werk van Waiters en de Spaanse pasodoble „El Abanico" vermeldde. Het succes was hierna zo groot, dat als extra nog de „Arnhem-mars" volgde. Het gedeelte na de pauze werd gevuld door een aantal artiesten van radio en TV waarna de gevarieerde avond werd besloten met een geanimeerd bal. p BRUSSEL De socialistische en de liberale partij in België hebben weinig enthousiasme getoond voor het pro gramma van de derde formateur Van den Boeynants, Het programma dat er op gericht is door een aantal ingrijpende bezuinigin gen de overheidsfinanciën te saneren en een bestand van twee jaar af te kondigen in de taalstrijd, is vrijdaga vond voorgelegd aan de twee partij- e*Vanden Boeynants is de eerse politi cus in deze kabinetscrisis, die de libe rale partij rechtstreeks bij het overleg heeft betrokken. Hij heeft zaterdag verklaard zijn taak niet als geëindigd te zullen beschouwen, indien zowel de socialisten als de liberalen zijn ontwerp programma zouden verwer pen. „In dat geval zal ik trachten een nationale regering te vormen, bestaan de uit vooraanstaande personen van elke strekking", aldus de formateur. MOSKOU Minister-president Kosy- gin van Rusland brengt in mei een be zoek san de Verenigde Arabische Repu bliek. In juli gaat hij naar Zweden. Deze reizen worden uitgelegd als een bewijs dSfbet nieuwe Russische bewind xast m het zadel zit. tegen een beoordeling van de Indonesi sche problematiek door een Europese brü. Hij had ook de indruk, dat de economie van het land Soekarno thans meer bezighoudt dan vroeger. In mei gaat prof. dr. H. W. J. Bos man van Tilburg de monetaire vraag stukken van Indonesië bestuderen, Prof. Tinbergen zelf gaat eerst weer omstreeks de jaarwisseling. DJAKARTA Ter verbetering ook van de valutapositie wil Indonesië orchideeën naar Nederland gaan uitvoeren. MOSKOU President Podgorny van Rusland heeft bij president Soe karno aangedrongen op gratie voor de ter dood veroordeelde vakbondsleider Njono. DJAKARTA Soldaten hebben za terdag waarschuwingsschoten gelost toen een menigte van drieduizend scholieren tegen minister Soebandrio van Buitenlandse Zaken demonstreer de. Drs. B. J. Udink Drs. Udink was van mening dat de uitbreiding van de haven- en industrieca paciteit van Rotterdam het best kan ge schieden op de noordelijke oever van het Haringvliet (het eiland Voorne-Putten), ondanks het feit dat dan zeer kostbare toegangswerken vanaf de Noordzee no dig zullen zijn. Het is z.i niet gewenst om grote woongebieden op Voorne-Put ten in hét leven te roepen, omdat deze dan bekneld zouden liggen tussen twee grote haven- en industriegebieden. Er blijft op Voorne-Putten dan ruimte voor een hoogontwikkelde land- en tuin bouw. Het woongebied kan men vinden op Goeree-Overflakkee, op SchOU- wen-Duiveland in Noord-west Brabant, in de Hoeksche Waard en in het westen van de Alblasserwaard. Goed gelegen woonsteden zouden zo het centrale werkgebied kunnen omge ven, daarmee verbonden door vele spoor lijnen en wegen. Het gaat erop lijken dat in de komen de 50 jaar een Randstad Zeeland zal ontstaan, zo zei drs. Udink aan het slot van zijn betoog. Wij hebben nu de leans om te vermijden dat zich een. willekeuri ge groei voordoet zoals dat bij de Rand stad Holland het geval is geweest. Door tijdig woon-, werk- en recreatiegebieden te scheiden en de plannen op ruime schaal en realistisch op te zetten, kunnen wij ervoor zorgen dat men in het jaar 2000 dit gebied „leefbaar" zal vinden. UTRECHT De grote toeneming In de belangstelling voor de Utrechtse Jaar beurs, nationaal zowel als internationaal, is er een teken van dat de leiding van deze beurs een succesvolle aanpassing heeft weten te realiseren. Dit zei de minister van economische zaken, drs. J, M. den Uyl, vanmorgen bij de opening van de Utrechtse Voorjaars beurs, Uit de zo sterk gegroeide belang stelling van het bedrijfsleven voor de beurs blijkt dat deze een waardevol on derdeel vormt van het marktmechanis me, dat deelneming aan en bezoek van de beurs bedrijfseconomisch gezien tot een verantwoorde uitgavenpost kan wor den beschouwd. Er bestaat geen twijfel aan dat, wanneer de beurs zoveel bij draagt aan het doorzichtiger maken van de markt, ook nationaal economisch ge zien de beurs een goede investering is, aldus de minister. Hij zei dat de betekenis die de rege- ring aan de beurs hecht, blijkt uit de laatste begroting van economische zaken, waarin een bedrag is opgenomen voor financiële steun aan de noodzakelijke uit breiding van de expositieruimte. Door verdere vernieuwingen zal de Jaarbeurs een nog meer vooraanstaande plaats on der de grote internationale beurzen kun- nen innemen. Typisch Amsterdams: de Gou den Koets passeert een van de vele grachten in de binnenstad. ROTTERDAM Op donderdag 10 maart zal er geen brood aan huis worden bezorgd, en de bakkerswinkels zullen de gehele dag gesloten zijn. In verband hiermee vervalt de weke- BOTTERDAM In het Gemeente archief, Mathenesseclaan 315, zal op woensdag 16 maart, 's avonds om kwart over acht, de tentoonstelling „Kastelen in en om Rotterdam" worden geopend. De tentoonstelling wordt gehouden naar aanleiding van het Internationaal Archaelogisch Symposium. Er zal een groot aantal tekeningen van kastelen uit et zuidelijke deel van Zuid-Holland worden geexposeerd. Daaronder bevin- lijkse vrije dag van de bakkers, die bij- - vele bedrijven normaal op de woensdag den zich ook enige tientallen van Roe- of vrijdag zou vallen. 1313(1 Roghman, die in de zeventiende AI had U over vijf Jaar pas nieuwe gordijnen nodig, dan moet U morgen toch vooraan staan bij deze speciale aanbieding overgordljnstoffen. Want morgen verkopen wij hee glansnummer uit deze hele serie. Een grote partij luxe overgor- dijnstoffen, de Ideale moderne overgordijnen, die krimpvrij zijn, die U niet hoeft te strijken, die zó droog-zljn en vooral- kleurecht. Prachtige stoffen in moderne dessins, normale prijs 7.95 mor gen per meter voor nog géén vier gulden. Morgenvroeg om 9 uur.begint de verkoop van deze prachtige Polynoslc, overgordijn stoffen, met kleine drukafwljkingen, dn magnifieke kleuren en moderne dessins, 120 cm breed, Wg&H per meter *5 tref voor Giin tel. of ichrlft. tal. ROTTERDAM Mevrouw A. N. Tho- jnassen-Lind zal 15 maart, om tien uur 's morgens, de jaarlijkse Welfare-bazar van de afdeling Rotterdam van het Neder- landsche Roode Kruis in Atrium openen. De bazar is 15 en 16 maart van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds geopend. Er is een ruime keuze uit handwerken die zijn vervaardigd door thuisliggende chronisch zieken en invali den. Nederland is in beweging: er staan gigantische taken te wachten en er zal met bewogenheid strijd gevoerd moeten worden over de financiering daarvan, al dus minister J. G. Suurhoff (verkeer en waterstaat) op de conferentie Rijndelta '85. De vraag of een regering het aan moet durven om die lasten te vragen zal de inzet worden van de politieke strijd in Nederland. De Nederlandse bevolking zal een stukje van de stijging van de welvaart moeten afstaan om de welvaart en het welzijn van de verdere toekomst te verzekeren, aldus minister Suurhoff. Als men rekent met een jaarlijkse groei van de welvaart van 4 a 5 pet., dan houdt dit in dat- de particuliere consumptie niet met ditzelfde percenta ge kan stijgen. De bevolking zal mis schien wel 2 h 2,5 pet. van de wel-' vaartsstijging moeten opgeven. Het tegenwoordige kabinet is naar de mening van minister Suurhoff „heel voor ziehtig" begonnen met een uitgavenbe leid. gericht op de toekomst. Het parle ment heeft het budget nog wat besnoeid. Dat is zijns inziens „klein gedoe" ge weest. (Van onze kunstredactie) Van 12 maart tot 1 mei zal in het museum Boymans-Van Beuningen een tentoonstelling te zien zijn van werk van de in 1908 in. Brussel geboren Belgische kunstenaar Lismonde. De expositie geeft een overzicht van zijn. tekeningen van 1945 tot heden. Ook worden, enkele wandtapijten tn kleden getoond die door de kunstenaar zijn ontworpen. Tot zijn vroege werken behoren de expressieve en contrastrijke, veelal in houtskool getekende, landschappen. Daarna komt hij tot steeds verder door gevoerde versobering en stylering. De latere jaren tot pure abstracties gewor den constructies zijn van een verstild poëtisch karakter, waardoor zijn werken tot de boeiendste produkten van de moderne Europese tekenkunst behoren. In 1964 was Lismonde's werk op de derde Dokumenta te Kassei te zien. Dit jaar is hij één van de kunstenaars die België zullen vertegenwoordigen op de Biennale te Venetië. Ter gelegenheid van zijn eerste om vangrijke overzichtstentoonstelling in Nederland, zal een geïllustreerde catalo gus worden uitgegeven, voorzien van een inleiding van de Belgische criticus Mau- rits BEcke. DELFT Ongeveer 3.000 mensen heb ben gistermiddag het Prinsenhof te Delft bezocht waar zaterdagavond het rege ringsdiner met de Koninklijke familie is gehouden. De tafels in de eetzalen waren nog gedekt met damast en versierd met bloemen en antiek zEver. Servies, bestek, en kristal ontbraken nu uiteraard. Zowel in de eetzaal als in de andere zalen kon het pubHek de fraaie bloemversieringen bewonderen. „Koop dus op woensdag 9 maart dub bel brood en een Oranjestoet", raadt de Rayonale Bakkerij Commissie Rotterdam aan. ROTTERDAM Zaterdag 19 maart wordt de eerste steen gelgid voor het Oecumenisch Centrum, dat aan de Maas boulevard in aanbouw is. Zoals bekend, komt dit gebouw tot stand dankzij de financiële bijdragen van de Duitse Ak- tion „Suhnezeichen" en de werkkracht van groepen vrijwilligers uit West Duits land. Het werk geschiedt in samenwer king met de Oecumenische Raad Rotter dam RMO. Praeses D. E. Wilm, uit Bielefeld, plaatsvervangend voorzitter van de Evangelische Kitehe in Duitslanl, zal de plechtigheid verrichten. AMSTERDAM Een jongeman van naar schatting 19 jaar heeft gisteravond bijna kans gezien uit het theater Tu- schinski ruim 60.000 gulden te stelen. Hij pleegde een overal omstreeks elf uur op een assistent-bedrijfsleider van het theater, teneinde toegang tot de brandkast te kunnen krijgen, waarin zich meer dan een" halve ton aan con tanten bevond. Bij de worsteling viel de employé door een glazen deur waardoor andere perso neelsleden werden gealarmeerd. De overvaller nam de vlucht en kon ont komen. Tijdelijk, want zijn naam is aan de politie bekend. eeuw veel Hollandse kastelen heeft ge schetst. Drs. E. Pellnck uit Leiden geeft een korte toelichting bij de opening. De expositie is te bezichtigen van 17 maart tot en met I mei, op werkdagen van tien tot vijf uur, op zon en feestdagen van elf tot vijf uur. (Vervolg van pagina 1) Twee uur duurde de tocht door duister Amsterdam, langs de route die ook donderdag wordt gevolgd: van het paleis naar het stadhuis en vandaar naar de Westerkerk via een lange om weg door het hart van de stad. Slechts de lus naar het centraal station moest men laten vervallen: toen men een maal zover was, kwam het eerste spitsuur-verkeer op straat en niet zoals straks kon nü het verkeer worden stilgelegd. ACCRA Het nieuwe bewind van Ghana, inmiddels ook door de Afri kaanse staten Opper Volta en Tjsaad erkend, zal de door het vorige bewind verbroken betrekkingen met Engeland herstellen. v Geprotesteerd heeft het bewind te gen een radiorede van de afgezette president Nkroemah nit Guinee die overigens weer zoek is waarin deze de Ghanezen tegen het nieuwe bewind trachtte op te zetten, (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De onderhande lingen over een nieuwe cao voor het personeel bij de Spoorwegen zijn muurvast gelopen. De be drijfsgroep Spoorwegen van de Protestantse Christelijke Bond van Vervoerspersoneel is hier over diep teleurgesteld. In een buitengewone landelijke leden vergadering van de bedrijfs groep verklaarde vanmorgen de voorzitter, de heer K. IJszenga, niet blind te zijn voor de moeilijke financiële situatie, waarin het be drijf verkeert. Hij dacht echter, dat de bevoegde instanties het er zo langzamerhand wel over eens waren, dat de oorzaak daarvan niet binnen maar buiten het be drijf ligt- HAMBURG Met een vrij tam, da rn esbiadachtijr, historisch verhaal over Oranje en Nederland houdt het bekende blad Der Spiegel de actualiteit in zijn heden verschenen nummer bjj. Zo had den sommigen hier te lande dat niet verwacht, die meenden dat er in Der Spiegel van deze week allerlei onaardige en akelige dingen over de heer Claus von Amsberg zonden worden gezegd. Men was er zelfs al op bedacht in het ergste geval de verspreiding van het nummer In ons land onmogelijk te ma ken. 't Xs allemaal niet nodig gebleken. Men vraagt zich eigenlijk af of Der Spiegel al die verhalen over „minne pubükaties" niet zelf de wereld ingestuurd heeft om wat propaganda voor eigen parochie te maken. Hoe het zij, prinses Beatrix komt in het veertien pagina's tellende artikel naar voren als „een vastberaden vrouw met charme en vitaliteit" en Claus von Amsberg als de man „die in zijn optre den in de richting van prins Bernhard zal gaan". Der Spiegel constateert, dat de Oranjes vijftien maal een Duits huwelijk sloten en geeft de indruk eigenlijk niet goed te begrijpen „waarom er in Nederland nog zo'n afschuw voor de Teutonen (Duit sers) heerst". Het vindt, dat de Nederlandse afkeer van Duitsers eigenlijk tot een soort sta tussymbool is geworden. Vriendschappe lijke gezindheid jegens Duitsers wordt in Nederland zo ongeveer als een karakter fout aangerekend, aldus de scribent. Dit zijn zo ongeveer de „belangrijke punten" uit het lijvige artikel. Onthul lend is misschien nog de plaatsing van twee foto's onder elkaar; 1943: de Neder landse SS beheerst de straten van Den Haag en 1963: Soldaten van de Bundes- Wehr dansen in een café van Buitel, De overheid hanteert hei bedrijf, dat in naam een N.V. is, maar in feite een staatsbedrijf,als een in strument voor haar financieel, so ciaal en economisch beleid. Reke ning houdend met maatschappelijke belangen (laag houden van de ta rieven, Red), bepaalt zij de finan ciële armslag van het bedrijf en daarmee de toonhoogte. De heer IJszenga had er begrip voor, dat de N,S.-directie er op dit moment nog niet in geslaagd is, de overheid er van te overtuigen, dat de huidige financiële armslag on voldoende is en dat de regering de konsekwenties hiervan aanvaarden moet. Maar de voorzitter had er geen begrip voor, dat zolang dit fundamentele probleem niet gere geld is, het personeel de rekening van het ontbreken van deze armslag voor een deel gepresenteerd krijgt. Men kan van een vakorganisatie niet verlangen, aldus de heer IJszen ga, dat zij de huidige N.S.-loonvoor- stellen verdedigt. Zoals bekend heeft de commissie-Van der Dussen op ob jectieve wijze een achterstand in be loning van het N.S.-personeel gecon stateerd van circa 10 pet. vergeleken b« de ambtenarensalarissen en het overige bedrijfsleven. Ook de N.S.- directie heeft deze cijfers aanvaard. Behalve een loonsverhoging van 7 pet. voor 1968 en een verbetering van de onregelmatigheidsbijslagen met 2 pet. vragen de vakbonden extra nog 9 pet. loonsverhoging in eens. De N.S.-directie is slechts bereid in drie opeenvolgende jaren elk jaar 2% pet. loonsverhoging extra te betalen. De vakbonden menen, dat bij de be langenbehartiging van het spoorweg personeel thans niet meer rekening gehouden kan worden met de voorge schiedenis. De spoorman ziet het als een per soonlijke uitdaging, onder moeilijke omstandigheden, zoals bijv. bij een sneeuw- en ijzelperiode, het uiterste te doen om er nog iets behoorlijks van te maken. Hij ziet het echter ook als een uitdaging als men zijn reeds lang uitgesproken steeds herhaalde en nu duidelijk bevestigde, redelijke verlangens op een minimale en be slist onvoldoende wijze wil inwilligen en daarbij bovendien nog een beroep doet op een geduld, dat hij niet meer bezit, aldus de heer IJszenga van morgen in de buitengewone lande lijke ledenvergadering van de Be drijfsgroep Spoorwegen van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel. De algemene vergadering van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de Ne derlandse Bond van Vervoersperso neel kwam hedenmorgen eveneens bijeen. De rJc. bond vergadert mor gen. Op zijn beurt heeft China bij dit bewind geprotesteerd tegen de uitwij zing van Chinese deskundigen. DURBAN Geprotesteerd heeft ook premier Verwoerd van Zuid-Afri- ka, en wel tegen uitlatingen van de Amerikaanse onderminister Mennen over de rassenpolitiek. ADDIS ABEBA De Afrikaanse conferentie hier heeft zich bij resolu tie uitgesproken tegen Rhodesië en de apartheid. De conferentie leed zelf aan een interne crisis. SALISBURY De Rhodesische re gering heeft erkend, dat het olievraag- stuk delicaat gaat worden;- hoe min der erover gezegd wordt hoe beter, meent zij. ELISABETHSTAD Twee Europe- anen, een Belg en een Italiaan, zuilen- uit Kongo worden uitgewezen, beschul digd van rassendiscriminatie. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM VU Semi arts: J. de Haan, Amsterdam; bevord. t. arts: mej. E. P. Elfferich, Delft: D. J. Tazelaar, Amsterdam: mevr. C. L. Zuidema-de Bruijn, Hollum. UTRECHT RU - Hand, Engelse taai en letterk.: H. J. Leasen, Gorkum; prop. Met-westerse sociologie: B. Schaap, Rot terdam; kancL sociale geografie: mej. W. Flentge, Rotterdam. Zo nu en dan leidde dat tot opstop pingen. Onder meer op de Noordermarkt en in de Raadhuisstraat, waar op een moment een tram dwars voor de gouden koets langsreed en de optocht in tweeën splitste. Vlotter dan gedacht verliep de generale langs Amsterdams grachten en over de bruggetjes. Gevreesd knelpunt was het bruggetje over de Kloveniersburgwal, waar de stoet een zo scherpe draai moest nemen, dat moeilijkheden met de koetsen niet denkbeeldig waren. Speciaal voor deze gevaarlijke punten de hellingen van de bruggen en de nauwe grachten waren aan de gouden koets schijfrem- men aangebracht En die Melden hem vrij goed m tempo. Met veel stuurmans kunst slaagden de koetsiers erin de koet sen in het spoor te houden. Overigens heeft men dat niet met aEe - koetsen kunnen oefenen. Slechts de gou- - den en de glazen waren de enige koetsen, die ook donderdag zullen meerijden. De vier galakoetsen waren ditmaal m de stallen gelaten twee'eenvoudige oefen- brikken hadden hun plaats ingenomen. En op de plaats van de andere twee He pen nu rechercheurs in carré. De regisseur van de generale (en straks van de bruEoftsstoet), opperstalmeester luitenant-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerek, die op zijn schimmel de operatie had geleid, noemde de belening aa afloop geslaagd. Dergelijke proefritten hebben we meer gemaakt, maar het is de eerste keer. dat de gouden koets mee rijdt De tocht (waaraan ook 33 lande lijke ruiters met vanen deelnamen) Is zo meegevallen, dat een tweede repetitie (die wél in het programma van de voor bereidingen had gestaan) niet nodig is,." zei hij. De gouden koets heeft alle boeh-k ten gehaald en dat wflden we alleen-"' maar vaststellen. Wat hem én de deel*t nemers betreft zal het ook donderdag- feilloos gaan. 1 (Zie ook pagina 9» UTRECHT Vier jongelui tussen ét vijftien en achttien hebben zaterdag» middag een „grap" bedacht die niet ala zodanig door de politie kon worden ge» waardeerd. Ze gooiden van de Domtoren allemaal (verse) eieren naar beneden, zulks tot schrik van de Wandelaars. Enkelen werden met struif besmeurd. De gealarmeerde politie vatte hal viertal op de toren In de kraag. AMSTERDAM Hoe onrustig het in de omgeving van de Befcha- niëndwarsstxaat waar de pyro maan zijn verschrikkelijk werk doet, wel is, kan worden afgeleid uit de volkswoede toen de kelner werd gearresteerd die onschuldig bleek. Later werd een auto met Amerikaanse militairen aangehou den omdat men een fles op de achterbank zag liggen. De Amster- j dammers dachten dat in de J cognacfles petroleum zat. De politie had moeite de gemoederen te kalmeren. Spontaan begaven honderden bewo ners van de oude buurt zich naar het stadhuis om hulp te eisen. Zjj durven niet meer te gaan slapen, ondanks het feit dat wachtdiensten zijn inge steld. Onkundig waren zij van het feit dat acht surveillancewagens van de politie eveneens een oogje in het zeil hielden. Besloten is nu dat burger- en politiewachtdiensten zuilen worden gecoördineerd. Precies één maand nadat zes doden en drie gewonden vielen in de Betha- niëndwarssiraat sloegen gisternacht om vier uur de vlammen uu het perceel Kloveniersourgwal 38. Toen een van de omwonenden de politie en brandweer belde stond het huis al in lichter laaie. Mevrouw Plerie v£6) sprong dwars door een raam op straat. Zij vertelde later dat haar man haar gezegd had: „Spring maar vast. Ik haal Ronald". De 29-jarige schüder kwam echter in de vuurzee om, samen met zijn 23 maanden oude zoontje Ronald Iwan. In een bocht van de trap naar de tweede verdieping werden hun verkoolde lij ken aangetroffen. De andere bewoners van het pand, het echtpaar Doomkamp en mevrouw Ha- mei en haar veertienjarige zoon konden naar boven vluchten. Via het huis van een ijzerhandelaar wisten zij zich in vei ligheid te brengen. Het echtpaar Doomekamp was op alles voorbereid. Zij hadden emmers water klaar gezet. Bij het eerste alarm sprongen zij uit bed, smeten de emmers water da trap af en maakten zich uit de voeten. Op dat moment kronkelden de vlammen al onder hun deur door. Deze brand ver toonde ook weer alle kenmerken var brandstichting. In enkele minuten stond de trap in vlammen. Een van de surveülanten vertelde dat zij nog geen half uur tevoren het bewuste huis waren gepasseerd. Zij hadden in de verte een man gezien, die zich nogal ver dacht gedroeg. Zij waren hem achterna gegaan maar misten hem in de wirwar van straatjes. Ongeveer vijf minuten voordat het alarm kwam, waren zjj koffie gaan drinken bij een van de buurtbewo ners. Deze surveillant maakte de politie op merkzaam op de kelner die bi) de brand stond te kijken. HE meende in hem de verdachte vluchteling te herkennen. Tientallen politiemensen moesten de kel ner beschermen, anders was hij zeker net slachtoffer van do volkswoede geworden. Alle waardering heeft de buurt voor het werk van de brandweer, die er vlug bij is en verbitterd en met grote moed de vuurzee te lijf gaat- Zij kunnen echter weinig uitrichten in deze oude buurt, waar weinig ruimte is, en waar de trap pen smal en van bout zijn. De autoriteiten zullen nu alles in het werk stellen om de gevolgen tot een minimum te beperken. Materiaal is uitgereikt door de BB, een speciale poütiebrigade is voor de jacht op de brandstichter vrijgemaakt. Dat was ook hoognodig, meent de buurt. „Ais zoveel agenten bij de Westerkerk op wacht staan, dan is het niet meer dan logisch dat agenten wachtlopen om onze levens te beschermen". Boven dien zijn de afgelopen week regelma tig klachten bij het Energiebedrijf ge deponeerd dat de verlichting in de be dreigde buurt veel te wensen overlaat»

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2