Knecht des Heren'staat terecht-film in rechtszaal „Ziener" speelt toneel in „Lijden van Christus" Ex- iows en restaurant motel aan Brielse Maas naar Marijnen: Rijnmond als instituut krachtig Dankbetuiging bevolking Het Zonnehuis Religieuze facetten buiten beschouwing marmeman naar Reinier gevonden slapend in e op zandvlakte Wat deden jongens met kleuter? Twee bendeleden voor officier Celstraffen voor vader en zoon wegens diefstal Jaar cel en ter beschikking voor schieten Recreatieschap nam hesluiten Ontslag voor 87 sigarenmakers Toespraken van „het paar' en de premier -uit Klein debatje met Hasper 9i3fott*rïjttmxier KRITISCH aan de SCHEEDAMMERS, mede namens de zieken van HARTELIJK DANK! NOTA BENE; bè_RÖTTERDA3DIER Pagina 4 DINSDAG 8 MAART "P OTTERDAM 'De 67-jarige Rotterdamse oud-schilder J. P. S. die vanaf 1949 zich, dienstknecht des Heren", noemde, ikeek van ochtend slechts enkele ogenblikken naar de 10 minuten durende kleurenfilm die zijn discipel Van der Koer uit het Brabantse Zee- lant op GoedeVrijdag-middag van 1964 maakte. Die dag gedroeg de „dienstknecht des Heren" zich alsof hij bet lijden van Christus zelf meemaakte. Voor de rechtbank gaf hij vanmorgen toe, dat dit een toneelspel van hem was geweest. ROTTERDAM De kreet: „Er is een kleuter weg" met de mede deling dat het kind met twee ongeveer twaalf jarige jongeag voor het laatst was gezien bracht gisteravond Zuidwijk en Pen-drecht in alarm. Er was een. vemoeden van misdrijf. Onmiddellijk kwam na het bericht, om ongeveer zeven uur, de politie in actie. Tientallen politiemensen van diverse afdeling en densten en een bijzonder groot antal buurtbewoners hebben de agenten geassisteerd en zijn tot diep in de nacht, toen het jongetje werd gevonden, in de weer geweest. mi OG&xmsst Assistentie (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM „Rijnmond is tt institutioneel zeer krachtig, gebouwd als het is op de inwoners van het gebied". Ik ga actief en met eroot optimisme de toekomst in" Dit zijn twee positieve uit spraken van Rijnmondvoorzitter mr. V. G. M. Marijnen tijdens een causerie Bestuur sproblemen", maandagmiddag voor de Neder landse Maaschappij van Handel en Nijverheid in het Atlanta-hotel. Ontwikkeling Nu de verhuizing van „Het Zonnehuis" (Boerhaavelaan 1) naar Vlaardingen een feit is geworden, geeft het tehuisbestuur mede op deze wijze uiting aan zijn diepgevoelde dank en grote erkentelijkheid voor de wijze waarop de Schïedamse bevolking dit „Zonnehuis" en zijn bewoners gedurende ongeveer zestien jaren in haar midden heeft opgenomen. De spijt die over het noodzakelijke vertrek wordt gevoeld is algemeen, leder bewaart aan cie vertrouwde omgeving en de op velerlei wijze ondervonden hartelijkheid en medewerking de beste herinneringen. MM HET TEHUISBESTUUR De bezoekuren te Vlaardingen zijn: elke avond van 7 - 7.30 uur, op zondag, dinsdag, donderdag en zaterdag des middags van 2.30-3.30 uur. Adres: Dillenburgsingel 5 (wifk Holy), telefoon (01898) 1846 ■wm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vandaag zijn voor de Oiüclfir van justitie geleid de 17-jarige papierbewerSter A. W. en de 18-jarige tos- werkman K. P. J. H., die deel uitmaak ten van een bende, die in de loop van 1965 en dit jaar de binnenstad terroriseer de. Op straat, warenhuizen en café's vie- len de bendeleden zomaar willekeurige jongens aan. Eerst gingen ze treiteren en probeerden zij de bewuste persoon tot verzet aan te zetten. Daarna sloegen zij «era. zoals zc dat noemden „in de vernie ling* Ze trapten en schopten het slacht offer waar ze hem konden raken. Er 2ijn ook gevallen.bekend, dat zij geld uit de zakken van hun prooi wegnamen. In verband met deze zaak zijn vorige ■"•'eek reeds drie van hen voor de officier geleid. Dit waren de 20-jarige loswerk- I v- d. A. de 16-jarige magazijn bediende A. K. en de 17-jarlge magazijn bediende B. C. J. H. Uit het onderzoek is gebleken, dat buiten de gevallen, waar van bij de politie aangifte is binnengeko men, nog meer mensen het afgelopen jaar doer deze bende werden afgetuigd. In het belang van het onderzoek, dat nog steeds wordt voortgezet, worden zij, die door deze vandalen zijn aangevallen, ver zocht zich met het bureau kinderpolitie aan het hoofdbureau van politie, Haagse- veer 23, tel. 143.144, toestel 3633 in verbin ding te stellen. <Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM De rechtbank veroor deelde dinsdagmorgen de 51-jarige W.G.S. en zijn zoon. de 28-jarige plaat werker J.W.S. conform de eisen tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie voorwaardelijk reap- aoht maanden waarvan drie voorwaardelijk, wegens diefstal van 1300 gulden van een kostganger. diefstal van 1300 gulden van een kostgan ger. De beide mannen waren bevreesd ge weest, dat de kostganger het geld, dat hij had ontvangen van een sociale dienst, zou opmaken aan cafébezoek. De vader had tegen de zoon gezegd dat zij het veel beter konden gebruiken. Daarop had de'vader de zoon aangezet tot dief stal. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM «-* Eén jaar gevangenis-, straf 'en ter beschikkingstelling van de regering. Dat was conform de eis het Vónnls dat de rechtbank dinsdagmorgen uitsprak tegen de 37-jarige Arubaanse wachtsman G. L. Bi voor een revolver-1 .schot.óp zijn broer." Dat gebeurde op 15 november In Trfan* 1 gel nadat zijn broer hem had gesard- van een meter afetand schoot hij tegen het Hoofd van zijn broer. Dat het Slach toffer niet overleed was te danken aan het dikke Voorhoofdsbeen waarin de ko gel bleef, steken. Het vóhttis is gebaseerd op het psychia trisch rapport, waarin de man in hoge mate verminderd toerekeningsvatbaar wordt genoemd. De. nu al bijna vier maanden in voorarrest vertoevende fantast wend de echter al heel spoedig zijn opge wekt en wit-gekuifd hoofd af. De rechtbank en enkele tientallen belang stellenden groepten echter samen op het podium waarop de rechtbank pleegt te zetelen om de film te bekij ken. Op het filmdoek werd de „Maria- ziener", ondersteund door twee vrou wen, de kapel van zijn zo goed als nieu we woning in Naaldwijk binnengeleid. Op. enkele passen afstand van het tot het plafond reikende schilderij van Maria met een door een dolk door boord hart, valt de ziener ter aarde. Op zijn knieën staart hij in extase naar het schilderij. De wonderlijke kracht die hij zegt te voelen werpt hem opzij. Zijn trouwe ge tuigen schuiven een kussen onder zijn hoofd, waarop bloederige rode plekken zjjn te zien. „Ome Jan" strekt zijn armen en benen uit, trekt zijn knieën op en plaatst zjjn rechtervoet boven de linker. In voorgewende hevige krampen en pijnen wentelt „Ome Jan" zich over de grond alsof hij het lijden van Christus werkelijk meemaakt. Hij weigert gedu rende deze hele voorstelling elke lafenis Het slot speelt zich af In bed als „Ome Jan" volkomen uitgeput bijkomt van zjjn „met Christus gedragen lijden van de Goede Vrijdag". „Ome Jan" kijkt in het geheel niet naar de film. Als het licht weer aan gaat en de zitting even wordt ge schorst praat hij, vrij opgewekt glim lachend, met zijn hoed in de hand, tot zijn verdediger mr. M. Hooykaas. De president van de rechtbank, mr, R. 3. Brummer. spreekt aanvankelijk erg mannetje achter het beklaagdenbankje. pissant en tolerant met het vriendelijke De president wenst de periode 1949-1950 buiten beschouwing te laten en daarmee de kwalijke godsdienstige facetten. (Vervolg pagina 1) Vanmorgen heeft de heer Kannegieter (45), die werkzaam is bij de Algemene Baak Nederland te Rotterdam van de opper-ceremoniemeester van de Konin gin de uitnodiging ontvangen. "Voor hem en 2ijn vrouw zijn plaatsen gere serveerd op de tribune aan de Noordzij de van de Dam tussen het Damrak en de Nieuwedijk om daarvandaan de ge beurtenissen te kunnen gadeslaan. De heer Kannegieter heeft ia de oorlogsjaren ook aan de Birma-spoorweg gewerkt. Hij repatrieerde in 1946 en is in Barendrecht bijzonder actief werkzaam in het gereformeerd jeugdwerk. Het verzoek dat de heer Kannegieter de Koningin heeft gedaan heeft in het hele land aandacht getrokken. Overal van daan is hij getelefoneerd door mensen die ham vroegen of hij al antwoord had ontv&ïigcn» ROTTERDAM De politie heeft terza- j ke van verdenking van valsheid in ge schrifte en oplichting aangehouden de 41-jarige chauffeur-administrateur J. V/. uit Rotterdam, die van begin 1957 tot begin 1966 benzinebonnen heeft ingevuld Ij en het daarvoor ontvangen geld ff 15.000) te eigen bate heeft aangewend. Ij Dit ten nadele van zijn werkgeefster A.C.H. uit de Breevaertstraat. i KRACHTIG 'yiCtl kènnelyk afzettend tegen kritiek heelt Kjjnmondvoorzitter Marynen de gelegenheid benut om zjjn visie op de toekomst van het openhaar lichaam te geven. Voorzichtig man ah liy is, moeten «it 2tjn woorden' bepaalde bedoelingen worden gepuurd. Vergissen wy ons niet, dan verwacht mr. Marijnen dat Rynmond al spoedig op bepaalde gebieden daden kan verrichten, die van bestuurskracht getuigen. En voor de nabije toekomst zullen wets- wijzigingen ervoor zorgen dat de bevoegd heden meer direct worden gericht dan nu ait de wet te lezen- valt. Het is immers dnidrfyk dat ook EINDHOVEN In de sigarenindustrie zet zich de mechanisatie de laatste jaren krachtig voort, zodat te verwachten valt, dat het handwerk zeer binnenkort tot het verleden zal behoren, aldus wordt door het bureau van de sigarenindustrie te Eindhoven meegedeeld. De Agio sigarenfabrieken te Duizel, hebben op het punt van mechanisatie een nieuwe fase ingeluid. De consequentie hiervan is, dat de handmatige produktie in het filiaal te Reusel thans wordt stop gezet. Voor 87 sigarenmakers betekent dit een overschakeling'op ander werk. Via het gewestelijk arbeidsbureau zal dit dezer dagen worden aangeboden. In overleg met de betrokken vakorganisa ties en het gewestelijk arbeidsbyreau is de ontslagprocedure geregeld waarbij ook een aantal financiële voorzieningen ten behoeve van de betrokkenen zijn ge troffen. ROTTERDAM Maandagmorgen kwam het Britse Qtteensbury uit Ant werpen "als 5.000ste de haven in. Het schip Hep de Waalhaven binnen, het had stukgoed aan boord en de cargadoor is Wambersle. Vorig jaar kwam de 5.000ste op 9 maart; dat was toen de Anna Her- furlh. ROTTERDAM Tijdens de maandag gehouden vergadering van het algemeen bestnur van het Recreatieschap Brielse Maas is besloten een erfpachtcontract aan te gaan met de exploiiatlemaatschap- plj Brielse Maas N.V. voor öe bouw van tien bungalows en een café-restaurant met motel in het deelplan De Zoom op de noordelijke- oever van de Brielse Maas onder Rozenburg. Deze bungalows worden, gebouwd onmiddellijk ten westen van' de brug tussen Rozenburg en Zwarfewaal, die 1 de provincie dit jaar begint te bouwen. Het terrein bestaat nog grotendeels uit water, maar de gemeente Rotterdam -zal de oeverhjn naar buiten'brengen in het kader van de aanleg der hoofdwa terkering. Binnenkort zsi de watersportvereni ging „De Witte Raaf" uit Rotterdam haar DljN HAAG - Prinses -Beatrix en de heer Von Amsberg zullen zich op de avond van hun trouwdag orh 20 uur via de radio en de televisie tot het Neder landse volk richten om hun dank uit te spreken voor de grote sympathie en de hartelijke belangstelling die zij bij hun huwelijk hebben ondervonden. Minister-president Cals richt zich om 9.55 uur via Nederland 1 tot het bruids paar en het Nederlandse volk. In verband hiermede wordt het eerste NTS-journaal eerder uitgezonden. De toespraak wordt 's avonds om 20.30 uur op Nederland 2 herhaald. De samen vatting van de huwelijksreportage begint daardoor vijf minuten later. in Den Haag dit experiment nauw lettend wordt ge- volgd. Minister Smallenbroek heeft de garan ties van zjjn voor ganger overge nomen. Hy zal alles doen om Rijnmond te doen slagen. Het is echter aan Rijnmond self, het landsbestuur suggesties te goven. De heer Marijnen liet doorschemeren dal het dagelijks bestuur zijn gedachten op dit punt reeds kristalliseert. Het zal niet zo lang duren, of de Ryntnondraad krijgt ge legenheid zijn visie daarover te geven. Dan leidt de weg naar Den Haag, waar de meningen uit on* gebied kunnen worden omgezet in ontwerpen van wetswijzigingen Vervolgens komt het boeiende stadium, waarin een geïnteresseerde Tweede Kamer zich opnieuw over deze materie zal buigen. Naar de resultaten kan men overigens slechts gissen. Inmiddels gaat Rümuond rustig zijn gang. Mr. Marijnen ziet deze eerste jaren als ontwikkeling van een in aanleg teeds krachtig potentieel, dat zich moet aan- passen aan de mogelijkheden, die er ook thans zonder twijfel zijn. Zyn „opponent"*, de heer Haspcr (en ook anderen), is minder geduldig, Dc kritiek wil daden zien, he- «rijpelijk, maar zü is wel wat haastig. Zü ziet bovendien over het hoofd dat de kiezer» voor hot merendeel nog geen begrip hebben van Rijnmond. Dat begrip nu vól de heer Marijnen pogen te wekken. Een juist streven. Want een orgaan als Rijnmond dient zich, vooral alk het ruime bevoegdheden wil hebben, verzekerd te weten van de interesse der kiezers. Daartoe is kennis nodig en om die wetenschap te verschaffen lijd. De kritiek mag de ontwikkelingstermijn niet over slaan. Rijnmond moet zich vormen. En het is goed mogelijk dat het orgaan dan niet verder ksn zonder meer wettelijke armslag. Tn dit opzicht kunnen de tegenstanders gelijk krijgen, maar dan moeten zij enige tyd wachten. T\IT is de heer A. Kannegieter uit Barendrecht die donderdag in Amsterdam op de gereserveerde tri bune op de Dam in Amsterdam een van de plaatsen gaat bezetten, die bestemd waren voor mensen die voor de eer hebben bedankt. „Ik heb er eerst wel vreemd tegenaan gekeken, maar toch ben ik er erg blij mee", zei hij. De heer Kannegieter mag zijn vrouw meenemen. DINSDAG 8 MAART 1916 Heel Brabant op musschenjacht. Men schrijft uit Brabant: Naar aanleiding van uw berichtje over de Ylijmenscbe musschenjacht, kan ik u een nog erge- lijker staaltje meedelen. Te Udenhout in Noord-Brabant geeft de R.K. Boeren bond (voorzitter de burgemeester van het dorp) voor icderen afgesneden musschenkop twee cent. De kinderen, want dezen worden hierop afgericht, drijven hierin een grooten handel. Ge durende meer dan een jaar heb ik me nig staaltje gezien van de meest ruwe en wreedaardige wijze van dierenmis handeling, hetgeen tot heftige ruzies soms aanleiding gaf met de ouders. Het is te begrijpen dat deze wreede plaag niet alleen tot musschcn beperkt bleef, doch zich ook op andere vogels (lijs ters enz.) moest wreken. nieuwe watersportcentrum in gebruik ne men. Daarom keurde het bestuur een erfpactitsovereeokomst voorlopig goed. Het dagelijks bestuur heeft de afwikke ling in handen, met name om te bezien hoe het schap invloed op het bestuursbe leid kan houden, mede gezien het feit dat dit project met rijkssubsidie tot stand is gekomen. Men meent dat Da Witte Raaf zeif de riolering dient aan te leggen. Aan de begroting voor 1966 zal een uitgaaf worden toegevoegd van 440.600 voor de aanleg van een we gop het bin nentalud van de hoofdwaterkering op Ro zenburg, lopend van De Witte Raaf naar de afsluit dam van de Brielse Maas, over een lengte van ruim negen kilometer De weg wordt zeven meter breed, omdat zij tevens bestemd /al zijn voor het toerist tisch verkeer. list grootste deel van deze post zal door subsidies worden gedekt. Een krediet van f 110,000 werd ver leend voor de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie bij het kampeerter rein De Krabbeplaat. Rotterdam wil het afvalwater van ait centrum niet zonder meer op het Lalera&lkanaal geloosd heb ben. Het recreatieschap zal toetreden als begunstiger van de Stichting Eilandenge meenschap Voome - Patten - Rozen burg.'tkj.r i Het ventje, de driejarige Reinier P»n! Frederik Sjouw van de "Wildzang a, werd ten slotte door twee agenten om half drie vannacht slapend gevonden fa een driewielig huifwagentje op het zand- terrein van de nieuwe Vaanweg. De politie veronderstelt, afgaande "es enkele uitlatingen van Reinier, dat de twee jongens seksuele handelingen met hem hebben gepleegd. Er is een groot scheeps onderzoek naar deze twee jon gens ingesteld. Gisteravond en een deel van de nachi zijn Zuidwijk en Pendreeht helemaal uit gekamd. Er werd geen pieltje onbezocht gelaten, Reinier was om ongeveer vijf uur uit huis gegaan. Hij deed dat wel vaker, maar ging nooit ver en nooit lang weg. Om half zes was hij yoor het laatst ge zien op De Slinge bij dé aanleg van de Nieuwe Vaanweg. Toen was hij daar met twee jongens. Vier radio-surveillance-auto's met vol ledige bemanning assisteerde de zoeker». Er werden zelfs honden ingeschakeld. Met hun hulp werden het hele Zuider park, de volkstuinencomptexen in de omgeving, de Zuiderbegraafplaats, sport velden, mlnitieus afgezocht. Een groot aantal singels en sloten werd afgedregd. Uit de hele stad kwamen berichten binnen. Op de meldingen waarvan on middellijk politie-auto's uitrukten. Ten' slotte werd Reinier, niet ver van rijn huls gevonden, slapend in het wagentje. Thuis is h|j snel in bed gestopt na het angstig avontuur, onwetend van het feit, dat hij zoveel zorg had teweeg gebracht en m- veel mensen in ongerustheid had gelaten. s i i c I V 5 1 2 1 3 1 3 Na de causerie untstono een Klein debatje, waarb, de voorzitter va,-, het openbaar lichs.im ddegen kruiste met de heer J. H-sper. De oud-secretaris van Rotterdam is .zoals men wee' een erkend teaensiundei van Rijnmnnc fa zijn huidige vorrr die til te zwak vindt, omdat te veel bevoegdheder voor een krachtig .lestuur uitbreker De heer Hasp-, .iebtte zijn Bezwaren toe. er op wijz-nd dat uit de verkiezin gen een <*rgaan <r ontstaan idat eigenlijk niets kan doen. ."to vendien wisten de kie zers niet waarom het ging. Dat erkende mr. Marijnen In grote trekken. Maar hij meende dat het zo bezien maar goed is dat Rijnmonds bevoegdheden niet zo uitgebreid zjjn. Nu kunnen de kiezers nog vier jaar lang de ontwikkeling gades laan om de volgende keer geheel op de hoogte te zijn. Tevoren had do heer Marijnen een be schouwing gegeven over de integratie op nationaal en internationaal vlak. Daarbij wees hij op 'iet nut der verwisselbare functies bij samenwerkende departe menten waarvan men ook in ons land steeds meer doordrongen raakt, Een vorm yan integratie, die het besturen soepeler kan maken. Ër Is een bepaalde ontwikkeling ir het denken over bestuurlijke integratie Als gevolg daarvan is Rijnmond nu het eerste bovengeraeenteüjke orgaan. De aanwezigheid v«in dit orgaan houdt <je noodzaak van autonome gemeenten In, die een zelfbesfnrende taak hebben, maar bepaalde belangen gebundeld zien in Rijnmond. Voor goede bestuurskracht zijn echter gemeentelijke eenheden van benaalde -rootte nodig. Er zouden >ci\t moeilijkheden zijn ontstaan als aan Rijnmond meteen uitge breide bevoegdheden zouden zijn gege ven, aldus de heer Marijnen. Beter is het orgaan aan de oraktijk aan te passen Wetswijzigingen zullen zeker noodzake lijk zijn. Maar lat neemt niet weg dat ook nu met Rijnmond iets te bereiken valt. U rslW*Lri *CD.U*V

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2