Laatste hand aan 1 3 Twee grootste Bijnmondsteden dichter bijeen Primeurs bij rustige verkiezingen in Spijkenisse en Hekelingen Geen strijd maar kleuterzang Krijgt PvdA meerderheid of net niet? Tbc-bestrijding had in 1964 moeilijk jaar Soekarno zon Soeharto hebben willen ontslaan Veroordeeld voor gebruik van verdovende middelen f Kastelen en om Rotterdam Ondanks explosies daling lijders Gillende wouwen joegen herover op de vlucht Bij verkiezingen weer sneltelling in stadhuis Sclicepsbotsing in Waalhaven Fokker verbaasd over tekening van contract Arrestatieplan uitgelekt President„Zichzelf vernietigen Geen interpellatie over het huwelijk Gemeente-archief herbergt unieke expositie him Wilton-dok is bijna klaar I ^'e Kraangrijper raakt havenarbeider Indonesië herinnerd aan referendum in Nw. Guinea ROTTERDAM Woensdag over drie weken gaat de Horvathweg, de nieuwe verbinding tussen Sdhiedam en Rotterdam, officieel open en zoals op deze luchtfoto van Aero-Camera is te zien, moet er in de korte tijd die de wegenbou wers rest nog Iheel wat gebeuren. Aan de Schiedarase kant is .het werk meer gevorderd: daar wérd bij wijze van proef reeds verkeer, toegelaten over de nieuwe Braii- der^brug. (Van een onzer verslaggevers) QPÏJKENISSE/HEKEl^INGEN Geen spandoeken, geen protest- -marsen, maar wel twee primeurs voor Spijkenisse en Heke- lingen. Het zijn de eerste plaatsen in Nederland waar vandaag de inwoners een nieuwe gemeenteraad hebben gekozen en bovendien waar voor het eerst 21-jarigen ter stembus gingen. Die eerste pri meur heeft te maken met het feit dat Spijkenisse en Hekelingen op 1 mei worden samengevoegd en men dus niet kon wachten tot de nationale gemeenteraadsverkiezingen op 1 juni. NIET DRUK ZEVENTIEN Aanvallen f.en lid»! I f"1 WÊ, Islllfedlss (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAMRuim 200 kost bare tekeningen en een klein aan tal foto's geven tot en met 1 mei in het Gemeente-archief aan de Mathenesserlaan een duidelijk en afgerond beeld van de vele kaste len die in de loop der eeuwen in en om Rotterdam hebben gestaan. De waarde van de unieke collectie (voor het eerst in een dergelijke omvang) loopt in de miljoenen. Er zijn prenten bij die meer dan 10.000 gulden waard zijn. Ook de ze expositie („Kastelen in en om Rotterdam" geheten) is ingericht in verband met de grote archeolo gische symposion dat volgende week in de Maasstad wordt gehou den. ROGHMAN V V .„Si- yfegraff.. ftrH p-'h« SS ipfci BS- RE yan-het vroegere Aelbrechtspleia is, zo als de foto duidelijk aantoont, niets meer over. Zelfs de naam verdween. Be afdeling plantsoenen van de dienst gemeentewerken heeft echter beloofd, dat er net als voorheen banken komen langs de waterkant. De Aelbrechtskade langs het water zal rustig blijven, het grote verkeer gaat boven-over. De Abraham van Stolkweg is in tweeën gesplitst: het verkeer naar Den Haag .volgt een weg landinwaarts, het van Ben Haag komende verkeer gaat langs de waterkant met een afsplitsing naar de Aelbrechtskade. Deze nieuwe tak ken van de Abraham van Stolkweg worden reeds druk bereden. Het verkeer naar 'en van de Beu- kelsbrug, over oprit en over de Hor- yathweg, bestaat nu nog voornamelijk uit zandauto's en asfalt bitumenappara- luur. Opvallend is de zeer brede middenberm Het is de bedoeling dat daarover in de toekomst een tramlijn gaat rijden. De plaatsen waar halten moeten komen zijn reeds aangeduid, de fundering voor de rails is ook al klaargelegd, yoor wat betreft deze trambaan is het ■woord verder aan de BET, dat wil zeggen: als die daarvoor geld ter beschikking krijgt. Het stadsbeeld van Rotterdam is in dez omgeving grondig veranderd. Zo te zien is het er niet op achteruit gegaan. Be Beukelsbrug is een gaaf stuk archi tectuur. Er is nog één wens: een nieu we spoorbrug. Men zou graag hebben, dat die wat hoger komt dan de bestaan de, net zo hoog ais de Beukelsbrug. Maar ook dat is een kwestie van geld. Van de deinig die rond het eenworden van de twee gemeenten is gemaakt, was vanmorgen niets te merken. Voor de bui tenstaander was het zelfs moeilijk in het door de regen versomberde Hekelingen het stembureau te vinden. £r waren nau welijks mensen op straat om het de vreemdeling te wijzen. Het gemeentehuis was onneembaar, aan voor- en achterzij de gesloten. Het stemlokaal had onderdak gevon den in de kleuterschool „Klimop*'. Daar werd gestemd onder gezang, geen strijd liederen van Hekelingse nationalisten, maar „Zeg Roodkapje waar ga je henen, zo alleen". Of dat sloeg op de voorvechter van Hekelingse zelfstandigheid, boer ROTTERDAM Het jaar 1964 was een moeilijk jaar, zo staat er In het verslag over dat jaar van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose ie Botter dam. Een moeilijk jaar doordat een twee tal tbc-explosies In Rotterdam-Zuid de uiterste accuratesse en zorg van dokto ren, h uisbezoeksters en overig personeel eiste. De vereniging toont zich nochtans dankbaar dat zij erin is geslaagd, de slachtoffers van de besmettingsbron zo snel mogelijk op te sporen en te behande len. Ondanks deze explosies was er in het verslagjaar sprake van een geleidelij ke daling van het aantal nieuwe HJ tiers. Tien personen (vijf mannen en vijf vrouwen) overleden in 1964 aan tbc. Bij zeven van hen was dat aan longtubercu- lose. Totaal is dat 1,4 geval op de 100.000 inwoners. Wat Nederland betreft ligt dat getal 1,9 c de 100.000 inwoners. Totaal overleden er in 1964 in Nederland 230 personen (178 aan tbc aan de ademhalingsorga nen). Opvallend is de daling van het sterftecijfer, dit was in 1D53 totaal nog 966 personen. De sterfte aan tuberculose is, aldus het verslag, geen maatstaf meer voor de stand van de tbc als volksziekte, I daar de meeste lijders niet meer ster- ven aan deze maar aan andere ziekten, meestal van het hart en de bloedvaten en aan kwaadaardige gezwellen. Jh Nederlnd werden in het verslag jaar 3.924 nieuwe patiënten or- de consul tatiebureaus ingeschreven, dit is 32,5 per lOO-GOö inwoners. Het merendeel (3.271 personen) leed aan tbc der ademha lingsorganen. Totaal zijn het er in 1964 ruim 650 minder dan in 1963 geweest ia Rotterdam werden 328 nieuwe lij-, ders ingeschreven, waarvan 27 buitenlan ders, meestal zeelui. Deze 27 passanten zijn er vijftien meer dan In 1963. Het verslag geeft een onderverdeling van tbc in de wijken van Rotterdam. Daaruit blijkt dat in het centrum, west, noordwest en zuid-oost de iongtubercu- iose-gevallen uitkomen boven het gemid delde in de stad, en dat in het centrum, west, noord-west, zuid-oost, zuid-west en Hoek van Holland bovendien ook de ver dere gevallen hoger liggen dan het stede lijk gemiddelde. ROTTERDAM Twee vrouwen hebben aangifte gedaan van een po ging tot beroving in de nacht van dinsdag op woensdag. Het zijn de 44- jarige P, B. en de 37-jarige A. K. Zij liepen in de Breitnerstraat toen zij door een man van achteren werden aangevallen. Een van de dames viel op straat. De man richtte een pistool op de vrouwen en zei: „Geef op die tassen". Op het gegil had de man de vlucht genomen. Er is niets vermist. Volgens de dames zou het een man van 20 of 25 jaar betreffen, ongeveer 1.70 lang met donkerblond achterover gekamd golvend haar, Braat," was niet duidelijk. Hijzelf was er niet om deze zanghulde van Kekélings- bloei in ontvangst te nemen. Boer Braat kwam pas vrij laat in de morgen toen de „pers" reeds was vertrokken. Stembureauvoorzitter J. Biesheuvel zei dat er 718 kiesgerechtigden zijn. Het bu reau had het niet druk vanmorgen, de meeste kiezers komen pas aan het eind van de dag. Hij zei dat men inderdaad niet veel heeft gemerkt van eventuele tegenstand tegen de samenvoeging van beide gemeenten. Het is niet zeker dat er een vertegen woordiger van Hekelingen in de nieuwe gemeenteraad zou komen. De kiesdeler'ligt bij de vijfhonderd. Het zag er niet naar uit dat alle Hekelingen en bloc op boer Braat zouden stemmen. Het is bekend dat er veel socialisten wo nen in Hekelingen. Bovendien zien veel Hekelingen de heer Braat niet als hun vertegenwoordiger. Er zijn vaak glim lachjes te zien als de beer Braat ter sprake komt. Niet alleen in Hekelingen verliepen de verkiezingen erg rustig, dat was ook zo in Spijkenisse. In stembureau één was eerste burger P. J, Bliek voorzitter: „Het gaat rustig, iedere minuut," zei hij tus sen een hap van een stuk appeltaart en een slok koffie. Vermoedelijk zeer goede taart, want dit stembureau was gevestigd in de landbouwhulshoudschool De Ber- nisse. De heer Bliek vertelde dat er zes lijs ten zijn en dat de gemeenterad van Spij kenisse van dertien op zeventien zetels komt door de sterke uitbreiding van Spijkenisse sinds de laatste verkiezingen. Spijkenisse telt nu meer dan vijftien duizend inwoners. Burgemeester Bliek verwachtte vanavond tegen half negen de uitslag te kunnen meedelen in het ge meentehuis. Over de samenvoeging met (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De afdeling verkiezin gen van het stadhuis zorgt ook dinsdag 23 maart, de dag der statenverkiezingen, voor een zg. sneltelling. Zo tussen kwart voor acht en half tien worden de voorlo pige uitslagen bekend gemaakt. Voor deze gelegenheid is de stad in 441 stemdistricten verdeeld. Telefonisch zul len de bureaus de voorlopige uitslagen naar het stadhuis doorbellen. De ontvan gen cijfers worden daar op kaarten over genomen. Die cijfers gaan dan weer op ponskaarten, die in een computer wor den gevoerd, waarna de uitkomsten per lijst worden opgeteld. Behalve de absolute cijfers zal men dit jaar voor het eerst ook de percentages berekenen. Achtereenvolgens zullen die avond thermometerstranden van 100, 200, 300, 400 en het totaal worden gegeven voor de velen, die in het stadhuis de gang van zaken solgen, o.a. sla interne televisie. Hekelingen zei hij: „Actie zou nu toch te laat zijn. Deze verkiezingen zijn het re sultaat van een parlementaire beslissing". „Het is, zoals gebruikelijk, erg rustig in Spijkenisse. Zeker de Spijkenissers zul len het allemaal rustig opnemen". En over de heer Braat: „Oh, ja, dat schijnt een belangrijke figuur te zijn De snél op de huizen aangebrachte verkiezingspamfletten (omdat de Iijsf- nummering vrij laat bekend werd) heb ben niet bijgedragen tot een felle ver kiezingsstrijd. Toch kan de uitslag belangrijk zijn. In de huidige raad (met dertien zetels) is de verdeling als volgt: KVP 1, WD 2, Prot. Chr. 4 en PvrA 6. Waar de vier nieuwe zetels naar toe gaan, is niet zeker. De PvdA zal er ech ter wel enkele van krijgen, evenals de samenwerkende protestants-christelijke partijen. Mocht de PvdA er drie krijgen dan hebben de socialisten de meerder heid in de nieuwe raad. (Kan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de monding van da Waalhaven voeren dinsdagmorgen de Verdo (579 ton) en de Echo (1401 ton) tegen elkaar, vermoedelijk door een misverstand tussen de schippers. De Verdo voer in het midden van het water richting Oude Maas, de Echo kwam van de andere kant, eveneens in het mid en varend. Door dat mis verstand raakte de Edho met de steven de Verdo ter hoogte van ruim 2 aan stuurboordzijde. Dit schip liep aan zienlijke schade op, de Echo kreeg geen. schade. Er deden zich geen pf-1-nlijke ongelukken voor. ROTTERDAM De 68-jarige me vrouw F. de Jeu-Van Hout uit de Hugo Molenaarstraat werd dinsdagmiddag in een bus van lijn 44 plotseling onwel. Zij werd naar het Dljkzigtziekenhuis ge bracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. SCHIPHOL -- Bij de Fokkerfabrieken was men vanochtend verbaart over het Reuterbericht uit Djakarta, volgens het welk president Soekarno vandaag de overeenkomst voor de bouw van een vliegtuigfabriek zou hebben getekend. De directie wijst er op, dat de president dit contract immers reeds in augustus van (het vorig jaar heeft getekend en ver moedt, dat er een misverstand in het spd "is. Hoewel de fabriek op Schiphol zelf nog geen enkel direct bericht uit Djakarta heeft ontvangen, acht men het niet onmo gelijk, dat de verkoopleider voor het Ver re Oosten, de heer G. Uitzetter, die op het ogenblik voor zakelijke besprekingen in Djakarta vertoeft, thans van de Indo nesische regering de order heeft ontvan gen voor de levering van 20 Friendships voor Garuda Airways. Deze order hing nL al bijna een jaar dn de lucht. Ais de president al een overeenkomst heeft ge tekend, dan zal het volgens Fokker deze order moeten zijn geweest (Vervolg van pag. 1) Tenslotte wordt nog vernomen dat president Soekarno zeer boos is op generaal Soeharto over diens verbod van de Indonesische communistische partij. Het verbod werd vorige week uit naam van Soekarno door generaal Soeharto uitgevaardigd. De president zou bijzonder teleurgesteld zijn over het feit, dat de conferentie van „op komende krachten", een stokpaardje van hem, gevaar loopt niet door te gaan. De CONEFO-conferentie zou m augustus in Djakarta worden gehou den. Met Chinese hulp wordt daarvoor een conferentiegebouw neergezet. Bij de huidige anti-communistische Stem ming in Indonesië lijkt het niet waar- DEN HAAG Het communistische Tweede Kamerlid Bakker heeft van de Tweede Kamer geen verlof gekregen tot het stellen van mondelinge vragen aan de minister-president over het regeringsbeleid rondom de voltrekking van het huwelijk van prinses Beatrix. Het voorstel van kamervoorzitter Van Thiel om het verzoek van de heer Bakker tot het houden van deze interpellatie niet te verlenen werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 95 tegen 7 stemmen. Voor het houden van de interpellatie stemden de Ka merleden Van OmmerenAverink, Jager en Bakker (allen CPN), de PSP-ers Lankhorst, Braggeman en Sloteraaker de Bruïne en de afgevaar digde Koekoek (Boerenpartij). „Wat u te berde -wilt brengen, kunt u aan de orde stellen bij de behandelirïg van de begrotingswijziging, die betrek king heeft op de kosten van de huwelijks voltrekking" zo liet mr. Van Thiel de communist weten. De heer Bakker geloofde dat op die manier een discussie over het „hirwelijks- beleid" tot Sint Juttemus wordt uitge steld, en dat terwijl de discussie in de pers en radio en tv volop aan de gang is. Immers, premier Cals vertrekt zeer binnenkort naar de West. Het duurt minstens een maand voordat hij weer beschikbaar is voor een dergelijk debat Boven'dien achtte de heer Bakker de aard van zijn vragen aan de premier zo zeer afwijkend van de materie waarop de begrotingswijziging betrekking heeit, dat hij geen enkele garantie meende te hebben voor een werkelijk adequante behandeling van het beleid in het alge meen. Kamervoorzitter Van Thiel hield echter aan zijn - standpunt vast Bij de begro- ttogswljziging kan. de heer, Bakker ge-, rust! vragen stellen, die niet dirèkt op de kosten betrekking hébben. Er is wat dat betreft geen enkele moeilijkheid. Sinds jaar en dag is het gewoonte in de Kamer geen interpellaties toe ite staan over zaken die toch binnenkort aan de orde komen. Met KVP-fractieleider Schirselzer keerde mr. Van Thiel zich tegen, de bewering van de communist dat het niet toestaan van de interpellatie aan de controlerende taak van het, parle ment afbreuk zou doen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Volkomen van de kaart werd een 24-jarige kantoorbedien de op de avond van de zesde november door een politiepatrouille van de straat opgeraapt. Oorzaak van de miserabele toestand, waarin de jongeman verkeerde: het roken van mariiiuanaslgareUen en het gebruiken van drie suikerklontjes, be druppeld met LSD. ïn het politiebureau moest hij door vier man in bedwang worden gehouden, zo ging hij te keer. „Mensen die hiermee doorgaan ver nietigen zichzelf", hield de rechtbank president, mr. R. J. Brunner, de ver dachte waarschuwend voor. „Er wor den wel eens grapjes gemaakt over high zus en high zo, maar op een gege ven moment komt high in het zieken huis of in een krankzinnigengesticht terecht". De rechtbank veroordeelde de^ jonge man, enkele uren nadat de officier zijn requisitoir had gehouden, tot een voor waardelijke straf van vier maanden, een proeftijd van drie jaar met toe zicht en een geldboete van honderd gulden. Bij zijn aanhouding had de kantoorbe diende vijf gram hennep (dat gebruikt wordt voor marihuanasigaretten) in zijn zak. Bij hem thuis vond de politie ruim honderd gram hennep. De jongeman had het spul in Amsterdam gekocht voor 200. Hij maakte zelfs reizen naar het buitenland om aan verdovende middelen te komen. De officier van justitie, mr. R. A. Schimmel, had zeven maanden, waarvan vier voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht gevorderd. Hij wees in zijn requisitoir op het gevaar dat een verslaafde, als besmettingshaard, voor zijn omgeving oplevert, Mr. Tonnaar, raadsman van de verdach te, vroeg de rechtbank er rekening mee te houden dat de toestanden bij verdach te thuis niet ideaal waren geweest en dat de jongen bovendien ernstig ziek was geweest en zidh daardoor achtergeraakt voelde bij zijn leeftijdgenoten. ROTTERDAM Het tapijt dat de Rotterdamse vrouwen voor prinses Bea trix knopén, is bijna af. Tot ën met 26 maart- kunnen diegenen die .nog geen knooD hebben-gelegd terecht bij het Rot terdams Nieuwsblad, Schiedamsevest, waar het getouw, staat opgesteld. Dage lijks van tien uur 's morgens .tot half vijf 's middags kan men er zijn of haar knoopje leggen. Dit is een anonieme tekening naar J. Lois van het slot Bulger- steyn zoals dat er vóór 1271 waarschijnlijk heeft uitgezien. schijnlijk, dat China en andere com-s' munistische landen veel voor de con- 3 ferentie zullen voelen. Het officiële blad van de strijd- -*- krachten publiceerde vanmorgen on de voorpagina een foto van Soekarno in het uniform van opperbevelhebber tussen de commandanten van de strijdkrachten. Deze foto was op de bijeenkomst van dinsdag genomen schreef het blad er bij. Gisteravond is in Djakarta een uit- gaansverbod ingesteld. Pantserwa gens patrouilleren dor de straten en militairen houden degenen, die zich toch nog op straat bevinden aan voor controle van de papieren. DJAKARTA Naar vanmor gen in Djakarta verluidde heeft generaal Soeharto, bevelhebber van het Indonesische leger, vo« rige week vrijdag besloten stap. pen tegen-Soekarno te onderne men nadat men hem ervan had weten te overtuigen dat hfj op het punt stond door de president te worden ontslagen. Men gelooït thans, dat de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, aan de Soekarno-gezir.de minister van politie, Joedodiharcljo, opdracht had gegeven negen generaals van het leger te arres teren. Op een of andere manier kwam dit ter kennis van generaal Soeharto. Hij liet de minister- bij zich komen en eiste' van hem de namen van degenen die op zijn arrestantenlijstje stonden. De minis- ter weigerde en zei dat 'Soebandrio in deze de volledige steun van Soekarno had. Aangezien het leger was gewaar- - sehmvd zag men van het arrestatieplan af, dat vrijdag uitgevoerd had moeten worden. Men meent te weten dat de vol gende generaals zouden worden gearres teerd: Soeharto, legerbevelhebber, Na- soetion, voormalig minister van defensie, Amir Machmoed, militaire commandant van Djakarta, Basoeki Rachmat, minister, voor oud-strijders, Ibrahim Adjie, com mandant van de Siliwangi-diviaie en Mokogïnta, de militaire bevelhebber van Sumatra. Deze opdracht van Soebandrio zou een laatste kaart van de pro-commu nistische minister zijn geweest, die bij uitspeelde toen president Soekarno had toegegeven om zijn bevoegdheden aan generaal Soeharto over te dragen. Soe- bandrio'g poging had klaarblijkelijk de volledige instemming van president Soe karno. Aan .deze gebeurtenissen was nog een poging van Soebandrio voorafgegaan om de Siiiwangi-divisie, die naar Djakarta trok om anti-communistische protesten kracht bij te zetten, in Bandoeng op te sluiten. Naar verluidt zou Soebandrio donderdag het korps mariniers opdracht hebb engegeven de Siliwangi-troepen tn Bandoeng aan te vallen. Men meent te weten dat de mariniers inderdaad vanuit hun basis in Felaboehan Ratoe aan de zuidkust van Java op weg gingen. Siiiwangi-oommandant Ibrahim Adjie kreeg echter lucht van het gevaar en gaf zijn mannen opdracht de mariniers tege moet te trékken. Om zijn tegenstanders' te misleiden zei generaal Adjie dat zijn;*" ma ju nep. een militaire spórtontmoetirug Sn'. Bogor,' halverwege Bandoeng en Djakar ta,, gingen bijwonen. Binnen enkele uren. stonden echter twaalf bataljons elkaar vijandig gezinde troepen ergens tussen - Soekabcemi en Pelaboehaa Ratoe tegen over elkaar. De wegen zaten verstopt- met tanks, pantserwagens en luchetdoel- geschut. Op het laatste moment werd een gevecht voorbomen, doordat generaal Soeharto de mariniers bevel gaf'van hun aanval af te zien. %V*. iror ran I'"1 lijd' iroi la? het K F. 1 glii. dril Mr. drie K op Bel uitg van °°k i oef< bde 1 a ze 8 stal s om hoe mr. Op de tentoonstelling zijn bijeenge bracht 17e, 18e en 19e eeuwse tekeningen van de kastelen en buitens die in het zuidelijk deel van Zuid Holland, het ge bied bezuiden de lijn Delft—Gou da—Woerden hebben gestaan en waar van er enkele nog staan (merendeels ruïnes). De onmiddellijke omgeving van Rotterdam is het best vertegenwoordigd, maar ook de Krimpener en Alblasser- waard komen goed aan bod. Dankzij de medewerking van vele instanties en partikulieren konden de tekeningen worden geleend, onder an dere van H. M. de Koningin (vijf teke ningen van het Huis te Lagerak en het Huis Wulvenhorst bij Linschoten), de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, Museum Boymans.-van Beunin- gen, Museum Fodor te Amsterdam, de Teylers Stichting te Haarlem, de Ko ninklijke Musea voor Schone Kunsten te Brussel en mr. Chr. P. van Eegben te Amsterdam. Kastelen zijn in de loop der eeuwen altijd graag getekend door kunstenaars met een topografische instelling. In deze omgeving hebben vooral gewerkt Roe land Roghman, A'or. Rademaker, Corne lls Pronk, Jan de Beyer, Abr. de Haen, Hendrik Spilman en Hendrik Tavenier. Van hen allen is op de tentoonstelling werk aanwezig. Gemeente-arshiivaris R. A. D. Renting is bijzonder verheugd prenten te kunnen tonen van Roghman, een leerling van Rembrandt, die van 1645 tot 1647 bijzon der veel tekeningen heeft gemaakt. Rond 1800 werden 241 stuks xan hem in Neder land geveild. Op de expositie zijn er ongeveer 30 te zien. De meeste tekeningen zijn authentiek, slechts een klein deel is in de vorige eeuw getekend naar Middeleeuwse voor beelden. en dus niet helemaal betrouw baar. Archeologische ontdekkingen en onder zoekingen hebben de laatste jaren op het gebied van kastelen veel aan het licht gebracht, zodat men een beter inzicht in de oorspronkelijke bouw en bewoning heeft gekregen. Met behulp van de over gebleven tekeningen van kastelen kon den de nieuw ontdekte gegevens vaak worden aangevuld of geverifieer Daar bij' is tevens gebleken dat -veel 17e eeuwse tekeningen op pure fantasie be rusten. Van de Rotterdamse kastelen zijn voor al de afbeeldingen van het Hof van Wee na en de sloten Honingen, Bulgersteijn en Spangen uniek en interessant. De Kas telen van Usselmonde, Oostvoome, Ca- pelle en Valckesteyn zijn eveneens op vele preten gezet ROTTERDAM Met een gebroken sleutelbeen is de 18-jariige leerling-haven arbeider J. P. de Hoog uit de Da Costastraat naar het Havenziekenhuis ge bracht Hij kreeg dinsdagmorgen aan boord van het Panamese s.s. Gloria in de Maashaven een grijper van een drijven de kraan, die los gestorte copra lo: tegen het bovenlijf.. TOKIO De Verenigde Naties heb ben Indonesië er officieel aan herin nerd dat dit land verplicht is inlSW1 een referendum te houden in west- Irian over de vraag of de bevolking deel wil blijven uitmaken van Indo* nesië. Dit is meegedeeld door de onder* secretaris-generaal van de volkeren organisatie C. V. Narasimhan in een rede voor de buitenlandse persver tegenwoordigers in'Japan. SCHIEDAM Het nieuwe 150.000 tons reparatiedok van Wilion-Fijenoord zal binnenkort gereed komen. De dire»-* van de werf verwacht dat de open»? van het reuzendok midden juni van au jaar zal kunnen geschieden. Gedurende het afgelopen weekeinde het dok voor het eerst met water gevwo, waarmee het laatste stadium Xan de 41 r bouw is bereikt. ve

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2