Laatste hoogste voor de palen flat geslagen Mf Adriaan van der Veen sprak over romankunst AGENDA Groots afscheid van Ulohoofd v. d. Kooy 4 in één NS-chef kon ontevredenheid!DEL(j treinenstop niet wegnemen HET LEK IS GEVONDEN Woongebouw aan BurgVan Maarenlaan Auto contra tram Kind aangereden bij oversteken „Ingrijpende stroomversnelling" HAMMONDFEEST Explosie aan boord van kustvaarder Groot tekort op ambulanceritten Vlaardingse GGD Zestien botsingen op één dag Nieuwe kweekkas in Dijkpolder Brandje in keet Morgen voor de leerlingen Burgemeester ergert zich blauw IMN Inbrekers actief bij DANKERS S'dams Vrouwenkoor geeft Passieconcert Kinder-operette in Stadsgehoorzaal „De Valkenhofzag Barbare?s bloemen Kwartet Piet Noordijk morgen in Tivoli 139,- 179.50 nieuwste modellen JJ» prima stoffen betere afwerking betaalbare prijzen Ledenwerfaktie van zwemvereniging Voor mens in tropen Simavi-collecte Medaille ON voor personeelslid RET DE ROTTERDAMMER Pagina 4 VRIJDAG 1 APRIL lo^ spaar* «.door nu te kopen nylon heren- ankiets (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Opnieuw vraagt een. groot bouwproject in Schie dam de aandacht. Dezer dagen zijn de op de hoek van. Burg. van Haarenlaan-'sGravelandseweg de laatste betonnen heipalen in de grond gegaan van de fundering voor het hoogste flatgebouw in de stad. De woonaecommodatie onwat 72 woningen, waarvan 60 met vier kamers en twaalf met drie kamers. ter meuten PROS ƒ9,90. vandaag ....ere morgen en dagelijks Indeling Kostuums, wot en TerlenKa Groninger Stijlgroep Herenmode speciaal: nylon ankiets 2.88 2e paar 0,99 V. Keuze belangen Delft heeft wel iets minder Inwoners (5000), maar dezen reizen blijkbaar meer. In 1965 werden te Delft 1.129.000 reizen verkocht 2.895.000 en te Schie dam 958,000 reizen 2.098.000, wat een verschil is van 162.000 reizen 800 000. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Maandag, avond 4 april zal het aardgas Vlaardingen "binnenstromen, hat eerst in de Holytvijk. De dag daarop zullen ongeveer 350 ge zinnen voor het eerst'kennis ma ken met deze nieuwe brandstof voor koken en verwarming. nnoEN Morgen begint er een speciale verkoop van Nylon ankiets, IJzersterke ankiets, geschikt voor Iedere maat, hiel en teen nog eens extra versterkt... uit de serie van 1.95. Geen stopwerk meer voor Moeder... geen gestopte ankiets dragen voor Vader... neen, nu Nylon ankiets kopen, per paar voor nog géén "gulden. Het gebouw krijgt twaalf woningen op een zogenaamde onderbouw. Hier zijn ondergebracht de hoofdingang, de SCHIEDAM - Op dé kruising Rotter- damsedijk-Nieuwe Mathenesserstraat kwam donderdag een personenauto, bestuurd door de 47-jarige W. C. S. uit Rotterdam in botsing met een tramwa gen van de RET bestuurd door de wagen bestuurder G. van D. Beide voertuigen werden beschadigd. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Nylon herenanklew, in diverse mo derne kleuren, per paar voor i JÊk J/Êk Giin tel. of schrift. Pert. SCHIEDAM Door onvoorzichtig oversteken van de rijbaan werd donder dag in de Burgemeester Honnerlage Gre- thelaan ter hoogte van de Opstan- dingskerk de zevenjarige Adriaan van Leeuwen aangereden, door een vracht auto, bestuurd door C van D. uit Rotter dam. Met een hersenschudding werd het kind naar de Dr. Noletstichting ge bracht. i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wat Is een moderne roman? DU onderwerp behandelde de au teur Adriaan van der Veen donderdag avond in de aula van het Stedelijk Mu seum. Hij Meld deze lezing, waarvoor veel belangstelling was, in het kader van de Schiedamse Boekenweek. De boekver koper. de heer J. i*. Roodbot, leidde hem in. Na enkele summiere reminiscenties aan zijn oude woonplaatsSchiedam, constateerde de spreker, dat men met het bespreken van de moderne roman eigen lijk nooit gereed komt. -Hij moest zich-derbalvebeperken tot enkele facetten van de eigentijdse lite ratuur "en gaf onder meer een karakte ristiek van de hedendaagse roman en. een prognose over de wijze, waarop de letterkunde en het lezen van de literai re roman zich zal ontwikkelen. Hij sprak daarbij natuurlijk over zijn ei- COOLSINGEL Zaterdagmiddag van 2 00 tot 5.00 uur speelt STBF MEEDER» de bekende Schiedamse organist, op zijn ham- mond-concertorgel ter introduktie van ïiin eerste langspeelplaat Hits op hammond". Een fantastische plaat vol „swingende" gezellige hammond-orgel- muziek. Elke platenvriend alle hammond en Stef Meeder-fans zijn welkom. SCHIEDAM Het Schiedams Vrou wenkoor, dirigente Ria Borgmeyer, dat na ruim twintig jaar nog springlevend is, zal dinsdag 5 april een concert geven m de kerk van de Nederlandse Protestan ten Bond, Westvest 92. Er zal passie-mu- ziek ten gehore worden gebracht o a. Sta- feat Mater van Pergolesi. Als solisten werken mee Johanna Uiten- lx>gaart, sopraan en Rake WolleswmkeL alt. De begeleiding is in handen van strij kers van het West Nederlands Sympho nic Orkest. Aad van der Hoeven bespeelt het orgeL PUN.TBERICHT SCHIEDAM De Chr. Leesbiblio theek, Lange Haven 97 (Geref Jeugd huis) heeft deze week haar uitlening op vrijdagavond van zeven uur tot half ne gen. Geref. Jeugdhuis: Chr. Leesbibliotheek, uitlening, 19—20 30, Irene: Prinses Ireneschool ulo A klas se-avond, 20. Surstzm Corda: N.C G.O.Vvergade- ring, 20, Tivoli: De Megas, dansavond, 20 Musis Sacrum: Toneelver. Onyx, to neelavond, 20. Masts Sacrum: N.P.V. „Burg. van Haa- rengroep", groep IV, jubileumavond, 20. Tivolo: Schied Jazz Sociëteit „Guülau- rr)p", bijeenkomst, 20.30. gen oeuvre en zijn nieuwste roman ,De Idealist". Z:jn Amerikaanse ervaringen (hij was een tijdlang „visiting-professor" in San Francisco) waren van niet te onderschat ten invloed op het ontstaan van deze roman, In Amerika kwam de auteur tot nadenken over wat er eigenlijk m Neder land aan de hand was. Hij kwam dichter bij zijn oude omgeving. De feiten in de nieuwe roman worden pas naderhand geregistreerd. Sedert de laatste decennia valt er m alle landen een nieuw geluid' in de romankunst waar te nemen. In Engeland ligt deze vernieu wing vooral m het maatschappelijke vlak, itt Frankrijk bracht „La Nouvelle Vague" (De Nieuwe Golf) meer literaire vormvernieuwing. Deze ontwikkeling in de moderne roman kunst was reeds eerder aan de gang. Alleen vertoonde de laatste jaren deze evolutie het beeld van een spectaculai re stroomversnelling. In de 19e eeuw had men vooralbe schrijvingskunst. Balzac schreef zijn ro mans aan de hand van feiten, ingepast in de maatschappelijke orde. De moder ne, Franse schrijfster Nathalie Sarraut daarentegen onderzoekt de mens niet zo zeer om tot een duidelijke beschrijving te komen, maar om zijn Innerlijke tegen strijden te ontdekken. Ook Hemingway schreef al in die richting De moderne mens weet zich te leven in een wereld Van onzekerheden, in een snel veranderende samenleving waarin de tradities zijn losgeraakt. In Amerika heeft de literatuur veelal een sterk socio logische instelling. De heer Van der Veen lichtte nog het verband toe tussen de romankunst van nu en de nieuwe ontwik keling van beat en pop art. Droom en daad vervlechten zich in de moderne roman meermalen tot een nieuwe twee eenheid, die uitermate bepalend is voor de hedendaagse literatuur. MAASSLUIS In de machinekamer van de 499 brt metende Nederlandse kust vaarder Cheetah heeft zich donderdag middag omstreeks vier uur op de Nieu we Waterweg, ter hoogte van Poortersha ven, een explosie in de motor voorge daan, De eerste machinist liep daarbij niet ernstige brandwonden op. De Cheetah vroeg via Scheveningen radio sleepboothulp en verzocht tevens om een dokter, aan welke verzoeken van uit Maassluis werd voldaan. De Cheetah was, na ondergane repara tie, bezig met een proeftocht toen. het ongeval zich voordeed. Bijkant. De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28. Uitsluitend redactiezaken teL 263954 (b.gg. 010-115588 en 01893-6819). t Agentschap: J. v. Gogh, dr. Zaraen- hofstraat 139, tel. 152400 Klachten bezorgen: Agentschap (adr. zie boven) dag. van 18 30-19,30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264666; Alarm brandweer 269123, Alarm G.G. en G.D. 2S9280. Apotheek: Gouda, Groenelaan 127, teL 268035. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De ziekenvervoer- dienst van de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst te Vlaardm- gen werkt met grote exploitatie-tekorten. Voor 1966 is een tekort van meer dan vijftig procent der geraamde ontvangsten begroot In verband hiermee hebben B en W van Vlaardingen de gemeente Maassluis een bijdrage in de kosten van het zieken- vervoer vanuit deze gemeente verzocht, ter grootte van het verlies dat op de ntten uit Maassluis wordt geleden Voor 1966 is dit op 6 500 geraamd. B. en W. van Maassluis achten dit ver zoek redelijk en stellen- de gemeenteraad voor deze bijdrage aan Vlaardingen te verstrekken. Zij achten het juist deze regeling voorlopig tot 1966 te beperken en eerst aan het eind van het jaar "te bezien of continuering noodzakelijk is. trafo-ruimte, de bergruimten en de ke telruimte voor de centrale verwar ming. Op het dak komt een terras, dat toegankelijk zal zijn voor alle bewo ners. Mew-zal,het dak isoleren om- ge luidshinder fè voorkomen. Met de onderbouw en het dakterras, dat gedeeltelijk wordt overdekt, wordt het Batgebouw met veertien bouwlagen veertig meter hoog. De woningen worden gekenmerkt door een ruime opzet, met een woonkamer van 3.80x7.10, een keuken van 2.60x3.00, een vestibule en een-hal van 180x4.20 meter. Het balkon is 2.12x4.20 meter groot. Men besteedt bijzondere aandacht aan de afwerking van de woningen, zo wel in esthetisch als in nuttigbeidsop- zicht. Op iedere woonlaag krijgen bijv. de gevels zogenaamde onderhoudsstro- ken Het probleem van schoonmaak- en onderhoudswerkzaamheden is hierdoor op praktische wijze opgelost. Door rationele samenwerking van de bij de bouw betrokkenen, heeft men het bouwschema kunnen terugbrengen tot vijftien maanden. Medewerking aan de bouw van dit spectaculaire projekt verlenen het .'Bouw- en Aannemingsbedrijf Van Straa- ten en Van der Have N.V. te Rotterdam. De ontwerpen zijn van het Architecten bureau C. C. van Kluyvea te Schiedam en het Adviesbureau voor Beton- en Staalconstructies C. H, van der Have te Rotterdam. VLAARDINGEN Woensda gebeur den in Vlaardingen niet minitel* dan zestien aanrijdingen. Op de kruising Burg. Pruixsingel-Billitonlaan verleende de 70-jarige wielrijdster N.Z.-De G. geen voorrang aan een vrachtauto. De vrouw werd aangereden en is met een hersen letsel en een arm- en beenbreuk naar het Holyziekenhuis gebracht. Op de Koningin Wilhehninahavm reed de 22-jarige kok J. C.'W. met zijn perso nenauto tegen eesrt lichtmast. De auto werd geheel vernield. W. verkeerde ken nelijk onder invloed. De overige aanrijdingen lev er dn geen persoonlijke ongelukken op. MAASSLUIS De in de Dijkpolder gevestigde gemeentelijke,, kwekerij zal daar moeten verdwijffén in verband met d voorgenomen "bouw van 333 Elemen- tumwonmgenen de aanleg van een derde sportveld. Er is voor de kwekerij een nieuwe plaats gevonden op heit Maaslands gedeei te van de Dijkpolder, waartoe de gemeen te Maasland reeds vergunning heeft ver. eend. Omdat de verhuizing de toch al niet beste kweekkas geen goed zal .doen bestaat het voornemen een nieüwe kweekkas te laten plaatsen. De kas waar- 'naar de gedachten van B.-en' W. uitgaan is viermal zo groot als de huidige. De geraamde aanschaf- en plaatsingskosten worden alleszins aanvaardbaar gecht. De gemeenterad krijgt het voorstel maandagavond in behandeling. (Mis schien zal uit de behandeling van het voorstel blijken welke bedragen hiermee gemoeid zijn. red.) i VLAARDINGEN Door onbekende oorzaak ontstond donderdagmiddag brand in een werkkeet aan de Lepe- laarsingeL In de keet stonden een gas- en een zuurstoölcs. Twee lassers die het vuur ontdekten, gooiden de gasfles in een sloot en doofden het vuur met em mers water. Een aantal kledingstukken werd beschadigd. De gewaarschuwde brandweer behoefde geen dienst te doen. VLAARDINGEN Het was woensdag niet de eerste keer dat het toneelge zelschap .Animo" het blijspel „Bloemen voor Barbara" opvoerde, maar voor de vele aanwezigen in de aula van het Be jaardencentrum „De Valkenhof' was het stuk toch nieuw en er werd met volle teugen van genoten. De stemming in de zaal Het niets te wensen over en de reacties van de bewoners waren bijzon der plezierig. De medespelendea waren de dames K. de Graaf-van Sabben, A. Taai, T. Pleysier-van Teylingen, C. H. Torn-Voogt, C. v.d. Vlis-Breeman en de heren M. Baas, Th. A. A Torn, J Brou wer en L. Voogt. De regie was in goede handen bij de heer J. Pleysier. VISSJ5RIJBERICHT VLAARDINGEN VLAABDENGEN. 1 «pril Aan de afslag alhier werden gisteren door de VL 115 aange voerd 35 kantjes steurharlng. Men betaalde hiervoor 60 per kantje Vanmorgen was in Umniden aan de afclag de treiïer Bets en Gerda. VL 102, schipper D. v. d. Plas met een lading werse vis. SCHIEDAM: In het Gereformeerd Jeugdhuis stond donderdagavond een lan ge rij wachtenden om de heer D. K. van der Kooy de hand te drukken, die we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid nam van de Keho both UL. Tijdens een bijeenkomst voor genodig den sprak notaris A. Hoek als voorzitter van het schoolbestuur als eerste de heer Van der Kooy toe. Hij wees op diens kwaliteiten als mens, die in staat was om met zeer vele anderen, van verschillende aanleg, gemakkelijk om te gaan. De beer N. Heiner sprak als oud-hoofd der school. Hij herinnerde aan de wiskundige kwaliteiten, die de heer Van der Kooy bezit en die de heer Heiner zeer van pas kwamen bij het uitrekenen van de salarissen. Ook de heer S. van Asperen sprak als oud-hoofd lovende woorden. Namens de oud-collega's sprak de heerP. Nleuwland. Namens de oud-leerlingen overhandig de Sam Spranger mevrouw Van der joy bloemen. Haar man kreeg een re ceptie-album dat Rien Poortvliet op de eerste pagina had voorzien van een teke ning, waarop het gezicht en schouders van de heer Van der Kooy waren afge beeld. opgevuld met cijfers en meetkun dige figuren. Het geschenk van de oud-leerlingen bestond uit een Friese staartklok, dat van het schoolbestuur was onder cou vert Ds. J. N. Natnmensma sprak als wijk- predikant en de heer C. Baatenburg de Jong namens de collega's van de lagere scholen. Ook van bet kleuteronderwijs was een vertegenwoordiging. De beer A. C. Boekhoud, hoofd der Rehobothschool, sloot de rij van sprekers, waarna de oud-wiskundeleraar in een zeer geestige speech alle sprekers achtereenvolgens be dankte. Het afscheidsfeest voor de leerlingen is morgenochtend (zaterdag) om tien uur in gebouw De Rank. SCHIEDAM De Schiedamse Jazz So ciëteit GuiUaume presenteert zaterdag avond in gebouw Tivoli het bekende kwar tet Piet Noordijk met Piet Noordijk. alt sax, Misja Mengelberg, piano, Ruud Ja cob bas, en Han Bennink drums. In het voorprogramma treden The Dazzling Four op. KORTE HOOGSTRAAT 15 10 MIDDELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218 - 224 bij huisman juiste adviezen - Hulsman kan die adviezen ook "illustreren" en waar-maken. En dat nog wei In betaalbare prijzen. (Van een medewerker) VLAARDINGEN De Kmder-operet- te „De Toverspiegel", donderdagavond in de Stadsgehoorzaal opgevoerd door „Ons Clubje" en „Ons Jongenskoor", beide on der leiding van Jo Mulder is evenals de voorgaande jaren een geslaagd evene ment gebleken met veel gezelligheid op het podium en in de zaal waar de be langstellenden werden gevormd uit ou ders en familierelaties van de uitvoeren den. Aan alles was te merken dat er ruime aandacht was besteed aan de uitvoering, hetgeen niet wegneemt, dat men niet altijd even rolvast was, terwijl diverse passages slecht verstaanbaar waren in de zaal. Toch kon dit alles niet verhin deren, dat deze avond, die onder auspi ciën stond van de Volksbond tegen drankmisbruik, veel plezier verschafte aan allen die er maar iets mee te ma ken hadden. t Veel was daarbij te danken aan Theo Roos, die aan de piano voor voortreffe lijke begeleiding zorgde en derhalve aan het einde van de uitvoering in de hulde werd betrokken. Naast de Koningin van de nacht, Ineke Leyendekker en de woudkoning, Sjaak Hoek namen nog tientallen anderen deel aan „De Toverspiegel". Tal van feeën van de nacht, wolken, sterren, bloemen, vlinders, haaskes, mussen en pages van de woudkoning. Tot omstreeks 11 uur duurde de kinderoperette, geschreven door Jo Mulder, die ook de muziek voor haar rekening nam. (Van onze correspondent) ROZENBURG De zwemvereniging Rozenburg heeft met het verspreiden van 2500 formulieren een ledenwerfactie gestart, die tot resultaat heeft gebad dat meer dan honderd leden zich hebbes aangemeld. Verwacht Wordt dat nog meer leden zich zullen aanmelden. De minimum-by- drage- pet gezin ia gesteld op ƒ2,50 per jaar. Zoals bekend is de vereniging gesticht in overleg met B. en W. met als doel het tot stand komen van het zwembad 20 spoedig mogelijk te realiseren. VLAARDINGEN Zaterdag jaarlljl Door de ;rf wordt de jaarlijkse SlmaVi-oofiecte 2 apnl ete ge houden. Door de vele giften heeft de vereniging vorig jaar bljzonder-veel kun nen doen,voor de zieke mens in de tro pen. Als zij dit wefk voort wil zetten is de vereniging aangewezen op de hulp van anderen. De collecte van zaterdag* is dan ook een zaak voor iedereen.-De collecte wordt gevoerd onder het motto: „Helpt redden". ROTTERDAM In het hoofdkantoor van dé RET aan de Kleiweg is woensdag afscheid genomen van acht personeelsle den die de pensioengerechtigde leeftijd bereikten. De heer V Hofland (chef vak man, voorman automonteur, 41 dienstja ren) ontving de bronzen medaille- verbon den aan de orde Van Oranje Nassau en de zilveren draagpennicg en ee- tuigschrift van de Nederlandse Maat- sdiappij voor Nijverheid en Handel. De overige gepensioneerden zijn de he- ren A. J. van Lith (chef vakman electro- monteur) C. W. de Wall (afrekenambte- naar); A. J. v.d. Avort (wagenbestuur der); c. van Everdingen (conducteur); G. Hartveldt (autobuschauffeur); T 'Ducaaeaux en S. Dijkstra (eveneens auto- buschauffeurs). Zij ontvingen de zilveren draagpenning en het getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op uitnodiging van het Departement Schiedam van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel sprak woensdag in café-restaurant „Euro poort" de chef exploitatie district Zuid west van de Nederlandse Spoorwegen, J. F. A. van BsUegoijen over „Schie dam in zijn relatie tot de N.S.". Ir. B. Wilton had de leiding van deze drukbe zochte lunchbijeenkomst. Reeds geruime iijc edam onben d gevoelt men zich in MAASSLUIS Onbevoegden hebben rich toegang verschaft tot een in aan bouw zijnde woning aan de -Roer dompstraat en daar een deel van de cen trale verwarmingsinstallatie ontvreemd. Uit een keet op het terrein van de N.V. Key en Kramer werd gedurende de laatste dagen enig gereedschap, waaron der een tweetal electrische boortoliea ontvreemd. De politie stelt in beide ge- salie» een onderzoek in. MAASSLUIS De lekverliezen bij het gemeentelijk waterbedrijf, waar over In de gemeenteraad al zo lang gespreken wordt, zijn waamhftolHk te wijten aan een onjuiste aanwijsing van de watermeters, B. en W. willen nu alle voor 1980 geplaatste watermeters laten controleren. De mees ten rfja geplaatst in de jaren 1934—1935 en men neemt aan dat zij niet meer de juiste aanwijzingen geven. Verwacht wordt dat tweeduizend watermeters vervan gen moeten worden. Voor de uitvoering van de controle en voor de van nienwe meters vragen Bs en W. de raad krediet, waarvan zH de grootte niet aan de publiciteit hebben prijs gegeven. dat er in Schiedam, zoveel treinen niet stoppen. Men ziet dit tevens als een soort discriminatie. Voor de teinreizl- gers geeft het dikwijls een gevoel van grote onzekerheid en in vele gevallen veroorzaakt deze onprettige situatie misverstand met als gevolg soms tijd verlies of bijbetaling. De heer Van Bailegoijen kwam hierte gen in verweer met een waar arsenaal van cijfermateriaal, dat overigens bij rijn toehoorders weinig effect sortee: de. Hij vergat namelijk de psychologische fa cetten van de zaak uit de doeken te doen. Hij stelde o.au, dat Schiedam door zijn ligging aan twee lijnen in feite goe de verbindingen heeft. Op belde lijnen bestaat een frequentie van twee treinen per uur met intervallen van 20 en 49 minuten. Het aantal treinen, dat in Schie dam stopt is gelijk gebleven. De situatie te er niet slechter op geworden sedert mei 1965. Niettemin zijn in september 1965 door de Kamer van Koophandel voor de Bene den Maas verlangens geuit naar verbete ring van de bestaande dienstregeling Ook het gemeentebestuur en de Midden standscentrale te Schiedam hadden klachten. Aangezien het m dit geval bij de Ne derlandse Spoorwegen gaat om een keu ze en een afweging van belangen, heeft zij in het kader van de bepaling van de stopplaatsen van de sneltrein de belan gen van Schiedam minder beoordeeld dan die van Amsterdam, Haarlem, Lei den, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht, waar de sneltrein wel stopt De KvK. te Delft heeft dan ook terecht de wensen van Schiedam bestreden en gesteld, dat een extra-stop te Schiedam met mocht gaan ten koste van een stop te Delft. De N.S. denkt daar ook niet aan' Ten aanzien van de toekomstplannen zei spr„ dat de Nederlandse Spoorwegen binnen de gemeente Schiedam een (wee tal nieuwe railtracé'a heeft ontvangen. Het zgn. Nienwiandtracée takt bij een nieuwe halte Kethel van de oude lijn af en loopt door de thans aanwezige sport velden naar een nieuwe halte Nleuwland in de Hoekse lijn ter hoogte van de Nieuwe Damlaan. Een tweede tracé, dat qua funktie sa menhangt met het Nieuwland-tracé is een boog van het station Nleuwland naar een spoorweg Beneluxtunnel onder de Nieu we Maas en vervolgens naar Spijkente- se-HéUevoetelute. Dit spoorwegtracé zal een goede verbinding Rotteraam-Zuid- Hollandse eilanden geven. Het Niéuw- land tracé sluit hier logisch op aan en geeft voor dit gebied een rechtstreekse verbinding met Den Haag en Amsterdam. Bij de rondvraag toonden enkelen duidelijk hun afkeuring. Burge meester H. Roelfsema fulmineerde tegen do NB„ die met haar beleid zowel psy chologisch als zakelijk helemaal op de verkeerde weg te. Jk erger me blauw, ala ik op het mooie station te Schiedam de treinen (die eigenlijk moesten stoppen) voorbi, zie rijden en als ik In Den Haag moe boren, dat een trein wel in Delft, maar niet In Sshiedam stopt Er is hierover een groeiende ontevredenheid. Als de toestand niet verandert, zal de N.S. nog wel meer met Schiedam te maken krij gen." (luid applaus). s Een r aantal sprekers toonde zijn on tevredenheid over wat ze noemden het gëbrék aan psychologisch (en zakelijk) inzicht bij de N.S. WETHOUDERSSAÏIarÏS OP MAXI MUM (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De burgemeester heeft voor de komende gemeenteraads vergadering een eigen voorstel aan de raad. Dat de wethouders dit voorstel niet mee indienen komt omdat zij er zelf bij betrokken zijn. Het gaat namelijk over de verhoging van hun salaris. De jaarwedde van de wethouders in Vlaardingen is op het ogenblik ƒ22.000. Gedeputeerde Staten hebben pas laten weten dat zij geen bezwaar hebben tegen verhoging als me® maar niet boven toet bedrag van ƒ23.625 uitkomt. Dit laatste bedrag geldt voor gemeenten tussen de 60- en 80.000 inwoners. In verband met de loonstijgingen op aRe gebied is er genoeg aanleiding, aldus de burgemeester, het wethouderssalaris op het maximum te brengen. MAASSLUIS Burgemeester tv. J. d. van Dijde zal dinsdagavond in de kantine van de Verenigde ïouwfabrlefcen cm kwart voor acht een een aantal ooodwaebters van de BB een vrijwiiJlgersmedailie en oor konde uitreiken. Na het oHiciïle gedeelte zaï aandacht worden gevraagd voor het op treden van oen amusementsgezeisohap, (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Donderdagmiddag heeft de heer A. Struis Hsn. voorzitter van Patrimonium'* Woningen een ge denksteen gemetseld in het in aanbouw Zijnde complex van Si fiats en 48 gara ges dat deze vereniging in Holy bouwt. De plechtigheid gebeurde aan de Specht- laan in aanwezigheid van burgemeester mr. 3. Heusdens, gemeentesecretaris A. Kranenburg en een aantal gemeentelijke autoritriten. Ook de architect Henk Snt- teriand, die de steen aanbood, en de ver tegenwoordigers van de aannemersfirma Groenewegen Sc Spé waren aanwezig. MAANDAG AARDGAS IN WIJK HOLY De energiebedrijven zullen maandag onder hoogspanning werken om ailes goed te doen verlopen. Het GEB heeft alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge troffen, zodat er geen ongelukken kun nen gebeuren. Het is zaak dat de huisvrouwen maandag èny dinsdag thuis rijn. Maandag na zeven nor moet ia de betrokken wijk, in de omgeving van de Spechtlaan, iedereen rijn hoofdkraan van het gas afsluiten. Zodra dat gebeurt te laat men het aardgas in de leidingen komen. Het te zeer gevaarlijk om tijdens de binnenkomst van toet aardgas een gastoestel aan te hebben. Het toestel moet namelijk eerst worden verbouwd voordat er aardgas In verbrand kan worden. Dat te ook de reden dat 's nachts de overgang gebeurt om de mensen zo min mogelijk last te bezor- Tijdens de binnenkomst van het aard gas zal op verschillende plaateen in de wijk een pijp in de leidingen worden gemaakt, waaruit gas komt, dat aangesto ken zal worden. Aan de kleur van de zover en rijn alle fakkels op de juiste kleur, dan is het buizennet gevuld met aardgas en kan men aan de aansluitin gen beginnen. Het GEB hoopt dat tegen de morgen deze hele operatie van net zogenaamde „alfakkelen" voorbij te en dat men kan beginnen met de verbouw van de toestellen. Maandagavond komen mensen van het gas «drijf de meterstanden opnemen en controleren of de hoofdkraan dicht te. Ais men niet thuis te wordt men ge vraagd de sleutel bij buren of familie af te geven. Ook op dinsdag geldt deze maatregel. Dan moeten namelijk alle gastoestellen op aardgas overgeschakeld worden. Als dat niet gebeurt kunnen er ongelukken gebeuren. Het GEB heeft goede hoop dat zij na haar voorlichting de zaak onder contro le heeft. Het blijft echter een vertrou wen op de medewerking" san het pu bliek. Aan het voorlichtingsmateriaal ligt het niet want dat te duidelijk ge noeg. Het aardgas van maandag arriveert rechtstreeks uit Slochteren. Het komt in het reduceerstation aan de Lepelaars In- gel binnen. Daar wordt het van 40 at mosfeer op 1 tot 3 atmosfeer middeldruk gebracht voor de Holywijk. De Holywijk is in twee sectoren verdeeld, omdat men niet een te grote wijk ineens wilde ne men in verband met de ervaring die men nog op wil doen. Als de Holywijk achter de rug is gaat men de rest van de 45 sectoren afwerken. Iedere sector heeft ongeveer 500 aansluitingen. In principe wil men iedere maandag en dinsdag een volgende sector aansluiten. Het verbouwen van de toestellen zal soms enige tijd kunnen duren. In die tijd krijgt men een leenkomfoor gan het gasbedrijf. TLTAG ik nog even terugkomen i *L op een fraai staaltje Rotter damse straatnamerij? Ik beloof u dat ik daar voorlopig niet meer op doorga, want ik wil van u niet het verwijt krijgen dat ik een ouwe zeürpiet'ben:*"- *- 5 Goed, ik kreeg een kennis op te- zoek. Die heeft lang voor de oorlog in IJsselmonde gewoond en in de dertiger jaren is hij verhuisd naar een landelijk dorp op de oostelijke zandgrond tussen dennebomen en heistruiken. Hij wilde IJsselmonde terugzien en dus stapten we in bus vjjfög- Vanzelfsprekend hep die muurvfct in de Maastunnel en na een expedi tie van een goed uur waren we »an de oostkant van de zuidelijke oprit ten van de Van Brienenoordbrug en toen kon m'n vriend zich ver gapen aan de daar zo indrukwek kende verkeerstoestand. We kuierden door de resten vaa het vroegere dorp, hij keek verte derd naar de watertoren die ua geen bronwater meer levert, hij glimlachte over het Grazeweitje, nu een heel gewoon straatje, met een naam die een „volksetymolo gische" verbastering is van „'si- Graven Weiland". Daar stonden eeuwen geleden paarden voor de graaf van Holland, als die van het Kralingse Veer gebruik maakte. schoot m'n vriend in eet hiklach. Hij had ergens een naambordje ontdekt met „Die- renstraat". Van die Dierenstraat vertelde iüj me de volgende prachtige geschiede nis: De Dierenstraat loopt nu tussen Benedenrijweg en Percevalweg. Vroeger, toen er nog geen Perceval weg bestond en IJsselmonde nog een eigen gemeente was, was de Dierenstraat een doodlopend zijpad met een paar huizen, een zijtak van de Benedenrijweg zonder een eigen naam. Toevallig waren de familienamen van een aantal langs dit pad wonen de gezinnen namen van dieren en die merkwaardige samenloop werk te op het gevoel voor humor van de IJsseimondse dorpelingen. Die spra ken over „het dierenlaantje". Kunt u zich de lachstuip van m'n vrien® voorstellen toen hij die grap door de Rotterdamse straatnamenco»- missie zag verheven tot officie» aanduiding. IJsselmonde is in vele opzicktri een interessant dorp geweest, vroe ger was het een iandbouwgtj meenschap en heel bekend is u» die tijd de jaarlijkse paardenmarkt Het kwam nogal eens voor, dat een op de fiets rijdende boer een pasro aan een teugel meevoerde door oe Bovenstraat, die toen even sm" was als nu. In de IJsseimondse ge meenteraad kwamen bezwaren gen deze manier van paaraegei»' ding. Een in die dagen zeer wethouder zou daarover een artiaf opnemen in een nieuwe ontwerp- politieverordening, die toch al y. stapel stond. Het ontwerp kwam de IJsseimondse gemeenteraad. stond onder meer in: „Het w verw- den.... een paard per rijwiel te ve- voeren!" Voor de juistheid van het ver haal van m'n vriend sta ik met ra. Maar als hij heeft gelogen, ee» prachtig verhaal is het!

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2