Directeur Verseveldt proeft kattevlees nog steeds zelf 1 Naakthonclen-show op receptie Ier scholing van landarbeider Havens chandaal schokt Maasstad Klimaat voor verdrag niet-verspreiding van kernwapens gunstig Ook hier vaccinatie tegen mazelen? i Vrijetijds besteding Prins start Scouting '67 Drie arrestaties Student beledigt prinses Beatrix met opzet Bromfietser gedood; auto te water Minister Biesheuvel Op kosten van EEG-fondsen Koningin Juliana naar Engeland Reuzenorder van Amerika bij Phïlips-Roxane Het Kwartet .vctL uwMudpUdt- Het Kwartet V Prijswinnaars puzzel Ruk naar links? Spanning? Zwemmen 1966 - pnB ROTTERDAMMER ZATERDAG 23 -APRIL ,U96«» TS, 'ft I Smalle*» Naam s Kerk Ballonnen Naar school Rol overheid In het Westen een dei* grote krantenoplagen r Pagina 3 •«tin «n is »tWfi r«l Uv«n rafts '«We i en >oter- iswej tea, «a lailtt stapt, ram. tats. ray, 3eta. ttbe. tar, tel ITS. tab. laer- sap. Zro voor t]«, ivnt uto. b«. rao, fits- ifa?. Ho- 600 Uit, Iel tets alen Fa. 163 l«- Kerkdienst goud waard ETTEN Veertig jaar geleden begon Pieter Herbert Verseveldt (67) in Den Haag in een klein pakhuisje van zes bij zes meter zelf zijn honden- en kattenvoedsel te maken. Nu is dat eenmansbedrijfje van die waaghals uitgegroeid tot een fabriekscomplex van. 7000 m2. Nu zijn alleen al de deuren van de fabriek in Etten in Noord-Brabant zes bij zes meter. En de heer Verseveldt die Den Haag trouw is gebleven hij bekleedt er nog verschillende functies blijft optimistisch: „We staan nog maar aan het begin". Dat zegt de man die de grootste droagvoederfabriek van Europa be at Hij staaft zijn bewering met cij- Ifers Slechts een derde van wat de Nederlandse katten dagelijks opeten, wordt in de fabriek geproduceerd. Voor de bereiders van hondenvoedsel tiet de toekomst er nog rooskleuriger ioit: nog geen 20 procent van wat de Nederlandse honden opeten is kant- en-klaar-voedsel uit de fabriek. Daar- om, de markt ligt er om te veroveren. Aan de heer Verseveldt zal het niet hggen. Veertig jaar geleden bezat hy een bloeiende winkel van pluimvee- f en" voedervoer in Den Haag. Hij begon zelf voer voor honden te maken. Maar de klanten klaagden over teveel krui- mels. Het allerfijnste gruis ging hij verkopen als kippevoer, de grotere kruimels bleven liggen en stapelden zich op. Het lumineuze idee moest wel ko men, Voor zijn eigen kat probeerde hij van deze kleine stukjes iets lekkers te maken door er gedroogde visjes, vlees en groenten door te mengen. De kat smulde ervan en wilde niets an ders meer eten. Een nieuw produkt was geboren. Met een kleine lening van een fa milielid kon hjj een pakhuis kopen, Het familielid had niet al te veel ver trouwen in die avonturier en eiste snelle afbetaling. Dat kon gebeuren, Sindsdien heeft de heer Verseveldt nooit meer met „vreemd" kapitaal gewerkt. Maar hij moest ook een naam hennen voor zijn produkt en die internationaal vastleggen. Zover gingen de gedachten van de jonge ondernemer toen al. Hy herin nerde zich dat een Engelse dame de plu che kat die in de etalage van zijn vroe- gerewmkel stond, eens een naam had ge it geven. Hij snorde het adres van de dame in zijn oude boekhouding op, reisde naar Engeland en kreeg, „staande onderaan 5 de trap", die naam nog eens te horen: i Felix. Van Fehx naar Bonzo voor net S hondebbrood was maar een kleme stap. Voordat het wereldconcern geboren was, moesten er nog vele hinderpalen ge nomen worden. De lekkerbekken onder de katten waren Verseveldt te vlug af en pikten de lékkerste brokken Vlees, vis en lieten de rest liggen. Dat von den de kattenbezitters te duur en het J produkt dreigde een fiasco te worden. De heer "Verseveldt -piekerde zich suf. Het probleem Het hem niet los, want zijn bestaan was er mee ge moeid. Op een zondag nog wel tijdens de kerkdienst schoot de reddende gedachte door hem heen alles eerst malen en tot één brokje samenpersen. Dan zitten alle voe dingsstoffen er in. Proeven werden genomen en spoedig bleek uit de verkoopcijfers, dat deze gedachte het kleine Haagse bedrijfje naar de top zou voeren. Nu is een wetenschappelijke staf aan het bedrijf verbonden, die het voedsel op kwaliteit test. Maar de oprichter is met van zijn oude gewoonte af te brengen om zelf het voer te proeven. Vooral in de eerste jaren kwam het vaak voor dat le veranciers dachten dat voor dierenvoed- tel alles wel goed genoeg was. De heer Verseveldt houdt van dieren zij heb ben hem dan ook een fortuin en een bloeiend bedrijf opgeleverd en hy houdt vol dat wat de dieren voorgescho- teld krijgen, ook door mensen gegeten moet kunnen worden. Felix-Bonzo N.V. exporteert naar 30 landen, in Frankrijk is een eigen ver- s koopkantoor. Van over de hele wereld I komen de reacties van dierenbezitters Zelfs een panter m Bandoeng houdt van Felix, het meeste, Uiteindelijk is het onder zijn leiding een wereldconcern gewor den en zijn eigen woorden zijn: „We staan nog maar aan het begin". (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Mexicaanse haarloze honden waren gisteren blikvangers op de receptie ter ge legenheid van het 40-jarig di recteurs-jubi leum van de heer P. H. Ver seveldt, stichter van Felix-Bonzo N.V. Hij had ze speciaal laten komen om er zyn gasten mee te amuseren én omdat ze pasten by de aard van het bedrijf, dat nu al veertig jaar lang de maaltyd verzorgt voor miljoenen honden en kat ten. De dieren (ook wel naakthonden genoemd) komen m Europa vrijwel niet voor. Zelfs op de jaarlijks in Londen gehouden Craft's, de grootste hondententoon- stelling ter wereld, verschijnen er zelden meer dan 2 of 3. Biologen nemen aan, dat ze van oorsprong afkomstig zijn uit Afrika, waarna ze via China naar Mexico werden gebracht De oorzaak van de haarloosbeid schuilt naar men vermoedt, in de afwezigheid van een of meer voor de haargroei onontbeerlijke hormo nen. Vanwege hun hoge lichaamstem- Een luchtfoto van het 7000 m- grote fabriekscomplex van Fehx- BcmzoN.V. in Etten in Noord- Brabant. De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van IS april zijn: C. A Kleijwegt, Sourystraat 19 a te Rot terdam 5; mej. E. A. de Munmk, Hei- en Boeicop 128, Post Schoonre- woerd 2 50 en D.' Koster, Kooij straat 18 te 's Gravendeel 2 50. DEN HAAG De hoofdredacteur van het maandblad Student, de 23-jari- ge W. J. K. nlt Utrecht, heeft gisteren tijdens het verhoor door de Haagse politie, toegegeven de opzet te hebben gehad prinses Beatrix te beledigen. Als motief hiervoor gaf hij op in het blad te willen demonstreren tegen het justitieel optreden tegen de drie Amsterdamse studenten, die viereneen- halve dag in voorarrest zaten, omdat zij in Bikkelacht een afbeelding publi ceerden, die kwetsend kan zijn voor een lid van het Koninklijk Huis. K. werd echter na verhoor heengezon den. SCHOONOORD De 69-jarige KI. Prins is vrijdag met zijn bromfiets in de gemeente Sleen tegen een tegemoetko mende auto gereden. Hij moet de auto wel hebben opgemerkt, want eerst week bij nog uit, maar zwaaide daarna door onverklaarbare oorzaak naar de linker weghelft. De heer Prins overleed ter plaatse. De auto kwam in het Oranjekanaal terecht. Een voorbijkomende automobi list slaagde er in, de vier inzittenden, van wie drie hoogbejaard waren, te be vrijden. Zij kwamen er met de schrik en een nat pak van af Het gezelschap was op weg naar een bruiloft. HILVERSUM De 28-jarige onderwij zeres mej. D. Dierdorp uit Bussum is gisteravond verongelukt, toen zij met raar auto in botsing kwam met een te genligger. De bestuurder hiervan werd gewond. peratuur worden ze door de Mexi caanse inboorlingen ook gebruikt als „warmw.iterkruik". Tijdens de receptie merkte de heer H. P. Verseveldt jr. op. dat de Nederlandse honden per jaar samen 260 miljard Kcal. eten, waarvan on geveer 20 procent kant-en-klaar uit de fabriek komt: de rest wordt door de huisvrouw zelf gemaakt. De kat ten eten minder: 30 miljard Kcal., waarvan een derde door de fabrie ken wordt voortgebracht. Verseveldt jr. Is nu in het bedrijf van »m vader als commercieel directeur. Se- nior heeft dan wat meer tijd voor zijn s srote hobby: ballonvaren. Met mevrouw «mi Boesman heeft hij al eens een avon tuurlijke tocht over de Alpen naar Italië gemaakt Dan is hij nog voorzatter van bet Haagse vakantiecomité, bestuurslid i van het Haagse comité voor cultuur en recreatie, bestuurslid van de stichting Jeugdwerk 's Gravenhage Oost, president- curator van het kruideniersmureum in j utrecht en voorzitter van de ORSL Maar Felix-Bonzo N.V. trekt ioch DEN HAAG Met het kopen van een luciferhouder met twaalf doosjes, heeft prins Berrrhard vandaag in het begin van de middag het startsein gegeven tot een landelijke actie, die in de komende weken onder het motto Scouting 67 wordt gehouden. De korte plechtigheid is gehouden op het paleis Soestdijk, waar een zestal padvinders vandaag St. Jonsdag met dit doel was heengetrokken. Duizenden welpen en verkenners van de Katholieke verkenners-beweging en de Nederlandse padvinderebeweging zul len nu gaan proberen dezelfde, speciaal voor dit doel ontworpen, luciferhouders te gaan verkopen teneinde met de op brengst de kas van de verschillende gnoepsforadsen te „spekken". Bovendien zal men een deel van de opbrengst gebruiken om de uitzending mogelijk te maken van een groot aantal verkenners naar de twaalfde Wereïdj amboeree die volgend jaar in Amerika wordt gehou den. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het landbouwbe drijf in Nederland draagt niet meer overwegend het karakter van een gezinsbedrijf. Het aantal be drijven, waar gebruik gemaakt wordt van de werkgelegenheid van gezinsleden bedraagt thans nog slechts 5 op de 10 tegen 8 op de 10 enkele jaren geleden. In het Nederlandse landbouwbedrijf gaat veeï meer het êén-mansbedrijf overheersen, dat nieuwe grote proble men met zich meebrengt. Minister Biesheuvel sprak gisteren in de leden raadsvergadering van de Ned, Chr. Agrarische Bedrijfsbond over de pro blematiek van de eenzame man op het eenmansbedrijf. Hij geloofde dat juist LONDEN Koningin Juliana zal op 8 juni een bezoek brengen aan het le batal jon van het Royal Sussex Regiment waar van zij erekolonel is, zo heeft het mi nisterie van defensie in Londen meege deeld. Het regiment is gelegerd in de Howe Kazerne ie CanterburyOp 9 juni ver trekt het regiment naar West-Duitsland. Eerder heeft het op Malta en Zuid-Ara- bië dienst gedaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zoals wij gis teren reeds in een deel onzer edi ties hebben gemeld is de Rotter damse haven opgeschrikt door een schandaal, dat in vele opzichten doet denken aan de indertijd be ruchte affaire van OSTO NV, toen enige tientallen geëmployeerden van grote scheepvaartonderne mingen voor kortere of langere tijd wegens frauduleuze handelin gen in de gevangenis werden ge sloten. DEN HAAG Het klimaat voor de totstandkoming van een ver drag tot niet-verspreiding van f kernwapens en de deelneming door |een groot aantal landen aan zulk een verdrag is thans nog betrekke lijk gunstig. Het besef is wijdverbreid, dat het tegengaan van verdere versprei ding van kernwapens aanzienlijk Moeilijker zal worden, wanneer het lidmaatschap van de „nucleaire club" eenmaal is uitgebreid tot andere landen dan de huidige vijf. Mede daardoor staat het vraagstuk van de niet-verbreiding van kern wapens thans internationaal in het centrum van de belangstelling. Bijna alle regeringen ter wereld hebben de behoefte aan een spoedige totstand koming van een verdrag tot niet- verspreiding van kernwapens onder schreven, ook de regeringen die binnenskamers wellicht reeds de mo gelijkheid overwogen zelf tot kern bewapening over te gaan. Het is zaak van dit algemene politieke klimaat gebruik te maken, daar het niet zeker is hoe lang deze intensieve belang stelling nog zal voortduren. Dit is een conclusie uit het interim- rapport, dat de adviescommissie in zake vraagstukken van ontwapening en internationale veiligheid en vrede heeft uitgebracht. Dit interimrapport behelst niet het regeringsstandpunt. De regering moet het namelijk nog bestuderen. Minister Luns heeft het inmiddels toegezonden aan de voor zitter van de Tweede Kamer. Het havenschandaal van na betreft het scheepvaart-, expeditie- en con- trolebedrijf Globus NV, gevestigd aan de Wijnhaven. De recherche van de rivierpolitie kwam malversa ties op het spoor en een onderzoek leidde er toe, dat de officier van justitie en de rechter-commissaris de gehele zeer omvangrijke admi nistratie van Globus NV in beslag lieten nemen. Voorts werden eerst gearresteerd G. B. R., dertig jaar oud, procuratie houder van Globus en de chef bewa king dezer scheepvaaxtondememing C. B.j 64 jaar. Een dag later volgde arrestatie van A. C. J. M., 58 jaar oud, plaatsvervangend chef bewa king. Gisteren zijn zij alle drie voor de offi cier van justitie geleid. Naar wij vernemen is een der gearresteerden kort na de oorlog veroordeeld we gens verlenen van medewerking aan het wegvoeren van Joden. Hoewel de politie ons in dit stadium van het onderzoek nog geen nadere mededelingen heeft kunnen doen hebben wij de stellige indruk dat er meer arrestaties zijn te verwachten. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de thans gesignaleerde haven fraude de zo gerucht makende OSTO-affaire in omvang en beteke nis zal overtreffen. Van veel belang zullen in dit verband de resultaten zijn van het onderzoek betreffende de in beslag genomen administratie. De recherche van de rivierpolitie verricht dat onderzoek in nauwe samenwerking met de rijks accountantsdienst. De politie deelde mee, dat dit onderzoek door de gro te omvang van deze administratie zeker enige weken in beslag zal ne men. Globus NV heeft zeer nauwe zakelijke bindingen met het Rotterdamse car gadoors- en expeditiebedrijf F. A. Voigt en Co NV, met de eveneens te Rotterdam gevestigde Stuwadoor Maatschappij Felshaven NV en met het Rotterdamse bewakings-, dienst- verrichtings- en scheepsonderhouds- bedrijf Perfect NV. Voigt en Co is agent van de te Bre inen gevestigde Hansa Linie, Felsha ven is stuwadoor voor deze Duitse rederij. De inbeslagneming van de Globus- administratie geschiedde maandag. Diezelfde dag nog werden de chef bewaking en de procuratiehouder gearresteerd. De dag daarop werd de plaatsvervangend chef bewaking aangehouden. De officier van justi tie, die deze zaak behandelt, is mr. W. D. Meeter, die ook de Osto- fraude voor zijn rekening nam. Het Osto-schandaal begon m december 1964 te rollen. de landarbeidersbonden begrip zullen hebben voor dit sociale probleem. De minister maakte een compliment aan het adres van de NCAB voor het rapport „relatieve gelijkstelling van de agrarische arbeid", waardoor de discussie over de moeilijke positie van de lancf- bouw ten opzichte van het overige be drijfsleven goed op gang is gekomen. De hoogte van de beloning speelt hierbij een belangrijke rol. De heer Biesheuvel ver klaarde m het kabinet wel enige bemoei enis met de landbouwlonen te hebben, omdat de lonen een belangrijke factor zijn voor het totale welzijn van de Ne derlandse landbouw. (Wanneer de land bouw de 2% proeent extra krijgt zal dit dus mede te danken zijn aan de invloed van de bewindsman van landbouw. Red.) Voorts verklaarde minister Biesheuvel dat naar zijn mening de bij- en herscho ling van landarbeiders gefinancierd zou moeten worden uit de sociale fondsen van dé EEG, omdat bet naar zijn mening hier gaat om een structurele zaak. Wordt echter in Brussel een formeel structuur beleid gevoerd in engere zin, dan zal daarnaast nog een afzonderlijk sociaal beleid voor de landbouw nodig zijn om kortsluitingen in het menselijke en maatschappelijke vlak te voorkomen. Waardering sprak de minister uit voor de positieve bijdrage, die de agrarische bedrijfsbond en leveren voor de ontwikke ling van de landarbeidersvoorlichting. Hij geloofde echter, dat de verdere scho ling van de agrarische werknemer nog niet altijd naar waarde wordt geschat De vernieuwde lagere landbouwscholen achtte hij ook voor de agrarische werkne mer een goede voorbereiding op het toe komstig beroep. Tevens noemde hij in dit verband de landbouwpraktijksc'no- len. Minister Biesheuvel vond het een goe de zaak, dat de overheid in de moderne volkshuishouding min of meer diep in grijpt in het economisch en maatschappe lijk leven. De crisis van de dertiger ja ren heeft naar zijn oordeel geleerd, dat de overheid zich niet zonder grote scha de en onnoemelijk veel leed afzijdig kan houden van het economisch en maatschappelijk leven. Anderzijds gaf hij toe, dat de overheid er voor moet waken niet naar een ander uiterste door te slaan. De maatregelen en activiteiten van de overheid ten bate van de werkers in de landbouw zag hij niet als een bijzondere vorm van overheidsingrijpen ten gunste van een bepaalde bevolkingsgroep. Het landbouwbeleid is niet anders dan een onderdeel van het algemene soci aal-economische beleid van de overheid. Het slnit direct aan bij andere overheids maatregelen op sociaal en economisch ter rein. De minister ontkende hiermee dat de landbonw een bedrijfstak is. die al leen nog kunstmatig in het leven gebon den wordt door overheidssubsidies. De benadering van deze bedrijfstak door de overheid is dezelfde als die van andere bedrijfstakken. DEN HAAG Onderzocht wordtin ons land mogelijkheden te scheppen om kinderen tegen mazelen te vaccineren. Voorlopig zal het waarschijnlijk zelfs nog niet tot experimenten met bestaan de sera komen. In andere landen is men daar wel mee bezig, o.a. in Engeland, waar dit op grote schaal gebeurt. Het wachten is op een advies van de gezondheidsraad en dat kan nog wel enige tijd duren. Ook zal nog moeten worden beslist of het serum in eigen land zal worden vervaardigd of moet worden geïmporteerd. De serologische afdeling van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid onderzoekt of het serum tegelijk met andere sera, bij voorbeeld tegen diphterie, kan worden toegediend. Philips meldt, dat de Amerikaanse regering bij Philips Roxane Inc. een order heeft geplaatst voor minimaal anderhalf miljoen doses en maximaal vijf miljoen doses van het mazelense- rum dat door deze maatschappij wordt vervaardigd. Amerika voert een actie om de ziek te geheel te doen verdwijnen. Het se rum werd reeds anderhalf jaar gele den goedgekeurd en vervolgens aan de artsen aangeboden. Orders zijn ook ge- ilaatst door Chili, Uit het Nabije tosten zijn eveneens regeringsorders te verwachten. Mazelen zijn meestal goedaardig en niet gevaarlijk voor gezonde kinderen. In vele ontwikkelde landen wordi ma zelen dan ook niet als een gevaarlijke ziekte beschouwd, hetgeen wel het ge val is in vele andere delen van de wereld. Ofschoon de mortabiliteit niet hoog is (in West-Europa en de V.S. ten hoogste vier sterfgevallen op een mil joen mensen) geeft de ziekte soms wel voorbeschiktheid voor complicaties. De veelbesproken uitslag van de statenverkiezingen van daag alweer een maand oud heeft een groteske doe-het-zelf- rage ontketend', Onder het mot to „Wat Koekoek kankunnen wij ook" hebben tientallen va derlanders de stap van het ac tief naar het passief kiesrecht gewaagd en voor de komende raadsverkiezingen eigengebak ken lijsten gepresenteerd, die soms getuigen van een bizarre fantasie op het gebied van de naamgeving. Pierementspartij, Vinkenpartij, Hervormde Partij van de Arbeid, Partij voor Kunst en Proqressief Denken, Bond van Wereldburgers, Partij voor Openbare zedelijkheid en ga maar door. De Leidse Onder wijsinstellingen hebben kenne lijk geen vooruitziende blik ge had; anders zouden ze al maan den geleden zijn gestart met een nieuwe schriftelijke cursus: „Hoe richt ik een partij op en .''hoe run ik 'm." Dat zou een stevige duit in het laatje heb ben gebracht. De massale fabrikage van splin- tergroepjes bewijst, dat het in Ne derland met de vrijetijdsbesteding nog zo slecht niet is gesteld. Wij behoren niet tot de ach en wee roepende boeteprofeten, die in het verschijnsel een stuk politieke deca dentie zien en sombere-herinnerin gen oproepen aan het jaar 1933, toen voor de Kamerverkiezingen 53 kandidatenlijsten werden inge diend. Zo zwaar móeten we 'r niet aan tillen. Het optreden van aller lei nieuwe partijtjes bij raadsver kiezingen is zo oud als het alge meen kiesrecht. Het wordt in de hand gewerkt door het feit, dat voor deelname aan deze verkiezin gen geen waarborgsom is vereist. Is er een mooiere kans voor onbemid delde amateur-politici om es een keer te proberen dagdromen in wer kelijkheid om te zetten? Meestal lukt het niet, maar och, geld kost het niet Wel kom je es een keer in het nieuws en dat schenkt toch meer bevrediging dan het altijd maar sturen van ingezonden stuk ken naar de krant Er zit in dat uitkomen-met-een-eigen-lijst een flink stuk Spielerei, dat een com pensatie kan zijn voor de grauwe anonimiteit waartoe .verreweg de meeste Nederlanders zijn gedoemd. Toch moeten we het'verschijnsel niet al té veer relativeren» Zeker, niet na de 23e maart Er hébben zich nu immers aanzienlijk meer nieuwe splinterpartijtjes aange diend dan bij vorige raadsverkiezin gen. In Amsterdam steeg het aantal lijsten van elf tot vijftien, in Den Haag van negen tot veertien, in Til burg van vijf tot acht in Utrecht van tien tot dertien enz. Dat be vestigt wat de stembus vier weken geleden al uitwees, nl. dat steeds minder mensen zich thuisvoelen in het traditionele partijpatroon. Er is een algemene behoefte aan vernieu wing. Die uit zich o.m. in onbehol pen, dilettantische en soms lachwek kende pogingen om alternatieven te stellen, maar de conventionele par tijen zouden toch een grote fout maken als ze over het optreden van al die splintergroeperingen, alleen maar de schouders zouden ophalen. Van hén'moeten de alternatieven komen. Als die uitblijven, worden de splinters balken. Kijk maar naar Koekoek. zij akkoord gaan met een belang rijke verhoging van direkte be lastingen, waardoor de toch al zo zware fiscale druk in ons land nog zou toenemen. Wel zijn zij te vin den voor een verdere verschuiving van die druk naar de sfeer van de indirekie belastingen, maar dat nu stuit op socialistische tegenstand, In de door de PvdA voorgestane herverdeling van inkomen en bezit piassen hogere indirekte belastingen die de miljonair en de arbeider in gelijke mate treffen toch al vrij slecht, maar vorig jaar was er geen andere mogelijkheid. Ditmaal zullen de socialisten bet been ech ter wel stijf houden. Spanningen zullen gemakke lijker ontstaan als het kabinet door de regeringspartijen al of niet openlijk onder druk wordt gezet. Mochten KVP,_ PvdA en AR zich in het kabinetsberaad gaan mengen door nadrukkelijk eigen eisen en wensen met be trekking tot de begrotingsfinan ciering naar voren te schuiven, dan zou dat een regelrechte aanslag zijn op de homogeniteit van de regeringsploeg. Dat ge vaar dreigde vorige week een ogenblik toen PvdA-voorzitter Tans onomwonden liet weten, dat zijn partij verhoging van de ver mogensbelasting» de successierech ten en het schenkingsrecht wil als dekking van het dreigende miljardentekort. Spreekbuis van de links-progressieve partijleider was merkwaardig genoeg* het rechts-reactionaire ochtendblad „De Telegraaf'. Er kwam geen démenti, maar ach ter de schermen haastten voor aanstaande socialisten zich om de verklaring van dr. Tans „in het juiste licht te stellen", zoals dat- dan heet. Hij had a titre personnel gesproken, hardop gedacht, niet zon der meer het partijstandpunt weer gegeven enz. Het kwaad was echter aï gesticht. Dr. Tans heeft met zijn uitspraken het kabinetsberaad be moeilijkt en de onderhandelingspo sitie van de socialistische ministers niet bepaald versterkt. Zjn bedoe ling zal wel vooral een electorale zijn geweest: lokaas voor linkse, naar de PSP overhellende socia listen, die van de daken schreeu wen, dat de regering het geld voor de hogere uitgaven moet „halen bij de rijken". Op het Binnenhof zal men overi gens een zucht van verlichting sla ken als de le juni achter de rug is en de aandacht zich weer meer kan gaan richten op de urgente proble men van de praktische politiek- Er is volop werk aan ds winkel, voor al voor het kabinet. Het zit midden in de begrotingsvoorbereiding en zal in de komende maanden moeten beslissen op welke wijze de ho ge (re) uitgaven voor onderwijs, wo ningbouw, verkeer, cultunr, ontwik kelingshulp enz. in 1967 zullen moe ten worden gefinancierd. Hoe zal volgend jaar het begrotingstekort van waarschijnlijk meer dan een miljard worden gedekt? Door ver hoging van indirekte of direkte be lastingen? Door uitstel van de tweede etappe van de grote be lastingverlaging (die mogelijkheid heeft minister Vondeling nog steeds niet helemaal willen uitsluiten)? Of zal de „oplossing" worden ge zocht in een drastische besnoeiing van de uitgaven? Het kabinetsberaad over deze pro blematiek kan spanningen oproe pen. Het is duidelijk, dat de PvdA niet voelt voor een beleid dat de tering naar de nering zet. Het is ook duidelijk, dat KVP en AR geen uitstel van de belastingverlaging zullen accepteren. Evenmin zullen Luidt de „ruk naar links" van Tans een koerswijziging van de PvdA in, een periode van hard soci alistisch spel in het kabinet en daar' buiten om de kiezersgunst terug te winnen? We geloven van niet. Toch deden de uitspraken van de PvdA-voorzitter een ogenblik den ken aan de beruchte rede van, mr. Burger op de „Fakkeldragersdag" van 1958. Uit dépit over het verlies bij de statenverkiezingen van dat jaar schroefde de toenmalige socia listische fractieleider de eisen van zijn partij aan het regeringsbeleid zo hoog op, dat ze uiteindelijk de val van het vierde kabinet-Drees veroorzaakten. De geschiedenis-zal zich in 1966 waarschijnlijk niet her halen, want de PvdA weet heel goed, dat ze nu niet gebaat is hij een ruk naar links. Haar verlies aan de rechtse Boerenpartij is veel groter dan haar verlies aan de linkse PSP. En voorzover PvdA- mensen naar de PSP zijn overge lopen, deden ze dat niet uit onte vredenheid over het sociaal-politie ke en financieei-econoroïsche be leid van Vondeling en Den Uyl, maar uit misnoegen over de hou ding van de PvdA tegenover „het" huwelijk, uit aversie tegen Van Hall en zijn politie, uit antipathie tegen het door de Nederlandse soci alisten gedekte Vietnam-beleid van Johnson. Deze mensen wint men niet terug met de eis tot verhoging van de vermogensbelasting. Daar voor is een andere ruk naar links nodig, een die de PvdA zich nooit kan veroorloven zonder een breuk met het meer gematigde deel van haar aanhang te forceren, om nog maar te zwijgen van de verhouding tot de overige regeringspartijen. In deze situatie is de PvdA gedoemd het midden te houden, wil ze als arbeiderspartij voor intellectuelen niet zowel de arbeiders als de intel lectuelen verliezen. Als lijsttrekker van de Boe renpartij in Bergen op Zoom zal ene heer Biesheuvel (geen familie van minister Barend) fungeren. Dat kan zowel winst als verlies opleveren. Hetzelfde geldt voor drs. P. Provo Kluit, kandidaat op de gecombineerde protestants-christelijke lijst in Leiden. U bereikt ze niet met andere dagbladen ra», w. u «mms», a ui. mm w» sim Kantaran t« VGramhit», UH#a ia DwdrecM „Ik zal niet zeggen, dat ik geen zenuwen heb. Maar er is geen beter begin van de dag dan zwemmen", vertelt minister Bogaers in een in terview met Bibéb (Vrij Nederland van vorige week). „Fietsen ook. Ik heb jaren gefietst van Hilversum naar Utrecht toen ik bij de KAB was. Maar zwemmen heeft vooral een groot relaxend element. Het hoeft maar tien minuten en je bent tot 2, 3 uur in de namiddag doortin- teld. Dan kan er weinig gebeuren wat misloopt. Ik ga er mee door tot september, oktober..." Minister Bogaers heeft het de laatste tijd zo druk, dat het zwem men er soms bij inschiet. Hij be heert nu twee departementen, zijn eigen en ad interim ook dafcjfran de zieke minister Suurboff (verkeer en waterstaat). Over enkele weken verdedigt hij diens begroting in de Eerste Kamer. De gezond heidstoestand van minister Suur boff, die aan een leveraandoenïtig lijdt, is zodanig, dat men met een eventueel aftreden rekening moet houden. I te"

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1