Dit is Theun Koper hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN Kan produktschap pensioenen niet meer financieren? MUziekJ WAT IS LINKS? Turken slachten weer klandestien schapen Prins Bernhard opent de Breukelder Hof Tijde I ns verhoor overleden Toestel regelt regelmatige hartslag Negentien mensen geëlektrocuteerd „Dag van de verpleging* 1 Prijsw innaars puzzel Begrippen Afrekening In Nederland Naief nTl ROTTERDAMIER VRIJDAG 29 APRIL 1966 concert toneel ZWARE LAST P4- 5? *-* Pagina 3 t 1444 ZATERDAG. WiHieliiiiiiakerk. Jan J. v. li Berg speelt werken tan Ilandel, Bach, Green, Zwart en Kee. 20.15 uur. Kerk Simonstraat. Orgelconcert door Dirk Junsz. Zwart. Hij speelt bewerkingen %an vaderlandse liederen en werk van Ne derlandse componisten. 20 uur. MAANDAG. Lauremkerk. Arie J. Key- ler, organist te Mtddelharnis geeft orgeleon eert. 20.15 uur. DONDERD AG. Koninginnekerk. Bevrij dingsconcert door het R.Ph.O. o.l.v. Eduard Flipse. Solisten Anette de la Bije, sopr.; Willieltnine Mattliès, alt; Willy van Hese, tenor; Guus Hoekman, bas; Piet van den Kerkhoff, orgel; Toonkunst- en Rott. Con- terv atoriuntke or. Werken van Handel en van Van Beethoven (9e symphonic), 20.15 uur. üversehie. Hervormde kerk. Dorpstraat. Bevrijdingsconcert. R" Stolk, orgel; mevr Klijnsmit-den Besten; Overvclues Oecume nisch koor Arti et Cantate; St. Gregoriuv kinderkoor, Seine's mannenkoor en de «mi» riekveren. „Oranje". Werken van Yerdi, Srhubert, Hajdn, Handel, Elgar, Dollee en Bagley. 20.15 bur. ZATERDAG 7 mei. Petrakerk te Lombar- dijen. Orgelconcert door Ab O" twens ni tn.v. Gerrit Schotman, trompet. 20 uur. Oude kerk Aelbrechtvkolk. Rotterdams Barok En«emble, kamerkoor en orkest, dir. Lkar Aribo. Solist: Frans Vreugdenhil, trompet. Werken van Barh, Aivaidi, Buttle- hude en Groupner. 20 uur. ZATERDAG. Rott Srhotiwburg. Nieuw Rotterdams Toneel met reprise van „Am- phitrvon", blij'spel van Molière. Regie: Ton Luti. 20 uur. MAANDAG. Rott.» Schouwburg. Haagsche Cometbe. Reprise van „Cactusbloem", blijspel in twee bedrijs en van Barillet en Grédy. A'ert Remco Campert Regie: Paul Steenbergen. 20.15 uur. DINSDAG. Rott. Schouwburg. Toneel groep „Centrum" met de première van „Trhin Tchin" van Francois Billetdouv in een sert. van Hans Rnduin. Regie: Walter Kous. Medew. Elisabeth Andersen, Peter Oosthoek, Hidde Maas. 20 15 uur. DONDERDAG. Rott Schouwburg. To neelgroep Theater met de première van „De heilige Johanna van de slachthuizen", van Bertolt Brerht Regie: Hans Croi-et Vert. Karei Muller. Mta Goossen en Hans Tiemejer tn de hoofdrollen, en 26 mede werker». 20.15 uur. VRIJDAG. Rott Schouwburg. Nieuw Ron. Toneel met een reprise van „Brouart herstelt de orde", tragi-comedie van Claude Avelme. Regie: Pint Dikkers. 20.15 u. ZATERDAG. 7 mei, Rott Schouwburg Nieuw Rott Toneel met een reprise van Arsenicum en oude kant" van Joseph Kea- srlring. Regie: Jan Teulings. 20.15 uur. Zon dag: idem. DEN HAAG Tijdens een getuigen verhoor voor de rechter-commissaris btj de Haagse rechtbank mr. C. Stolk m een procedure tot scheiding van ta fel en bed is een der getuigen, de 54-jarige Haagse timmerman S. plotse ling overleden. Gedurende zijn ver hoor gleed de man van zijn stoel en overleed ten gevolge van hartverlam ming. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 23 april zijn; J. W. van Ast, Stoofstraat 46, te Poortvliet 5,-: A. C. Groenertberg, e Genestetstraat 50 te Dordrecht 2,50 en W. G. van Dongen. Fred. Hendnkstr. 13 te Maassluis j 2,50. De „amfierot", een vinding van de machmefabrikant J. J. Bak ker uit Hulst, wordt nu- door hef laboratorium voor grond mechanica in de schorren en slikken langs de Westerschelde gebruikt voor grondboringen. De „amfterol" beweegt zich evengoed door het water en drassige gebieden als op harde grond. De boringen worden ver richt b'j het Zeeuwsvlaamse dorpje Paal voor de aanleg tan een nteuuje dijk langs de W esterschelde. Als de geweldige loopkraan voorbijgereden is zegt hij in de microfoon: „Ik moet no i meteen die Rudolfen hebben, de Marietjes komen straks wel". En daar gaan de Rudolfen al: het is een trein met gietvormen die op tijd onder de schenktuit van de staalgietpan moet staan. Koper (37) is baas gietvormenhai. Als hij de Kareis, Marietjes en Otto's niet tijdig dirigeert, stokt de produktïe. De vroegere ijswerker in een koelhuis houdt nu het giettempo van vloeibaar staal op peil. Waarom, meneer Koper? „'t Zit eigenlijk in 2 P V' zegt Koper: „Perspectief en Promotie. Kijk: d'r zit groei en voor uitgang in dit bedrijf. Het personeel wordt in die vooruitgang meegenomen. En behalve dit perspectief zijn er de promotiekansen. Die zitten bij Hoogovens in je prestaties en niet zozeer in je leeftijd. En ikzelf heb ondervonden, dat men wéét wat je presteert. Zo ben ik bijvoorbeeld op initiatief van de leiding baas vormenhal geworden. Ik vind het een veilig gevoel dat ik als werknémer nooit een werknümmer ben geweest. Negen jaar zit ik nu bij Hoogovens en ik heb nooit spijt gehad dat ik ben overgestapt. Ik heb nog een hele tijd toekomst voor de boeg!" Met z'n machtige armen omhelst de loopkraan een Marïetje. Ze zwaait door de lucht tot ze met een bons op de trein belandt. Theun Koper, baas vomienhal, is Marietje alweer vergeten. Hij moet lege Kareis hebben. Voor het staal waar hij z'n toekomst op bouwt! NEW YORK Ongeveer 10.000 Amerikanen zyn toegerust met eer> m hun lichaam ingebracht toestel, dat op een battery werkt ter regeling van hun hartslag. Eht heeft een woordvoerder van het Amerikaanse genootschap voor hartpatiënten mee gedeeld. „General Electric" heeft be kendgemaakt, dat het toestel thans in massaproduküe is en. doo-r iedere hartpatiënt gebruikt kan worden. Het toestel heet „pacemaker". Het stimuleert door elektrische impulsen de hartspieren. ïïA A VNs&mzi V-N*»* «3-O* A (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Produkt schap voor Groenten en Fruit heeft gistermiddag een voorstel om de pensioengrondslagen voor het personeel aan te passen aan de salarisontwikkeling van de laatste drie jaar, aangehouden omdat een deel van het bestuur zich afvroeg of de financiële po sitie van het produktschap op deze wijze niet in gevaar wordt gebracht. Na een langdurig debat werd beslo ten het voorstel terug te verwijzen naar het dagelijks bestuur, dat zich nog eens op de pensioenprobiematiek in samenhang met de financiële posi tie van het produktschap zal bezinnen. Over enige maanden zal de kwestie dan opnieuw ter sprake worden ge bracht. De voorzitter van bet Produktschap voor Groenten en Fruit, de heer D. J. AjM. van Arcken, deelde mee dat de güvenste verbetering van de pensioen grondslagen dit jaar naar schatting 310.000 zou kosten en het volgend jaar nog eens ƒ223.000, samen dus ruim een half miljoen gulden. Daarbij komt, dat de loonkostenstijging dit jaar ca. 100.000 zal bedragen. Van de zijde der exporteurs en van de groothandel werd de mogelijkheid van aanpassing der pensioengrondsla gen vrij sterk m twijfel getrokken. Dit jaar zou daardoor wellicht nog geen (groot) kastekort ontstaan, maar volgend jaar? De heer M. Prins (Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen» verbond aan deze vraag de op merking dat de financiering van de pensioenen wel eens tot een verhoging van de heffingen zou kunnen leiden. Hij stelde daarom voor dit vraagstuk terug te verwijzen naar het dagelijks bestuur met de opdracht eens een fi- nancieringsschema voor de komende vijf jaar op te stellen. Zo geschiedde. De voorzitter wees er tijdens de discussie op. dat de eventuele dreigen de moeilijkheden bij de financiering der pensioenen mede worden veroor zaakt dooi- het feit dat het pro duktschap door de Sociaal-Economi- sche Raad met in de gelegenheid wordt gesteld \oor dei gelijke doelein den te reserveren Was 1st heute links?" Onder deze titel verscheen in 1963 in de Bondsrepubliek een bundel essays, waarin dertien Duitse auteurs uiteenzetten wat naar hun mening vandaag aan de dag onder het begrip „links" in de politiek moet worden ver staan. Als motto kreeg het boekje een gezegde van ene meneer Alain mee: .„4 is iemand mij vraagt of de onderscheiding in rechtse en linkse partijen, in rechtse en linkse mensen nog wel zin heeft, is altijd mi],, eer ste reactie: degene die zoiets vraagt, is beslist niet iemand van links." De heer Alam heeft gelijk. Wie pretendeert „links" te zijn. zal nooit het verschil met rechts discu tabel stellen. Omgekeerd hebben de mensen van „rechts", in de zin van conservatief, er alle belang bij om het onderscheid met „links" (is prq- gressief) waar mogelijk of> de hel ling te brengen. Want wie wordt graag voor conservatief uitge maakt? Wie noemt zichzelf bewust „rechts?" Misschien nog alleen die „rechtse" mensen voor wie rechts niet conservatief, maar confessio neel is en links niet progressief maar vrijzinnig. Dat is de oude in deling, die zo'n kleine honderd jaar de Nederlandse politiek heeft be heerst. In de praktische politiek functioneert ze al lang niet meer, maar wel spookt ze nog rond in de denkwereld van o.a. die anti-revolu- tiongiren, die schrokken, toen dr. Berghuis zijn partij „van huisuit sociaal-links" noemde. Links-zijn. houdt een duidelijker presentie in dan rechts-zijn. Maar wat is links? En wat is links van daag? Op die vraag hebben genoem de dertien Duitse auteurs dertien verschillende antwoorden gegeven. Tezamen leveren die wel zo onge veer een totaalbeeld op, dat de wer kelijkheid benadert, maar een haarscherpe definitie valt er niet uit te distilleren. Dat was te voor zien. Iedereen weet wel zo onge veer wat met „links" en „rechts" wordt bedoeld, voelt het althans aan, maar faalt als het op een juiste omschrijving aankomt. Dat komt omdat de woorden geen seherp-afgebakende begrippen dek ken. „Links" en „rechts" hebben een zeer heterogene, vloeiende be gripsinhoud:* historisch zwaar be last, maar tegelijk ontvankelijk voor ultramoderne interpretaties. Het zijn collectezakjes, waar ieder een z'n duit in kan doen. Eigenlijk zijn het geen woorden, maar strijd kreten: driekwart gevoelswaarde. K De Panjse haut-cotffeur Jean Louis Davmd zag een van zijn kapsels voor voorjaar en zomer tri roman tische stijl met doorgewerkt flu welen lint en twee pijpekrullen. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermiddag in een pension voor Turkse arbeiders aan de Middellaan in Utrecht drie levende schapen aange troffen, De politie was in het pension gaan kijken omddt zy vermoedde dat or klandestien werd geslacht. In vuilnisbakken vonden ambtenaren van de afdeling bijzondere wetten en een keurmeester van het openbaar slachthuis ook delen van geslachte schapen, zonder het voorgeschreven stempel. Omdat or kennelijk sprake was van klandestiene slachtingen nam de politie een Turk, die toevallig thuis was, mee naar het bureau. De man, die later weer is vrijgelaten, gaf toe dat er m het pension schapen zijn geslacht. Volgens hem was het vlees alleen bestemd voor de tien Turkse pensiongasten en niet voor de verkoop. Het is in stryd met de godsdienstige voorschriften van de Turken „onrein" vlees uit een gewone slagerij te eten. SAO PAULO Negentien suiketuet- snuders zijn gisteren op een suikerplanta ge m de buurt van Sao Paulo om het leven gekomen toen etn hoogspanningskabel brak en op de vrachtwagen terechtkwam waarin ongeveer 40 mensen zaten Negen tien arbeiders sprongen uit de auto en werden geelektroeuteerd toen zij de grond hadden bereikt Zestien anderen werden ernstig gewond De resterende arbeiders kwamen bijtijds tot het besef dat het le vensgevaarlijk was uit de wagen te sprm gen. (Van een onzer verslaggevers! heidszorg m het hrie land worden voor- KOTTEKDAM Op 12 mei zal Prins j bereidingen voor 12 mei getroffen Zo Bernhard in zijn hoedanigheid van Land- heeft het Prot Chr Psychiatrisch Zieken- eommandeur der Johaniterorde in Benne- huis „Bloemendaai" te Loosdumen aan kom de „Breukelder Kof" openen. Dit iside directies van zes ziekenhuizen in Den een open inrichting voor 150 psychisch I Haag gevraagd op deze dag twintig ver- gestoorde bejaarden, behorend bij het I pleegsters van elk ziekenhuis te laten Protestants Christelijk Slreekzieken- deelnemen am een psychiatrische dag in huis. j Bloemendaai" Het St Jons-Gasthuis te De opening gebeuit in het teken van Delft zal op de avond van 12 mei een de dag van de vet pleging die dit jaar voor de derde keer wordt gehouden en dit maal gewijd is aan de B-verpleging (psychiatrische verpleging) De landelijke bijeenkomst zelf is dit maal in Rotterdam De dag begint met een bezoek aan het Deltaziekenhuis te Poortugaal, terwijl 's middags om 2 uur een bijeenkomst wordt gehouden in de Rotterdamse Schouwburg, waar de hoofd- mspecteui van de geneeskundige inspec tie voor de geestelijke volksgezondheid, J B. M Veraart een toespraak zal hou den De directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr. R J H Kruismga, houdt eer inleiding Na afloop is er een ontvangst m het stadhuis door burge- meestei en wethouders In ziekeninrïchtmgen en door organisa ties op het tenein van de gezond- tentoonstelling openen tijdens een bijeen komst voor personeel en genodigden De tentoonstelling is gewyd aan de psychia trische verpleging Stukken uit het ar chief zullen worden getoond tot uit 1400 en een aantal voorwerpen, zals die in vroeger eeuwen werden gebruikt zoals een dekselbed een dvvangstoel, boeien, bytmasker en dwangbuizen. In Vlaardingen wordt op 10. 11 en 12 mei in „De Visbank" een fototen toonstelling gehouden, mpt medewerking van de directies van de ziekenhuizen te Vlaardingen en Schiedam Het fotomate riaal heeft betrekking op de ziekenver pleging. er wordt uitleg gegeven door verpleegsters en ziekenverzorgsters. Ook in Suriname en Curacao wordt „de dag van de verpleging" met veel allure ge vierd. een kwart betekenis. En dat beet je betekenis verandert dan nog zo niet met het jaar, dan toch met het decennium. Niettemin wordt nog steeds ge poogd het begrippenpaar in objec tieve, wetenschappelijk verant woorde definities te vatten. De (zeer linkse) prof. dr. Fr. De Jong Edz. deed dat een paar jaar geleden als volgt. Links: ongelovig, huma nistisch, rationalistisch, vooruitstre vend. Rechts: gelovig, christelijk, dogmatisch, conservatief. Ietwat uit voeriger en intelligenter is de opstelling van de Engelse psychia ter J. A. C. Brown in zijn „Techni ques of Persuasion". Rechts: trouw aan een enkele vaderfiguur of lei der, verdedigt het gezin, voorstan der van discipline m.b.t. opvoeding, strafrecht enz., antifeministisch, voorstander van seksuele terughou ding, patriottisch, verdedigt klasse- verschillen, verdedigt conventies en tradities, verdedigt religie, ver dedigt privébezit, bevooroordeeld. Links: trouw aan de groep, wan trouwt het gezin, legt nadruk op vrijheid, feministisch, bepleit seksu ele vrijheid, kosmopolitisch, neigt naar „klasseloze" maatschappij, staat kritisch tegenover conventies en tradities, antireligieus, socia listisch, onbevooroordeeld, Wil men andere, soortgelijke, maar anonieme omschrijvingen, hier zijn ze. Rechts: pro koning, kerk en kapitaal. Links: optimisme, vertrouwen in de wetenschap en de rede, vrijheidsliefde, geloof in ge lijkheid, meeleven met verdrukten, anti-rarisme, pacifisme, anti-clerica- lisme, vijandigheid ten opzichte van overheid en gezag. Rechts: het tegenovergestelde. Al die „defini ties" bevatten, voorzover ze globale karakteristieken bedoelen te zijn, de bekende „kernen van waarheid". Het zijn echter halve waarheden, die de neiging hebben tot hele leu gens uit te groeien waar ze suggere ren, dat bepaalde, aan „links" of „rechts" toegeschreven eigen schappen het exclusieve monopolie zijn van „links" of „rechts". Ze ker is, dat menig lid van onze eigen, zich „links" noemende PvdA na kennisneming van de typologie van De Jong en Brown naar het hoofd zal grijpen en de keuze tus sen de linkse en de rechtse kolom met beslistheid van de hand zal wijzen. De lust tot simplistische etiket- jesplakkerij a la prof. De Jong zal iedereen vergaan die het boek „De linkse traditie m Europa" van Da vid Caute leest (pasverschenen, in pocketvorm uitgegeven vertaling van „The left in Europe since 1789"). Caute geeft daarin een fasci nerend historisch overzicht van het begrip „links" en rekent grondig af met een aantal mythen, die zich rond de tegenstelling links-rechts hebben gegroepeerd. De volstrekte onvolledigheid van de gangbare zwo.rt-wit definities aantonend, toetst hij het links-zijn van linkse partijen, groepen en personen aan de praktijk en komt dan tot verras sende conclusies. We noemen een enkel voorbeeld. Anti-racisme is altijd als een sjib bolet van „links" geweest. Maar Caute wijst erop. dat toen het En gelse Gallup-instituut in 1959 een opinie-onderzoek instelde over de macht van de joden in het alge meen, 38 pet van de ondervraagde Labour-aanhangers ten antwoord gaf dat de joden meer macht had den dan hun toekwam, terwij] slechts 30 pet. van de conservatie ven en 27 pet. van de liberalen de ze mening was toegedaan. In 1948 ging er een geduchte golf van an- ti-semitisme door de Franse com munistische partij nadat Jules Moch, de joodse, socialistische mi nister van binnenlandse zaken, strenge maatregelen had genomen tegen stakers. Tijdens de Algerijn se oorlog moesten de communisti sche leiders toegeven dat een groot deel van hun aanhang een voor oordeel had tegen mohammedanen, ook als ze in Frankrijk woonden. Daarmee wil vanzelfsprekend niet gezegd zijn, dat „links" ra cistisch is. Maar wel nonen de door Caute genoemde fei ten (ook in ander verband) tot de conclusie, dat de theoretische scheidslijnen tussen links en rechts in de praktijk veelal dwars door de linkse en rechtse partijen heen lo pen. Dat geldt ook voor het meege voel met de misdeelden en verdruk ten. Geen typisch kenmerk van „links" alléén, zegt Caute, en hij wijst erop, dat Engelse conservatie ven als Shaftesbury, Oastter en Sad ler nauwelijks minder verontwaar digd waren dan Engels over de toestand waarin de Britse arbei dersklasse zich in de periode van de snelle industrialisering bevond. En op hetzelfde moment dat hij de socialistische partij verbood, was de rechtse Bismarck bezig als eer ste een primitieve vorm van socia le verzorgingsstaat m te voeren. Toch houdt Horst Kruger tn „Was ist heute links?" vol, dat bi] uitstek „de linkse aan de kant van de zwakkerende onbemiddelden en de tn de hoek qedrvkten staat. Maar tn Nederland is het de ul tra-rechtse Boerenpartij, die pal zeqt te staan voor (bepaalde groe pen) zwakken, verdrukten en misdeelden. Hetzelfde kan gezegd worden van het overwegend rechtse deel der natie, dat zich het lot der Ambonezen heeft aangetrok ken, Is „links" overwegend „ongelo vig" en „anti-religieus", zoals De Jong en Brouwn beweren? In Ne derland zeker niet. Aan de wieg van de meest (echt) linkse vader landse partij, de PSP, stonden rechtzinnige protestanten. Tot hen behoort de PSP-fractieleider in. de Tweede Kamer Lankhorst. Daaren tegen plegen bepaalde liberale krin gen, die volgens het boekje „rechts" staan, van hun anti-reli gieuze, zo men wil: anti-clericale, gezindheid geen geheem te ma ken. 1 Zo kunnen we doorgaan. Nie mand zal wilen beweren, dat de tegenstelling links-rechts geen reële betekenis meer heeft. Wie er echter een soort dogma van gaat maken, botst tegen de werkelijk heid aan. Die gebruikt geen begrip pen, maar wordt door hen gebruikt, In een samenleving als de onze, waar de oude maatschappelijke en geestelijke scheidslijnen aan het vervagen zijn, reduceren „links" en „rechts" in de onderlinge verhou ding tussen de grote levensbeschou welijke bevolkingsgroepen steeds meer tot geesteshoudingen ad hoe: belangwekkender voor de psycho loog en de socioloog dan voor de politicus en de politieke theoreti-' cus. Vandaar dan ook dat we geen kruimeltje brood zien in de poging van het Rotterdamse gemeente raadslid dr. S. W. Couwenberg (katb. v.) om het begrip links een „nieuwe inhoud" te geven. Zoals bekend staat dr. Couwen berg als oprichter van het „Demo cratisch Centrum in Nederland" een vernieuwing van het Neder-' landse partijpatroon voor. In twee Parool-artikelen heeft hij deze week zijn taakstelling toegelicht. De bedoeling is te komen tot een twee- (eventueel drie-) partijensys teem met een partij links en een. partij rechts van het centrum. Dr-* Couwenberg zelf is voor de cen trum-linkse dub. Maar hij hanteert het begrip links niet in de „verou derde te eenzijdig economisch geo riënteerde" betekenis. Onder- „links" in zijn conceptie moet o.m. worden verstaan: „Een dynamisch vooruitziende vredespolitiek, een nieuwe, aan de maatschappelijke ontwikkeling aangepaste vormge ving van de democratie, een verde re uitbouw van de democratie als bestuursprincipe op andere terrei- nen, het streven naar systematische burgerschapsvorming als noodzake lijke voorwaarde voor een werke lijke democratisering van onze sa menleving, enz. enz....Dat alles be hoort ..evenzeer tot een moderne begripsbepaling van „links" als een verdere uitbouw van een sociaal-ge richte economische politiek". „De combinatie met het begrip centrum impb'ceert mn..dat gekozen wordt voor een geleidelijke verwezenlij king van de nieuwe ideeën...." Dr. Couwenberg gelooft, dat te genover deze centrum-linkse partij zich „rechts van het centrum van zelf een meer conservatieve concen tratie zal vormen van mensen, die meer behoudend een afwachtend dan dynamisch zijn ingesteld en derhalve meer geneigd zijn de maatschaopelijke ontwikkeling te volgen dan er op creatieve wijze leiding aan te geven." Wij vinden dit. eerlijk gë2egcf, een nogal naïeve filosofie. De door dr. Couwenberg geconstrueerde te genstellingen tussen centrum-links en centrum-rechts ziin minstens zo - vaag. zoniet vager, dan de vaagste scheidslijnen tussen de traditionele partijen in het bestaande patroon. Zelfs de tegenstelling vooruitstre- vend-behoudend, waarop toch het geheel steunt, komt niet uit de verf. Wie behoudend is. kan nog wel voor een „dynamische vooruit ziende vredespolitiek" zijn en zal ook geen bezwaar hebben tegen „het streven naar systematische burgerschaosvormrag". Misschien zal hem de „verdere uitbouw van een sociaal-gerichte economische politiek" wat zwaarder op de maag li°ïen. maar met een beetje goede wil valt ook daar wel overheen te stappen. Met andere woorden: ook de conservatieven, de „rechtsen" van nu. zullen niet aarzelen bij Dnuwenhere's centrum-linkse par- tri* aan te kioopen als het zover is. B'iift over een marginaal groenie oohHek deb'rien. die b.v. tegen een ..verdere uitbouw van de democra tie ais bestuurs-principe op andere terreinen" zijn. en die de rol van corrigerende onnositie moeten spe len tegenover de enorme kolos van e°n centrum-linkse (regerings)par- tii Het middel van dr Couwenberg liikt ons er<*er dan de kwaal waar aan b»t hn'diyp partïinatroon lïïdt. tn 7»in nieuwe interpretatie van b»t herrit» „links" betekent de doodsteek voor het beerin. Pat is niet erg. De keuze van de kiezer wn morgen zal reen keuze tuss»n „links" en „rechts" meer ziin. alle kunstmatige pogingen om deze te- renste!lïn°> nïenw leven in te bla zen ten snijt. Wel zal een duide- lüVe keuze mogelijk moeten ziin. liefst tussen zaken, desnoods tussen personen, maar een kenze. In de eoncentle-Conwenberg is zo'n keu- zemogeli Ikheid niet voorhanden. N'emand maakt een zieke beter door hem een andere (in dit geval zelfs krappere) pyjama aan te trekken. krant van formaat

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 3