van zeer m E Gidsen was niet meer mogelijk 1 Quick Dispatch-terrein naar Ned. Transport Bureau Herverkaveling aan Waalhaven Geen bananen meer lossen bij Q.D. Politie smoort tweede Rotterdamse Kom het 'onzichtbare' zien I Fikkie op kreeg zijn oren ANDRÉ VOOCxInv. VREDESTEIN f Binnenschip tijdens onweer gezonken i p rabbi Zonder wapens ruim twintig arrestanten OEKLERKxZN Lang niet allen met lang haar ill Lei op hei André Voogt's consumenten advies! André Voogt's consumenten KRITISCH BEKKEN Jonge rabauwen Vredesfein-spoor m, Esperanto Comité F m Tas van meisje ontrukt Gevangenis nE ROTTERDAMMER Pagina 3 MAANDAG 23 MEI 1966 si Voorkom lange wacht tijden in het a.s.stook- seizoen. Laat nu (in de rustige,tijd) Uw leiding léggen voor de aard gasverwarming van straks !i vnnrrippll Kies en koop nu reeds Uw haard. Keuze uit de vol gende topmerken, o.a. Jaarsona, Boca! enDru erkend installatiebedrijf O OTTERDAMBehalve een onprettige happening in de nacht van. zaterdag op zondag beleefde Rotterdam zondag ochtend en zaterdagmiddag hap penings van heel wat plezieriger aard. Daarvan was De Doelen het middelpunt. Zaterdagmiddag had De Doelen zijn deuren opengezet voor de Rotterdamse burgerij. Die mocht het nieuwe concert- en congresgebouw komen bekijken en van die gelegenheid hebben duizenden en nogmaals duizenden gebruik gemaakt. Zondagmorgen hield de hervormde predikant ds. G. Julius daar de sluitings- dienst van het seizoen van de jon- gerendiensten. Normaal worden deze jeugddiensten in de Paulus^ kerk gehouden. Nu was zelfs de grote zaal van De Doelen te klein. tevreden zijn (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan de Waal haven N.Z. (Sluisjesdij'k) zal over enkele weken de tweede grote her- gerealiseerd. N.V. Stevedore verkaveling in de haven worden Corap. Quick Dispatch gaat daar namelijk een terrein verlaten in verband met de opening van een nieuw complex aan de Eem haven. Het stuk terrein aan de Waalha ven komt daarna in gebruik bij het N.V. Nederlands Transport Bureau,' die aan dezelfde pier reeds zit. WAALHAVEN RIJNHAVEN Sfeer is onzichtbaar.» U kunt sfeernietzien; u voelt, beleeft,' ondergaat sfeer. De Klerk nodigt u uit de Intieme sfeer, degezelligheid.de rust en het plezier van Luxaflex te komen 'zien', te komen beleven. De Klerk koos voor Luxaflex, het merk met wereldnaam. En Luxaflex koos De Klerk om de 1001 mogelijkheden van zijn aluminium jaloezieën te de- monstrëren.Eéndemonstratie voor alle Rotterdammers die hun huis willen stofferen en meubileren met sfeer en inti miteit, voor alle Rotterdam mers dié weten dat sfeer even onzichtbaar als onmisbaar is. "YW: ÜH Sip 0MUMM wu lUBWMOMirjMRac^ óp aanvraag vrijblijvend prijsopgave. Betaling desgewenst pas in het a.s. stookseizoenII De. zaak waar U zeker slaagt! MEENT 19-21 TEL.136817 DINTELOÓRD Tijdens een. on- weersbui is zondagmiddag .voor de 'haven van Dintelsas in het Volkerak het 804 ion metende motorschip Drako gezonken. Het schip was geladen met mijnsteeh. Schipper K. van Look uit Rotterdam, zijn "vrouw en kind alsmede een knecht konden zich met' een roeiboot in veiug- heid stellen. ÏN Rotterdam zal voortaan metuiterste gestrengheid tegen provö-rellen worden opgetreden; Mocht er in de toekomst wor den geslagen, mochten er gewonden vallen, dan zullen dat géén politie-cxcesaen zijn, maar dan is dat door de provo's zélf uit gelokt. Dat meende mr. S. J. van der Hoe ven, officier van justitie en hoofd van het parket. Als dat allemaal gebeurt.... zijn de provo's in Rotterdam precies waar zij willen wezen. Want htm enige doel is immers een sappige vechtpartij, een ferme rel in en om liet politiebureau, die weerklank krijgt in de gemeenteraad, in de Kamer. Uiterste gestrengheid, zware 6traffen, 6nel recht, vanzelfsprekend. Aan herrieschoppers heeft Rotterdam nocit behoefte gehad, zeker niet als het herrieschop- pen geen enkel ander' doel heeft dan de herrie zelf. Maar slaan, gewapend, optre den, gewonden, neen, dat speelt de dames en he ren provo's te veel in de kaart. De grote kracht van de Rotterdamse politie ligt im mers in het ongewapend optreden en het „geruisloos" arresteren van een ferm aantal „liappeners", waarbij dan voorat de aan stokers en leiders op het matje komen. -Edelachtbare heer Van der Hoeven, Iaat de Rotterdamse politie gewoon .doorgaan dp" de "weg, die zü tot nu toe altijd heeft gevolgdbeheerst; ongewapend ëh bijzonder doelmatig. Aan u de taak, eisen te stellen tegenóver de réchter en - aan de kanton rechter de taak, de provo-nozem-rellen- raddraaiers ter heropvoeding en bekoeling geruime tijd .op te bergen en aan slóten graven of ander opvoedende, arbeid te zetten. Ten slotte nog een belangrijke factor: als het inderdaad zo is, dat de provo voort komt uit het onbehagen van de jeugd tegenover de samenleving die wij, volwas senen. aan deze jeugd nalaten, is het dan niét de hoogste tijd. dal wij die nalaten- schap eens inventariseren? Dat ouders, opi voeders, jeugdleiders en anderen uiet (le provo's an serieux gaan nemen, maar wel zichzelf, eens gaan afvragenof zy de jeugd "voldoende basis meegaven om zelf Provocaties af te kunnen wijzen? Het centrum van Rotterdam deed zater dagmiddag; wel wat denken aan een bospad met stromen mieren.Want reeds lang voor de openingsuren trokken de mensen rijen dik op. De politie moest die rijen zich netjes laten opstellen en in groepen van ongeveer vijftig mensen werden de belangstellenden in het inwen dige van De Doelen toegelaten. Een route was afgezet met kettingen, zodanig dat de belangstellenden zoveel mogelijk konden zien. Hoeveel mensen er door die route zijn geschuifeld is niet na te gaan. De directie van De Doelen begon met een telling maar dat bleek al spoedig een hopeloze zaak. Ten slotte liepen de schattingen uiteen van vijftigduizend tot honderdduizend bezoekers. Ook het organiseren van „gidsen- dienst" en geven van uitleg was in deze menigte een hopeloze taak. Wie wilde kon portiers en suppoosten wat vragen en deze mensen, zeer onder de. indruk van deze enorme toeloop, dedén hun best. zoveel mogelijk te vertellen. Opvallend was, dat -de menigte vooral ,bestond uit ouderen. Wel waren ér jon gens en meisjes met hun ouders meegeko men, maar jongere kunstenaars en ande re jeugdigen met artistieke belangstel ling, zoals leerlingen van de kunstacade mie. waren er weinig. "Wel was er een groot aantal amateurfotografen in ac tie. MENINGEN De mening van de bezoekrs? Over het algemeen vond men De Doelen groot en indrukwekkend. Velen vonden het ge bouw van buiten erg aantrekkelijk, ge heel passend in de stijl van de nieuwe binnenstad. >,De hele stad is recht en strak. Dat hoort nu-zo. Dan kun je er geen gebouw in hebben, dat niet even recht en strak is als de rest. Het zou immers detoneren als het anders was. Maar mijn mening is natuurlijk niet bepalend als gemiddelde. Ik ben nu eenmaal gek op het hele mo derne, op beatmnziek en gladde, rechte lijnen", aldus een meisje van een jaar of twintig met een keudig gekapt hoofdje en met een even keurig grijs mantelpak' je. Een oudere heer zag het allemaal van de materialistische kant: „Moet je zien, al dat marmer. Dat hebben jij en ik en de andere Rotterdammers nu allemaal moeten betalen!" Een oudere dame leek het een bijzon dere belevenis in De Doelen eèn concert bij te wonen. De hele entourage werkt mee, daarvan een feest te maken", ^ij nam zich. voor, er zo veel mogelijk heen te gaan. Maar ér waren ook ouderen, die De Doelen te modern en te "„gedurfd" von den. Wat men onder dat „gedurfd" verstond, kwam echter niet tot uiting. DOELEN Wel gevoelden deze lieden meer voor een wat conventioneler inrichting. Daar entegen had iemand anders scherpe kri tiek op de kristallen lichtkronen. Hij vend ze te „burgerlijk" in deze overigens zo indrukwekkende ruimte. ,Kijk", zei hij, „De ruimte hier heeft wat te zeggen. Dat wordt nog on derstreept door de prachtige kleuren. Daarin passen die lichtkronen niet. Die zijn wel'groot en kostbaar maar zij zijn daarbij te burgerlijk-benepen en van te weinig artistieke waarde om in dat grootse gebeuren mee te spreken." Maar de in de trapleuningen opgenomen ver lichting zag hij als een artistieke vondst. Zondagmorgen stonden al vroeg be langstellenden in de rij voor de kerk dienst, de eerste in dit gebouw. Voor 11 uur moesten de dueren al worden geslo ten. Naarschatting stonden toen nog een vijf- a zeshonderd mensen buiten. „Dit is hartverwarmend", zei directeur P. F. Ver bist, „maar zoveel plaats hebben we niet". Aan het publiek was te zien dat het element der nieuwsgierigheid een grote rol speelde. Dat de belangstelling zo groot was had kennelijk ook als oorzaak niet meer in konden. Die probeerden het dus zondagmorgen en met succes. Van daar ook dat het publiek lang niet alleen uit jeugd bestond. Ds. Julius sprak de menigte aan met „jongelui en ouderen". Over de op komst zei hij „Nu weet ik het ook niet meer". De duizenden hebben enthousi ast de moderne, vlotte liederen meege zongen. Combo en koor brachten het er (ondanks de korte tijd van voorbe reiding men kon pas om 9 uur gaan repeteren) uitstekend vanaf. Het ge heel droeg een feestelijk karakter. Goe de aandacht was er ook door de toespraak van ds. Juiius. Hij had als kernthema de zoekende mens, die aan de enezijde het grote nihilisme ziet en aan de andere de zaak verstarde vor men van godsdienst. Voorop staat ech ter dat God zijn hand naar de mens heeft uitgestrekt, redding biedt in de opgevaren Jezus. Al het andere is dan minder belangrijk. Hiermee was de reeks de jongeren- diensten besloten. In september worden zij voortgezet, dan weer in de Pau- luskerk. Het ziet er niet naar uit dat.de organisatoren spoedig weer de Doelen- zaai kunnen huren. De prijs is namelijk zeer hoog... Van de gelegenheid na afloop nog wat te Ibijven maakten vele gebruik. Het werd dus een soort tweede bezichti ging. Maar dat was nu weer niet de bedoeling van de Doëlendirectie... ROTTERDAM Zaterdagnacht zijn in Hoek van Holland aangehouden G. V., zestien jaar, J. G. v. H., eveneens zestien jaar, en L A B., vijftien jaar, allen uit 's-Gravemzande. Het veelbelevende jeug dige drietal had een caféhouder in Hoek van Holland na een woordenwisseling met stenen bekogeld. De man was aan zijn neus gewond en zijn bril was ver nield. VREDESTEIN radicle psrtonacwagenband snel sportief betrouwbaar ROTTERDAM Het Rotterdams Espe- ran to Comité,het overkoepelende Or gaan van alle Maasstedelijke verenigin gen die zich met deze taal bezighouden, heeft'zaterdag in'„De. Boemerang" een geslaagde avond gehouden ter afsluiting van het seizoen. Een groep kinderen uit Viaardingen, bracht, uiteraard in het es peranto, muziek, schetjes en zang. Oude ren voerden voor de goed bezette zaal het toneelstuk Mia Suistp (Mijn Schoen maker) op. Verder had het bestuur een verrassing in petto. De bekende esperantist de heer Weber, was met zijn sprekende pop uit Middelburg gekomen. Het was verwon derlijk hoe goed deze pop het esperanto al onder de knie heeft. De voorzitster van het'R.E.C., mejuf frouw N. H. Vermaas herdacht in haar openingswoord de vorige week overleden esperantist de heer A. Vollegraaf. In sep tember zullen de activiteiten weer op ille fronten worden hervat» VL AARD IN GEN Woensdag 25 en donderdag 16 mei worden in de Tech nische School aan de Deltaweg 161 nische SXCHOOL AAN DE Deltaweg „Openbare Lessen" gehouden. Ouders van leerlingen kunnen deze lessen bijwo nen man 14 tot 16.30 uur en van 19 tot 21 uur. «jSSwiiJÏ De eerste herverkaveling van naam die wordt doorgevoerd zal, zoals bekend, op 1 juni worden verwezenlijkt door Corns. Swarttouw en Blaauwhoed. Swarttouw krijgt dan in de Merwehaven (Radi ostraat) een gehele pier, terwijl.Blaauw hoed straks in de Eemhaven een nieuw bedrijf opent. Doelmatigheid is de reden van deze concentratie. Dit geldt -uiteraard ook voor de transaktie aan de Waalhaven. Quick Dispatch kon daar niet meer toekomen met de ongeveer' 350 meter kade. Toen besloten werd een vestiging in de Eemha ven te beginnen, werd tevens het besluit genomen uit de Waalhaven weg te gaan. Aan de Waalhaven heeft Quick Dispatch twee loodsen van elk ongeveer 2500 m2 en elf kranen. Deze loodsen zijn gekocht door het Nederlands Transport Bureau: op de kade zal dit bedrijf nieu we kranen gaan gebruiken. Waarschijn lijk neemt Quick Dispatch haar kranen mee. Na de herverkaveling zal Quick Dispatch over twee terreinen in de Rot terdamse haven beschikken: pngeveer 500 meter aan de Merwehaven en bijna een kilometer aan de Eemhaven. Vol gend jaar komt daar nog een terrein van acht hectare aan een andere tak van de Eemhaven bij (voor de overslag .-.van hout). Het Nederlands Transport Bureau krijgt door deze herverkaveling aan- de Waalhaven een kadelengte van ongeveer een kilometer, aangezien het huidige complex ongeveer 650 meter lang is. De uitbreiding is zeer welkom, aangezien men'zeer krap zit met ruimte voor het lossen van stukgoed- en massagoedsche pen (stikstofoverslag). Dé rest van de pier aan de "Waalhaven wordt in beslag genomen door N.V. Inter nationale Stuwadoors Maatschappij T. en G. Gibb, die ongeveer net zo veel ruimte heeft als Quick Dispatch. Deze vergroting van het bedrijf van het Nederlands Transport Bureau brengt weer met zich mee dat dit bedrijf haar terrein aan de Rijnhaven verlaat. Daar heeft men ongeveer 150 meter kade, teza men met de loods Fenix I van de ge meente in huur. Dit stuk zal worden gehuurd door N. .VHandelsveem, die aan grenzend met Loods Fenix H en onge-i veer evenveel kade aan de Rijnhaven met ruimte woekert. (Van een onzer verslaggevers) f ROTTERDAM Bij Quick Dispatch aan de Eemhaven is de overslag van bananen stopgezet De Nederlands-Duitse combinatie die uit Ecuador deze bananen In kartons Importeert, vindt dat de overslag teveel tijd in beslag neemt Laatst werd in Rotterdam twee etmalen gedaan over 145.000 dozen, terwijl men in Antwerpen over dezelfde hoeveelheid 18 uur deed! De overslag yan bananen 'in de Eemha ven is pas enkele maanden geleden gesti art; het laatste schip werd twee weken geleden behandeld.'Het betreft bananen die worden aangevoerd-met schepen van de Westduitse rederij F. Laeisz uit Ham burg. Per week loste één schip ongeveer twee tot drieduizend ton in de. Maasstad, terwijl Hamburg enkele boten per week kreeg. - v De combinatie (waarin voor Nederland A. van Hoboken deelneemt) heeft dë-los- sing (op pallets gestapelde dozen) enige tijd. bestudeerd. De Duitse deelnemers besloten na afloop hiervan Rotterdam te laten vallen en voliedig naar Hamburg te gaan, met af en toe eenboot voor Antwerpen. De combinatieis nog altijd bereid te rug te komen naar Rotterdam, maar dan stelt men de eis dat de lossing aanzien lijk sneller dient te geschieden. Dit. is echter onmogelijk vanwege het gebrek aan arbeidskrachten en de verdeling van de werktijden. "Vl/ aluminium JaJoCXicên, DEMONSTRATIE U bent welkom, op de speciale Luxaflex-demonstratie bij De Klerk van 23 me! toten met 4 juni. C^EEN ccmcert, geen vergadering, maar een kerkdienst in de gróte Doelenzcuü. Een aandachtig gehoor zong de liederen met begeleiding van de combo op het podium. ROTTERDAMEen meisje van der tien jaar deed aangifte, dat toen zijza terdagavond over de Willemsbrug fietste, drie op twee brommers gezeten, jongens van ongeveer zeventien of achttien jaar haar tas van haar fiets hebben getrok ken. De tas was een grijze „legertas". Er zaten in twintig grammofoonplaten in een geruit koffétrje en een paar nylon kousen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De officier van j- He, mr. S. J. van der Hoeven, heeft schoon genoeg van. Dat heeft hij zond; middag onomwonden gezegd, toen .vee tien opgeschoten jongelieden en céi meisje in een bijzondere rechtszitting voor de kantonrechter mr. J. J. H. van der Brug moesten verschijnen, omdatde ze vijftien teenagers en twens bij het beeldje van Fikkie op het Hennesplein In de nacht van zaterdag op zondag met ongeveer honderdvijftig anderen een hap pening op toaw hadden gezet. De straffen op de bijzondere zitting van zondagmiddag beschouwde mr. Van der Hoeven als een laatste waarschu wing. Het is uit met de lankmoedigheid der Rotterdamse justitie ten opzichte van provo-rellen. Lankmoedigheid in Rotter dam betekent niet het naar huis zenden van een ,p—vo-delinquent na een verma ning en een nachtje in de cel. Rotter damse lankmoedigheid was vorige week en ook nu een hechtenisstraf van een week of wat. Dat is afgelopen. „Van nu af", aldus mr. Van der Hoeven, „zal met alle gestrengheid worden opgetreden. Gezags ondermijnende activiteiten worden hier niet geduld." Er zal in Rotterdam echt nog wel eens een happening voorkomen. Maar de her rieschoppers weten nu, dat de politie in zo'n geval meteen bij de hand Is en heus niet twee of drie mensen inrekent of het op een sappige vechtpartij laat aanko men. J. J. H. uit Amsterdam, 21 jaar, J. K. uit Amsterdam, negentien jaar, M. M. uit Viaardingen, achttien jaar, en nog. vijf Rotterdamse jongens. Vier andere Rotter damse jongens kregen elk één keer acht dagen. .Een militair, de enige onder de arrestanten, werd overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee. Hij zal zich te gelegener tijd voor de krijgsraad heb ben te verantwoorden. De zondag ging voor wat betreft de Rotterdamse straten 'heel rustig in: nog •oor twaalf was er niemand meer te an. Wel waren enkele jongelui naar r'a olsingel gegaan, maar hun getier voor stadhuis wekte geen enkele weer klank. Toen niemand enig blijk van mee leven gaf, dropen zij vanzelf maar af. .Ondertussen, is wel gebleken, dat'er vooral voor de jeugdleiders hier eert taak ligt. De Rotterdamse politie heeft dan ook het voornemen, de gehele'pro-, vo-geschiedenis met verschillende jeugdleiders te bespreken.' Naar-' wij vernemen is gebleken dat enigen van de jongelui, die zaterdag aan de rel 'op het Hermesplein hebben meegedaan eerst de jeugdinstuif in de Prmsekerk' hadden bezocht Mï.l'vvl Zaterdagavond zijn achten vijftig "poli tiemensen in actie geweest- Er is geen- enkel wapen gehanteerd. maandag gesloten BOTTEHOMl/OeW HWOATTREOViVSSWXlMïafïnHVHCO»); Ingrijpen van de politie geschiedt in Rotterdam doelmatig, zonder wapens en zonder vechten. En het levert een aan zienlijke buit aan arrestanten op. De maximum straf op relletjes™, is enkele maanden gevangenis. Op een stevige ge vangenisstraf kunnen voortaan her- rieschoppende provo's hier rekenen. Een happening is volgens sommigen een kunstzinnige uiting, waarbij de deel nemers wat improviseren. De eigenlijke „kunstzinnige uiting" werd verricht door Th. J. uit Gouda, vijfentwintig jaar oud. Hij kalkte om kwart over elf zaterdag avond zijn fiets wit op het Hermesplein en klodderde het bronzen hondje „Fik kie" ook vol witkalk. Voor de rest werd het een ordinaire straatrel, die overi gens „in het hol van de leeuw" op touw. was gezet, enkele tientallen meters van het politiebureau Eendrachtspleinl Nadat de politie de jetigd had gesommeerd met volle snelheid te verdwijnen verdween het grootste gedeelte van J.'s gehoor. Een aantal wilde dapper zijn en bleef staan tieren. Dat duurde heel kort: zomaar Ineens w.tin negentien jongens en drie meisjes in de cellen van het politiebu reau en voor de jongelieden buiten van hun schrik waren bekomen en her en derwaarts waren gevlucht waren de politiemensen de „bokken" van de „schapen" aan het uitschiften. Enige minderjarigen werden ten slotte aan de ouders teruggegeven. De rest moest voor mr. Van der Brug verschijnen, die, net als vorige week, er een bijzon dere zitting voor over had J. kreeg tien dagen voor zijn aandeel in de rel en nog eens tien dagen wegens het niet voldoen aan het politiebevel tot doorlopen. Mejuffrouw E. v. d. P. uit Rotterdam, achttien jaar, kreeg voor de ze feiten twee maal acht dagen, evenals ROTTERDAM De provo wil provoce ren, hij wil of de politie, of het pu bliek uitdagen. Als dat niet lukt, mislukt de happening. Die leidt dus altijd tot ordeverstoring, belediging van de politie en ondermijning van het gezag. Dat gezag moet winnen op straf fe van anarchie in ons land. Als dat niet met zachte hand kan, zoals de Rotterdamse politie tot nu toe deed, dan maar met zèer harde hand. Als er moet worden geslagen en er gewonden vallen, dan stel Ik bij voorbaat dat dit •geen politie-excessen zijn, maar dat dit allemaal is uitgelokt. Aldus mr. S. 3. van der Hoeven, officier'van justitie en hoofd van het parket, in zijn re quisitoir tijdens de bijzondere strafzit ting van de kantonrechter op zondag middag. Mr. Van der Hoeven stelde ook, dat de jeugd met provoceren haar toekomst vergooit. Zij verliest het toch tegen het apparaat, dat de justitie daartegenover, kan stellen. Hoezeer de provo's dat alles zaterdag nacht ondervonden is duidelijk geble ken. Opvallend was, dat het .te Rotter dam optredende provo-dom'lang niet geheel uit langharigen bestond.. Een van de foto's toont Fikkie met op ieder, oor een puntzakje. Een tweede toont het enige gearresteerde meisje. De derde laat de jongeman zien, die' als jurist-in-spé voor de rechtbank een pleidooi wilde houden. Als leidraad daarvoor had hij het politiebandboek bij zich. De kantonrechter mr. J, 'J,-Hé- van der Burg luisterde welwillend tot de aankomende jurist het trottoir rond Fikkie niet wilde zien als „openbare weg".-Het pleidooi redde hem niet van zijn straf. Zoals uit de foto's blijkt, was de politie zo snel opgetreden, dat de overdonder de provo's zich kalm lieten wegvoe ren. .•-:.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1