ROTTERDAM „Straatmakers'5 konden het niet aanzien. i Tomaten, eieren, knikkers en Gemeente Schiedam agenda ipr Directrice C. Roodenburg reikte diploma's uit J 4 w H LEERLING- ASSISTENT(E) verbouwing Voorrangsweg bij Spijkenisse Gegooi in de tuin: Koper gestolen om schepen op te knappen Man verdiende geld met solliciteren „Klaarovertjes" en diploma Jaar en vier maanden voor drie inbraken Inbraken bij ven Filmdocumentaire van Jan Schaper in Monopole uVBENKUPjSS er li Man raakt met voet in maaimacïiine S. Komijn kampioen png Mail bij aanrijding: schedelbasisfractuur jjw 'BANDENCENTRUM ALTIJD MEER KILOMETERS :0MICHEUN"X" PE ROTTERDAMMER DONDERDAG 30 JUNI ió^ |j,f?: f Weent, ge GEMEENTE SCHIEDAM voor eenvoudige werkzaamheden KÜERlfcKb opgegeven voor kwart voor tien hetzij telefonisch, per post of oan het loket, worden dezelfde daa non in de krant qezet Vandaag..^ en morgen en dagelijks siir^ garandeert ook voor Uw wagen met benzinebesparende banden. ROTTERDAM Pagina 4 Pr 'yy- lm riï?* de Rozenburglaait staat een tehuis dat, hoewel het nog niet i« geopend, -vele Kraiingcrs in beroering heeft gebracht compleet met brieven en debatten in de wijkraad. Het is een keurig gebonw van binnen gemoderniseerd waarin frisse een- vondigs slaapzalen, eetkamers enzo zg'n aangebracht. De beroering .gold hoofdzake lijk de toekomstige bewoners van het pand Dat zjjn namelijk door de Kliniek voor Verslavingsziekten aan de Essenlaan als genezen ontslagen patiënten die daar de ruimte tussen verpleging en maatschappij overbruggen. Zjj hebben allen een kuur van zes tot acht weken achter de rug in de kliniek als genezing voor hun ziekte: alcoholisme. Deze kliniek en liet nieuwe Sociaal Medisch Centrum gaan beide uil van de Vereniging Consultatie Bureau voor Alcoholisme. Do „storm" in Kralingen blijkt hoofdzakelijk te zün ontstaan doordat men niet geheel op de hoogte was met het werk van de vereniging. Ook omdat men niet wist Wat voor mannen in het huis aau de Rozenburglaan zullen wonen. Dinsdag avond is de wijkraad, die zich zeer had ge kant tegen de vestiging van het bureau in dit pand, uitvoerig voorgelicht. Men mag aannemen dat vele van de bezwaren in Kralingen nu wel zijn opgeheven. Woens dagmorgen heeft dokter J. van Londen, leider van. de afdeling Sociale Psychiatrie en Geestelijke Hygiëne van de CG en GD en medische leider van de eerder genoemde bureaus en kliniek over dit onderwerp een uiteenzetting gehouden. Om er een duide lijk beeld van te krijgen ga£ hij een over zicht van de geschiedenis van de strijd tegen alcoholisme en de verpleging van verslaafden. Dat begin lag in 1875 toen de Volksbond tegen drankmisbruik werd op. gericht. Het eerste sanatorium werd in 1891 geopend in Groningen voor twintig mannen. Na de Tweede Wereldoorlog werden in ons land negentien consultatiebureaus en kli nieken gesticht. Z« alle werken samen in de in 1952 opgerichte Federatie van In stellingen voor de Zorg van Alcoholisten, De diverse instellingen beschikken over tal van medische, psychische en maatschap pelijke specialisten. Er zijn drie omstandig heden meestal mis bij een alcoholist: sociaal, lichamelijk en psychisch. Vroeger werd alleen aan de twee eerste aandacht geschonken, nu ook aan de laatste. De kliniek wordt ook gebruikt bij een nood- zakelijke acute opname. Het gebonw aan de Essenlaan telt twintig bedden. .De kuur duurt ongeveer acht weken. Er is echter doorstroming nodig. De mensen- hebben namelijk veelal een kosthuis nodig. Werk is er genoeg te vinden. Het doel van het nieuwe bureau is een voortgezette behan- deling die hoofdzakelijk maatschappelijk is gericht. De mannen bobben een normale haan maar wonen in dit huis. Er wordt grote aandacht gegeven aan de vrijetijdsbe steding iets waar de alcoholist voor zijn behandeling geen raad mee wist. £r komen alleen mensen die uit de kliniek zijn ont slagen, mensen van wie de verwachting voor de toekomst gunstig is ca van wie de ge nezing goed is; verlopen/ Het zijn beslist geen daklozen eh zwervers. In dit huis'is het-mogelijk vooral op die ponten de ha- - drnk té leggen waarhet vroeger bij.de patiënten was font gegaan. De resultaten in het Prof. Dr. Herman Bouman-huis aan - de Essenlaan zijn gunstig. Zeker de helft is absoluut genezen. De verwachtingen door deze voortgezette verpleging zijn dat de resultaten nog zuilen verbeteren. De.mensen blijven aan de Rozenburglaan «es maanden tot een jaar. Het bureau wordt geopend zo. dra de gemeenteraad goedkeuring hecht aan de geplande verpleegprjjzen. -V.*..-• - ROTTERDAM Het gedeelte van de provinciale weg in Spijkenisse, dat loopt naar Hekelingen, wordt, wanneer de ver eiste verkeersborden zijn aangebracht, een voorrangsweg. Dit besluit hebben Ge deputeerde Staten genomen, aangezien over dit stuk weg van 4,3 kilometer per etmaal ongeveer 1.200 tot 1.800 voertui gen rijden en de zijwegen geen belang rijke verkeersstroom toevoeren. CCHIEDAM - Drie jeugdige bewoners van de Parkweg Bob Batenburg (13), Jan (14) en Theo (10) Kater konden het stappen bij de laatste bushalte niet langer aanzien dat passa giers van de RET hij het uit-, aan de Parkweg door het mulle zand moesten baggeren om het zebrapad naar de Burgemeester van Haarenlaan te bereiken. Tussen de middag en na schooltijd hebben deze jongens met de daar aanwezige stenen zo keurig een straat aangelegd •dat het vakwerk benadert. De (buspassagiers ■•ifcttttneti nu be hoorlijk in- en uitstappen en behoeven niet meer door het drijfnatte zand te waden. De jongens hebben ook een vóetpad naar het huizenblok bonen de bibliotheek gemaakt en ais klap op de vuurpijl ruim den zij een manshoge stapel stenen van een drietal insteck- plaatsen op, zodat daar nu weer drie auto's ikunnett. parkeren. Geen wonder dat deze jeugdige Schiedammers waarderende be langstelling van de zijde der RET ondervonden. SCHIEDAM Geboren: Claudia MCiv H van der Reilden en A M van Koetsveld; Maria J C dv J H G Sutjker en H H M Nefkcns: Wilhelmina dv C Dorsman en D H van Eek: Ivo zv W B Herweljer en A de Wijn; Sans zv M Spaans en A P F Bakker: Ronald zv C H Roerade en G Soeters: Ingrid dv W C Verhagen en M B van' Doom; Conine dv I van Veelen. era C Gouka. i Overleden: E Sommeling. 86, wed van Ver- waaijen: T E Verhoef, 67; K F Krielt. 32. Vaar Eversdyckstr. 25: Oud-Geref. Gem. Oharlois, ds. J, W, Slager, 19.30. Amelandseplein 68: Geref. Geen. in Ned„ ds. J. Pannekoe-k, 19.45. Vriendenlaan 25: Ver. t. Yerbr. Waar heid, ds. Venesma, 19.30. Clemenshuis: Gruttostr. 9: Wijkraad v. Oharlois, 2Q,. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 49-jarige werkman van de plantsoenendienst M. H. Groen was woensdag met een cirkelmaaimachi- ne aan het gras maaien. Toen hij de madhine in ruststand wilde zetten ge raakte zijn linker voet tussen de nog ronddraaiende messen. Hevig bloedend werd hij door de GGD verbonden en daarna ter verdere behan deling naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee varensgezellen, de een met een woonboot die moest wor den opgeknapt en waarvoor hij geen geld had, en de ander, dia geld nodig had om een schip te kopen om daarmee te kun nen varen, hadden op een avond zich bij een Vlaardings bedrijf (waar zij vroeger hadden" gewerkt) laten insluiten en on geveer duizend kilo koper gestolen. De waarde was ïngeveer 5300; zij verkochten het voor 4300. Beiden hadden een blanco strafregister. Mr. J. M. van Leeuwen noemde hén: hoogst onfatsoenlijke mannen. Hij eiste tegen: beiden, de twintigjarige slope H. B. en de even oude sloper M. S. dezelfde straf, 'namelijk tien maanden gevangenis-, straf met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk.. De verdedigers wezen op de bijzondere Omstandigheden van het tweetal. De rechtbank vonniste negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaar delijk. B SCHIEDAM Bij de Leidse Onderwijs Instellingen slaagde de heer Gh C. Schuur- mans uit Schiedam -rapor het examen Be- drtj fstechmicus voor de metaalverwerkende industrie. De GEMEENTELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK vraagt voor spoedige indiensttreding een leeftijd 16-20 jaar. Sollicitaties, bij de directrice, Lange Haven 131, Schiedam. Bij da Gemeentelijke Openbare Bibliotheek is plaats voor een met middelbare vooropleiding, die ge durende een tweejarige opleidingscursus tot assistent-bibliothecaris praktisch werk zaam wil zijn. Inlichtingen bij de directrice, Lange Haven 131, Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Om in zijn onderhoud er, dat van zijn uit acht personen be staande gezin te voorzien, was de 33-jarige J. G. uit Rotterdam gaan solliciteren m een groot aantal bedrijven. Hij verleide dan in Maastricht te wonen waarna hij reis- en verblijfkosten inde. Hij deed dat bij bedrijven in. Rotterdam (drie). Den Haag (twee) en andere plaatsen, totaal veertien. Het geld dat hij daarmee „ver diende", was slechts driehonderd gulden, De rechtbank veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf met af trek waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Toen de officier, mr. J. M. van Leeuwen, een deel van de oplichtingen oplas, merk te de president, mr. A. R. Jolles, op: „Da's veel, maar niet alles Uit het onderzoek bleek dat de man die diverse diploma's heeft en een keu rige indruk maakt, onderaannemer was en dat hij toen het met de zwarte lonen was afgelopen andere middelen zocht om zijn hoge levensstandaard tekunnen hand haven. Bovendien moest hij zijn gezin, er waren toen zeven kinderen, onder houden. Mr. Van Leeuwen eiste negen maanden met aftrek en drie voorwaardelijk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aangezien de bescherm heer van de schietvereniging Schie dam", de heer ir. B. Wilton, door zake1 lijke omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn, maakte woensdagavond in de Korenbeurs de ere-voorzitter van de vereniging, de heer G. Rosman, de uitslagen van de seizoenwedstrijd 1966 bekend. Deze waren voor de le klasse no. 1. S. J. P. Komijn, die verenigingskampioen werd en de wisselbeker toegewezen kreeg; 2. C. A. van der Linden en 3. D. van Loopik. Voor de 2e klasse: 1. H. de Jong, 2. J. C. J. Van Geloven, 3. R. G. A. Hout- huisëh. Voor de 3e klas ■se: 1. J. P. Ver- wer, 2. C. Ooms, 3. J. Roozenbeek. Er was veel belangstelling voor deze prijs uitreiking. 'j;: ROTTERDAM De, 45-jarige ge- reedsohapmaker C.W. Hanse uit de 'Ka- millestraat is woensdagmiddag op de kruising Rodenrijsestraat-Gordelweg met zijn bromfiets tegen de achterkant van een auto gereden, toen hij bij het naar links de Gordelweg oprijden niet lette op het achteropkomende verkeer. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. (Van een medewerker) SCHIEDAM Mevrouw P. v. W.- de 1,. uit Maassluis moest zich woensdag ivoor de kantonrechter verantwoorden omdat ie in de tuin van haar overburen aardappelen, tomaten, eieren, knikkers, elektrlclteltszekerlngen en andere huishoudelijke attributen zou hebben ge gooid. I» dit Juist, vroeg mr. W. E. van Vloten aan mevrouw W„ die stug voor de kantonrechter stond. „Nee", zei ae. „Waarom niet", vroeg de kantonrechter verder. ,Ik had visite", zei mevrouw w. „en die kan getuigen dat het niet wasr is ■wat daar -taat. Ze wees op het oosster. Ifc heb niks gegooid, herhaalde ze, daar beneden hebben ze tegen de politie ge zegd: ..Het is het zoodje van Van W„ dal alles naar beneden gooit." „Maar dat is helemaal niet waar". U hebt overigens al eens een vfroor- deling gehad voor een dergelijk ten, zei de kantonrechter. 'Mevrouw W. knikte. Dat is zo, zei ze. Maar deze keer heb ik het niet gedaan. Ais getuige was verschenen haar over. •buurvrouw. Mevrouw M. C. M. de H-die verklaarde dat er elke avond gegooid 'werd. Een paar keer hebben ze het niet gedaan, vertelde ze, maar toen heteven- tips rustig was geweest begonnen ze weer, maar nu jnet knikkers, stoppen en Bïjf^arme af, onderbrak mr. W. E. van Vloten, u bent ..allebei volwassen wiphscd» Bent u met "Beide dames haalden de schouders op. Cbr. Techn. School: uitreiking diplo ma's, 20. Aol» StedeRjk Museum: Ven Vnenden v*a Stedelijk Museum, concert, 20.15. uitkant. De Rotterdammer: Lange trir2«traat 28 uitsluitend redaerttezaken (b010115538 en 01888-6619). Gogh. Dr. Zamen- Iiofrir- 139, tel. 15240°, Klachten bezorgen: Agentschap zie bo ven. dag. van 185019-30. Belangrijke telefoonnummers: Alarm alurabra^weer 269123, 66^^268855. Hetabracdt, Rembrandtlaan Deze zaak moet «'oppen, vervolgde de kantonrechter op .onheilspellende toon, anders nemen we andere maatregelen. Beiden "mikten. Mevrouw W. stug, alsof ze de opmerking van de kantonrech ter voor kennisgeving aannam en de ge tuige met de huisvrouwelijke verzuch ting: „Als j eens wist wat ik allemaal moest doormaken". Een tweede getuige, die mevrouw W. zelf had meegebracht bevestigde de le zing van md/rouw W. „Ik was bij haar op bezoek", vertelde ze, en toen hoorde ik dat ze riepen: „Zwarte donder azzie gooit, gooi je pote mee". O, zei mr. W. E. van Vloten, verder geen aandacht schenkend aan de wel -wat grote vrijheid in verklaring, die de getui ge zich aanmatigde. Het is overigens een wel wat vreemde tijd om bij een ander op bezoek +z- gaan, zei hij, terwijl hij het dossier doorbladerde, om zes uur .'s avonds. „Kan wel", antwoordde de getui ge, „Ik woon er vlak naast en ik kom er vaak. Op alle momenten van de dag mag ik wel zeggen. Maar ik durf hier wel te verklaren vervolgde ze in één adem, „dat er die avond niet gegooid Is. Moet ik aannemen, dat dergelijke dingen zo maar -worden verklaard", informeerde de kantonrechter. De getuige knikte. „Zeker zei ze, „het is allemaal plagerij." Mr. W. E. van Vloten zei het verstandiger te vin den wanneer de zaak werd aangehou den om alle betrokkenen- nog eens te horen. Op 3 augustus verschijnen de dames, dan vergezeld van meer getui gen weer voor de kantonrechter. SCHIEDAM De Klaarovers hadden woensdag in Musis Sacrum een feestmid dag, waarop de voorzitter van het Ver bond voor Veilig Verkeer, afdeling Schie dam, de heer H, W. G. Hoek met een toepasselijk woord de diploma's uitreikte aan ruim honderd jongens en meisjes. Het hoofd van Oranje-Nassauschool, de heer H. Siemens, draaide een aantal films af, zoals „Op zoek naar Petro leum", "Heldhaftig Tijdperk", „Avontuur achter het stuur" en enkele andere docu mentaires, waarvan het jeugdig publiek kennelijk genoot. De klaarovers kregen vele aardige sou venirs mee naar huis. Hiervoor had het bedrijfsleven met gulle hand gezorgd. Van de Verkeersdient van de politie waren aanwezig hoofdinspecteur H. Wil- lems van Beveren, adjunct-inspecteur F. A J- Broeders en de politie-ambtenaren A. R. J. Bouwman, J. A. van Duivenvoor den, P. de Heer en J. J. van Kesteren van deze dienst. Het was een geslaagde kontaktmiddag voor de verkeersbriga- öiertjes. I SCHIEDAM In de week van 4 tot en met 9 juli zal het plaatselijk comité van de stichting Christelijk Blindenhulp „De-Fakkels Bijeen" een collecte houden met lijsten en bussen. Collectanten kun nen zich melden bij de heer C. P. C. den Boer, Johan de Wittsingel 209 (tel. 207575) en op zaterdag 9 juli in het ge bouw Christelijke Sociale Belangen, Lan ge Haven 73. Giften kunnen worden gestort op giro 229637, tm.v. C, P. C. den Boer, Schiedam, onder vermelding Blin denhulp. I CENTRUM: SCHIETBAANSTR.7, TEL.251234 I ZUID; KORTE HIUESTR. 2-4-6, TEL 173969 I WESTi BETTOWEG 11" (SPAANSE POLDER] TEL. 153393 en 154409 Door grootst» omzet, !aagstepri]zem (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een jaar en vier maanden heeft de Rotterdamse rechtbank vanmorgen (president mr. A. R. Jolles deed direct uitspraak) opgelegd aan dé 54-jarige betonwerker G. H. H, N. die in Rotterdam drie inbraken had gepleegd, een in een school aande Erasmusstraat, een in het Centraal Station en een bij Janssenauto's aan de Wijnkade. Bovendien waren er nog zes andere inbraken en een poging. De man had diverse veroordelingen achter de rug. De drank was veelal het begin geweest. Ook was hjj enkele malen in een psychia trisch ziekenhuis verpleegd, geweest. De officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen noemde daarom de zaak juri disch gemakkelijk, maar verder" erg moeilijk. Hij eiste een jaar en yier maan den. De verdedigster van N. drong aan op een groot voorwaardelijk deel van de straf. ROTTERDAM In de nacht van dinsdag op woensdag is door verbreking van ruiten ingebroken bij: N.V. Bouwbedrijf de Vroedt aan de Van Riemsdijkweg. In het kantoor wer den een stalen kast geforceerd en alle bureauladen doorzocht. Een klein radio toestel werd gestolen. N.V. Befaro aan de Opijnenstraat, waarin het laboratorium een'stalen least werd opengebroken. Uit een ln die kast staand geldkistje werd ruim f 100 gesto len. GESLAAGDEN AAN CHR. HUISHOUDSCHOOL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDé "L De directrice van de Christelijke Huishoud- en Industrie- School aan de Westmolenstraat 24, mejuf frouw C. Roodenburg, reikte woensdag avond In de kantine van de Chr. Tech nische School aan de Metiwe Damlaan de diploma's aan de leerlingen uit. De grote kantine was tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen bevond zich de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer J. Pieterman. Er waren ook vele ouders. De stemming was bijzonder gezel lig. De bijeenkomst werd begonnen met het zingen van Psalm 113 vers 14. La ter op de avond zong men nog de klassieke avondzang van Gerhard Tersteege, op de piano begeleid door de leraar in de ■muziek, de heer J. P. Befcker, die reeds 27 jaar organist van de Grote Kerk is. De leerkrachten kregen het gebruike lijke cadeautje, hetgeen op originele wij ze geschiedde. Twaalf meisjes hielden op het podium een groot, stuk papier vast, waarop muzieknoten waren geschilderd. De jongedames verdwenen helemaal ach ter het reusachtige vel papier. Daarna begonnen ze een liedje te zingen, zo onge veer op de bekende wijs van „Toen onze Mop, een Mopje was" met pianobegelei ding. Uit de woorden bleek, dat ze voor een bepaalde lerares of leraar een geschenk in petto hadden. Dezen kwamen vervol gens eveneens op het podium om het cadeautje in ontvangst te nemen. Het papier met notenbalken hadden de meisjes inmiddels laten zakken. Onder aan elke notenbalk was 'een flink gat, waardoor zo nu en dan een meisjesge zicht kwam kijken. Teneinde de uitreiking der diploma's vlug te doen verlopen, nam een aantal leerkrachten op het podium plaats achter enkele lange tafels, waarna ze de „oor konden" aan de leerlingen uitdeelden. Het officiële gedeelte was dus snel ach ter de rug, wat goed was gezien, want lang stilzitten zou slechts een kwelling zijn geweest voor het jeugdige publiek. Tot slot was er een geanimeerde koffie pauze en een kort, gezellig samenzijn. Hieronder laten wij de namen van de geslaagde meisjes volgen: Geslaagd voor de Primaire Opleiding: Marjo Bakker, Jennie Bergkamp, Ester den Boer, Cobl Bos; Hennie Bxeevoort; Toos van Bueren; Carla Butter; Marijke Claassens; Ria van Doesburg, Cobi Duif hulzen; Cobi Dijkstra; Ria van Eijk, An- nemiek Goudappel; Annelies Hartman; Joke Huijser; Alida Jonkman; Anja Krommenhoek; Tineke Lagendijk; Nel Lolkus, Hillle van de Marei; Hennie Ma- rinus; Renetta van Ooyen; Lenie den Ouden; Bep Petersen; Ellie Flaisier; Truus van Randwijk; Marja san Rij, Ria Schaper, Paula Scharloo; Els van de Schee: Magda Schwagerman; Carla Sluy- ter; Paula Snijders; Carla Spiessens; Ria de Swartr Wil Terpstra; Joke Tromer; Ria Visser; Joke van de Vlugt; Annie van de Vlugt; Jetske Vuyk, Hennie van Weelie; Tineke Zwep. Afgewezen; drie. Geslaagd voor opleiding Assistente-A: Toos le Blanc; Marianne Bijl; Ineke van Deijk; Cora van Esch; Yvonne van Kek ke, Ineke Klop, Anja Koelman; Tonnie Korsten; Gré Kruise; Marja van de Ma- rel, Elly Mulder; Gezien van Pelt; Grete- ke Pieterman; Ineke Putter Lonneke Ult- tenbogaard; Janny Verkade. Afgewezen: eén. Geslaagd vooropleiding AssistenteJï: Annet Bak: Gea Bergkamp; Nel van Eijk; Ank van Gent; Lia Hols; Bea Jansen; Sarie Luitwleler; Ellie Oosterom; Bep van Otterloo; Nelie Petersen; Trudie Prein; Ellie Schop; Ank Schxooten; Lia Verkade, Rietje de Vrijer, Afgewezen; geen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Schiedam kW voor het water". Zo luidt de titel de film die de cineast Jan Schaper fa opdracht van het gemeentebestuur heeft vervaardigd. Dinsdag 5 juli om 2U5 uur kunnen alle belangstellenden de xolprent bewonderen in het Mom- nnln-fnanTaf non <1* Eerder op de avond is er een ofn. ciele premiere-voorstelllng voor re- nodigden. 4 XTAN tijd tot tijd krijgt Jan Krant wel eens' brieven op zijn bureau van mensen die opmerkin gen hebben over het openbaar ver voer. Er zijn er bij van heel boze mensen. Vanmorgen kwam er een die was ondertekend door Hilde- brand. Ik citeer énkele zinnen uit de, brief met zeer scherpe kritiek op het openbaar vervoer in de omge ving van Haarlem letterlijk. Er staat ondermeer: „Velen zetten ons in een schokkende, nauwe, dreunen de, vuile, tochtige, tuitelige doos, een soort van grote rammelende builkist op vier wielen. In de ene hebben we geen plaats voor onze knieën, uit de andere komen wij met bevroren tenen,uit die weer met een stijve nek. "Wij rijden ons ziek, wij rijden ons hoofdpijn, wij rijden ons door, wij menen gek te worden van het gesnor, aan onze oren en het gedender aan onze'voe ten, en dikwijls denken we er; on der het dooreenwerpen van onze in gewanden, met bekommering aait, wat gelukkiger zou zijn, dood of levend er uit tekomen." Dat; was dè 'afkeurende kritiek. Over enkele nieuwe'Wagens staat in deze brief te lezen: „In die wagen zit men op brede banken, de plaatsen zijn ruim, de kussens en roggestukken welgevuld, de bakken diep, de veren buigzaam, de wielen breed, de deuren niet tochtig, de raampjes bescheiden zwijgend," Wat zegt u? Hebt u dit eerder gele zen? Dat kan. Het is maar een grap je van mij. Ik heb het uit de Came ra Obscura. Het is het bewijs dat de mensen 130 jaar geleden al mopper den op het openbaar vervoer, maar blij waren als er modern materiaal kwam. Of iedereen dat ook zal zijn met de nieuwe gestandaardiseerde bus waarover u gisteren kon lezen, moet worden afgewacht. Er zijn mensen die altijd mopperen. Maar wat heb je aan modern, snel materiaal alssjé blijft klungelen met oeververbindingen. Toen het ge zelschap Rotterdammers, onder wie RET-directeur drs. C. G. van Leeu wen, oud-directeur Bogstra, chef-af- deiing vervoer J. H. v. d. Knaap en nog enkele kopstukken, terugkwam van de officiële gebeurtenis bij de DAF-fabrieken in Eindhoven en op de Van Brienenoordbrug reed, (ja- in een autobus) ging de brug om hoog. Jan Krant was er ook bij. Om vijf over zes ging de brug omhoog en pas om tien voor half zeven ging het schip er door en om half zeven mochten de auto's verder. „Esn schande", was unaniem het oordeel. Oh nee, niet omdat' deze mensen er voor stonden, maar wel omdat er een file was ontstaan tot halverwe ge de Maasboulevard en aan de an dere zijde tot op rijksweg 16, een file waarin duizenden mensen sums meer dan drie kwartier hebben moe ten wachten voor zij de brug over waren. Omdat in het spitsuur een reparatieschip moest worden ver haald. Iemand vroeg: Kan dat met 's avonds? Een ander zei: „Waarom doet die brugwachter in het spitsuur de brug een kwartier te voren reeds open. De man heeft er zeker geen flauw begrip van wat hij heeft aangericht Hij moet zeu maar eens zo'n tijd wachten." Het gezicht van de heer Van Leeu wen stond ook niet bepaald op zon neschijn. In de file stonden naroem lijk twee bussen van de RET-diemt die over de" brug rijdt, en een stuK of wat andere lijndiensten. Jan Krant zag wel dat de heer Vao Leeuwen het nog niet eens zo erg vond dat hij zelf moest wach'kn- Maar dat er twee bussen, die hme- maal vol waren, in de file stonden vond hij het ergst Het is natuurlijs geen troost voor die te late RET-rei- zigers. Maar u kunt er voortaan °p mijn gezag van verzekerd zijn dm de RET-directeur en ook de andem directieleden zich hoogst persoonlij11 opwinden ais hun klanten vertragm- gen krijgen.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2