Nieuw Albatros-kantoor sta en Pakli u ism eesteren bou#t aan Maasboulevard Inhalen oorzaak veel ongevallen Dr. J. v. d. Opruiming Kraiteiland sinds kort aan de gang MN DELUN nmaasjj j van ruim veertig meter Bouwen moest in recordtijd ren 50 jaar arts Gestolen etsen van Rembrandt op: antiekbeurs m B ON dagje uit? fijn...naar prrarnraia Parkeerkelders met autolift V; Nieuwe actie van Veilig Verkeer Zes gewonden bij vijf ongelukken P. de Gruyter N.V. opende supermarkt in De Koperwiek van der Linden (63) overleden Confereren kan kostbaar zijn Betere toegang Oude Maas Kamerlid in de trein bestolen Nieuwe mij. voor exploitatie van gespecialiseerd haventerrein Femina-1966 &it helemaal vol Rotterdam heeft 15.00öe schip GRATIS GONDELVAREN IN I Pen-in-gat OPGAVE VAKANTIEADRES Prinses Margaretha heeft zoon Brits systeem N.V. Pr. Margriethaven 1964 s. |)E ROTTERDAMMER Pagina 3 DONDERDAG. Ï4 JULI „I960. ff— T> OTTERDAM In de dertiger 11 jaren kwam éen motorfietsen- fabriek met een voertuig op de markt,dat men zou kunnen be schouwen als de voorloper van de moderne scooter. Om deze nieu wigheid te introduceren gebruik te men de slagzin „Built like a bridge", gebouwd als een brug. Aan die slagzin'moesten wij den ken toen wit pen Vwnfilr hrnbhten temen> worden gelegd op de punten Ken, xoen wij een DezoeK Draenten waar dc eiemen,ten bijeen komen, maar (Van een onzer verslaggevers) aan het op de Vondelingenplaat in Pernis in aanbouw zijnde labora torium en kantoorgebouw van Al batros Superf ósf aatfabrieken NV; via de uit de krant geknipte bon minstens een week van tevoren (Van een onzer vei slaggevers) ROTTERDAM Over drie en een half of vier jaar zal Pak- huismeesteren NV eindelijk een eind kunnen maken aan de om zwervingen die dit historisch zo AMSTERDAM „Achter vrij? Voor vrij? Dan pas inhaien". Zo luidt de naam van de kernthema actie die het Verbond voor Veilig Verkeer gedurende de maanden juli, augustus en september voert Deze nieuwe actie is gericht tegen gevaarlijke inhaalmanoeu vres. Het Verbond acht voorlich ting over de juiste wijze van in halen vooral nu van belang omdat in de boven genoemde maanden veel automobilisten met weinig ervaring op de weg zijn. Oud-directeur-geneesheer 1 -1 W t-i yaj- I i« tins- stuj. vofgende week tegen Inlevering van deze bon Geldig van 1$.tfn 21 Juli R behalve zondag 17 juJi j WASSENAAR 1,000.000 n:! recreatiecentrum bot en'duin speeltuin trampolines s midget-golf kano's bowling - etc. eale-reat. „De Schaapskooi". Bruggenbouwers maken kantoorgebouw", zó zou men kunnen stellen, bij bestu deringvan het Britse bouwsy steem Bo-brcrwski, vo-lgens welk systeem het nieuwe kantoor van 'de Albatros crp. de V ondclingen- plaat wordt opgetrokken. Zoals op 4e foto te zien is, bestaat het skelet uit H-elementen, die te samen met de TT-v leer elementen als het ware een op eenstapeling van bruggen vor men. Deze constructiemethode is stiel, eenvoudig en zeer sterk. Want het Rotterdamse Ingenieurs-' en architectenbureau Ae. G. en S. D. Postma heeft daarvoor een hoogst onorthodoxe bouwwijze gevonden met toepassing van in de fabriek van Kemper Beton NV in IJssel monde vervaardigde betonelemen- ten. Dat het skelet wordt opgetrokken is systeembouw is niets bijzonder. Interes sant wordt de zaak als men bedenkt dat de vloeren niet, zoals bij andere bouwsys- dat zij halverwege de H-vormige skelete lementen daaraan worden gestort tot een onverbrekeiijkk stijf geheel. Met als resultaat dat het gehele bouwwerk constructief als het ware een opeengesta pelde toren van bruggen is. De constructiemethode maakt een zeer sterk verticaal verband overbodig. Een brug ligt immers ook los op de hoofden. De gevelelementen sluiten op elkaar via een centreerkem die in een holte past. Een stalen machet van het nene element wordt vastgelast aan de stalen machet van het daaronder gelegen stuk en het verband is aanwezig. Een laagje beton rond de machetten heeft geen constructieve betekenis. Dat dient slechts als afwerking. Er worden in deze hele constructieme thode twee soorten elementen gebruikt: H-elementen voor de gevels en TT-ele- menten voor de vloeren. Deze TT-elemen- ten zijn zeer zwaar en zijn zijn berekend op grote overspanningen. Er zijn in het hele kantoorgebouw van 73 meter lengte en 12,4 meter breedte geen kemkolom- men. De architecten zijn op deze bouwwij ze gekomen, omdat de Albatros de ge bouwen in record-tijd gereed moest hebben.' 'De bodem maakte heipalen noodzakelijk, van de exhorbitknte leng te van 42 meter, waarschijnlijk een record voor Rotterdam en omgeving. Het heiwerk kostte door deze merk waardige fundering zoveel' tijd, dat, er voor de 'eigenlijke bouw maar negen maanden beschikbaar waren: het labo ratorium moet op l november be drijfsklaar zijn, het hoge kantoorge bouw op 'X februari 1967. Dringend verzoek, uw vakantieadres die wij regelmatig op de advertentie pagina plaatsen, op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet tijdig in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. j-i Met behu'lp van 15.000 affiches, twee t.v.-spots, een.wandkrant, die naar bedrij ven wordt gestuurd en ander materiaal hoopt men het aantal foutieve inhaalma noeuvres in de toekomst te beperken. Men beschikt in ons land nog niet over cijfermateriaal betrekking hebbend op het aantal ongevallen die te wijten zijn aan verkeerd inhalen. In Duitsland en Zwitserland heeft men berekend dat op een totaal van 375,979 verkeersongevallen, twaalf procent öp on juist inhalen is terug te voeren. U3NDEN Prinses Margaretha van Zweden heeft vanmorgen het leven ge schonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. De 31-jarige prinses trad twee jaar ge leden in het huwelijk met de Britse sakenman John Ambler. Het echtpaar beeft reeds een'dochter van-15 maanden; ROTTERDAM Door onbekende oor saak reed woensdag de,49-jarige kantoor bediende A. Boonsma met zijn personen auto tegen een boom in de Prinses Bea- trixlaan. De brandweer moest hem uit ?bn auto zagen. Met een gebroken heup hij naar het Dijkzigtziekenhuis ge- Doordat de. een de ander geen voor lag gaf botsten woensdag op de Aveïing Oude Wal een autobus van de.BET en een bestelauto op elkaar. De bestelwagen schoot tegen een lichtmast. De bestuur der, de 43-jarige schilder J. Berkelaar is met inwendige kneuzing naar het Zuider- «ekenhuis vervoerd. De lichtmast werd vernield. De 22-jarige scooterrijder J. Smit «etste woensdagavond tegen de wagen van lijn 16, die het Weena overstak. Met een' wond aan het 1 oog en- een hersenschudding, is hij naar. het Dijkzigt- Jiekenhuis vervoerd. Op de kruising. Parallelstraat Oost oidelinge botsten een personenauto en een. bromfiets op elkaar, doordat de een de ander geen voorrang gaf. De zestienja- j'fe bromfietser M, de Vos liep hoofd letsel en een gebroken enkel op. Dé 24-ja- nge analiste W. Veerman, die in1 de auto «t; kreeg een wónd 'aan de-lip en vin ger. Zij is ter plaatse behandeld, De Vos brachtar Dijkzigtziekenhuis ge- Eveneens, door' het niet verlenen van voorrang .botsten op de kruising Heem raadstraat Ruilstraat een bestel- ën ®an personenauto op elkaar. De 38-jarige schoonmaker J. Kórpershoek is met hoofdwonden en schaafwonden naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. i De politie in ons 'land heef' de erva ring opgedaan dat bij het inhalen vooral, twee fouten gemaakt worden: men haalt in op een onjuist tijdstip of -men on derschat de afstand die men nodig heeft, Wanneer men niet een vaart van 110 km een auto die 90 km: rijdt wil; inhalen heeft men daar 840 meter voor nodig, een wagen die 130 km rijdt en een voor ganger met een snelheid van 120 km wil passeren heeft echter al 1840 meter nodig. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst er bp dat naast de inhaler en de ingehaal de vaak een derde schuldige kan worden aangewezen. Eén tegenligger zal zien ook van zijn verantwoordelijkheid 'in deze zaak bewust moeten zijn, aldus het Ver bond. Hij doet er beter aan zijn remmen te gebruiken dan door met zijn lichten te knipperen trachten duidelijk te ma ken dat hij zijn weghelft vrijgemaakt wil'zien, meent het Verbond voor Veilig Verkeer. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vandaag, vrijdag, is dr. Joh. v. d. Spek, vooraanstaand figuur in de medische wereld van ons land,' 50 jaar arts. In de Maasstad en omgeving werd hij voornamelijk be kend door zijn directeurschap van het Deltaziekenhuis. De jubilerende geneesheer werd in 1886 gebo ren, studeerde in Utrecht theolo gie en genees kunde; Aan deze universiteit was hij als privaat docent verbon den, later ook aan de N.E.H. in Rotterdam. Ver der was dr. v. d. Spek werkzaam aan het Chr. Sanatorium in Zeist, aan de Willem Arntsz- hoeve in Den Dolder en de Inrichting voor Toeval lijders in Haarlem. Tn 1930 werd dr. v. d. Spek benoemd tot geneesheer-directeur van de instelling té Poortugaal, die toen nog „Maasoord" heette. In die functie heeft hij veel gedaan voor de reorganisatie, en de toepassing van nieuwere inzichten.In 1951 verliet dr. v. d. Spek het Deltaziekenhuis omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd be reikte. Hij woont nu in Den Haag, waar hij praktiseert als zenuwarts. In verband met zijn vele verdiensten, metname ook op het gebied der geeste lijke volksgezondheid, werd dr. v. d„ Spek in 1951 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij is ook bekend als oprichter en voorzitter van de Ver eniging Het Oranje-Groene Kruis. Dr. v, d. Spek is voorts lid van de Raad voor de Volksgezondheid en mede oprichter der hervormde stichtingen voor zenuw- en geesteszieken. O CADIZ Prinses Beatrice Leopoldi- na van Saksen-Coburg is in de ouderdom van 82 jaar in een plaatsje bij, Cadiz in Spanje overleden. Zij was dochter van de hertog van Edinburg, de tweede zoon van koningin Victoria van Engeland. Haar moeder was een dochter van' tsaar Nicolaas de eerste. DELFT Een Rotterdamse anti quair heeft deze weèk op de Kunst en Antiekbeurs drie gestolen etsen van Rembrandt te koop aangeboden gekregen. De handelaar werd benaderd door de 34-jarige P. J: H. uit het Belgi sche Schaerbeek. Dinsdag jl. bracht de Belg de etsen naar de antiekbeurs. Tegen een waarborgsom van ƒ7.500,- nam de antiquair de kostbare exemplaren in ontvangst om ze eerst op de juiste waarde te kunnen laten'taxeren. Dezelfde dag nog werd H. in Brus sel aangehouden. Hij bleek de etsen vorige week vrijdag uit de Konink lijke Bibliotheek in de Belgische hoofdstad te hebben gestolen. Bij zijn arrestatie bekende hij di rect. De Rotterdamse antiquair is geheel te goeder trouw. (Van een onzer verslaggevers) CAPEIXE a.d. IJSSEL Het Is de oprechte bedoeling van het gemeente bestuur het voorgenomen uitbrei dingsplan naar beste vermogen uit te voeren opdat het inwonertal dusdanig zal uitbreiden dat de winkeliers niet in hun verwachtingen worden teleurgesteld. Voor de eerste vijf jaar is de bouw van 1600 a, 1650 woningen per jaar nog steeds gepland." Dit zei loco-burgemeester drs. Th. Heukels woensdagmiddag op de druk r bezochte receptie in de nieuwe super markt van het levensmiddelenbedrijf P. de Gruyter N.V. die vanmorgen voor het publiek werd geopend. De Gruyter kreeg met deze zaak in !aet ■winkelcentrum „De Koperwiek" .haar 531ste winkel en 36ste supermarkt. De winkel die de grootte heeft van een middelgroot warenhuis beschikt over 600 m2 nuttige oppervlakte waarvan* 550 _m2 voor de verkoop van de uit 3500 artike len bestaande collectie levensmiddelen en huishoudelijke artikelen. De resteren de ruimte is bestemd voor administratie en magazijn. De royale opzet maakte een ruime en doelmatige inrichting mo gelijk-, met aparte afdelingen voor vlees en voor groenten ,en fruit. Bedrijfsleidster is mejuffrouw.M. Slee, die -de scepter zwaait ;over .twintig per soneelsleden.; - Mr;-P. de. Gruyter, directeur, zei in gijn begroetingswoord dat de N.V. sinds zij rond de-eeuwwisseling haar eerste win kel in Rotterdam opende, goede rela ties onderhoudt met de üandeV. en- scheepvaart in Zuid-Holland. Dezelfde voortvarende geest die Rotterdam ken merkt. vond mr. De Gruyter terugin Capélle, hoewel de onstuimige'groei' die zich nu hier voltrekt niet te voor zien was, toen het bedrijf in 1962 zijn winkel aan het Slotplein opende. A NAIROBI De eerstkomende tien dagen zullen uit Nederland 5000. dóses mond- en klauwzeervaccin door de lucht naar Kenya vervoerd worden. Zij zullen gebruikt worden om 'een uitbraak van de ziekte te bestrijden, die zich heeft voor gedaan onder de rundveestapel in de plaats Kïpiripi bij Nairobi. KOPENHAGEN In de Oostezee ten westen van het eiland Bomholm wordt op het ogenblik gezocht naar het Zweedse zeilschip „Britt Mari", dat vermist wordt, Het zeilschip was met acht mensen aan boord op weg naar Travemuende in West- Duitsland. Dinsdagnacht had het geseind dat het in nood verkeerde. De mast schijnt gebroken te zijn. Men was dus in ieder geval gedwongen tot toepassing van systeembouw en het hier toegepaste systeem vonden de archi tecten in Engeland, waar het was ont- wikkdld door de Consulting .Engineers Jan Bobrowski and Partners. Het lage iaboratoriumgebouw bood een goede gelegenheid ;tot experimenteren. Dat experiment slaagde uitstekend.. De resultaten worden toegepast in hoge kantoorgebouw. Vanzelfsprekend worden ook voor de gevels in éen fa briek vervaardigde betonplaten gebruikt. Nog altijd is, ook In deze simpele vorm, montagebouw iets duurder d«n tra ditionele bouw. Maar dat wordt ruimschoots goed gemaakt.door de tijd winst. Het zou een technische onmoge lijkheid zijn geweest, het Albatros-kan toorgebouw ,in traditionele: bonw voor het eind van het volgende jaar gereed te hebben. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK In zijn woning aan de Nassaustraat te Slikkerveer is woensdagmorgen plotseling overleden de heer W. van der Linden, penningmeester van de Ridderkerkse Voetbal Vereniging Hercules. Hij werd 63 jaar. De heer Van der Linden heeft 43 jaar in het bestuur van RWH zitting gehad, waarvan veertig jaar als penningmeester. Hij heeft zich in deze lange periode voor de vereniging bijzonder verdienstelijk ge maakt. Enige tijd geleden is hij ernstig ziek geweest. Zijn redelijk goede gezond heid van de laatste tijd deed echter een heengaan allerminst verwachten. De begrafenis-geschiedt zaterdag om 15 uur op de begraafplaats- te Ridderkerk. f\P de perspectieftekening, van het nieuwe huis van Pak- huismeesteren.N.V, is geheel links een hoog gebouw aan- gegeven. Daf hoge gebouw is een mogelijk in 'de toekomst op te .trekken nieuw tehuis voor het gemeentelijk havenbedrijf. Maar of hét 'daar ooit zal komen staat nog lang niet vast. Voor lopig .moet het havenbedrijf het nog met het oude Poortgebouw doen: die gemeente Rotterdam is niet gefortuneerd genoeg voor nieuwe projecten. TDOPTERDAM-De nieuw bouw voor Phkhxiismeeste- ren N.V. whs vanmorgen - aan leiding tot een conferentie in de bouwkeet aan de Maasboule vard, waarop 'de. heer 'R.' A. de Monchy, directeur van Pakhuis- meesteren N.V. en-dearchitect E. F. Groosman het woord voerden. Redevoeringen eh ge sprekken bleken ónmogelijk door het alles, overstemmende gedreun van' de heistellingen. Die.moesten voor de duur van de conferentie dan maar zwij gen. Een vlotte berekening wees uit, dat de conferentie door dit zwijgen vijftig guldenper minuut kostte! .i, eerbiedwaardige cargadoors- en stuwadoorsbedrijfsedert het door dfe oorlog van de Leuvehaven is verdreven, door'de- Rotterdamse binnenstad 'heèft' moeten'maken. Dan ,zal tussen Maasboulevard en Hertekade, bijna op'de hoek'van de Rederijstraat,- Pakhuismeeste- ren beschikken- over -een -eigen bouw,werk ,van zeven verdiepin gen, een dakterras en een onder grondse parkeergarage in twee etages met autolift. Voor dat gebouw zijn nu de eerste palen in de gr-ond gegaan. Bijna op de hoek van de Rederijstraat, maar niet helemaal; er. bestaat,nog een h.eel oud plan vooreen zeer hoog toren* gebouw op de hoék van dë Rederij; straat, waarin het gemeentelijk ha venbedrijf een onderkomen zal kun nen vinden. Wanneer én zelfs ofer van de realisering van. dat project iets kan komen, .valt, geziendebe rooide financiële positie, der gemeente Rotterdam vanzelfsprekend niets te zeggen: En -als dié positie verbetert; is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het havenbedrijf heel ergens an ders wat gaat doen. De naam Pakhuismeesteréri herinnert aan de Verénigde Oostindische Compag nie, toen.de compagniesdienarén hun pro- dukten verscheepten „op hun pakhüis- méesteren". Het bedrijf is dan ook in 1818 ontstaan uit de failliete boedel van de VOC als veembedrijf voor thee. Later kwamen andere produkten daarbij, het bedriif werd een internationaal veembe drijf,'dat vooral bekend werd door de op slag van. oliën met ^Vestigingen In Enge land, Zweden- en Duitsland en thans in Amsterdam, waor óök al in 1818, even- mm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —De opruiming van bet Kruiteiiand is nu. definitief .begon nen. Sinds kort is' éen door de firma's Zanen. én-Verstoep eri Van der Hoeven uit Den Haag gevormde combinatie bezig met het droog ontgraven van dit laatste stukje -„echte groen" in het Rotterdamse havengebied, dat bij de-ingang van de Oude blaas de scheepvaart .echter nogal in dé weg Ugt. Met behulp van draglines enz.'hoopt men het werk in oktober zover klaar* te hebben, dat een baggermolen de rest van het eiland tot'een diepte van tien meter kan opruimen. Totaal zal ongeveer twee miljoen kubieke meter grond worden-veri zet. Deze grond zal worden gestort op enkele polders in Rozenburg. De toegang naar de. Oude* Maas die in de toekomst een steeds drukker wor dende scheepvaartverbinding zal worden (o.a. duwvaa'rt) zal aanzienlijk beter worden. Nu* 'verspert' het Kruiteiiand voor een deel nog- dë' toegang. Na de verdwijning krijgt de rivier als het ware een trechtervormige toegang. - Vooral voorschepen, die'uit dé Oude Maas richting Rotterdam' moeten, beté kent de verdwijning, van Het eiland'een voordeel. Nü moeten zë het (schier)ei- land omvaren, hetgeen, .vooral' bij een sterke ebstroom niet zo vlot gaat. Het Kruiteiiand was een van de laatste stukjes grond waarop de oorspronke lijke Oude Maas vegetatie nog voor kwam. Dé Werkgroep Oude Maas heeft er de laatste jaren belangrijk onderzoe kingswerk kunnen verrichten, hoewel de plantengroei van' het eiland voor ;de luchtverontreiniging ;steeds meer achter ruitging. -Nog altijd -staat er .aantal hoge bomen, dichtbij het dichtgeslibde kruitha- ventje. Daar Tosten tientallen jaren gele den de voor Rotterdam bestemde sche pen kruit, dat niet in het havengebied mocht komen. De schepen meerden af aan oude kanonlopen, die nu voorlopig zullen worden opgeslagen en vermoéde- lijk te zijnertijd door Rijkswaterstaat er gens anders wederomzullen worden- ge plaatst om .als meerpalen te dienen..,: Men verwacht dat het'Krulteiland mid den 1968 volledig zal zijnopgeruimd. Daarna zal de verbetering van de (weste lijke oever van de Oude Maas terhand worden genomen. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mejuffrouw A. A. M. Kessel (kath.v.) is gistermiddag in de trein, op weg van haar woonplaats Breda naar Den Haag, het slachtoffer geworden van een zakkenrolier. r' Uit haar handtas werd een portemon- naie met een bedrag" van circa /-200 gestolen. Volgens mejuffrouw -Kessel moet de 'diefstal hebben -plaatsgehad tussen de stations van 'Dordrecht eh Rotterdam. V In Dordrecht, had zij op het perron nog iets.gekocht en in Rotterdam miste zij de beurs. Een bij haar in de coupé gezeten passagier had vlak voor het verlaten van de trein,-zich abrupt naar haar overgebogen' en éen stapeltje kran ten gepakt met het verzoek die mee te mogen nemen. Zij kón de Spoorwegre cherche slechts een vaag signalement van deze persoon opgeven. HAARLEM Het Nederlandse.honk balnegental .heelt woensdag in Haarlem een oefenwedstrijd tegen de Ameri kaanse legerpioeg Bitsburg Barons 'ge wonnen met 6-5. De-'Nedérlahdse Werpers waren Terneuzen. Hoffman en Paalman (HCK). ROTTERDAM De Hollan-d-Amerika Lijn en de onlangs door.Thomsen,' Quick Dispatch en'de Nederlandse Spoorwegen opgerichte N.V. Europe Container Termi nus hebben besloten gezamenlijk een maatschappij te stichten yoor de exploita tie van een gespecialiseerd haventerrein, die N.V. Prinses Margriethaven gaat he ten. Het voor dit doel door de nieuwe on derneming in te richten établissement is onder constructie in de Prinses Margriè- thaven en moet-in september-1967 gereed zijn. voor de belading en lossingvan container- en- „roll on/roll off'-schepen en de uitvoering van alle daarmee ver band houdende werkzaamheden. Béhalve de aan het container- én „roll on/roll off'-verkeer deelnemende sche pen van de Atlantic. Container Line (ge combineerd vrachtdienst van de Hol-la nd-Amerika: Lijn,Swedish American Line, Transatlantic Rederi'A/B en Walle- nius Lines) envande MooreMcCor- mack Lines Inc.,. zullen ook de ptilpsche- pen van de Soya Rederi A/B (Wallenius Lines) aan de nieuwe- terminal behan deld worden. eens uit de VOC-boedel, een overeen komstig bedrijf was gesticht Pakhuis- meesteren heeft ten behoeve van klanten, die bij vervoer in' bulk verontreinigde oliën hebben, zelfs een distillatie-inrich ting. Het gebouw aan de Maasboulevard is ontworpen door de samenwerkende ar chitectenbureaus Lockhorst, Koldewijn en Van Eijk en E. F. Groosman. Dura's Aannemingsmaatschappij N.V/ voert het werk .uit Iri dit gebouw, zitten diverse nieuwig heden. Interessant zijn de autolift, die da beide parkeerkelders verbindt de kunst matige luchtgesteldheid, die het mogelijk maakt een eigen klimaat te scheppen, zo dat er. geen enkel raam dubbele be glazing open zal kunnen en de „pówderrooms", die voor de dames van het personeel bij de toiletten worden in gericht toiletkamers naar Amerikaans voorbeeld. Een der verdiepingen zal ge deeltelijk worden ingericht voor "opstel ling van computers. De kelders, van het bouwwerk worden zodanig ingericht dat zij als schuilkelders dienst zullen kunnen doen. Daarover is contact met. de gemeente Rotterdam en met deskundigen van het ministerie van binnenlandse zaken. - Voor wat betreft de gevels heelt men de keus laten vallen op genólijste Zwit-' serse graniet Deze- steen hangt weinig meewerken dat het front aan de rivier vuil aan: de architecten willen er toe niet wordt verstoord door verontreinigde gebouwen. Het niveauverschil tussen Maasboule vard en Hertekade wordt in de kelder verdiepingen opgevangen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De'ruimte; die. de Internationale Consumentenbeurs Femi- na ln de nood-Ahoyhal op Heliport ter beschikking heeft is in z'n geheel ver huurd. Indien Femina dit jaar nog had kunnen beschikken over het Ahoycom- plex, .dan zou het diimaal de grootste van de reeks beurzen zijn geweest. Een groter aantal deelnemers dan vo rig jaar heeft voor te exporteren produk ten belangrijk meer ruimte gereserveerd. Dit houdt verband met de tendens die zich - in 1965 al op de vooraanstaande Europese consumentenbeurzen begon af te tekenen en zich dit jaar Tn versterkte mate. heeft, voortgezet. De beurzen wor den meer en meer plaatsen waar de consument zich kan oriënteren t.a.v. de duurzame gebruiksartikelen, die in aan tal 'en omvang toenemen, i Ook de voorlichting krijgt op de Femi- na-1966 wederom ruime aandacht. Zoals vorig jaar is dit keer ook het Bouwcen trum weer present. Voor het eerst zal het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aanwezig zijn om voorlichting over wo ningen te geven. ROTTERDAM Ais 15.000ste schip vah>dit,jaar is woensdag de,Engelse City of Port Elizabeth de Rotterdamse haven binnengelopen. Het schip kwam met stuk goed'van Middlesbrough en meerde af in deEerste'Petroleumhaven. Vorig jaar arriveerde, de Nederlandse Korovina op dezelfde dag als 15.000ste. ;T)E HEER J. D. van Waarde uit de Korenbloemstraat in Bloem hof, Rotterdam-Zuid, komt op voor automobilisten die over dè Lange Hilleweg moeten rijden. Volgens mij met recht en reden. Want: de. Lange Hilleweg is een belangrijke' toegangsweg tot Bloemhof en ook tot de "Strevelswijk. Dat hebben de 'dienst van gemeentewerken, en de Rotterdamse verkeerspolitie goed ge zien, want er is-gedacht aan-een' afbuigstrook op de Streyeisweg, zo dat van de Maastunnel uit komende 'autorijders gemakkelijk de Lange Hilleweg op kunnen rijden.' Maar dan is er een klein stukje „ellende". Want 'tussen de Stre- veisweg en .de Rësedastraat is er iaan de noordwestelijke zijde van de Eange Hilleweg verkeer in beide- Irichtingen. Dat is heel. begrijpelijk, 'de toegang- tot .de Lange Hilleweg' ivlak voor de aan- de, zuidwestelijke 'zijde staande'r.fc' kerk;langs is een' (onmogelijke opgave', én! .'de .-.vef-* ikeerspoiitié" jhe.efthier dan: ook ;éénrichtingverkeer ingesteid: ..'vaii 'de Resedastraat' naar de Stre- :velsweg.toe. - Automobilisten' die van de Ssrei-; welsweg de Lange Hilleweg op moe ten'rijden, moeten nu om het op de hoek van de Strevelsweg. staande benzinepompstation heen draaien :en zich dan door - een nauwe passage 'wurmen. - Waarschijnlijk zal de heer.'Van Waarde dezelfde gedachten hebben als ik: er zal wel niemand 'meer ;zijn, die voor z'n plezier per auto*in die omgevingrondrijdt.Plezierrij- ders zoeken andere wegen. Boven dien geloof ik. dat. het verhaal van de plezierrijder zo- langzamerhand een fabeltje is. Wij Nederlandersen. 'i zeker wij die in het gebied van de Nieuwe Waterweg wonen zijn heus i wel zodanig gedwongen te; - léven'", met mechaniek, arbeid, stank,stof en moderne industrie dat een'auto,j) voor ons géén plezierig 'ontspan ningsmiddel is. Ik neem aan. dat de heer; Van Waarde in een auto gaat zii ten om dat-het eenvoudig noodzakelijk is. Om wat voor reden gaat mij „uiter aard niét aan. TK GELOOF dat. de Rotter- damse vérkeerspoliti'e daar ter dege rekening mee moet houden: au toverkeer, in eén 'moderne stadsag glomeratie is noodzaak en vaak. bit tere noodzaak. Iedere maatregel, die het autoverkeer belemmert, maakt het leven alleen maar ge compliceerder en duurder. De han delsman, ondernemer, wie ook, dié op-de een ,of. andere, manier be- lemmerd wordt in zijn vèrkeérs- doen-en-laten zal de daardoor di rect of indirect' geleden econo mische verliezen verhalen op der den als* hij daartoe éen mogelijk- d'e, consument,van allerlei artikelen. Tegen de nauwe ingang van. de Lange Hilleweg, die bovendien wordt verstopt door geparkeerd staande auto's heeft de heer Van W'aarde bezwaren, die, ik volkomen deel. De heer Van Waarde geeft'ook een oplossing en mijns inziens een goede oplossing. Niet het instellen van een. parkeerverbod óp'dat stuk je. Zo'n verbod is wéér een belem mering. Maar wel het bij de weg trekken van de trambaan bij het eindpunt van lijn 9.;;. y f j. Lijn 9 is de .enige tram die .daar rijdt en dat geschiedt niet eens 'zo heel frequent. Zo te zién is daar' eén „eigen baan" overbodig. De autorij ders krijgen daarmee een welkome verruiming. Overigens, meneer Van Waarde, zal iedere maatregel daar maar tij delijk zijn. Want over ruim een jaar gaat de metro rijden:En,meneer Van Waarde, dan gaat lijn '9 héle maal verdwijnen.' Bovendien weet ik niet welke invloed het nieuwe profiel van het 'Zuidplein met <je „verkeersdriewegkranen" waaraan nu al wordt gewerkt, zal hebben op het kruispunt tussen Strevelsweg ent: Lange Hilleweg.' Maar in ieder géval ben "ik' üe: heer Van Waard e dankbaar voor zijn constructieve gedachtengarig^ :*V-; 1

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1