Haal fijne ZWANENBERG 1 m huis! voor China Te weinig voor Tunesische oosters avond spro öfi de beddenafdeling 78.- 128.- DRIEDAAGS WIELERSPECTAKEL „Het leven is nog niet zo Centrale aan Schiehaven nu met twee schoorstenen Straks naar Maashaven van winnaar wmmm. Lijn 63 voortaan altijd naar de Zalmplaat Boeiend schouwspel in I) ij kzi gt-theater stormloop Nederlands gezin in Duitsland ernstig DEKLERK&ZH Blijdorp kreeg cadeau: vier paradijsvogels Honderdjarige F. H. Schadee: OPGAVE VAKANTIEADRES 98,1» 108.- 158.- Zoekt u heerlijk vers broodbeleg? SPAAR VOOR GRATIS VLEESSCHAALIJE! Knip uit Zwanenberg vkeswarenzakjes de spaarzegeis en plak die op gratis spaarkaart. Vraag uw winkelier! vI 4pMï (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ligplaatsenprobleem voor binnenvaart schepen in de Rotterdamse haven wordt steeds nijpender. Het te kort aan ruimte dat al vele jaren bestaat, dreigt grote vormen aan te nemen, vooral nu voor de binnenvaart een groot deel van de Parkhaven als „parkeerruimte" verloren gaat doordat de Cicilia als tweede havenvakschool en de Seven Seas als studentenhuisves tingsschip aan de kop van die haven zullen worden afgemeerd. Zo doende zullen enkele tientallen binnenvaartschepen naar een andere plaats in het havengebied moeten worden gedirigeerd. SPLITSING via dc uit de krant geknipte bon M (Van onze 'correspondent) OOSTVOORNE Het grote wieierspectakel, de Tour van Drievan het Recreatie Centrum Kruininger Gors is.ten einde. De jubileum-tour, voor de tiende maal gehouden, is een volledig succes geworden. Honderd veertig jongens uit het recreatie centrum zijn er weer drie dagen op uit getrokken, maandag, dinsdag en woensdag. Onthaal Tweehonderd Bekend 9 - - .i t 3 i E 'Z m 1 p r-v?wvH9£-v v f 5 r plaats. Er wordt namelijk in de haven een splitsing gemaakt tussen schepen die moeten laden- en lossen en schepen die een plaats moeten hebben om eni ge tijd te kunnen liggen wachten voor dat ze aan laden of lossen toé zijn of zonder meer liggen. Vooral die laatste categorie maakt het probleem van plaatsruimte tekort steeds moeilijker. Er zijn in feite teveel schippers die hun schip als drijvende woningen ge bruiken en hun brood elders verdie nen. Deze schepen zouden als het goed is eigenlijk geen plaats toegewezen moeten krijgen. Maar het ziet er voor lopig niet naar uit dat over dit punt spoedig een beslissing zal vallen. Deze niet aan het vervoer deelne mende binnenvaartschepen drukken zwaar op het grote aantal dat per dag de Rotterdamse haven bevolkt. Dat zijn er gemiddeld zo'ri zeven tienhonderd. Schepen die steeds meer in rijen van tien tob vijftien stuks tegen elkaar aan worden geparkeerd, steeds minder ruimte openlatend voor zeeschepen en andere vaartuigen. Het binnenvaartpröbleem en vooral in: Rotterdam het ligplaatsenprobleem heeft dan ook diverse kanten. Om daarvoor nu de juiste oplossing te kie zen is een moeilijke zaak. Maar er moet er één komen, <le tijd dringt. En schepen moeten kunnen blijven varen. De vraag is echter op het ogenblik: waarheen? En dan nog op betrekke lijk korte termijn, aangezien de Cili- cia en de Seven Seas waarschijnlijk nog voor het eind van dit jaar in de Parkhaven zullen verschijnen.' Beslis singen hieromtrent 'zijn evenwel nog niet ""definitief gevallen, hoewel er vrij wel dagelijks besprekingen worden ge voerd door vertegenwoordigers van de havendienst, het gemeentelijk haven bedrijf en binnenvaart-organisaties. Over een aantal jaren krijgt de bin nenvaart (tijdelijk) enige lucht als de speciaal voor haar in IJsselmonde te graven Puntzakhaven klaar is, maar voorlopig heeft ze daar uiteraard bit ter weinig aan. Waarschijnlijk zal als eerste oplos sing voor het ligplaatsentekort de Maashaven worden gekozen, waar de laatste tijd wat meer ruimte is geko men doordat diverse havenbedrijven terreinen hebben verlaten door de in gebruikneming van grbtere, moderne bedrijven in Rotterdams nieuwe stuk- goedhavers.Eemhaven. De verwachting is -dat dertig tot veertig binnen vaartschepen daar kunnen meren. En dat zullen dan merendeels bin nenvaartschepen zijn die het in de allereerste plaats begonnen is om lig- ROTTERDAM -— De elektriciteitscen trale Schiehaven is nu voorzien van twee complete schoorstenen, elk negen- til meter hoog. De nieuwe schoorsteen, die de Kon. Mij. „De Schelde" in Vlis- siagen naast de reeds bestaande heeft opgetrokken, is helemaal op hoogte ge komen en wordt nu in de verf gezet. Het is de bedoeling dat de technische installaties, waarvoor deze schoorsteen is bestemd, nog dit jaar in gebruik komen. Daarvan zal de gewone, particu liere elektriciteitsgebruiker niets mer ken. Maar deze uitbreiding van de centra le was noodzakelijk, doordat de in dustrie ten noorden van de Nieuwe Maas zich westwaarts sterk uitbreidde. Niet zo sterk als in het Europoort- en Botlekgebied ten zuiden van de Nieu we Maas daar moest zoals men weet een hele nieuwe centrale worden ge bouwd maar toch wel in die mate dat de bestaande installaties het niet meer aankonden. De uitbreiding van de centrale Schie haven is een hoogst welkome aanvul ling van het Rotterdamse elektrici teitsnet. DOÏTERDAM De mensen, die gisteravond naar het Dijkzigt-open- luchttheater zijn gegaan om daar een avond van Tunesische folklore te bele ven, hebben een oosters sprookje kunnen meemaken. Want de Haagse musicoloog f J. da Silva heeft ter gelegenheid van ket bezoek van president Habib Bourgui- i» van Tunesië naar ons land een groep dansers, zangers en musici doen overko- WW, die inderdaad bijzondere dingen te zien gaf. Merkwaardig is, dat er van -de f oorspronkelijke Tunesische folklore i slechts- zeer weinig over is. Die behoort aan de Berbers en dat volk is reeds eeuwen terug verdrongen door de Be- <kuïen en de Turken en Arabieren. Er !ün dan ook duidelijk twee culturen: de i ®,e^°nïenen-eultuur en de Turks-Ara bische, of, zoals men in Tunesië zelf zegt, de oosterse cultuur. Beide culturen wa- 'en ieder in een eigen orkest en ook ih dgen dansers vertegenwoordigd, j. Interessant is de muziek in twaalf- jj toonschaal, met een mijmerend, men u>u kunnen zeggen zelfs contemplatief wakter. ,3" Werd muziek gespeeld, die nergens tér-"wereld wordt gehoord en die laatste rest is. van de muzikale iectuui van het westerse kalifaat, het ka li ïjaaat van de Moren en Saracenen dat 5 Auflalusië in Europa was doorgedrongen. I liPjto danstechniek worden enkels en 5 «neen strak gespannen gehouden, het ^een steunt op de 'bal van de voet. Alle ■«wegingen worden geconcentreerd op de f?.uPi ook het bovenlichaam is strak, ook f.w bewegingen waarbij de schouders snel heen en weer gaan. 8 i_,Y?a^élfsprekend ontbrak de Arabische yufcdans niet, veel decenter dan men afgaand op de verhalen, zou voorstellen. Het gaat daarbij om de virtuositeit van de beweging, niet om de sensualiteit. Vir tuoos was ook het Optreden van de krui- ken-en-flessenacrobaat. Ook al door de prachtige kostuums maakte de groep, zeven danseressen, een danser de beide orkesten, een kleurrijke indruk. Hans W. Ledeboer Bij het spreken over Rotterdam als eerste haven ter wereld denkt men bijna altijd uitsuitend aan zeeschepen, want aan het aantal zeeschepen dat jaarlijks dc haven binnenloopt en de hoeveelheid lading die deze schepen lossen, wordt de grootte van de haven afgemeten. Meer dan 25.000 zijn 't er de laatste jaren, een aantal dat-mecr- dan achtmaal wordt overtroffen door de' hoeveelheid binnenvaartschepen die Rotterdam per jaar bezoekt. Zon der binnenvaartschepen was Rotter dam geen zeehaven, zonder deze sche pen zouden de miljoenen tonnen la ding niet kunnen worden afgevoerd naar het achterland. Meer dan twee honderdduizend binnenvaartschepen telt Rotterdam elk jaar. En dat betekent dus ligplaats voor die tweehonderdduizend, een aantal dat nog altijd stijgt. Daarbij komt dat de schepen ook steeds groter worden en dus steeds meer ruimte yergën, Het zwaartepunt van de binnenvaart concentreert zich in de Waalhven, waar ongeveer vierhonderd schepen een plaats vinden. De rest vindt zijn weg in de vele andere Rotterdamse havenbekkens, die bijna altijd- overvol zijn. Een mogelijkheid om de drukte wat te verminderen en het probleem enigs zins op te lossen zou kunnen bestaan uit een meldingssysteem; zoals dat ook voor de zeevaart geldt. Zeeschepen dienen voordat ze aankomen een lig plaats te hebben aangevraagd en moe ten buitengaats wachten als die er op ïen gegeven moment niet is. "Voor de binnenvaart zou iets dergelijks in het leven moeten worden geroepen om eni ge orde te kunnen scheppen. Maar dan is het bijna weerzeker dat de binnenvaart-organisaties in opstand komen. Zij zullen met'het ar gument komen dat de binnenvaart, de gene is die alweer de dupe is, dat men wederom in het vaarwater wordt geze ten/En ook daar is begrip voor op te brengen. De binnenvaart isde laatste jaren bepaald geen lucratieve, be drijfstak. Hef auto- en spoorwegver voer bijvoorbeeld neemt een steeds gróter wordende portie wan de té ver voeren hoeveelheid lading af.- ROTTERDAM Vanwege de voort schrijdende bebouwing van de Hoog- vliéise wijk Zalmplaat heeft de RET begoten met ingang van 1 augustus a.s. iu plaats van éénmaal per uur alle autobussen van lijn 63 te laten doorrijden naar de Zalmplaat. Het eind- en beginpunt blijft ge vestigd aan de Vïskaarweg; de huidi ge halte aan de Hesselingstraat komt te vervallen. Dringend verzoek, uw vakantieadres die wij regelmatig op de advertentie pagina plaatsen, minstens een week van tevoren op »e geven. Indien deze schriftelijke opgave nier tijdig in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. AMSTERDAM De PTT gaat een zending radio-actieve verf, die zij en kele weken geleden in transito niet besfemming Sjanghai van de Zwit serse post ontving, naar Zwitserland terugsturen. Het betreft hier een zen ding van 56 postzakken, waarop niet was geschreven wat erin zat. Toeval lig ontdekte men dit doordat een van de pakketten op het goederenstation van de PTT aan de Amsterdamse De Ruyterkade zodanig werd beschadigd, dat de vloeistof eruit lekte. Geen van de employés werd in gevaar gebracht. vloeistof, die in 116 pakken met blikken bussen was verpakt, is thans op geslagen in een geïsoleeerde ruimte. Hoewel de lichtgevende verf doorgaans wordt gebruikt voor het: beschilderen van lichtgevende wijzertjes op horloges, twijfelt men in Amsterdam aan deze be doeling. De hoeveelheid is zo groot, dat ze zou kunnen worden gebruikt voor miljoenen wijzertjes. Aangenomen wordt, dan ook, dat de Chinezen er een andere oestemming aan zouden willen geven. Het is bv. mogelijk om uit de verf radium vrij te maken. De zending was op 13 juli aangekomen. Toen een van de zakken bleek te lekken, werd direct de keuringsdienst van waren ingeschakeld. Deze constateerde, met een meetwagen de aanwezigheid van radium. Tot terugzending werd gistermiddag besloten, nadat de centrale directie van de PTT en van het postbedrijf, de ar beidsinspectie in Amsterdam, de keu ringsdienst van waren en het generaal - directoraat van de arbeid de hele mid dag over de zaak hadden geconfereerd! De waarde van de zending bedraagt 100.000 gulden. 14 JUU T/M 4 AUGUSTUS DRAKA POLYETHER MATRASSEN, luxe matrassen van het bekende: merk Excelsior, met fraai geborduurd bovenblad, extra afgedekt met polyether-versterkingslaag en overtrokken met prachtige damast.. Totale hoogte van de matras 13 cm. 1-pers. 80x190 van 105.- nu voor 2-pers. 130x190 van 165.- nü voor Een opruimingspartij SCHUIMRUBBER MATRASSEN van eerste kwa liteit, 10 cm hoog, met geheel geborduurde zijkanten.': ZARTEN (Did.) Een. Nederlands gezin,, ouders met vier kinderen van 3 tot 15 jaar, is vannacht bij een verkeers ongeluk bij Freiburg ernstig gewond. De vader, een 50-jarige automonteur, reed zondèr stoppen de snelverkeersweg op. waarbij zijn wagen dooreen vracht auto werd aangereden en vernield. 1 -pers. 80x190 van 148,- nu voor 1 -pars. -90x190 van 160.- nu voor 2-pers, 130x190 van 225.- nu voor m COMPLETE WONINGINRICHTING B/66/72 ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHTi VUSSINGEN IDEVËNTER/HOORN. PiSjpt'v (Van een onzer, verslaggevers) ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp heeft vier paradijsvogels ten geschenke gekrëgen van dr. Sten Bergman, de be kende Zweedse'ornitholoog en specialist op het gebied van /paradijsvogels. Het zijntwee grote rode paradijsvogels en twee paradijshoppen uit zijn eigen coflek- tie. De direktie van de diergaarde heeft dit vorstelijke geschenk dat een waarde van zeker tienduizendgulden vertegen woordigt uiteraard onder grote dank aanvaard, Dr. Bergman meende dat1 deze vier paradijsvogels, die reeds enkele ja ren in zijn bezit waren, nergens beter kondenworden ondergebracht dan in Diergaarde Blijdorp, waar -men in de loop der jaren nogal wat ervaring met deze mooiste van hlle vogels- heeft opge daan.' De. vogels moeten nog een periode van. wennen doormaken; hun- kóo-i is met gor dijnen afgeschermd. Binnen enkele, da-' gen zullen ze échter voor het putolie'k-te Scheepje aan scheepje liggen cïe binnenvaartschepen in de Parkhaven. Voor het eind van dit' jaar zullen enkele tientallen van hen het veld moeten ruimen voor de Cilicia en de Seven Se as. De grote, moeilijkheid is: waar moet de binnenvaart naar toe? - - - - - i Het spektakelstuk begon al zaterdag j.l,, 'de dag van de fietsenkeuring en het presenteren van alle140 renners voor iedereen die het maar wilde zien. Dan was ér de emotionele start van maan- dagmorgen toen wethouder R. Lange- rak moest wachten; op Miss' Tour, To nic van der Ent, omdat haar auto was volgeregend, de recordtijd van Rob Haak (12.2 sec.) in de tijdrit, de rit naar Hellevoetsluis en de lange rit over Schouwen-Duiveland. Onvergetelijk voor alle renners enlei ders was het .onthaal in.Zierikzeé op ,'de tweede dag, dinsdag. Zelfs de burge- vader was er persoonlijk om de'tour- helden te zién en toe-te spreken. Deze twèede tourdag leverde weer een nieu- we Gele-Trui drager.'-Frans van' ,Wun nink, de snelste in.de tweede .tijdrit; Geheel nieuw was de overnachting voor alle renners in de grote tour-tënt. Dinsdag leverde ook een Groene Trui-drager op: Joop Pierens. Gisteren woensdag en, laatste dag ging het vanRenesse naar Nieuwe Tonge waar opnieuw een tijdrit verreden werd met als inzet de Gele trui. Via de. veerpont Middèlharnis; - Hel levoetsluis reden de renners terug naar Oostvoorne. Daar volgde het défilé voor B. en W. bij het raadhuis. Over weldigend was de aankomst voor allé 140 jongens in het recreatiecentrum „Kruininger-Gors waar elke renner een boeket bloemen kreeg. Winnaar van de Tour van Drie 1966 werd Bex van den Berg (14). Ongelukkigste ren ner werd André Rommers (13) die op ds laatste dag uitviel wegens maag kramp. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het leven Is nog niet zo slecht, als je er maar wat van maakt". Het klinkt als een gemeenplaats en dit zou het zijn uit de mond. van velen. Maar zo niet uit de mond van de heer Frans Hendrik Schadee van de Ma- thenesserdijk 34a. Over ruim drie we ken, op zondag 14 augustus wordt hij honderd jaar een gebeurtenis, die de woorden van de heer Schadee' over het alledaagse heentillen. 'Die honderd jaar zijn het niet aar. te zien. Blozend en wel -begint hij steeds weer aan een nieuwe dag. Nooit ziet hij er tegen op. Hij is gezond, heeft, zijn sigaartjes bij de hand en.zoekt zijn ver zetjes. Bezoek is hem welkom, want „dan heb ik weer wat te praten." „Het heeft vader nooit aan spraakwa ter ontbroken". zegt mevrouw S. Goudswaart. Zij is één van de dochters van de -heer Schadee. „Ik heb het heel goed bij haar", zo waardeert de bijna honderdjarige. „En ook met mijn schoon zoon kan ik geweldig opschieten". Zes jaar geleden is de heer Schadee bij hen ingetrokken.-Hij heeft er geen spijt van. Maar niet alleen voor hen beiden, maar ook voor zijn andere kinderen heeft de heer Schadee woorden van lof. „Ik heb er eigenlijk nooit verdriet van gehad", zegt hij. Van zijn twaalf kinde ren leven cr nog acht, vier broers en vier zusters. Ze zijn allen getrouwd, heb ben kinderen, die ook getrouwd zijn en ook al weer uinderen hebben die ge trouwd zijn. Globaal geschat, zegt mevrouw Goudswaart, dat er zo'n kleine tweehon derd kinderen en kindskinderen zijn. tot in het derde en vierde geslacht. De heer Sohadee is blij met zijn hele familie. Hij zal het geweldig vinden wanneer iedereen zaterdag, de dag voor zijn ver jaardag. naar de Luther Kapel in de Nozemanstraat komt om met hem zijn honderdste verjaardag te vieren. Te druk zal het hem niet zijn. „Ik vind het heer lijk, dat ik het mag beleven" zegt hij. Het is hem aan te zien dat hij gelukkig is. Hij zegt zelf: „Het grootste geluk- is, dat je je plicht hebt gedaan." Hij herin nert zich nog steeds de woorden van zijn vader. Die zei altijd: „doe je best en pas op. Dan kom je vooruit." Bijna honderd jaar geleden werd'de 'heer Schadee in Hellevoetsluis gebo ren. Vanaf zijn dertiende tot zijn- 58e jaar heeft hij op de -marinewerf in deze plaats gewerkt. Hij beoefende het smidsvak en klom in de loop van de jaren op tot cómmaiideur-maebipist op de marine-werf. In 1924, het begin van •de moderne *-id, speelde de ko>- '"van de eleetriciteit hem parten. Schadee ging met vci vtoeg^ In Hellevoetsluis bzeft hij" deel van zijn lever gesiet'* dood van zijn vrou 4r, met w jaar getrouwd was. is nij in 1945 daar weg gegaan. Eer.'.t naar Rockanje,waar hij vijftien jaar lang bij een dochter en sc hoon zoor. woonde, Daarna is hij naar Rotterdam gekomen. 'De heer Schadee was bekend in Helle voetsluis. Iedereen kende hem. Dat kon zijn als diaken ~n later als ouderling: van de evangelisch lutherse gemeente, als lid van het schoolbestuur, als lid van de A.R.-kiesvereniging en als gemeente raadslid van Nieuw-Helvoet. Of men ken de hem van de drankbestrijding, waar hij zich ook voor heeft ingespannen. „Ik mocht wel eens een -biertje drinken, maar iets anders heb ik nooit gedron ken" vertelt Ie heer Schadee. Hij is er uitermate gezond bij gebléven. Hij weet eigenlijk niét wat ziek zijn is. Zijn dochter moet hem er aan herinne ren, dat hij eind vorig jaar eén maagbloe ding heeft gèhad, waarvoor'hijvier'we ken lang in het ziekenhuis 'moést liggen.' Toen was hij voor het éérst voor langere tijd uit het voile leven waarin hij "voor het overige altijd' met Zijn béide'benen heeft gestaan. WASHINGTON Amerika meent dat Zuid-Afrika nog steeds verplicht is VN-toezicht te aanvaarden voér het. man daatgebied Zuidwest-Afrika-ondanks een recente uitspraak van het .internationaal - gerechtshof in Den Haag. Deze deed niets af aan het gezag van eerdere advie zen, gegeven door hetzelfde hóf. waarin werd vastgesteld dat Zuid-Afrika geen verandering kon brengen in dé status van Zuidwest-Afrika zonder toestem ming van.de- /S, en. dat heri verplicht was VN-tóezicht te accepteren "en al het mogelijke te doen voor het materiele, en geestelijke welzijn en de'sociale vooruit gang van de plaatselijke bevolking.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1