van Dwaallicht e w meesterlijke van Louis Malle Aardige comedie: De eend en de Cad llae Grote order „De Schelde Moordmysterie comediestijl m ééngezinswoningen in Brieile met voor- en achtertuin. GRUWELDAAD VAN WHITMAN REEDS IN 1962 BESCHREVEN m ECOLE FRANCAISE Vakanties oorzaak ontslag pendel aars Ontspanning arbeidsmarkt AGENDA Mislukte Western Met nam aak-geld bedrog mogelijk Las moordenaar het boek? Boercnpartij raakt leden kwijt In mei 1967 station „Schiedam-R'dam-W" Man tracht rivaal te wurgen Flores stuurde uil Spanje kaarten Inbrekers namen brandkast mee Neerschieten juist Wel een mis Ontspanning De bouw PR KO'I'TKHUAMMER Pagina 4 VRIJDAG 5 AUGUSTUS los* De film „Le feu Follet", Nederlandse titel „Het dwaallicht" is een meesterlijk stuk regie-werk van de bekende regisseur Louis Malle. Het thema, ontleend aan een roman van Drieu la Rochelle, is nogal morbide van aard, een verhaal dat zich moeilijk laat navertellen, naargeestig en somber en zo is deze film er een van soms navrante beelden, nu en dan filosofische dialogen alles in de sfeer van defaitisme en ondergang. Regisseur Cérard Oury heeft met een uitsteken de cast, Bourvil, Venan- to Venantini, Louis de Funes, Pierre Roussel e.a. een kostelijke co medie gecreëerd met Italiaanse kruiden en Franse zwier, namelijk de film „Le corniaud" of „De eend en de Cadil lac" zoals zij in Neder land heet. Premières Prolongaties nubeduidend* goedkoper krimpvrij lichtecht niet strijken zó droog De woningen bestaan uit woonkamer, keuken, douchecel en 4 slaapkamers. Huur vanaf f 291.per maand Bij een betaling vanaf f 291./maand en f 4.670.- aanbetaling kunt u de eigenaar worden van dexe woning. Inlichtingen NIJBOUW N.V., Nassauplein 18, Den Haag. Telefoon 070—601281. BEZOEKDAG zaterdag 6 augustus van 2- Verhufststraat in Brielle-West. -5 uur aan de Alex AUSTIN (Texas) De gruwel daad van Charles Joseph Whit man, die van de toren van het universiteitsgebouw van Texas aJ: 15 mensen neerschoot en er 34 verwondde, is vrijwel letterlijk beschreven in de in 1962 versche nen roman „The Open Square" Nagegaan wordt, of de massa moordenaar het idee voor zijn macabere daad uit dit boek heeft opgedaan. Alles wat hij de afge lopen maanden gelezen heeft, wordt in ieder geval nauwkeurig door de politie onderzocht. Een verdere treffende overeen komst is nog dat de hoofdpersoon uit de roman uit haat jegens zijn va der handelde. Uit de achtergelaten brieven van Whitman blijkt dat hij zijn vader „met een dodelijke harts tocht" haatte. Zijn wrok schijnt te zijn ontstaan, toen Whitman Sr. zich van zijn vrouw liet scheiden. (Van een onzer redakteuren) van een 2 a De film „Le feu Folief van Louis Malle leverde gezien ihet gegeven geen actiefoto,'s op, daarom, een foto van de hoofdfiguur uit deze film Maurice Ronet als Alain, waarop men zijn sombere geestesgesteldheid duidelijk kan aflezen. De Italianen hebben blijk baar nog geen grote ervaring m het vervaardigen van een Western. Dat is duidelijk te merken aan „Een •vreemde ling in Sacramento" die deze week in Cineac-Beurs draait De opzet, om een gedegen stuk werk te maken in dit genre, is jammerlijk mislukt De film is zelfs op bepaalde punten lachwekkend. Het ge heel doet amateuristisch aan. Er zijn .betere Westerns verschenen. Mickey Hargitay speelt er de eenzame cowboy Mike Jordan in van wie de vader en broers zijn neergeschoten. Mike wil hoe dan ook zijn kudde, die bij de moord tege lijk is verdwenen, terug heb ben en zijn familieleden wre ken, Hij stuit op de bende van een grote landeigenaar die de hele streek en zelfs de sheriff onder zich heeft weten te brengen. Slechts een meisje wil Mi ke helpen. Het happy end is dan dat Mike zijn kudde terugkrijgt en daarbij het meisje, en de landeigenaar dood Is. Dat allemaal is pas bereikt nadat tientallen man nen 'van beide partijen, als rijpe appelen uit een boom, van paarden en heuvels zijn doodgevallen. Cineac AD,, 14 jaar. A. B. Het geheel handelt om de laatste 48 uur van een verlo ren leven. Een verlorenheid die m Maurice Ronet ah Alain indrukwekkend gestal te krijgt- Het komt de gezon de toeschouwer voor als een geestelijke depressie waaruit geen uitkomen meer te ver wachten is. Je ziet hoe het proces zich langzaam maar ze ker voltrekt in bijna sta- "tische beelden en een sober gehouden dialoog slechts hier en daar begeleid door wat achtergrondmuziek. ZT>e heelden spreken dan ook voldoende voor zichzelf. Louis Malle had voor di' ge geven geen kleur noch. ande re accenten nodig. De natuur lijkheid waarmede zich het verhaal ontwikkelt is frap pant, er is goes sprake van acteren. Ronet werd in deze fÜm Alain. -Zijn huwelijk in New York isf gesteand én hij was verslaafd geraakt aan de drank. Hij is naar een kli niek gegaan in Parijs om van zijn verslaving te genezen en dte genezing is gekomen, doch deze heeft toch een ernstige consequentie. Hij is in zijn eenzaamheid verstrikt geraakt en bang voor het le ven geworden. De contacten zijn hem ontvallen. Wie hij ook van zijn vrienden en vriendinnen ontmoet zij pre ken hem allemaal dood, ja, tot de dokter toe, die zegt dat hij nu een nieuw leven moet beginnen. Alleen de gedachte al lijkt Alain belachelijk. We volgen hem op zijn laatste bezoeken en ontmoe tingen. Heel helder ziet hij waarin hij tekort geschoten is, in zijn liefde en zijn vriendschappen, maar hij heeft de kracht niet meer om dat te veranderen en daar door voelt hij zich buiten gesloten. Het leven staat voor hem a.h.w. als een schone vrouw in een glazen vitrine. Hij ziet de schoonheid wel maar hij kan haar niet aanra ken. Hij kan niets meer aan- fsken! Meesterlijk brengt Louis Malle de ontstellende situatie van Alain in beeld. Dat dit leven eindigt met een pistoolschot in een barre kale kamer wekt geen verwonde ring meer. Met dit al is het een triest verhaal en ware het niet dat Malle het zo meesterlijk ver filmd had, het zou ais film een volslagen mislukking ge worden zijn, want die geva ren schuilen er overal in... soms een streepje naar het sentiment en alles zou ontspoord zijn. Maar hij heeft alles in strakke banen gehouden. Het is uiteraard slechts een film geworden voor de echte filmliefhebber die de knappe regievondsten weet te ontdek ken en te waarderen, en die beschikt over een gerijpt on derscheidingsvermogen. 't Venster. 18 j. H.St VLISSINGEN De NV. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" ontving voor haar industrlcgroep stoomketels de opdracht voor het leveren en monte ren van twee Scheld e-C.E. stoomketel installaties voor de N.V. Provinciale Zeeuwse ElectriciteUs Maatschappij. Hiermede Is meer dan 20 min ge moeid, aldus de directie Eén ketel zal worden ingericht voor het stoken met aardgas en olie, de tweede ketel zal worden uitgevoerd voor het stoken met poederkool en olie. De beide ketels zullen in de loop van 1968 moeten worden opgeleverd. Door deze uitbreiding 2al het vermo gen van de centrale Zeeland te Vlissin- gen in nauwelijks twee jaar tijd ver dubbelen. Thans beschikt men over een vermogen van circa 150 mw, eind 1968 zal dit zijn toegenoemen tot circa 300 mw. De grote uitbreiding hangt nauw samen met het hoge tempo van de industria lisatie in de provincie Zeeland. Met name de vestiging van chemische in dustrieën aan de nieuwe zeehaven Vlis- singen-oost heeft deze sterke vergro ting van de capaciteit noodzakelijk ge maakt. Zoals bekend maakt „De Schelde" samen met de Rotterdamsche Droogdok Mij. N.V. en de N.V. Motorenfabriek Tho massen, De Steeg deel uit van de Rijn-Schelde machinefabrieken en scheepswerven N.V". te Rotterdam. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank maakt zich zorgen over de steeds groeiende rage om afbeeldingen van bankbiljetten voor reclamedoeleinden te gebruiken. Het is reeds herhaaldelijk voorgekomen dat met die nagemaakte biljetten bedrog is gepleegd, ook al we ken ze aanzienlijk af van de echte bankbiljetten. Vooral buitenlanders kunnen de dupe worden. De Neder landsche Bank heeft nu in een circulai re aan de Bond van adverteerders, re clame-ontwerpers en andere betrokke nen laten weten dat het vervaardigen van reproducties ongeoorloofd is. Al schittert het thema nu niet bepaald door originali teit toch beeft het geheel iets aanstekelijks; een vrolijke, luchtige comedie die de aan dacht van,de toeschouwer tot het einde gevangen houdt. Daar is een zekere meneer Saroyan, wat deftig en nogal druk gebarend type. Zo op het oog'een serieuze zaken man. Doch schijn bedriegt, want deze „meneer" is de lei der van een grote smokke laarsbende. Van Agatha Christie's detec tive roman „The Alphabet Murders" (Nederlandse titel: Het ABC-mysterie) Is maar weinig overgebleven In de film die onder regie van frank Tashlin tot stand is ge ltomen, He oorzaak is niet vér te zoeken want het is kennelijk de bedoeling ge weest om het verbaal te ver werken lot een comedie, waardoor bet sterke thril ler-element, dat juist zo ka rakteristiek Is voor de boe ken va» Agatha Christie, ernstig werd gereduceerd. Van karaktertekening is geen sprake meer en de conflictsi tuaties zijn veelal hun span ningen kwijt. Het vreemde is echter dat daarmede de film op, zichzelf toch geen mislukking kan worden genoemd. Vergeet men dat het een verhaal ts van Christie dan vallen er toch wel een aantal gags en zeer goede vondsten in te be wonderen. Het camerawe: k is uitstekend en is soms zeer origineel en de vlotte dialo gen maken hier en daar to»'h .veel goed- Het verhaal handelt om de Belgische speurder Hetcule Poirot die toevallig voor wat rust in. Londen is maar na tuurlijk toch betrokken wordt in een moordmysterie. De geheimzinnige moorde naar werkt zijn slachtoffers in aiphabetische volgorde at De Engelse autoriteiten zijn niet zo erg gebrand op poirot's aanwezigheid aange zien zij niet willen, dat er iets met deze speurder zou gebeu ren. 2e laten hem schaduwen door kapt. Hastings (Robert ïloriey) die Poirot, op zoek naar de moordenaar, lelijk voor de voeten loopt. Op een massagetafel in het Turkse bad heeft Poirot plotseling een gevaarlijke ont moeting mei een schone blon dine, die onder een dwang- jjearose moordneigingen ver toont Hij komt er goed van af ca ontmoet haar later i wéér' ia een flits ep een se- gelbaan. He instructrice van deze baan wordt vermoord. Later volgen er nog een paar. Eerst een clown en la ter een psychiater. Ze schij nen allen een aandeel te heb ben in het mysterie. Echter, trots alle scherpzin nigheid van de tegenstanders, allercharmantste misleidingen en veel kluchtig tumult weet de speurder de zaak toch tot klaarheid te brengen. Dat neemt echter niet weg, dat 4e toeschouwer toch wel alle zeilen moet bijzetten om de kern van het mysterie te vatten. Poirot (Tony Ran dall) is in deze film meer clownesk dan scherpzinnig maar weet daarmede het hele verloop van het verhaal amusant te houden. Voor de liefhebber van dit genre is het een dik uur aar dig vermaak. Meer mag men er ook niet van eisen. Studio '62.14 j. H.St, Er doet zich een vreemd geval voor. De meneer die in een dure Cadillac rijdt ver nielt op een gegeven ogen blik het lelijke eendje van een zeer eenvoudige han delsreiziger. De zaak wordt echter snel opgelost. De han delsreiziger krijgt zomaar de Cadillac in super de luxe uit voering tot zijn beschikking. Dat zou natuurlijk wel erg sympathiek zijn geweest als de wagen niet volgestopt was met smokkelwaren. Hij rijdt dan ook niet al leen verder. De bende van Saroyan vertrouwt de zaak niet helemaal en gaat er toch maar achteraan. Maar natuurlijk hopen de moeilijk h^den zich op, want er is nog een bende die grote be langstelling heeft voor de au to. De handelsreiziger is niet bepaald achterlijk ec speurt al gauw wat er aan de hand is. Er ontstaan talrijke wilde achtervolging waarvan het einde is dat de handelsreizl ger alle boeven te glad af ie en kans ziet ze uit te leveren aan de politie. In feite natuurlijk een dwaas verhaal, doch een kniesoor die zich daaraan stoort want Oury ziet kans met zijn beelden en beeld- combinaties kostelijke humo ristische scènes te creëren. Hij heeft zijn acteurs verder goed in de hand zodat er ner gens sprake is van overac ting. Het geheel is een goede combinatie van spanning en plezier. Jammer is, dat een aantal frivoliteiten de film voor te jonge ogen beslist ongeschikt maken. Overigens is het een stuk luchtige en goede ontspanning, die de slechte zomer een middagje of avondje doet vergeten. Lumière AL. H. St. CINEAC A.D„Een vreemdeling ïn Sacramento" een weinig geslaagde wes tern. Doorl. voorst, van 9.30-21.3Ö om de twee uur. 14 j CINEAC NRC.: Naast de „Flip- per"-film in kleuren elke avond van 7.30-11.30 uur de finale van de wereld kampioenschappen voetbal. Verder de nieuwsrevue een dolle klucht en een te kenfilm Doorl. voorst A,L, LUMIERE: „De Eend en de Cadillac" een aanstekelijke en vrolijke comedie voor elke leeftijd. 2.15, 7 en 930 en. zat 2, 430 e.v. AX. STUDIO '62; „Hemde poirot en het nt-zje»c ABC-mysteriy", een aardige en vlotte helm agent, aardig en vlot amusement. 2, 7 en 930 en zat. ook 430 uur. 14 j. PASSAGE: "Walt Disney's .JVtary Pop. pins". Een hartveroverend muzikaal sprookje voor iedereen. 2 en 8.15 en zat. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. AX. PRINSES: T/m woensd. „Veel liefs uit Moskou" een spannende spionagefilm met James Bond. Niet geschikt voor te jonge ogen. 2.15, 7 en 930, zat 7 en 930. 18 j. Zat. 2 uur: Tarzan de wolfshond, AX. THALIA: 5e week „Chinese avonturen in Ohina". Vlot yekantlegenoegen. 2.15, 7 en 930 u. AX. speurderscomedie- 2X5. 6.45 en 9.15 en zat 2,430, 7 en 9.15 uur. 14 j. 't VENSTER: ,,Le feu follet" <Het dwaallicht), een film van Xouis Malle met Jeanne Moreau en Maurice Ronet. Alleen voor volwassenen met een gezond onderscheidingsvermogen, 2, 4.15. 7 en 9.15. 18 j. ARENA: 2e week „De verknipte melk boer", een nogal matte fiimornedie. Voor liefhebbers van gooi en smijtwerk aardig amusement, 2, 7 en 930 en zat ook 430 uur. AX. CINERAMA: 4e week „Windjammer". Wereldreis met zcilschoolschip. 2 en 8 uur. AX. CORSO: 33« week „The sound of music" met Julie Andrews. Kostelijke musical voor iedereen. 2 en 8 uur. A.L. GRAND. Alle middagvoorstellingen, 2 en 430 u, „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", Walt Disney's beroemde teken film. AX. De avondvoorstellingen, 8 uur, ,,'t Is eerr gekke, rare, dolle, dwaze we reld", een kostelijke comedie. 14 jaar, KRITERïON: Se week „Le bonheur" bekende film van Agnes Varda, sterk naar de vorm, bedenkelijk naar inhoud. Alleen voor volwassenen. 230, 7 en 930. 18 j- LUXOR: „Onze man in Libanon", een nieuwe creatie van David Niven als ge- CENTRAAL: Stan Laurel en Oliver Hardy ,3ij d* luchtbescherming". De twee filmkomieken in htm onvergete lijke humor, pretentieloos amusement. 2, 7 en 9.15 en zat ook 430 uur. AX, COLOSSEUM. T/m woensd. „Vreemde neigingen", een bizar gegeven voor vol wassenen met een gezond inzicht. 7 en 9.15. 18 j. Middagvoorstellingen 2 u. .Al leen op de wereld". Onderhoudend ver haal goed verfilmd. AL. HARMONIE: T/m zaterdag „Martin en Lewis in het wilde westen", een paro distische Western met de twee filmkomie ken Jerry Lewis en Dean Martin. 2, 7 en 0.15 uur. 14 j. T/m woensd. „De man die Liberty Valance doodde", een spannende Western. 14 j. METRO: „Fantamas slaat weer toe", de geheimzinnige Pantomas probeert weer zijn slag te slaan en ontkomt op het nippertje voor een volgend avontuur. 2, 7 en 9.15 u. 14 j. HEX: T/m woensd. .Dallas" met Gary Cooper in de hoofdroL Matig amusement. 2,7 en 9.15 en zat. ook 430 uur. 14 j. VICTORIA; T/m dmsd. de bekende film „From here to eternity". Een aantal scènes maken deze film voor te jonge ogen ongeschikt, overigens boeiend en knap filmwerk. 7 en 9.30 u. Maandag geen vooretellingen. 14 j. Zat. en woensd. z uur „Het koninkrijk der humor", ver maak voor elke leeftijd. Woensd. 7 en 930 u. ,X«s liaisons dangereuses", omwil le van de inhoud af te raoen, 18 jaar. Morgen begint er een speciale verkoop van Dolan Overgor dijnstof, een ware revolutie op dit gebied. Want heeft U ooit gehoord van overgordijnstof, die lichtecht, krimpvrij - zo droog is en die U niet hoeft te strijken! Duizenden meters van deze ide ale overgordijnstoffen.zljn er dit seizoen verkocht voor 14.95 Morgenvroeg begint de speci ale verkoop van deze zelfde Dolan, met nagenoeg onzicht bare drukfoutjes, per meter voor nog géén Vijf gulden. Dolan da Ideale gordijnstof \«y5v Te huur of Te koop Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Dolan overgordijnstof, 120 cm breed. In verschillende dessint en kleu ren, per méter voor CUn ut, ef Bthrlft. b»Jt. reeg. Een jury, die een Onderzoek heelt ingesteld naar de moordpartij van Whitman, heeft uitgesproken, dat hi; niet van plan was zich levend gevan gen te laten nemen. Men kwam tot de- EDE Onder aanvoering van drs. E. van de Beek heeft een aantal inwoners van Ede bedankt als lid van de Boeren partij. De 39-jarige econoom Van de Beek, een van de kopstukken van de Boerenpartij en kandidaat voor de ge meenteraad, heeft zjjn besluit genomen, omdat hij niet in één partij wd zitten met ir. Adams. Volgens Van de Beek zit het oorlogsverleden van Adams hem dwars. De voormalige Boer heeft ook kritiek op de wfjze waarop de heer Koekoek de partij leidt. Volgens Van de Beek was het normaal geweest als Koekoek be gonnen was een kader te vormen met wat meer diepgang dan de huidige leiders. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Be N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft B. en W. van Schie dam bericht dat het In haar voornemen ligt ingaande 28 mei 1967 de internatio nale treinen Hoek van Holland richting Utrecht v.v. te doen stoppen in Schiedam in plaats van in Rotterdam-Noord. Deze beslissing heeft tot gevolg dat voor Rotterdam bestemde of daar af komstige reizigers met mgang van die datum het station Schiedam zullen ge bruiken^ Om te voorkomen dat daaruit verwarring voor buitenlandse reizigers zou ontstaan menen de N.S. dat het nood zakelijk is in de naam van het station Schiedam de verbondenheid met de Rot terdamse agglomeratie tot uitdrukking te laten komen. De N.S. hébben de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat verzocht toe te staan dat zij op 28 mei 1967 de stations naam „Schiedam" wijzigen, in „Schie- dam-Rotterdam-West". B. en W. hebben bericht dat deze wijziging bij hun college geen bezwaar ontmoet, In antwoord op een brief van B. en W. deel de N.V. Nederlandse Spoorwegen mee dat in de naaste toekomst in het door het gemeentebestuur gesignaleerde interval van de aankomst- en vertrek tijden van twintig en veertig minuten gedurende een groot deel van de dag ver betering zal worden gebracht. BAARN In Amsterdam zijn drie mannen gearresteerd die bekend hebben tientallen diefstallen te hebben gepleegd in Amsterdam, Muiderberg, Laren, Eem- nes, Soest en verschillende Goeise ge meenten alsmede De Bilt en Utrecht. De waarde van de gestolen goederen loopt in de duizenden guldens Tot de buit behoren onder mer geld, iuwelen, auto's, sigaretten, drank en wapens. De mannen W.P. (45) uit de hoofds":ad, R.S. (22) uit Baarn en E.RXB. '22) uit Utrecht werden gegrepen nadat twee van hen in Soest op heterdaad werden be trapt door een lid van de Soeste> recher che. Westersingel 22 DE ROTTERDAM Rotterdam - téléphone 127807/131579 heeft nog enkele plaatsen beschikbaar in de kleuterklas en de voorbereidende klassen voor het schooljaar 196S/1S67 Onderwijs volgens het Franse lesrooster. Inlichtingen worden gaarne ter plaatse verstrekt. Enseignement selon les programmes francais Jardln d'enfants et classes primaires, quelques places encore dispontbles poor la rentree de sept. Renselgnements sur place. Uit waardering voor het werk van de l'Ecole Fran?aise in Rotterdam werd deze annonce aangeboden door Simea Nederland N.V. ze conclusie na tal van getuigen té hebben ondervraagd. Ook heeft de jury zich uitgesproken over het doden van Whitman geduren de die spannende ogenblikken, dat hjj van de toren schoot. Het oordeel is, dat het neerschieten van de moordenaar „niet slechts een te rechtvaardigen doodslag in de zin der wet was, maar ook een absolute noodzaak om een ver der neerschieten van tmschuldigen te voorkomen'*. De jury spreekt zich niet uit over de opwekkende middelen, die Whitman zou hebben gebruikt De sectie heeft dit aan het licht gebracht. De kist met het stoffelijk over schot van Whitman staat opgebaard in zijn huis in Austin. Ernaast staat de kist van zijn moeder, een van de slachtoffers. Vanmorgen is een mis voor Whit man opgedragen. De rooms-katho lieke kerk heeft Whitman de riten niet willen onthouden, omdat men het standpunt heeft ingenomen, dat hjj geestelijk was gestoord, toen hjj de moorden pleegde. Senator Robert Kennedy heeft giste ren een wetsontwerp ingediend, dat onderbrenging van misdadigers in psy chiatrische inrichtingen beoogt wan neer deze wegens geestelijke oneven wichtigheid worden vrijgesproken, Kennedy zei dat Whitman ongetwij feld door de jury zou zijn vrijgespro- ken. Hij wil dergelijke misdadigers zestig dagen onder observatie van twee psychiaters stellen. Op basis van hun rapport zal de rechter moe.en be slissen of de misdadiger in een psychia trische inrichting moet worden onder gebracht of dat hjj zich aan geregeld onderzoek moet onderwerpen. DEN HAAG De politie heeft de 20-jarige loswerkman D. C. uit Den Haag aangehouden, die ervan ver dacht wordt in de nacht van 3 op 4 augustus de 25-jarige eigenaar van een stomerij, A V. van der V., te hebben willen doden. De loswerkman had omgang gehad met de vrouw van Van der V. De vrouw had de ver bintenis verbroken. De laatste tijd werd zü weer in gezelschap van haar echtgenoot gezien, De loswerkman ontkende 's nachts om drie uur bij Van der V. te zijn binnengedrongen. Van der V. sliep m een uitbouw op de parterre van een woning aan de Veenkade. Hij werd wakker, naar zijn zeggen, toen de loswerkman riep: „Zou je er niet eens uitkomen". Van der V. was het bed uitgestapt, bij de daarop volgende worsteling had C. hem bij de nét ge grepen, kennelijk met de bedoeling hem te wurgen. Van der V. wist los te komen. Hij rende in nachtkledij de straat op. De loswerkman ging ook naar buiten, maar holde de andere kant uit AMSTELVEEN Be 28-jarige rindeai Jack Flores uit Amstelveen, me door zijn ouders als vermist was opgegeven omdat zij raim twee weken niets van 1 eis had den vernomen bevindt zich 1» Spanje. Zijn schoonzuster ia Eindhoven out- ving woensdagmiddag twee briefkaarten, waaruit bleek dat de jongeman op 28 lull in Figuras in Spanje bij een horecabe drijf werkte en dus niet neer it Noord-Afrika was. Het laatste teken van leven was namelijk een kaart de Jack op 14 juli in Tetoean (Marokko) aan ziir ouders had geschreven. DREUMEL Een inwoner van Al phen aan de Maas, de heer Jagteabêrg. heeft onlangs op jacht in het land van Maas en Waal, een dier geschoten, dat naderhand een poolvos bleek te zijn. Hei dier leek veel op een keeshondje, maar het had de staart van een vos. In Artis kwam men tot de conclusie dat d« hat Jagtenberg eeh poolvos had neergelegd, Hoe het dier in het land van Maas en Waal terecht is gekomen, is nog steeds een raadsel. ROTTERDAM- Het ontslag i aantal bij uitleenbedrijven in dienst zijnde pendel-arbeiders heeft heel wei nig te maken met conjunctuur, maar is een gevolg van de nieuwe wettelijke regeling op het gebied van de sociale verzekering. De koppelbazen hebben met het oog pp deze regeling een aan tal b|j hen In dienst zijnde pendelaars ruim voor de vakanties met ontslag gezonden. Hadden zij dit niet gedaan, dan zouden zij hun mensen een be taalde vakantie moeten geven, waar voor zij weinig voelden. Het is bijzonder moeilij'k, zo zei vanmorgen ir. A J. de Wildt, direc teur van het gewestelijk arbeids bureau te Rotterdam, na te gaan of deze pendel-affaire invloed heeft ge had op de situatie in het Waterweg gebied, daa wel van een verandering in deze situatie het gevolg zou zijn. De heer De Wildt riet beslist geertin- zinking, ook geen tendens tot in zinking, al blijkt uit een aantal cij fers, dat er buiten het Rotterdamse arbeidsgebied aanwijzingen zijn van een ontspanning, die zich overi- fens reeds een maand geleden aan, ondlgde. pend bied van de Nieuwe Waterweg ongeveer 41.000 arbeiders. Dit cijfer is echter met geheel zuiver, omdat daarin Ook begrepen is bijvoorbeeld het pendelen van de men sen die in Capélle aan den Ussei wonen, buiten het district dus van het Rotte- damse G.AJB., hetgeen men moeilijk aö eigenlijke pendel kan aanduiden. DEN HAAG Inbrekers hebben gisternacht oen zware brandkast inhou dende ƒ16400 mee naar huis genomen. De brandkast, een gevaarte van 80 bij «0 bij 40 cm, is letterlijk weggesleept van de eerste etage. Alle traptreden zijn na melijk beschadigd. De poditie heeft de zaak in onderzoek. De aanwijzing dat de overspanning ®P de arbeidsmarkt iets vermindert, is te vinden In de landelijke cijfers. Zo is to maanden Juni en juli do arbeidsreserve is groter dan die v*n vorig jaar en erts een kleine daling van de vraag naar ge registreerde arbeldakrachten, terwfll vorig jaar juist een stijging viel te con stateren. De lichte aanwijzing tot ontspan ning kondigde zich dus vorig Jtst reeds aan. Dat er op de arbeids markt iets verandert blijkt ook int de percentages van de ontslagaan vragen door werknemers en wem- gevers. Het percentage ontslagaan vragen van werknemers is ir, verge lijking met verleden jaar gedaald, het percentage ontslagaanvragen van werkgevers Is gestegen, zodat er nu een zeer gering verschil is (twee pro cent voor de periode van 16 juni tot 15 juli en zelfs een volkomen geius cijfer voor het eerste halfjaar .van 1966!) ontstaan. De directeur van het gewestelijk keer. arbeiem2-h tt arbeidsbureau wees nog op verschuivin gen, die zich in de bouw voordoen. m< de woningwetbouw ziet men een bedui dende vermindering maar daartegenover staat een toename van de bouwactiviteit voor handel, nijverheid en verkeer. De totale „bouwactiviteitscijfers ver anderen niet. De heer De Wildt gaf geen oorzaak van deze verschuivingen, omdat die niets te maken hebben met de arbeidsbemidde ling voor de bouwvakken. Maar bet is bekend, dat het woongebied van Rotter- dam aardig vol begint te geraken en dat na een zeer zwaar accent op de waning* wetbouw van de afgelopen jaren mes oe s laatste tijd meer aandacht gaat geven aan andere sectoren yan de bouwnijverheid-

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2