van deze wee Gangster-lady vlotte lievencomedie Ie gendarme a New York overtrokken kolder Eengezins woningen Brielie V ondelingenweg lag in str; POLITIE LOST ZES INBRAKEN OP Ir Containerkraan draait proef AGENDA Radio-aktief iridium ivas onbeschermd Grijze Terlenka herenpantülons Ui m slechts één dag liMD r»i, 'ïdttKIMMMMKw Pagina 4 2 A VRIJDAG 12 Ab'GüSTtte 1955 „Gangster lady" is de titel van een aardige en vlot gecomponeerde thriller-eomedie op het thema van „de grote kraak", doch nu aange vuld met een tweede thema: slimme dieven die ophun beurt door nog slimmere dieven worden bestolen. Het geval krijgt nog een geestiger tintje, doordat de „slimmere" dief een wat dromerige jongen is waarvan je een dergelij ke „inspiratie" niet zou verwachten. Bovendien heeft regisseur Nicolas Gessner met een aantal aardige regievondsten zijn film een paar koste lijke verrassingen mee gegeven. Komplot der geweldenaars Geheiinagente in Malakka Premières Prolongaties Reprises Jubilarissen bij Wilmeta Bezoekdag van de te Joegoslavische dok wordt uitgedokt Veerkeerslichten hij Schieweg ingesteld Winkeldief ProgramiiieurstudiG in Tilburg nubeduidend goedkoper langspeeibanden BB -sirene loeide veertig minuten „Cafetaria-slopers" in bewaring gesteld ROTTERDAM Een stukje ra dio-actief iridum van onge veer een kubieke milimeter heeft vanaf vannacht half twee tot van morgen tien uur onbeschermd lig gen stralen in eer grasstrook langs de Vondelingenweg. De straling, die op meters een behoorlijke do sering aangaf, was niet 20 hevig dat tot uitgebreide veiligheids maatregelen moest worden overge gaan. Enkele specialisten van de Roentgen Technische Dienst (RTD) uit Rotterdam hebben de stralingsbron geborgen. Het apparaat was eigendom van Mapei Nederland N,V„ die lasnaden in een pijpleiding „doorlicht". Het geheel vervaardigd door de RID) bestaat uit een loden container van een kw*ri kubieke meter. voor vakantie, weekend en sport m van voor Witnekkraanvogel weggevlogen Verhoging toelagen proefschriften ROTTERDAM Bijna drie mil joen gulden kost de container kraan die op het ogenblik aan het proefdraaien is op het terrein van Quick Dispatch aan de Prinses Beatrixhaven. Het 68 meter hoge gevaarte zal zeer binnenkort be ginnen met de lossing van de hon derden containers die de schepen van Sea-Land Service wekelijks aanvoeren vanuit de Verenigde Staten. Omgekeerd zal de kraan ook de containers voor de terug reis naar Amerika laden. ë&lkkjJ ■4'-^ De dromer is Bernard No- blet (Claude Rich) met een aardig vriendinnetje met wie hij-wel als een grand-signeur zou willen leven, maar dat kun je niet als je maar een bankbediende bent. Dus.... eenmaal een grote slag slaan, als het kon stelen maar dan stelen van dieven. Hij krijgt die kans door zijn kennismaking met een al- lerliefst blond meisje Bettina (Jean Seberg), dat echter voor geen cent goed 'is en dochter van een gangstermoe der die een hele bende aan voert en op zeer, grote voet leeft. Hij hoort van haar dat de bende de juwelier, die naast de flat van zijn beste vriend woont, wil beroven. Noblet weet met behulp van zijn vriend in vijf ban ken apparaatjes te plaatsen die op gezette tijden het alarm in werking zullen stel- len, juist op het moment dat de grote /kraak bij' de juwe lier bijna klaar is) Datlukt en' de politie komt er op ai, doch heeft "geen wagens en manschappen genoeg om vijf banken en een juwelier tege lijk te beschermen tegen in brekers. De juwelier komt het- laatst aande beurt... maar te laat. De krakers zijn gevlucht en Noblet kwam juist op tijd om de bijeenge brachte poet te confisceren. Hij komt natuurlijk nog wei lelijk in de knel, maar hij weet het met de verzekering zo te spelen dat de buit terug komt en dat hem het aanzien lijk hoge vindersloon wordt uitbetaald. Een dwaze fan tasie natuurlijk maar die de toeschouwer tot de laatste, me ter in spanning houdt Gessner heeft alles in een luchtige en geestige sfeer ge houden zodat het een stukje pretentieloos plezier is ge worden. Arena, 14 jaar. H. St. -I. - Genevieve Grad als de dochter van Chruchot in de film Le gendarm a New York, waarin zij haar va der heel wat moeilijkheden heeft bezorgd als versteke- linge. doch de behouden thuiskomst maakt veel goed. Het lijkt er wel op of de producers met de film „Le gendarme a New York" niet goed raad hebben geweten, want het is een rammelend verhaaltje zonder Inhoud in kleuren verteld. De regisseur Jean Glrault komt misschien daarom wel de eer toe omdat hij van helemaal niets toch nog iets gemaakt heeft en en kele komische scènes wist te creëren die de bioscoopbezoe kers aan het lachen konden De hoofdfiguur Louis de Funes kan met die eer echt niet gaan strijken. Alles wat hij doet is even overtrokken, zijn zenuwachtige gebaren en geraffel maken dat de film op 't laatst gaat trillen voor de ogen. Hij is met zijn grap- oen alleen mnsr een hoogst irritant en vervelend manne tje. .Geheimagente in Malak ka" is beslist geen uitschie ter, zelfs geen film die de middelmaat haalt. Het gege ven is ongeloofwaardig en nogal dilletantisch verfilmd. Het geheel ruikt teveel naar de studio en de Japan ners die er in rondlopen zijn te duidelijk verklede En gelsen. Gelukkig weet regis seur Quentin Lawrence soms goede momenten en enkele spannende scènes te bereiken waardoor hij de aandacht nog juist weet vast te hou den. Meer geeft de film een ter niet. Het verhaal handelt om een Engelse spionne die een belangrijke opdracht heeft. Het ongeluk wil, dat zij juist vlakbij een Japans concentra tiekamp aan de grond komt. doch zij wordt op tijd ont dekt door de Engelsen. Zo weten haar te redden en in het kamp te verbergen - Uiteraard veroorzaakt haar aanwezigheid allerlei spannin gen onder de mannen, maar de opofferende Engelsen, die terwiile van haar allerlei kwellingen moeten doorstaan, weten ondanks alles haar vlucht te organiseren. De spi onne kan dan toch nog haar missie volbrengen die duizen den'het leven redt. Het verhaal bood echt wel kansen op treffende scènes van diepe menselijkheid en indrukwekkende offers ton der aan de sentimentele kant te geraken. Ze zijn echter niet benut en daardoor is het maar een zeer middelmatig product gebleven. Centraal Alle opwinding is opgenan- gen aar. een simpel feit, na melijk: de politiebrigade van Saint Tropez is ditmaal aan gewezen om Frankrijk te ver tegenwoordigen op het Inter nationale Congres der Gen darmes te New York. De Fu nes speelt voor Luaovic Cru- -:'not. die veel moe.te heeft met zijn knappe dochter, die graag mee wil... maar dat is nu eenmaal verboden Ze icomt toch als verstekelinge aan boord van het Franse schip waarmee Le gendarme naar de overkant vaart zon der dat pa het weet. Bit hele geval is er echt bijgehaald om de leemten wat op te vuKen en er wat SDanning in te brengen, het- In de fraaie omgeving van de Vogezen speelt' de film „Het komplot der .gewelde naars" („Les grandes queu- les|" is de origineletitel die letterlijk vertaald: de grote, bekken betekent). In tegenstelling tot de mooie opnamen, de goede, kleuren en dé juiste muzikale bege leiding staat het verhaal zelf. Een vaste draad loopt er niet door de film. Geweld en vechtpartijen vormen de "hoofdzaak. Hét gaat om een houtzagerij boven in de ber gen waar geen personeel te krijgen 'is. Alle werkmensen zijn in 'dienst bij een concur rerend bedrijf. Bij wijze van proef krijgt de baas een aantal voorwaar delijk in vrijheid gestelden, .mensen.die allerlei misdaden hebben begaan in dienst. Het is een hard werkende ploeg die het tegen de buitenwereld voor ,.le patron" opneemt. Het ..dorp" wil dit niet en on derneemt allerlei tegenmaat regelen die door vechtpartij en worden te niet gedaan. De laatste, het uitlokken van een gevecht tijdens een dorpsfeest waarbij een van de gewelde naars de dood vindt, is het aeen jammerlijk mislukt is. Haar verschijning in pa's om geving bezorgen Cruchot eerst hallucinaties, doch later ervaart hij dat hét geen ver beeldingen zijn. Intussen wis selen werk en amusement in New York elkaar af en de New York elkaar af en de reis 'terug komt in zicht. Hij staat nu voor het probleem zijn dochter voor de mannen te verbergen en clandistien naar Frankrijk terug te brengen. Met heel vel verwikkelingen en moeilijkheden lukt hem dat uiteindelijk. Da ontvangst bij de terugkomst is feestelijk ge noeg. Het is allemaal maar wei nig spectaculair en het is dan iok geen wonder dat men de kracht gezocht heeft in over drijving. maar dat heeft al leen maar tot schade geleid. Alleen wie weinig veel eisend en overigens goed lachs is kan zijn pleziertje aan deze kolder nog wel bele ven. Luxor. A.L. ■Claude Rich als Bernard Noblet "in de film „Gang ster-lady", waarin hij een- kostbare buit in handen ■■krijgt, die -een dievencom- plot geroofd heeft doch dat hij handig op het juiste ogenblik wist te verjagen. einde van het experiment. De zware jongens gaan terug naar de gevangenis. De ge desillusioneerde directeur die alleen achterblijft, steekt zijn bedrijf in brand. Hij wordt zelf ternauwernood gered door de man (Lino Ventura) die hem aan de arbeiders" en in alle moeilijkheden had geholpen. Cineac-Beurs, 14 jaar. A. B. Dit is regisseur Gualtiero Jacopetti, die bekendheid verwierf door zijn Mondo Cane films. Opnieuw heeft hij de aandacht op zich ge vestigd door zijn film Africa Addio", die op het filmfestival in Taormina (Sicilië) de David of Dortla- tello-prijs won. Tijdens een persconferentie zei hij, dat de minister van Tourisme, Achille Corona, ,jóch neerleggend bij de wil van de communistische partij" ée prijsuitreiking zou boycotten. De film was al eerder een onderwerp van kritiek omdat zij beel den geeft die niet het standpunt weergeven van de Italiaanse regering. ARENA: „Gangster Lady", een boeven- comedie, waarin de dieven bedrogen wor den. Aardige ontspanningsfilm. 2, 7 en 9.30 en zat- ook 4.30 u, 14 jaar. CENTRAAL: „Geheim agent op Malak ka". een vrij ongeloofwaardig spionage verhaal, dat wel enkele spannende scènes oplevert. Vlot amusement. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. 14 jaar. CINEAC A.D.: „Het complot der gewel denaars". een film vol spanningen. Voor de liefhebbers van het genre geen onaar dig amusement. Van 9.30-21.30 om de twee uur. 14 jaar. LUXOR: „De gendarme in New York", een Franse film vol rijke humor. Plezie rig vakantiefilmpje. 2, 7 en 9.30 en zat. ook 4.30 uur. A.L. CINEAC N-R.C.: Van 9.30 t/m 5.30 de „Flipper-film" in kleuren en van 19.30-23.30 Charlie Chaplin, de bekende nieuwsrevue en een kostelijke tekenfilm. A.L. CINERAMA; 5e week „Windjammer". Wereldreis met zeilschoolschip. 2 en 8 uur. A.L. CORSO: 34e week „The sound of music" met Julie Andrews. Kostelijke musical voor iedereen. 2 en 8 oor. A L. GRAND: Alle middagvoorstellingen 2 en 4.30 u. „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Goed vermaak voor eike leef tijd- De avondvoorstellingen. 8 uur, ..'t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereid", de bekende kolderfilm van Stanley Kramer. 14 jaar. KRITERION: 6e week „Le bonheur". Een film sterk naar de vorm. bedenke lijk naar de inhoud. Alleen voor volwas senen met een gezond critisch vermogen. 2.30. 7 en 9.30. 18 jaar. LUIVUERE: 2e week „De Eend en de Cadillac", een aanstekelijke en vrolijke comedie voor elke leeftijd. 2, 4.30, 7 en 9.30 u. A.L. PRINSES: „Veel liefs uit Moskou", spannende James Bond film. Ongeschikt voor te jonge ogen. 2.15, 7 en 9-30 en zat. 7 en 9.30 u. 18 jaar. Zat. 2 uur de jeugd film „Dik Trom". THALIA: 6e week „Chinese avonturen in,China". Vlot vakantiegenoegen. 2.15, 7 en 9.30 en zat- 2, 4.30 e.v.v. A.L. "t VENSTER: „Het dwaallicht", een film van Louis Malle. Alleen voor vol wassenen met een gezond critisch vermo gen. 2, 7 en 9.13 u. 18 jaar. Vrijdag en zaterdagnacht 12 uur: „Eva". Een film uitsluitend voor volwassenen. 18 jaar. VICTORIA: T/m dinsdag 7 en 9.30 u de bekende film „From here to eternity". Boeiend filmwerk alleen voor volwasse nen. 14 jaar. Maandag geen voorstellin gen. Van donderd, t/m woensd. 2 uur: „Tom en Jerry festival". A.L. Woensd. 7 en 9.30 uur: „John Goldfarb, please come home 14 jaar. COLOSSEUM: Vrijdag t/m woensd avondvoorstellingen 7 en 9.15 u. „Mister Stanislas slaat terug". Spannend misdaad verhaal. Niet zo geschikt voor te jonge ogen. 14 jaar. Middagvoorstellingen 2 u: Sjors en Sjimmie en de gorilla. A.L. HARMONIE: T/m zaterd. Eddie Constantine in „Voor de vuist". Het ge bruikelijke gevecht tegen de misdaad op de Eddie-manier. Aardig amusement voor de liefhebber. 2, 7 en 9.15 u. 14 j. T/m woensd. „Zij waren naakt en moesten sterven", een naar verhaal en slechte film. Afgeraden. 18 jaar, METRO: „Die knotsgekke kerels is; hun vliegende kratten", een tilmeomedie vol dolle scènes. Plezierig amuswneni. voor iedereen. 2 en 8 uur. A.L. PASSAGE: De bekende James Bond-film „Thunderball", spannend amu sement. 2 en 8.15 uur en zat. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. 14 jaar. REX: Eveneens een Eddie Constantine film „Even afrekenen, heren", uiteraard een stevige afrekening. Vlotte en niet ongeestige thriller. 2, 7 en 9.1'5 en zat. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. 14 jaar. STUDIO '62: „Lady L", een uitstekende filmcomedie met prachtige rol van So phia Loren. 2.15, 6.45, 9.15 en zat. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. ROTTERDAM Tijdens een huldi ging in café-restaurant De Plas aan de Straatweg hebben twee jubilarissen van Wilmeta Metaal warenfabriek NV van daag de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvan-; gen. Het zijn de service-monteur J. K.! Beering (45 jaar in dienst) en B. Kra mers. voorman-slijper, die 40 dienstjaren heeft. De medailles werden uitgereikt door direkteur J. J. M. Raaymakers. Tevens werd de heer J. C. Sigmondj gehuldigd, die ais timmerman 25 jaari 'aan het bedrijf verbonden is. op zaterdag 13 augustus aan de Alex. Verheulstraat in Brielie West van 27 uur. Inlichtingen Nijbouw N.V. - Nassauplein 18, Den Haag - 070 601281 Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer Dragutin Ha- ramya heeft vanmiddag bij Verolme in de Botlek een 24.000 tons dok gedoopt dat bestemd is voor de Victor Le- nac-werf in de Joegoslavische plaats Rij eka. Aanwezig bij de plechtigheid waren burgemeester W. Thomassen en zijn Ko- zenburgse collega J. C. Aschoff. Morgenochtend wordt het dok uitge dokt met -behulp van de 250 tons bok Ajax van de firma Kraayeveld. Het Joe goslavische dok wordt met behulp van draden het 130.000 tons bouwdok uitge trokken. Het ruim 200 meter lange en ruim 42 meter brede dok wordt drijvend tot de dokdeur eerst met behulp van lieren ver plaatst. Daarbij moet het over de kielpla ten heen van een 48.000 tons bulkcarrier die in aanbouw is. Om het bouwdok te kunnen verlaten, moet de dokdeur wor den verwijderd, hetgeen gedaan wordt door de 300 tons bok Europa van de firma De Graaf en Mulder. De Ajax ligt dan 150 meter recht voor de dokopening gemanoeuvreerd en vast met draden en ankers. Twee draden wor den gekruist uitgebracht op het drijven de dok, waarna het uittrekken begint. Als het dok vrij op de Nieuwe Waterweg ligt, wordt het met zes sleepboten naar de afbouwkade gesleept. ROTTERDAM Op de kruising Schie weg - Stadhouders weg - Schepenstraat is vanmiddag om twee uur de verkeers- lichtenmstallatie in werking gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met de aanhouding van een 25-jarige isoleerder, een paar weken geleden, heeft de Rotterdamse po litie zes inbraken opgehelderd. De buit van de inbraken was niet groter dan on geveer tweehonderd gulden, maar de schade die de man, K. van der B„ daar bij heeft aangericht was aanmerkelijk groter. Van der B. is Inmiddels voorge leid voor de officieer van justitie. Op 25 juli was hij aangehouden, nadat hij een ruit had ingetrapt van een textiel zaak op het Prinsenplein. Tijdens verho ren heeft de isoieerder de zes inbraken bekend. Onder meer is hij schuldig aan inbraken bij twee brandstofhandelaren aan de Stadlonweg, bij een slijterij en herenmodemagazijn aan de Beijerlandse- Iaan en een bakkerij aan de Polderlaan. Gisteren heeft de politie een winkel dief aangehouden in de Bijenkorf, HÜ was In het bezit van enkele gestolen ge- bruiksgejederen ter waarde van twintig gulden. Bij de huiszoeking in de woning van de man. de 34-jarige chauffeur M. M. A„ TLLBURG Bij voldoende deelname beginnen de Katholieke Leergangen dit jaar met een mondelinge opleiding tot programmeur. Tot nu toe was deze stt- die alleen mogelijk in Amsterdam U bent wel iets van ons gewend op 't gebied van langspeelbanden ...maar deze aanbieding steekt mee kop en schouders boven al 't voorgaande uit! Een grote partij BASF lang- speelbanden, waarvan de kwa liteit een'begrip is... verkopen wij morgen voor onze prijzen. Splinternieuwe BASF langspeel- banden In de originele fabrieks- cassettes, voor prijzen, met dui- mendik voordeel! 8 cm 61 mtr. g te. A./i 10 cm 135 mtr, 13 cm 270 mtr. 15 cm 360 mtr. 18 cm 540 mtr. werd een grote hoeveelheid andere goe deren gevonden, zoals reis-str likijzers, braadpannen, parfum, manchetknopen, handschoenen en wijnglazen. De politie vermoedt, dat ook deze voor werpen. met een winkelwaarde van rond duizend gulden, gestolen zijn. ROTTERDAM Op een pand aan de Pastoriedijk heeft donderdag veertig mi nuten lang de sirene van de BJ3. staan loeien. De oorzaak: een storing in de electrische leiding. De politie heeft, door een stop uit de kast te trekken, het lawaai gestild. ROTTERDAM Vannacht zijn aan het hoofdbureau van politie zeven man nen in bewaring gesteld, die In de nacht van 2 op 3 augustus de Inventrais van cafetaria Het Paradijs aan de Eendrachts- straat hadden vernield, door tafels uit da grond te trekken en met barkrukken te slaan. (Van een onzer verslaggevers) Hieraan is een holle flexibele buis van drie meter bevestigd. Deze dunne buis wordt in de pijpleiding geschoven. Dan wordt door een veer de strallngsfcron uit de container geschoven door de buis naar voren onder de las en er wordt een foto gemaakt. Is dat gebeurd, dan Wordt Via een staaldraad de stralingsbrond weer teruggetrokken in de loden container. Vannacht trad er een storing op, waar door de bron bulten de container bleef. Werknemers van Mapei hebb entoen de container en de buis met bron in een stuk gras gelegd. Talrijke instanties wer den gewaarschuwd: pollt'e, brandweer. Keuringsdienst voor Waren, Arbeids inspectie, Rijksinstituut voor de Volks gezondheid en (gebruikelijk in Rotter dam, bij ongevallen waarbij stralings gevaar is) de RTD zelf, die overigens de stralingsapparatuur zelf heeft vervaardigd en aan Mapei had verkocht. Onmiddellijk werd de straling gemeten. Deze bedroeg, op een afstand van tien meter, 20 mllliroentgen per uur. Dichterbij was de straling aanmerkelijk hoger. Arbeiders die normaal met deze appara tuur omgaan, mogen worden blootgesteld aan honderd mllliroentgen. Dat houdt in dat ze zich nu maar vijf uur op een afstand van tien meter mogen bevinden. Een grote wagen, speciaal voor berging en vervoer van radio-actief materiaal bestemd, van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid uit Büthoven hoefde niets te doen dan nog wat extra waar- sschuwingsbordon plaatsen. De berging geschiedde door een tech nicus van de RTD. Deze bepaalde met een meter aan een lange hengel waar in de buis de stralingsbron zat Dat bleek aan het eind ta zijn. Daarop wordt de- buis losgekoppeld van de container en de brond aan "het overgebleven stuk staaldraad teruggetrokken. Met een heel lange tang werd! het deel tje, in zijn capsule, beetgepakt en in een kleine gele loden kogel opgeborgen. Door de snelheid van handelen bestond er voor de mannen geen direct gevaar. Wet was er een Waarschnwingsappanatje bijge plaatst als bet kleine onderdeel niet In de loden kogel, maar er naast sou zijn gevallen. De werkzaamheden asn de leiding hebben geen vertraging onder gaan. LET OP HET RODE ETIKET! halve prijs 19(5 O Morgenochtend 9 uur begint de ver koop. o Géén telefonische of schriftelijke orders. e Per klont kon slechtj éér» pontalon worden verstrekt. ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM. HOOOVUET SCHIEDAM ÏIAAROINGEN (EIDEN IE 1ST ARNHEM 1 Woit-Kruiblfldo Kort* HoAffitroat t Moto» t Kotoft^r. lofotfijt t Wirtkole#fifrim i Hoofljtroot Wmlt*!c*ntrvm Lïo»vo!i 1 Haorlommariiroof t Stoltaon i WinVoIcBotrtfA PrtiiMtea? ROTTERDAM Sinds gisteren is een van de twee wltnekkfaanvogels van Dier gaarde BUjdorp weggevlogen en niet te ruggekeerd. Het dier was wel gekort wiekt maar nog niet geleewiekt. Men had dit karwei uitgesteld, onder andere vanwege de slechte weersgesteldheid. De vogel vertoefde enkele maanden in de dierentuin. De uit Azië afkomstige witnekkraanvo gel groter dan een ooievaar en heeft een grijs lichaam en een witte hals. Een ieder die meent deze vogel te heb ben gezien, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met Diergaarde BliJ- dorp. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Het maximum van de rijksstudietoelagen die worden verstrekt als tegemoetkoming in de drukkosten van een proefschrift zal met ingang van 11 september worden verhoogd van ƒ2500 tot ƒ4000,-. Het maximum van de toelagen voor le vensonderhoud gedurende de periode van voorbereiding die voor ten hoog ste twee jaar worden verleend zal worden verhoogd van ƒ3600,- tot ƒ4000,-. Morgen begint de verkoop van deze fabrieksnieuwe originele 8asf banden, voor prijzen die U geen 2e keer kunt verwachten. Géén tef. of schrift, heit. Sea Land is nu enkele maanden bezig met transatlantisch containervervoe1- tus sen de westkust van de Verenigde Staten en West-Europa. Tegen het eind van het jaar komen op deze route schepen met ruimte voor enige duizenden contai ners in de vaart. Mogelijk komt er dan een tweede kraan bij. Van dit soort kranen staan er ongeveer 25 in Amerikaanse havens; die in Rotter dam is de eerste van Europa. De door de Pacific Engineering Co. (Paceco) ontwor pen kraan is in elkaar gezet door Figee uit Haarlem. Het maximum hefvermogen van de brugkraan (lengte van de horizontaal en vertikaal bewegende ann 28 meter) is 25 ton, het gewicht van een volle container. Per uur zal de kraan onge veer 50 containers kunnen lossen, te gen hooguit 15 rnet behulp van de rij dende kranen die aan boord van da containerschepen staan opgesteld. De op rails staande containerkraan kan gemakkelijk bij alle containers komen, zowel aan dek als in de ruimen (waar de containers in glijgoten op elkaar staan gestapeld). De containers worden meestal direkt neergezet op de onderstellen dia door trucks worden getrokken.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2