GAAT van waren maakt letters STAD COMPACT Reclame boven 9t bos Kikkertjes Lilian (88) Rozeebmrg staat een kerk in haar klootje en dominee in zijn hemd».. Waar., en wat? M 'VX: ESH Duizend gulden uit brandkast gestolen M 2 A ZATERDAG 27 AUGUSTUS I960 MMmm LUCHTRECLAME is een ac tiviteit van de zogenaamde Heine luchtvaart. Hierdoor wor den veel mensen enthousiast voor de luchtvaart. De bezitters van het brevet worden als het ware gedwongen dit bij te houden en andere mensen willen het sport- brevet graag gaan halen". Dit zegt de heer W. M. Allemans (48) commercieel directeur van de U.V. General Aviation (vroeger Aer 'o Ypenburg en Aero Came ra) als hij vertelt over een van de vele taken van deze maat- schappijde reclamevliegerij. De andere activiteiten zijn: lucht fotografie, pijplijncontrole met helicopters, besproeiing, verkoop van onderdelen en reparaties aan vliegtuigen van derden. 2.000 uren Extra tanks I H Bijzondere mensen 39 99 «RUBwiat; vVf T -.]m ':41e''c SOMS geeft een telelens-opname een merkwaardig effect. Wat blijft er van een groot stadsdeel als Rotterdam-Zuid over als men zo vanaf de Euromast kijkt. Tus sen de Statendam op de voor grond en de opritten van de Van Brienenoordbrug lijken slechts enkele honderden meters te be staan. Toch ligt daartussen een complete stad met grote handels gebouwen, duizenden woningen, straten en pleinen, een metro viaduct. EN toestel met reclame van General Aviation boven het Kralingse Bos. Men ziet de Bosdreef ren nv aan de Schiedamsesingei. Uit de (rechts onder), drukke uitvalsweg naar het oosten, en een deel van het kruispunt met de Boszoom. dragëvan°ca.nf looo vermist?1 em Met nodig (2) il pE kqTTKKDAMMLK Pagina 3" Die luchtreclame bestaat in hoofd zaak uit 'net slepen van reclameteksten. Het Iuchtschrijven is er een beetje uit. De weersomstandigheden in ons land lijn er te ongunstig voor en de finan ciële konsekwenties te igroot a Uiteraard schuift de heer Allemans aiet onder stoeien en banken dat de optet van zijn luchtreclamebedrijf niet alleen de popularisering van de lucht vaart beoogt maar dat zuiver commer ciële belangen voorop staan. Hij laat ook duidelijk uitkomen dat het met de zaken niet slecht gaat. Er is in Nederland een stijgend aantal vliegu ren met reclamesiepen en daarvan heeft General Aviation uit Rotterdam een groot deel. De anderen zijn „Reclamair" van Martin's Air Charter „Skylight" in Hilversum en Mastbooms vliegbedrijf op Zestienhoven dat overigens niet veel meer met slepen in de lucht zit. g General Aviation heeft 32 vaste me dewerkers waarbij zeven vliegers. De luchtvloot bestaat uit zes Tiger Moth's eea De Haviiland Dove, een Auster, een Piper Cub en twee Bell helicopters. I Twaalf jaar geleden is begonnen met de reclamevliegerij. Nu heeft Gene ral Aviation per jaar tweeduizend vlie guren voor de luchtreclame. Grote „con traeters" zijn Van Welle en enkele siga rettenmerken, ook Martini is een flinke afnemer van deze vlieguren. I Volgens de heer Allemans is de luchtreclame, als vorm van buitenrecla me, een goede ondersteuning van het medium. Men vliegt hoofdzakelijk van af maart als de bollen in de belangstel ling staan tot en met november. Hoogtij- dagen en koopdagen voor de grote feest dagen komen daar nog bij. Belangrijk is deze vorm van reclame vooral voor impulsartikelen, dingen die men onmid- dellijk kan kopen. I Het bedrijf vliegt vaak met gehuur de toestellen en vrijetijdsvliegers en/of militaire vliegers die hun vrije tijd ten nutte willen maken, de vergoeding per vlieguur is redelijk. Men moet het B 3-brevet hebben dat een grotere theore tische kennis vraagt dan het gewone sportbrevet De toestelletjes hebben extra tanks aan boord zodat ze zes uur in de lucht hunnen blijven. Dat is wel nodig, want om de hele kust langs te vliegen van Texel naar Vlissingen vergt vijf en een half uur. De gemiddelde snelheid ligt tussen de 65 en zeventig kilometer per T)E medische faculteit heeft geen kikkers nodig. Berichten zouden deze week de indruk kunnen wekken dat er van die beestjes gewenst zijn voor onderzoek. En of u ze maar wil brengen, tegen 3,50 per stuk. Nee, het zit zo: de z.g. kikkerkamer is nog niet gereed. Als die wel klaar is zul len handelaars de benodigde dieren in par tijen aanvoeren. De faculteit stelt namelijk bepaalde eisen aan de kikkers en de hande laars zijn daarvan op de hoogte, 't Is maar voor het geval u van plan was langs een sloot te gaan staan met een schepnet. HET VERSLAG van de Keu ringsdienst van Waren, waaruit reds eerder nkle spectaculaire zaken werden gelicht, biedt de lezers veel voorbeelden van gevallen, die niet door de beugel konden. Vaak wordt met de voorschriften op het gebied van voe dingsmiddelen en hygiëne de hand ge licht, Hier een eerste bloemlezing, Bij een bakkerij bleek men de ge woonte te hebben de bussen vloeibaar eiwit, die werden ontvangen met labels, waarop de vereiste aanduidingen voor kwamen, van deze labels te ontdoen. Tegen de bedrijfsleiding van de bakke rij werd strafvervolging ingesteld. Dit voorschrift bestaat namelijk om vergis singen te voorkomen. Inspectie van een bedrijf in bakke rijgrondstoffen liet zien dat een voor raad bestrijdingsmiddelen voor kakker- ZO worden de netten aangehaakt. Onder aan de sleepkabel van het naderende toestel zit een ankertje dat de grote lus pakt die over de twee stokken hangt. Het is een be paald kunstje dat in een duikvlucht te doen. Onmiddellijk daarna gaat het toestel zo stijl mogelijk de lucht in waarbij de reclamesleep die in de vliegrichting ligt uitgestrekt in de lucht wordt getrokken. EEN vliegtuigje met sleep boven het Bergwegziekenhuis, Op de ach tergrond Bergselaan, Berkelselaan en Lisplein. uur. Bij sterke wind kan dat wel terug lopen, Bekend is dat vliegers er in slagen hun toestel stil te houden in de lucht. Dit heeft al eens tot een lichte-paniek geleid onder de mensen die dat zagen, vooral toen een vlieger zijn „kist" zelfs iets liet afglijden. Bij sterkere wind dan windkracht zeyen wordt nie£ roet xecla- mesiepen (netten, zeggen de vak mensen) -gevlogen. ,y D' Ook de hoogte is vastgelegd. Boven zee mag op 150 meter worden gevlogen, boven steden driehonderd meter boven het hoogste gebouw in Rotterdam dus ongeveer vierhonderd meter. De sleep zelf mag maximum negentig vierkante meter groot zijn, 3,5 meter hoog en ongeveer dertig meter lang. IS Ongelukken zijn, volgens de heer Allemans, nog nooit, gebeurd, ieder toestel kan op deze -route altijd een vliegveld vinden. Het neerkomen van. slepen is niet gevaarlijk, ze zijn voor zien van-een kleine parachute.. Een'keer kwam zo'n ding op een huis,.de bewo ners werden door de-bierbrouwerij voor wie reclame werd gemaakt, later ver rast met een krat bier. B De heer Allemans die wel eens vreemde verzoeken krijgt, ziet er nauw- -jrvs T i&sP tZ£-k-Jrc''.£ Vr; l*vr;TO yo» o -ywvJ Ml lakken (het giftige kiezeifluomatrium) in kleinere eenheden werd omgepakt om die dan aan bakkerijen te verkopen. Omdat het behandelen en verpakken van grondstoffen voor levensmiddelen niet kan worden getolereerd werd aan deze methode een einde gemaakt. O In het jaar 1965 werden elf meldin gen ontvangen van geconstateerde besmettelijke ziekten bij mensen, die werkten in een bedrijf waar eet- en drinkwaren werden bereid of verkocht en van de daaruit voortvloeiende werk verboden. Men controleerde ook of de betrokkenen niet voortijdig weer aan het werk waren gegaan, omdat zulke gevallen voorkomen. Inspecties der watervoorzieningen aan -boord van rondvaartboten wezen uit dat de haadenwasgelegenheid op de toiletten in veel gevallen was aangeslo ten op de buitenboordwaterleiding. Hoe wel bij de kranen een aanduiding was aangebracht, dat het water niet als drinkwater was geschikt, achtte men dit minder gewenst. Dit laatste omdat aan boord veel buitenlanders en kleine kin deren komen. Getracht is de bedrijfslei ding ertoe te bewegen de kranen op de normale drinkwatervoorzieningen van het schip aan te sluiten. Van 500 genomen monsters jenever gaven negen, aanleiding tot strafvervol ging. Voor de geconstateerde te lage alcoholgehaltes werden diverse redenen aangevoerd. Een geverbaliseerde gaf ver dunning met water ruiterlijk toe. Hij zei op die manier wat extra winst te maken ter dekking van zijn hoge be drijfslasten. Bij een andere bedrijf bleek een bediende een fles jenever te hebben gebroken. Omdat te verdoezelen bracht hij toen de voorraad met water op peil.... DIJNA in de schaduw van de Moer- dükbruggen (op de foto de vci> keersbrug) ligt „Dc Bruggehof". Het is een recreatiecentrum in 'Willemsdorp (gemeente Dubbeldam), op het eiland van Dordrecht. Niet zo ver van het Rijnmondgebied vindt men daar een restaurant, een kampeerterrein, par keerplaats. De mogelijkheden op dit aardige plekje aan de waterkant van het Hollands Diep zijn dezer dagen weer wat uitgebreid. Er zijn namelijk op polyester drijvende steigers gelegd, die ruimte bieden voor een vijftigtal schepen. Groot voordeel: het tijver- sehil is niet hinderlijk. Een jachthaven is .,De Bruggehof* .hiermee niet gewor den, maar voor de watersportliefheb bers is er toch een pleisterplaats bij! TNE Doelen wordt van 19 tot en met 23 september het toneel van een waarlijk wereldomvattend congres. Uit 41 landen komt een duizendtal onder nemers om te praten ea te denken over de toekomst van industrie en handel. Dat is het 14e CIOS (Congres) Inter national d'Organisation Scientifiqu-e). Een van de bekendste deelnemers zal zijn de Amerikaanse mevrouw Lilian Gilbrerh, moeder van 12 kinderen, be kend uit boek en film „Goedkoper per dozijn". Zij is nu 88 jaor, maar „zij be wijst door haar stralende .vitaliteit dat werken aan bet verhogen van de effi ciency jong houdt". u -, Tenminste, dat zeggen de:. heren van het Nederlands Instituut voor Efficien cy, die een en ander meedelen. Zij or ganiseren het evenement namelijk, Hoe het ook zjj opmerkelijk-is deze gaste wel. Haar man, Frank Gilbreth, die in 1924 overleed, was een der grondleg gers van de arbeidswetenschap. Lilian Gilbreth zette zijn werk- voort. TVT IS mejuffrouw A. Speelman ken achter de sleep willen hebben, in. di- a-reen meer dan tien jaar zeer gewaar- oeerde kracht bij het vliegbedrijf. Zij maakt de reuzenletters van nylon op oraad en een versterking van buis. verse kleuren en fantasieletters, maak ik ook allemaal zelf." De letters die zij hier rechtop aoudt, zijn niet de hoogste, want men aag gaan tot 3,5 meter. Ze zegt: „Alle teksten teken ik eerst op schaal 1 op 10. Dan breng ik de tekening over op ware grootte op nylon. Die letters naai ik dan °P koord. De vlaggen die bepaalde mer- A,v'«/ A f ,»?>5W y J i-*>-c8v A 'i X 3?;.1 y Oe r'-U- .A3 A? ïs 2 sAv'm- 'W-a G'M A O Ook een taak van mejuffrouw Speel man (bij General Aviation slechts be kend als Aad) is het opnieuw bespan nen van de vleugels en de rompen van de Tiger Moth vliegtuigen na iedere 1800 vlieguren. „Ja, dat is allemaal met de hand genaaid, een heel karwei", verzucht ze, die reclamenetten gaan heel wat ge makkelijker. Ik gebruik daarvoor bijna duizend meter nylon per jaar. 't Is wel een hele dag puzzelen soms". Als dank mag ze ook wel eens de lucht in. lettend -op toe dat er geen teksten wor den gevoerd die aanstootgevend zouden zijn. Elke dubieuze tekst - wordt ge weerd. Voor de maatschappijen- waar van netten in voorraad zijn is het moge lijk desgewenst binnen'in een uur in;de lucht te zijn. Voor een vliegtuig kost dat ƒ250 per uur. Voor extra grote letters en speciale tekst moet echter meer worden betaald. B De standaardmaat is letters van 'twee meter hoog en een sleep met-23 letters. Het maximum aantal toestellen 1 dat General Aviation, met behulp .van anderen in de lucht kan brengen, is tien. Er komen veel enthousiaste berich ten van mensen die de toestellen met slepen hebben gezien. Ook worden wel foto's gestuurd, De vliegers worden vaak vanaf de grond-toegezwaaid. Tij-' dens belangrijke gebeurtenissen in sta dions mogen de vliegtuigjes alleen in de pauze overvliegen. Zodra de vliegers zien dat de muziek verdwijnt, moeten zij ook weg met hun sleep. fl Vervelen de vliegers zich niet als zij zo'n vijf uur achtereen in een lang- zaamvlïegend toestelletje zit? De heer Allemans: „Vliegers zijn bijzondere mensen, die een groot uithoudingsvermo gen hebben en zeer flegmatiek zijn. Zij houden het hoofd koel en zijn zeer consentieus." B In de beginperiode zijn er wel eens - fouten gemaakt. Eens zijn reclame teksten van- een bromfietsmerk en een drankmerk door elkaar gehaald. Zo vloog men met „Martini 50 cc voor 750" dit moest zijn „Sparta-brommers Nu zijn fouten niet meer mogelijk, want er moeten eerst twee rondje rond het vliegveld worden gedraaid voor con trole. DS. WIJNSMA met enkele badgas ten voor de tentkerk la gesprek. TTET XI in e t i aV ,ef .'iCv TAAAR z«n we weer. Een nieuw sei- 1' soen, nieuwe raadseltjes. Bedoeld om de kennis van uw woongebied te vermeerderen. En vooralom op de kleine dingen te letten. Om te begin nen maken we het niet al te moeilijk: Een maan en een vis, u zult het be grijpen. Waar... en wat? Inzendingen onder dit motto PER BRIEFKAART aan Rjjnmond-revue, Dagblad De Rot terdammer, postbus 948, Rotterdam, vóór donderdag 8, uitslag zaterdag 1« september. >'A /A ONVERANDERDE Evangelie in een ultra-moderne verpakking. Zo zou tmea het werk kunnen noemen dat „kerk en recreatie" deze zomer voor het tweede jaar doet op de camping De Krabbeplaat op Rozenburg. De oude boodschap in een nieuw, luchtig jasje. Of liever: zonder jasje! De (christe- lijk-gereformegrde) industriepredikant ds. S. Wijnsma zegt zelfs: „ha feite'staat de -kerk op Rozenburg in zijn blootje." O „Kerk en recreatie" werkt op Rozen burg bepaald niet op rotsen. Midden tussen de caravans en de zomerhuisjes staat tentkerk waar elke zondag r.k. missen en protestante kerkdiensten wor den gehouden en waaromheen het in de week bruist van allerlei vormen van jeugdwerk. O Industriepredikant ds. Wijnsma heeft naast zijn werk bij de bedrijven in het Europoort- en Botlekgebied. het recreatiewerk er maar even bij geno men. De kerk moet in deze tijd immers de mensen opzoeken? Daarom spreekt ds. Wijnsma over „de zoekende kerk".. Hij zegt: „De wereld is zo veranderd dat de mens voor een groot deel is ingesteld op recreatie. Als hij met va kantie is heeft hij geen zin om zondags eens ergens een kerk te gaan opzoeken. En ais de mensen niet naar de kerk komen, dan moet de kerk naar de mensen." Ds. Wijnsma noemt zijn tentkerk „de supermarktkerk". „Weet u, alles moet vandaag even snel gaan, zelfs in de vakantie. Tussen een duik in het Brieise Meer en een lekker hrtiin bak ken in de zon even vlug naar de kerk. Als hier een stenen kerk stond kwam er geen mens. De campingmensen wil len in hun eigen sfeer blijven." B Toen ds. Wijnsma voor het eerst op „De Krabbeplaat" preekte had hij zijn toga aan. Al gauw kreeg hij Sn de gaten dat dit de kampeerders maar matig be viel. Elke dienst staat hij nu in zijn sporthemd. „De kerkgangers doen dat immers ook? Hun kleding varieert van korte broek tot badpak en ieder vindt dat gewoon." Bi De „recreatiegemeente" op Rozen burg beslaat een oppervlakte van onge veer twintig hectare, waarop ruim 350 tenten en caravans staan. Ds. Wijnsma maakt met alle kampeerders een praat- je „langs de neus weg" en informeert dan terloops of ze al eens in de Super marktkerk zijn geweest. Of ze dan komen? De predikant zegt: „Het is bijna niet te geloven maar de bezoekers van de tentkerk zijn voor een heel groot deel buitenkerkelijken. Dat komt omdat ze zo gemakkelijk naar binnen wandelen. Statige stenen gebou wen en zwarte pakken schrikken de mens van deze tijd al" Op Rozenburg staat de kerk in z'n Mootje! ROTTERDAM Door een raam te forceren is in de nacht van donderdag E op vrijdag ingebroken bij Kepke Agentu- TTTETNE vergissing gemaakt vorige week in de tekst van het plaatje over de drukknoppen voor voetgangers, die wel werken maar geen resultaat geven. De afgebeelde knop is met op de Pleiniweg (daar werken ze wel), maar op de Strevelsweg. H

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 3