MURK L ELS HALVE EEUW ZEESLEPER HAKT NG Recidivist-insluiper valt bij huiszoeking door mand AGENDA BOTTERDAM Politie legt het loodje tegen jubilerend CJV Geen woonschepen Brielse Maas m Duitse steden betalen mee R'dams gebouw Morgen roept de klok UflUN JA Snuffelaar in de linnenkastJ -VETfS Bouw IN W-complex begint spoedig Prijzen CJV-sportweek uitgereikt „Sühnezeichen": nog 450.000 mark Medische dienst "éf RUST KV DE BOSSEN NA VIJFTIG JAAR OPBOUWEN EN BANDHAVEN vlaardikgen Intiem wil verloren terrein herwinnen "uit NOOIT TIJD GEHAD VOOR HOBBIES LOZIE EN Onderwerpen voor Zaaiweek '66 Nu DE ROTTERDAMMER ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 Bekend is het verhaal van de oude zeeman, die, toen hij met va ren ophield, een roeiriem op de schouder nam en landinwaarts bleef lopen tot iemand hem staande hield met de vraag wat voor een voorwerp hij bij zich had. Daar bouwde hij zijn huis. Want toen wist hij dat hij ver genoeg van de zee was verwijderd om de roep daarvan met succes te kunnen weerstaan. Wij moesten aan dat verhaal denken, toen de heer Murk Leis Czn. ons allerhartelijkst ontving in zijn landhuis, diep in de bossen in de omgeving van Doorn. Van sommige mensen geeft hun bestaan reeds tijdens hun le ven aanleiding tot legendevorming. Dat kan verband houden met een bijzonder licht op de plaats waar zij in de samenleving zijn gesteld. Of met hun activiteiten, die buiten het rustige pad van de middelma tigheid vallen. Of met hun eigen markante persoonlijkheid. Bij de heer Murk Leis Czn, commissaris en tot 1961 veertig jaar lang directeur van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst en van een groot aantal dochterondernemingen waarvan W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf N.V. de bekendste is, oud-directeur en oud-president directeur van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Qranje-Nassau is zulks alle drie het geval. Donderdag 1 september is het vijftig jaar geleden dat de jonge Murk Leis als bediende zijn intrede deed in de toen reeds wereldbe kende zeesleepbootrederij van zijn vader Corneiis Leis. Toen vijf jaar later Corneiis Leis zich uit zaken terugtrok werd de leiding gelegd op de schouders van zijn zoon, die.26 jaar oud was." Over die vijftig jaar en vooral over de zeesleepvaart en ook over de heer Murk Leis zelf hebben wij in Doorn met hem gesproken. Het verhaal zoals hij het ons vertelde geven wij hierbij weer. SCHIEDAM en dagelijks, Vandaag en dagelijks WAxHt i „Weet u", zo vertelt de heer Murk Leis Czn., „het had een haar tje gescheeld of ik had dat jubileum niet mogen halen. Want ik bel pas een paar dagen uit het ziekenhuis, waarin ik terecht was geko men omdat m'n hart me moeilijkheden had bezorgd. Ik moet het nu veel bedaarder aan doen dan eerst en dat is moeilijk, als je je hele leven actief bent geweest. Ik hou van reizen en ik heb, vooral na de dood van mijn vrouw, drie jaar geleden, heel veel gereisd. Dat is nu afgelopen. En een van m'n hobby's in dit landhuis was houthakken. Nu moet ik van m'n stoei uit toezien hoe een ander dat doet! Maar m'n geest is veel te actief om niets te doen. Ik lees vanzelf sprekend veel. En misschien ga ik als ik ben opgeknapt wéér reizen. Er is zoveel moois op de wereld te zien. „Voor hobbies heb ik nooit tijd gehad. Er was altijd het werk." Het landhuis „Hoog Zand" biedt met de heel grote ramen een prachtig uitzicht over de bossen van het natuurreservaat De Kaap se Bossen. Daar is altijd wat te zien. Nu zijn het bolle jagende wolken in allerlei boeiende tin ten grijs. Dochters Traditie TE HUUR RIANT GELEGEN 4~K. MAISONETTES MAKELAARS - DORDRECHT Sterker Singapore-tlok Prijsuitreiking DEN BRIEL De Brielse kan tonrechter, mr. D. Naayen, heeft reeds beslist: Men mag varen op het Brielse Meer (of Maas), maar men mag er niet wonen, d.w.z. de Brielse Maas is taboe voor woon schepen. „GEDUPEERD" pagina 4 Ai, VP DE TV (Van een onzer verslaggevers) l MAASSLUIS De „snuffelaar to de lin nenkast" die dinsdag 16 augustus op klaarlichte dag sieraden ontvreemdde uit de woning van de familie K. Schoo- nenberg aan de De Geneste tstraat is ge' pakt. Het te de 24-jarige Hagenaar J. B. die een forse serie insluipingen op rijn geweten bleek te hebben. Hoe geraffineerd hij te werk ging bleek uit zijn operatie te Maassluis: toen mevrouw S. hem bij Vpsx thuiskomst ontdekte zonder zijn gezicht te zien wist hij eerst te ontkomen maar toen buren in het trappenhuis een vreemde man met een ringbaardje staande hielden bood bij gewillig aan te helpen zoeken naar ,,d» indringer". Toen de baardman tijdens dit werk ongemerkt wist te verdwijnen was het voor mevrouw S. geen vraag meer naar wie zij met haar buren had gezocht. Het onderzoek van de Maasslulse poli tie voerde naar Botterdam waar de foto van B. in het politle-archlef voorkwam. Het onderzoek werd voortgezet met me- Bijkant. De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28, uitsluitend redactiezaken, tel. 263954 (b.g.g. 010 - 115588 en 01888 - 6618). Agentschap: J. v- Gogh, Dr. Zamen- hofetraat 139, tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap zie bo ven, dag. van 18.30-19 30. Belangrijke telefoonnnminers: Alarm politie 264656, alarm brandweer 269123. alarm G.G. en G.D. 269280. Apotheek: Nieuwland, Dr. Wïbautplein 17, teL 267532. Bethetkerk: Avondgebed, 19.30. Retof- gingshal, Hoflaan, Beatleest CJV .Diefde en Vrede" met „The Motions" en de „Black Specs". 20.00. Klachten bezorging Vlaardlngen: H Verhey, "Wagenstraat 24b, tel. 3345, maan dag *t/m vrijdag 18-19.30, zaterdag 17.30-19 uur. "Vlaardtogen: Brand 4444; GGD 2451. Apotheek: Ir. A. L Backer. Hoogstraat 228, tel. 2162. Apotheek Maassluis: Rijnmond-apo- theek, Mozartlaan, Maassluis-West. ROTTERDAM De Koningshaven- brug zal woensdag 7 september voor het scheepvaartverkeer gesloten blijven van 18.40 tot 19 uur en van 22.40 tot 2255 uur. Een extra brugopening voor de scheep vaart zal .van 21.45 tot 21.55 worden gege ven. dewerktog van de Haagse politie die in verband met een nieuwe insluiping in Den Haag ook reeds haar aandacht op de man had gevestigd. Bij de huiszoeking die volgde werden de te Maassluis gestolen voorwerpen gro tendeels teruggevonden. B, die verdacht wordt de laatste tijd ongeveer vijftien insluipingen te hebben gepleegd, zal voor de officier van justitie worden geleid. Als medeplichtige werd de 32-jarige Hagenaar P. G. aangehouden. Het is nog niet duidelijk welke rol hij bij de diefstallen heeft gepleegd. VLAARDINGEN De tafeltennisvere nigmg Intiem, nog steeds de enige vereni ging, die als particulier wordt beschouwd, zeker in vergelijking met de andere plaatselijke verenigingen, zal het komende seizoen trachten om. het .verlo ren terrein te herwinnen Voor het eerst kwamen in het vorig seizoen twee teams uit in de eerste klasse van de afdeling Rotterdam van de NTTB, maar bet eerste kon het niet bolwerken en degm deerde meteen. Het tweede team slaagde er wel in zich te handhaven en dit team, dat toen bestord uit J. Hoogendijk, J. de Bruin en B. Versteege, zal daarom in het as, seizoen als Intiem 1 de Vlaardingse kleu ren gaan verdedigen. Het tweede team van Intiem wordt thans gevormd door B Mudde, A. Stolk en P. Dossin. Dit is het drietal dat vorig jaar als Intiem 1 in de eerste klasse uitkwam Voor de toekomstige tafeltennisliefheb- bers is het wellicht prettig te weten, dat deze vereniging weer junioren in de gele deren kan opnemen om ook in competi tieverband uit te komen, Men kan zach daarover opgeven bij de wedstrijdsecre taris de heer A Stolk, Dirk de Derde- laan 131, tel. 1327. Roemenië verklaart Oostenrijk den oorlog. Berlijn, 28 Augustus, Officieel wordt gemeld: De Roemeensche regee ring heef! gisterenavond aan Oostenrijk Hongarije den oorlog verklaard. De Bondsraad is voor een onmiddellijke zitting samengeroepen. Italië verklaart Duitschland den oor log. Berlijn, 27 Augustus. Officieel wordt medegedeeld: De koninklijke Italiaan- sche regeering heeft door bemiddeling van de Zwiisersehe regeering aan de kei zerlijke regeering laten mededeelen dat zij zich vanaf den 28sten Augustus als met Duitschland in oorlogstoestand be vindend beschouwt. „Natuurlijk ben ik er in 1921 niet onvoorbereid voorgezet", zegt onze gastheer, doelend op zijn intrede in de directie van L. Smit en Co. „Eer ik in 1916 bij mijn vader in dienst kwam heel gewoon als bediende had ik al een opleiding gehad in Engeland. Toen ik directeur werd, was ik pas zesentwintig. Dat kon toen, de om vang van L. Smit en Co. was toen klein. Nu is het een onmogelijkheid dat iemand van zesentwintig jaar een di rectiefunctie kan bekleden; dat Is voor het hele bedrijfsleven zo. Alle bedrijven zijn zo enorm gegroeid. En vroeger moest je écht reder zijn, je moest nautische en technische kennis hebben. Nu daarentegen zijn een goe de economische en organisatorische kennis van veel meer belang. Experts zorgen voor de nautische en tech nische dienst. Natuurlijk, je moet nog altijd veel weten van schepen. Maar niet in die mate als vroeger. En dat geldt voor de gehele koopvaardij". En na een ogenblik zwijgen: „Als je in de koopvaardijwereld rondkijkt zie je nog maar weinig van die echte ouderwetse reders. Een goed voor beeld van een bedrijf waarin die nog de leiding hebben is de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd." Over de eigen bedrijven: „Onze voornaamste dochteronderneming is W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf NV. Wij kochten de aandelen daar van, toen de oude heer Van den Tak was gestorven. Verder nemen wij veel deel in bedrijven tezamen met anderen. Met J. en K. Smit in Kinder dijk, welke werf onze schepen bouwt, hebben wij geen enkele zakelijke bin ding. Dat is alleen maar traditie en vriendschap, en bovendien de gespecia liseerde kennis van deze werf. Vroe ger was er een familieband. Weet u d«-t er al honderd jaar geen „Smitten" meer in I>. Smit en Co. zitten? Mijn grootvader Murk Leis heeft in 1866 de rederij van Smit overgekregen." En over de tradities van het geslacht Leis: „Oorspronkelijk waren we schippers. Later werden we reders van zeilschepen. Ik ben pas de derde generatie van de sleepdienst. Mijn va der en mijn oom waren de grondleg gers van de zeesleepdienst en ik heb die mogen uitbreiden tot het bedrijf van nu. Ik ben er echt wel een beetje trots op, dat we van 1892 af, toen de zeesleepdienst werd opgezet, de grootste van de wereld zijn gebleven. Want het is gemakkelijk aan de top te komen maar het vereist veel meer inspanning om aan die top te blijven. Onze belangrijkste concurrenten zijn andere Nederlandse sleepdiensten die uitstekend worden gerund! de Duitsers en de Japanners. Nederland, Duitsland en Japan zijn de landen die in het zeesleepbedrijf echt in de markt zijn. De rest heeft veel minder naam." Een klein zijstapje voert tot de Ko ninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen, waarvan de heer Murk Leles jarenlang president-directeur was. „Dat was óók al familietraditie", vertelt hij. De bekende president Jan Leis was een oom van me. Op m'n zeventigste ben ik daar uitgestapt. Ik vond het nodig m'n plaats maar aan de jongeren over te geven. Dat gold ook voor m'n werk bij L. Smit en Co, Toen ik de directie verliet ben ik wel bewust geen president-commissaris of gedelegeerd commissaris geworden. Ik wilde niet dat jongeren dan ik, die wellicht meer capabel dan ik zijn, de MET CENTR. VERW. s/d Hugo van Gljnweg to DORDRECHT Event, direct te betrekken. Vrije sector. Dagel. te bezichtigen, garages beschikbaar. Oranjepark 2 - tel 01650 - 43973 en 42109. MAASSLUIS In oprichting Is de Atle- de heer A A. Bouwens, Jac. Boezemanstraat de heer A. A, Bouwens„Tae.Boezemanstraat 215 die contact heelt opgenomen met de KNAU en de Maasslulse Gemeenschap. Men wil omstreeks 15 september met trainen be ginnen. Het KNAU-districtsbestuur heelt ge adviseerd ook leden ta werven in Maasland. 's-Gravenzande, Naaldwijk, Rozenburg en Hoek van Holland. iedee zouden hebben dat ze mij als oude baas boven zich zouden hebben." Over zijn optreden als directeur van L. Smit en Co.: „Een van mijn moei lijkste beslissingen was de opdracht tot de bouw van de Zwarte Zee in 1932, m het dieptepunt van de crisis' tijd. Ik moest wel, omdat de Duitsers beschikten over een krachtige sleep boot. Ik heb gedacht, dat de Zwarte Zee in het begin een massa geld zou verliezen, maar, merkwaardig genoeg, er is aan dat schip nog nooit een cent verloren gegaan. Het vaart nu nog ouder de naam Ierse Zee. Een heel belangrijke beslissing was ook de opdracht tot de bouw van de nieuwe Zwarte Zee. Ook die was nood zakelijk door de concurrentie. En ook toen dachten we, dat het met de nieu we Zwarte Zee in de eerste jaren met zo best zou gaan. Toch heeft ook dót schip van de eerste dag af z'n broodje behoorlijk verdiend." De dwang tot bouwen van sterke sleepboten legt de heer Murk Leis na der uit: „Een van de dingen is, dat de objecten die je sleept, altijd waarde vol zijn. Een eigenaar van zo'n object betaalt liever wat meer voor een desnoods te sterke sleepboot, dan dat hij risico's neemt. Als hij een sterkere sleepboot heeft, is hij er zeker van, dat er niets kan gebeuren! We moeten bovendien zoveel mogelijk proberen na een sleepreis aanvullend werk te krijgen. Als je met een sleep ergens naar toe gaat, wil je met een andere sleep terugkomen. En als je met een lichte boot komt, moet je een bagger molen of een ander zwaar object dat ginds op je ligt te wachten, laten lo pen. Dan ga je leeg nsar huis. Dat kan natuurlijk niet en daarom gaan de lichte boten er onherroepelijk uit. De Tasmanzee en de Barentszee wor den daarom ook verbouwd. Zij krij gen allebei zwaardere motoren." Het klinkt allemaal nuchter, beschei den, menselijk. Maar waarover de heer Murk Leis ons niets vertelde, was de „Atlantische hulpverlening", die hij reeds als jong directeur verwe zenlijkte, één jaar nadat hij in de direetiestoel zat. Die Atlantische hulp verlening is de basis van de bekende stationsdienst. Via deze dienst zitten de sleepboten van L. Smit en Co. op alle wereldzeeën. En waarover de heer Hurk Leis ook niets vertelt is het Singapore-dok van 1928, een hoogtepunt in de historie van de Nederlandse zeesleepvaart. De oom van Murk Leles had het contract afgesloten met de Britse ad miraliteit tot verslepen van het grootste droogdok ter wereld van En geland naar Singapore. Murk Leis, e- ven over de dertig jaar, heeft die uit zonderlijke sleepreis helemaal mogen organiseren. Het dok moest in twee secties worden versleept, er kwamen acht sleepboten aan te pas. Een van de grootste problemen was dat van de bunkerkolen. Murk Leis zond enige vrachtschepen vol goede Wales-kolen naar Aden om zijn sleepboten voor de grote oversteek over de Indische Oce aan zo goed mogelijk van brandstof te voorzien. Hij organiseerde op die ma nier een eigen varend bunkerstation! En toen de sleep het Suez-kanaal moest passeren, was hij daar zelf bij. De reis werd een eclatant succes en trok de aandacht tot in het Lagerhuis, waar heel wat protesten waren ge hoord tegen het feit dat een Neder landse onderneming dat werk moest opknappen! T70IGENS ir. Posihuma, directeur van het Rotterdams havenbedrijf is het zaak, dat binnenkort begonnen wordt met een studie over de uitbreidingsmogelijkheden van de Maasvlakte. Zelf denkt hij aan een uitbouw van de havens in zee ten zuid westen van de Maasvlakte, van de kust te scheiden door een strook recreatieterrein. De heer Posthuma meent, dat de uitbreiding noodzakelijk is om de kosten van de aanleg van een nieuwe mond voor de Nieuwe Waterweg en de geul, die Rotterdam toe gankelijk zal maken voor super-tankers, beter te verdelen en meer aanvaardbaar te spreiden. Op bet ogenblik is de Maasvlakte zo goed als vol. Daarby' komt, dat de aan houdende berichten over de vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte steeds definitiever worden. De heer Posthuma zegt: „Wij houden thans ernstig rekening met de vestiging van een dergelijk bedrijf" Deze week heeft een groep vertegenwoor digers van de Duitse staalindustrie Euro poort bezocht. MAASSLUIS Architect J, H. Steen- kist heeft aanbesteed de bouw van het NW-gabouw, dat gebouw wordt aan de P. C. Hooftlaan tussen de Noordvliet en Zuidvliet. Op het terrein zal tevens wor den gebouwd een winkelpand voor de heer A. van Eendeburg en een café-restaurant met bovenwoning voor de heer J. Hogerman. De drie gebouwen, vormen één object. Men verwacht dat de rijksgoedkeuring zal worden verleend in bet laatste kwartaal van 1966. Als alles volgens plan verloopt, zal In mei of juni het object gereed kunnen zijn. .Er waren vijf inschrijvers. Laagste was het aannemersbedrijf B. Warnaar met de navolgende bedragen: NW-ge- bouw ƒ156 000; bakkerij ƒ109.200 en café-restaurant 141900. Opvolger was het aannemersbedrijf P. Pons met resp. ƒ153 900, ƒ114 200 en ƒ146.00. Hoogste inschrijver was Van de Baan en Co's Betonmaatschappij met resp. ƒ198 000, 128 000, 174.000. VLAARDINGEN Het politievoetbal. elftal dat vrijdagavond op het hoofdveld van Zwaluwen als tegenstander optrad van een team, samengesteld uit L. en V.-ers heeft niet de kracht kunnen opbrengen, die er van verwacht werd. Onder het toeziend oog van inspecteur L. van Slooten gingen de mannen van Hermandad met II0 ten onder tegen de jubilerende ploeg van het 80-jarige Liefde en Vrede. Overigens was het een. sportieve ont moeting, die op gemoedelijke wijze werd geleid door de voorzitter van de Vlaar dingse Scheidsrechters Vereniging, G. van der Borden. Het was maar goed, dat de arbiter vroegtijdig moest affluiten we gens het invallen van de duisternis, want anders zou het dozijn doelpunten zeker zijn voigemaakt. Dat de volle 90 minuten niet konden worden gespeeld was mede te danken aan de muzikale (medewerking van De Pijpers, die tijdens de pauze vaa de ont moeting een interessante show lieten zien en horen. Toen het al vrij donker was en de 22 spelers de kleedkamers inmiddels had den opgezocht werden alle prijzen uitge reikt waar men in de afgelopen week om had gestreden. Met deze taak belastte zich het oud-C J.V.-lid, de heer D. Roo- denburg, die liefst 36 personen gelukkig kon maken. De grootste beker van de sportweek kwam in het bezit van Attle Lie- brechts, die rich de snelste wielrenner bad getoond. De andere beker werd toegekend aan R. Selderbeek, die de snelste wielrenner was van de 12- en 13-jarigen. De tweede aankomenden kregen een zilveren en nummer drie ontving een bronzen medaille. MAASSLUIS In het kader van de Zaaiweek 1966 die uitgaat van de Her vormde Gemeente, de Gereformeerde Kerk en het Leger des Heils houden dne leken „vijf minuten-toespraakjes" op samenkomsten die dinsdag, woenpdag en donderdagavond resp. to het Ichtus- centrum. de Immanuelkerk en de kantine van de N.V. Bouwen worden gehouden. De onderwerpen zijn: „Geloven doe je in de kerk". „Geloven- in je werk", „Ge loven m zaken" en „Geloven in het ge zin". Het laatste onderwerp wordt be handeld door een drietal huisvrouwen. Medewerking verlenen dinsdag en woens dag het kinderkoor van de Dr. A. Kuyper- school onder leiding van de heer D. V,. Meinen, en donderdag het Gereformeerd Kerkkoor. Ze liggen er al, in de zogenaamde vo gelkreek, de boten waarin gewoond wordt. De Vogelkreek is een nog onbe kend oord van moerasachtige grond met riet, dat reikt tot halverwege de woonscheepjes. Het ligt op westelijk Ro zenburg bij het vroegere natuurreservaat De Beer. Het Recreatieschap Brielse Maas vindt de woonschepen een doorn in het oog. De voorschriften luiden- slechts drie dagen „parkeren" op dezelfde plaats, dan vertrekken. Voor een woonschip zonder een schroef is dat met eenvoudig. Een ontsiering van het prachtige recre atie-oord „Brielse Maas" noemt de eige naar van het Watersportcentrum De Brielse Brasen, de heer Ad. Zegers, de woonschepen. „Het is al verschrikkelijk", zegt hij, „wat hier ai rondvaart. Op dit prachtige Brielse Meer zie ik soms oude veerboten met een hut er op gebouwd. Erger nog is het als deze boten jarenlang hier blijven liggen. Ik zie het ideale meer als een grote trekpleister voor weekend-scheepjes, zeilers die zo voor enkele dagen blijven of soms één dag. En waar ligt de grens met de woonschepen' Als het toegestaan zou worden dan zouden de oude lelijke boten ook hierheen komen. Nee, het Recrea- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Om de financiering van de bouw der Internationale Sociale Academie rond te krijgen ontbreekt nu nog ongeveer 450.000 mark. Zoals be kend, verrijst dit gebouw volgens de plannen der Duitse Aktion „Sühnezei chen" en de Oecumenische Raad Rotter dam RMO, thans aan de Maasboulevard. Vrijwilligers uit Duitsland leveren aan de totstandkoming een belangrijke bij drage. „Sühnezeichen" wil in totaal twee mil joen bijeenbrengen voor het project, dat als symbool is opgezet voor de verzoening tussen Nederlanders en Duitsers. Behalve diverse Evangelische kerken in de Bondsrepubliek, in dustrieën en individuelen hebben nu ook acht steden in Noordrijn- land-Westfalen bijdragen geleverd. Dit blijkt uit een bericht van de persdienst der Duitse Evangelische Kerk, die een gesprek voerde met kerk- president D. E. Wilm. Deze functiona ris legde in maart van dit jaar de eerste steen voor het gebouw. Hij toon de zich verheugd dat ook van buiten de kerk begrip en steun wordt onder vonden voor de plannen. De steden, die een bijdrage toezegden, zijn Bielefeld, Dortmund, Düsseldorf, Dateburg, Essen, Lttdenscheld, Westho ten en WappertaL President Wilm hoopte dat andere steden dit goede voorbeeld zullen volgen. De kerken 400.000 mark gegeven, die van Ber- Hjn-Brandenburg en van Hessen-Nas- sau elk 150.000, de kerk van Lippe 10.000, Liibeck 4000 en Oldenburg 800. Men hoopt dat ook nog vele particulie re bijdragen zullen volgen. Inmiddels maakt de bouw van de acade mie, een soort kubus van vijf verdie pingen, goede vorderingen. Het ont werp is van wijlen de architect G. Rietveld, De opzet is het gebouw dienst baar te maken aan de ontmoeting tus sen Nederlanders en Duitsers van wel ke levensbeschouwing dan ook. De aca demie zal dan ook geen kerkelijke of missionaire taak uitoefenen, maar een voor sociale vorming en onderzoek worden. Daarbij is echter van belang dat betref fende instanties in beide landen, zoals het Nederlandse curatorium en de soci ale diensten der kerken in Rijn- land-Westfalen een nauwe samenwer king aangaan, waaraan dan een oecu menisch aspect is verbonden. Schiedam: Ch A. Poll, Turn la an 92, tel. 26785G; L. B E van Hoogenhuyze, Nas- saulaan 59, tel. 268067; W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 267590; Vlaardto gen: H. A van der Hoeven, Emxnastraat 115, tel. 3495; H. A. R. Bikkels, Gans- foortstraat 4, teL 5100; Maassluis: G. A. A. van der Poe. Alb. Cuypplein 11-12, teL 2900; Maasland: P. Noordam, Molen- van Westfalen en Rijnland hebben elk weg 1, tel. 01899 - 2035. tieschap Brielse Maas heeft dit oord zo mooi gemaakt zo moet het blijven." Dat zegt de heer Zegers wiens bedrijf binnen kort wordt uitgebreid met o.a, een recrea tiezaal 350 zitplaatsen een restaurant waar de consumptie-prijzen voordelig zullen liggen. 1 Een van de „gedupeerden", een man die met zijn woonschip In de Vogelkreek een ongewenste gast is, is Johan Heljsteeg. Hij woont met rijn vrouw en zoon Jan of in de MeUsstokenlaan 2546 in Den Haag, of in de Vogelkreek. Zijn lichtblauwe woonboot ligt half verscho len in het riet, bevat een kamer, keuken, slaapkamer, alles in miniatuur-maat. Hij vertelde: „Eerst heb ik met mijn scheepje in de Rozenburgse Westhaven gelegen. Maar Rotterdam gmg uitbreiden op dit eiland, toen moest ik de biezen pakken. Ik vond een plaatsje hier in de Vogelkreek. Nu heb ik een schrijven ge had dat ik weer vertrekken moet, maar nu weet ik niet waarheen. Ik heb al terug geschreven dat ik naar de Ooster- land-haven wil, maar ik heb nog niets op die brief gehoord. Het is wel begrijpelijk dat het recreatieschap woonboten niet overal hebben wil, maar hier in het westen van Nederland is al zo weinig plaats voor woonschepen. We hopen nu maar dat men ons met op korte termijn verjaagt". SCHIEDAM Gerei: Oosterkerlc 10 ds Nam- mensma, 5 ds Nagelkerke te Dordrecht, Kethel „De Ark" 8.30 <Js De Kleer te Schevenmgen. 5 da Nammensma; Maffe alia Dei Kerk 10 ds Oppedijk te Delft, 5 ds Bos te Rotterdam; „De Goede Haven" 10 ds Nagelkerke, 5 ds Niemandsverdriet te Rot terdam; Jullanakerk 10 ds Niemandsver driet. 5 ds De Kleer. Leger des Heils 10 dienst, 6 openlucht samenkomst, 750 sa menkomst. Vrije Chr Gerei Gem: 10 en 4 ds Usselstein. Oud Gerei Gem: Haven 87: 10 en 5 ds Luitjes. Oud Geref Kerk 9 en 3 45 ds Grisnigt te Gouda. Ned Herv Gerei Evaag: N-w Haven 155: 10 de heer Hoeven te Benthuizen, 5 Grote Kerk ds Kooien ie Reeuwijk Herv Gem: Grote Kerk 10 ds ie Coq, 5 ds Kooien te Reeuwijk; Bethelkerk 10 drs Wtsstak; Opstandingskerk 10 ds Zim merman, Vredeskerk 10 ds Bouterse te Vlaardlngen, Kethel: De Rank 8.30 ds Van Noort te Vlaarcmgen; Dorpskerk 10 ds Van Noort, 7 ds Van der Steen. VLAARDINGEN Herv Gein' Grote Kerk 10 de heer Hoogendam, 5 ds Kolkert, Nw Kerk 10 ds Blei, 5 geen dienst; Bethelkerk 10 ds Nauta, 7 de heer Hoogendam: Imma nuelkerk 10 ds Hoorn, 7 ds Biesbroek; Rehobothkerk 9 en 10 30 ds Biesbroek, 7 -de heer Van Lambalgen; Ichthuskerk 10 en 7 ■ds De Jong (H.A Holykapel 1030 ds Van Veen. Holyziekenhuis 9 brigadier N. Sou- verein; Bethelkerk zaterdag 27/8 7.30—3.15 avondgebed. Chr Geref: Emm astraat 116- 10 leesdienst 3 ds Wijnsma te Rozenburg; Ds De Cockscnool 10 leesdienst, 7 ds De Joode te Rotterdam Gerei Gem: (West- nieuwland) 10 en 5 ds Huisman. MAASSLUIS Herv Gem: Grote Kerk 10 ds Vogel, 7 de heer Verhaere; Herv Rusthuis 9 de heer Verhaere; Ichthuscen. trum 1030 de heer Verhaere. Gerei: Imma. nuelkerk 9 30 ds Bohlmeljer, 430 ds Aal- tink; Maranathakerk 9 30 ds Aaftink, 4 30 da Bohlmeljer. Chr Gerei: 9 30 en 4.30 ds De Jong. Geref Vrijg: 8 30 en 2.30 ds Van Tongeren Ned Prot Bond 10.15 de heer Hulsbos te Sassenheim Leger des Hells 10 dienst, 6 45 openlucht samenkomst, 730 sa menkomst MAASLAND Herv Gem- 10 en 7 ds Keij- zer. Gerei: 10 en 7 ds Potjer. ROZENBURG Herv Gem: ItnmanueLkerk 9 45 de heer Van Lambalgen, 6 30 d Westerveld; De Schans" 9 45 ds Schouten; Wijkgeb Blankenburg 945, Geref: 930 en 6 30 ds Visser. Chr Geref: 9.30 en 3.30 ds Drenth. Gerei Vrijg: 9.45 en 330 leesdienst. Geref Gem: (Poortugaal) 10 en 330 leesdienst HOEK VAN HOLLAND Herv Gem: 10 ds wasstok, 7 ds Harteveld te Rotterdam. Gerei: 11 en 7 ds Koster te Monster. Herv Evang: 230 ds Muilwijk te Garderen. Vrijz Herv: 7 mej De Jong te Overschie. Verder waren er vier gouden, vier al veren en vier bronzen medailles, bsaaald tijdens de zwemwedstrijden, eveneens twaalf medailles veroverd tijdens de alle. tiekwedstrijden, terwijl de overige jm medailles in het bezit kwamen van de deelnemers aan de „roeiwedstrijden" m "yORIG-E week ben ik ook maar eens gaan luisteren in de Rot terdamse gemeenteraad. De be raadslagingen gingen ook over een belangrijk onderwerp. U weet wel, die geul voor grote tankers, een soort toegangspoort onder water. Hoewel het een echt flink werk wordt spreken wij, Rijnmonden;, daarover natuurlijk zeer luchthar tig. Komt m orde, zeggen we dan, als „Den Haag" maar centjes geeft Dat „Den Haag" met altijd'alles wil, zoals Rotterdam het tracteert, komt met direct in ons op. De Maas stad verdient toch zoveel voor dat goede land van ons, denken we. Nou dan! Maar ja, in Den Haag is het klimaat wat anders... Die kwestie ga ik nu niet uitspin nen. Ik zei u al, ik ben gaan luiste ren. Nou, ik heb heel wat gehoord. Er was ook nogal wat zo noem ik het maar jieo-Nederi ands" bij. Sprekers in het algemeen en politie ke sprekers in het bijzonder staan er in ons land om bekend dat zij met best zijn m zinsbouw.Sterker nog: dat zij hun zinnen niet afma ken en vervallen m een doolhof van bijzinnen. Die voorbeelden kan meh ik elk vertegenwoordigend lichaam aantreffen. Zo ook in de Rotter damse raad. Als de verslaggevers sommige betogen letterlijk weerga ven zou u eens wat zien Die lange doodlopende zinnen klin ken in de Rotterdamse raad dus ook. Er zijn raadsleden die maar eens een cursus „spreken in het openbaar" moesten volgen. Dan zou den ze pakkender en korter spre ken, misschien zelfs het gehoor boei en. Of burgemeester Thomassen ooit zo'n cursus heeft gevolgd, weet ik* niet. Feit is dat ik hem gerust tot voorbeeld mag stellen. Hij is, zou :k bijna zeggen, een spreker van natu re. Vele jaren jeugdbeweging met felle debatten zullen de ontwikke ling van die gave goed hebben ge daan! denk jk 20. Zijn acteren is "ook voortreffelijk. Gelukkig zijn er meer goede spre kers in deze gemeenteraad. U moet met denken dat men daar staat je stamelen. Vaak is een debat echt de moeite waard. De interrupties niet minder! Er zijn meestal ook toehoor ders op de publieke tribune en dat is ik schreef er eerder over een verheugende zaak. Maar, als u komt, loopt u het risico uitdrukkin gen te horen als deze: „de kat op het spek zetten", „de zaak is zo, dat' wanneer ik geweten had dat de zaak zo zou lopen", „de ontwikke ling is angstbenemend." Van dU soort Neerlands krijg ik altijd de lachkriebels. En toen ik het laatste van dit drietal voorbeelden vernam kwam er een adem aanjagende hoestbui bij me op Ik zal maar niet meer van die gevallen opschrijven, 't Is maar om u een indruk te geven. Toegegeven; raadslid van een grote'stad te zijn is niet zo gemakkelijk. Je krijgt bij voorbeeld per jaar zo'n anderhalf duizend stukken van B. en W. met de post. Van de meeste moet je wel iets, van sommige (als het „je ter rein" is) alles weten. Enthousiasme en concentratie zorgen ervoor dat je de materie begrijpt. Maar dat spre ken is moeilijker, dacht ik. En ik ben blij dat ik geen spreker hoef te zijn. /li WE toch nog in de Hotter- damse raad „zitten" nog iets over burgemeester Thomassen. Hij lokt het zelf uit door zijn taalge bruik. Een geachte spreker heeft bij het afscheid van 19 raadsle den onthuld dat er een speciaal Thomassiaans jargon bestaat. Met termen ais „een voorstel laten besnuffelen", „op een stokpaard rond hobbelen", „een klont uit de pap krijgen om mee rond te darte len", „huppelup, opschieten". -> De overige leden van het dage lijks bestuur der „grootste ha venstad" (enzovoorts, enzovoorts.,") hadden tijd nodig om aan die kern- aahtige gezegden te wennen. Ik kan het me voorstellen, hoewel bij nade re bestudering wel duidelijk is wat de heer Thomassen bedoelt. En wat belangrijker is deze onthullingen verraden iets over de sfeer binnen het college. Die kan niet anders dan goed zijn wanneer het er zo ongedwongen toegaat ais ik aflees uit het woordgebruik. Hier is sprake van een team, waarvan de leden op elkaar zijn afgestemd. Het is prettig dit te kunnen constateren. DS één: Ondanks het afsluiten van actie „Schouwburgplein' kreeg ik de naam „De Brink". Het spijt me, Rotterdam heeft al e® Brink. Bovendien zou dit woord de toekomstige inhoud niet kunnen den ken.) (PS twee: Hebt u al of nte' tijdelijk een kamer voor een stu dent? Bel dan 235000, toestel Irii van 1013 uur, elke werkdag.).

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 4