Fractie trekt medewerking in op één na mmm Rumoerige eerste vergadering Was er een benadeelde in Globus-affaire? Kentering op arbeidsmarkt gaat verder RIS: gunstiger regeling NLM is mogelijk Duits vervoerstarief verontrust K.v.K. Peter Blanker start echtcafé-chantant J AI In de tijd van Maartje Lievens... V VLAER&KOL MN OEIU R WERKLOOSHEID IN AUGUSTUS TOEGENOMEN Moeilijkheden door ongelukkige tariefstelling ïlr^lüflcriïamntfr Drietal pleegde 15 inbraken op schepen „Soekarno ook verantwoordelijk voor corruptie Kapperssluiting nu geregeld r>*> .Jf/ 7P KRITISCH uit Actiegroep Vietnam wil onderhoud Cïi. E. v. Blommes tein p.r.o. Unilever Wethouders Dan welt VERDACHTE BEROVING AANGEHOUDEN KOMBUIS KABARET" AAN ZALMHAVEN Uw rekening draagt een naam bij Vlaer Kol (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM De pacifistisdh-socialistische partij in de ge meenteraad gaat op één raadslid na niet deelnemen aan het commissiewerk. Dit verklaa. 'Je fraktievoorzitter L. C. Slaager gistermiddag aan het eind van c- enigszins rumoerige installatie vergadering van nieuwe raadsleden. Eerder op de middag had hij de zienswijze van de PSP verkondigd ten aanzien van de wethou- dersverkiezing in Rotterdam. Het besluit van de PSP houdt in dat de gekozen commissieleden hun benoemingen niet aanvaarden en dat de vakatures in de komende gemeenteraadsvergadering op nieuw zullen moeten worden vervuld. W. THOMASSEN hameren ROTTERDAM Hoewel de cijfers van het GAB noch in de geregistreerde reserve noch in de geregistreerde vraag verschui vingen van betekenis te zien ge- &ven, tekenen de incidentele aan wijzingen voor enige kentering op de arbeidsmarkt, waarvan reeds vorige maanden sprake was, zich ook in augustus af. Rotterdam volgt het landelijke beeld als het gaat om ontslagaanvragen, die mers komen. steeds meer van werkgeverszijde en steeds minder van de werkne- ROTTERDAM Hoewel Rot terdam op het laatste ogenblik toch nog is opgenomen in het luchtnet van de NLM heeft het Rotterdamse Luchtvaartsyndi caat in een brief aan de NLM- directie teleurstelling uitgespro ken over de manier waarop dit is geschied. Rotterdam is er, aldus het RLS, slecht afgekomen. Op verzoek van de NLM is het RLS nu gekomen met een aantal sug gesties die de dienstregeling wat gunstiger moeten maken4 voor Rotterdam. Publicatie Waardeloos (1672-1755) eenvoudige koopmansdochter ....deed Vlaer Ko! (van 1691) bankzaken. Dat is misschien wel interessant Maar onze huidige cliënten vinden het belangrijker, dat Vlaer Kol is uitgegroeid tot een eigentijds en efficiënt bankbedrijf. Een bedrijf, dat ook uw zaken behandelt, alsof het die van henzelf waren; direct en persoonlijk. Geen wonder dat men zegt; bankgiro, buitenlands betalingsverkeer, kredietverlening, effecten, vermogensbeheer, beleggingsadviezen, belasting-aangiften, spaarrekeningen, reisdeviezen, assurantiën, deposito, open en gesloten bewaarneming, safeloketten, handelsvoorlichting. Utrecht, Oude Gracht 158, tef. 26351.* Rotterdam, Cooisingel 75, tel. 120126. Bilthoven, Julianalaan 4, tel. 2571/72. IJsseistein, Kloosterstraat 7, tel. 2195. PSP niet in de van de Rotterdamse Buitenspel COMS MOET in de Rotterdamse raad d voorzitter zyn hamer gebruiken \oor een ander doet dan de constatering dat een voorstel is aangenomen. Dat de burgemees ter dinsdagmiddag enkele malen hard moest hameren valt te betreuren. Deze incidenten gaven aan de start een bedenkelijke noot. Kennelijk il de wat grotere PSP-fractie van zicb gaan afbij ten. Maar op deze wijze zal zij zicb snel buiten spel zetten. Het is een kwestie van bet demo cratische spel. Elke raad beeft een regie ment van orde; daarin staat dat een spre ker niet van het onderwerp mag afwijken. Elk nieuw raadslid krijgt dat reglement en alle andere gegevens, nodig om met enige kennis op de zetel plaats te nemen. De PSP vindt dit alles waarschijnlijk on belangrijk. Tot eigen schade zal zij zo buiten het constructieve raadswerk blijven. Er is veel werk 111 Rotterdam. En de om standigheden zijn moeilijk. Terecht heeft de burgemeester reeds laten doorschemeren, dat de knellende financiële beperkingen de grootste problemen zullen opleveren. De raad zal met wijsheid moeten handelen. Dat wil zegg-en: in het raam der mogelijk heden zorgen dat het voorzieningspeil ge handhaafd blijft. ,Een fractie die* niet constructief wil zijn wordt dan een extra hlok aan het been. Na de verrassende mededeling van de heer Slaager wenste zijn partijgenoot C. Oosterwijk alsnog stemming over een motie die bij voor de verkiezing van de commissieleden had ingediend. Met deze motie wilde hij aantonen dat het volgens democratische begrippen onbillijk is dat de PSP niet vertegenwoordigd zou zijn in de commissies van advies voor het havenbedrijf en in die voor de financiën. De motie werd met 37 stemmen tegen en vier voor verworpen. Hij wilde uitvoerig met cijfers aanto nen welk. belang de haven voor Rotter dam heeft. Burgemeester W. Thomas sen maakte hem daarbij duidelijk dat dit algemeen bekend is en verzocht hem niet af te wijken van het onder werp. Toen de RSP-er voortging en meende in zijn maidenspeech kritiek te moeten uitoefenen op ir. P. Fosthu- ma, direkteur van het havenbedrijf, dreigde de burgemeester hem het woord te ontnemen. Dat was, voor de heer Oosterwijk het sein in ie tomen. De communist S. Groenendijk zei naar aanleiding van de commissieleden, dat zijn partij meent dat het aantal commis sies verkleind moet worden en de aantal len leden vergroot. Hij diende geen mo tie in, maar had wel wensen. Dt socia listische fraktievoorzitter J. Reehorst vond het billijk dat de kleine frakties niet in alle raadscommissies vertegen woordigd zijn. Elk raadslid heeft gemid deld twee commissieplaatsen, zo zei hij en er moet nu eenmaal een keuze wor den gemaakt. ROTTERDAM In ons verslag be treffende de rechtbankzitting van dinsdag in de Globus-affaire Is een sto rende fout gekomen. De mogelijkheid is verondersteld, dat een opmerking van procuratiehouder G. B. R., die hem een terechtwijzing van ar. Brunner bezorg de, verband hield met R.'s politieke verle den In de oorlog. Doch R. is slechts 31 jaar oud; van een politiek verleden in oorlogstijd kan dus geen sprake zijn. Als pleiter voor J. de R., 41 jaar, trad op nr. J. W. van Slooten, die uiteenzette, boe bij aanvaarding van De R.'s werk als buitenbaas hem twee verklaringen wer den gegeven voor de te volgen manier van werken, welke beide verklaringen De R. als aanvaardbaar zouden kunnen worden aangenomen. Allereerst werd De R- gezegd, dat er in het vaste tarief twee controleurs waren begrepen, zodat, als er één controleur was. hij er gerust twee kon opschrijven. De extra-man zat toch al in het tarief. Verder werd De R. gezegd, dat het er op aankwam of het werk was gedaan. Voor dat werk werd in ieder geval betaald. Of dat werk werd verricht door een ex tra-kracht dan wel door iemand die er reeds was, deed niet ter zake. Dat gold met name voor de stuwplanmaker. Men berekende deze stuwplanmaker ook als bijvoorbeeld oen controleur het stuwplan maakte. Mr. Van Slooten ging ervan uit, dat de tarieven in de haven voor de controle niet vast lagen. Ais dit zo is, aldus mr. Van Slooten, rijst de vraag wie door deze gang van zaken nu eigenlijk is gedu peerd, Het zou bijvoorbeeld heel goed kunnen zijn, dat de concurrerende haven bedrijven weliswaar het juiste aantal mensen en arbeidsuren m rekening brachten, maar een hoger tarief toe pasten. Er is hief sprake van een lager ta rief, aldus mr. Van Slooten, dat intern op helaas slinkse wijze is gecorrigeerd. Een reden voor deze veronderstelling zag mr. Van Slooten in het feit, dat de gedupeerde Hansa-Lmie nooit klachten •had doen horen. Voorts stelde mr. Van Slooten, dat De R, geen geldelijk voordeel van de gang van zaken heeft gehad en hij pleitte er dan ook voor, dat de rechtbank niet zou gaan boven de eis twaalf weken, waar van drie voorwaardelijk, met aftrek van de zes weken dat De R. in voorarrest had doorgebracht. -Ook mr. J. van Anken, pleitend voor de procuratiehouder G. B. R., vroeg zich af of er werkelijk kon worden gespro-ken van een benadeelde partij. Alles, aldus mr. Van Anken, is het gevolg van de hoogst ongelukkige tariefstelling. Als men bij de tariefstelling van een andere basis was uitgegaan, was er niets aan de hand geweest. Het gehele apparaat van Globus, aldus Gezichtsbedrog. De schildwacht voor tie Tolkazerne te Gorincliem heeft in tien afgeloopen nacht te c.a, 12 uur een schot gelost. Toen men bij hem kwam lag hij in zenuwachtigen toestand op j den grond en verklaarde een verdachte verschijning gezien te hebben. Heel de buurt was in rep en roer. Naar dc kogel is gezocht, doch niet ge- vonden. j mr. Van Anken, is opgezet ten dienste van de Hanso-Lmie. Alle kosten, in clusief de winstbepaling, moesten dus ten laste van de Hansa-Lmie komen. En bij tewerkstelling van SVZ-perso- neel werd. zo stelde mr. Van Anken, in het geheel geen winst gemaakt als de kosten van dit personeel normaal weren doorberekend. De controle werd berekend via het stuwadoorstarief, terwijl voor normale werkzaamheden een tonnenprijs werd. be rekend en extra-werkzaamheden in regie werden betaald. De historie met de Schelde, die in januari 1964 met averij de Nieuwe Wa terweg binnenkwam, noemde mr. Van Anken een speciaal geval. De totale wmst op de behandeling van dit schip was ongeveer veertigduizend gulden en dit bedrag is vastgesteld m over eenstemming met assuradeuren. Alle betrokkenen hebben inderdaad aan dit schip veel verdiend, maar de Hansa is beslist niet benadeeld. Ten slotte «berekende mr. Van Anken dat het teveel verdiende zich uitstrekte over een periode van acht jaar, hetgeen gemiddeld erop neerkwam, dat er per schip slechts ƒ340 te veel was geschre ven. Ten slotte vroeg mr. Van Anken aan- dacht voor het feit, dat Globus zo goed als alle opdrachtgevers heeft verloren en voor liquidatie staat. De betrokkenen, die nu nog in dienst van Ciobus zijn, ook R„ staan dus voor ontslag. Mr. Van Anken vroeg bij schuldigverklaring het onvoorwaardelijke deel van de straf ge lijk te doen zijn aan de m voorarrest doorgebrachte tijd. De eis was twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voor waardelijk. R. had drie en een halve maand in voorarrest gezeten, AMSTERDAM Be actiegroep Viet nam, die de maandelijkse protestmarsen in Amsterdam organiseert, heeft burge meester Van Hall om een onderhoud verzocht. De bedoeling is, met het oog op de mars van 18 september, de moei lijkheden tussen overheid en organisato ren te bespreken over het om principiële redenen niet aanvragen van vergunning voor het betogen. Een botsing tussen po litie en betogers, zoals op 17 juli en 21 augustus, kan dan misschien vermeden worden. ROTTERDAM De heer H, G. W. van Aardenne, algemeen secretaris der groepsdirectie van Unilever N.V., heeft wegens zijn drukke werkzaamheden ver zocht te worden ontheven van zijn coör dinerende taak op het gebied van public relations. In verband daarmede is de heer Ch. E. van Blommestein benoemd tot hoofd externe betrekkingen voor continentaal Europa. De heer Van Blommestein trad in 1954 in dienst der afdeling pers en informatie van Unilever N.V. Twee jaar later werd hij secretaris der directie van Unox N.V. te Oss en het daaropvolgende jaar werd hij lid van het organisatieteam dezer fa briek. In 1958 ging de heer Van Bomme- stein naar het Algemeen Vrachtkantoor N.V. in Rotterdam, in 1969 werd hij daarvan directeur. Voor hij bij Unilever in dienst trad, had de heer Van Bommestein een loop baan in het uitgeversbedrijf achter de rug. Hij was in 1919 in het toenmalige Nederlands-Indië geboren en studeerde indologie te Utrecht. In de oorlogsjaren was hij mede-oprichter en directeur van ,,De Bezige Bij", welke uitgeverij hij in 1949 verliet. Hij werd toen algemeen ver tegenwoordiger te Djakarta van J. B. Wolters' Uitgeversmaatschappij. Na de stemming kwam dus de mede deling van de heer Slaager, gebaseerd op het feit dat zijn fraktie, gezien de eerder gevoerde besprekingen, niet aan het „echte" commissiewerk zal kunnen deelnemen. Alleen de FSP-er J. H. Daim accepteerde zijn verkiezing in en kele commissies. Niet deelnemen zul len de heren Slaager, Oosterwijk en W. Remeyer. De raad koos, na beëindiging en instal latie, zes wethouders. Zoals verwacht werd, zag mr. H. C. G. L. Polak een var, de uit vijf leden bestaande en geheel vernieuwde, WD-fractie zich benoemd in de vakature-J. U. Schilthuis. Hij kreeg 35 stemmen (één op mr. K. Staab, zeven blanco). De overige aftredende wethouders wer den herkozen. Het zijn: mej. mr. J. N. Zeelenberg (soe.), die 37 stemmen kreeg, tegen zes blanco; G. Z. de Vos (kath.) - 35, acht blanco; mr. H. Bavinck (a.r.) - 35, acht blanco; R. Langerak (soc.) - 37, één voor J. Reehorst, vijf blanco; H. W. Jettinghoff (soc.) - 36, zevsn blanco. Mr. Bavinck is zoals bekend nog ziek. Het is nog niet bekend wanneer hij kan wor den geïnstalleerd. In een toespraak, die volgde op de beëdiging, richtte burgemeester Thomas sen zich in het bijzonder tot de 19 nieu we raadsleden. Bij wees hen op de bete kenis van bun juist aanvaarde ambt. Er Is veel werk te verrichten in Rotterdam. Helaas kan er minder gebeuren dan bet gemeentebestuur wel zou willen. De fi nanciële banden, waaraan een gemeente is geketend, zijn daarvan de oorzaak. Volgens de heer Thomassen is het dan ook gewenst dat een groter deel. der rijksbelastingopbrengsten in de gemeente lijke kassen stroomt. De raad zal op 20 oktober een excursie maken langs allerlei projecten, die op Rotterdams gebied in uitvoering zijn. Er zijn plannen ook enkele excursies naar doelen buiten de stadsgrenzen te maken, zo kondigde de voorzitter aan. Ook deel- ROTTERDAM De recherche van de rivierpolitie heeft dinsdag drie jongens aangehouden, die het afgelopen j?ar vijf tien diefstallen aan boord van zee- en binnenschepen hebben gepleegd, en die op de Nieuwe Binnenweg in maart ai april een ongeveer 25-jarige man van een horloge hebben beroofd. Het zijn do achttienjarige electricien L. H. F., de achttienjarige matroos R, A. F. van O. en de zestienjarige J. G. P. De politie heeft van alle feiten nog geen aangifte gehad. De benadeelden wordt verzocht zich met de recherche van de rivierpolitie (143144, toestel 3784) in verbinding te stellen. missies Raad de hij mee dat het gemeentebestuur een gelukwens naar de jarige prins Claus had gestuurd. De heer Thomassen zei te beseffen dat niet alle raadsleden het daarmee eens zouden zijn. In een verklaring voor de wethouders verkiezing zei PSP-fractieleider L. C- J. Slaager o.a. dat kleine fracties wel wet houders kunnen leveren. De PSP zou daartoe in staat zijn, in principe is zij ook niet tegen het leveren van een wet houder. Maar onder de huidige omstan digheden wil zij geen verantwoordelijk heid dragen1 voor het beleid van het Rot terdamse dagelijks bestuur, naar de me ning van de heer Slaager een kapita listisch beleid. Er is echter nog steeds een rode meer derheid in de raad, nu verdeeld over drie partijen. Die drie fracties zouden smaen het college van B. en W, kunnen samenstellen. Dan zou de PSP bereid zijn mee te werken. Maar zij wordt niet als gelijkwaardige partner aanvaard. De tijd is volgens de heer Slaager nu niet rijp voor socialistisch stadsbestuur. Al enkele malen had de voorzitter de PSP-er gemaand bij het onderwerp te blijven. Bij interrupties vroegen leden van andere fractie zich af of deze toespraak wel over de wethoudersverkie zing handelde. Uiteindelijk informeerde de burge meester of de heer Slaager bepaalde aan bevelingen wilde doen. „Nee, dat niet," zei de fractieleider. „O, dat wilde ik weten ten gerieve van de raad," besloot de heer Thomassen. Dat het grote percentage werkge- versaanvragen nu vooral uit bepaalde be drijfstakken als de meubel fabricage, de winkelbetimmeringen, de kistenfabricage de architectenbureaus afkomstig zijn zou kunner, wijzen op temporisering van werkzaamheden in verband met moei lijkheden bij' de financieren. Men kan in het algemeen zeggen, dat bij nog al tijd goede omzetten de spanning tussen prijzen en kosten in de bedrijven Jeidt tot een wat nauwkeuriger bezien van de kostenfactoren. Voor de buitenlanders doet zich in Rotterdam enige vermindering van de plaatsingskansen voor, maar er is toch weer verhoogde belangstelling in het buitenland om in Nederland en Rotter dam te komen werken. Het aantal in Rotterdam werkende Spanjaarden, Tur ken en Marokkanen, toont een duidelijke toename ten opzichte van verleden jaar. Er is enige toename van het aantal Por tugezen, daarentegen een afname van het aantal Italianen. Bovendien werken er in Rotterdam ruim honderd Grieken. In totaal werken er in Rotterdam 5312 bui- tenlanders, 2,4 procent van de beroeps bevolking. Daarbij komen nog 410 vrou wen. Ongeveer de helft va nhet aantal buitenlanders gaat binnen het jaar naar het land van herkomst terug, dertig oro- cent langer dan drie jaar. Bevredigend is de GAB-bemiddeling voor vakantiewerk geweest. In het alge meen werden deze hulpkrachten betaald volgens de bestaande loonregelingen. Leerlingen van middelbare scholen ge ven de voorkeur aan handen arbeid, ook al omdat die meer oplevert. Interessant is, dat de vakantiewerkers het GAB steeds minder nodig hebben: velen keren telkens terug naar het bedrijf waar zjj in een vroegere vakantie hebben ge werkt. Het GAB heeft dit jaar 1265 jongens en 807 meisjes aan vakantiewerk schelpen. ROTTERDAM Op de Sumatra weg in Katendrecht is in de afgelopen nacht aangehouden de 32-jarige Marokkaan M. B. M., zonder vaste woonplaats. Hij wordt verdacht van beroving van een onder invloed verkerende taxipassagier Bij fcuilring werden in de sokken van M. biljetten van ƒ100, ƒ25 en ƒ10 gevon den. De man is in bewaring gesteld. In deze brief stelt bet RLS dat deNLM moet kiezen tussen een slechte dienstre geling van een verliesgevend binnen lands net met wellicht iets besj onderhoud en een goede dien: met de kans iets te verdienen maar dan met hogere onderhoudskosten De RLS acht het onjuist de eerste op lossing te prefereren en dringt er dan ook op aan, zijn suggesties zo spojdig mogelijk te realiseren. De RLS stelt voor, het vliegtuig, dat om negen uur des ochtends van Schiphol vliegt in de richting Eindhoven en Maas tricht, tien minuten eerder te laten op stijgen en in Rotterdam een tussenlanding te laten maken. „Tien minuten eerder van Schiphol e tien minuten later in Eindhoven en Maastricht zijn geringe maar voor Rotterdam belangrijke wijzi gingen", zo stelt het RLS, De voorgestelde gewijzigde dienstrege ling houdt misschien in dat eventueel onderhoud van de twee Friendships van maamifeig tot en met vrijdag niet over dag op Schiphol zal kunnen geschieden. In de brief stelt het RLS dan ook voor dat onderhoud des avonds in Groningen en Beek te verrichten. Op zaterdag en zondag kan het onderihoud op Schiphol geschieden- 5? DJAKARTA De bekende Indonesi sche journalist Mochtar Loebis enige maanden geleden vrijgelaten uit jaren lange gevangenisstraf heeft dinsdag op een vergadering van de studenten- bond „Kami" gezegd dat president Soe- karno volledig verantwoordelijk is voor alle corrupte praktijken van eed-minis ter Joes oef Moeda Dalam. Deze minister was „slechts" assistent van -de president Leobis kreeg vorige week geen toestemming van president Soekarno om naar Manilla te vliegen voor het in ontvangst nemen van een onder scheiding. De afdeling Midden-Java van „Kami" beeft er bij de regering op aangedrongen president Soekarno als getuige op te roe pen bij het proces tegen de voormalige Minister voor centrale bankzaken. Ook de studenten menen dat Dalam „slechts" assistent van de president is geweest, en dat Soekarno de verduiste ring van staatsgelden heeft goedgekeurd. De mohammeraanse jeugdorganisatie „Pemoeda Moeslimin" eiste eerder deze week ieder te dagvaarden, die verant woordelijk is voor het wanbeheer van het vroegere bewind, zelfs de hoogste leider. ROTTERDAM De bijzonder lage Duitse vervoerstarieven van en naar het Ruhrgebied, die reeds het onderwerp zijn geweest van stappen van de Rotter damse Kamer van Koophandel en Fabrie ken tezamen met de Antwerpse en Amsterdamse kamers, liggen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam zeer zwaar op de maag. Deze tarieven zijn eenzijdig vastgesteld ten nadele van de kleinere landen en de EEG-commissle had ze indertijd afgewe zen. Maar de protesten van Belgische en Nederlandse zeehavens ten spijt had de hoge autoriteit van de Europese- ge msenschap voor kolen en staal ze toch goedgekeurd. Dit protest werd niet al leen gehoord in de jaarrede van voorzit ter ir. J. van den Berg maar ook in het verslag van de commissie voor vervoers- aangelegcnheden van de kamer. Er is dan ook snel gehandeld: de ka- mer zond een brief naar de regering en de regering besloot verzet aan te tekenen bij het Europese bof in Luxemburg. Verontrusting bestaat in de kamer ook over het economisch en financieel beleid ten opzichte van Rotterdam en het Wa terweggebied. Naar aanleiding van een onderzoek naar de regionale rekeningen van dit gebied is binnenkort een we tenschappelijke publicatie te verwachten. Uit dat onderzoek blijkt dat Rotterdam veel meer in de nationale pot brengt dan daaruit ontvangt. Ir. Van den Berg toonde zich voorts bezorgd over de economische ontwikke ling met haar schaarste aan arbeidskrach ten en vooral aan kapitaal Hij vreest een verdere aantasting van de liquiditeit van het bedrijfsleven indien de regering overgaat tot versnelde inning van be lastingen. Scherp waarschuwde de heer Van den Berg tegen stelsels van steunverlening en regiementering in het kader van de Europese gemeenschap als er zich struc turele of conjuncturele moeilijkheden voordoen. Deze economische politiek heeft tendenzen die gaan in de richting van de economiseh-pohtieke stelsels der staatska- pltalistische landen en ir. Van den Berg verwacht, dat landen buiten de EEG er aanleiding in kunnen vinden zich tegen de EEG teweer te stellen. De wijze waarop Rotterdam is opge nomen in het NLM-luehfcoet, kon de kamer zeker niet toejuichen. De heer C. Koiff van de commissie voor de luchtvaart zette uiteen, dat je dienstre geling voor Rotterdam waardeloos is en dat de commissie vreest dat de NLM daaraan de conclusie zou kunnen verbinden dat er in Rotterdam voor de NLM geen belangstelling zou kunnen zijn. De commissie heeft in een gesprek met de NLM-directie een wijziging in de dienstregeling voorgesteld. Voorts achtte men het een bezwaar dat alle verbxndin gen via Schiphol gaan. Als men van Rot terdam met een NLM-toestel naar een andere plaats wil, bijv. Maastricht, zal men eerst naar Schiphol moeten vliegen om daar drie kwartier te wachten op het toestel naar Maastricht. Ten slotte kon nog worden meege deeld, dat er een bevredigende regeling was gevonden voor de halvedagsluittog van de kappers in Rotterdam. De kamer stelde B. en W. voor daarvoor de maan dagmiddag te nemen, behalve voor de .centrumkappers", die woensdagmiddag kunnen sluiten. Betreffende een voorste tot wekelijkse winkelsluitingen in Capel- le san de IJssel heeft de katner voorlo pig nog afwijzend moeten adviseren. (Van een onzer verslaggevers) ~D OTTERDAM Aan de Zalmhaven (een stokje stad dat over twee jaar moet verdwijnen) begint Rotter dam zijn eerste „echte" café-chantant: op 22 september namelijk opentdaar het Kombuis Kabaret". Het is een gezamenlijk initiatief van horect-ex- ploitant Rien Peeters en cabaretier Peter Blanker. Er zal plaats zijn voor 45 tot 50 mensen, onderschrift H»t wordt het eerste Cd.w.z. het accent ligt op de roulatie van artiesten) café- chantant in typisch Rotterdamse stijl. De aankleding van het vroegere café ,,'t Kombuis" blijft als vanouds: een houten kroeg met intimiteit en gezelligheid. Twee avonden per week (woensdag en donder dag) brengt Peter Blanker met (om te beginnen) Dick Poons een programma van liedjes, sketches en (weinig) confe rence. Om de vier maanden wordt dit programma vernieuwd. Peter Blanker streeft er daarnaast naar elke vier maan den een andere medewerker naast zich te hebben. De andere avonden worden gast-optre- dens. Voor oktober bijv. staan Jules de Corte. Liesbeth List en Ton Baxton (folk- singer) op het programma Zoals in het moderne café-chantant gebruikelijk is. variëren deze artiesten van „erg groen tot zeer rijp". Bankiers anno 1691 Wat do programmering aangaat, werkt Peter Blanker samen met onder meer de Haarlemse International Troubadour club „Waag-taveeme" onder leiding van Gobi Schreier en met een binnenkort te openen vestzak-theaer in Brussel. Peter Blankers eerste Kombuis-pro gramma heet ,Aan mijn lijf geen ma laise". Zijn optreden (met Dick Poons) duurt 25 minuten en zal viermaal per avond worden gepresenteerd (vanaf negen tot twaalf uur). Er wordt geen tree geheven (behalve bij kleinkunste naars van internationale faam); voer consumpties is er e eneenheidsprijs: één rijksdaalder. Origineel is de manier waarop de con sumpties worden betaald. Na 50 jaar duikt in het „Kombuis Kabaret" namelijk weer de kerfstok op. Daarmee zal dan precies het tegenovergestelde worden be doeld als in de tyd toen er inkepingen voor uitstaande drankschulden werden gemaakt. Er zullen in het cabaret kerf stokken (in de vorm van pollepels) wor den verkocht van tien en twintig gulden Bij verteringen zuil ener inkepingen op worden gemaakt. De pollepel kan als souvenir mee naar huis worden genomen Als het programma enkele weken draait, ligt het in de bedoeling er een grammofoonplaat van op te nemen (l.p.). r DEN HAAG De werkloosheid on der de mannelijke beroepsbevolking in ons land is in de maand augustus ge stegen van 1,2 tot 1,3 pet. De arbeidsreserve gecorrigeerd voor het seizoen nam toe van 34.000 tot 37.000. Het aantal openstaande aan vragen liep terug van 77.000 tot 73.000. Het maandverslag van de arbeids markt vermeld echter ook dat er wel enige afmetingen van de spanning waarneembaar is, maar dat deze span ning nog steeds groot is. De stijging van de werkloosheid heeft zich vooral voorgedaan onder de bouwvakarbeiders. Het totaal aantal werkloze bouwvakkers was eind augustus 4.315, onder meer: 1.136 in Noord-Brabant, 538 in Gelderland, 512 in Overijssel, 397 in Zuid-Holland en 378 in Limburg. De vraag naar bouw vakkers is in de maand augustus ge daald. 11.506 tot 10.068. In Nederland waren medio augustus exclusief Bel gen en Luxemburgers, 72.500 buiten landse arbeidskrachten in loondienst werkzaam. ROTTERDAM De vijftienjarige G. A. A. M. van Houten is dinsdagmiddag in het Oostelijk Zwembad met zijn voet beklemd geraakt tussen de rand van het bassin en een houten trapje. Hij viel voorover en brak zijn rechter onderbeen. De jongen is naar het Bergwegzieken huis gebracht. T?R is gelukkig weer aanleidinz om :sts te schrijven over de Co munidad Evangeliea Espanola Rot terdam". Voor wie het niet weet (zouden die er nog zijn?): het mooie werk om de Spaanse arbeiders het Evangelie te brengen. Tot mijn gm. te schrik kreeg ik nu zelf geld toe», zonden. Met het verzoek dat door te geven. Tien gulden van „N. N tiit Barendrecht". Voor de heer Den Braber van de Comunidad 5 J voor ds. De Tombe (in Leiden) ƒ5 (voor het bejaardentehuis in Ma drid). „Vergeef mij dat ik zo laat ben. allerlei was hiervan oorzaak" schreef de afzendster. Ja, het is «en lezeres, dat weet ik, maar de naam is mij niet bekend. Nu, te laat Is het nog niet! En: dank u wel! Direct heb ik de heer Den Braber opge beld, die me als „Juan Diario" be groette, geheel in stijl dus. Hij was erg blij met de gilt en zal ds. De Tombe er van in kennis stellen. Na tuurlijk was ik nieuwsgierig naai de stand van de actie. De heer Bea Braber kon een verblijdend getal noemen. Na enig getel zei hij „f 96? en dan die 5, dat is 972." Toen ben ik vlug naar onze hootd- boekhouding gesneld. Daar zitten knappe mensen, die zullen zorgen dat a's. De Tombe en de heer Den Braber hun geld krijgen. Op het girostrookje komt te staan „Van N. N. uit Barendrecht, voor uw actie". Dat was een pak van mijn hart, die' 10 in veilige handen. Stel je voor dat ik het kwijtraak tussen alle paperassen en brieven van lezers... We gaan dus naar de 1.09Q. Ik neem aan dat dit getal nu wel gauw bereikt zal zijn. En dan... moeten we door naar de 2.000. Ja, dat is hard nodig. Hoe hard bleek me temeer uit wat de Comunidad-leider me gauw eventjes voorlopig vertelde. Ik kom er later wel op terug. U laat de actie toch niet in de steek? Het giro nummer is 181372, ten name van G. den Braber, Van Moorselplaats 247, JSotterdam-14. (PS - Zondag morgen can tien uur is iedereen, die altijd die diensten van de Comunidad bezoekt en dat worden er steeds meerl in de kerk der Baptistengemeente, dr. Feisserkapel, Proveniersstraat 52, Rotterdam. Daar worden twee Span jaarden en één Portugees gedoopt Ik mag wel constateren dat dit een nieuw hoogtepunt wordt in de nog jonge loopbaan van de „Comuni dad". Nog een opmerking, op verzoek van de heer Den Braber. Wil men er aan denken, dat de normale Spaanse kerkdiensten niet meer be ginnen om 15 uur (drie uur), maar op 16 (vier uur). TVNJ dan nog een kéér over de vlooien en de honden. Dan stop ik er echt mee. Mevrouw C. Stra- ver-Van Straten, Sparrendaai 49, Rotterdam-24, die al eerder tips gaf, reageert nu weer op de brief waar van ik vorige week melding maakte. De brief was van een lezer, die het niet zo best met de honden voor had. „Vast en zeker een onsympa thiek man, een arm mens als hij nog nooit de liefde van een dier heeft ondervonden", zegt mevrouw Straver. „Wie zo over een dier spreekt heeft het ook niet op mensen begrepen". Kom, kom, mevrouw, zo erg is het ook niet. Die lezer heeft het niet zo bedoeld als het werd op geschreven. Het klank allemaal har der dan het de indruk gat Maar laten we 't daar niet meer over hebben. Anders raken we misschien in een eindeloze en oeverloze discus sie verzeild. Mevrouw Straver blijft als middel om de honden van de kwaal af te helpen de al eerder genoemde DEX-lotion aanraden. Maar men moet er in de winkel dij zeggen voor welk doel het is. Na enkele dagen moet het helpen, meent zij. De dieren hoeven geen vlooien te hebben. Wassen is zelfs vaak verkeerd. Laat men het toch vragen in een zaak voor dierbeno- digdheden, 't Is zo eenvoudig. En die meneer moest willen dat hij to lekker rook als ons hondekind..." Aldus mevrouw Straver, die nu het woord tweemaal had. Hiermee sluit ik de „honden- en vlooien- kwestie". Volgende zaak! "TJA, ik had er ook niet zo bij stil gestaan. Maar inderdaad, de „Grote- of St. Laurenskerk", zoals dit monument in vergevorderde staat van herbouw heet, is te bezicn- tigen. Velen blijken dit niet te we ten, zo schrijven mij „Gecommitteer den tot de Zaken der Nederduitscne Hervormde Gemeente te Rotter dam". En de secretaris van dit colle ge (oude naam, maar nieuwe y/erfc- wijze) vraagt of ik de lezers dit wil meedelen. Dat doe ik hierbij dan. Hier komen de tijden van bezien- ting: In de zomermaanden alle werk dagen van 10 tot 16 uur. In de win termaanden op maandag tot en met vrijdag van 11 tot 16 uur. Tot slot: ook nog te weinig bekend is dat iedere vrijdag in deze kerk een gra tis lunchconcert wordt gegeven op een der instrumenten, namelijk het transeptorgel, van 12.45 tot 13.1» uur. U ziet: er is in Rotterdam meer te doen dan men soms denkt...

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2