botterdam /fee stortplaats gesloten Bij Staalduinsehos ftslf HM C. van der Lely ongegrond verklaard AGENDA „De Haven" wijzigt koers met veel activiteiten O. de Kluyver nu hoofd Irene-ulo Israël heeft nog geen grondwet Burgerlijke stand ADMINISTRATEUR ENIGE CONCIERGES D' Vrouw gewond bij val van fiets „Woningbouw in vrije sector is de dune" Brand op dak van nieuwe centrale schade 30.000 Politiemannen gaan twee dagen sporten Samenwerking met padvinders Geen ombudsman in Vlaardingen C0-0P NIEUWE WATERWEG, Het Kwartet Moeilijk Clubhuis De Haven hield ouderavond SCHIEDAM Vandaag en morgen en dagelijks YlAARDfNGEN Oliehaard in vlammen Bromfietser gewond en dagelijks Jeugdraad besluit: Veranderingen Toernooi Directeur C. Rauws nam afscheid van middenstandsbank PJC-discussie over cultuur in Schiedam Lezing mr. Stempels: Volkswagenshow in Sporthal Margriet Morgenavond De Kuyper Gemeente Schiedam deze krant behoort tot GEMEENTE SCHIEDAM Uitloting 4!4% Woningbouwlening Schiedam 1952 - 111 96 a E TONEEL- en Kabnretvereniging Im- piila heeft dinsdagavond haar gasten In*de Schouwburgsaal van Odcon laten ge ilen van George Farquhar'» spel Galante Usten, waarover in Delfsbaven enige dei ning i« geweest. Van de deining was dins- 'daeavbad weinig te bespeuren. Niemand ver- n,. de zaal, niemand nep „boe en de zaal na de pauze even vol als daarvoor. Uit de mtbousiaste reacties kon ook niet worden op- (.maakt of er tegen de soms vrij pikante uit drukkingen bezwaar bestond. Het is op nieuw gebleken dat een toneelstuk niet dechts beoordeeld kan worden door het le- jen van een tekstboekje. Bepaalde uitdruk- kingen krijgen door de entourage en door de wijze waarop zij gebracht worden'een geheel andere inhoud. In dit geval werd het een bijzonder prettige inhoud. De opmer kingen, niet steeds dubbelzinnig wel vaak recht op de man (of vrouw) af waren niet jwoei, stotend of grof, wel „galant" en wat dat laatste betreft daar ontbreekt het in de huidige samenleving wel wat aan. Impuls heeft bet spel goed gebracht. I)e figuren die George Farquhar (vertaald door Ernst ran Altena) heeft geschapen, kregen goed gestalte. De spelers hieven tot het laatst uit stekend in hun rollen. Een belangrijk aan. deel in het succes heeft Krijn de Lege. Niet alleen had hij de goede regie in han den, maar speelde hij een van de belang rijkste tollen en tenslotte was hij de beste zanger. Voor de liedjes had de organist A. j.- l, Bötticher de muziek geschreven. De originele muziek van Andriessen kon lm- pis niet to pakken krijgen. Jan Willem van Reeven gaf de knecht Boender zijn juiste, bange, wat achterbakse en vooral zie lige karakter. Van de dames mogen zeker Tineke de Kievit en Els Vrolijk worden genoemd. Al met al een vrolijk spel in een frisse uitvoering, zeker geen onderwerp van ruzie. DU HET obscrvjjlieliuis van de Verenï- ging „Doorgangsbuis Bethaniê" aan de Kortekade is een bchandelingsafdeling gèrred gekomen. Mevrouw A. N. Thomas- sen-Lind zal deze afdeling vrijdag 7 oktober om 14.30 uur officieel openen. De bedoeling van de afdeling is daar meisjes te doen verblijven van wie men verwacht dat zij binnen een jaar naar huis kunnen teruggaan of in hun eigen on derhoud kunnen voorzien. Tijdens hun verblijf jn de afdeling zuilen de meisjes hetzij naar school gaan hetzij buitenshuis werken. De staf van het ohservatiehuis staat ook ten dienste van deze meisjes. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Rot terdam aan Zee heeft tegenwoor dig aan de Haakweg een vuilnis belt. Het is een weiland langs het eerste gedeelte van het fietspad langs het Staalduinsehos dat een zijpad heeft naar de hoeve van de familie Vreugdenhil. Vooral langs dit zijpad groeit de klandestiene vuilnisbelt vrijwel dagelijks. Eigenaar van het terrein is de heer P, Kleywegt, die enkele Jaren geleden zelf wat puin aan weerszijden van het pad gooide. Het werd langzamer hand een gewoonte steeds meer rom mel op de groeiende hoop te gooien, voorat sedert begin van dit jaar de gemeentelijke stortplaats in Hoek van Holland werd gesloten. Besloten werd geen nieuw terrein als stortplaats in te richten, maar het huisvuil naar Rotterdam te vervoeren. Voor groter vuil rijdt op woensdag een speciale wagen, waarmee men tegen beta ling het grotere afval kan meegeven. In de praktijk komt het er op neer dat de reinigingsdienst in Hoek van Holland zeer coulant te werk gaat en dat er op de betreffende woensdag vrijwel geen vuil wordt aangeboden. Er zijn echter mensen die er nog steeds niet aan kunnen wennen dat Hoek van Holland zelf geen stortplaats meer bezit. Men kan (of wil) niet altijd tot woensdag wachten met het afvoeren van groter afval en daarom wordt er nogal eens (klandestien) gebruik gemaakt van het weiland van de heer Kleywegt. Het tevolg is dat daar steeds meer rommel omt te liggen in de vorm van oud hout, ijzer, zelfs matrassen en dergelijke. Volgens de Hoekse politie Is het een moeilijke zaak. De klandestiene storters kan men nauwelijks aanpakken, omdat bet geen openbare weg betreft, die Bo vendien niet met een verbodsbord is aan geduid. Hoogstens zou men de eigenaar kun nen aanpakken. Dat zou dan moeten uit gaan van de gemeente of de provincie. Artikel 210 van de Gemeentewet bepaalt in verstaanbaar Nederlands „vertaald" dat men de overtreder (eigenaar! kan opdragen het vuil op zijn terrein te ver wijderen of dit anders van gemeente- of ■■mm- Wsêê (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Woensdag botste de vijftienjarige scholier P. H. v. d. B. op de hoek Penninglaan—Burgemeester Knappertlaan met zijn fiets tegen het rij wiel van de 56-jarige mevrouw M. J. O. De vrc'iiw kwam te vallen, liep een her senschudding op en brak haar rechter arm. Omstanders brachten haar met een auto naar het Gemeenteziekenhuis. De scholier had haar geen voorrang ver leend. Woensdag ondervond het verkeer op de Nieuwe Damlaan ernstige stagnatie toen van een vrachtwagen, bestuurd door de veertigjarige chauffeur J. B. uit Den Haag, enkele balen stro op de rijbaan vielen. Dinsdagavond viel op de Buitenha venweg de 20-jarlge R. U, van zijti brom fiets en. kreeg een hersenschudding. Met een taxi werd hij naar het Gemeente ziekenhuis gebracht. VLAARDINGEN De nieuwe hoofd- leider van - het clubhuis De Haven, -dé héér P. J. Scheffers, heeft woensdag avond kennis gemaakt met de ouders van de kinderen die bij het clubhuis zijn aangesloten. In -een volkomen ohgedwon- gen sfeer werd in de bovenzaal van het gebouw aan het Weeshuisplein óp pretti. ge wijze van gedachten gewisseld en sprak men over het nieuwe seizoen. De heer Scheffers is van plan regelma tig contact op te nemen en te houden met de ouders, die hun kinderen aan het clubhuis hebben toevertrouwd. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat deze kinde ren zich ontspannen -op een wijze, die geheel naar wéns van de ouders is. De belangstelling van de ouders was aan de matige kant, maar de heer Schef fers, die voor het komende seizoen zijn nnen inmiddels heeft uitgestippeld, gaat 2elf contact opnemen met ouderen, dié niet naar de Haven komen of kunnen komen. De kennismakingsbijeenkomst werd op geluisterd door de Rotterdamse cabare tier Paul Renes, die zich een vlegel aan de- vleugel toonde en enkele toneelstuk jes bracht tot vermaak van de aanwezi gen. De heer Scheffers dankte de ouders voor hun komst naar het clubhuis en hun belangstelling voor het werk eh sprak de wens uit, dat zij ook bij een volgende keer de contactavond ïouden bijwonen. MAASLAND Voor het eerst waren de bejaarden in het nieuwe seizoen in het Tref punt bijeen. Mevrouw Groot Enzerink open de de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. De heer A. Sonneveid sprak het damescomité toe, speciaal de nieuwe penningmeesturesse mevrouw Buitelaar-Van de Berg. Be heer J. BastemeXJer, de vroege re beheerder van het Trefpunt, trakteerde op gebak. MAASLAND Op zaterdag'8 oktober zuilen in Maasland de Westlandse brand weerwedstrijden worden gehouden,. Daar de Maaslandse Vrijwillige Brandweer reeds op drie internationale brandweerwedstrijden een prijs heeft behaald, zullen de Westlan ders hun uiterste best moeten doen om de Maaslanders de loef at te steken. HOEK VAN HOLLAND De coüecte voor het Koningin Wllhelmina Fonds heeft 2.3C1.88 opgebracht, dat is ongeveer 1,S0 per gezin. HOEK VAN HOLLAND De politie heeft een chauffeur van. een. zogenaamde „kruipauto", W. v. d. E. uit Vlaardingen. aangehouden. Hoewel het bord op de wagen een snelheid van twintig kilometer aangaf, reed d' bestuurder vijftig kilometer met het •ungentle. Omd(t de auto tal van mankemen ten vertqpnde heeft de politie hem voor de sloop bestemd. De chauffeur kreeg een pro ces-verbaal. Sursum Corda: D.V.O., contactavond. Tlvoli: The Fab, fanavond, 19.30. Sursum Corda: Plaats, Regel. Commis sie Avondvierdaagse N.WJ}, vergade ring, 1930. Bljk.: De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 28, uitsluitend redactiezaken. Tel. 263954 tb.g.g. 010 - 115588 en 01898 - 6619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamen hofstraat 139,.tel. 152400. Klachten bezorging; Agentschap zip bo ven dag-, van 18.30 - 19.30, Belangrijke telefoonnummers: Alarm politie 264656, alarm brandweer 262923, alarm G.G. en GD. 269280. Apotheek: Gouka, Groenelaan 127, tel. 288035. Harmonie: Ned. Reis Ver,, 20. JRehobothkerk; NCVB - Vlaardin- gen-West, 20. Roode Kruisgebouw, Emmastraat 38: Hesv. Geref. Comité, ds. J. Verkade, van Nieuwe Tonge, 20. SCHIEDAM Toen mevrouw M. H. de P. dinsdagmiddag in haar woning aan de Halleystraat haar oliehaard in wer king wilde stellen, raakte deze door on bekende oorzaak in brand. De brandweer die spoedig ter plaatse was, kon het brandje met een schutmblusapparaat blussen. SCHIEDAM Dinsdagnacht bracht de politie de 28-jarige bromfietser J. A. H. naar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. De man had met zijn brom fiets op de Burgemeester Knappertlaan dusdanig gemanoeuvreerd dat hij was gevallen en licht gewond geraakte. Op het politiebureau heeft men hem verbon den. De man was lichtelijk onder in vloed. provinciewege kan doen voor rekening van die eigenaar. Wat begonnen is met het storten van wat puin op een eigen terrein, dreigt echter nu uit te groeien tot een smerige hoop afval, met alle risico's van ongedier te die daarbij komen. Van de zijde van de reinigingsdienst in Hoek van Holland vertelde men ons trou wens en dat Is niet helemaal van de laatste tijd dat de vervuiling In Hoek van Holland steeds toeneemt. Vooral in het toeristisch gedeelte van De Hoek moet men tegenwoordig vrijwel dage lijks de straat vegen. Het wemelt er van papier, ijsbekertjes en andere ongerech tigheden. De enige oplossing lijkt bier met straffe hand op te treden e «zono dig de daders met harde hand aan te pakken. Klachten bezorging Vlaardlngen; H. Verheij, Wagnerstraat 24b, tel. 3345, maan dag t/m vrijdag 18 - 19.30, zaterdag 17.30 - 19 uur. Apotheek: Delta-apotheek, Floris de Vijfdelaan 112, tel. 8888. Apotheek Maassluis: De Jong, Markt 11, tel. 2234. ROTTERDAM—Door onbekende oor zaak is vanmorgen brand uitgebroken op het dak van de in aanbouw zjjade elek triciteitscentrale aan de Schiehaven. Het vuur woedde in een partij dakbe dekkingstegels die op het dak waren opgeslagen. Dikke rookwolken sloegen, niet veel goeds voorspellend, de lucht in. Toch bleef de schade beperkt tot ƒ30.000. Installaties werden slechts licht beschadigd en de centrale kon normaal de werkzaamheden voortzetten. Vermoedelijk zal te zijner tijd de iso latie van enkele compressors moeten wor den nagezien of zij van het vuur hebben geleden. De brandweer bluste met drie stralen op de brandleiding van het gebouw. Ook werd gebruik gemaakt van twee CO 2 apparaten en een droogpoederwagen van vijftig kilo. Brandmeester J.M.W. Diks had de leiding. Uitgerukt waren: G 11, eenheid 422, A8, L4, eenheid 322, M2 en L2. De nieuwe centrale is nog niet erg fortuinlijk ge weest. Er is reeds eerder een ernstige ontploffing geweest. (Van een onzer verslaggevers) ■ROTTERDAM Drs. J. Poot, direc teur van Eurowoningen NV te Den Haag, verwacht dat in 1867 niet 117.509 wonin gen zullen worden gebouwd maar .slechts" 199,009. Hij baseert deze prog nose op het feit dat beleggers meer be langstelling zullen hébben voor de wo ningbouw in de premiesector, nu de minister overweegt de premie en de huur tè verhogen. Dit nu zal ten koste gaan van de bouw in de vrije sector, aldus de heer Poot. Indien de maatregelen doorgaan krijgt de -belegger in de premiesector bijna twee procent meer rendement van zijn geld dan in de vrije sector. De verschil len tussen gesubsidieerde en ongesubsi dieerde bouw zijn te groot geworden. Op grond hiervan verwacht de directeur van Eurowoningen; dat de belangstelling voor de bouw in de vrije sector gevoelig zal afnemen, zodat niet de verwachte 25.000 of 23.000 huizen in deze woningsec tor zuilen worden gebouwd. Hij acht/het daarom een moeilijk haalbare zaak, on danks het optimisme -van minister Bo- gaers, dat de woningnood voor 1970 zal zijn opgelost. Het plan van de minister van volkshuisvesting om huurders van wo ningwetwoningen met hogere inkomens belasting te laten betalen, noemde hij een gelukkige maatregel. „Zij zullen er sneller toe overgaan zelf een woning, te kopen. Met deze maatregel is de, minister tegemoetgekomen aan de verlangens van de particuliere bouw", aldus de heer Poot woensdagmiddag bij de opening van een modelwoning in Krimpen. VLAARDINGEN De politiesportver- enigingen van Delft, Naaldwijk, Schie dam en Vlaardingen zullen elkaar op maandag 26 en dinsdag 27 september in Vlaardingen in wedstrijden ontmoeten. Maandagmorgen wordt in de garage van het politiebureau met KSO-geweer en buks geschoten, 's Middags worden in het Kolpabad zwemwedstrijden gehou den. Dinsdagmorgen worden in het sport park „De Vijf Sluizen" de wedstrijden voortgezet. Er is een atletiekprogramma en er wordt gevoetbald en gevolleybald. De prijsuitreiking is aan het slot van de middag in het Sportparkrestaurant. (Van een medewerker) De nieuwe clubhuisleider van De Ha ven, de heer P. J. Scheffers heeft zijn plannen voor het komende seizoen be kend gemaakt en daaruit blijkt dat wel veel te gewijzigd, in vergelijking met activiteiten in de voorgaande jaren. Meer contact wil de heer Scheffers met de ouders en ook vindt hij dat de onder linge groepen een eenheid dienen te gaan vormen, 2 Hij stelt zich voor. dé 150 .aangesloten kinderen té 'verdelen in groepen-" van on geveer 14, die dan steeds dezelfde leider hebben. Behalve de heer Scheffers hééft het clubhuis de beschikking óver nog twee beroepskrachten, terwijl tien vrijwilli gers regelmatig assistentie verlenen. Naast de groepen, die dan vrij constant zullen blijven, is er voor ledereen nog de mogelijkheid de instuiven, dansavonden en filmbijeenkomsten te bezoeken. Op woensdag 2 november (in de herfst vakantie) zal een songfestival worden gehouden, waarvan verwacht wordt dat de belangstelling groot zal zijn. Men zou ook kunnen zeggen, dat een soort talen tenjacht voor de jeugdige musici op het programma staat. Zeker interessant is dat medewerkers van radio en televisie dan als juryleden zullen optreden. De gehele* dag zullen voorbereidingen wor- (Van een medewerker) VLAARDINGEN Dé jeugdgemeente- raad vanVlaardingen heeft zich woensdagavond breedvoerig beziggehou den met de vraag of er een aanbeveling diende te geschieden voor de benoeming „door de Kroon" van een ombudsman in dienst van de gemeente Vlaardingen, Een commissie had dit voorstel van B. en "VV. overwogen en tenslotte aan de jeugdraad een "drietal kandidaten aanbe volen. De raad ging hierbij uitvoerig in op de financiële consequenties, welke aan dit instituut zijn verbonden. Voor een deel van de raad wogen de kosten, voor een ander deel het nut van een ombudsman te zwaar. De CHU-wethouder, de heer J. de Prieëlle, verdedigde het voorstel geduren de twee' uren en wees op het nut van een dergelijke functionaris. Zijn medede ling, dat een tegemoetkoming van zestig procent'van de te maken .kosten door het rijk zou worden verleend, bracht in de negatieve houding van het meerendeel van de raad geen verandering. Het voorstel werd dan ook verworpen. Na - een levendige discussie over het onderwerp „De Gratieverlening" werd de vergadering gesloten door de heer C. van Roori, die als plaatsvervangend voor zitter de leiding had. OIR. ONDERWIJS LUIDDE G. HOÖRMAN UIT (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Evenals vorige jaren P'j de aanvang van het nieuwe school jaar had het bestuur van de Vereniging tot bevordering van christelijk onderwijs woensdagavond in de benedenzaal van de Opstandingskerk het voltallige perso neel der scholen uitgenodigd om zich gezamenlijk te bezinnen op de komende taak. Ook een groot aantal ouders was aanwezig. In het eerste gedeelte van de avond werd afscheid genomen van de heer G. H. Hoorman, hoofd van de Prinses Ire- ne-ulo, in verband met zijn pensionering. -De voorzitter van de vereniging, mr. H. Snoep, richtte zich tot het oude en het nieuwe hoofd én zei o.a.: „Wie belde heren hier ziet zitten kan direct aanvoelen, waarom ons onder wijs in Schiedam groot geworden is. Heiden zijn mannen van de oude stem pel. Die waren niet voor één gaatje te vangen." Mr. Snoep memoreerde de loopbaan van de heer Hoorman, die 39 jaren om vat, waarvan negentien als hoofd: „U hebt negentien jaar lang uw stempel ge drukt op onze ulo en men blijft dan ook hardnekkig spreken over „de school van Hoorman"." Tot het nieuwe hoofd, de heer P. de Kiuvver, zei de h'eer Snoep: „U bent te benijden. Een nieuw hoofd heeft nogal eens de neiging te zeggen, dat hij orde moet stellen op de zaken van zijn voor ganger. In uw geval is van een abrupte ombuiging geen sprake. De ontwikke ling van de ulo-scnool stelt het bestuur voor vele vraagtekens. De komende ja ren zullen structurele veranderingen brengen eD u bent de eerst aangeweze ne om dit alles op te vangen en in te passen in het raam van een goed onder wijs aan de kinderen." De heer Hoorman kreeg van het bestuur een kostuumkoffer. Volgend jaar mei wil hij namelijk naar Canada om een familiebezoek te brengen. Hij hoopt tot oktober 1967 weg te blijven. Hij blijft in Schiedam wonen. Namens het personeel sprak de heer A. Fillekes: „Je wist sfeer te scheppen en je liet ons vrij. Alles gebeurde in goede harmonie, want we waren vrienden on der-elkaar." Hij bood een koftergrammo- foon aan. Hei hoofd van de Prinses Julia- naschool, de heer G. de Raad, voerde het woord namens de hervormde schoolhoof den en haalde daarbij oude herinnerin gen op. Hij noemde de Irene-school het „vlaggeschip" van de vereniging. Wetend dat de heer Hoorman graag leest, gaf hij hem een boekenbom. Het nieuwe hoofd, de heer De Kluyver. bracht het bestuur dank Voor het gestelde vertrouwen en zei, dat de Mammoetwet haar schaduwen reeds vooruit werpt. De kleine scholen zul len het vooral in nauwe samenwerking moeten zoeken. Ds. D. J. Spaling Dzn. sloot de avond met een woord van wijding naar aan leiding van Lucas 1938-42, waarin Je zus zich richt tot Martha en Maria. De predikant legde de nadruk op de he dendaagse onrust, die tot tn onze huiskamers doordringt. De christelijke school is de band, die ons - tezamen bindt. De kinderziel is nog ontvanke lijk. Dat begint reeds op de kleu terschool. Hier liggen de kansen om de jongeren leiding te geven, maar het Woord van God moet hen daarbij cen traal stellen, aldus ds. Spaling. den getroffen om 's avonds de geselec teerden een kahs te geven, te laten zien en horen wat zij waard zijn. Het vorig seizoen gehouden Ha- ven-damtoernooi is een dermate groot succes geworden, dat ook dit seizoen een dergelijk groot evenement op het pro gramma staat. •Dit toernooi, dat in samenwerking en met medewerking van de Vlaardingse Damvereniging wordt gehouden, be looft opnieuw, groots te worden. Reeds nu zien tientallen dammers met verlan gen uit naaf dit evénement op de hon derd velden. Het clubhuis zal gaan samenwerken met het Nederlands Padvindersgilde. en dé Nederlandse Padvinders Vereniging. Deze organisaties van de Deltastam den ken o.a. aan het tot stand brengen van een kamp voor de clubhuisleden. De heer Scheffers (27) woont momen teel (nog) in Rotterdam, waar hij voor zijn komst naar „De Haven" als club huisleider werkzaam was in de Brabant sestraat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Kroon heeft "bij Koninklijk besluit alsnog goedkeuring onthouden aan een deel van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Maassluis West". Gedeputeerde Stalen van Zuid- Holland hadden dit plan goedgekeurd, waarna NV C. van der Lely te Maas land een beroep op de Kroon heeft in gesteld. Het alsnog onthouden van goedkeu ring is overigens niet het gevolg van het beroep van het landbouwmachine- bedrijf. Dit beroep werd namelijk onge grond verklaard. C. van der Lely was van mening dat tussen het in het plan ontworpen bestuurlijke gedeelte van het stadscen trum en het winkelcentrum een 'zodani ge eenheid ontstaat dat, nu GS de bestemming van de gronden-voor het winkelcentrum hebben geweigerd, ook goedkeuring dient te worden ".onthou den aan' de gronden welke voor het bestuurscentrum zijn bestemd. In het Koninklijk besluit staat, dat het plan in 1964 door de gemeenteraad werd herzien. Deze herziening heeft mede betrekking op de gronden. Welke in het plan tot winkel- en bestuurscen trum zijn bestemd. Daarnaast is als openbaar of bijzonder gebouw een schoolgebouw ontworpen. De Kroon .meent dat de bestemming van-de in de herziening begrepen gronden afwijkt van die welke daaraan in'het betreffen de plan is gegeven. In verband hiermee moet aan het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde plangedeelte, dat inmiddels is herzien, aisnog goedkeuring worden onthouden. Dit houdt in, dat de aangevoerde be zwaren van de NV C. van der Lely buiten beschouwing kunnen blijven, al dus de Kroon. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De directeur van het Schiedamse kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank N.V., de heer C. Rauws, hield woensdagmiddag in café restaurant Europoort aan de Maasboule vard een druk bezochte afscheidsreceptie, waarop in hoofdzaak het bedrijfsleven vertegenwoordigd was. De voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer E. A. Leenderts, overhandigde de schei dende directeur (die in Ruurlo in de Achterhoek gaat wonen) een handboek over tuinieren. Vele vertegenwoordigers van midden standsorganisaties kwamen afscheid ne men, onder wie de voorzitter van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad de heer G. P. Verhulsdonk. Tevens gaven blijk van hun belangstelling burgemees- (Van een onzer vei jggevers) SCHIEDAM Het .Politiek Jongeren Contact" Schiedam heeft woensdagavond voor het eerst in het nieuwe seizoen onder een nieuwe leiding in de raadzaal van het gemeentehuls vergaderd. De heer W. J. Woermeijer werd tof secreta ris gekozen en de heer M. van Overveld tot voorzitter. Naar aanleiding van het onderwerp „Cultuur in Schiedam" ontstond een le vendige discussie, die tot een aantal con crete punten leidde. Het PJCS wil de akoestiek van de Margriethal verbeterd zien met het oog op het geven van pro menade-concerten. Voorts wil men ko men tot het aanstellen van een cul tuur-socioloog en het geven vau ten toonstellingen in de openlucht. ter H. Roelfsema, hoofdinspecteur C. v. d. Haagen, notaris A. Hoek, oud-burgemees ter mr. Peek, oud-wethouder H. Sabel en de voorzitter van de Kamer van Koop handel. ir. B. Wilton. Uiteraard waren ook de plaatselijke bankdirecteuren aan wezig. De heer Rauws is 43 jaar in dienst ge weest bij de Nederlandse Middenstands bank. Voor de leeftijdsgrens heeft hij om gezondheidsredenen zijn functie neer gelegd. (Van een. onzer verslaggevers) .SCHIEDAM Het automobielbedrijf Hoogenboom NV te Rotterdam heeft woensdagavond in de Sporthal Margriet de Volkswagenshow 1966 voor het pu bliek geopend. In totaal vijftig Volkswa genmodellen zijn op deze show aanwe zig. Zij vonmeh een staalkaart van alle verkrijgbare carrosseriekleuren en zijn voorzien van binnenbekleding in alle mo gelijke tinten. Enkele technische snufjes zijn op de expositie te zien, zoals een opengewerkt chassis, een draaiende 1200 cc motor en een- speciale doorsnee"van schijfremmen. De tentoonstelling wordt opgèfleurd door een aanta 1 flamingo's die diergaarde Blljdorp. voor een week heeft; af gestaan. -<■ iDe show is tot en met 27 september dagelijks geopend van tien uur 's mór gens tot tien uur 's avonds. ADVERTENTIE Als U niet vergeet morgen één of meer De Kuyper's dranken in huis te halen, kunt u morgenavond al genieten van Neerlands beste borrel. VLAARDINGEN Ondertrouwd: Komelis van Minnen, 23 Adr. Pauwstr. Mo en Wllhel mina Hendrika van E ijsden 21 Rotterdam. Arend Boer, 29 De Ruyterstraat 27 en Maria Johanna Flegel, 22 Prof. Teldersstraat 81. Wouter van der Meulen, 23 Spechtlaan 260 en Yvonne Ma rj oleics van der Doe, 20 Joh. Posts tra at 9. Ronald Brouwer, 20 Moluk- kenstraat 3# en Margaretha den Breems, 19 Blote van Treslongstraat 9. Johannes Meijster, «0 Markgraaflaan 30 en Hendrika Warnarda Boogaard, 61 Krimpen a/d Uasel. Arie van 't Oor, 23 Jonker Franastraat 31 en Thea Cornelia Pols, 19 Sweelinckstraat 131. Trisno Volkert, 23 'Amsterdam en Clazina Fousert, 18 Waalstraat 64. Johajtn Bernard Klijn, 23 Prof Teldexstr. 65 en Aaltje Hoog werf. 22 Prof. Teldersstr. 65. Staarten Ro mers. 24 Melis Süokelaan 80 en Catharina Noordijk. 19 Broekweg 158b. Willem Beze* mer 23 Delftseveerweg 23a, en Arendje Mar garetha van der Koojj 23 Van EeethovensIn ge 1 175b, Jan Bestman, 29 Valerlusstraat 143 en Marijke Hendrika"van der Krans, 39 Thomas a Kemplsstraat 32. Cornells van der Hoéven, 21 Waalstraat 76 cn Loegje Maria de Raaij, 26 Hofsingel SO. Marinus Molhoek, £8 's-Gravenhage en Anna- Pietje Bakker, 22 Menadcatraat 5. Getrouwd: Giovanni Carlo Orsinl, 42 en Catharina Gljsbertha Anna Maria Wteskes. 25. Geboren: Adriaao Jaoobus, z.v. C. Maat en M. Dijkshoorn, Mahlerstraat 76. Mirjam, d.v. A. M. van Vliet en E. Don, Prof. Rutgeis- straat 241. Leendert Pleter, z.v. P. E. van Bostelen en W. M. Broekhutjzen, van Hogen- dorp'aan 69b. Overleden: Cornells Verhagen, 41 eehtg. v. M. M. van Schoor, Insullndestraat 80. Alber- tus SeU. 24 Heemraadstraat 40.' Hendrik Jon- gejan, 47 eehtg. v, M. C. Roskam, Oostvoor- né, SCHIEDAM, Geboren: Edwin zv D Poot en I H Vleghert; René H J zv R G C de Bruyn en G Dutveman. ROTTERDAM Voor het Genootschap NederlandIsraël (aid. Rotterdam) heeft het bestuurslid mr. A. Stempels, een le zing gehouden over het parlementaire stelsel in Israël. Evenals in Nederland beeft Israël een evenredigheidskiesstelsel. Dat was een der eisen die in de resolutie van de VJV. stond vermeld bij de stichting van de staat. In Israël is het partijwezen veel ingewikkelder dan in Nederland. De grootste is de Mapai welke enigszins te vergelijken is met de Nederlandse Partij van -de Arbeid. De Mapai bezet in het parlement 45 van de 120 zetels. Elke an dere partij heeft een minderheidspositie, geen enkele formatie heeft de absolute meerderheid. Dit heeft tot gevolg dat er wel eens monsterverbonden worden ge sloten. Israël kent een éénkamerstelsel. De regering is eigenlijk het verlengstuk van de volksvertegenwoordiging. De leider van de grootste ffractie vormt het kabinet. Hij zoekt met de andere partijen naar een coalitieprogram. In het parlement volgt een discussie waaruit moet blijken of de volksvertegenwoordi gers met de samenstelling akkoord gaan. Gebeurt dat, dan is het kabinet gekozen. Men kent dus ten aanzien van de vor ming van een kabinet eerst een duide lijke kameruitspraak. De regering is te beschouwen als mandatarissen van het Parlement. Ministers kunnen ook par lementsleden' zijn. Niet altijd. Zij mo gen 'de vergaderingen bijwonen, doch hebben geen stemrecht. In Israël mag de president niet de Ika- binetsformateur aanwijzen. Er is ook geen geschreven grondwet. Er had er wel één moeten zijn volgens de V-N.- bepalingen maar het is er nooit van ge- komén. Men heeft wel geprobeerd ,de geschreven grondwet er door te krijgen, doch dat lukte niet. Vooral Ben Goerion heeft zich tegen zo'n grondwet verzet. Hij zei: „Geef ons de tijd tot we een wat meer gestabiliseerde bevolking hebben." Alles is in gewone wetten geregeld. Door de veelheid van groepen wordt het grote aantal partijen in de hand gewerkt.. De spreektijd van de parlementsleden is ge regeld naar de omvang der fractie. De kiesgerechtigde leeftijd is achttien jaar en zonder verschijningsdwang is de op komst tachtig procent. De politieke in teresse is groot, vijfentwintig procent van dé bevolking is' lid van een politieke partij: - - 'Regeringen treden veelvuldig tussen tijds af, negen keer in de afgelopen elf jaar. Niettemin kan men spreken van een zekere stabiliteit. B(j de omvang van de grote problemen waarmee faraël heeft te maken is het niet verwonderlijk dat. er nogal eens van regering wordt gewisseld. De parlementsvoorzitter bekleedt een grotere machtspositie dan in land. Wan neer de president om een of andere re den verstek moet laten gaan treedt hij als zijn waarnemer op. De vele politieke partijen zijn niet zuiver kiesverenigin gen. Zij houden zich ook bezig met an dere zaken op het maatschappelijk vlak. ROTTERDAM Bij besluit van 14 september 1966 hebben B. en W. aan drs. F. L. Burger, die benoemd is tot lid van de gemeenteraad, overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de wijkraad voor Kralingen, onder dankzegging voor de door hem aan de gemeente Rotterdam bewezen diensten. Binnenkort komt op ons kantoor te Schiedam de functie vrij van in hoofdzaak belast met het verzorgen van de loonadministratie. Voor deze functie vragen wij een actief persoon van 25 tot 30 jaar, die beschikt over enige ervaring in deze sector en in het bezit is van het praktijkdiploma boekhouden. Wij bieden een afwisselende, goed ge honoreerde betrekking, vijfdaagse werk week, uitstekende pensioenregeling en prima sociale voorzieningen. Gegadigden worden verzocht schriftelijk te solliciteren aan: Ketheistr. 10, Schiedam, tel. 010-264596 Bij het Openbaar Lager Onderwijs iu bovengenoem de Gemeente kunnen van Schoolgebouwen worden geplaatst De bezoldiging varieert van ƒ485,in minimum tot ƒ672,in maximum per maand. Kinderbijslag volgens Rijksregeling. Vakantietoeslag 6% per jaar. Deelname aan gepremieerde spaarregeling is mogelijk. - Eigenhandig geschreven sollicitaties, gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders, dienen binnen 10 dagen na verschijning dezer advertentie te worden ingezonden. In het Wescen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Burgemeester en Wethouders berichten, dat op 14 sep tember 1966 van bovengenoemde obligatielening, groot ƒ3.000.000,—, waarvan ten tijde van de publicatie nog ƒ2.550.000,uitstaat, zijn uitgeloot de obligatie genum merd 9, en verder alle obligaties welke een nummer dragen hetwelk 20of een veelvoud van 20 hoger is dan genoemd nummer. De uitgelote obligaties, voorzien van alle daarbij beho rende op de aflossingsdatum nog niet verschenen cou pons, zijn per 1 november 1966 betaalbaar bij de op de coupons vermelde kantoren. Volledige nummerlijsten zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar ter secretarie van de gemeente Schiedam (af deling Financiën) en bij de N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam (hoofdkantoor). Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris. De Burgemeester. Schiedam, 15 september 1966.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1