ternrna Ellen Kusters verkoopt Driemaal Rotterdam Weekendwerk en langere werkweek komen terug via buitenlanders Sociale verzekering kritisch bekeken Waarom moet het maar altijd zo blijven? Aanpassen bij noodzaak Maatregelen voor verkeer bij Lekbrug DE Ui J Kokkin (70) gewond door keukenknecht Munten op goudakker MENSEN EN DINGEN OP „FEMINA" DODE MAN GEVONDEN Rijk en Amsterdam betalen pijpleiding AUTOWRAKKEN IN BESLAG Vrienden van Blijdo Burg Dierenpark rp naar ers' Auto te water Broei in lading copra werd felle brand GAB liet Bruens node gaan naar sociale dienst Metaalbonden „sociaal bezien stap terug" Kind gevallen Van Hall wilde Brooklyn Bridge „kopen" Voorschriften woningbouw in beeld 7O jaar ter meulen Oud-commissaris Van Dop overleden Het Nederlandsche Hoede Kruis EEN MILJOEN PROVO-RAADSLID: HAAL HEKKEN BIJ MONUMENT WEG PK ROTTERDAMMER 2 A MAANDAG 3 OKTOBER 1966 DE VAKBEURS VOOR HET GEZIN Femina is gezellig en verruimt uw blik (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zaterdagavond „verkocht" goudblonde Ellen Kusters op „Femina" Driemaal Rotterdam, onder welke naam de drie attracties van de Maasstad: Euromast, diergaarde Blijdorp en Spido-havenrondvaarten, zich, in binnen- en buitenland, gezamenlijk presenteren op manifestaties als deze internationale consumenten beurs. (Van onze soc.-econ, redactie) OOSTERBEEK We moeten ons sociale verzekeringspakket voortdurend kritisch 'beziea -en zodanig herzien, dat alleen nood zakelijke voorzieningen overblij ven of in het leven worden geroe pen. Nu is het zo, dat we vele mensen dwingen collectief verze kerd te zijn tegen risico's, die ze best zelf kunnen dragen, terwijl aan de andere kant dringende voorzieningen moeten worden uit gesteld omdat de financiële las ten anders te zwaar zouden wor den. Stcrtbasis Pagina 4 INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS interessante en attractieve stands met voorlichting voor de huishouding van vandaag en... morgen. Geopend van 10-17 en 19-22.30 u. Zondags gestoten. AHOY'-HEUPORT T/M13 OKTOBER V (ROTTERDAM/BIJ HOFPLEIN) I Ellen Kusters is, fcan men zeggen, „eigendom" van Euromast Daar trad zij drie jaar geleden In dienst nadat een vriendin haar had verteld, dat het er zo plezierig werken was. Tot op de dag van vandaag heeft ze van haar dienstverband nog geen ogen blik spijt gehad. „O neen! Ik heb het bijzonder naar mijn zin. Het werk is zeer afwisselend, niet één dag is ge lijk aan de andere. Nu eens verkoop ik souvenirs, dan weer leid ik mensen rond of verstrek ik inlichtin gen.". Zonder het te weten op school al goed op haar huidige taak voorbe reid zij spreekt en schrijft vlot Frans, Engels en Duits rondde zij haar opleiding af met een cursus in form atrice, georganiseerd door de ANW. En als informatrice is 2ij present op de Holland-weken: „In februari was ik Zweden en vorig jaar in Manchester", en probeert zij buitenlanders warm te maken voor een bezoek aan het goede Rotterdam, waarin zij is geboren en getogen, en waarover zij als alle geboren Rotter dammers geen lelijk woord kan ho ren. Drie jaar geleden stond zij voor de eerste maal met Driemaal Rotterdam op „Femina". „We hadden toen een plaats achteraf en dat was niet zo leuk." Nu staat de stand in de hal, recht tegenover de ingang. „Ik heb zicht op iedereen die binnenkomt en dat is veel plezieriger." Overigens het schijnt, dat het merendeel van de „Femina"-bezoe- kers al alles van Driemaal Rotter dam weten. „Af en toe wordt er eens gevraagd naar de openingstijden van de diergaarde of van de Euromast, maar in de meeste gevallen loopt men langs de balie en neemt men zonder iets te vragen of te zeggen, de folders mee, die liggen uitgestald." Ze zei het niet, maar het moet Ellen - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een vijftig leden van de vereniging „Vrienden van Blij dorp'** hebben'zaterdag eén excursie ge maakt naar Burgers' Dierenpark te Arnhem, bezit van de familie Van Hooff en het grootste particuliere die renpark ter wereld. Het heeft een op pervlakte van 17 hectare, waarop de belangrijkste diersoorten zijn onderge bracht. De heer J, Burgers, grootvader van de heren Jan en Anton van Hooff, de huidige directeuren, stichtte het park in 1913 te' 's Heerenberg, maar ver plaatste het tien jaar later naar Am- hem, waar hij de gelegenheid kreeg zijn ideeën over de inrichting van de verblijven van dieren in gevan genschap te verwezenlijken. Toen die rentuinen in heel Europa nog hokken bouwden voorzien van sterk tralie werk, gaf hij zijn roofdieren een tralie- vrij verblijf en een grote ruimte om zich te bewegen. Later vonden zijn ideeën in tal van landen navolging, maar thans is het park nog in vele opzichten uniek en door de opzet im posant Tijdens de jongste wereldoorlog, toen Arnhem in de frontlinie lag, werd het dierenpark zwaar beschadigd. Vele die ren vielen als slachtoffer van her oor logsgeweld. Na de oorlog werd eerst de herbouw ter hand genomen. Op het ogenblik worden de nieuwbouwplen- nen gerealiseerd. Daartoe behoort de vernieuwing van het reusachtige ijsberen verblijf. Het ligt In het voornemen ln de naaste toekomst ook een groot restaurant op het terrein op te trekken, dit om tege moet ie komen aan de wensen van ongeveer 550.000 bezoekers, die jaar lijks uit het hele land naar Burgers' Dierenpark komen. ROTTERDAM Zondagmiddag is de 34-jarige mevrouw M. Ch. van Geme- ren-Bujjk ven de Wilgenlei met haar auto op de Ringdijk in een slip geraakt, en de Ringvaart ingereden. Zij bleef on gedeerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse brandweer is zaterdag en Zondagmorgen druk bezig geweest met de blussing van h. n acte schip Sumatra. oe veelheid brandende copra in ruim l van het bij de Rotterdamse Lloyd een grote n" li. _je broei in de lading van dit 9553 brt metende schip van de Stoomvaartmaat schappij Nederland was zaterdag ontdekt. Bij de lossing hebben brandweerlieden de wacht gehouden. Tegen kwart voor twaalf ln de nacht ging de toen opengegooide lading plot seling branden. Met 32 stralen is het vuur gedoofd. Er ging 350 ton copra verloren. De lading was afkomstig uit Manilla. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk- ken voorgedaan. Van de brandweer wanen uitgerukt: G li, eenheden 422 «nè 322, A 8, 542, een heden 321 en 312, de blusboten Haven dienst I en Havendienst 15. Pas in de vroege zondagmorgen kon het grootste deel van mensen en materieel inrukken. ROTTERDAM Gistermorgen heeft de politie achter de voordeur onderaan de trap van een huis in de Vierambacht- straat de 64-jarige J. Mak dood aange troffen. De man woonde alleen op de tweede etage. De 68-jarige K. M. K. T. de Lange van de Oosterhage is zaterdagmidag op de Karei Doormanstraat onwel geworden en in het Dijkzigtziekenhuis overleden. Zondagmiddag is de 66-jarige H. J. van MerwiJk uit de Rollostraat in de kleedkamer van de voetbalvereniging De Spartaan onwel geworden. De man over leed in het Zuiderziekenhuis. Kusters toch wel een tikkeltje „hoog" zitten, dat de stand van Driemaal Rot terdam, die het bekijken zeker waard is, over het algemeen achteloos wordt voorbij gegaan. Immers, als je wat hebt te vertellen, zelfs tegen geheide Rotterdammers, dan wil je het ook wel kwijt. Gedurende de maand september is bij de spaarbank 21,9 miljoen gulden ingelegd en ruim 21,7 miljoen terugbe taald. Het overschot van ruim tweehon derdduizend gulden komt vrijwel over een met dat van vorig jaar september. Op het ogenblik zijn 561.500 Rotter dammers spaarder bij de bank. Hun tegoed bedraagt 510,4 miljoen gulden. ROTTERDAM Het Gewestelijk Ar beidsbureau Rotterdam heeft afscheid ge nomen van de adjunct-directeur de heer B. A. C. M. Bruens, die in dienst is ge treden bij de gemeentelijke sociale dienst om te zijner tijd de leiding van deze dienst op zich te nemen. Hoewel de heer Bruens pas tien jaar in Rotterdam werkt, heeft hij zijn hart dermate aan deze stad verpand dat hij een directeurspost van bet Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag heeft afgewezen. De directeur, de heer ir. A. ,T. de Wildt, gaf eien kort overzicht van de carrière van de heer R. Bruens, die op 24-jarige leeftijd in Nijmegen bij „de dienst" kwam, na de oorlog in Groningen aan gesteld werd, vervolgens in Venlo chef arbeidsvoorziening werd, weer terug kwam in Groningen in een zelfde func tie om ten slotte in 1957 in Rotterdam als hoofd van de afdeling arbeidsvoor ziening aangesteld te worden. Later zou hij adjunct-directeur worden. Wat de heer Bruens echter voor de dienst, vooral in Rotterdam betekent heeft, bleek niet zozeer uit de feiten die in verschillende speeches gewend en ge keerd werden, maar uit de geest van kameraadschap en, bewondering, die al het gesprokene kenmerkte. Ook de heer Bruens zelf wond er geen doekjes om dat hij met bezwaard gemoed heen gaat Per slot van rekening heeft hij aan de wieg gestaan van een dienst waar in hij zeer sterk gelooft. Hij nam overigens geen afscheid want zijn werk zal hem nog vele malen in con tact brengen met al degenen, die hij ook mocht ontmoeten in de functie die hij nu opgeeft. De heer Bruens wenste vooral zijn opvolger, de heer J. van der Gijp, van Terneuzen naar Rotterdam benoemd, alie succes. DEN HAAG De Staat en de ge meente Amsterdam hebben samen een nieuwe maatschappij opgericht, die de aanleg en de exploitatie van de pijplei ding van het Nieuwe Waterweggebied naar het Noordzeekanaal zal verzorgen. Het is de Nederlandse Pijpleiding Maatschappij N.V. Zoals bekend zal door de nieuwe lei ding ruwe olie worden getransporteerd naar de raffinaderij van Mobiloil, die in aanbouw is. Directeur van de nieuwe maatschap pij is dr K. G. de Gróót, hoofd van de directie financiering en deelnemingen van het ministerie van economische za ken, In de raad van commissarissen zitten mr. W. A. van de Garde, plaatsvervangend secretaris-generaal van dit ministerie, drs. W. R. Boer, hoofd van het bureau financieringen en economische zaken van het ministe rie van financiën, A Heineman, direc teur van financiën van de gemeente Amsterdam en ir. J. den Toom, direc teur van de havens en handelsinrichtin gen in Amsterdam. Oe staat en Amsterdam nemen elk voor de helft deel in het aandelenkapi taal, groot vijf miljoen gulden. ROTTERDAM De politie heeft dit weekeinde twee rijdende autowrakken in beslag genomen. Een was er van de 23-jarige student W. G en de ander van de 27-jarige K. D. De wagens waren door geroest en de bodems dreigden er uit te vallen, Bovendien vertoonden ze ver scheidene technisch gebreken. Een speciale aanbieding dubbel- brede najaarsstoffen, kwali- teitsstoffen, zoals all wool flannel, Shetland fantasie, f Ibralon en vele andere fantasie- stoffen. Kreukhersteliende, moderne stoffen, de flannel !n vele' kleu ren, extra voordelig, per meter voor nog géén vijf gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ia zijn huis aan de Groenendaal is zaterdag op 69-jarige leeftijd oud-politiecommissaris J, van Dop overleden. Bij zijn pensionering in 1959 was hü hoofd van de recherche-afdelin gen. De begrafenis is woensdag om 35 uur op de begraafplaats Oud-ralingen. ROTTERDAM Vlak bij het station Lombar dij en zijn zaterdagmiddag van een trein van 34 goederenwagons er vier ontspoord. Het verkeer over de spoor wegovergang kreeg anderhalf uur ver traging. bestaat in 1967 een eeuw. Een hoogtepunt van de herdenking zal uitbreiding van het ledental zijn tot Het bestuur van de afdeling Schiedam doet een beroep op alle Schiedammers, speciaal de jongeren, de ledenwerfactie te steunen. Iedereen kan mee doen aan het werven van de leden. De contributie bedraagt bij voorkeur 2,50 of meer per jaar. Voor het aanbrengen van 5,- aan contributie wordt EEN FRAAIE SLEUTELRING MET ROODE KRUIS-EMBLEEM beschikbaar gesteld. Wie erin slaagt 10 nieuwe leden te werven krijgt bovendien EEN BOEKENBON OF PLATENBON NAAR KEUZE Aanmelding van nieuwe leden schriftelijk aan Waranda 95, Schiedam, of telefonisch: 268013, 262778, 265885 en 266548. In ieder Schiedams huis een lid van 't Roode Krui*. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De zesjarige Steven van der Meer is zaterdagmorgen uit het raam van zijn slaapkamer gevallen in de Jacominestraat. Met rugklachten is hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht. PEKING De viering van de 17e verjaardag van communistisch China is zaterdag gepaard gegaan met inciden ten. Diplomaten van het Russische blok verlieten tijdens een parade in Peking het podium toen minister van defensie Lin Piao een felle aanval lanceerde te gen Rusland. Lin Piao beschuldigde de Kremlin-leiders ervan samen te heu len met de Amerikanen in de kwestie-Vietnam. De parade werd ook bijgewoond door Mao Tse Toeng. Vele Chinezen werden onder de voet gelopen toen een grote menigte zich verdrong om Mao te zien of de hand te drukken. iibrnlï,r' OTTERDAM Een aantal con- strnctiebedrijven in het Botlek gebied en Europoort beeft met een Zuidslavlsch bedrijf contracten afge sloten voor tewerkstelling van Zuid Slavische arbeiders. Deze contracten geven de vakbonden aanleiding tot, op z|jn zachtst uitgedrukt, verwondering. Want daarin wordt voorzien in een gegarandeerde werktijd van vijftig uur per week en om de andere week een werkweekend. Daartegenover staan per manuur uit te betalen be dragen die op het eerste gezicht ver uitgaan boven hetgeen in de Neder landse metaalindustrie gebruikelijk is. Verder zijn er nog meer bijzondere bepalingen waarin het contract voor ziet Inclusief het kostgeld kunnen de wekelijkse loonkosten per Zuidslavi sche werknemer de vijfhonderd gul den dicht benaderen of zelfs over schrijden. Dat de loonkosten aanzienlijk hoger zijn dan die voor een Nederlandse werknemer, maar, aldus het Rotter damse districfebestuur van de bij het CNV aangesloten CMB (Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalindustrie en de Elektrotechnische Industrie), is niet,in de eerste plaats de grond van de moeilijkheden. Een Nederlander, die in de hoogste werkklasse zit, een aantal overuren maakt en zo nu en dan een weekeind doorwerkt, gaat óók met een fors be drag naar huis, zij het dan dat er voor hem geen kostgeld wordt betaald. Maar de CMB acht het onbegrij pelijk, dat een werktijd van vijftig uur en om de week een werkweekend Morgen begint de verkoop van deze elegante najaarsstoffen, dubbelbreed, In moderne tinten, door elkaar, per meter voor 4i Géén Ut. ef schrift, tast. NEW YORK Van Hall van Amster dam heeft gisteren via de satelliet Early Bird geprobeerd de Brooklyn Bridge te kopen van zijn collega John V. Lindsay van New York. De onderhandeling was echter maar een grap in het gesprek dat de beide burgemeesters via een direct uitgezonden, televisie-programma voerden. De Brooklyn Bridge is beroemd om zijn schijnverkopen aan toeristen. Lindsay maakte zijn coUeiga in Amsterdam nog wijs dat de opbrengsten van deze trans acties worden gebruikt om de begroting van New York sluitend te krijgen. DeNewyorkse burgemeester vertelde zijn ambtgenoot dat Brooklyn, een Wijk van New York en genoemd naar het Nederlandse stadje Breukelen, een ge hucht was toen het nog een Nederlandse kolonie was. Thans is het de dichtst be volkte wiik van New Yonk. Het pro gramma, dat 15 minuten duurde, werd in de studio in New York bijgewoond door 37 Nederlanders, die Nederland in de Verenigde Naties en andere lichamen vertegenwoordigen. AMSTERDAM Het Amsterdamse provo-gemeenteraadslid Bernard de Vries heeft het college van B. en W. gevraagd de hekken die sinds enkele maanden rondom het Nationaal Mo nument op de Dam staan, weg te ha len. In schriftelijke vragen maakt hij het college attent op de in 1960 gedane uitspraak dat „het monument een in tegrerend deel van het stadsleven dient uit te maken". Is de huidige si tuatie in overeenstemming met deze verklaring? vraagt de heer De Vries. in de contracten is opgenomen, ter wijl in de arbeidswetgeving wordt gesproken van een werkweek van 48 uur en in de cao's voor de me taalindustrie een werkweek van 45 uur vastligt „Hier zijn dus over werk en een variabele werkweek contractueel vastgelegd", aldus de CMB, „en dat is sociaal bezien een stap terug. We zien via de buiten landers dus een duidelijke verschui ving naar verplicht weekendwerk." Het ddstrictfoestuur van het CMB me moreert Lrt dit verband hoe de staats secretaris van sociale zaken, dr. J. F. de Meijer, indertijd naar aanleiding van vra gen in de Tweede Kamer met betrekking tot tewerkstelling van buitenlandse ar beidskrachten had gesteld, dat deze bui tenlanders hier zijn gekomen om geld te verdienen en dat zij, gezien de kosten die er voor hen worden gemaakt, zo pro ductief mogelijk dienen te worden ge maakt, onder meer ih weekends en met overwerk. In augustus en september hebben de algemene, prot.-chr. en r.k. vakbanden in de metaalindustrie de directie van de arbeidsinspectie in Rotterdam in kennis gesteld van hun bezwaren tegen de rege ling die vaak voor buitenlandse arbeids krachten worden gemaakt. De arbeids inspectie kon deze beswaren toen niet delen. Voorts is er met directies van eni ge bedrijven contact opgenomen. Deze wilden de contracten, die geheel buiten de Nederlandse vakbeweging tot stand kwamen,-niet produceren. Ook de bij de N.Y.V. aangesloten Al gemene Bedrijfdbood voor de Metaal nijverheid en Elektrotechnische Industrie heeft over deze zaak geen goed woord over. In een artikel in „De Metaalkoe rier" geeft het bestuur van deze bond een scherp commentaar, stellend dat dit gemanipuleer met werkuren en buiten landse werknemers een uildaging is'aan degenen die de arbeidsrust moeten hand haven. De AN.M.B. spreekt over „tarten van de vakbonden, van wie men toch onmogelijk kan verlangen dat zij dit sy steem bij hun leden als gerechtvaardigd aanprijzen". Dit betoogde prof. dr. F. Hartog, hoogleraar in de economie aan de rijksuniversiteit te Groningen, op de vijftigste conferentie van het Neder land Gesprek Centrum, vrijdagavond en zaterdagmorgen in „De Pietersberg" gehouden. Het onderwerp van gesprek was ditmaal wel zeer actueel, nL „Soci ale zekerheid en persoonlijke verant woordelijkheid", waarover het NGC in het voorjaar een studierapport uit bracht. Drie deskundigen waren nu uit genodigd, om bij dit rapport enige kri tische aantekeningen te maken. De Groningse hoogleraar schetste met een sprekend voorbeeld waaraan het in de huidige opbouw van ons socia le verzekeringsstelsel mank gaat. Den volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's is dringend nodig omdat vrijwel niemand in staat 's deze risico's te dragen. Maar de2e voorzie ning moest worden uitgesteld omdat men niet bereid is elders in het stelsel iets te laten schieten, bijv. de zieken fondsverzekering tegen huisartsUosten, ten aanzien waarvan vrijwel iedereen tegenwoordig wel een zeker eigen risi co kan dragen. „Wat eenmaal collectief verzekerd is, moet blijkbaar ten eeuwigen dage col lectief verzekerd blijven. En zo torenen de lasten zich steeds verder op", aldus prof. Hartog, die niet geloofde, dat er grenzen zijn, waarboven die lasten on dragelijk worden. „We wennen overal aan. Maar we moeten goed bedenken, dat we iets niet tweemaal kunnen uit geven en dat de huidige omvang van de sociale voorzieningen ten koste gaat van andere dringende noodzakelijkhe den bijv. op het gebied van het onder- wjjs, wegenbouw, recreatie enz. Deze zaken zijn voor iedereen van belang en zij zijn harder nodig naarmate de wel vaart stijgt. We zien ze evenwel in gevaar komen omdat koste-wat-het kost in de sociale verzekering wordt vastgehouden aan dingen, die, naar mate de welvaart stijgt, steeds min der nodig worden". Dra, J. G. Bavinck, directeur sociale zaken van Philips, geloofde dat een goed cu zo' breed mogelijk opgezet stelsel van sociale voorzieningen nood zakelijk is om de mens tot bredere ont plooiing te brengen. Hij zei het niet eens te zijn met hen, die menen, dut sociale verzekeringen de werknemers lui en onverantwoordelijk maken. Dat kan tijdelijk wel eens het geval zijn, maar de historie leert dat de mens evolueert en met hem zijn capaciteiten en zijn gevoel voor verantwoordelijk heid. We verkeren thans in een over gangsfase, aldus drs. Bavinck. Na de sociale onzekerheden zijn nieuwe, ande re onzekerheden ontstaan, vooral in geestelijk opzicht Dit stelt de mens voor grote problemen en hij zal die gemakkelijker aankunnen, indien hij zich over zijn materiële positie niet al te veel zorgen meer behoeft te maken. Drs. Bavinck zag ook wel diverse mankementen in het huidige stelsel van sociale verzekeringen, maar hij meende dat daaraan niet te zwaar moet worden getild. In eik geval mag het louter economische nut niet de enige richtsnoer zijn bij de beoordeling van wat wel en wat niet aanvaardbaar is. De Amsterdamse huisarts C. Land heer tenslotte geloofde evenmin, dat de sociale verzekeringen de mensen onver mijdelijk onverantwoordelijker maken. Natuurlijk kan men verantwoorde- lijker zijn, maar dat geldt voor heel veel dingen, zoals bijv. de besteding van geld. Wie de enorme voorraden kitsch in de winkels ziet die slaat de schrik wel eens om het hart. En over het toenemend ziekteverzuim vroeg de heer Landheer zich af: „Waarom is het eigenlijk wél normaal, wanneer ie mand verzuimt omdat hij een gebroken been heeft, en niet normaal, wanneer in zijn werk dag-in-dag-uit bezig is?" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wanneer de .Neder landse bevolking in het jaar 2000 nog „behoorlijk" wil wonen, moeten er in de komende 35 jaar zeker nog zes mil- oen woningen worden gebouwd. Daar- iij zijn begrepen de honderdduizenden woningen, die de krotten en de verou derde huizen moeten vervangen. Deze cijfers zijn het uitgangspunt van de expositie. „Meer en beter bouweh", die ir. H. M. Buskens, directeur-generaal van de volkshuisvesting en bouwnijver heid, vanmiddag in het Bouwcentrum opende. De tentoonstelling kwam tot stand in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Zij wordt gehou den van 4 tot en met 22 oktober en zij geeft in vijfentwintig panelen een in druk van doel en opzet van de Voorschriften en wenken voor het ont werpen van woningen", welke het mi nisterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid vorig jaar uitgaf, en ook van de model-bouwverordening zoals die is ontworpen door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Zoals men weet, zijn de voorschrif ten en wenken bepalend voor de thans in Ommoord en in de Prins Alexander- polder in aanbouw zijnde woningwet woningen. De tentoonstelling is een voorlich tingsexpositie, bedoeld voor gemeente lijke bestuurders, gemeente-ambtena ren, architecten en anderen die met bouwvoorschriften en de bouwnijver heid, vooral de volkswoningbouw, heb ben te maken. Zij maakt duidelijk ,dat de overheid niet alleen een toezichthou dende maar ook stimulerende taak heeft. De expositie gaat nadat zij in Rotterdam is geweest, een rondreis dopr Nederland maken langs 21 andere steden, waaronder Den Haag, Dor drecht, Gouda, Amsterdam en Haar lem. Er is reeds nu bovendien grote belangstelling uit het buitenland. Over de bedoeling van de expositie, de problemen, waarvoor de overheid staat an de mogelijkheden die de over heid heeft, hield het Tweede Kamerlid dr. M. A. M, van Heivoort, burge meester van Boxtel en voorzitter der commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van de Vereni ging' van Nederlandse Gemeenten een inleiding. VTANEN In verband met de recon structie van de Lekbrug bij Vianen zijn een aantal verkeersmaatregelen geno men. Met ingang van woensdag zal de westelijke toerit naar de Lekbrug in Vreeswijk, bestemd voor het verkeer komende over de Lekdijk en rijdende m de richting Vianen op werkdagen van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds worden afgesloten. Zo nodig zal dit ook het geval zijn met de westelijke toerit naar de rijksweg Utrecht—Den Bosch in IJsselsteln bestemd voor het verkeer uit de richting Benschop en gaande in de richting van de Lekbrug, m TYE Rotterdamse Volks-Universi- ■L'teit bestaat het komende seizoen vijftig jaar en in die periode heeft dit instituut een bijzondere popula riteit ontwikkeld. Er aulien snaar weinig oudere Rotterdammers zijn, die niet op een bepaald ogenblik in hun leven op de een of andere ma nier een cursus, lezing, filmmdddag, expositie of andere aktiviteit van de Volks- Universstelt hebben bij gewoond. Vooral vóór de oorlog, toen er nog geen televisie was, had de Volks-Universiteit veel belangstel ling, uiteraard «meer dan thans, nu men allerlei zaken ^vaar men vroe ger naar toe moest gaan, netjes op gediend in de' huiskamer krijgt thuisbezorgd. Vóór de oorlog dacht de Rotterdammer en ook de be woner van de rond Rotterdam ge legen randgemeenten niet in de eerste plaats aan het 'gebouw van de Volks-Universiteit aan de West zeedijk. Want de Volks-Universiteit kwam. naar de mensen, drong door tot in allerlei stadswijken, tot de verste uithoeken van Rotterdam. De Rotterdammers en de bewoners van, de omligigende plaatsen hadden juist met die vele vertakkingen een vaak allerplezierigste aanraking. Door de televisie is dat alles «eed- deels verleden tijd, al is de vijftig jaar oude Volks-Universiteit nog steeds springlevend. Maar een aan tal vertakkingen in de stadswijken moest worden ingekrompen of op geheven bij gebrek aan belangstel ling. Men kan nu eenmaal geen praat avonden, filmavonden of cursussen gaven voor een handjevol mensen. Het organiseren van zo'n avond is door allerlei redenen bovendien uiteraard kostbaarder dan dertig jaar geleden. ]\/fET dait al heb ik met veel genoe- gen terugdenkend aan tnijn eigen jarenlange, prettige contak- ten met de Volks-Universiteit het programma van het komende winterseizoen van de vijftigjarige ontvangen. Die vijftigjarige is nog lang niet „oud", getuige een zeer speciale cursus „Turks voor Nederlanders", bedoeld voor hen die dagelijks met Turken omgaan. Zoals men weet, zijn er in Rotterdam noga} wat Turkse gastarbeiders. Volgens de aankondiging van de Volks-Univer siteit richten de lessen zich-tot hen die dagelijks met Turken omgaan, zoals personeelschefs, maatschappe lijk werkers, ambtenaren, voorlie den, hospita's en, hetgeen een be langrijke 'groep is, echtgenoten van Turken. Inderdaad zjjn er de nodi ge Turken met Nederlandse «meisjes getrouwd. Men kan toejuidhen of betreuren, de Volks-Universiteit steekt deze meisjes een helpende hand toe: zij wil (hun leren de taal van htm echt genoot, de faal dus van hun nieuwe vaderland te spreken en te verstaan. In datzelfde "kader heeft de cur sus Grieks betekenis. Over de halve eeuw zegt de jari ge in het programma niet zo heel veel. Jan Krant wenst de vijftigja rige een lang en gezond leven toe. DEN HAAG In restaurant Mlnang- kabau heeft ëen 28-jarige Marokkaanse keukenknecht gisteren met een hakmes vier personen gewond, van wie één levensgevaarlijk. De man had aanpas singsmoeilijkheden; hij sprak uitsluitend zijn moedertaal. Bovendien lokte zijn werk' kritiek uit. Tegen al deze dingen was hij niet op gewassen en hij wilde zelfmoord plegen. Zijn geloof staat dit echter niet toe en hij hoopte, dat hij wel de doodstraf zou krijgen als hij kans zou zien enkele per sonen neer te slaan. Toen hjj gistermiddag weer een standje kreeg, greep hij een hakmes en ging daarmee de keukenchef te lijf, die ern stig aan het hoofd werd gewond. Vervolgens kolde hij zijn woede op een 70-jarige Indonesische vrouw, die als kokkin in de keuken werkt. Met levens gevaarlijke verwondingen aan hoofd en armen is zij naar het ziekenhuis over gebracht. Een ober die de vrouw wilde ontzetten en een kok werden licht gewond. Op de St. Laurensrivier bij Quebec is gisteravond een schuit van de bagger- maatschappij met 23 opvarenden tijdens een harde westelijke wind omgeslagen en gezonken. Elf mensen worden ver mist. De overigen zijn gered. Door een zware storm is gisteren in de omgeving van de stad Trichoer in de Indiase staat Kerala een school Ingestort waardoor zeven kinderen de dood von den. Honderd mensen liepen verwondin gen op. SEROOSKERKE Op de beroemde goudakker alias preiveld In het Wal- eherse Serooskerke heeft men de laatste dagen op nieuw gouden munten ge vonden. Met een dragline heeft men de grond om gewoeld en gezeefd, waar bij weer zes gouden munt stukken werden gevonden met de volgende afbeel dingen: één Spaanse munt met de aanziende koppen van koning Ferdinand en Isabella, een nog onbeken de Italiaanse munt en drie Nederlandse munten, t.w. twee zogenaamde halve gouden rijders en een hele gouden rijder. Burgemeester A. de Kam kon nog niet meedelen hoeveel de waarde van de zes gevonden munten is, maar zij zal minstens en kele duizenden guldens bedragen, want alleen al de halve gouden rijders worden ruwweg geschat op 600 900 per stuk, en de hele gouden rijder vertegenwoordigt onge veer een bedrag van 1600 h 2000. Met de vondst van deze munten wordt het zoeken au definitief gestaakt .Men kan niet aan de gang blijven en boven dien hebben wij de aarde nu op alle mogelijke ma nieren laten omwoelen, met mankracht en met graafmachines", aldus bur gemeester De Kam. Sinds 3 januari van dit jaar zijn op de prei-akker 1030 gouden munten ge vonden. Op 15 en 16 no vember zullen ze in Am sterdam worden verkocht. De eerste dag van deze veiling zullen de Holland se munten worden ver kocht. De tweede en laat ste dag komen de buiten landse aan bod.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2