Gemeenteraad stelt verordening vast Doorstroniingspremie kan maximaal .8 0 bedragen AGENDA IIIitS 1 I Hing AutmoF ebei 'j V.E. ï.A. N.V obl gat erente-reken ngen 5lA% Mees hope m Aan alle plaatselijke vervoerders: Nieuw Math enesserstraat SCHIEDAM 32 Ingang 1 november en geen terugwerkende kracht Nederlagen voor GSS en GTB Drie ico-films in Triangel Burgerlijke stand 99 ODI won met grote cijfers van FOP Onze verkoop van Hine dieseltrucks is gestart, Belangrijk!! Omdat wij rendement verkopen: tonnage die minder kost, méér oplevert. Bijv. de Hino KM 400, een licht chassis. Prachtig... maar wat is Hino? Hino dieseltrucks zijn Japans beste vracht wagens. Zij worden gemaakt (en naar 60 landen geëxporteerd) door Japans vooraan staande a utomobie (producent: Hino Motors Ltd., Tokyo. Hino dieseltrucks worden geassembleerd door de Automobiel industrie Hino Nederland N.V., Vüssingen. (Dicht bjj huis. Gemakkelijk!) In ze worden door ons geleverd. Nóg dichter bij huis. Nóg gemakkelijker!) Onze naam en adres vindt u onderstaand. Plus technische details. U bent genoeg vakman en voldoende zakenman om deze feiten en cijfers in rendement te vertalen. Juist daarom wiit u zich óók ter plaatse overtuigen. Gelijk heeft u! U bent van harte welkom. Omdat wij ons óók eerst hebben overtuigd... 50 jaar vooraan in vooruitgang wmt m§ DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 18 OKTOBER I%0 Winterjassen o.a. Hazewind, ook met capuchon vanaf 42,90 LfL 8 Jaar. kl.stp.rn. Nylon wanten vanaf 4,90 (voor uw zoon) IDEAAL OM TE DRAGEN (voor u} VERANTWOORD OM TE KOPEN Sterk: om dag-in-dag-uit haar school aan te hebben. Vlot: leuk om te dragen. "In": 2ljn vriendjes kijken hun ogen uit. Warm: ook bij gtiür weer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De „beloning" die de gemeente uitbetaalt aan huurders die naar duurdere hui zen „doorstromen" kan maxi maal achthonderd gulden bedra gen, maar iemand die reeds ver huisd is komt er niet voor in aan merking want de regeling gaat per 1 november 1966 in. Zó al thans luidt het voorstel van bur gemeester en wethouders, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van volgende week maandag avond gaat behandelen. Voortvaarde De reeds sinds 1957 bestaande regeling, waarbij een gemeente lijke bijdrage wordt toegekend in de kosten van verhuizing van een grote naar een kleine woning, blijft gewoon van kracht zolang het ministerie daarover geen na dere mededelingen doet. SCHIEDAM Vandaag. -en morgen en dagelijks HING KM 400 6 cilinder» watergekoelde diesel motor. Boring en siag: 90x113. Cilinderinhoud: 4313 m3, Motorvermogen: 90 pk bij 3200 toeren. Max. koppel: 25 m/KG bij 2000 toeren. Remmen: hydraulisch met vacuum bekrachtiging.Wieibasis 3.30 m. Max. toelaatbaar gewicht vooras: 2300 kg. Max. toelaatbaar gewicht achteras: 6400 kg. Bruto draagvermogen: 6475 kg. Prijs FL 15.670.- De rentevergoeding op deze spaarrekening, welke automatisch gekoppeld is aan het rendement op negen staatsobligaties, bedraagt over september 1966 per jaar GUNSTIGE NEVENVOORWAARDEN opzegtermijn 3 maanden, of, naar keuze, 1 maand met rente-reductie ƒ2000,— per maand en effectenaan kopen geheel zonder opzegtermijn gunstige renteperiode. BANKIERS Amsterdam Rotterdam (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de reeks „Schiedamse Miniaturen", die handelt over de geschiedenis van Schiedam, is „Het Proveniers huis" verschenen, de zesde uit gave van de Schiedamse Ge meenschap. De schrijver van het boekje is dr. H. Schmitz, leraar te Rotterdam. Hij promoveerde met een dissertatie over „Schie dam in de tweede helft van de negentiende eeuw. Het werk valt uiteen in vier hoofdstukken, waarvan het eerste hoofdstuk over de geschiedenis van het huis en zijn bewoners het meeste aan spreekt. Proveniers Murmureren u'h' W r t/h, -X;, 2 A KORTE HOOGSTRAAT 15 >e MIDDELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBQCHT 218 - 224 Het rijk heeft Schiedam voor dit doel een bijdrage ineens van ruim 74.000 vertrekt Dit bedrag is ge baseerd op het aantal in 1965 gereed gekomen huizen, vermenigvuldigd met 50 e» op het aantal inwoners per 31 december 1965 vermenigvuldigd met 0.50 Zoals bekend wilde de (demissionai re) minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met de instelling van het „doorstromingsfonds" berei ken» dat meer bewoners van goedkope huizen die een duurdere woning kun nen betalen, maar tegen de ver huiskosten opzien, een bijdrage in deze kosten wordt verleend. Onder goedkope huizen verstaan B. en W. woningen met een huurwaarde van 70 tot 110 per maand, maar zij willen voorkomen dat de bijdragen te recht komen bij mensen lie zonder doorstromingspremie toch wel naar een duurdere woning verhuisd zouden zijn. Bovendien wil het gemeentebestuur de bijdrage niet verlenen aan hen, van (Van een medewerker) SCHIEDAM Met grote cijfers heeft ODI van TOP gewonnen, want de Schiedammers keerden zaterdag met een 85 overwinning huiswaarts. De andere opstelling, die ODI probeer de, is daarom volledig geslaagd en stel lig zal trainer Jan Versteeg de gewijzig de formatie voorlopig handhaven. Na dat TOP de leiding had genomen (10) scoorde Jan Versteeg 1—1 en bracht Ton Spruyt met twee treffers de stand op 13, waarin Aida Smits met een prachtige doorloopbal 14 aantekende. In de tweede helft kwam TOP ge ducht opzetten en men liep in tot 2i en 34, waarna Jan Versteeg Versteeg met een afstandschot 35 op naam bracht. De deze middag zeer productieve Ton Spruyt (hij nam vier treffers voor zijn rekening) scoorde ver volgens 36 en 36. Na 47 door TOP strafte Aida Smits een defensie- fout van TOP af (48), waarna het laatste woord van dit sportieve duel aan TOP was: 58. Intussen was het al schermerachig geworden. De wedstrijden in de komende weken zul len vroeger beginnen. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het is GSS noch GTB zaterdag gelukt om de zwakke positie op de ranglijst te verbeteren, want bei de clubs leden nederlagen. HESS en PPSC deden het daarentegen stukken beter, want HBSS won de moeilijke thuiswedstrijd tegen het vooral de fensief sterke Loosduïnen met 1—C en PPSC deed het nog beter, door op het slechts veld van Naaldwijk met 21 van Monster te winnen. In het veld was deze strijd zeer spor tief, maar het publiek (vooral de toete rende jeugd) roerde zich zo geducht achter doel van keeper Kalkhoven, dat arbiter Van der Kwast (voor de rust zwak!) zich genoodzaakt zag de strijd enkele minuten te staken om het pu bliek achter het doel te laten ver wijderen, alvorens hij verder wilde spe len. De Monster-spelers hadden, daar zelfs hinder van. Overigens een spor tief, maar toch hard' duel, dat PPSC met 21 won. GSS had weinig plezier van de verre reis naar Zuid-Beijerland, wat nadat ZBVH kort voor rust op 10 kwam, moest keeper Van Beek zich in de tien de en 30ste minuut van de tweede helft nogmaals gewonnen geven, zodat GSS met 30 verloor. Spil Schop trachtte nog wel De Munnik en Snijders aan het werk te zetten, maar deze kansen waren te moeilijk en bovendien speel de de defensie van ZBVH in goede vorm. GTB heeft de kans zich van de on derste plaats te verwijderen (in de wedstrijd tegen De Nationale) niet aan gegrepen. Na 01 scoorde Sants 11 en Van Dongen zelfs 21. Na de twee werd een defensieblunder de oorzaak dat De Nationale op 22 kon komen en na 32 door Sants faalde de GTB-defensie kort voor het einde zo erg, dat de Rotterdammers vrij gemak kelijk op 33 en later op 3i en 35 konden komen. De Schiedamse voorhoe de speelde te zelfzuchtig om tegen het zwakke De Nationale tot succes te kun nen komen. Voor GTB gaat het er nu donker uitzien, in tegenstelling met de verwachtingen bij de aanvang van het seizoen, die toen zeer optimistisch wa- iren. wie kan worden aangenomen dat de bijdrage geen invloed op hun beslissing om te verhuizen zal uitoefenen. Een andere voorwaarde om voor de doorstromingspremie in aanmerking ta komen is dat het te verlaten huis in een redelijke staat van onderhoud moet verkeren omdat moet worden voorkomen dat de nieuwe huurder, die slechts een geringe huur kan betalen, hoge kosten zou moeten maken om het huis te kunnen betrekken. De te betrekken duurdere woning moet behoren tot de klasse woningen niet een huurwaarde van f 160 tot 250 per maand, exclusief de kosten van verwarming. Wanneer de te betrekken woning door de huurder van een goedkope wo ning voor zelfbewoning wordt gekocht, geldt voor de bepaling van de tegemoet koming als huurprijs de huurwaarde, zoals die is vastgesteld overeenkomstig de bepalingen van de wet op de perso nele belasting. Uiteraard moet de te betrekken wo ning in alle gevallen binnen de grenzen van de gemeente Schiedam staan, want behalve het vrijmaken van goedkope woningen heeft de regeling ook ten doel de duurdere huizen bewoond ie krijgen. B. en W. achten het namelijk niet juist hen die in een naburige ge meente een duurder huis gaan bewo nen een bijdrage van de gemeente Schiedam te verlenen, terwijl in Schie dam nog duurdere woningen leeg staan. VLAARDINGEN Zaterdag brengt de Fico in Triangel een uitgebreid pro gramma, namelijk drie verschillende films voor de diverse leeftijden. Om twee uur is er een openbare voorstel ling waar de kleurenfilm „Heidi" wordt gedraaid naar het beroemde boek „Heidi en Peter". Om 18.30 aur kunnen de jeugdleden van twaalf tot zestien jaar hun hart ophalen aan de rolprent „Wirmetou, het grote opper hoofd", een kleurenfilm naar een van de bekende Karl May-boeken. De leden boven de zestien jaar ten slotte kunnen om 20.45 uur'de" beroem de thriller „The Window" bekijken. Voorverkoop van kaarten zaterdagmor gen van tien tot twaalf uur aan de zaal. Irenezaal i: Kon. Wilhelminafonds. Voor lichting dr. Meinsma, 20, Europoort: Astmafonds - installatie, 20. De Rank: Kon. Wilhelminafonds. Voorlich ting dr. Van der Kuy, 20. Magnalia Deitkerk: Gem. Zangver. Excels!- Bijknatoor: De Rotterdammer- Lange Kerkstraat 82. uitsluitend redactiezaken tel, 263954 (b.g.g. 010 - 115588 en 01898 #619). Agentschap: J v. Gogh, Dr. Zamen- hoistraat 139, tel. 1S2400. Klachten fcezorging: Agentschap zie boven dag. van 18.30-19.30. Bel ngrijke telefoonnummers; Alarm poli- tie 26465, alarm brandweer 262923. alarm G.G. en GD. 269280. Apotheek; Westendorp, Parkweg 207, tel. 267674. SCHIEDAM Geboren: Leonardus zv L Brons en K Hopman; Astrld A M dv C C M Kalmeijer en F M T Lansbergen- Lammert zv K Klopman en M A op 't Holt; Jacobus G zv J G Windhorst en J Gordijn; Karin D dv G Handstede en M W Willems. Overleden: G C van der "Waal, 16 wed Scholtens; W van Wee lie, 47. verkooli Hino fflesel rucks Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij Keizersgracht 579 Blaak 10 alsmede bij onze overige vestigingen te Rotterdam, "s-Gravcnhage, Albiasserdam, Delft, Schiedam, Viaardingen, Botlek ca Europoort. Boekje Proveniershuis tenlijst. „Een aantrekkelijk complexje van bejaardenwoningen, dat zou voor „Leproos ofte Proveneirshuys" een zesde eeuw van zinvol bestaan wor- den." Zoals het Proveniershuis nu oprijst naast de oprit van de nieuwe Proven* iersbrug, aan bet :ind van de Broersvest op de hoek van de Overschiesestra&t dateert het uit 1759. Als instelling van bejaarden zorg is het echter veel ouder. Het Proveniershuis was aanvankelijk le prooshuis. De vroegste geschiedenis verliest zich in het duister. De oudste namen die de lijst van regenten bevat, zijn uit het jaar 1482. Ook in 1370 bestonden reeds enige huisjes buiten de stad op het „syeckenvelt". Het enige wat wij met zekerheid weten is dat er omstreeks 1560 inderdaad een zeker onderkomen voor de leprozen, bestond. Die van „de Nieuwe Religie" kregen in 1566 een schuur toegewezen op het ziekenveld „buyten de Ouwerschiesche Poort, het welk op kosten van de stad geleegd zai worden, opdat zy lieden aldaer haer Predicatien zouden mogen doen". De leprozen vonden elders een onder dak gedurende 25 jaar aan het Groen- weegje, veilig binnen de Schiedamse wallen tijdens de ergste dreiging van de Spaanse aanval. Melaatse zwervers konden er hooguit twee nachten onder dak krijgen. Onkomsten? Voor het huis en op de Schie moest gecollecteerd wor den door een van de bewoners... De leprooshuizen moesten omstreeks 1600 uitzien naar andere bewoners omdat de lepra welhaast was bedwongen. In 1629 werd het huis bijna uitslui tend door proveniers bewoond; lieden uit de goede middenklasse die een som geld of ander bezit afstonden en in ruil daarvoor tot hun dood onderdak en verzorging kregers. Naast hun in koopsom moesten 2dj een bed met toebe horen, een stoel met kussen, een zilve ren lepel en enig tinnen gerei inbren gen, die bij hun dood aan het huis vervielen. Moeders wil was wet, en de proveniers moesten voor en na tafel bidden. De grove rococo-versiering aan de voorgevel kostte de aeren regenten 4.000 aai de beeldhouwer Joseph Boliina Gedurende de Franse Tijd stegen de kosten van levensonder houd en verarmde de middenklasse. Als instelling van bejaardenzorg hield het Proveniershuis op te func tioneren. In 1834 overleed de laatste Provenier, daarna werden de huisjes op zakelijke basis verhuurd. Op den duur kreeg het Proveniershuis het karakter van een oud, rustig hofje. Het beheer van pand en hofje ging als gevolg van de bijstandswet per 22 februari 1965 over naar de ge meente, honderd jaar voordien be heerde het Burgerlijk Armbestuur het huis. De schrijver heeft, gezien de litera tuurlijst en verwijzing naar het bezit van het gemeente-archief, een gedegen studie van zijn onderwerp gemaakt. Van de bewoners weet hij „Alzulke spijze als de Moeder kookt, daar zal een ygelyk mede tevreden moeten we zen zonder daar tegens te murmureren, op poene daarover te worden gestraft". Was een bewoner wel ontevreden dan moest men voor straf de eerste keer zes weken uit het huis, voor de tweede keer de tijd van twaalf weken, en „voor de derde reize een leven lang zonder daar weder inne te mogen ko men". Zo maakte ene Catharina Verbeek het zeer bont. Ze was herhaaldelijk dronken en kwam in die toestand aan tafel „waar zij zich onordentelijk quam te gedragen". De gerechtsbode kwam. toen allen aan tafel zaten, mededelen dat Catharina voor zes weken het huis verlaten moest het werden 32 dagen. Dr. Schmitz ziet nog mogelijkheden om na vernieuwing (èe. huisjes zijn oud en weinig geriefelijk) het Proven- eirshuis nieuw leven in te blazen. Het Proveniershuis staat op de monumen- fpEN van de tekeningen van Hans *-* van der Sloot vit het boekje ,flt' Proveniershuis". De illustraties zvn voor het merendeel reconstructies. Deze tekening laat het huidige Prove niershuis zien. kvk.vf

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2