Brandweerkorps Lezing van dr. Meinsma trok aandachtig gehoor Sprij levert af uit in aanbouw zijnde fabriek Schiedams astmafonds nu officieel geïnstalleerd AGENDA Zangbrigade Leger des Heils bestaat 70 jaar Tekort aan tehuizen in 1971 ingelopen m HUK J ^,Pf VSr r f kt •.•r.v?- r? Complex Cuyk voorjaar klaar Stacl telt '2.000 patiënten Ui if FORTEX Vele genezingskansen Voorlichting over Vluchtelingenhulp Burgerlijke stand Festival op jubileumdag Wethouder over bejaardenzorg: Krmgwedstrijden in Maasland Maassluis naar de 20*000 Diakonaal Convent bundelt krachten op sociaal terrein Middenstand houdt tekenwedstrijd Dril ottenUinnniT ft 1'. - ff - V E DEKLERK&ZN -uit 960 nfl ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 ,ln*' V sWc r?w/.- V V v V '<*-*- :~1 vïr.M.J i- *■■'■••--- ISSSI«PiP#siiM sslltÉÉSi CCH1EDAM Een „statie- foto'' van de Vrijwillige Brandweer Schiedam, ge maakt ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van het korpsOp de voorste rij, ongeveer in het midden, burgemeester H. Roelfsema. Vrijdagavond om half acht wordt het Brandweer- jubileum gevierd met een receptie in Mnsis Sacrum. Bij Anno '20 ditmaal meer terugbetaald Oecumenisch jjebed in Lutherse kerk Gevarieerd program jeugdvoorstellingen SCHIEDAM Vandaag en dagelijks Vragen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nog vóór het eind van dit jaar de in Cuyk (N.B.) in aanbouw zijnde fabriek van B. Sprij's Hout- en Meubel industrie N.V. haar eerste pro- dukten afleveren. Dat is ruim vóór de totale voltooiing van het fabriekscomplex, die in het vol gend voorjaar is gepland. Havenplan Bromfietser gewond bij aanrijding Twee namen staan garant voor warme winternachten: De Klerk heeft èlle dekens van (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wethou der van sociale zaken en volksge zondheid, de heer G. Z. de Vos, verwacht, dat over vijf jaar het tekort aan verzorgingstehuizen voor bejaarden zal zijn ingelopen. Hij zegt dit in zijn beleidsnota over sociale zaken aan de ge meenteraad. Verkeersonderzoek met citograaf «aas aa&aoMeF Foriei heeft een geheel eigen stijl toot de moderne men, die weet vat All ilL forto herenkleding ferkrijghaar bij Korte Hoogstraat 11a - Tel. 6151 VLAARDINGEN t I -©KW») Ne C-% iï&SM^X 1 r-"vj v ivi.r-^-%<- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de Spaarbank An na 1820 werd in september ƒ2,105.098,55 ingelegd en 2.272.385,26 terugbetaald. Een terugbetalingsover schot dus van 167.286.71. Dit exeedent is voornamelijk te wijten aan de slui ting van het oude hoofdkantoor op 29 er. 30 september in verband met de verhuizing naar de Lange Nieuwstraat. j }>ïj de mannen stijgende is. Hierdoor ontstond een verschuiving van de gebruikelijke inlegoverschotten op de laatste dagen der maand naar oktober. Het tegoed van inleggers bedroeg ul timo september 57.714.109.58 tegen ƒ52.554.420.57 op 30 september 1965. Het aantal inleggers bedroeg op 30 september 56.679 tegen 55.408 op 30 sep tember vorig jaar. SCHIEDAM „lk ben geen an- ti-rook-raagiër" zei dr. L. Meinsma dinsdagavond in de grote zaal van Ire ne tegen zijn aandachtig luisterend, overwegend vrouwelijk gehoor. In 1965 zijn in ons land 22.500 mensen aan kanker overleden. Eén op de vier sterf gevallen is een geval van kanker. Ieder heeft er in zijn omgeving mee te ma ken. Met begrip voor de ziekte zou de volksgezondheid een grote dienst bewe zen zijn. De sterfte aan anker heeft bij gaan lijden, maar hij of zij loopt grote kans. Longkanker heeft slechts tien procent genezingskansen. Dat luchtver ontreiniging kankerverwekkend zou zijn wees dr. Meinsma van de hand; mannen en vrouwen ademen dezelfde lucht in. We moeten overigens de lucht verontreiniging niet onderschatten. Jeugdkanker is niet te verklaren, zei hij onomwonden. Dat kanker erfelijk is, is niet te bewijzen. Er is een groter vertrouwen nodig in de genezingskansen. Dertig procent van kanker is te voorkomen, door man SCHIEDAM Men verzoekt ons mee te delen dat nog enkele kaarten verkrijgbaar zijn voor de bustocht die zaterdag voor de NCRV-leden uit Schiedam en omgeving door Noord-Bra- band wordt gemaakt Dat deze tochten in de smaak vallen blijkt wel uit het feit dat zaterdag voor de vijfde maal m dil jaar wordt gereden. De kaarten zijn verkrijgbaaraan de adressen die m de Omroepgids* van deze week staan vermeld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onder auspiciën van de Oecumenische Raad van Kerken wordt zondagavo d om half acht m de F.vangelisch Lutherse Kerk op de hoek van Oranjestraat-Lange Nieuwstraat een vesperdienst gehouden. Ds. A. Stemhart van de Evangelische Lutherse gemeente zal er voorgaan. De jeugdkan- torij van de Hervormde Gemeente ver leent medewerking. Als orde van dienst voor deze vesper wordt gebruik gemaakt van het litur gische deel van de bundel van de Evan gelisch Lutherse Kerk. Ook zullen liede- !Le™ tla,cl.1.d.e 1 jndens' 'erwijl j en hinderen te beletten om te roken, betoogde dr. Meinsma. Voor wie dit Longkanker is de bewezen schuldi ge van dit stijgende aantal. Kanker is een verzamelwoord voor een groot aantal ziekten, die dit gemeen heb ben dat kankercellen zich met grote snelheid delen en zij zich bij dat delingsproces niet storen aan de nor male Uchaamsordening. dus groeien! ten koste van andere organen of! weefsels. En gezwel is hiervan hetj gevolg, dat op elke plaats in het li chaam kan optreden. Het onderzoek is vooral gericht op1 het opsporen van oorzaken. Vele vor-j men van kanker hebben een bijzonder' lange aanlooptijd, soms 20 25 jaar. Zo kan ultra-violette inwerking van de zon op de huid kankerverwekkend zijn; huidkanker treft men dan ook bij buitenmensen aan. Geniet u echter ge rust van het weinige zonlicht in ons i land, zei dr. Meinsma. j Hoe eerder men de ziekte onderkent, des te groter zijn de genezingskansen. De chirurg heeft daarbij een grote i taak. Ook is een aantal vormen gevoe- j hg voor radio-aktieve bestraling, die de cellen vernietigt of de groei tot stilstand brengt. De tijdsfactor is be langrijk, Naarmate men meer tijd kwijt raakt kan het gezwel groter wor den. De kans bestaat dan dat kankercel len loslaten en meegevoerd worden door lymph- of bloedstroom en uitzaai ing is het gevolg. Laat daarom geen kostbare tijd verloren gaan en schroom niet vermeende of echte klachten open hartig met uw huisarts te bespreken. Vroege opsporing is een absolute voorwaarde voor een kans op genezing. De helft van alle Nederlanders die nu kanker hebben zou hierdoor kunnen genezen. Iemand die rookt moet niet niet inziet, sprak hij het „mede-schul dig" uit. Woensdagavond houdt dr. Van der Kuy een soortgelijke lezing in De Rank. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vanavond, woensdag, zal in de aula van het Stedelijk Museum, ingang Hoogstraat 112, een bijeenkomst worden gehouden voor al le medewerkers aan de op maandag 24 oktober te houden bliksemaktie voor de Tibetaanse vluchtelingen. Een verte genwoordiger van het hoge commissa riaat van het vluchtelingenwerk zal het doel van de actie uiteen zetten en de films vertonen die maandagavond voor de televisie worden vertoond. Aan vang 20.00 uur. All belangstellenden en medewer kers worden utgenodigd. Op deze avond kan men zich alsnog aanmelden als col lectant of collec'rice. Ieder is van harte welkom. Een groot aantal collec tanten is nodig. Men kan zich ook mondeling melden op het bureau Jeugdzaken, Oude Kerk hof 19a, of telefonisch nr. 26 90 51 toestel 67 of 's avonds 26 25 32. De Spaarbank Anno 1820 stelt op de avond van 24 oktober haar personeel en apparatuur (belangeloos) ter beschik king van de actie. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De commissie Jeugdvoorstellingen heeft haar pro gramma voor de eerste elft van net seizoen 1966-1967 vastgesteld. De toneelgroep Harlekino uit Den Haag zal donderdag 27 oktober twee voorstellingen verzorgen van „Het ge heim van het Kokoseiland". Zij zijn bestemd voor de vierde en vijfde klas sen van dc lagere scholen. Alleen voor de morgenvoorstelling is nog een be perkt aantal kaarten beschikbaar. Op 10 november komt het „Scapi- no-ballet" naar Vlaardingen. In de Stadsgehoorzaal zullen de leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen en van de eerste en tweede klassen van het voortgezet onderwijs kunnen kijken naar een aantal ballet ten van het uitgebreide repertoire van het gezelschap. Op 23 november brengt de to neel-werkgroep „Proloog" uit Eindho ven het bekende stuk van Molière „De schelmenstreken van Scapin" op de planken. De eerste helft van het seizoen wordt besloten met het optreden van het Utrechts Studenten Orkest op 9 decem ber. Het programma vermeldt werken van Bach, Hellendaal, Ravei en een modern Nederlands werk. ren uit deze bundel worden gezongen.noodzakelijkerwijs aan longkanker (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De voorzitter van de landelijke vereniging tot steun aan het Nederlands Asthmafonds, ror. J. L. Janssen van Raay, installeerde dinsdag avond in restaurant Europoort de Schiedamse afdeling van deze vereni ging. Een speciaal welkom goid de wet houder van sociale zaken en volksge zondheid, de heer M. Eijkenaar. Astma is bij de bevolking een weinig bekende ziekte, die toch zoveel voor komt dat twintig procent van het ziek teverzuim hierdoor wordt veroorzaakt. Er zijn in Nederland 800.000 astmapa- tienten, waarvan in Schiedam alleen al ongeveer tweeduizend, aldus mr. Jansen van Raay. De vereniging beweegt zich vooral °P het gebied van de research en de medische raad, terwijl de plaatselijke afdelingen voornamelijk de opvang van de moeilijkheden der leden en het werven van nieuwe leden tot taak heb ben. Bij de installatie van het bestuur (voorzitter de heer B. A. C. van 't Hoff,' Stedelijk Museum: Vluchtelingenhulp, 20, Diagaalia Deïkerk: Najaarsconcert Gemeng de Zangvereniging Excelsior, 20: De Bank: Koningin Wilhelminafonds, lezing dr. v. d. Kuy, 20. Bijkantoor: De Rotterdammer: Lange Kerkstraat 82, uitsluitend redactieraken tel ®954 (b.g.g. 010 - 115588 en 01898 - «619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamen- nofstraat 139. tel. 512400. Klachten bezorging: Agentschap zie boven "ag. Van 18.30-19.30. Belangrijke telefoonnununers: Alarm poll- be 28465, alarm brandweer 262923, alarm °G. en G.D. 289280. Apotheek (Westendorp, Parkweg 207. tel. 287874. secretaresse mevrouw mr. M. J. Spier-Walraven, penningmeester R. C. M. de Kuyper, medisch adviseur de heer Ch. A. Poll, arts), bleek dat de voorzitter reeds honderd en één leden had geworven. De artsen Poll en De Stoppelaar. longspeeialist, beantwoordden een aan tal vragen waaruit naar voren kwam dat men zestig jaar geleden op dezelfde manier met de bestrijding van de TBC begon, een ziekte die men thans nage nocg onder de knie heeft. De heer Eijkenaar prees namens B. en W. dit particulier initiatief en zegde voor de toekomst steun toe, Nederland heeft bij de georganiseerde bestrijding van astma de spits afgebeten en andere landen v olgen dit voorbeeld. De vereniging hoopt op een groot ledental. De contributie bedraagt 4 per jaar. Men kan zich opgeven bij de heer Van 't Hoff, Stadhouderslaan 67, tel. 26 82 76 en mevrouw mr. Spier, W. de Zwijgerlaan 48, tel. 268031. SCHIEDAM Geboren: Miranda F M dv P Wvan Putten en W J M van Gent; Onno zv T C Ejchelsheim en A van der Meer. Laura dv F Veer en G E van Dijk: John IJ zv C Gudde en T G Cleffken; Edward zv J P van Keulen en A H Stad: Yvonne H dv A P Krabbendam en H C M van Zon. overleden: R W T Kaebisch 78; E Berg mans. 63. echt;: van den Bos, G de Graaf. 86 VLAARDINGEN Burgemeester mr. J. Heusdens heelt de commissie-ad hoc culture- Jo behoeften, wegens beëindiging van baar taak. tijdens een afscheidsbijeenkomst ont bonden De commissie werd geïnstalleerd op 8 december 1964. In juni van dit jaar bracht zij rapport uit over de culturele behoeften in de gemeente. Op 4 en 5 augustus heeft de gemeenteraad dit rapport behandeld. Hoewel dus voorlopig nog druk aan de bouw wordt gewerkt, zijn de afde lingen schiilerij, zagerij, fineerderij en droogkamers reeds volop in bedrijf in deze fabriek die een bebouwde opper vlakte heeft van ruim 20.000 m2 op een terrein van ruim 100.500 m2. Dc bouw wordt uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf L. K. H. Oudenhoven te Venrav naar een ontwerp van architect A. D. de Vos te Vlaardingen. Sprij gaat in Cuyk de serie-fabricage ter hand nemen. Het Vlaardingse moe derbedrijf gaat zich in de nabije toe komst toeleggen op de produktie van speciaal-meubelen en betimmeringen. De te Klundert gevestigde dochteron derneming, N.V. Meubelfabriek Bra bant, zal voorlopig als toeleveringsbe drijf voor de fabriek in. cCuyk dienst gaan doen. Vermoedelijk zal de gereedkoming van de nieuwe fabriek ongeveer samen vallen met de voltooiing van de realise ring van het industrie- en havenplan van de gemeente Cuyk. Deze haven (voor schepen tot 2000 ton) mondt onge veer één km ten westen van het Maas-Waalkanaal in de Maas uit. Op het aangrenzende industrieter rein is reeds 81 ha uitgegeven en grotendeels bebouwd. Een terrein van 96 ha kan op korte termijn bouw rijp worden gemaakt zodra dit voor de vestiging van een volgende grote industrie nodig zou zijn. De meubelfabriek Spnj, die in de jaren 1961 tot en met 1965 haar omzet met 77 procent zag stijgen, exporteerde in 1965 vijftig procent minder dan in 1961. Bedroeg vijf jaar geleden de ex port 44 procent van de totale omzet, in 1965 was dit slechts 22 procent. Oorzaken van deze teruggang waren de stijgende vraag van de binnen landse markt en een tekortschieten in de produktie. Nu door de gereedkoming van het project Cuyk de produktiecapaciteit aa zienlijk wordt vergroot zullen bestaan de afzetmogelijkheden, die tot dusver ongebruikt bleven, kunnen worden aan gesneden. Daartoe is in het complex een oppervlakte van ruim tweeduizend m2 aan toonkamers opgenomen. De directie is van mening vooral in haar ieuwe fabriek door een meer ROTTERDAM Met een schedelba- sisfraktuur is de 19-jarige D. W. v. Beek uit de Graaf Florisstraat dinsdag avond naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. In de Vierambachtsstraat was hij aangereden door een personenauto, waarvan de bestuurder hem te laat zag. economische produktie sterkter te kun nen concurreren. Met de bouw en inrichting van de fabriek in Cuyk is, voor zover' thans valt te berekenen, een bedrag van onge veer zes miljoen gulden gemoeid. Inge volge de regeling die geldt voor in dustrieën die zich in zogenaamde ont- wikkelingskeraen vestigen ontvangt het bedrijf een rijksbijdrage van onge veer 1,4 miljoen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdag 12 novem ber bestaat de Zangbrigade van het Leger des Heils zeventig jaar. Ter gele genheid van dit jubileum zal 's avonds in de Julianakerk aan de Burgemeester Knappertlaan een zangfestival worden gehouden. Aan dit festival zullen behal ve de zangbrigade deelnemen het mu ziekkorps, onder leiding van de heer A. van Gulik, en het jeugdkoor van het Leger, onder leiding van mevrouw A. Verdam-de Ruiter. De jubileumdag zal verder worden gevierd met een reünie waarvoor alle oud-zangbrigadeledcn, die gedurende de zeventig jaar van het koor lid zijn geweest, zullen worden uitgenodigd. Ook zij die geen Heilssoldaat meer zijn krij'gen een uitnodiging. Na de reünie, die om drie uur in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven 27 begint, volgt een koffiemaaltijd voor de koorleden met echtgenoten en verloofden. Het gemengd zangkoor is in 1896 op gericht en bestaat thans uit ongeveer vijftig leden. Het koor staat onder lei ding van de heer A. Uilenberg, voorma lig lid van het Nederlandse Staff Mu ziekkorps. Assistent zangbrigadeleider en organist is de heer C. A. Scheper. Het koor verleent zijn medewerking in de samenkomsten op zondag en zingt van lijd tot tijd in het ziekenhuis. De repetitieavond is op maandag. Indien zij daarvoor de leeftijd hebben gaan leden van de jeugdzang over naar de zangbrigade. MÉ 41M staat ons ta wachten: een kwakkel- of een bibberwlnter? Ondereen 100"» scheerwollen Zaalberg deken zult u 's nachts het verschil niet merken. Zaalberg-dekens zijn warm maar- tóch licht, c-e-n-t-i-m-e-t-e-r-s royaler van formaat en ongeëvenaard mooi. Komt u zelf eens kijken bij De Klerk, vóór de nachten kouder worden? m COMPLETE WONINGINRICHTING HOTTETOAMfDSf MAAGfUTFECHT/VUSSiNGEN/QEVENTERJMOOflN De wethouder baseert zijn vertrouwen op een aantal nieuwe initiatieven voor de bouw van verzorgingstehuizen (voor namelijk in de wjk Ommiord) en op een herziene prognose van de behoefte aan verzorgingsbedden. Nieuwe initiatieven zullen volgens hem echter nodig blijven. Want door de steeds toenemende veroudering van de bevolking zal de behoefte aan verzorging blijven groeien. Bovendien zuilen enige kl'eine. oudere verzorgingstehuizen moe ten worden opgeheven. Ook wil de heer De Vos een einde maken aan het (nood gedwongen) plaatsen van bejaarden in tehuizen buiten Rotterdam. Hij wijst er op, dat het steeds moei lijker zal worden om in Rotterdam bouw grond te vinden voor verzorgingstehui zen. De wethouder zoekt zelf een eventu ele oplossing in de oudere stadsdelen. Deze oplossing zou het volgens hem te vens mogelijk maken, dat vele ouderen in de hun vertrouwde omgeving kunnen blijven wonen. Speciale aandacht heeft de Wet houder voor de onevenredig grote vraag naar opname in verzorgingstehui zen. Dit wijt hij aan het ontbreken van voldoende andere huisvestingsvormen, met name van moderne bejaardenflat woningen met lift, centrale verwar ming en centrale huisvuilafvoer. De groep bejaarden, die zich in deze wo ningen best zou kunnen redden, is vol gens de heer De Vos veel groter dan die welke op gehele verzorging in een tehuis is aangewezen. In een tweede nota. over de volksge zondheid, zegt wethouder De Vos. dat er nog steeds een ernstig tekort bestaat aan verpleegrulmte voor geestelijk gestoorde bejaarden. Op 1 juli van dit jaar stonden 312 personen op de wachtlijst. Hij noemt het evenwel verheugend, dat er bij de bouwplannen voor verpleeginrichtingen, ook van particuliere instanties, meer en meer rekening wordt gehouden met deze groep bejaarden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Over enige da gen ontvangen tal van Vlaardingers een brief van de gemeente waarin hun gevraagd wordt op te geven op welke wijze zij op donderdag 27 oktober zul len hebben deelgenomen aan het ver keer. dit onderzoek wordt in opdracht van de gemeente utgevoerd door het Adviesbureau voor verkeersonderzoek en verkeersplanning, ir. H. M. Goudap pel te Deventer. De helft van alle Vlaardingers van 12 tot 64 iaar krijgt een enquêteformu lier. De selectie van de adressen en het afdrukken van bepaalde gegevens ge beurt met de pas aangeschafte „Cito- graaf'-apparatuur. Deze selectie-druk- machine is speciaal bestemd voor de afdeling bevolking, militaire zaken, bur gerlijke stand en verkiezingen. De ap paratuur is op 14 oktober geleverd na dat de gemeenteraad op 3 maart van dit jaar een krediet van ƒ37.710 voor de aanschaf had gevoteerd. Het eerste werk voor de nieuwe installatie is het genoemds verkeersonderzoek. De liederen die worden gezongen zijn door heilssoldaten gemaakt en verschijnen in bundels die om de twee maanden worden uitgegeven door het hoofdkwartier te Amsterdam. Ook neemt men liederen over uit de En gelse uitgave, die dan door Neder landse heilsoldaten worden vertaald. Tijdens het zang-festival op zaterdag avond is er een gastoptreden van „The Four Sounds", een Gospel-kwartet uit 's-Gravenzande. Zij zijn de winnaars van het AVRO televisie-programma „Nieuwe Oogst" in juli van dit jaar. Enkele weken geleden brachten zij hun eerste plaat uit. Zondag 23 oktober zijn zij te horen in de dagsluiting van de NCRV-televisie. Majoor C. C. Gerstel, bevelvoerend officier in Schiedam, heeft de algehele leiding van het festival. Souvenir-pro gramma's zijn verkrijgbaar bij de koor leden en bij majoor Gerstei. Tuinlaan 30. De toegangsprijs inclusief het pro gramma bedraagt een gulden. MODEHUIS MONIQUE JonHer ,Fr:insblrjiai i.n - Tel. 128251. VOOR XCL VSIT. VE DAMESMODE (Van onze correspondent) MAASLAND In verband met het ♦wintigjarig bestaan van de Schietvere niging Maasland zullen zaterdag 29 ok tober de najaarskringwedstrijden offi cieel starten in het schietlokaal van de vereniging aan de Hoflaan. De wedstrij den zullen tot en met zaterdag 12 no vember duren en elke avond om zeven uur beginnen, behalve op de zaterda gen om tien uur. De prijzen zullen zaterdag 12 november om zes uur wor den uitgereikt De S. V. Maasland heeft een extra prijs beschikbaar gesteld voor de beste korpsschutter. Het maximum aantal punten dat kan worden geschoten be draagt op de personele baan vijftig, op de vaste baan honderdvijftig en op de vrije baan negentig. "Voorts kan men m°t een onbeperkt aantal korpsen deelnemen aan de wedstrijd voor de Van Dalen-wisselbe- ker. Bij de personele baan krijgen de deelnemers een gratis jubileumkaart te verschieten. (Van onze correspondent) MAASSLUI S Wanneer de bevol kingsaanwas, zoals deze zich in de maand september ontwikkelde, ook in oktober op hetzelfde niveau blijft ge-t handhaafd. zal Maassluis spoedig haar 20.000ste inwoner(ster) kunnen begroe ten. Vorige maand steeg het aantal inwo ners met niet minder dan 251 zielen (214 vestigingsoverschot en 37 geboorte overschot) en kwam het bevolkingscij fer op 19.570. Er resten dus nog slechts 430 mensen om de 20.000 te halen. Aangenomen mag worden dat dit in wonertal in ieder geval voor de jaar wisseling zal worden bereikt (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De zeven Vlaar dingse kerkgenootschappen, die onder de naam „Diakonaal Convent Vlaardin gen" reeds gedurende drie jaar op het gebied van de diakonie samenwerken, hebben besloten tot de oprichting van de Interkerkelijke Stichting voor Socia le Arbeid te Vlaardingen (ISSA). Deze stichting betekent een belangrijke stap op weg naar een samenbundeling van krachten op het gebied van de sociale arbeid. De mogelijkheden worden, als direct gevolg daarvan, ook veel gro ter. Het Diakonaal Convent wil aan de oprichting van deze stichting, die ook landelijk gezien vrij uitzonderlijk is, aandacht besteden. Vrijdag 28 oktober wordt het stichtingsbestuur in een bij zondere bijeenkomst geïnstalleerd in Triangel. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN —Het Mid denstands Aktiefonds organiseert ook dit jaar veer een teken- en kleur- wedstrijd voor de kleuters. Het onder werp van de tekeningen moet betrek king hebben op Sint-Nicolaas, die o een wonsdag in november zijn intocht in Vlaardingen houdt. De acht leukste inzendingen worden bekroond. De win naars mogen met elkaar het „Comité van ontvangst" voor de Sint vormen. Zij rijden in open rijtuig mee in de stoet. Bovendien krijgen ze alle acht uit handen van Sint Nicolaas een ca deau. Er wordt aan gedacht in een van de kleuterscholen een filmopname te maken terwijl de kinderen aan hun opdracht bezig zijn. Voor 29 oktober moeten de tekeningen worden ingele verd bij de heer J. Ligthart, Liesveld 11. EN nu meneer G. den Braber, •*-J leider van de „Comunidad Evan- gelica Espana en Rotterdam". Ja, he lemaal op zijn Spaans, er is geen woord Nederlands meer bij. Ais je met het buitenland omgaat word je er mee besmet, zeg ik maar. En vooral nu de heer Den Braber bij me op visite is geweest (in het hol van Jan Leeuw, pardon Krant) mag ik dat zeggen. Hij doet namelijk in export en ergens heeft dat wel weer verbinding met zijn noeste arbeid om de import van onze ar beidskrachten te confronteren met het Evangelie dat van alle tijden en alle landen is. Meneer Den Braber reageerde na tuurlijk prompt op mijn stukje van vorige week over al die acties. Nau welijks had hij het gelezen of hij kiom in zijn schrijfmachine en typ te; „Zo, hoort u niets van mij? Dan ga ik nu maar opsommen wat er allemaal te vertellen valt. Wilde dat later doen, omdat voornemens nog op daden wachten. En... er kan al tijd nog iets tussen komen. Maar, omdat u staat te trappelen van onge duld, wat intense belangstelling ver raadt, die immens goed doet het volgende: Aan giften is ontvangen: juli 116, augustus 686,50, septem ber 529, oktober 69. Is dat niet veel?" Zo, nu weet ik ten minste weer wat. Het is veel ja, maar slechts ruim 500 meer dan de vorige ver antwoording, die tussen de 900 en 1000 beliep. Hadden we niet zo'n tweeduizend gulden in onze hoofden gehaald? Dat moet toch kunnen, zeg ik maar weer eens. Dat is toch niet onmogelijk? Als we nu allemaal eens... w jVTAAR goed, eerst eens verder de brief van de heer Den Bra ber citeren: „Girobiljetten met be verige hand geschreven (kennelijk van bejaarden), kleine giften (in on ze ogen dan; ik denk aan die we duwvrouw in de tempel, toen de Here Jezus er Dok was), grote gif ten, herhaaldelijk giften van dezelf de mensen (net of ze meenden toch nog meer te moeten doen). Alles overziende: dank aan de Here, die ons dat allemaal deed schenken. Dank aan de geefsters en gevers (die allen per brief gil een dankbe tuiging ontvingen die het werktuig in Zijn hand mochten zijn." En dan heeft de Comunidaö-lei- der nieuws. Hij kondigt aan dat de Comunidad gaat verhuizen. Het lo kaal aan de Pieter de Hoochstraat wordt te klein. Met ingang van 6, november gaat deze gemeenschap gebruik maken van een zaal Li ge bouw Atrium, Karei Doormanstraat 143, Rotterdam. Om 16 uur begint de dienst, daarna een kwartier zin gen, drie kwartier bijbelstudie en een half uur „proberen Nederlands te spreken". Twee Portugezen heb ben gevraagd of ze nu en dan ook eens in hun taal voor hun landgeno ten mochten voorgaan. En dat ge beurt. Elke laatste zondag van de maand zal een preek in het Portu gees worden gehouden. TN december zal aan de vrou wen en kinderen van de Spaanse en Portugese kerkgangers een Kerstgave worden gezonden. En men zal ergens eens gezellig een stukje gaan eten, Spaans natuurlijk. Plannen zijn er ook om in de buurt van Kerst, ergens in een lokaal of een kerk psalmen, gezangen en liede ren ui het Spaans te gaan zingen. U ziet, plannen genoeg. De moeite waard, dacht ik om er eens als de Comunidad verhuisd is een apart verhaal aan te wijden, bijv. in onze zaterdagse „RIJNMONDRE VUE". Nog enkele staaltjes uit de brief van de heer Den Braber: „Op een hotelschip voor Turken, in Schie dam. liggen twee bijbels in het Turks, ter lezing. Ze worden gelezen ook. Een bijbel is echter een tijdje zoek geweest. Kwam later, bij naspeuringen, boven water. "Wat bleek? Dat de „bezitter" er naarstig in las! Misschien komt er ook er gens in de stad een avond voor Grie ken. Daartoe moet eerst een zending uit Athene arriveren. U ziet, plannen genoeg", schrijft de heer Den Braber, alles is heus wel uitvoerbaar. Als was er voor nodig is, ook komt en gebeurt. We hebben niets in de hand, maar... de wil is er; door God's genade. Zo, weet u nu genoeg?" Ja, dat gaat zo wel, meneer Den Braber. Ik voeg er alleen nog aan toe de oproep: Als de lezers dit allemaal lezen dan denk ik toch wel dat de beurzen opengaan, ook van hen, die nog niet meededen. Op naar de tweeduizend gulden! Giro 181372, tn.v. G. den Braber, Van Moorselplaats, 247, Rot terdam-14. Kltotft mijd m* IItm utwf Tijdens den strijd op leven en dood. Vrachtrijders, in dienst van den Groe ten Wester Spoorweg in Engeland, wa ren wegens diefstal uit den dienst ont slagen Hun kameraden, van oordeel dat het ontslag moest wachten tot er in hooger beroep uitspraak was gedaan, verlangden dat-zij weer aangesteld zouden worden. Toen dit werd geweigerd, pasten zij het stelsel toe dat op zijn Schotsch „ca canny" heet: langzaam aan. Door dit trage werken is er groote achterstand in liet goederenvervoer gekomen. Aan het station Paddington te Londen stonden Zaterdag dientengevolge honderden wa gens met goederen onafgeladen. uMütuauiiustussauiUitiuuuii

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1