JgTBARSTING VAN CREATIVITEIT DUURDE ISilill iS 1 M pp mBSI ÊÈ1 mm1 VASCOMIJ ONTSLAAT 300 MAN Ui k lp v. m -MlPil Produktïe van brailleschrift efficiënter i1, :."i :ipj ■*<&asr wy; v$s*U I „AL ZiJN M'N HAREN GRIJS: IK ZOEK^ I I NET ZO HARD ALS JULLIE" 1 f pfe,rotterdammer - ZATERDAG 5. NOVEMBER; 196$/ fe li Ij II lil mm sM liiil r. m F Bgjjjj! K*"- 4 Séé iii >ittSi'15 Sm lil PKïi&M I fl j;;_ fiV® L" 0T II sPe^ beëindigd, het- doek gevallen. -«*- Op een enkele stoel.na die,men vergat op te hergen, is het toneel leeg. De spelers zijn met koffers vol illusies en plannen huiswaarts gekeerd, de regis seurs evenzo. De muzikanten hebben hun instrumen ten opgeborgen. De jury gaat zich dezer dagen om de ronde tafel scharen en zich verdiepen in de vraag welke positieve kanten deze Negende Nationale Speei week hebben gekenmerkt. Heeft zij het antwoord ge formuleerd, dan zal dit best in druk verschijnen. BLAUW NIEUWSGIERIG SPIEGEL VERDER MUF DOEL Pagina 3 S't li" 3, m II 13 ü#r SljsJSi! 'Ëi ««wwilSiej li JtiiA i;v,i ROTTERDAM Op zater dag 29 oktober werd te Rot terdam voor de negende maa! een Nationale Speeiweek ge opend. Vanmorgen vroeg werd zij gesloten, tot groot verdriet van de jeugdige spelers, die een week tekort vinden om het spel te spelen,'zoals zij dat graag willen. De Speelweken zijn ontstaan op initiatief van de Rotter damse Jeugd Gemeenschap met de gedachte dat zij een weg moest vinden om de crea tiviteit van de jeugd te be vorderen en te ontwikkeien. Zij tracht dit te bereiken door jonge mensen: 1. te laten kijken naar voor stellingen (toneel, dans) en te laten luisteren naar muziek, 2. in de gelegenheid te stel len onderling van gedachten te wisselen over onderwerpen die haar bezig houden, en te discussiëren met al dan niet toevallige passanten, 3. de kans te geven zelf iets te doen (schilderen; teke nen, declameren enz.). De Speeiweek had als speel terrein een Tentenstad, die, dank zij de medewerking van het Rotterdamse gemeentebe stuur, op een gedeelte van een parkeerterrein kon wor den opgetrokken. Een week lang, bijna dag en nacht, zijn daar allerlei aktiviteiten ont plooid. En hoe zijn die aktivi teiten nu bij de jeugd „geval len"? Een van onze oudere verslaggevers heeft met open oog en oor de gang van za ken gevolgd, en zijn oordeel in nevenstaand verhaal neer gelegd. Zijn eindconclusie'is: In een stad als Rotterdam zouden een paar honderd Ten tensteden moeten verrijzen!" Elke dag een goede krant, een krant met inhoud 't gaf zorgen genoeg. Maar als de verhalen een maal waren geschreven zette Simón Vinkenoog (midden) alles netjes op een stencil, dat konden de journalis ten gerust aan hem overlaten. De Telegraaf en de AR De lezers van De Telegraaf arme AR Partij, die kapot dreigt blad dat zo begaan is met die te gaan aan een verschrikkelijke machtsstrijd in de leiding wor- den geacht een slecht geheugen In het leven zijn nu eenmaal „doeuers" en „kijkers", maar laten we ons niet vergissen: ook echte, in gespannen „kijkers" zijn creatief bezig. HEERLEN De gisteren' benoemde, nieuwe directie van de NV Vascomij en dochterondernemingen in Heerlen ziet geen andere oplossing dan het 300 man tellende personeel op zo kort mo gelijke termijn te ontslaan. Zoals be kend, verkeert de NV "in grote finan ciële: moeilijkheden. Er zijn zelfs'geen gel'dhiiddeleti 'meer voor het uitbetalen van salarissen en lonen de afgelopen week moest op de gemeente Heerlen een beroep van ƒ135.000 worden ge daan terwijl de crediteuren aan de deur staan te dringen. De directie, die van gemeentewege is aangesteld, heeft het personeel nog niet individueel op de hoogte gesteld. Wel zijn uitvoerige besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de vakor ganisaties, met de Stichting Sociale Bouwnijverheid en het Gewestelijk Ar beidsbureau. Vijf kleine crediteuren hebben een faillissementsaanvrage tegen de Vasco mij ingediend, die de volgende week voor de rechtbank in Maastricht zal worden behandeld. Grotere crediteuren waaronder banken, hebben laten weten voor 1 januari van het volgend jaar geen stappen te zullen ondernemen. BEEKBERGEN De waarde van het brailleschrift in de toekomst zal voor een groot gedeelte worden bepaald door het gebruik ervan in de ontwikkelingslan den. Zo betoogde de heer F. Kooken op de studieconferentie van de Vereniging net Nederlandse blindenwezen, die deze week in Beekbergen is gehouden. Be heer Kooken vestigde er de aan dacht op dat het braille in de toekomst op meer efficiënte wijze zal worden geproduceerd. Men zal gebruik maken van ponsbanden en van zwartdrukzette- njen. De heer F. G. van Tingen, voor- ader van de Nederlandse Blindenbond, drong aan op een nauwere samenwer- lung tussen de bestaande blindenbonden. V; .y v,. Speelse ernst tentenstad de (Van een onzer redacteuren) ia TENTENSTAD heeft haar poorten gesloten. weest het aandragen van voorwaar den in mensenmateriaal om tot spel te komen". Weer een tikkeltje moeilijker, hè? Uitleg! Ab Steensma: „Tentenstad is opge trokken binnen de blauwe lijnen van het parkeerterrein. De spelers zijn dus binnen-blauwers. Nu kun je pas goed tot spelen kómen, als je kontakt hebt met de mensen buiten de blau we lijnen, dus met de buiten-blau- wers. En wat doen de binnenblau- wers nu? Ze roepen de buiten-blau- GEEFT het asjeblieft door: Ten-' tenstad heeft haar voorten gesloten. Het Rotterdamse parkeerterrein waarop zij was opgetrokken is weer in zijn geheel beschikbaar voor win kelende dames die per auto naar de magazijnen (mode-, levensmidde len-, schoenen-) komen rijden om haar inkopen te doen. EN DE straat is weer vrij. Er is geen dolle meid,'die met wapperen- de haren plotseling de weg oversteekt', en de automobilisten le lijke woorden uit hun- nette mond ontlokt. En geen cineast, die hét ver''- i keer ophoudt omdat,hij. de behoefte,; dit vast te leggen, met geen moge lijkheid kan onderdrukken. DE: RUST is terug. Bijna slapend kunnen de voetgangers over de ze bra's gaan en de automobilisten over. de rijweg. Het is dus weer ,als vanouds. Magge we effe? Jaja, voorstellen! Ten eerste de spelers: Een vaste kern van een driehonderd jonge mensen van beiderlei kunne en uit alle delen van het land met daar naast zo'n honderd of wat nieuwsgie rigen in de leeftijd van zes maanden tot zestig jaar, die- toevallig langs kwamen en wel eens wilden weten wat er nou weer voor geks aan de hand was, voorts geïnteresseerden, die het van horen zeggen hadden, en tenslotte een aantal gasten met veel al een politieke achtergrond. Ten tweede de regisseurs: Joh.in van der Rest, echt een regisseur, Si mon Vinkenoog, schrijver/dichter, (gewoon) Reid, architect, Jan Bronk, mimograaf en -speler, Ineke Sluiter, choreografe, Paul Hoeneveld, musi- cus, Klaashenk Blonk, pottenbakker en Pim de la Parra, filmer. Ten derde de jury: (Tweede Ka mer-lid) Joop Voogd, Niels Schouten Aad Valk en prof. dr. R. Wentholt. Tenslotte de coördinator: Ab Steensma, secretaris van: Rotter damse Jeugd Gemeenschap, Stichting Rotterdamse Ongeorganiseerde Jeugd, Negende Nationale Speei week. maal niet in zo'n grote hoeveelheid, verscheidenheid en kwaliteit aangebo den krijgt in zo'n kort tijdsbestek... Wat zijn de dingen die u gaat doen? U wilt in de eerste plaats zelf bezig zijn, dingen maken, doen, ak- tief zijn. Niet zo maar bezig zijn, maar zinvol.bezig zijn. Dit zinvol be zig zijn betekent, dat u een tech nische bekwaamheid wilt, en dat het inhoudelijk betekenis heeft... Wat i! hier geboden wordt is niet de middelmaat, niet de ongevaar lijke, sussende ontspanning. Wat u hier komt doen, waar u hier in gaat participeren, is wat er aktief leeft in onze tijd en ons land: aan creatieve vorm en inhouden, aan probleemstel lingen en oplossingen van problemen. Niet volgens platgetreden, nietszeg gende paden van voorbije tijden en generaties; die wel willen voorschrij ven hoe u moet denken, voelen en bezig zijn, maar geen antwoord kun nen geven op wat u bezig houdt, doch volgens een wijze van zien, van ervaren, van doen, van leven en ook van samenzijn, die u zelf maakt". wers als het ware ter verantwoor ding." (Een van de binnen-blauwers: „We hebben mooie dagen beleefd. Hans. Snoek kwam kijken met een van haar balletdanseressen die spontaan met onze dansgroep, optrad, opperra- bijn Vorst hebben we gezien en de filmer Jan Schaper, en voorts een heleboel politici, met wie we hebben kunnen discussiëren: de liberaal dr. Van Dijk, de rooms-katholiek Cou- wenbergh lekker over Schmelzer praten en socialisten zoals mejuf frouw Schilthuis, wethouder Jetting- hoff, het raadslid Reehorst, het Ka merlid Oele en burgemeester Thomas sen. Het ging allemaal fijn, we kon den echt open praten, echt eens ver tellen hoe wij er over dachten".) Ab Steensma, verduidelijkend: „Er is stevig gediscussieerd, natuurlijk over kunst,maar vooral over poli tiek. De jeugd heeft een enorme be langstelling voor politieke vraagstuk ken. Maar er is een hoop,-wat ze niet kan begrijpen. Dat er zoveel partijen zijn, vindt zij dwaasheid, en dat al die partijen hetzelfde zeggen óver bij voorbeeld de luchtverontreiniging gaat helemaal boven haar pet. Na tuurlijk gingen in de gesprekken de remmen wel eens los,-maar'dat is het ergste nu weer niet. Het belang rijkste was, dat zij konden spreken zoals zij dat zelf wilden. En dan zie 'i je heel" wat mensen- als1'een5 vergiet afgaan, want zo'n gesprek met jeugd is een hard bedrijf". (Een van de binnen-blauwers: ,J)eem nou de oorlog 'in Vietnam, waar dagelijks zoveel mensen wor den doodgeschoten, mensen net als wij, even creatief als wij.... Moet u nagaan. Een kogel, pfi, én 'weer een stuk creativiteit van de wereld ver dutenen. Dat is toch zeker waanzin. Of niet soms?"). Simon. Vinkenoog: „Het kenmerk van zeker déze Negende Nationale Speeiweek is de openheid. We nemer» geen blad voor onze mond. We zeg gen precies-waar hebop staat.Als er "tussen ons' misverstanden zijn,wor-. den ze vriendschappelijk opgelost.; Dat'kan ">toch best? Kijk,-de jeugd zegt, dat de oudere generatie! heeft gefaald, en ze zegt: Wij willenrbeslist' niet falen. De jeugd hoeft ook niet iri de put te'zitten, het verleden is erg klein, maar de toekomst erg groot." -„v V- (Openheid van de jeugd. Asjeblieft. Ze. spreekt over alles als hel moet. Toegegeven: In. alle eerlijkheid en oprechtheid. Simon Vinkenoog: „Hier heb ik een nieuw blad. Moet u zien: Zes pagina's, overvoorbehoedsmidde len. Dat leèst de jeugd gewoon. IJ; moet niet vergeten dat'de jeugd van tegenwoordig vroeg', rijp -is. Ze spreekt openhartig, over sexualitcit. Heel gewoon. Dat was in .uw jeugd anders zeker." Eén nul voor Simon; denk je dan.) Maar hoe beleven de spelers, hoe beleeft de vaste kern van spelers, nu de Negende Nationale Speeiweek? Dat wil je dan wel eens weten. Kort verslag van een gesprek met keesh („mijn naam in kleine let ters"), Peter. Frank en Jacques, in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar, en leerlingen van kweekschool of ly ceum: „Wat boeiend is, is dat je met anderen van gedachten kunt wisse len, dat je alles kan doen waar je zin in hebt, dat je echt helemaal vrij bent. Bijvoorbeeld: Je kijkt naar een toneelvoorstelling, maar het bevalt je niet, nou, dan ga je wat schilderen, of wat anders doen. Je leert bezig te zijn, hoe dan ook. En dat heeft de mens hard nodig. Want in de toekomst wordt de vrije tijd belangrijk. De creativiteit gaat een grote rol spelen.. Het komt nog zover, dat we maar twee uur werken per week. Maar wat doen we met de resterende uren? Daarmee moet op school al rekening worden gehóuden. Óp' school' moet de creativiteit'wor den bevorderd. Laat voor mijn part het vak geschiedenis weg. Leer de jeugd het- spei( im welke worm ook. Dót is de'5 Boodschap'/ dié* öe^Speel- week brengt." Een buiten-blauwer (burgemees ter W. Thomassen, links), wie de binnen-blauwers toch wel eens even ovér een paar zaken opheldering wildten vragen! ,/VIaar waarom, bur gemeester..... En hoe beleeft de toeschtuwer.de Speeiweek? Gesprek met mezelf, voor de spie gel/kijkend naar dó haren die met de. dag grijzer worden: „Zit er nou wat in of'niet? Hebben ze nou gelijk- of hebben ze geen gelijk?. Ja, die 'oorlog in Vietnam zit me pok niet lekker. En dé vaderlandse, politiek is me. evenmin 'duidelijk. Stond ik even voor schut, toen ik op zo'n vijf,- zes vragen geen afdoend antwoord kon geven? Had natuurlijk beter eer lijk kunnen zijn'en zeggen: Jongens, ik weet er ook geen raad mee, .-ik ben even zoekende als jullie. Maar ach, je bent ouder, hè, en je hebt grijze haren. Wat zei die jon gen dat 'aardig: We hebben ontdekt, dat alle grote en oudere mensen ge woon een voornaam hebben. Ja warempel, ik heb een voornaam.. Waarvoor feitelijk, als bijna nie mand hem gebruikt? Maar dat ver minderen van het aantal vakken op school, is dat nou wel verstandig!' Ach, waarom ook niet. W.at doe ik met het beetje dat ik weet. A Is. ik een vrij .uurtje heb, loop ik. me'te vervelen. Diejongens kennen, wet wat, hè? 'n Beste krant, die ze ma- ken. Laten we ze maar. de kans ge ven hun eigen weg te zoeken, voor zover we ze niet kunnen helpen. Per slot hebben ze er recht op. Het verle den is voor ons, de toekomstvoor hen. Laten we ze een beetje vertrou wen gaven. Het wordt hun wereld, waarvoor ze nu vechten." Creatief bezig zijn-kan ook inhou den, dat je probeert met wat kleu- fen je gedachten, een. situatie, een sfeer op papier vast te leggen. Wat was het doel, ook van de Ne gende Nationale Speeiweek? Het antwoord ligt in enkele,uitspra ken: Prof. Wentholt in zijn ope ningswoord tot de vasté kern van spelers: „Ik neem aan dat u (hier) primair bent gekomen om dingen te doen die u leuk vindt en die u nor- De jeugd zei het anders, veel direk- ter. Op de binnenkant van de deur van de administratie-wagen had zij geschilderd: „En nu gaan we ons be vrijden van de muffe hokjesgeest". Simon Vinkenoog, directeur hoofd redacteur uitgever van de dagelijkse Speelwcek-Spcukoerant, refereerde in het eerste nummer aan een zinsne de uit La Eausse Industrie (1835) van Charles Fourier: „Columbus koos de regel van het volledig afwijken om een nieuwe kontinentale wereld te bereiken; hij maakte zich los van alle bekende wegen, hij begaf zich op een Onbevaren Oceaan, zonder re kening te houden met de angsten van zijn tijd; laten we dat ook doen, laten we voortgaan door volledig af te wijken, niets is gemakkelijker, het is voldoende om een mechanisme tc proberen dat kontrasteert met het on ze". Gaat er iets lichten? Nog een klein duwtje: Ab Steensma: „De opzet van de Negende Nationale Speeiweek is ge- 1 Het spel is geëindigd, het doek ge vallen, En hoe'nu verder? Prof. Wen tholt zei (in,zijn openingswoord); „De vraag is in hoeverre u het na deze week kunt voortzetten. Kunt u dat in uw normale, dagelijkse bestaan van uzelf en van dat van de mensen met wie u omgaat? Is deze week van geconcentreerd, intensief, ambachte lijk en inhoudelijk creatief bezig zijn een geïsoleerd incident in uw bestaan, of juist een wel verhevigde, maar toch helemaal in uw bestaan passende wijze van leven?" Tja, wat nu? Een binnen-blauwer zei: „We hebben veel geleerd, we heb ben een vorm gevonden voor het spel en die gaan we uitdragen." En als dat niet lukt? Die kans is groot. Als ze dan maar niet bij de pakken gaan neerzitten. Simon heeft het hun goed voor gehouden: „...een hart dat slaat zal nooit onverschillig worden, altijd open blijven staan tenslotte gebeurt er elk ogenblik iets, genoeg om voor te leven". Ze kunnen altijd met veel plezier aan deze Speeiweek te rugdenken. Het was precies, zoals dat stond op de reclame plaat van „Drink Fanta": fris, vrolijk, fantastisch. te hebben. Ze moeten zich van daag vooral niet herinneren wat we gisteren, laat staan twee we ken geleden, hebben gelézen. Op 19 oktober berichtte Nederlands meest gelezen ochtendkrant, dat de formatie-Schmelzer vrijwel was geslaagd en dat de totstandkoming van een KVP-AR-rompkabinet nog slechts een kwestie van uren was. Een paar dagen later bleef van dit verhaal zelfs de romp niet over.'Bij stukjes en beetjes moest worden onthuld, dat het allemaal toch niét zo van een leien •dakje liep.'De schuld van de canard lag' natuurlijk niet bij de redactie, maar bij de politici, die. zo brutaal warén geweest zich niet, aan het Tele- graaf-„nieuws" te storen. Ware schul dige: Biesheuvel, die Zijlstra geen pre mierschap, Roolvink geen lijsttrek- kerschap en Schmelzer geen welsla gen gunde/Biesheuvel was de kwaaie pier, die persoonlijke ambities liet. pre valeren boven het landsbelang. In die voorstelling van zaken paste slecht de gezamenlijke indiening van het AR-bemiddelingsvoorstel door de „aartsvijanden" Biesheuvel en Rool vink. De Telegraaf had daar wel een verklaring voor. De leiding van de ARP, het Centraal Comité, had Biesheuvel gedwóngen bij te draaien en Schmelzer té steunen. Dat was dus een overwinning, voor Roolvink, die Schmelzer wilde laten slagen. Maar; een dag later kwam het 'blad plotsklaps tot de conclusie, dat het AR-voorstel moést worden gezien „als een doelbewuste poging van": met na me minister mr, B. W. Biesheuvel om de kabinetsformatie van drs. Schmél- zer té doen mislukken".! Dus toch'geen overwinning voor Roolvink, want: „Uit alles blijkt, dat dé heer Roolvink; die voorstander, is van een gelukken van de formatiepoging..van de heer Schmelzer,zich bij deze gang van za- ..ken heeft moeten neerleggen.". Weer een dag later kwam er «n "andere' '"interpretatie ;.yan nét AR-voorstei, Nu moest het worden ojy- .gevat als „in feite weer een' aanval m dé rug van de demissionaire PvdA-mi- •"hlsfet varr- fina)iciën<l jcif/ A. Vbnde- -ling.":Dus toch een overwinningvoor ®oolvink? 'NMi:' -■ Binnen drie dagen drieexegeses •van éénc voorstéll Het moet de Telé- graaflezers op een .ongelofelijke ma- 'nier zijn gaan duizelen. De minst sla perige onder hen- zuilen op z'n minst tot de conclusie zijn gekomen, dat de redactie enige moeite had met - het doorzien van net AR-standpunt. Vóór welke politieke journalist gold dat trouwens niet? Ter verontschuldiging van de Telegraaf-blunders kan wór den aangevoerd,, dat de AR de laatste .weken allerminst.- heeft -uitgeblonken door volstrektepolitieke duidelijk-, heid.'de beweringen van de heer Roolr vink tijdéris'zijn Baarnsè spreekbeurt 'ten spijt. Uitlatingen als aZijlstra "in déze fase niet, in de volgende-hopelijk wel" hebben veel weg van spiri tistische geheimtaal, die alleen% met een flinke dosis politieke parapsycho logie valt te ontcijferen. Maai- gebrek aan degelijke informatie over stand- punt en beleid van welke politieke partij of politicus 'dan oók is nog géén. vrijbrief voor het rondstrooien Voor roddelpraat, hele leugens en' halve waarheden. Daaraan maakt De Tele graaf zich'bijna dagelijks schuldig, De tactiek van dit blad is om poli tieke tegenstanders als onfatsoenlijk af te schilderen en dan krokodillen tranen te storten 'over hun onfatsoen; Cals, Vondeling, Smallenbroek en Biesheuvel weten ervan mee te! pra ten. En sedert gisteren vooral Veld kamp. Zonder een schijn van bewijs beticht De Telegraaf hem van een bru tale machtsgreep naar het .pre mierschap. Veldkamp, zo. heet het, wil de alleen in Schmelzers overbrug gingskabinet, stappen als Hij prejnier kon worden en toen dat niet lukte, omdat Schmelzer de voorkeur gaf aan De Jong, toen bedankte Veldkamp on der het motto: „Ik'weiger onder'een half gekke schout bij nacht te die nen". Bitter Telegrafisch geweeklaag over het landsbelang, dat zo schande lijk werd opgeofferd aan persoonlijke ambities. Maar het verhaal is weerzinwek kend tendentieus. Veldkamp, heeft niet het premierschap voorzich opr geëist. Hij heeft alleen de voorwaarde gesteld, dat De "Jong géén premier zou worden. En daar had Veldkamp, objec tief gezien, gelijk. De Jong is een be kwaam minister van defensie. Boven dien een aardige, geestige man, die de Kamer met een grapje en een mopje naar z'n hand weet te zetten. Maar hij is (nog) geen premier. En zeker niet geschikt om leiding te geven aan een ploeg, die lichtmoet brengen in de duistere financieel-economischa pro blematiek waarover de KVP hét kabi- net-Cals, liet struikelen. Niet voor niets wilde Schmelzer een topeconoom als Zijlstra premier van het nieuwe kabinet maken. Hij had 'm ook voor Financiën kunnen polsen, maar was kennelijk van mening dat voor de op lossing .van de financieel-economische en sociale beleidsvraagstukken een krachtige en vooral deskundige ploeg leider nog belangrijker is dan een krachtige en deskundige minister van financiën - Waarom Schmelzer een week na het bedanken van Zijlstra dan z'n toe vlucht nam tot een oud-marineoffi cier, die volgens z'n vrienden van eco nomie evenveel verstand heeft als een Papoea van de relativiteitstheorie,is volledig onduidelijk. Voor ons althans is de sprong van Zijlstra naar De Jong één van de grootste raadsels van een raadselachtige formatie.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1