PvdA KLM-yliegers verontrust over staking in Antillen J Violist Daniël Otten solist bij Inter texta Studententoneel met Pools spel scbot in roos VLIEGRAMP IN JAPAN: 50 DODEN Artsen verloren zelfbeheersing Minderheid niet eens met bestuur Gevecht om bandopname éf AUTOSERVICE WILLEMSE 6ARA0E C. DE RUITER ABT0M0BIELBEDR. WIJNANDS $0 Veiligheid in de lucht in gevaar? Duitser smeet paspoorten in zee Prij zenoorlog in accessoires Persleiding Waterweg wordt aanbesteed AUTOMOBIELBEDRIJF „FOOT" OARAGE VISSER itte Zee met dokhelft naar Rijeka F. Goudzwaard nam afscheid Kassier in arrest Grote order voor De Grootten Van Vliet Kapokfabriek in vlammen opgegaan Russisch ballet in De Doelen I heetman^ Prachtige of 'draagkrachtige' auto? éjiA -uit DE ROTTERDAMMER MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 INFANTIEL MEDESTANDERS KINDERLIJK (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom nleft die nieuwe grote Simca-combinatie- wagert? De nieuwe Simea Tourist Vijf- tot zes- persoonswagen met „bestelwagencapaciteit" aan wereldreisbagageruimte. lp twee carrosserie-uit voeringen en leverbaar als 1301 of 1501. Maar ver gist u zich niet: Simca houdt van heel veel ruimte maar verafschuwt „bonkigheid". Ook de Simca Tourist is vóór alles personenwagen. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA WILLEMSTAD Vanmorgen zijn twee bestuursleden van de Vereniging van KLM-vliegers naar Curagao vertrokken om zich op de hoogte te stellen van het stakingsconflict tussen de piloten en de directie van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij (ALM) Voorzitter Zeyfert verklaarde „ernstig verontrust" te zijn over de situatie in de Antillen. OVERLEG NIET WIJKEN nu beduidend goedkoper SIMCA SIMCA SCHIEDAM De aula van het stedelijk museum' was zaterdag avond geheel gevuld, toen daaT het kamermuziekgezelschap ,,In- tertexta" een concert verzorgde. Als solist werkte mee de bekende violist Daniël Otten. i-persoons Draion dekens I50x2°0an y Moderne Verloren zoon TOKIO Vijftig Japanners 2ijn gisteren omgekomen by een vlieg tuigongeluk voor de zuidwestkust van Japan. Onder de 45 passagiers van het vliegtuig waren elf paar tjes op huwelijksreis. Het ongeluk gebeurde bij zeer slecht weer. Een eerste poging om te landen op het vliegveld van Matsoejana, op het eiland Sjikokoe, was mislukt Na dat het weer hoogte had gewonnen voor een tweede landingspoging was het vliegtuig spoorloos verdwenen. mm&SBSw Et mild.-,,.uw passepartout-ring! f,a tos. »me egen teerp «s i Mr, ttdsi a, l er l 'fy. u s Panna 4 2A Lynch hem! Onder het uitroepen van deze kreet besprongen een tiental woedende artsen hun collega Van der Vliet. „De opge kropte woede, die de ziekenfondsen gold, werd ep mij uitgeleefd", zei de aangevallene. Aanleiding tot dit incident in de vergadering van het LHV was het feit, dat dokter v, d. Vliet een bandrecor der naar de vergadering had meegenomen en een bandopname had gemaakt van wat de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie had uiteengezet. Arts zal klacht indienen (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De emotionele spanning in de artsenwereld rondom de salarismoeilijkheden met de ziekenfondsen heeft een kookpunt be zeikt. De spanning is eind vorige week in de vergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging in Esplanade zo hoog opgelopen, dat de Scheveningse dokter J. F. van der Vliet, die reeds eerder verzet aantekende tegen het beleid van het LHV-bestuur, zo ongeveer de zaal is uitgeslagen. Terwijl dokter v, d. Vliet zich tijdens de vergadering naar de deur begaf om de zaal te verlaten werd hij door een tiental artsen he sprongen, terwijl uit de zaal geroepen werd: Lynch hem. De op gekropte woede, die de ziekenfondsen gold, werd op mij uitge leefd, zo verklaarde ons de heer v. d. Vliet na afloop van de ver gadering. Hij zal niet nalaten een klacht in te dienen bij het medisch tuchtcolle ge van de Maatschapp'* voor Ge neeskunst, Voor zich persoonlijk vindt hij het niet zo belangrijk, dat zijn „grondwettelijke rechten" zijn aangetast, maar hij wil er tegen wa ken, dat de artsenstand in Nederland voortaan het recht van het indivi duele lid met voeten treedt. Aanleiding tot het incident in de ver gadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging was het feit, dat dokter Van Vliet een bandrecorder naar de ver gadering had meegenomen en een band opname maakte van wat dr. Van Way- enborg, de voorzitter van'de onderhan delingsdelegatie van de. huisartsen, uit eenzette. Toen voorzitter Van Rijn dit bemerk- te verzocht hij collega «Van der Vliet de opname te staken en de band in te leveren^ Hoewel hij zich hiertoe niet verplicht voelde, verklaarde dokter Van der Vliet-zich bereid te .band opname te stoppen, maar'van inle veren wilde hij niet weten. Hij wilde de band "Rog wefaan.dè garderobe gaan afgeven om duidelijk te maken, dat hij voor de rest van de avond afzag van vastlegging van het ge sprokene. Op het moment dat hij zich met het bandopname-apparaat into de deur be gaf, werd hij besprongen en werden kreten gehoord als: Lynch hem. - Voorzitter Van, Rijn dep de aanval lende ''artsen niet tot de orde. Hij zag rustig toe hoe het gevecht verliep. Tij dens de worsteling probeerden de artsen collega'Van der Vliet zijn band opname afhandig te maken. Dankzij het krachtige verweer en zijn physieke omvang en kracht wist Van der Vliet echter met bandopname en al on geschonden buiten de zaal van Esplana de te komen en de buitenlucht te be reiken. De discussie in de vergadering had dr. Van der Vliet weinig interessant gevonden. Zijn indruk was alleen be vestigd, dat de ziekenfondsen bijzon der sterk staan, omdat deze zich op sociaal-economische motieven base ren. Hij vond het „infantiel" van de artsen-onderhandelaars geen reke ning te houden met deze motieven, ondanks het feit dat ook minister Veldkamp hier in een onderhoud met de artsendelegatie nog duidelijk op gewezen heeft. Hij vond de redenering van de art sen-onderhandelaars te veel lijken op de verhalen van vroeger in de ge schiedenisboekjes, waarbij de Spanjaar den altijd slecht waren en onze vader landers alleen dapper. Nog deze week gaat de heer Van der Vliet over tot oprichting van een comi té Huisartsen-Medewerkers Zieken fondsen. Of het zal komen tot oprich ting van een nieuwe artsen vereniging hangt nog af van de verdere ontwikke ling binnen de LHV. Zou zich een volledige chaos ontwik kelen tengevolge van het optreden van het huidige bestuur van de LHV, dan zal hij overgaan tot stichting van de „Federatie van Hu ï'sirtsen-medewer kers ziekenfondsen". Deze nieuwe vere niging zal zich dan aan het publiek voorstellen en een beroep doen op alle artsen in het land zich achter de nieu we organisatie te scharen. De vereniging zal zich in verbinding stellen met de ziekenfondsen en zich bereid verklaren de aangeboden 20 pet honorariumverhoging te accepteren. Men hoopt met de ziekenfondsen ook overeenstemming te bereiken over een goede oudedagsvoorziening. In het laatst verschenen nummer van Medisch Contact is reeds een inge zonden stuk opgenomen, waarin tien artsen verzet aantekenen tegen de hou tegen het 1300 voor (Vervolg van pag. 1) Het bindend minimumprogram was volgens de linkervleugel een mogeiijk- held om de confessionele partijen kleur te doen bekennen. Voor- en tegenstan ders wisselden elkaar op het spreek gestoelte af. Toen de discussie hoog oplaaide vroeg oud-premier dr. TV. Drees het woord. Hij noemde bet een kinderlijke Il lusie te denken dat ander partijen zich zouden opheffen als de PvdA een mini mumprogram opstelt. Vaak zijn onder handelingen 'die ik gevoerd heb In eerste instantie misgelopen omdat ik aan bepaalde punten vasthield, betoog de de grijze socialist. Hij waarschuwde er voor dat het stellen van een mini mumprogram praktisch neerkomt op af zien van de regering betekent. Hij achtte het niet bewezen, dat de PvdA als regeringspartij weinig heeft kunnen bereiken. Daarentegen heeft de oppositie van 1913 tot 1S39 de SDAP nooit winst gebracht, aldus dr. Drees. Deze keer hield de linkervleugel vast aan haar eis om een stemming. De uitslag leverde het bestuur een meer derheid op: 1813 stemmen bindend minimumprogram; en72 onthoudingen. De nieuw gekozen lijstaanvoer der drs. Den Uyl kwam later in zijn rede deze niet onaanzienlijke «minderheid enigszins tegemoet .„De PvdA zal aan geen enkel kabi net deelnemen dat geen ernst 'maakt met de hervorming van de onderneming en uitbreiding en versterking van de rechten der werknemers", verklaarde hij. Erkenning van de DDR werd onder meer bepleit door Han Lammer. Inter naal secretaris P. Dankert wees dit af omdat men zijns inziens hiermee het Duitse revanchisme in de kaart speelt en, de politiek van de Westduitse socia listen doorkruist Het bestuur verklaar de zich wel bereid niet uitsluitend de Duitse hereniging als uitgangspunt van zijn politiek te nemen. Opvoering van de ontwikkelingshulp tot twee procent is 1970 achtte het bestuurslid Ruygers onmogelijk omdat 'het onmogelijk is om jaarlijks het nood zakelijke bedrag van 450 miljoen hier voor uit te trekken. Ook vond hij het onjuist het Neder lands lidmaatschap van de NAVO aan bet'Uittreden van Portugal te koppelen. We kunnen wel de structuur van de -NAVO herzien maar het Atlantische bondgenootschap blijft voor de Westerse verdediging onmisbaar, aldus de heer Ruygers. Het congres sloot zich hierbij aan ondanks het verzet van enkele atoom pacifisten In de PvdA, die ook een klei- ne minderheid In het bestuur vormden. Het bestuur verklaarde zich bereid een studie over de herziening van de inkomensverdeling te laten maken. Ook over de Duitse kwestie zal een publicatie worden voorbereid. In de commissie die het verkie, 'ngsprogram ding van de artsen-onderhandelaars. Dokter v.d. Vliet vindt het feit, dat de 82 afdelingsafgevaardigden vorige week in de ledenvergadering van de LHV zich unaniem achter het bestuur gesteld hebben niets bijzonders. Overal in het land zijn naar zijn mening vele minderheidsgroepen, die het met de gang van zaken niet eens zijn. Hij hoopt ook op de steun van vele jonge artsen, die thans dankzij het L'HV-beleid met een financieel debacle worden bedreigd. De financiële basis van vele jonge artsen is de driemaandelijks uitkering van de ziekenfondsen, die thans per 1 januari dreigt te komen vervallen. SIMCA TOURIST VANAF f 8545.— N669 NEDERLAND N.V. De moeilijkheden zijn ontstaan toen de vijftien vliegers, die de aan de KLM ge lieerde ALM telt, aandrongen op een op schrift vastgestelde werk- en rusttijden- regeling die nog steeds ontbrak. De ALM-direetie wilde aan die wens slechts ten, dele tegemoet komen. Zij wilde met elk van de vijftien vliegers alleen indi vidueel onderhandelen, niet collectief. Een van de vliegers weigerde de brief van de directie over deze kwestie in ont vangst te nemen. Hij werd daarop ont slagen. waarmee het conflict compleet was. Tien van de vijftien vliegers zijn af komstig vaa de KLM. Dit tiental is bui tengewoon lid van de Vereniging van KLM-vliegers, zodat zij zich tot op zekere hoogte verantwoordelijk voor hen voelt In de Antillen is de veiligheid in de lucht onvoldoende gewaarborgd, aldus de hheer Zeyfert. Zo kan de heer Yraus- quin, die zowel hoofd is van de Antil liaanse luchtvaartdienst als directeur van de ALM, in feite de veiligheid in 'de lucht aanpassen aan de praktische eisen van zijn eigen luchtvaartmaatschappij. Deze dubbele functie is onaanvaardbaar, meent te heer Zeyfert Er is nog een tweede beztvaar: chef piloot Van der Wert die zich als enige piloot van de staking heeft gedistan- ARNHEM Een groep van 25 fabri kanten, importeurs en „super gros siers" *n de autobranche gaat nog deze maand auto-onderdelen en -accessoires tegen fabric ks- of grossiersprijs rechtHrfceks aan de consument le veren. Daardoor zullen zij vrijwel alle merk artikelen 30 tot 50 procent goedkoper verkopen. Ze zullen worden geleverd door tus senkomst van een handelsonderneming in De Steeg, die een speciale coöperatie ve inkoopcombinatie heeft opgericht Hiertoe zullen zes met monteurs uitge ruste mobiele montagewagens op de weg komen, die overal in het land zul len opereren. In kringen van garagehouders toont men zich nu al bijzonder verontrust Overwogen wordt of tegen deze nieuwe ontwikkeling iets kan worden onderno men. eieerd, heeft met de enige boordwerk tuigkundige van de ALM op een Con vair 340 een lijnvlucht uitgevoerd. Zoiets zou in Nederland worden verboden. Er moet altijd een tweede vlieger in de cockpit aanwezig zijn. De veiligheid in de lucht zal pok een belangrijk ontfèrdeel vormen van de be sprekingen die vanavond in Paramaribo beginnen tussen delegaties uit Neder land, Suriname en de Antillen. Enkele leden van de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst zyn zaterdag al naar Para maribo vertrokken. Doel van dit gesprek is overigens de nieuwe situatie te regelen, .die na 1 ja nuari ontstaat als de beide rijksdelen in de West door het vervallen van een arti kel uit het Statuut zelfstandigheid krijgen wat de luchtvaartpolitiek betreft. Ze wor den dan dus baas in eigen luchtruim. De heer Yrausquin heeft intussen de meeste beschuldigingen van de hand ge wezen, Een van de vliegers is volgens hem niet ontslagen omdat hij de brief weigerde in ontvangst te nemen, maar „omdat zijn mentaliteit niet in ons bedrijf past". HU neemt het voorts de VKV-delegaïie kwalijk, dat zij bij voorbaat al de hou ding van de ALM-directie heeft veroor deeld. Tenslotte zou hij destijds, toen hij al hoofd van de luchtvaartdienst was, door de Antilliaanse regering zijn aan gewezen om zitting te nemen in de di rectie van de ALM. gaat opstellen werd het aantal links georiënteerde socialisten drie tot ze* uitgebreid. Drs. den CJyl, die als lijstaanvoerder de slotrede hield, zei dat de PvdA een open oor zal hebben voor de protesten van de jeugd. Hun onbehagen moet omgezet worden in vernieuwingsdrang. De PvdA zal aldus drs. den Uyl geen millimeter wijken van de plaats waar zij stond bij de val van het kabinet- Cals. De heer Schmelzer heeft zijns inziens de plicht voor een ander beleid en voor een ander kabinet te zorgen. De PvdA zal aldus de socialistische lijstaanvoerder blijven streven naar restructurering van de maatschappij, een betere inkomensverdeling en het gemeenschapsbeheer van de grond en de bodemschatten. Als men 't over moderne dekens heeft— dan denkt U natuurlijk direct aan Draion dekens. Want ais er één soort dekens is die alléén maar comfort en gemak.geeft... dan Is 'c wel de Dralondeken. Licht in gewicht, verukkelijk warm, mooi en votgeruwd, ge makkelijk te wassen en vlug droog en bovendien In deze speciale aanbieding dertig gulden goedkoper dan normaal, voor nog géén veertig gulden. HOEK VAN HOLLAND Op Harwich(nacht)-boot Arnhem heeft Hoekse politie zaterdagmorgen de 32-ja- rige Duitse zeeman J. T. gearresteerd, die zich tijdens de overtocht geld en goederen van vijf passagiers had toe geëigend. De snelle 'aanhouding was te danken aan een oplettende hofmeester, die de man lange tijd in de gangen van het schip had zien rondzwerven. Toen de zeeman zich bedronken had en de hof meester hem in een lege hut te slapen had gelegd, kreeg de laatste gelegen heid een kijkje te nemen in de hut van de zeeman, waar hij verscheidene voor werpen vond die kennelijk gestolen wa ren. Bij aankomst te Hoek vail Holland kon de politie de nog altijd slapende Duitser arresteren. Hij bekende uit de hutten van een Duitse, een Poolse en drie Engelse passagiers een totaalbe drag van zevenhonderd gulden en een aantal papieren te hebben gestolen. De papieren, waaronder enkele paspoorten had hij over boord gegooid. Enkele passagiers werden hierdoor ernstig gedupeerd en hebben, wach tende op maatregelen van hun consuls, de gehele zaterdag in Hoek van Hol land moeten doorbrengen. ROTTERDAM De Kringraad Nieu we Waterweg heeft een lening van tweeëneenhalf miljoen gulden aange gaan. voor de realisering van de eerste fase van de persleiding van Honse- lersdijk naar 's-Gravenzande. Dit werd meegedeeld op de eerste kringraadsver gadering, die vrijdagavond in het ge meentehuis van 's-Gravenzande werd gehouden. De aanbesteding zal vermoe delijk nog dit jaar geschieden. In de exploitatie zal Rotterdam deel nemen voor wat betreft de bouw van een zuiveringsinstallatie en de aanleg van de-persleiding van de zuiveringsin stallatie tot aan de mond van de Nieu we Waterweg. Het werk komt vermoe delijk in 1968 gereed. Voor Rotterdam-Z., Tuindorp-Vreewijk, Lombardijen, Kreek- buizen, Rarendrecht, Heerjansdain; B. de Haanweg 2539, 131, Schopenhauerweg 73, Showroom: RIEKEROORD, wijk REUEROORD. Tel. 010—19 6916—19 8711 Voor Rotterdam: Afd. Verkoop: Kipstraat hoek Groenendaal, Groothandelsge- SIMCA bouw, Stationsplein 45. Telefoon 1316*819 97 05, Rotterdam. Dealer voor Rotterdam r.m., Capelle a/d Ussel, Krimpen a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk en Berkel/Rodcnrijs Voor Hardinxveld-Giessendam, Garkum e.o., SlledrcchL SIMCA Peulenstraat 207-209 Telefoon 01846—B01E H ARDINXVELB -GIESSEN BURG. Voor Msasslufs Taanstraat 3—13 Telefoon 01899—2282. MAASSLUIS. Voor Leerdam - Culemborg - Geldermalsen e.o.: etiaartA Kerkstraat 29 Telefoon 03455—1603 TRICHT SIPriCA Noordwal 81 Telefoon 03451—2021 LEERDAM ('s Zondagsgesloten). Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze 1-persoons superwarme, heerlijk practlsehe Draion dekens, tn effen kleuren, 150 x 200 cm, voor Géin tef. of schrift, fcwt. ROTTERDAM De supersleepboot Witte Zee van S. Smit en Co's Internati onale Sleepdienst is zaterdag met de helft van een drijvend dok gebouwd bij Veroime in de Botlek naar de Zuislavische haven Rijeka vertrokken. Het 24.000 tons dok is in twee stuk ken verdeeld teneinde het gemakke lijker te kunnen verslepen. In Rijeka zullen de stukken weer aan lkaar wor den gezet Twee andere sleepboten van L. Smit zullen deze week de andere dokhelft verslepen. De sleepreis had enkel 'wkn gele den officieel moeten geschieden, maar de gereedkoming van het dok wrde vertraagd door een brand. Tevergeefs hebben toen een Zuidslavische en een Poolse sleepboot een week in Rotter dam liggn wachten. ROTTERDAM Tijdens de jaarver gadering heeft zaterdag de CHU-Ka- merkring Rotterdam afscheid genomen van secretaris F. Goudzwaard. De heer Goudzwaard heeft ruim 19 jaar het secretariaat gevoerd. Hij wilde nu niet meer in aanmerking komen voor herbe noeming. Aan zijn adres werden vele woorden van lof gesproken voor zijn grote ijver en accuratesse. Een geschenk onder couvert werd aangebo den, bestemd oor een reisje van het echtpaar Goudzwaard. In zijn openingswoord herdacht voor zitter H. C. Kranenburg het overlijden van i.r, P. Boersma, die veel voor de CHU heeft betekend. Op piëteitsvolle wijze herdacht de vergadering ook het overlijden van mr. H. Bavinck, waarbij werd herinnerd aan de voortreffelijke manier, waarop met hem kon woTden samengewerkt De heer A. van Wijk zag zich in het bestuur herbenoemd, in plaats van de heer Goudzwaar dwerd mr. H. Franken gekozen. Uit de jaarverslagen bleek tevreden heid over de verkiezingsresultaten. Ge wezen werd ook op de prettige samen werking met de AR in Rijnmond. Voor bereidingen voor de Kamerverkiezin gen zullen worden getroffen, ook al Is nog niet bekend wanneer deze verkie zingen zijn. Een propagandacommlssie werd aangewezen. Het bestuur zal na der bezien of op de avond van de ver kiezingsdag een bijeenkomst ter bespre king der uitslagen kan worden gehou den. itandsohtoeners, TOtterda® karei rioormanstraat 294 den haag: vcaestiaat3 DRACHTEN De twintigjarige kas sier van de rijksbelastingen in Drachten, P. van der W., is gearresteerd, verdacht van verduistering. Hij zou zich in het afgelopen laar enkele duizenden guldens uit de kas hebben toegeëigend SLIKKERVEER NV Scheespbouw- werf v/ h De Groot en Van Vliet heeft van de rederij M, Smits uit Kopenha gen een order ontvangen voor de bouw van drie koel- en drie halfskelterdek- sehepen, waarvan de laatste gelijk zul len zijn aan de serie van zes waaraan de werf momenteel bezig is. Over de kredietvoorwaarden moet echter nog worden onderhandeld. Van de eerste serie van zes gleed zaterdag de vierde eenheid Hega Priva genaamd te water, na gedoop te te zijn door mevrouw E. Veie. Het zijn 934 ton dw schepen met de volgen de afmetingen: lengte 57,39 meter, breedte 9,02 meter en holte 6 meter. Een 800 pk motor zorgt voor de voortstuwing. De bestelde koelschepen (legne 82 me ter) gaan 4,5 miljoen gulden per stuk kosten. Het programma, dat geheel aan de oude muziek was gewijd, werd geo pend met een drietal Venetiaanse can zones, twee van Giovanni Battista Gril- 10 m een rustig vloeiend tempo voor strijkers, en één van Giovanni Gabrie- 11 voor strijkers en sopraan- met alt blokfluit. Er werd met overgave door het ensemble gemusiceerd, maar aan vankelijk liet de zuiverheid nog wel te wensen over. Na een vooral in ritmisch opzicht verdienstelijke uitvoering van een aan trekkelijke sonate voor twee altblok- fluiten van Joharm Mattheson volgde het eerste optreden deze avond van Daniël Otten in het vioolconcert in a van J. S. Bach. Met zijn fraaie toon gaf hij een doorzichtige en stijlvolle lezing van dit werk, terwijl het ensemble hem klankvol terzijde stond. Met een bewerking als concert voor cembalo, twee alt-blokfluiten en. strijkers van Bach's vierde Brandenburgse concert van de hand van de toondichter zelf, maar dan van G naar F getranspo neerd, werd het gedeelte voor de pauze afgerond. De cembalo-partij die kwalitatief toch wel minder is dan de vioolsolo uit het origineel werd spiri tueel vertolkt. Het was alleen jammer, dat het gebruikte instrument een be trekkelijk klein geluidsvolume produ ceerde, waardoor met name de lage strijkers vaak overheersten. Ook de an dere soli werden kranig weergegeven. Na de pauze klonken nog een interes sant „Concerto a 4 violini senza basso", in een gevoelige vertolking en, tot slot, het concerto a 12 (voor blokfluiten, strijkers met concertino en cem balo) van Antonio Vivaldi. De interpretatie van dit werk, waar aan violist Otten nog solistisch mee werkte, werd gekenmerkt door opval lend goed samenspel. P. V. ALMELO Vanmorgen heeft een felle brand de kapSk- en matrassenfabriek De Nijverheid in Almelo in de as j Hevige rookontwikkeling bemoeilij bl ussings werkzaamheden. De oorzaak van de brand zoekt men In de oliekachels van het bedrijf, die gister avond al zijn aangestoken. gelegd, ijkte de ROTTERDAM Een telkens terug, kerende vraag: wat is nu juist, eerst de kip en dan het ei, of omgekeerd Wij houden het maar op eerstgenoem de volgorde, ten minste, als het gaat om studententoneel. Deze „kip" uics de laatste jaren in tegenstelling tot soortgenoten uit andere „rennen" een beetje van „de leg" af. Enige pp. fokkers uit wetenschappelijk, ambte. lijk en toneelkunstig milieu hebben het groen-wit~groene hoen vitamine A, B en C toegediend onder het etiket „Stichting Algemeen Rotterdams Stu denten Toneel kortweg SARST en vrijdagavond zaten wij ,dan in het Piccolo Theater rondom een weer kip lekkere kip om getuige te zijn van het eerste gevitaminiseerde ei, tiet werd er èènt óm er meteen mee de boer op te gaan. De twintig van her en der gekomen studententonelisten hebben hun Sarst-debuut gemaakt met „Dié Karto- thek", een geraffineerd brok éénac- ter-theater van de Poolse schrijver Ta- deasz Rözewicz. Stuk en spel zijn een gehot in de roos gebleken. Hiervoor is de jonge groep veel dahk verschuldigd aan het Nieuw Rotterdams Toneel dat dit volbloed-toneelwerk plus de acteur Piet van der Meulen als regisseur aan Sarst afstond. „Die Kartothek" kreeg tot onder schrift mee: „Vrij naar „De verlo ren zoon" van Jeroen Bosch". En te recht, want allerlei wonderlijk, ja absurd schijnende segmenten, vormen de zichtbaarmaking van het innerlijk. Beelden ook van de oorzaken die bij de centrale figuur tot innerlijke kwetsu ren hebben geleid en wel zo hevig, dat hij, teruggeworpen op zichzelf, zijn ver langen naar de geborgenheid van het vaderhuis weer durft uitspreken met de woorden: „De sluier der jeugd daalt op aarde, geschenk van de hemel". AI even onverbloemd als de vroeg-Nederïandse schilder in zijn pa rabel-tafereel, is de modem-recht streekse Poolse schrijver in zijn beel den. Maar ook gelijk bij Jeroen Bosch kan alleen een goed verstaander de symboliek, de dingen achter "de zichtba re realiteit, onderkennen. Regisseur Piet van der Meulen heeft de eerste twintig van Sarst zo kundig gekneed, dat zij In staat waren, de „Kartothek" toegankelijk te maken. Centrale figuur was voluit Pim Oskam, die met twee jaar toneelschool-in-het- verléden heel wat in zijn studenten mars bleek te hebben. Rondom hem kregen verscheidene personages even eens goed reliëf, o.a. een Duits meis je van Gudrum Günther, een-verslag geefster van Jetty Bakker en de va der van Cees Lutkie. Ton Hydra ROTTERDAM Maandag zal in Dt Doelen optreden (het Russische Ballet van Irinia Grjebirra. Dit balletgezelschap wil, aldus stelt Irina Grjebina self, de weg volgen, die in dertijd DiaghOev aangaf. Van Diagbi-' lev's ensemble Is een groot aantal klas sieke danswerken bekend, zoals Petrocsj- ika. De Vuurvogel en De Verloren Zoon. Irma Grjebina 'heeft haarchoreogra fieën gebaseerd op de dans uit verschil lende delen van Rusland: de Oekraïne, De Katfkasus en Transkaukasië. Ook ont leende z|j motieven aan de Bessaratoistóte zigeuners. Ruim twee uur later werd het wrak van het toestel, een YS-11 van de Nip pon Airways in zee ontdekt op enige kilometers uit de kust. Binnen een uur hadden politie en vissers twintig lijken geborgen. Vele waren zwaar verminkt Geen vaccinedivang in het tegen Door den Minister van Oorlog is nogmaals aan de autoriteiten van land- en see- macht door middel van eene legerorder, In herinnering gebracht, dat op militai ren die verklaren bezwaar te hebbes om te worden gevaccineerd, noch direct) noch indirect eenigen dwang mag wor den uitgeoefend tot het doen-.ondyrgtMffl dier kunstbewerking. Op geenerlei wijt' aldus de order mag aan zoodanige militairen, in verband met door hen ingebrachte bezwaren, ken- of voeltof worden gemaakt, meldt de „Tel.", men hunne handelwijze afkeurt. M( sa SOM tag Eenblijvendmodieuzecreaüediepastbijetk toiletje,bijiederagelegenheid,bijaluwstem- mingen. Ineen oogwenk verwisselt u een fon kelende granaat vooreen dromerige opaal of stralende saffier. Geïntrigeerd? Beschouwt u deze advertentie gerust als een invitatie! m passepartout-ring vanaf 77.- bijpassende stenen vanaf 24.50 edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i-s- I LUHBWUt92tei.il 6670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam De: t®1 ichtf frda ferd ver et i «dr elfs, raci (ten 1 Zo Is d ie ii er i: «ver teel ig ir

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2