UUTWUWWm door Overuren moeten tekort compenseren politie kritiek personeelsgebrek Preventieve recherche in gedrang Raadsleden willen pers tegemoet komen ver Niet meer lief zijn voor Rijnmond WELKE KANT'STRAKS UIT MET RIJNMOND? IWC „U hebt met één been in de gevangenis Op zicht99 duurde veel gestaan te lang nn INTERIEUR Voorlichtingsfeest in De Doelen Discussie over ontwikkeling heetmanjj^ Pr. AIex.-polder administratief onhoudbaar KRITISCH BEKEKEN Sinterklaasfeest i yjlelpt elkanderf LANGÉRAK ZIT OPENING VOOR VAN MARATHON Hoofdcommissaris boos op pac. soc. uitlating Ziekenhiuseconomen twee dagen, bijeen pE rotterdammer 2 A DINSDAG IS ffOVÈMBERtlgfe P WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Al deze modellen zijn te bezichtigen op 16 i 17 i 18 i 19 i NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER i VAN 10 UUR 'S MORGENS TOT 22 UUR 'S AVONDS IMPERIAL DODGE CHRYSLER - PLYMOUTH DART VALIANT in onze showroom Grootharicielsgebouw WEENA 687 (naast Restaurant Engels) AUTOBEDRIJF Hele lijst Wijkraden - Nauwer contact School ROgr-TERDAM to de.schouwburg zaal -van Odeon in de- Gouvemestraat houdt .Helpt elkander", de algemene vereniging van ouders en vrienden van geestelijk mlsdeelden, op zaterdagmid dag 26 november een Sinterklaasfeest voor de geestelij"k gehandicapte kinde ren. Het feest, waarop het bezoek van de Goedheiligman het hoogtepunt zal zijn, begint om half twee. SchafEbausen ref.602A-ede!staa! automatic 314,- V) pagina 3 Studeren F eerste vergadering, die de Rijnmond- cjad dit seizoen liield, heeft voorzitter llarijnM' aangekondigd dat de voorberei- j;„g van de wetsherziening metterdaad is -nonen. Het was een miehtere tnede- liiing over een tijdrovend werk. Volgend krijgt de Rijnmondraad een. nota te behandelen, die als leidraad voor de minister kan dienen. Al bjj de aanvaarding van de Riinmondwet was duidelijk dat deze vorm sier1118 een eerfte *ase moest zijn. Maar men wilde beginnen, die noodzaak «Ter ook. Rijnmond werkt nu een jaar en ver teert nog i" aanlooptijd. "Wie speetacu- laiis resultaten had verwacht is bedrogen uitgekomen. Nog steeds wordt in alle rust aan de opbouw gewerkt. Overleg en voor- lirhtig aftasten der mogelijkheden ken merken de werkzaamheden. Rijnmond gaat «taks op twee gebieden iets meer tot de verbeelding spreken: de verdeling van het voninücontingent en het controleren van je milieuhygiëne. Voor het overige blijft jet-stadium van voorbereiding voortduren. Gaandeweg zjjn de knelpunten duidelijk gewor den. De finan ciën bijv. ia. een zaak, die vele gemeenten moei lijk verteren. Be grijpelijk is dat maandag in de Rotterdamse begrotingsbehandeling de wens lot' integrale rijk .'financiering naar voren kwam. Overigens is het juist de raad van de grootste gemeente die tot. dusver een zeer loyale houding tegenover Rijnmond ia acht neemt. Burgemeester Thomassen ba daar dan ook op inhaken. Dat de heer Thomassen het bestaan van Rijnmond verdedigde is begrijpelijk. Even- iwr dat hü het niet eens is met de huidige opzet Waarschijnlijk kan niemand- zich daarin geheel vinden. Te meer reden dus om met ijver te werken aan de studie op nieuwe mogelijkheden. Blijkens het inte ressante betoog van de burgemeester is ook Rotterdam daar hard mee bezig. Het pat er nu maar om welke kant men uit wil en of Rijnmond en zjjn gesprekspartners straks met een eensluidend advies kunnen komen. Voorop staat dat Rijnmonds plaats beter moet worden bepaald, dat zijn bevoegd beden moeten worden verruimd, zjjn finan ciën beter geregeld. Zal uit het gebied zelf Je wens konten voor een dnelcooperatie met grotere armslag dan de huidige? Be hoort een coöperatie van gemeenten tot Je wenselijkheden? Welke andere vormen zijn denkbaar? Een interessante zaak, waar over de op de praktijk gerichte discussie au goed op gang gaat komen. Met als uit gangspunt zodanige wetswijzigingen dat de iitsiuursproblematiek van dit giebied beter kan worden behartigd dan nu mogelijk is. VIM R TIET werkterrein van een politiekorps wordt steeds groter. Voortdurend ko men er teken bij. De chef van het Rotter damse gtzagsapparaat erkende maandag avond; de politieman is te druk bezet. Hjj is steeds met velerlei zaken bezig en komt asa zijn eigenlijke werk niet toe. Deze sjtuatie verraadt, een grote spanning,, waaronder de leiding van dergeljjk korps vtl eens gebokt moet gaan. Niet zonder reden gaf burgemeester Thomassen de po litie een pluim op de pet voor haar dienst verrichting. Was er nu maar meer geld en waren er mi maar meer mensen dan zou de politic rich beter kunnen ontplooien. Nog honder den jonge mensen kunnen te werk worden gesteld. Ze zijn er niet, althans niet in de gewenste hoeveelheden. De oorzaken? Het rik is niet aantrekkelijk genoeg, hoewel de ularisaen tot een redelijk peil werden op getrokken. Liggen de tekorten aan politio nele mankracht inderdaad aan factoren als de afkeer der Nederlanders voor het gezag? Men_ kan over die vraag lang twisten. Beter is er van uit te gaan dat het tekort bataat en de vraag te stellen hoe het kan worden weggewerkt. Meer goede voorlieh- I?OTTERDAM De beleids- nota-1967 betreffende de open bare veiligheid gaf hoofdcommis saris van politie A. Wolters ge legenheid voor -een hartekreet in de maandagavond gehouden com missievergadering van de ge meenteraad over het zo ernstige personeelstekort bij de politie en het dientengevolge steeds moei lijker worden van het volbrengen van de taken waarvoor de politie zich ziet gesteld. Dat gaat, aldus de heer Wolters, zelfs ten koste van de delinquenten zelf. Want een inbreker of winkeldief of een andere misdadiger wordt door onmoge lijkheid van intensief toezicht eerst ge grepen na zijn zoveelste delict grij pen doen we hem gelukkig nog altijd, zei de heer Wolters en de justitiële autoriteiten houden daarmee rekening bij het vaststellen van de strafmaat. De preventieve recherche schiet nu te kort. In de eerste maanden van dit jaar, deelde de heer Wolters mee, is niet minder dan 300.009 uitbetaald aan overuren alleen doordat er geen perso neel genoeg is om de zaak met de A. WOLTERS grote tekorten Goudsesinge! 221 Rotterdam* - tel.116673-123082 1 ting is een belangrijk ding. Een andere aanpak van de werving kan zjjn nut heb ben. Daaraan wordt,al gewerkt. Maar het duurt drie jaar voordat een nieuwkomer het predicaat „politieman** heeft.verworven. En inmiddels 1 duurt de onderbezetting van bet korps voort, evenals de overbezet ting van de leden. Er wordt te veel over gewerkt, liet kan niet anders. En de mis dadigheid neemt toe, dat leren de cijfers. Is die zaak hopeloos?Gelukkig niet, zo bleek uit de Woorden van de Rotterdamse hoofdcommissaris, er zijn perspectieven. Men kan slechts hopen dat de beraamde plannen op landelijk niveau werkelijkheid worden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM We krijgen waarschijnlijk binnen niet al te M,?e tijd een voorlichtingsmiddag of raorlichtingsavond voor nieuw ingeko- Bcn bewoners van Rotterdam in „De Boelen". Dat grapje kost tienduizend Hlden. Dat beloofde burgemeester W. Thomassen bij de behandeling van het wofdstuk voorlichting en publiciteit ®a de beleidsnota-1967 over het alge- «ae beheer in de openbare vergader rif van de commissie in de gemeente- Md, die maandagavond werd gehou- ien. In 19S5 zijn er 22,000 niéuwe bewo ners in Rotterdam gekomen, consta teerde de heer Thomassen. Goed, zei «ij, we zullen er zesduizend uitnodi gen. Als ze allemaal komen, zullen ze er niet in kunnen, maar dat zal wel niet Als de zaal vol is, best, dan is-t-ie vol! Deze boutade was het resultaat van sd uitgebreide.discussie over de voor ging van gemeentezijde aan de Rot- ndamse burgerij. In die discussie !«i uiteraard heel wat gesproken wr de pers en dat de raadsleden over algemeen de pers een go'ed hart ^dragen, bleek overduidelijk.- Zo «A dat burgemeester Thomassen tachtig stelling meende te moeten ne- 'ffl tegen èl te grote gulheid. p> wilden zowel dr. F. J. Krop (ch) r° de heer J. Reehorst (soc.) stukken, •e in stadium van voorbereiding zijn, E'r inzage aan persvertegenwoordigers «ven. De heer Reehorst had zelfs een verlanglijstje. Hij wilde regelma- j? informele bijeenkomsten van B. en ambtenaren en persvertegenwoordi ger, Hij wilde de koffiekamer van de «eaeenteraad openstellen voor persver- «Senwoordigers. Hij wilde ook een par- ««rplaatsje voor persvertegenwoordi- «rs bij het stadhuis. -Mr. L. A. Struik (rk) wilde een „om- tusman" in het Open Boek doen zete- hij wenste, evenals drs.. J. G. van Ja*"- «r Ploeg (soc.) en ook de heer Ree-30.000 brengen. horst, meer contact.met groepen uit de bevolking, vooral met-jonge kiezers. Mr, K. Staab (lib.) pleitte voor nau we samenwerking met organisaties'ais de Stichting Havenbelangen en ook voor openbare lezingen van gemeente lijke functionarissen. De voorlichting aan de burgerij zag burgemeester Thomassen als een te de centraliseren zaak: dat kunnen de wijk raden goed doen. Tegen deze stelling protesteerde de heer Van der Ploeg: de wijkraden hebben het in het'verleden willen doen voor jonge kiezers en dat werd een mislukking. Maar burgemeester gevoelde zich fysiek niet in staat, bij al zijn werk ook nog dergelijke lezingen te houden en voor het ter inzage leggen van map pen met stukken In voorbereiding aan de pers gevoelde hij niets: vertrouwe lijke stukken mogen niet in de open baarheid komen en dat geldt in de eerste plaats voor benoemingen. Voor „vermenging" van pers en raadsleden in de raads-kofüekamer 'gevoelde hij evenmin wat Hij meen de dat de pers daar zeker geen prijs op zal stellen, omdat dit ten koste van de wederzijdse vrijheid zal gaan. Wel gevoelde de burgemeester voor een informeel contactpunt in de vorm van een soort persclub. Par keerruimte voor de pers zag hij als een eenvoudig te regelen zaak. De heer J. Bax kon als hoofd der afdeling voorlichting en publiciteit van de gemeentesecretarie meedelen, dat hij samenwerking met andere Rotter damse organisaties zo veel mogelijk be vordert. Hij moest zich verdedigen te gen een aanval op de drukkwaliteit van de „Knipselkrant", waarmee hij dagelijks de raadsleden de voor naamste artikelen aangaande het ge meentelijke bestel in de pers voorzet. De heer Bax had een alleszins doorslag gevend argument ter beschikking: de Knipselkrant" kost nu f 7.500 per jaar. Verbetering zou de kosten op normale roulatie draaiend te houden! Het korps telt nu 2139 mensen en van deze sterkte zijn er ongeveer 350 mensen administratief of technisch ambtenaar! Het korps is, aldus de heer Wolters, door het personeelsgebrek sterk" gemo toriseerd, want de technische spullen zijn in orde. Bij uitbreiding van het korps zullen de agent te voet en de rijwielagent in Rotterdam terugkomen. Het salaris van de politieman is, zo stelde de heer - Wotlers,thans4 'goed, maar'toch'is er 'weinig animo voor het vak van politieman. Daarom achtte de heer Wolters het goed, dat er een on derzoek komt naar de verhouding tus sen politie en publiek. Inschakeling van onbezoldigde hulp agenten ter tegemoetkoming in de alarmerende situatie bij het Rotter damse politiekorps zag de heer Wol ters niet als een oplossing doordat deze hulpagenten onvoldoende oplei ding kunnen krijgen. Wel is er een goed korps van vierhonderd man reservepolitie, dat enthousiast mee werkt Rotterdam staat niet alleen voor deze moeilijkheden: er is een rijkscommissie voor de werving van politiepersoneel opgezet, er is een wervingsfilm in voor bereiding en er zijn plannen in voorbe reiding tot een onderzoek door een effi ciency-bureau. B. en W. stelden daal* voor gelden beschikbaar en het rijk heeft zelfs toegezegd, de betaling van deze gelden op zich te nemen, zodat dit alles Rotterdam niets zal kosten. brigadiers en voor verdere vorming op ander politie-terrein. In de discussies stelde de heer J. Reehorst (soc.), dat de demonstratievrij heid die in Amsterdam een hele discus sie losmaakte, een onderwerp was, dat de commissie strafverordeningen zou moeten bezien op specifiek Rotter damse aspecten. Dr. Krop had aanmer king op een nummer van „Jeugd-A- hoy" met overheidsgelden betaald! dat gezagondermijnende taal zou bevatten. Er werd geschreven over „rui ten ingooien". Burgemeester Thomas sen vond een dergelijke uit. de jeugd voortgekomen kreet niet iets om van om te vallen. De technische apparatuur van het po litiekorps, de plannen met betrekking tot toepassing van televisie en de ver bindingen trokken eveneens de aan dacht De verbindingen met de omlig gende gemeenten zijn uitstekend, er komt een steeds nauwer onderling con tact en de heer Wolters zag de moge lijkheid tot zeer doelmatig werkénde landelijke regelingen op dit gebied in de toekomst. Enige hartige opmerkingen werden zowel uit de vergadering.- als van de zijde van de beer Wolters gemaakt over de toestand van het bureau Bergsingel dat nodig aan vervanging toe is. Voorts, zo vertelde de heer Wolters, staat ieder jaar op het programma van bespreking een helicopter voor bijzon dere verkeersregeling. Maar tot nu toe kon Rotterdam altijd een beroep doen op een vliegtuig van de rijkspolitie of de rijksluchtvaartdienst, en dat werkt heel goed. "O OTTERDAM Burgemeester Thomassen zal niet meer zeggen: ,pief zijn voor Rijn mond". Hij greep maandagavond de laatste gelegenheid aan om dat ijog een keer te doen. Het dage lijkse bestuur van Rijnmond vindt deze uitdrukiing „niet leuk". En in de besprekingen tussen de dage lijkse besturen van het openbaar lichaam en van de Maasstad had de heer Thomassen beloofd de lie vigheid maar achterwege te laten. Wat dan kennelijk past in de „con frontatiepolitiek", die volgens hem tussen beide besturen wordt ge voerd. Dat laatste spraakgebruik doet denken aan bepaalde Azia tische toestanden, die achter de rug schijnen te zijn. Of de verge lijking wel helemaal op gaat is in middels een vraag.... Meer dan drieënhalf uur heeft het vraag- en antwoordspel ge duurd over de „verzamelporte- feuille", die „algemeen beheer" en „openbare veiligheid" wordt ge noemd. Men heeft weer heel wat overhoop gehaald en het duurde dus langer dan menigeen waarschijnlijk dacht. Beter was misschien geweest toch maar s middags te beginnen. Bij andere hoofdstukken gebeurt dat wel Het gehalte van de discussies was over het algemeen niet slecht. Er zijn interessante dingen te berde ge bracht. Groot nieuws kwam er niet uit deze vergadering at dreigde de heer Thomassen bijna belangrijke dingen te zeggen. Goed, dat maakt zijn betogen vaak interessant ÏCflET DE gehele raad was son- der meer tevreden met het uit voerig burgemeesterlijk betoog over de huidige situatie van Rijn mond. De communist S. Groenen dijk wilde nog wel weten of Rot terdam een miljoen betaalt per jaar voor „ris of riees". Hij kreeg er een college over het doel van het openbaar lichaam voor terug. Plus de verzekering dat Rijnmond in welke vorm dan ook, niet meer weg te denken is. Nu moet de heer Groenendijk zelf maar kiezen wat hij zal eten. Er is nog een uitdrukking, die de heer Thomassen niet meer zah bezigen, .fiottebossen", inderdaad een foeilelijk woord, in dit blad wees Jan Krant daar al op. De wijkraad Hillegersberg/Schiebroek heeft de burgemeester vermaand. „Hoge en Lage Bergse Bossen" moet het zijn. Maar de heer Tho massen ziet het niveauverschil niet goed, daarin heeft hij weer ge lijk. En vandaar de term „onderste en bovenste Bergse Bossen". Wat al die bomen al een stof doen op waaien voordat er zelfs maar een van staat.... J?LK JAAR duikt in deze com- missie het onderwerp voor lichting jonge kiezers" op. De bur gemeester wil er niet aan en hij zette duidelijk uiteen waarom. Maar van bepaalde zijde waren ydillische schilderingen van zo'n voorlichtingsavond gegeven. In een bepaalde plaats ,&eeft men zelfs wat te eten", zei drs. J. G. v. d. Ploeg (soc.). Daarop viel het woord „erwtensoep". „Weggegooid geld", zei de heer Thomassen Pacifist C. Oosterwijk als al tijd dasloos is voorstander van de leus „geen woorden, maar da den". Jammer dat leer en leven in dit opzicht bij hem niet overeenko men. Enkele malen moest de OVB-bestuurder worden afgeha merd omdat hij te veel woorden gebruikte. Afdalen in details, die bij andere hoofdstukken, nader zul len worden uitgediept mag nu een-; maal bij het algemeen beheer" niet. Jammer is ook dat de heer Oosterwijk overwegend slecht verstaanbaar spreekt. Het spits van de begrotingsbe handeling is afgebeten. Op de pu blieke tribune sloegen slechts enke le (jeugdige) Rotterdammers dit uiterst democratisch gebeuren ga de. Enige nieuwtjes kon de heer Wolters in zijn antwoord aan dr. F. J. Krop (ch), evenals mr. dr. S. W. Couwen- berg (kath) die de alarmerende situa tie bij het Rotterdamse politiekorps had.aangeroerd, vertellen: Zo is het de bedot ling, dat er zo spoedig moge lijk in de omgeving van het Oost plein. een opleidingsinstituut met in ternaat komt. De plannen zijn in een vergevorderd stadium en men wacht nog op rijksgoedkeuring. De heer Wolters vertelde, dat aan dit insti tuut 180 aspirant-agenten per jaar kunnen worden opgeleid. Het zal ook worden bedoeld als school voor re cherche en als cursuscentrum voor (Van een onzer verslaggevers) jp OTTERDAM Hoewel het hoofdstuk algemeen beheer In de beleidsnota, die gisteravond onderwerp was van de eerste openbare commissie vergadering van de gemeenteraad voor de begroting-196T, de daarin opgeno men onderwerpen vrij globaal behan delde die onderwerpen komen later in afzonderlijke beleidsnota's toch aan de orde geraakte men met het onder werp Rijnmond ai meteen in de discus sies. Zo was mr. L. A. Struik (rk) benieuwd naar de verdere ontwikkeling van dit orgaan en hij zou de idee van staatssecretaris drs. Th. Westerhoüt, dat het rijk Rijnmond zou moeten financieren buiten de kas der ge meenten. om, gaarne willen ondersteu nen. De heer J. Reehorst (soc) maak te een vergelijking met Groot-Amsterdam, waarvan het rijk rechtstreeks de kosten zal dragen. Hij zag vier concrete zaken, die in Rijnmondverband kunnen worden aangepakt: de miliedhygiëne, het in terlokale vervoer, de volkshuisves ting en de streekrecreatie. Voor de volkshuisvesting is er reeds een ge meenschappelijk contingent vera de Waterweggemeenten, men zou nu een gemeenschappelijk apparaat kunnen maken. Dr. F. J. Krop (ch) wilde weten, hoe Rijnmond past in het begrip „Gouden Delta", De heer A Snoek (BP) voelde zich wat beangstigd door het project van de haven in Maassluis en hij dacht aan de belangen van de door dit .pro ject te treffen tuinders. Burgemeester Thomassen kon vertel len, dat de gemeente- Rotterdam ten opzichte van. Rijnmond is overgegaan van de politiek van „lief zijn voor Rijn mond" naar .de „confrontatiepolitiek". Er zijn regelmatig besprekingen tussen het college van B. en W, en het dage lijks bestuur van Rijnmond en binnen kort zal de gemeenteraad een stuif krij gen waarin spijkers met koppen wor den geslagen: de komende nota bevat voorstellen van Rijnmond voor de-her ziening van de Rijnmondwet. Kr zijn, aldus burgemeester Thomas sen, grote en interessante me ningsverschillen tussen B. en W. van Rotterdam en het dagelijks bestuur van Rijnmond. Wordt Rijnmond een bo'vengemeentelijk orgaan of een coöpe ratief lichaam van: de gemeenten? Met deze vraag moet, zo zei burgemeester Thomassen, bij de financiering reke ning worden gehouden. Ook vroeg hij naar de plannen be treffende de vuilverbrandingsin stallatie in de Botlek Als Rijnmond een bovengemeentelijk lichaam wordt, zullen in Rotterdam ve le mensen zich daartegen verzetten. In de considerans van Rijnmond is gesteld: bevordering van de coördi natie der gemeenten. Daarbij zag de heer Thomassen de distributie van wo ningen als essentieel. Maar als Rijn mond de woningdistributie gaat uitvoe ren, trekt Rijnmond specifieke gemeen telijke bevoegdheden tot zich. BeroemcLzowelomhun grote betrouwbaarheid en precisie als om hun tijdloze elegance. edelsteenkundige f.gia. diamantexpert gla. UJSBAAH 32 tei.116670 filliaal: oostzeedijk 155-157 rotterdam Per I januari begint de verdeling van het woningcontingent door Rijn mond en niet meer door de Waterweg gemeenten, zoals vroeger. Dan is er nog de ruimtelijke ordening, waar de gemeenten nu de streekplannen voorstellen en de provincie die vaststelt Ook dat zag de burgemeester nog ais een punt van overleg. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Op zicht" had ze een tas, twee jumpers en een japon meegenomen, de jonge mevrouw uit Vlaardingen, maar het bekijken van de artikelen had nogal lang ge duurd, en daarom waren de winkeliers toch maar eens gaan informeren. Toen bleek er van de verhalen die de vrouw hun had verteld niets waar te zijn. En nu stond ze voor de politierech ter, mr. J. C. van Fanthaleon baron v&u Eek, die nogal ontstemd was over haar daden. Ten eerste was de vrouw binnen ge gaan bij een lederwarenzaak, waar ze „voor haar zuster, die een ongeluk had gehad en nu thuis lag" een tas kwam kopen. Natuurlijk moest haar zuster eerst goedkeuring hechten aan haar keus, en daarom wilde ze de tas meenemen. Binnen tien minuten zou ze terug zijn. De volgende dag was ze er echter nog niet. De opgegeven naam en het adres bleken vals te zijn. Ten tweede was de vrouw een kleding zaak binnengestapt, en nu was het haar moeder, die ziek was. „Ze was naar de wintersport geweest en had daar haar been gebroken." Maar haar moeder wilde wel graag twee jumpers en een japon. Of ze die op zicht mee kon krijgen, ze zou zo te rug Zijn. Ook hier kwain ze niet te rug, en het adres was verzonnen. Ten derde, maar dat was haar niet ten laste gelegd, had de VlaardingaJ haar slag geslagen bij twee warenhui zen waar ze spullen had meegeno men zonder te betalen. De reclassering bad een rapport over de vrouw en haar gezin uitgebracht en dat was zeer positief. „Als dat rapport er niet was geweest, dan had ik een onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist", zei mr. W. D. Meeter, „want ik vind het een bijzonder geraffineerde oplichtingspartij. Maar nu wil ik het bij een waarschuwing laten: honderd gulden boete en vier weken voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar," „U hebt wél met één been in de gevangenis gestaan", zei ook de poli tierechter, „ik zal u dit keer nog con form de eis veroordelen. Maar het ligt helemaal in uw hand, om te zor- - gen dat uw gezin met ten gronde gaat." Wat de 46-jarige J. den O. had bezield, om midden in "de nacht, na eerst enkele ruiten te hebben vernield, een vreemde woning in Schiedam bin nen te stappen, konden de officier en de politierechter niet bevatten. De man verklaarde zelf, dat hij op die avond (de nacht van 19 op 20 mei) achter volgd werd door twee mannen die hem bedreigden en dat hij toen, uit zelfbe houd, het huis was binnengedrongen. Maar een bewoner in dezelfde straat, die Den O. naar binnen had zien klim men, had in geen velden of wegen an dere mensen gezien dan Den O. zelf. „En bovendien, als ze u achtervolgden en u wilde ergens naar binnen, waar om hebt u dan niet aangebeld?", vroeg mr. Van, Eek. „Daar was geen tijd meer voor, ze waren vlak bij", was het ant woord. Nuchter was de man die avond overi- gens niet geweest; hij had ettelijke glaasjes bier in zijn keelgat Toen Den O. eenmaal binnen in de woning was, had hij niet nagelaten daar rijn komst goéd kenbaar te ma ken: in de huiskanjer waren de gordij nen, de vloer en het behang besmeurd met bloed, er waren twee koppen en schotels vernield en enkele bloempot ten lagen aan scherven. Bovendien was de man naar boven gegaan, tot op de zolder, waar hij ook kledingstukken met bloed besmeurde. „Wat moest u op zolder?", vroeg de politierechter. „Ik wilde vluchten", zei Den O. „Met wat voor oogmerk de man ook naar binnen heeft willen gaan weet Ik niet. Maar vast staat dat hij er tot de zolder toe is doorgedrongen. Gelukkig dat het achtjarig zoontje, dat boven sliep, niets heeft gemerkt", aldus de officier, mr. Meeter. Hij eiste, rekening houdend met de recidive van Den O., zes weken gevangenisstraf. De politie rechter maakte er honderd gulden boe te en „als waarschuwing" drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar van. ROTTERDAM De grens tussen de gemeente Rotterdam en een. aantal am- liggende gemeenten was gisteravond aanleiding tot uitgebreide discussies in de openbare gemeenteraadscommis sievergadering bij de behandeling van de beleidsnota-1967 betreffende alge meen beheer. Over deze grens wordt reeds lang gedacht en gesproken. De heer J. Worst (ar) wilde weten hoe het zat met het gedeelte van Hoogvliet dat thans aan Poortugaal toebehoort en dr., Krop informeerde naar de voorgeno men grenscorrectie met Rhoon. De heer Struik wilde wat weten over de stand van zaken in de Prins Alexanderpolder en de verhouding met Capeile. Burgemeester Thomassen meende dat de annexatie van Hoogviet eersi over een jaar of tien aan de orde zal komen. Indertijd is beloofd dat de rege ring de grenscorrectie Hoogvliet-Poor tegaal snel zal afwerken. Ir. B. Fok te inga heeft de situatie op de grens van Rotterdam en Rhoon in studie. Op het eerste gericht is de voorgestelde ge- biedsruil voor de Iharad liggend, omdat er dan een natuurlijke grens tussen Rhoon en Rotterdam* ontstaat Maar of deze oplossing werkelijk mogelijk is, hangt geheel af van de havenprojecten. Burgemeester Thomassen noemde Ca- pelle een gecompliceerde zaak. In de Prins Alexanderpolder komt de zesder stad van Nederland en het gevolg daar- -, van is een situatie een gemeente- grens dwars door het centrum van die grote stad die administratief niet is te handhaven. Capeile wil annexatie van het gehele gebied in de Prins Alexanderpolder. Een andere extreme mogelijkheid is annexatie van dit ge bied door Rotterdam. Wijlen wet houder mr. H. Bavinck was geporteerd voor een tussenoplossing op basis van een coöperatie tussen de beide gemeen ten. Maar burgemeester Thomassen zag wel in dat er met de grens, die nu op de kaart staat, straks wel iets zal moe ten gebeuren, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beleidsnota inza ke algemeen beheer en openbare veilig heid, gaf maandagavond aanleiding tot de eerste commissievergadering van de gemeenteraad voor debegrottng-1967. Wethouder Langerak, voorzittera <te- 1 'zer commissie, presideerde de' vergade ring, waarmee de jaarlijkse marathon begon. Hoewel burgemeester Thomas*- sen ditmaal geen voorzitter was, deed hij geen afstand van zijn plaats in de raadszaal, zodat voorzitter Langerak en burgemeester Thomassen beiden achter de voorzitters taf el zaten. De „wethoudersplaatsen" waren ter beschikking gesteld van de bij de nota betrokken diensthoofden: hoofdcommis saris van politie A. Wolters, hoofd BB L. C. van Marion, hoofd algemene za ken ter gemeentesecretarie dr. L. Les, plaatsvervangend „hoofd aljtAnene za ken mr. F. F.' Lindeman én hoofd van het bureau voorlichting en publiciteit J. Bax. Burgemeester Thomassen kreeg -als eerste spreker het woord voor een ver heugende mededeling: de wethouder van-financiën en van kunstzaken me juffrouw mr. J. Zeelenberg zal 23 no vember uit het ziekenhuis komen, waar rij/ zoals men weet, enige maanden is verpleegd. Burgemeester Thomassen vertelde, dat het mejuffrouw Zeelenberg zeer goed gaat en dat zij kort nadat zij het ziekenhuis zal hebben verlaten haar werkzaamheden hoopt te hervatten. Zij zal dus' nog deelnemen aan de begro tingsdebatten. ROTTERDAM Bij de behandeling .van de beleidsnota-1967 voor de open bare veiligheid in de commissieverga dering van de gemeenteraad heeft hoofdcommissaris A. Wolters van de Rotterdamse politie zich maandag avond boos gemaakt Dat geschiedde naar aanleiding van een opmerking van de heer C. Oosterwijk (pao. soc.), die veronderstelde dat door gebrek aan talenkennis van bepaalde ambte naren het wel eens zou kunnen voor komen, dat vreemdelingen ten on rechte als ongewenst over de grens zouden worden geleid. Want de ambtenaren van de vreemde lingendienst kennen niet alleen, de gangbare moderne talen zeer goed, maar ook nog Grieks, Spaans, Turks, Italiaans en een aantal andere talen. En möcht er zich een vreemdeling voordoen waarvan niemand de taal kent dan wordt een tolk ingescha keld. De heer Wolters vroeg rich zelfs af of de opmerking van de heer Ooster wijk wel serieus was bedoeld! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Morgen, woensdag 16 en donderdag 17 november wordt in De Doelen een tweedaagse algemene ledenvergadering gehouden mede in verband met 't 45-jarig bestaan der Ne- iderlandse Vereniging van Ziekenhuis economen. De eerste dag houdt *s mor gens prof. dr. M. Eu we een inleiding over „De computer in het ziekenhuis" en wordt 's middags een huishoudelijke vergadering gehouden. De volgende dag houdt de heer L. L. Marselis een inleiding over „Ziekenhuisbouw in Ne derland". Daarna zal een lorum, bestaande uit de henen "J. Bronkhorst C. Blanksma, mr. L. C. Wesseldijk en dr. L. M. J. Groot over de gestelde vragen discussiëren.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 1