Sinterklaas-verrassing Kritiek op rapport over leer der uitverkiezing Tahitiaanse dansen hartveroverend Vijf inbraken in weekeinde Wateroverlast in Zuid-Slavië I I AUTO SLEURT JONGE VERPLEEGSTER MEE Herdenkingsconcert 20 jaar UNESCO Vergadering herv. mannenbond Burgemeester van Rockanje zegt gemeente vaarwel Onschuldig tot levenslang veroordeeld? Kiesinger: band met Oostblok „VIJF DECEMBER" IN ZWITSERLAND Ongelukken op zebra's Overvallers taxichauffeur gearresteerd Inkomen van gezin in VS10.000 dlr Kosygin: YS halen talent weg uit Europa 1 DE ROTTERDAMMER MAANDAG 5 DECEMBER Kms ROTTERDAM Een negentien jarige verpleegster, mejuffrouw R. de Vries uit de Prins Hendrik straat, is zaterdagavond in de Van der Takstraat door een auto ge grepen en vele meters meege sleurd. Ernstig gewond zij liep een schedelbasisfractuur en been wonden op is het meisje bewus teloos naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. (Van een medewerker) AURAU De Zwitserse St. Nicolaas heeft maar weinig overeenkomst met de Neder landse. In sommige streken heeft hij wel de naam en mijter van de bisschop van Myra overgenomen. De oorsprong van het volksfeest is bij de Helveten overigens niet de kerke lijke overlevering, de viering van de naamdag van de heilige, maar een oeroude geesten en demonencultuur. MONNIKSPIJ Bwi siiteVtp yprf«3 is iipïiifif tokllf 5#"' '1 N,l| wam/ai FANTASIE VREEMD RITME SC] IA 2a Van een onzer verslaggevers)) ROTTERDAM Het verkeer heeft vandaag van Sim Nicoïaas een verrassing gekregen. De Botlekweg heeft vanaf het middenspitsuur drie rijbanen gekregen. Vaders waren zo doende eerder bij de viering van het feest-ran-vandmg aanwezig dan zij hadden vertmcht Door een druk op de knop gingen aan weerszijden de slagbomen om hoog en wezen pijlen (arm de ooste lijke zijde) naar de nieuwe baan die dank zij medewerking van de NS gebruikt mag worden. Er is een spe ciale apparatuur ontworpen en aan gebracht om het geheel doeltreffend te laten verlopen. ROTTERDAM Op de hoek van de Eendrachtsweg en de Witte de With- straat zijn zondagavond twee auto's te gen elkaar gebotst. Een van de bestuur ders, de 37-jarige voorman IJ. K. uit Rotterdam, was onder drankinvloed. De politie heeft hem ter ontnuchtering opge sloten en hem zijn rijbewijs afgenomen. De auto's werden zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ds. S. Blesbroek uit Vlaardingen heeft vrijdagavond in de Pauluskerk nogal wat kritiek uitge oefend op een rapport dat een remon strantse en hervormde commissie heeft uitgebracht over de leer der uitverkie zing. Dat gebeurde tijdens de streek vergadering van de Hervormde Man nenbond op Gereformeerde Grondslag uit de streek Rotterdam, die 25 kringen omvat. De zaal was uitstekend bezet, hoewel diverse kringen niet waren verte- (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Tahiti is een land vol kleur, tintelend leven en lokkende muziek. De bewoners bezitten een na tuurlijke gratie, die nooit valt weg te denken. Zij, die zaterdagavond het dans- en muziekgezelschap „a Ora Tahiti" in de grote Doelenzaal zagen optreden, zullen het met deze uitspraak zeker eens zijn. In een uit drie delen bestaand program ma lieten tachtig dansers, danseressen en musici iets van dat paradijsachtige eiland in de Stille Zuidzee zien. Met tromgeroffel in een donkere zaal kondigden musici het eerste deel aan: „De Legende", in een steeds heider wordend licht kwam het hele ge zelschap het toneel op: mannen en vrouwen in verschillend getinte „Ma - ma Ruau's" brede kleden bij de vrouwen aangevuld met witte bloemen kransen. Alles bij elkaar een rijke pracht aan kleuren. Begeleid door trommen, en gitaren zongen zij, wiegend op de maat van de muziek, een welkomstgroet. Spiritueel dansten de mannen het ontdekkingsverhaal van Tahiti, van de vahine's (meisjes), van de Tane's (bloe men). Om hun pasveroverd land te be houden, moet oorlog worden gevoerd. Deze vindt- zijn hoogtepunt in de fu rieuze Messendans. In „De geschiedenis" wordt uitge beeld hoe Franse matrozen het eiland ontdekken. Nadat zij een demonstratie hebben gege;en van een wals, laten Tahitiaanse vrouwen zien wat dansen eigenlijk is. Hartverwarmend naief en charmant tount de groep de rituele functie van deze dansen in het liefdes spel van de inheemse bevolking. „Tahiti '66" weerspiegelt de westerse invloed. Met tientallen bloemenkransen §taan de eilandbewoners te wachten op toeristen die uit het vliegtuig stappen. De Tahitiaanse dansen worden nu at tracties in nachtclubs. Hoewel het-programma van „Ia Ora Tahiti" veel heeft van het moderne sho welement, o.a. In de muziek zijn oorspronkelijkheid en spontaniteit hier aan niet opgeofferd. Het Tahitiaanse vuur sloeg eerst goed op de zaal over tijdens het afscheidslied „Marura a Vau". Met twee toegiften dankten de uitvoeren den het publiek, dat daarna met tegen zin de zaal verliet. ROTTERDAM Het afgelopen weekeinde zijn vijf inbraken gepleegd. In een geval Is een geldkistje met onge veer zevenhonderd gulden gestolen. Het is ontvreemd uit de woning van de 5I-jarige secretaresse H. S. aan de Husleystraat. Driehonderd gulden verdween uit deen apotheek aan de BoezemsingeL Van het sleepschip Engelenberg, dat in De Welplaathaven lag, is voor enkele honderden guldens aan kleding ont vreemd. Bij een inbraak in de papiergroothan del van J. de Pauw en Zonen aan de Giessenweg is een brandkastje ge kraakt. Er wordt slechts een gering be drag aan geld vermist. De daders maakten gebruik van zwaar gereedschap, dat ze uit de fa briekshal hadden meegenomen. Ze za gen een complete snijbrandapparatuur daar volkomen over het hoofd. Ze wa ren het pand binnengekomen door ver nieling van een ruit. Enige flesjes bier uit de kijken van het kantoor zijn leeg teruggevonden. Ten slotte is nog ingebroken in de machinefabriek Rademaker aan de Schaardijk. Schrijfbureaus zijn door zocht en overhoop gehaald, maar tot nu toe wordt niets vermist. ger.woordigd. Ds. Biesbroek betreur de het, dat de hervormde commissie die et de Remonstranten de uitver kiezing Gods had bestudeerd, geen hervormden op gereformeerde grondslag had opgenomen. Hij nam een aantal stellingen die door verscheidene schrijvers waren opgeworpen in het rapport uitge breid onder de loep. „Sommige pas sages zijn niet helder" betoogde de inleider die zich afvroeg: „Bestaat het evangelie dan daarin dat God de mens oproept tot een bepaalde wijze van leven?" In het rapport heeft men duidelijk de bijbelse interpretaties laten liggen over de zonden der' mens. De verkie- zingsleer wordt door de remonstran ten zo zwaar geaccentueerd, dat er geen ruimte overblijft voor keuze en bepaling. Het is een menselijke con structie. De vraag van geloof en ongeloof wordt van de tafel geveegd. Er .wordt niet geluisterd naar de getui genis der Heilige Schrift. Dat bevor dert de verdeeldheid. Men ontkomt niet aan datgene wat de 17e-eeuwers wordt verweten. Er zijn daarbij vage stellingen die verworpen moeten worden. Het gezag van de Heilige Schrift moet maatgevend zijn. Niet de filosofie der mensen. Los van Gods Openbaring in Christus mag niet worden gedacht „Er worden mooie dingen gezegd", aldus de predikant „maar we missen een vrije toewending tot de Liefde voor God, Het Bijbelse reliëf aan Gods Genade ontbreekt".' Met som mige passages kon ds. Biesbroek zich wel verenigen. Het besprokene deed na de inleiding verschillende vragen loskomen. ROME/BELGRADO Terwijl het gevaar voor nieuwe overstromingen in Italië voorlopig weer is geweken wordt een ander land, Zuid-Slavië, door een watersnoodramp bedreigd. Bii Karlovic in Kroatië staan 16.000 ha land blank als gevolg van het buiten de oevers treden van de Kupa. Een twintig tal dorpen loopt gevaar. In Zagreb is de alarmtoestand afge kondigd wegens het hoge peil van de Sau. In Slovenië zün verscheidene rivieren overgelopen. Daar zijn drie mensen ver dronken. In Italië is het water overal gezakt. Wel worden diverse dorpen in het zui den van de Dolomieten bedreigd door grondverschuivingen. Intussen neemt de kritiek op de regering toe in verband met de onvoldoende maatregelen tegen de wateroverlast MÜNCHEN Een voormalige agent van de Tsjechoslowaakse gehei me dienst heeft een verklaring afge legd, waardoor de levenslange ge vangenisstraf van Vera Binihne en Johann Ferbach op losse schroeven is komen te staan. Vera Briihne en haar vriend Fer- bach zijn in 1960 veroordeeld omdat zij verdacht werden van moord op een arts en diens huishoudster. Als motief golden de bezittingen van de arts, die op naam waren gesteld van Vera Briihne, met wie hij betrekkin gen onderhield. De ex-agent heeft verteld dat de dubbele moord door drie van zijn vroegere collega's is gepleegd. De arts zou betrokken zijn geweest bij een wapentransactie. De Tsjechoslowaak had niet eerder een verklaring kunnen afleggen om dat hij pas in oktober vrij is geko men van een veroordeling van een spionagezaak. Hij hoorde daarom pas enkele maanden geleden van het proces. «ft «Pi STUTTGART Dr. Kurt Georg Kiesinger, de nieuwe Westduitse bonds kanselier, heeft zaterdag in een vraag gesprek met de Stuttgarter Zeitung ge pleit voor het opruimen van hinderpalen tussen West-Duitsland en de Oosteuro- pese landen en de Sowjet-unie, alsook tussen West-Duitsland, de VS en Frank rijk. Diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en een of meer Oosteuropese landen acht hij wenselijk onder zekere voorwaar den. De nieuwe bondskanselier heeft ech ter ook duidelijk gemaakt, dat zijn rege ring niet van plan is de Óostduitse rege ring officieel te erkennen. Over de hereniging van Duitsland zei Kiesinger nog, dat zekere contacten tus sen autoriteiten in Oost- en West-Duits land aanvaard moeten worden, maar uit gaande van de stelling dat er slechts een-Duitse staat is. De nieuwe socialistische minister voor economische zaken, Wisohnewski, zei eer der dat volledige diplomatieke betrek kingen met het Oosten een dwingende noodzaak is. Jagen op demonen en Sint op ezel DEN" HAAG Bij Koninklijk Be sluit is met ingang van 16 december benoemd tot burgemeester van de ge meente Goor (Overijsel) de heer J. Spaans met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Rookanje. De heer Spaans, die 54 jaar is, werd op 1 december 1957 als eerste burger van Rookanje geïnstalleerd. Hij is doopsgezind en lid van de Partij van Arbeid. ROTTERDAM Zaterdag zijn in Ridderkerk de twee daders van een taxioverval in Do-nrecht aangehouden. Het zijn de 18-jar chauffeur J.K. en de 19-jarige con- ewerker C. de S., die de Rotte- taxichauffeur J. Koemans in ee; Dordtse straat op een ergelijke manier mishandelden met het doel hem te beroven. De beide Ridderkerkers namen vorig weekeinde in de Rotterdamse buurt Ka- tendrecht een taxi naar Dordrecht, Daar sloegen zij de chauffeur op het hoofd en probeerden zij met de vingers de mondhoeken van de man uit te scheuren- De chauffeur slaagde er ech ter in de claxon te gebruiken. De aan vallers namen daarop de vlucht. Door samenwerking tussen de recher che van Dordrecht en Ridderkerk kwam de identiteit van de daders vast te staan. Bij confrontatie op het Ridder- kerkse politiebureau heeft de chauf feur zijn aanvallers herkend. ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM NBH kand. economie: E. P. P. van Goor: E- P- Saes; J. J. M, Jurgens, aUen te Rotterdam: P. Schuring, Eindhoven; A. Berkhouwer, R. H. GerHngs, D, E. de Boer, allen te Rotterdam; doet eoonamie; J, M. ten Goske Rotterdam; H. B. Jacobs, Oss; A. j. Basoskl. Schiedam en G. J. Jonker, Wassenaar. Het ongeluk gebeurde op een zebra, waar het meisje gebruik van maakte bij het oversteken. De bestuurder van de auto merkte haar te Iaat op. Hij was in gedachten verzonken, zo heeft hij tegen de politie gezegd. Een tweede ongeluk op een zebra ge beurde, eveneens zaterdagavond op de Dordtsestraatweg. Daar stak de 58-jarige expeditieknecht A. Hoedeman plotseling en hardlopend de weg over, vlak voor een naderende auto. De bestuurder daar van kon een aanrijding niet voorkomen. De expeditieknecht is met een hoofdwond en een gebroken kuitbeen naar het Zui- derzieken'huis gebracht. Een derde voetganger, de 68-jarige J, Hofmeester uit de Joost van Geelstraat, werd zaterdagmiddag door een auto, aangereden toen bii groen licht het Bur gemeester Melneszplein overstak. De man 1$ met een hoofdwond en een hersen schudding naar het D(jkzlgtziekenuhis gebracht. Bij een botsing op de kruising van de Grindweg en de Molenlaan zijn zondag middag drie mensen gewond. Eén van de inzittenden van de auto's, die frontaal tegen elkaar botsten, werd naar bulten geslingerd en ernstig gewond aan een van haar ogen en haar gelaat. naar toe gebracht met schaafwonden aan haar been. De bestuurder van de tweede auto, de 43-jarige hoofdambtenaar W. T. Weth- man uit Den Haag, liep bij de botsing een hersenschudding en verscheidene snijwonden in zijn gezicht op. Ook hij is naar het Bergwegziekenhuis gebracht. De 25-jarige student A. G. J. van Don gen van de Frankendaal Is zondagmiddag met zijn scooter tegen een auto gebotst. De student brak bij dit ongeluk, dat ge beurde op de hoek van de Dreef en Leede, zijn linkerdijbeen. Hij is in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Bu een botsing, zondagmiddag op de hoek van de Langenhorst en het Kenen burg, tussen twee auto's werd een van de bestuurders, de 55-jarige P. Hogeveen uit de Nieuwenhoomstraat uit zijn auto geslingerd. De auto reed onbemand ver der en kwam in een tuintje tot stilstand. De bestuurder klaagde over pijn in zijn rug. De bestuurder van dg andere auto, de twintigjarige W. A. van Brunen uit de Tapuitstraat, kwam er zonder noemens waardig letsel af. Zijn auto sloeg door de kracht van de botsing op zijn kant OOK binden de „Klause" (de Sinterklazen) zich niet aan een bepaalde datum: sells op 13 januari kan men ze nog aantreffen. Van ge schenken uitdelen is eveneens weinig sprake, want evenals in de Britse landen krijgt ook de Zwitser zijn cadeaus onder de verlichte kerstboom. Alleen in het toeristenoord Ascona aan het Lago Maggiore doet de viering van het feest aan het Nederlandse gebruik denken. Daar trekt de bisschop met z'n ezeltje, begeleid door twee zwarte PieteD, van herberg naar her berg. Nadat hij het grote boek heeft geraadpleegd en de kinderen braaf hun versjes hebben opge zegd, worden de geschenken'uitgedeeld. De knechten van de Sint zijn niet de kleurrijke figuren zoals wij ze kennen. Ze dragen meestal een donkerbruine monnikspij, maar de roede en de zak ontbreken niet. Een van de meest originele tradities wordt in Küssnacht aan het Vierwoudstedenmeer in ere gehouden. Reeds lang voor de grote dag werken de jon geren aan de bisschopsmutsen. In de soms meer dan een meter hoge mijters worden figuren uit gesneden en met bont, doorschijnend papier be plakt, Het geheel wordt op een houten bord be vestigd en door vele kaarsen verlicht, wat in het donker een betoverend kleurenspel biedt. De „Klause", compleet met witte baard en een met goudtressen versierd gewaad, dragen de mijters boven hun hoofd en voeren wilde dansen uit. Daarachter komen de „Klausjagers", een grote groep jongens die met zwepen, koebellen en blaasinstrumenten een oorverdovend kabaal maken. Temidden van al dit lawaai schrijdt de eer waarde met z'n knechten. Later op de avond trekt de stoet naar afgelegen boerderijen, waar rond de grote vruchtbomen ge danst wordt en men volgens een oud vruchtbaar- heidsgebruik met bellen tegen de stammen slaat. Een geheel andere traditie houdt men in het dorpje Ottenbach aan de rivier de Reuss in stand. Vooral ook daar blijkt dat al deze gebruiken vroeger tot doel hadden de demonen te verjagen. Op de tweede vrijdag in december maken de jongens het dorp onveilig en jagen ze nu in plaats van boze geesten de inwoners na. ijjf? iris-p-kf h'ifliftiti is» ENtffauiWBIj -iff! ÏL-EMVt'FM !tu j/jp/Ur „-gr-; a er, ,rr ,1fc-t tt r ,!Ts^ 'I Sj" 0' to'r'V rflii»!" 'ii' iVfes «üijfyiKp «jfci^P driji VkSrir I De foto's laten zien hoe de Zwitserse Sinterklazen dansend door de donkere straten trek ken en de jongens van Otten bach zich met maskers tooien. Het slachtoffer, de negentienjarige mejuffrouw N. 3. Snijders uit de Graaf Jan van Nasssustraat, is naar het Berg- wegzi ekenhuis gebracht. Ook een twee de inzittende uit dezelfde auto, de 57- jarige mevrouw V. Ardennen, is daar WASHINGTON Het gemiddelde inkomen van een Amerikaans gezin zal in 1976 tot 10,000 zijn gestegen. Vorig jaar bedroeg dit gemiddelde 6.882 dol lar. Bij de schatting wordt uitgegaan van een jaarlijkse economische groei van 4,5 pet en een gemiddelde jaarlijkse prijsstijging van één procent. De Amerikaanse minister van finan ciën, Henry H, Fowler, deed hiervan mededeling, onder voorbehoud dat de huidige economische ontwikkeling voortduurt. AMSTERDAM Tijdens het jaarlijkse UNESCO-concert, zater dagavond in de grote zaal van het Concertgebouw werd het feit her dacht, dat deze unieke organisatie twintig jaar geleden in werking trad. Het concert werd aan het UNESCO Centrum Nederland aan geboden door de N.V. Bessel-Kok, importriee der Renault-oliën, naar aanleiding van haar 40-jarig jubi leum. Het concert werd verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Or kest onder leiding van „UNESCO- dirigent" Nico van der Linden, met medewerking van de jeugdige violis te Emmy Verhey en de Amsterdamse Oratoriumvereniging „Zang en Vrieendschap". Het gedeelte voor de pauze werd ge vuld met een uitvoering van het Re quiem van Luigi Cherubini. De vertol king was verdienstelijk en er werd be hoorlijk zuiver en homogeen gezon gen. In de zachtere gedeelten was het koor echter nogal vlak, met name in het „Pie Jesu". Kwam het „Dies Irae" aanvankelijk nog wat spanning te kort, allengs kwam men er beter in, zodat de sterke re gedeelten en ook de polyphone stuk ken het vereiste reliëf kregen. Het ont roerende slotgedeelte werd gelukkig ook in de pianopassages veel genuan ceerder gezongen, zodat het hartelijke applaus na afloop zeker gerechtvaar digd was. Het orkest heeft onder de nauwlettende leiding van Van der Lin den fraai gespeeld. Dat het viooltalent Emmy Verhey de laatste tijd grote vorderingen heeft gemaakt, was duidelijk te horen in haar beheerste weergave van Mendels- sohns concert in e, waarbij het orkest haar lofwaardig terzijde stond. Zelfs een gebroken snaar tijdens het langza me deel heeft in het geheel geen in vloed gehad op haar door en door mu zikale en opvallend zuivere spel. Het publiek bracht haar een ovationele hulde voor deze prestatie. Het concert werd hierna besloten met een weergave van de Ouvertu re-Fantasie „Romeo en Julia" van Tschaikowski. Al werd het begin wat ontsierd door enkele onzuiverheden bij de blazers, het geheel werd dermate geïnspireerd en ritmisch gespeeld, dat het publiek zich ook na dit werk terecht enthou siast betoonde. P, V. „Schnabelgeisten" noemt men ze, want behalve een wit laken dragen ze maskers met een lange snavel en hoorns. Zelfs op 13 januari trejt men de Kldusenog aan. Op die datum is het volgens de Juliaanse tijd rekening de eerste dag van het nieuwe jaar. De inwoners van de kantons Appenzell, Glarus en Graubiinden vieren dan feest en ook hier heeft het een heidense oorsprong en trachtte men vroeger door veel la waai de wintergoden te verdrijven. En ook hier is het de jeugd die in fantasierijke kleding en met bellen omhangen, al dansend een enonn kabaal maakt. Dat is pas de in leiding tot een kleurrijke optocht. Op de hoofden van de manlijke „Silvesterklause" tronen fraaie stukjes knutselwerk, zoals huizen, bruggen en kabelbaantjes. Hier komt duidelijk tot uiting dat dit volksfeest geen starre traditie is ge worden maar ieder jaar weer van de mensen een grote dosis fantasie en werklust vraagt. Naast de als vrouwen geklede „Klause" zijn er ook nog de woeste figuren die de heidense demonen voorstellen. Zij zijn in de meest bizarre, uit dennetakken, vellen en lompen vervaardigde vermommin gen gekleed en dragen groteske maskers. Alle deelnemers dragen op hun borst en rug grote bellen die aan de danspassetn door een vreemd ritme nog meer effect geven. Meer dan tweehonderd „Klause" rumoeren in nen niet veranderd worden". 1 deze nacht door de anders zo stille bergdalen en bevolken de heiber gen ora hun lang aanhoudend ge- jodel te laten horen. Veel heeft dit alles niet met ons Sint-Nicolaasfeest te maken, maar het laat zien dat in het land van 3e Alpen ook in deze tijd van het jaar vele tradities in ere worden ge houden. PARIJS Het weghalen van talent nit Europa door de Amerikanen is een „verfoeilijke taktiek". Dit zei zater dag de Russische premier Kosygin voor studenten aan de Parijse uni versiteit Sorbonne. Een dergelijke tactiek, aldus de Rus, is even verfoeilijk als de oorlog in Vietnam. Kosygin beweert voorts dat Europese spe cialisten een ruim arbeidsterrein waden in Europa zelf. Hij beschuldigde de va ervan van de Internationale en weten schappelijke samenwerking een werktuig tot overheersing te maken. De premier acht het onjuist te menen dat Amerika'op industriële, wetenschap-, pelijke en technische terreinen voor B op Europa en Rusland. Een dergelijk opvatting is uit de tijd. Volgens hem hebben statistieken uitge wezen dat de VS achteruit rijn gegaan- Over Vietnam zei Kosygin dat be ëindiging van de strijd daar een voor waarde kan zijn voor verbetering der be trekkingen tussen Rusland en Amerika. Over het Duitse vraagsbiV zei Kosy gin: „De Westduitse regering zou kun nen bijdragen aan de Europese veHle- beld door twee fundamentele werkelijk heden te erkennen: er zijn twee Duits® staten en de naoorlogse grenzen kun-

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2