Voor komende periode veel op stapel... fST I m j V NOG BEREID TOT CONSTRUCTIEF OVERLEG Snellere hulp voor tuinbouw Mannen vechten na aanrijding dames Liverpool zonder Milne Vijf slepers van L. Smit verleenden hulp Signalen rijksweg 13 blijken groot succes Liverpool- supporters in de mist 6000 2.75 DfJtoUerfatmntf Streefdata voor eerste twee jaren vastgelegd nü rente tot chamtanle beha's GULDENS VOORDEEL <\X*% NIEUWE SPAARMOGELIJKHEDEN VLAER&KOL Oppositie wijst Wilsons houding ai O „Zwarte dag" voor Londense beurs Borussia voor Europacup 2 uitgeschakeld Olie-embargo een netelige kwestie Akkertjes Schaatsers namen intrek in Dïemen Tweemaal door auto overreden Douane Merwehaven niet naar Schiedam Basque en Winkler niet in Zuidlaren .DE ROTTERDAMMER 2 A \VOE.\si.D\<; T> OTTERDAM De xijkswegen- ruit rond Rotterdam, die vol gens de oorspronkelijke plannen in 1970 gereed zou moeten zijn, komt ten minste twee jaar later helemaal klaar. Dat blijkt uit de beleidsnota van openbare werken voor de gemeentebegroting-1967. Bij deze nota is een duidelijke kaart van rijkswaterstaat ge voegd, waarop de streefdata van de verschaillende weggedeelten zijn aangegeven, zoals die nu voor rijkswaterstaat géiden. Europoort SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië is er van overtuigd, dat een onpartijdige commissie een oplossing kan vin- vormt de kwestie van de 0,ie.,eVt.rn„ den voor het conflict met Enge land. In een tv-toespraak zei de premier dat hij „nog steeds bereid tie. Een grote meerderheid van is tot constructief overleg met wie dan ook om een uitweg uit de impasse te zoeken". Met klem sprak Smith berichten over verdeeldheid in zijn kabinet tegen. Hij verzekerde dat het besluit tot verwerping van het werkdocument samen met premier Wilson van En geland opgesteld aan boord van de kruiser de Tiger met algemene stemmen was genomen. Olie Wilson Let op, dat U de originele Akker» cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! HEINEKEN'S BROUWERIJEN NEDERLAND N.V. R. M. E. VESTERGAARD U kunt kiezen uit niet min der dan 12 modellen en uit» voeringen. De één al mooier dan de ander, nü met o.a. deze fraaie beba (zie af beelding) met aantrekkelijk fantasie-dessin op zwarte ondergrond. Al deze beha's van een bekend, groot merk normaal veel en veel duurder mi tijdelijk voor 2 stuks naar keuze S.ÓO pagina 4 „RUIT" NA 1972 KLAAR V 'Y.JS afhankelijk van bedrag en termijn Bankiers anno Utrscht, Oude Gracht 158, tef.C6351 - Rotterdam, Gooi nogal 75, l»L 120T26 Bitthoveri,JuIlan«taan4, tel 2571 - IJMfi8tainlKloost«r»tr«at7,teL2t95 r Er zijn twee stukken, waarbij lakoniek is aangegeven „na 1972." Dat zijn in het noorden de aansluiting van dc nieuwe weg, die van dc Brïcnenoord- hrug noordwaarts loopt op de nieuwe .rijkswegverbinding naar Gouda, die, 'zoals men weet, Iets benoorden de Hoofdweg zal komen. Ook die nieu we rijkswegverbinding bomt er pas na 1972. in het "zuiden is eenzelfde aanduiding aangegeven bij het weggedeelte tus sen,de Vaanweg én de rijksweg naar Dordïfecht Voor 1971 staan op het programma het viaduct over het stationsempiace- - ment Rotterdam-Noord in de verbin ding'tussen de rijksweg naar Gouda en de rijkswegen ten westen van Rot terdam en ook de nieuwe inrichting van het Kleinpolderplein en Blijdorp- plein. De zuidelijke randweg tussen Bene- lnx-tunnel en Vaanweg staat te boek (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAGBesprekingen tussen het Landbouwschap en het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk Werk hebben ertoe geleid dat de gemeentebesturen van de belangrijkste tuinbouwgebieden de mogelijkheid zal worden geboden voor een versnelde toepassing van de Groepsregeling Zelf standigen om tegemoet te komen aan de liquiditeitsproblemen in de glastuin bouw. pit heeft de tijdelijk voorzitter van het Landbouwschap, drs. R. Zijlstra, vanmorgen in de bestuursvergadering van het schap meegedeeld. Deze ver snelde toepassing houdt in dat de ge meentebesturen zonder voorafgaande machtiging van de minister aan levens vatbare bedrijven naast een uitkering voor levensonderhoud een lening kun nen geven ter financiering van de va riabele bedrijfskosten. peze variabele bedrijfskosten zijn onder meer het klaarmaken van de grond, stookkosten, stomen, kosten van bestrijdingsmiddelen e.d. Pe gemeentebesturen mogen deze leningen, waarvoor een rente a 4 pro cent zal worden berekend, geven, ook al is- daarmee een bedrag van meer dan tweeduizend gulden gemoeid. Pe leningen mogen evenwel niet ho ger zijn dan vijf gulden per vierkante nieter warme kas en twee gulden vijf tig Per vierkante koude kas. in de gevallen waarin een lening nog niet voldoende is en eventueel be dragen van meer dan tweeduizend gulden a fond perdu of renteloos nood zakelijk zijn, blijft de voorafgaande machtiging van de minister noodzake lijk- voor 1969, de „Euroster," het ver- keerscircuit in vier etages bezuiden de Benelux-tunnel, zal in 1970 ge reed moeten zijn. Op de bij de nota voor openbare wer ken gevoegde kaart staan verder nog geschetst de Donktunnel tussen Bol nes en Slikkerveer, de Zoomseweg, de westwaarts verlengde zuidelijke randweg, de WiUemstunnel met aansluitende wegen over Spoorwegha ven en Binnenhaven en de Spoorweg tunnel. Bij geen dezer projecten heeft iemand een datum durven aan geven. Interessant is hetgeen er voor cle "eerst komende twee jaren „op stapel" staat, want hoewel *s rijks schatkist en ook de bankrekening van rijkswa tors taai even berooid zijn als de ge meentekas van Rotterdam en er daar om grote kans bestaat dat een aantal aangegeven data toch uiteindelijk niet zal overeenkomen met de werke lijkheid, kan men gevoeglijk aanne men. dat de-werken die voor 1967 en 1968 in het programma zijn opgeno men, in die jaren ook zullen worden uitgevoerd- Zo moet het stuk Vaanweg met de daarbij behorende nieuwe inrichting van het Zuidplein de beide „drie wegkranen" voor verkeersregeling tegen 1 juli 1967 worden opgeleverd. Een jaar later volgen het gedeelte Vaanweg tot de Spinozaweg en de tunnel onder de spoorbaan bij het station Lombardijen. In 1969 zal de aansluiting van dc Vaanweg met het oostelijke gedeelte van de zuidelijke randweg tot stand komen. De tun nel bij het station Lombardijen wordt in fasen gebouwd: dit jaar het westelijke stuk, in 1967 het oos telijke stuk en in het voorjaar 1968 moet het gehele werk klaar zijn. De Benelux-tunnel moet in juli 1967 worden opengesteld (De Tunnel NV heeft verklaard op of omstreeks 1 juni. - Red.), tegelijk met het wegge deelte tussen Vlaardingen en Schie dam van de noordelijke randweg. Eenzelfde datum wordt opgegeven voor de brug over de Delfshavense Schie, maar daaraan zal men in dat jaar weinig hebben, want de aanslui tende weggedeelten staan eerst voor juli 1968 op het programma. In juli 1968 zullen verder van de noor delijke randweg gereed moeten ko men het gedeelte tussen Schiedam en het Kleinpolderplein en het stuk tus sen het Kleinpolderplein en de Schie- weg. De provinciale weg benoorden de Schieweg tot aan de Paul Schol- tensingel met een wegverbinding naar Schiebroek komt er in de loop van 1969. Ten slotte zal de weg benoorden de Van Brienenoordbrug in juli 1967 ge reed zijn tot de Kralingseweg en eind 1968 volgt het gedeelte tussen Kralingseweg en Hoofdweg. Alles bijeen is hetgeen rijkswaterstaat nog heeft te doen zeer omvangrijk. Dat geldt evenzeer voor de gemeente Rotterdam, want die moet zorgen voor alle aansluitingen op deze rijkswegen. In de eerstkomende twee jaar zal daar van wat tekening zijn te zien. Wezen lijke verlichting van de verkeerssitu atie zal.er dan echter nog niet zijn. Dat komt later. Na 1971—1972. {Van een "onzer verslaggevers) ROTTERDAM De PTT heeft, zo als we reeds berichtten een vereenvou diging, van de tarieven-sector-indeling voor de telefoondienst in voorberei ding, Het interlokale gesprekkenver- keer, waarvoor thans drie sectoren gel den (a, b en c) zal medio 1968 voor het gehele land tot twee sectoren worden teruggebracht. In een nog verder stadium zullen voor het binnenlands telefoonverkeer slechts twee tarieven gelden, namelijk een voor lokale en een voor interlokale gesprekken. Bij dit laatste systeem, dat volgens de plannen over ongeveer tien jaar kan worden ingevoerd, zal de duur van alle gesprekken, dus ook van de lokale, de prijs per gesprek bepalen. Intussen werkt de PTT verder aan de totstandkoming van telefoonverbin dingen door de lucht.' Vermoedelijk zal ROTTERDAM Twee secties van de douane, werkzaam aan de Merweha ven, zullen niet worden overgeplaatst naar Schiedam. Dit heeft de minister van financiën besloten na sterke aan drang'van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. In een brief aan het ministerie zei de kamer, dat een verplaatsing van beide secties ernstige vertraging zou beteke nen voor het werk in de Merwehaven, wat de naam van de Rotterdamse ha ven zou schaden. ■p OTTERDAM Op de kruising MauritswegKruisplein waren dinsdag- -O- avond twee fietsende dames in botsing gekomen. Omdat de een de ander en omgekeerd de schuld gaf, mengde zich de 2G-jarige expeditieknecht J. H. P. B„ echtgenoot van een der dames, zich in het gesprek. Hij had alles ge zien omdat hij achter zijn vrouw had gereden. Toen de politie verscheen, wilde B. zich uit de voeten maken. Dit werd belet door de 25-jarige Hans Peters die op het strijdtoneel verscheen. B. werd boos en gaf Hans Peters zo'n stomp in het gezicht dat de jongen met een kaakfractuur naar het Dijkzigt- ziekenhuis moest worden gebracht. B. is gearresteerd. SCHIPHOL Gistermiddag is op Schiphol het elftal van Liverpool, dat vanavond in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen Ajax speelt, aangeko men. De Engelse kampioen arriveerde zonder de Schotse halfspeier Gordon Milne, die zaterdag jl, geblesseerd raak te in een competitiewedstrijd. Wie de plaats van Milne zal innemen is nog niet bekend. Bill Shankley de manager van Liverpool, zal een keuze makenuit Arrowsmith, Graham. Chisnell en Ross. De Liverpool-spelers zullen niet meer trainen. De laatste training van de ploeg was op dinsdagochtend. Het gehele gezelschap, bestaande uit 15 spe lers en acht officials, heeft zijn intrek genomen in het Hilton Hotel in Amster dam. DORTMUND Een verwoed vech tend Borussia Dortmund is er voor 40.000 toeschouwers dinsdagavond niet fn geslaagd zich te plaatsen in de kwartfinales van het tomooi om de Eu ropacup voor bekerwinnaars. Hoewel de Duitsers, die de Europacup 2 in be zit hebben, gedurende 51 minuten een numerieke meerderheid hadden, kwa men ze tegen het Schotse Glasgow Ran gers niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. De Rangers hadden de eerste ontmoeting met 21 gewonnen Zes minuten voor de rust moest Bob by Watson van het veld worden gedra gen, nadat de Duitse vleugelspeler Lo- thar Emmerich een zware overtreding tegen de Schot beging. Een medisch onderzoek heeft intussen uitgewezen dat Watson zijn rechterdijbeen heeft gebroken. ZUIDLAREN De Franse ruiter Jean Dasque en waarschijnlijk ook de Duitse meesterspringer Hans Günter Winkler zullen niet starten op het 'nter nationale indoor concours hippique te Zuidlaren, dat maandag 12 december begint en zes dagen zal duren. Dasque, de winnaar van vorig jaar heeft van de Franse hippische sport bond geen toestemming gekregen te starten en Winkler is in de week van 12 tot 17 december op zakenreis in Denemarken. over vier of vijf jaar reeds de helft van het telefoonverkeer op deze wijze kunnen geschieden. Na de ingebruikstelling van de nieu we automatische centrale te Spijkenis- se, een handeling die burgemeester P. J. Bliek, zoals gemeld zaterdagmorgen door middel van een gesprek met de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz zal verrichten, volgt de ge reedkoming nog van een groot aantal nieuwe centrales in het Waterwegge bied. Begin volgend jaar komen nieuwe centrales klaar in Brielle en Hell- voetsluis en later in hetjaar in het Europoortgebied, In 1968 zouden Oostvoorne en Rozen burg' moeten volgen, maar het ziet er naar uit dat Oostvoorne met een aan zienlijke vertraging te maken krijgt. De PTT ervaart daar een weinig geluk kige samenwerking met het gemeente bestuur, dat talmt met het toewijzen van grond. Op de urgentielijst voor dit gebied staat ten slotte een centrale voor de Maasvlakte. De premier zag niet veel verschil lussen eventuele verplichte economi sche sancties van de VN tegen zijn land en de handelsbeperkingen die nu al van kracht zijn sinds november vorig jaar (toen Smith eenzijdig de onafhankelijkheid van zijn land uit riep). Ook geloofde hij niet dat En geland zou overgaan lol het gebruik van geweld. De Veiligheidsraad van de VN komt morgenavond om elf uur (Ned. tijd) bijeen om het Britse verzoek om sane-1 Engeland eerder dit jaar Tïhodesië een ties te bespreken. Een belangrijk punt I samengaan in een unie had aangeboden Gemènebestlanden wil dat Engeland als onderdeel van deze sancties afkon diging van een strikt olie-embargo voorstelt. Engeland wil daarentegen niets weten van een verbod door de VN van de levering van olie aan Rho desië, uit vrees voojr een confrontatie met Zuid-Afrika. Dit land levert de meeste olie aan Rhodesië. Zuid-Afrika zelf hoopt nog op over eenstemming op het allerlaatste mo ment tussen Engeland en Rhodesië. Premier Vorster zei gisteravond het bijzonder jammer te vinden dat de zaak. terwijl men het eens is gewor den over de zes door Engeland vastge stelde beginselen, nu uitsluitend aan de VN wordt voorgelegd omdat geen overeenstemming kan worden bereikt over enkele procedurekwesties. Hier mee is niemand gebaat en deze stap zal waarschijnlijk zéér veel bitterheid en schade teweegbrengen, aldus Vor ster. Premier Wilson heeft gisteravond eveneens voor de tv nog onthuld dat als'mogelijke uitweg uit de crisis. Zij zouden dan. totdat in Rhodesië een meer derheidsregering was gevormd, één land hebben gevormd waarbij Rhodesiërs, zo wel blanken als Afrikanen, in het Britse parlement zouden zijn gekozen met vol- tje j ledig stemrecht, terwijl Rhodesië relt ge- Advertentie AMSTERDAM De kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond heeft voorlopig de huise lijke haard de rug toegekeerd en haar intrek genomen in hotel de Kroon in Diemen. Ard Schenk, Kees Verkerk, Rudie Liebrechts, Peter Nottet, Frits Bartling en Jomt Jorritsma zullen zich daar voorbereiden op de grote schaatsevene- menten van het komende seizoen. Na de Nederlandse kampioenschap pen (op 7 en 8 januari) zullen de schaatsers naar Noorwegen vertrekken waar de voorbereiding zal worden voortgezet in Hamar. De schaatscracks zullen voorlopig twee maal per dag (om twaalf en om zes uur) op de Jaap Edenbaan in Amsterdam onder leiding van coach Wim de Graaff trainen. In de morgenu ren vindt de conditietraining plaats In een in de buurt van het hotel gelegen gymnastiekzaal. Vijf zeesleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn mo menteel betrokken bij hulpverleningen aan schepen in nood in diverse delen der wereld. De sleepboot Clyde zal dezer dagen het Amerikaanse schip Penn Exporter (10.534 brt) in Jacksonville afleveren. De Penn Exporter, die wegens machi- neschade in moeilijkheden verkeerde werd op 22 november op 1.000 mijl ten westen van Las Palmas door de Clyde op sleeptouw genomen. De sleepboot Noordzee heeft de hop- perbak Amsterdam 7 vastgemaakt in de Tasman Zee, op 300 mijl zuidoost van Sydney. Het baggervaartuig, dat onderweg was van Geelong naar Nieuw Zeeland, had sinds enkele dagen met machineschade te kampen. De Noordzee sleept de Amsterdam 7 naar New Plymouth (Nieuw Zeeland), waar het transport op 12 december 'wordt verwacht. De sleepboten Loire en Tasman Zee hopen 9 december met het Amerir kaanse s.s. Norwalk in Hongkong aan te komen. Dit 8565 brt metende schip verloor op 30 november zijn roer in de Chinese Zee, op ongeveer 400 mijl zuid van Hongkong. Door de krachtige moes sonwinden werd het schip in zuidelijke richting gedreven. De Loire en Tasman Zee, die juist een sleep in' Hongkong hadden afgeleverd, werden voor de hulpverlening aan de Amerikaan even eens gecontracteerd op basis van „Lloyd's open form". Beide sleepboten slaagden er 4 december in de Norwalk vast te maken. De sleepboot Hudson heeft met suc ces hiiip verleend aan de Liberiaanse tanker Gherestos (32.231 brt), die zich sinds 30 november met machineschade in de Golf van Oman bevond. Op 2 december werd de Gherestos, die op Advertentie De Directie van maakt bekend dat de heer die zijn functie van directeur per 1 januari 1967 zal neerleggen ivm zijn pensionering, m Cafe-Restaurant Engels, Groothandelsgebouw, Rotterdam, zal recipieren op vrijdag, 16 december 1966 van 16.00—18.00 verzonden 6 receptie zullen ëeen persoonlijke uitnodigingen worden brandde w dertien maal gebruik gemaakt van de signalen. In totaal In dM-e uren tlgIr+ UUr e? v^ftl& minuten, ten teken van filevorming. In deze uren heeft zich geen enkele botsing voorgedaan Jan rijk!™eS blijft toenemen. In de eerste tien maanden van rij kswe» In t 3|-950 automobilisten deze vroeger zo beruchte war®" dit er 36.560 en in 1964 34.000. Een rekensommetie Ult dat °P dlt ogenblik elke twee seconden een auto passeert. 100 mijl ten noorden van Muscat door de Hudson op sleeptouw werd geno men, naar 'de Jask Bay (Perzië) ge bracht. De Gherestos ls hier voor anker ge gaan, in afwachting van verder transport naar Bahrein. Aangezien de Hudson aan haar contractuele verplich tingen gebonden is het verplaatsen van het booreiland Seashell in de Per zische Golf zal de Gherestos wel licht door een van de andere sleepbo ten van Smit naar haar uiteindelijke bestemming worden gebracht. SCHIPHOL ZO de mist iemand vandaag zenuwachtig heeft gemaakt, dan was dat wel het geval met de 450 supporters van de voetbalclub Li verpool, die vanavond in het Olym pisch Stadion de strijd in de tweede ronde van de Europa Cup gaat aan binden tegen Ajas. De 450 Britse voetbalenthousiasten zouden vandaag in vijf chartervlieg tuigen naar Nederland vliegen, maar vanmiddag om 13 uur zag het er maar slecht voor hen uit. Toen cirkelden boven Nederland twee Bristol Brit- tannia's van British Eagle met te zamen 250 passagiers aan boord. On der hen bevonden zich Liverpool's beroemde zingende supporters, het koor dat in -het fameuze Engelse Com munity Singing de vaste liederen door het Stadion laat schallen. Vanmiddag kon dit koor hoog bo ven Nederland zingen „We all live in an aeroplane", maar of ze daartoe in de stemming waren valt te betwijfe-; len, want de toekomst zag er mistig uit: De enige hoop, die zij nog konden koesteren was dat de zware machines ondanks beperkt zich zouden kunnen landen op het vliegveld van Dussel- dor.p rechtigd zóu zijn gebleven tot binnen lands zelfbestuur. „Dit was een onge ëvenaard edelmoedig aanbod in de ge schiedenis van Engeland en het Gemene- best", ai dus Wilson. Smith had het echter verworpen. De to- spitste crisis heeft ook gevolgen voor de tot nu toe vrij eensgezinde hou ding van Labour en conservatieven in Engeland. Hieraan zal een eind komen, want oppositieleider Heath heeft meege deeld dat zijn fractie in het Lagerhuis (morgenavond) tegen een motie zal stemmen waarin premier Wilson vraagt om goedkeuring van zijn politiek ten aanzien van Rhodesië en de Britse stap pen bij de VN. Het afwijzende antwoord van premier Smith heeft het Londenpe financiële cen trum een-.zwarte dag" bezorgd. De wis selkoers van het pond Sterling is sterk gédaald. Op de effectenbeurs bedroegen de verliezen, althans op papier, tientallen miljoenen ponden. De mijnbouwfondsai gingen zelfs tien procent omlaag. H. I. AMBACHT Op de rijksstraat weg is gisteravond om 6 uur de brom fietser P. H. van Es{64) uit Rotterdam ernstig gewond bij een aanrijding mat de auto's van de heer B. P. (38) uit Heerjansdam en van de heer G. H. (39) uit Rotterdam. De heer Vein Es wilde de rijksstraat weg opgaan en zag daarbij vermoede lijk de auto van de heer P. niet aanko men. Hij werd gegrepen en naar de andere zijde van de weg geslingerd. Daar werd hij nogmaals gegrepen door de wagen van de heer H. Met ernstige verwondingen werd de heer Van Es opgenomen in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam. .WAL A >pe ciaaliiU'S- rj;... Meent 67, Zwarfjanstraat 17 h. Pijnackerstraat, Noordsingel 39, Groene Hiliedijk 267, Dordtse- laan 112, Burg. Baumanniaan 124. Schiedam: Oranjestraat 17. Vlaardiagen: Veerplem 1 en in alle filialen van Uit van 50 jaar geleden Boekarest en Ploesti genomen. Berlijn, 6 December, (officieel). Boekarest is ge nomen. Dc Keiier heeft naar aanleiding hiervan in Pruisen en Elzas Lotharingen bevolen dat saluutschoten worden gelest, de vlaggen uitgestoken en de kerkklok ken geluid. De Kabinetscrisis in Engeland. Lon den, 6 December. (Reuter) De Koning heeft Lloyd George ontboden. Londen, 6 December. (Reuter). Op raad van Bonar Law heeft de Koning Lloyd George verzocht, een ministerie te vormen, zonder rekening te houden met partij-verschiilen.

Trouw / De Rotterdammer | 1966 | | pagina 2