p: mag- toren (15 etages) bouwen Voor zestig miljoen aan bouwvolume i neemt proeven met opzetstempelmachine IkJItftitrfatnmtt Van glasbedrijven moet 10 procent verdwijnen Bouwmeester en Orkan aan kop AAN DEUI J w De Boegverlicht „Rijnmond moet met aantrekken taken voorzichtig zijn" JLICHT EERST PATIËNTEN IN' Fosforescerendepostzegels in handel Blokkeer vliegt naar Tirana Snelle beslissing Willemstunnel Zes speleologen uit grot gered VERLIES VOOR TIMMAN IN FINALEGROEP Twee titels voor Lindy Margadant Staatshoofd van Rusland naar Paus Paulus Grappenmaker' verhuurt huis M. J. C. de Witte verlaat Unilever Donald Campbell verongelukt Duitse Starfighters vliegen weer Degas' danseresje is beschadigd nE ROTTERDAMMER 2.4 WOENSDAG 4 JANUARI 196?, Rotterdam Het silhouet van de stad zal het komende jaar een fikse verandering onder gaan, want er is voor zestig mil joen aan rijksgoedkeuringen toe gezegd voor 196Ï. Daarbij bevindt zich de uitbreiding van het Bouw centrum aan het Weena, een to rengebouw van vijftien etages, dat komt tussen het nieuwe blok aan het Kruisplein en het oudere gedeelte aan het Weena. Dit enorme torengebouw zal tot in de verre omtrek zijn te zien. De bouwkosten zijn zestien miljoen gulden. mmÉM .Uit (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het landbouw schap heeft vanmiddag besloten, het bestuur van het ontwikkelings en saneringsfonds voor de land en tuinbouw voor te stellen en kele bijzondere regelingen te tref fen voor financiële steun aan tuinders met verouderde glasbe drijven. Deze regelingen moeten ten deel hebben, zowel vernieu wing als opheffing van de daar voor in aanmerking komende be drijven te' bevorderen. Ontwikkeling Voorwaarde Delftse Boer bedankt 99 P.ieina 4 Lijnbaan dit jaar doortrekken Een groot project, waarvoor bouwvo lume U toegezegd, Is de doortrekking van de Lijnbaan naar de Binnenweg. De rijksgoedkeuring geldt twee gebou wen met winkels cn woningen voor re kening van Philips Pensioenfonds voor een geaamenlijke bouwsom van onge veer zes en een half miljoen gulden. Het kunstcentrum wordt nog niet ge noemd. De nieuwe markt in de Spaanse Pol der acht miljoen gulden, indien de EEG voor de rest van het bedrag subsidie verleent hebben wij reéds vermeld. Het gemeente-archief mag zijn ge bouw aan de Mathenersserlaan gaan uitbreiden ruim -twee miljoen gul den er komt een brandweerpost aan de Laansiootseweg voor zes ton en er is ook bouwvolume'voor een uitbrei ding van het conferentie-oord „De Tempel" aan de Delftweg, ruim drie miljoen gulden. Aan de Beurs zal iets veranderen: er komt volume voor een verbouwing van winkels en winkelpuien in de Beurs aan het Beursplein, voor drie en een kwart ton. De Algemene Mlddenstandsbank krijgt rijksgoedkeuring voor uitbrei ding van haar gebouw aan de Westersingel (vijf en een halve ton). (Van een onzer verslaggevers} MAASSLUIS Burgemeester W. J. D. van Dijck heeft dinsdagavond in zijn Nieuwjaarsrede de autonomie van de gemeenten in het 'Rijnmondgebied verdedigd. De burgemeester zei dat de Rijnmondbestuurders voorzichtig heid moeten betrachten met het aan trekken van taken, die op dit mo ment bij dé gemeentebesturen in goe de handen zijn en die niet om een regeling op regionaal niveau vragen. „In dit opzicht zal ilc ernstig bezwaar blijven maken tegen elke aantasting van de autonomie der gemeenten. Er komen tegenwoordig wel eens menin gen (zelfs van hoogleraren) naar vo ren, die het bestaan van de gemeente lijke autonomie trachten te ontken- nen. Ik wil de oprechte wens uitspreken, dat de Rijnmondbestuurders deze op vatting ver van zich zullen wegschui ven en de gemeentelijke autonomie zullen respecteren", aldus burge meester Van Dijck. DEN HAAG De Haagse arts F. E. J. Bourieius heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevordering van de geneeskunst ver zocht de nieuwe regeling die 9 januari zal ingaan, zes maanden tilt te steil De neer Bourieius wil dit uitstel om Jen. de patiënten voldoende gelegenheid te geven te worden geïnformeerd over de wijzigingen met betrekking tot de positie van de huisartsen, ziekenfondsen en pa tiënten. Dokter Bourieius baseert zijn verzoek op een bepaling in het statuut dat elk besluit moe* worden getoetst aan het al gemeen belang. In een communique heeft de Lande lijke Huisartsen Vereniging nog eens nadrukkelijk verklaard, dat „de taak opvatting van de huisarts de grootst mogelijke waarborg is voor het zich ongewijzigd blijven inzetten van de arts voor zijn patiënten en dat dan ook nimmer een patiënt door zijn huis arts hulp zal worden geweigerd." Onrust en emotie over de eventuele financiële- gevolgen voor de patiënt wat betreft de artsenhonorering zijn op zijn minst voorbarig, aldus de LHV, N.V. Ter Meulen krijgt bouwvolume voor een bedrijfspand in de Spaanse Polder (vijf miljoen gulden), Slmca-Ne- derland NV krijgt bouwvolume voor een kantoor en magazijn, eveneens in de Spaanse Polder (ruim anderhalf mil joen gulden). Aan de Strickledeweg komt mogelijk heid voor de Noorder Glashandel J. van Oostendorp tot de bouw van een bedrijfspand met dienstwoning voor acht ton, aan de Thurledeweg kan een bedrijfspand voor het Bandencentrum 'komen voor bijna vijf ton. De NV Prinses Margriethaven krijgt rijksgoedkeuring voor de bouw van een emplacement (bijna twee en een half miljoen gulden), het Nederlands Transport Bureau krijgt voor zeven ton volume voor een dienstgebouw aan de Waalhaven n.z„ NV Transportbe drijf Vermey (Koninklijke Rotter- damsche Lloyd) kan voor negen ton een bedrijfspand aan de Van Riemsdijkweg bouwen, Kiihne en Na gel Expeditie- en Scheepvaartbedrijf krijgt volume voor een havenloods aan de Bunschotenweg jvoor vier ton. Voor drie en een halve,'ton is Siootjnaker's Transport- en Expeditiebedrijf volume beloofd voor een opslagloods met kan toor aan de Smirnoffweg. Eveneens aan de Smirnoffweg zullen Intern. Expeditiebedrijf Haset NV en NV Gebrs. Lommerts Transportbedrijf bedrijfspanden mogen bouwen, de een voor bijna drie en een halve ton, de tweede voor vier ton. Aan de Adrianalaan zal het autobe drijf G. Helndijk een bedrijfspand en twee woningen mogen bouwen voor ruim negen ton, het autobedrijf Hoog vliet en Zn. zal aan de Kinder dijkstraat een bedrijfspand van vijf en een halve ton mogen opzetten. Rijksgoedkeuring is voorts toegezegd voor twee nijverheidsscholen, te bou wen bij het „mammoetscholencomplex" (bijna vier en een half miljoen), voor de tweede fase van de uitbreiding van da HTS aan de G. J. de Jonghweg (bij na drie miljoen gulden) en voor de chr. huishoudschool in Hoogvliet (ruim een ton). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het distrtctspost- kantoor zal over enkele maanden een „opzet-stempelnmchihe" worden geïnstalleerd. Het gaat hier om een proef die een verdergaande automatic bij de behandeling van poststukken moet bewerkstelligen. Het opzetten ge beurde tót nog toe uitsluitend met de hand. Bovendien zal de machine de taak van een aantal oude stempelmachi- nes vervangen. De machine wordt be- proefd in combinatie met een codeer machine en een automatische sorteer- madhine die reeds enige tijd in het Rotterdamse districtspostkantoor staan opgesteld eveneens als proef. De verwachting is dat ongeveer ze ventig procent van de correspondentie uit de Rotterdamse stadsbrievenbussen geschikt is voor automatische verwer king door deze twee machines. De ópzet-stémpelmachine kan alleen post behandelen die is voorzien van fosforescerende postzegels. Daarom zal van 50 jaar geleden Besprekingen in hei groote Duitsche hoofdkwartier. Wcenen, 5 Januari. (Wolff.) Uit het oorlogsperskwartier Wordt gemeld, dat veldmaarschalk aarts hertog Frederik eo de chef van den ne- neralen staf, von Hötzendorf, gisteren een kort bezoek hebben gebracht aan hel kamp van den Dultschen Keizer. Zi] wa- tea 'e middags aan de keizerlijke tafel te gast, waaraan ook kroonprins Boris van Bulgarije, von Hindenburg en Lu- dendorff aanzaten. De Keizer verleende aartshertog Fre- dtrik htt eikenloof bij de orde Pour le mérite. in de loop van fébTuari op alle post kantoren in de districten Rotterdam en Den Haag worden begonnen met de verkoop van foforescerende zegels in de waarden van 12, 15, 20 en 45 cent alsmede van briefkaarten van 15 cent en luchtpostbladen. Ten gerieve van de filatelisten zullen deze speciale zegels ook verkrijgbaar zijn aan de zogenaamde filatelistenlo ketten in andere postkantoren. DEN HAAG Het Rijswijkse Blok keer, landskampioen volleybal, zal morgen per vliegtuig naar Tirana rei zen om daar op zaterdag de Europa cupwedstrijd tegen Dynamo Tirana te spelen. Blokkeer heeft noodgedwongen aan het vliegtuig de voorkeur gegeven bo ven de trein, omdat een vliegreis min der tijd in beslag neemt. Per trein zou men minstens zes dagen nodig hebben waardoor het meespelen van Tinkhof, De Viqjc en Constandse wegens werk zaamheden of om studieredenen on mogelijk zou worden. Bovendien zou ook trainer-coach Hoogerwaard bij een zesdaagse trip verhinderd zijn. De Blokkeer-ploeg, die om kwart over drie vertrekt, bestaat uit: Tink hof, De Vink, Constandse, Kooien, Schréuder, Kranenburg, Oosterbaan, Swagers, Barzilay, coach Hoogerwaard en chef-d'equipe Ten Bruggencate. Men zal in Belgrado overnachten waarna naar de Albanese grens wordt gevlogen. Het laatste gedeelte (onge veer 600 km) zal per bus worden afge legd. Maandag januari om ongeveer vier uur hoopt het gezelschap weer terug op Schiphol te zijn. De returnwedstryd tegen Dynamo Tirana zal zeer waar schijnlijk op zaterdag 21 januari wor den gespeeld. TIET PROJECT voor de Lijn- baan tussen Binnenweg en Van Oldenbameveltstraat, dat dit jaar aan de orde zal kunnen komen. A is het gebouw van de BijenkorfB is de tegenwoordige begrenzing van de Lijnbaan, C is het aan de Binnenweg ge legen warenhuis Ter Meulen. D is het bekende kunstcentrum, waarover nog zoveel ts te doen, E is een blok winkels, één etage hoger dan de bebouwing langs het bestaande gedeelte van de Lijnbaan. Daar vlak voor staat de bekende plataan, die van de tuin van het Coolsingelzieken- hwis gespaard bleef en die straks op een pleintje komt. F. is een hoog kantorencomplex met daar onder een garage, G is een flat complex in hoogbouw met win kels daaronder. Voor een groot aantal winkels en woonhuizen in dit gehele project, een ge zamenlijke bouwsom, van zes en een half miljoen, is rijksgoed keuring voor dit jaar toegezegd. PARIJS De Franse radio en tele visie, die door de staat wordt beheerd, za) morgen en vrijdag slechts nieuws berichten er. grammofoonplaten uitzen den. De overige programma's zijn door de staking van artiesten en technici komen te vervallen. ROTTERDAM De commissie Land en Lucht, één van de commissies in de Kamer van Koophandel, wil een snelle beslissing over de Willemstunnel. Zij vindt dat er een einde moet komen aan de touwtrekkerij over de kostenverde ling. De heer C. Kolff, voorzitter van de commissie, zei gistermiddag tijdens de vergadering van de Kamer, dat de com missie verontrust was over de ver keersafwikkeling binnen en rond Rot terdam. Hij drong aan op een blijven de verbetering van de Bctlekbrug. Aan het begin van de vergadering herdachten de leden van de Kamer van Koophandel staande de heer A. G. Bol, een van de secretarissen, die on langs is overleden. ANNECY De zes jonge grot onderzoekers, die sinds zondag waren vermist in de grot van Diau in Haute Savoie (Frankrijk) zijn vanmorgen uit hun benarde positie gehaald en voor •ndTzoek overgebracht naar een zie kenhuis. Op een dieote van achthonderd me ter werden de jongelui aangetroffen na een grootscheepse reddingsactie. De jongste van hen (vijftien jaar) heeft last van lichte bevriezingsverschijnse len. De jonge speleologen werden ver kleumd, en tegen elkaar leunend, ge vonden bij een ondergrondse waterval. Zij waren volkomen uitgeput en had den nog slechts voeding voor één dag. De grot van Diau ir zeer uitgestrekt met veel ondergrondse rivieren en watervallen. Naar de mening van het Landbouw schap ikomen alleen al in het Zuïdhol- landse glasdistrict ongeveer 600 bedrij ven voor opheffing in aanmerking. In. de glastuinbouw zijn vele bedrijfjes die in de naaste toekomst geen voldoende ongeveer 10 procent van alle glasbedrij- bestaan meer kunnen opleveren. Voor ven zal bedrijfsbeëindiging daarom de enige oplossing zijn, aldus het landbouw schap. Dit is echter bijzonder moeilijk te realiseren, omdat de verkoopmogelijk heden voor het bedrijf met oude opstan den zeer gering zijn. Daarom stelt het landbouwschap voor om een premie van 2.50 per vierkante meter te verstrek ken op het afbreken van oude glasop standen, ongeacht de aard daarvan en ongeacht het bouwjaar, zulks met een onbeperkte werkingsduur. Gezien de ongunstig® financiële posi tie, waarin vele verouderde glasbedrij ven verkeren is het voor de meeste van deze bedrijven ook niet mogelijk om uit eigen kracht tot vernieuwing van glas- opstanden te 'komen. Het Landbouw schap is daarom van oordeel dat daar voor eveneens een financiële bijdrage ■van de overheid noodzakelijk is, temeer omdat in de landen waarheen onze glas- produkten worden geëxporteerd door de overheid op ruime schaal subsidies wor den verstrekt voor de bouw van. kassen en verwaraiiingsinstallaties.- Hierdoor komt de Nederlandse -glastuinbouw op wat langere termijn in een bijzonder na delige concurrentiepositie to verkeren. Het Landbouwschap besloot daarom aan het ontwikkelings- en saneringsfonds tevens voor te stellen om In het kader van de ontwikkelingsactiviteiten van het fonds voor de glastuinbouw een bijdrage te verstrekken, gebaseerd op bet opper vlak van het af te breken verouderd glas. Een dergelijke regeling zou moeten worden beperkt tot de glasopstanden die vóór 1945 zijn gebouwd met inbegrip van de na 1945 om 'hooggebrachte drui- venserres, gedeeltelijk verbouwde op standen van vóór 1945 en warenhuizen gebouwd van oude ramen van vóór 1945. De hoogte van de bijdragen zal moe ten zijn: voor druivenserres, warenhui zen en kasten met kapbreedte van min der dan 5 meter 5 pér vierkante meter (zonder vaste verwarmtogsiöstaUaiae) en 7 per vierkante meter (met vaste ver- warmingsinstallatie)voor kassen met een kapbreedte van meer dan 5 meter ('bijv. „Aalsmeerse kassen") 8 per vier kante-meter (zender vaste verwarmings- installatie) en 10 per vierkante meter met vaste verwarmmgsinstallaties) nomen, overeen met 25 procent van de Deze bedragen komen, zeer globaal ge bouwkosten van nieuwe glasopstanden, uitgaande van de warenhuizen en kas sen als zodanig dus los van allerlei ad ditionele investeringen die voor het op zetten van een geheel nieuw bedrijf nood zakelijk z(jn. B(j de verwarming is uit gegaan van 25 procent van de nieuw- bonwkosten voor de aanleg van een vas te installatie in de kassen exclusief de investeringen in de centrale installatie. Als algemene voorwaarde zal dienen te gelden dat de ontvangen bijdrage wordt gebruikt voor nieuwbouw van de afgebroken oppervlakte oude opstanden; ook de hoogte van de -bijdrage is hier op afgestemd. Door het Landbouwschap zal tevens worden voorgesteld in bepaal de gevallen toe t-e staan dat de bijdra ge ook mag worden gebruikt voor diep te-investeringen in de resterende glas opstanden, waardoor kan worden bereikt, dat de bijdragen in het -bedrijf op de meesto doelmatige wijze wordt aange wend. Deze regeling zou gedurende vijf jaar van kracht moeten zijn'. .GRONINGEN De uitslagen van de dinsdag gespeelde partijen voor de tweede ronde van het Niemeyer-jeugd- schaaktomooi in Groningen luiden: Finalegroep: Whiteley (Eng)Vadasz (Hong) Vz—Vz-, Timman (Ned)Pedersen (Denemarken) 0—1; Westermaier (W Did)—Roth (Oost) Vz—Rooze (Belg)Steinberg (Rusi) Fz—Vz. Stand: 1. Pedersen 1 pnt; 2/3/4. Whi teley, Westermaier, Rooze 1 pnt; 5/6/7 Vadasz, Roth, Steinberg pnt en 1 afge broken partij; 8. Timman 0 pnt en 1 afg. Klasslficatiegroep: Seslya (Z SD—Mo les (Ierl) VzM-; Ligteiïnk (Ned)Schau- felberger (W Did) Kiers (Ned)-Zara Dan (Roem) afg; Gralka (Pol)Svesson (Zw) afg. EERSEL Het internationale schaak- tornooi in Eersel is dinsdag voortgezet met de partijen uit de tweede ronde. De uitslagen luiden: Littlewood (Enge land)—Limbos (België) 'é—M; Rellstab (W Did)—Cornells (België) 0—1; Stum pers (Ned)Samisch <W Did) 10: Bouwmeester (Ned)Orbaan (Ned) Vz—Vz Afgebroken partij eerste ronde: Stum persOrbaan 0—1. De stand op kop na twee ronde: 1/2. Bouwmeester en Orbaan 114 pnt. NEUSTIFT Ook op de tweede en laatste dag van de negende Nederlandse jeugd-skikampioenschappen in bet Oostenrijkse Neustift bleken de meisjes sneller dan de jongens. De slalom, uitge zet op een parcours van 750 meter met een hoogteverschil van 150 meter, werd bij de meisjes gewonnen door Lindy Mar gadant, die de eerste manche met 30 poortjes en de tweede met 28 poortjes aflegde in de totaaltijd van 74,3 sec. Zij was hiermee aanzienlijk sneller dan Marinus Sikkes, die bij de jongens eersie werd met 81,5 sec. Lindy Margadant, die maandag als tweede eindigde bij de reuzenslalom, be haalde in de combinatie de eerste plaats met een puntentotaal van 26.70. Miguel Mendes de Leon, maandag winnaar van de reuzenslalom, eiste bij de jongens de eerste plaats in de combinatie voor zich op. De uitslagen luiden:, meisjes 'A: slalom: 1. Lindy Margadant 74,3 sec.; 2. Janny Kets de Vries 76,4 sec,; 3. Elisabeth van Till 79,6 sec: Combinatie: 1. Lindy Marga dant 26.70 pnt; 2. Elisabeth van Till 36.32 pnt: 3. Janny Kets de Vries 50.18 pnt Jongens A: slalom: 1. Marinus Sikkes 81,5 sec; 2. Maarten van der Knoop 84.8 sec; 3. Willem Steenstra Toussaint 87,8; Combinatie: 1. Miguel Mendes de Leon 82.54 pnt: 2. Ennius Bergsma 105.61; 3 Willem Steenstra Toussaint 131.34. ROME President Podgorny van Rusland zal van 24 tot 31 januari een staatsbezoek aan Italië brengen, op uit nodiging van zijn ambtgenoot Saragat Men verwacht dat Paus Paulus het Russische staatshoofd op 29 januari in audiëntie zal ontvangen. Hei zou de eerste maal zijn dat het hoofd van de r.k. kerk de president van een communistische en officieei atheïstische staat ontvangt. DEN HAAG Opnieuw is een Haags echtpaar het slachtoffer gewor den van een flauwe grap. In enkele Haagse dagbladen werd in een adver tentie een 5-kamerwoning ih de Lan- restraat aangeboden- voor ƒ220 per maand. Voor inlichtingen kon men zich wenden tot de heer B. E. San Giorgi op het aangegeven adres. Tientallen telefoontjes en bezoeken van woningzoekenden waren het resul taat. Het was voor de familie San Gior gi een geluk, dat zij 'het weekend niet thuis waren. Een onthutste mevrouw San Giorgi vertelde: „Toen we zondag avond thuis kwamen, heeft de telefoon geen minuut stil gestaan. In de bus lagen tientallen brieven. Maandagmor gen vanaf half tien rinkelde de tele foon weer aan een stuk." Op dertig oktober trachtte iemand een dergelijke grap uit te halen. Half november kreeg de heer des huizes een telefonische oproep van „inspecteur Scherpenzeel" om voor een verkeerson geval op het hoofdbureau te komen. p het bureau bleek tot weer een grap" te zijn. De familie heeft geen enkel vermoeden, wie hen die overlast steeds bezorgt ROTTERDAM De heer M, J. C. de Witte, hoofd van de afdeling huisvesting van Unilever, heeft dinsdag afscheid genomen van het be drijf. Ruim 46 jaar geleden begon hij zijn loopbaan bij het Algemeen Vrachtkan toor. Tijdens de oorlog was hij bij het centraal distributiekantoor gedeta cheerd. Na de oorlog werd hij belast met de huisvestingszaken bij Unilever. De heer De Witte is opgevolgd door mevrouw A. C. ter Veer - Schutter. CONISTON WATER (Noord Enge land) De Britse snelheidsduivel Do nald Campbell is vanmorgen HSsi rijs boot Bluebird verongelukt. Carej&bell, snelheidswereldrecordhouder op het water met 441 km per uur, probeerde na negen weken wachten in verband met de slechte weersomstandigheden, dit record te verbeteren. Dodelijk verschrikt stonden de toeschouwers langs het Coniston Meer, toen de Bluebird zich als een gewonde vogel uit het water verhief en met een klap als van een explosie terugkaatste op het oppervlak om daarna weg te zinken. TGT DE MENSEN, die nog even moeten wennen aan zo'n nieuw jaar behoor ik ook. En daar om werp ik nog wel eens een terug blik. U moet niet denken:, wat vreemd, gisteren keek hij vooruit (naar de vakanties) en nu... Nee, dat komt omdat ik in mijn map met brieven een sympathieke brief ont dekte uit Gorinchem. Meestal zeg gen we dan maar Gorkum. Lezer W. de Wijs uit Gorkum schreef al een hele poos geleden. Ik durf de datum boven zijn brief niet te melden. Aangezien ik „schoon schip" probeer te maken duik ik toch maar even in die brief. De heer De Wijs bedankt voor het plaatsen van de artikelen ove rhet oude Feij- enoord. Die dank heb ik inmiddels doorgegeven. Ook heeft hij met veel belangstel ling de artikelen over de RTM gele zen. De heer De Wijs is al vele ja ren uit Feijenoord weg, maar dat stadsdeel blijft hem interesseren Hij werd er geboren en bracht er zijn jongensjaren door. Aan de tram heeft hij overigens een minder pret tige ervaring omdat zijn broertje daarmee verongelukte. De machinist troC echter geen schuld. Tal van herinneringen weet mijn briefschrijver niet zonder wee moed op te haian. Aan de vele industrie in het toen welvarende Feijenoord. Hij noemt de maatschap pij voor scheeps- en werktuigbouw „Feijenoord", aan de Piekstraat, de kistenfabriek v. d.' Berg. de boterfa- briek van diezelfde naam, de hout handel Van Schijndel, gasmeterfa- briek Elster en Co. Menig stapje deed de heer De Wijs naar de Wilhelminakerk aan de Oranjeboomstraat, waar hij ook geloofsbelijdenis aflegde. Daar „ston den" toen de predikanten Vons, Monsma, Van Oosten, Kyttenbelden en De Lind van Wijngaarden. Oak weet hij nog van het kleine kerkje, aan het eind van de Oranje boomstraat, waar nu de ketels van de gasfabriek te zien zijn. De heer De Wijs holde als jonge ling menigmaal met de brandspuit mee, die stond óp het „koölas", waar hij voetbalde. Hij noemt de namen van beroemde voetballers uit die dagen, zoals ze ook werden opge haald in een artikel over „oua-Feij- enoord", dat in onze zaterdagse ru briek „Rijnmondrevue" verscheen. Ja, deze lezer uit Gorkum had in dat helaas nu stervende deel van Rotterdam een plezierige jeugd. AANZIENLIJK minder plezie- rig is de last, die lezers in een noordelijk stadsdeel van Rotterdam ondervonden van een z.g. witte pomp. Min of meer ten einde raad v hebben deze mensen (wier adres mij bekend is) Jan Krant om hulp ge vraagd. Ik tracht er wat aan te doen, zoais ik dat wel meer probeer. Maar omdat het geval op zich van belang kan zijn voor anderen zal ik dat hier toch even kort vertellen: Achter het huis van die lezers be vindt zich sedert enige tijd een gara- ge metbenzinestation. Het is een z.g. witte pomp. Tussen het huis en die garage is behalve de tuin van de Klagers ook een openbaar pad. Maar op dat pad heeft zich kennelijk een uitbreiding van de garagewerkzaam heden voltrokken. Men is daar namelijk aan het re pareren geslagen en dat neemt zo veel ruimte in beslag dat de bewo ners niet of nauwelijks hun tuinhek uit kunnen. Bovendien hebben ze in tuin en huis last van de benzinedam pen. Ik krijg de indruk dat hier sprake is van „overlast". De Hinder wet is ook al benaderd, maar het schijnt allemaal niet te haten. Ik zet dit allemaal maar even uit een omdat het meer voorkomt dat bedrijven werkzaamheden gaan uit oefenen, die ze wel mogen onderne men, maar niet op openbaar terri toir. Bovendien niet als ze bewoners overlast aandoen en een buurt min der goed bewoonbaar maken. Het kan zijn dat men dan op moet tre den, men moet er althans niet te gauw voor terugschrikken! BONN Bij de Starfighter-eenhe- den van de Westduitse luchtmacht is gisteren het bedrijf weer volledig her- vat. Sinds december van het vórige jaar werd het vliegen van Starfighters op last van de inspecteur-generaal van de Westduitse luchtmacht onderbroken om verbeteringen aan de schietstoelen der machines aan te brengen. DELFT De heer L. J. van der Krogt, vroeger raadslid in Delft voor de Partij van woningzoekenden en sinds 6 september voorzitter van de fractie van de Boerenpartij, heeft met de Boerenpartij gebroken. Hij hekelt de „ondemocratische wijze waarop de BP-kandidatenlijst is samengesteld". De heer Van der Krogt zal niet of ficieel als lid van de partij bedanken. „Die partij is me nog geen telefoontje of postzegel waard". LONDEN Het bronzen beeldje „La petite danseuse de quatorze ans" van Degas in het Tate Gallery werd bescha digd toen een man de glazen stolp om het bijna een meter hoge werk insloeg. De dader, 58 jaar oud, werd gear resteerd. Het zou niet zijn bedoeling zijn geweest het beeldje, dat een waar de heeft van 60.000 gulden, te stelen. ROTTERDAM Sinds een week staat het monument De Boeg van prof. Fred. Carasso iedere avond in de schijnwerpers. Het is een imposant ge zicht, vooral van het water af. Toch is het de scheepvaart die het aanbrengen van de verlichting geruime tijd heeft tegengehouden. Reeds een jaar geleden is de afdeling openbare verlichting van het GEB met schijnwerpers bij De Boeg gekomen. Al spoedig kwamen toen klachten uit scheepvaartkringen. Schepen zouden last ondervinden van de schijnwerpers. En dus werden ze gedoofd. Geruime tijd heeft de GEB nu het project opnieuw onder handen geno men en een nieuwe opstelling van de schijnwerpers uitgedacht. De bedoeling is dat de verlichting iedere avond brandt. Hopelijk zullen er niet op nieuw klachten komen.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1