Ontwerp ligt ter inzage „SCfflENOKO-plan" zal binnenstad ontsluiten Geen vrijs gevolmachtigde spraak voor Koos AGENDA Stanksloot aan ScMedamseweg Hoelang moet die ellende nog duren?77 Recreatiebos in polderland Noord-Kethel Maatschappelijk werk hechter gebundeld Teviot bracht lading van -103 gr. C naar R'dam AAN HIJ J Drie gewonden bij gladheid if Ruitentikker steelt transistorradio Carillonconcert op huwelijksdag Flesjes bier op melkwagen Burgerlijke stand Interpellatie over politieverordening in gemeenteraad Rotterdam leent tien miljoen Samensmelting voofgëstéld Burgerlijke stand m7 Brand in ketelhuis van W. Pijperstraat Subsidies voor vier recreatieprojecten Meer Schiedammers ^atmirhistorici" DE ROTTERDAMMER DONDERDAG 5 JANUARI 1961 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nu vanavond in de Koopmansbeurs een teach-in over de sanering van de oude binnenstad wordt gehouden, is het wel belangrijk het zogenaamde Schienoko-plan onder de loep te nemen. Het ontwerp-bestemmingsplan voor het stadsdeel, dat door Schie, Noordvestgracht en Korte Haven wordt begrensd, ligt tot 21 januari op het secretarie ter inzage. en morgen .en dagelijks Zondee rijbewijs FASENPLAN KANTORENCOMPLEX SCHIEDAM „Hoelang zal die ellende nog duren?", klaagt melk handelaar C. Zeelenberg, die aan de Schiedamseweg tussen de Sport- parkbrug en de Blauwe Brug woont. Hij roert met.een lange stok in het vieze modderslootje naast het erf achter zijn woning. On middellijk verspreidt zich een ge weldige stank. Het 700 brt. metende Engelse tankschip Teviot bezorgde de Rotterdamse haven kortgeleden een uiterst bijzondere lading: etheen van 103 graden Celsius onder nul de koudste lading ooit in Rotterdam aangevoerd. De vloeistof was bestemd voor het nieuwe polyetheenbedrijf van ICI (Holland) N.V. in Euro poort. Binnenkort zal dit bedrijf starten met een produktiecapa- citeit van 45.000 ton per jaar, later dit jaar gevolgd door een tweede bedrijf van gelijke capaciteit. ROTTERDAM Het maatschap pelijk en sociaal opbouwwerk in Rotterdam zullen straks gebun deld worden. Dit zal gebeuren in de stichting raad voor het maat schappelijk welzijn, zo blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. SCHIEDAM Een ruitentikker ver nielde woensdag een portiekruit van 190 meter bij 42 centimeter van een pinkel in elektrische artikelen van de 62-jange instaileur C. v. d.„M. aan de p.otterdamsedijk 250. Er ontstond een flink gat, waarna door handreiking een Siemens transistorradio ter waarde van 228, uit de etalage werd weggeno men. SCHIEDAM In een ketelhuis van een complex woningen van een Pro testants Christelijke woningbouwvere niging aan de Willem Pijperstraat in Groenoord ontstond woensdag brand, waarschijnlijk door broeiing in een zak met sterk roetende oherestanten. De brandweer onder leiding van de waarnemend commendant J. Keuzen kamp kon het brandje snel blussen. Er was geen schade. Wel was na de brand het inwendige van het ketelhuis door vette roet aangeslagen. pagina 3 SCHIEDAM Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven concerteert stadsbeiaardier Cord Don dinsdagmor gen 10 januari van 10.00 tot 11.00 uur op het carillon van. de Grote kerk. Het concert begint met het Wilhel mus, waarna de Trumpet Voluntary van Jeremiah Clarke zal worden uitge voerd. Van Leen de Bruijn worden „Schiedam viert feest" en „Ons Neder land" gespeeld. Na enkele bekende lie deren uit „Kun je nog zingen" wordt het carillonprogramma besloten met een Postludium van de concertgever. „In 1944 werden bebouwingsvoor schriften vastgelegd, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden m de bebouwde kom van Schiedam". Aidus begint de toelichting bij het ontwerp. Door de sterke ontwikkeling in Schie dam, waarbij het aantal inwoners steeg van 65.000 tot 80.000 (een stijgiug die zich nog zaï voortzetten tot 110.000), door de belangrijke geografische positie van Schiedam in de Rijnmond-agglomera tie en door wijziging van de stedebouw- kundige inzichten, beschouwde men de ze regeling al gauw als verouderd en werd de behoefte gevoeld aan een nieuw saneringsplan, dat op weten- schappelijk-stedebouwkundige, verant woorde wijze leiding zou geven aan de ontwikkeling van de binnenstad tot een winkel-, zaken- en cultureel een tram. In het kader van deze ontwikkeling werden, aile plannen voorbereid voor de bouw van een nieuw stadhuis. De oude stadskern binnen de vesten wor den door de historische vaarwegen Lan ge en Korte Haven en Schie, door brug- SCHIEDAM De in de laatste tijd j en 75 gulden of vijftien dagen met wat uit de publiciteit verdwenen Koos] veertien dagen hechtenis voorwaarde de Kapper trad gistermorgen voor het Schïedamse kantongerecht op voor dc Schiedammer J. G. K., die zich moest verantwoorden voor flesjes bier die op zijn melkwagen waren aangetroffen. De vorige keer, betoogde Koos, dat de flesjes bestellingen waren. Maar aangezien dit geen argument was geble- ken gooide rl" .gevolmachtigde" het nu over een *e boeg. Hij merkte op dat het v< uit 1931 stemde en dus maar door _t>stitie over boord moest worden gezet. Het feit zelf ontkende Koos met. De officier van justitie zei in zijn rekwisitoor, dat dit reeds de derde maal was dat de verdachte voor dit feit terecht stond, waarvoor hij een boete vroeg van 75 gulden of vijftien dagen. „Kan er niets van af", vroeg Koos, die als reden aanvoerde, dat de ver dachte juist op de zittingsdag was opge roepen voor de BB. Of dat ook voor de kantonrechter een doorslaggevend argu ment was is twijfelachtig, hoewel toch de boete werd verlaagd tot 50 gulden of tien dagen. Een andere Schiedammer J. P, G., stand terecht omdat hij op de Stad houderslaan had gereden met een niet behoorlijk verzekerde auto, waarvan bovendien de stuurinrich ting niet deugde, de uitlaat defect was en één of twee stoplichten niet werkten. De officier van justitie die in zijn reskwisitoor zei, dat deze zaken bij het Kantongerecht hoog worden opgeno men eiste boetes van 50 gulden of tien dagen, 25 gulden of vijf dagen, 25 gul den of vijf dagen en 100 gulden of twintig dagen met veertien dagen hech tenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De kantonrechter maakte hier van boetes van 50 gulden of tien dagen, tweemaal vijftien gulden of dne dagen ROTTERDAM De staatssecretaris van economische zaken heeft subsidies toegekend voor een viertal recreatiepro jecten in het Rijnmondgebied. Voor de jachthaven aan de Oude Maas, de tweede die bij Rhoon komt, wordt vier ton beschtkbaar gesteld. Voor het openluchtzwembad, dat even eens bij Rhoon zal worden aangelegd, werd een kwart miljoen gevoteerd. De ze beide projecten maken deel uit van het programma, dat het recreatieschap Oude Maas heeft opgesteld. Het recreatieschap Rottemeren i.o. krijgt voor de aanleg van een kampeer terrein onder Zevenhuizen een subsidie van ƒ211.100. Het recreatieschap Bnelse Maas kan rekenen op een staats subsidie van ƒ44.550 voor de rioolwa terzuiveringsinstallatie op het kampeer terrein „Krabbeplaat" m Rozenburg. Chr. soc. Belangen: Retorica, spreken in het openbaar, 20 Korenbeurs; Teach-in over sanering bin nenstad, 20 Arcade( Sted. Museum, dansavond 20. en morgen Irene; Toneelvereniging Het Zuiden, to neelavond, 20 Bron: pers. Ver, Schrijvers, feestavond. De Rank: Hervormde Zondagsschool afd. Ketnel, kontaktavond, 20 Snrsura Corda: ISTCGOV, vergadering", 20 Bijkantoor De Rotterdammer: lange Kerkstraat 82. uitsluitend redaetiezaken. tel, 283954 (b g g. 010 - 1193133 en 01938 - 6619). Agentschap: J. v. Gogh, Dr. Zamen- «ofstraat 138. tel. 152400. Klachten bezorging: Agentschap zie boven. Belangrijke telefoorummmers: Alarm, poll- he 264656, brandweer 299128, GG en GD 269280. Apotheek Rembrandt. Rembrandtlaan 5b, tel. 288855. lijk met een proeftijd van twee jaar. Een gelijksoortige zaak was die, waarin de Schiedammer T. E. terecht moest staan. E. had gereden zonder rijbewijs ter wijl van zijn wagen, de handrem, de uitlaat en de bednjfsrem niet deugden terwijl het loopvlak op verschillende banden nagenoeg glad was afgesleten. Voor de kantonrechter verklaarde hij dat het met zijn wagen was, maar- van een ander. Hij dacht dat hij niet verantwoordelijk was voor de gebre ken van de wagen. De officier van justitie vond dat dit niet ter zake deed. Hij betoogde, dat men zich niet op de weg mag begeven in een ondeugdelijke wagen, ongeacht het feit of deze wagen al of niet door de eigenaar bestuurd wordt. Hij eiste tegen E. boetes van 75 gul den of vijftien dagen, vijftien gulden of drie dagen en 30 gulden of zes da gen. De kantonrechter maakte hier tenslotte 75, tien, en 20 gulden van, te vervangen door een evenredig aantal dagen. gen met elkaar verbonden, in drie ge bieden verdeeld. Van deze drie gebie den heeft het noordelijke gedeelte tus sen Sehie-Noordvestgracht en Korte Haven, een typisch eigen karakter. Er zijn overwegend bedrijven gevestigd. Sommige bebouwingscomplexen wa ren in een bijzonder vervallen staat en werden als zodanig opgenomen In het „fasenplan voor krotopruiming en sane ring". De bedrijfspanden aan het Spm- huispad, Breestraat en Zijlstraat zijn grotendeeld al gesloopt. Bijna voltooid is de amovering aan de Vellevest, Kethelstraat en Viaardin gerstraat Hierachter komt de nieuwe Brandweerkazerne annex technische werkplaats. Het complex zal gunstig en centraal tussen de industriegebieden liggen en bovendien gesitueerd in een brandgevaarlijke zone. Via de door braak Vlaardmgerstraat is er een goe de ontsluiting. Op de plaats van inmiddels gesloopte bedrijfsbebouwing tussen Prinsensteeg en Achter de Teerstoof, die eveneens sterk vervallen was, heeft men een zeer aantrekkelijk plein met boombe- planting geprojekteerd. Hier zal men kunnen parkeren. De Oud-Katholieke Kerk aan de Dam wordt vervangen door een nieuw gebouw met winkelfront. Via Prinsen- steeg cn Achter de Teerstoof Zal het gebouw aan de achterzijde bereikbaar zijn. Aan weerszijden van het Spinhuispad komen woningen en bedrijfsruimten in drie lagen. De bedrijven krijgen een bijzonder karakter. Aan de straatkant komen showrooms, vitrines en andere etalageruimten. Aan een attractief eta lagefront zal ongetwijfeld behoefte bestaan, maar niet aan winkels, want er is hier geen „achterland". Doordat de Spoelingsbrug is verval len, is het oude Doelengebouw uiterst moeilijk te bereiken voor de jeugd, die hier haar clubhuis heeft Het is een excentrische, verloren hoek geworden. Aan het gevelfront langs de zwaai- kom moeten hoge eisen van stedebouw- kundige en architectonische welstand worden gesteld vanwege de ruimtelijke situering, die aansluit bij de city-bebou wing in de omgeving van het nieuwe Stadhuis. Men denkt hier een groot kantorencomplex in vier bouwlagen te SCHIEDAM Geboren: Astrld d.v. H. Eie- ze en W. M. T. amsteker, Freddy z.v. Knlkman en C. M. N. Jung, Luduina A. M. d.v, D. B. Jansen en G.A. Kerkhof, Marcel z.v, J. A. Brcxks en M. Vroon, Johanna M. d.v. AlbersF en H. H. Spaan. Felix z v. A. van der Wisse! en J. de Boer. Overle den: C. J. Schouten 61 wed. van F, Rijke. ibouwen met bedrijfsruimten op de be gane grond. Voor voetgangers en wiel rijders komt er een. brug naar de 's-Gravelandseweg. De ontsluiting van het Schienoko-ge- bied geschiedt door middel van de door braak Vlaardmgerstraat - Breedstraat - Raam en via Spinhuispad - Vijge- steeg. De overige wegen hebben op een enkele uitzondering na rechtstreek se aansluiting op deze hoofdaders. Om het niveauverschil tussen Vlaar- dingerstraat - Dam, als oude waterke- rende dijk, en Kethelstraat - Zijlstraat - Breedstraat zo veel mogelijk weg te werken is vanaf de Kethelstraat een nieuwe weg haaks op de Vlaardirtger- straat geprojekteerd, ierwijl de Zijl straat ter ontsluiting van daaraan ge legen bedrijven door een talud of keer- muur wordt gescheiden van de oprit Breedstraat - Vlaardmgerstraat. VLAARDINGEN De afdeling Vlaardingen/Schiedam van de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging houdt donderdag 12 januari haar algemene ledenvergadering in het Verenigingsgebouw aan de Markgraaf laan. De bestuursleden D. M. van Kampen, J. J. de Ligt en J. v. Meggelen zijn herkiesbaar. In verband met het toege nomen aantal Schiedamse leden is een bestuursplaats beschikbaar gesteld voor een kandidaat uit Schiedam. Daar toe heeft zich mejuffrouw N. Koorenge vel bereid getoond, maar het bestuur zou het prettig vinden als naast haar nog een Schiedammer in het bestuur komt Na de pauze zal de heer J. Kortland dia's vertonen. ROTTERDAM De KVP-fractie- vóorzitter in de Rotterdamse gemeente raad, mr. L. A. Struik, zal B. en W. dingdagavond interpelleren over de po litieverordening. Een paar weken gele den heeft hij hierom gevraagd, omdat hij niet tevreden was met het ant woord van B. en W. op zijn schrifte lijke vragen. De interpellatie gaat over een ver bodsbepaling in een van de artikelen van de politieverordening. De kanton rechter heeft dit .verbod dat élke de monstratie aan een vergunning van B en W- bindt, in strjjd verklaard met de grondwet. ROTTERDAM Rotterdam gaat op nieuw een lening aan bij de bank voor Nederlandse gemeenten. Dit keer voor tien miljoen gulden tegen een rente van 7 1/lS procent De looptijd van de lening is 25 jaar, de koers 99 procent. V ROTTERDAM B. en W. van Rot terdam hebben de toekomst van de pol der Noord-Kethel vastgelegd in een bestemmingsplan. Dit pfail, dat de ge meenteraad nog moet goedkeuren, stemt bijna geheel overeen met het streekplan Rechter Maasoever van de provincie. Het is de bedoeling om in het gebied, begrensd door de Broekkade, de Delftse Schie en de gemeentegrenzen van Delft en Schiedam, recreatiemoge lijkheden te scheppen en wel m het zuidelijke deel van het gebied. Volgens de plannen moeten er bossen komen, zoals dat ook zal gebeuren in het aan grenzende gebied van de Oost-Abtspol der, Meer recreatie is mogelijk in de oe verstrook tussen de Delftse Schie en de Kethelseweg. Volgens het streekplan is dit gebied bestemd voor agrarische doeleinden, maar B. en W. vinden het aantrekkelijker voor de recreatie. Een tweede bestemmingsplan geldt het gebied, begrensd door de Wilderse- kade, de Zwarteweg en de gemeente grens van Berkel en Rodenrijs. In dit plan Wildersekade II genoemd, zijn gronden gereserveerd voor de aanleg van enkele provinciale wegen, één tus sen Berkel-Rodenrijs en Zoetermeer en één tussen Schïebroek en Berkel en Ro denrijs. Ook dit plan zai nog door de Rotterdamse gemeenteraad moeten wor den vastgesteld. Het kan ook niet anders, want voor dat omstreeks 1958 Blijdorp Kethel ein delijk een riolering kreeg, liepen de riolen van de w.c.'s op de slootjes uit, die bijna geen afwatering hebben. Zomers bij warm weer dansen de muggen boven deze dikke brij van zwarte modder en grauw afval, waar uit de ongezonde gassen als stoom ontsnappen. Alle gootsteenafvoer komt nog steeds in deze stilstaande slootjes terecht. Het water, dat niet genoeg af voer heeft, doet de vloeren in de hui zen verrotten, zoals bij de buurman van de heer Zeelenberg, die verleden jaar nog een houten vloer in zijn keu ken moest laten aanbrengen. Hijzelf heeft er een van beton laten maken. „Jaar in jaar uit worden we met belof ten aan het lijntje - gehouden.- De laatste maal, dat men wat aan de sloten heeft laten doen, was in 1942", zegt de heer Zeelenberg, die hier al 28 jaar woont. Hij is niet de enige, die last van water en stank heeft. Hij kan ze bij bosjes noemen, de mensen, die zelfde klach ten hebben. De sloten zijn van het polderbestuur, dat niets doet. Alleen stuurt het elk jaar een aanslag voor het schoonma ken van de sloten. Op de plek, waar enkele jaren geleden de, heer'Zeelen berg een stukje van de sloot naast zijn huis dichtmaakte, bloeien, tegen woordig kleurige en geurige viool tjes, wat te begrijpen is, want vroe ger was deze sloot een open riool. Bitter wijst hij op het schrijnende contrast tussen het moderne Bad-Groen oord in de naaste omgeving en deze onhygiënische toestand, die een dokter zo erg vond, dat hij in de pen klóm om de hogere autoriteiten in den lande er opmerkzaam op te maken. Overigens zonder enig resultaat Het KVP-raadslid C. P. M. Lansbergen, wo nend aan de Harreweg 8 in voormalig Kethel, die met deze „onwelriekende zaak" goed op de hoogte is, gelooft dat gemeentebestuur en polderbestuur het gehele geval op elkaar willen afschui ven, met als gevolg dat er niets ge beurt. De gemeente wacht op „de dingen die komen zullen", zoals het dempen van de poldervaart en de afwatering van Rijksweg 20. Inmiddels is er hoegenaamd geen wa terafvoer, zijn er in de rijweg geen trottoirkolken en wordt er van over heidswege niets gedaan om de tot een In augustus vorig jaar was dc Te viot het eerste zeeschip dat de nieu we Britanniahaven in Europoort bin nenvoer, eveneens met etheen, maar dat was toen iets „wanner". Vorige maand is het zusterschip Traquair gereed gekomen, dat eind van dit jaar samen met de Teviot elke week twee retourreizen zal maken tussen do ICI-vestiging aan de Tees in noordoost Engeland en Europoort. Per jaar zullen de schepen gezamen lijk 100.000 ton vervoeren. De beslissing van de ICI om etheen uit Engeland te verschepen i.p v. fabrikage m Europoort of aan koop via een andere leverancier te overwegen, werd genomen na een grondig onderzoek, drie jaar gele den. Etheen wordt gemaakt door het kraken van een petroleumfrac- tie, die bekendstaat als nafta. Zoals dit met vele chemische procédé's het geval is, wordt de kost per een heid verminderd door het vergroten van de fabrikageschaal zodat een etheenlabriek die slechts 100 000 ton per jaar produceert, nauwelijks le vensvatbaar is. Aangezien al de verbruikende fa brieken, behalve m Europoort, in het Verenigd Koninkrijk liggen, vormde de oostkust van Engeland de natuurlijke streek voor de massa- fabrikage van etheen mits de verscheping van 100.000 ton per jaar over de Noordzee technisch en eco nomisch uitvoerbaar zou zijn. ICI heeft daarom zijn bestaande etheen- bedrijven aan de Tees uitgebreid tot een totale capaciteit van meer dan 300.000 ton per jaar. Momenteel wordt nog een fabriek met een capa citeit van 450.000 ton per jaar ge bouwd. Etheen wordt vervaardigt als een gas, maar kan vloeibaar worden ge maakt door onderdrukbrenging of koeling, of door een combinatie van beide processen. Als een vloeistof, is de dampdruk by 0" C ongeveer 50 atmosfeer: terwijl het gas, ter ver krijging van een vloeistof op at- mosfeerdruk, tot 103° C gekoeld moet worden. De mogelijke tranportmiddelen waren een pijp lijn, tankauto, spoorweg- tankwa gen of een schip. Een 480 kilometer lange pijplijn met de vereiste capaci teit kwam zowel vanwege de kosten als vanwege de technische uitvoer baarheid niet in aanmerking. Dit gold eveneens voor het vervoer van 100.000 ton vloeibare etheen per jaar met tankauto's of spoorweg tankwagens, die een veel te groot aantal dure hogedruktanks zou ver eisen. Vervoer per schip was de enige praktische mogelijkheid. Voorbereiding van dit vervoer per schip diende niet slechts het schip zelf te omvatten, maar eveneens de voorzieningen voor opslag en lading in Engeland en die voor het lossen en daarna opslag in Europoort Eenvoudige kostenealculaties toon den aan dat een druk van 50 at mosfeer of meer voor opslag en ver voer niet in aanmerking kwam. Verscheping van gashoudende etheen bij atmosferische druk en temperatuur was eveneens onprak tisch, aangezien één ton etheen on der deze omstandigheden ongeveer 800 m3 te beslag neemt Het werd in feite spoedig duidelijk dat het materiaal als vloeistof vervoerd diende te worden, bij een tempera tuur ver onder 0° C, d.w.z. als een cryogenische vloeistof. Nauwkeurige re berekeningen deden tenslotte besluiten tot een atmosferische druk en -103 C als de beste combinatie onder de gegeven omstandigheden. Cryogenische tankschepen die tot het vervoer van zulke vloeistoffen :n staat zijn, verschillen qua ont werp van normale tankschepen. De laadtanks moeten beter geïsoleerd zijn dan gewoonlijk en speciale mon tagemethoden zijn noodzakelijk om te voorkomen dat hitte in de lading doorlekt of overmatige afkoeling van delen van het schip via de schotten geschiedt Afvoerpom pen en instrumenten moeten even eens speciaal gekonstrueerd worden. In dit geval legde de aardrijkskun dige ligging van Europoort verdere beperkingen aan het schip op. De direkte route naar de Britannaha- ven door het nieuwe Calacdkanaal, dat een diepte heeft van 12,65 me ter, zal pas medio 1969 geopend wor den. Momenteel is de enige toegang tot de haven via de moeilijkere rou te door het Hartelkanaal I Brielse Meer en tot medio dit jaar (wan neer een nieuwe sluis klaar zal zijn) omvat deze ronte de oude Har- telsluis, die dc diepgang en wijdte beperkt van de passerende schepen. Deze beperkingen, gecombineerd met economische overwegingen maakten de bouw van twee schepen i.p.v. één verkieslijk. Berekeningen inzake de kosten van opslagtanks te land, de kosten van de schepen en de frequentie van de overvaarten van de Noordzee leidden toen tot een laadvermogen van 450 ton per schip. De schepen werden ontwor pen in overleg met Rijkswaterstaat en de Rotterdamse havenautoritei ten. De Teviot is 54 meter lang, heeft een maximumbreedte van 10 meter en een diepgang van ongeveer 3 me ter. De tank van het schip, gemaakt van een aluminiumlegering en met een omvang van 827 m3, is ongeveer rechthoekig, waarbij de omtrekken van de romp gevolgd worden. De tank is volledig geïsoleerd van het schip en gevoegd in een ruimte die tegen het doordringen van vloeistof fen bestand is. De brug vormt het bedieningscen trum voor het gehele schip. Van daaruit worden de hoofdmotor, de koepelinrichtmg, de afvoerpompen en drie generatoren die energie leve ren voor het lossen, bediend. De brug bevat eveneens instrumenten voor de tankinstallatie en voor navi gatie. Aangezien tanks voor de opslag van cryogenische vloeistoffen duur zijn, is hun capaciteit zo klein moge lijk gehouden. Aan de Tees wordt per pijplijn uit Wilton geleverde etheen vloeibaar gemaakt en op geslagen in een tank met een capaci teit van 750 tori. In Europoort is de tankmhoud eveneens 750 ton. De tank in Europoort is gemaakt van een alummimlegering die beschermd is door ongeveer 60 cm. dik bekledingsmateriaal en een bui tentank van staal. De daarmee ver bonden pijpen zijn gemaakt van roestvrij staal, aangezien smeltijzer bros gou worden,,De hele tank staat op een betonnen platform met een doorsnede van 14 meter, dat op pa len verheven staat; dit maakt het mogelijk dat luchtcirculatie aan de onderkant geschiedt en vermijdt bui tensporig lage temperaturen m het beton en de omgevende aarde. Aangezien etheen in hoge mate ontvlambaar is, werkte de Hinder wet mee bij het ontwerpen van de installatie. De druk binnenin de tank wordt bmnen veilige grenzen gehouden door middel van drukklep- pen en vacuumontlastingskleppen. Bijna twee jaar geleden werd deze stichting 'in het leven geroepen, toen onder de naam stichting raad van over leg voor het maatschappelijk welzijn. Zij moest coördineren tussen twee an dere stichtingen, die voor het stedelijk sociaal opbouwwerk en die voor de sa menwerking stedelijk maatschappelijk werk. Toen al waren B. en W. niet erg gelukkig met deze vorm van maatschappelijk en sociaal opbouw werk. Later sprak ook de gemeente raad zich uit voor een samensmelting van de drie organen. De nieuwe stichting zal twintig bestuursleden krijgen. Vertegenwoor digd zullen zijn het gereformeerd maatschappelijk werk, Humamtas, het rooms-katholiek maatschappelijk werk en het hervormd maatschappelijk werk, elk door een man. Behalve deze zullen ook 'niet-levensbeschouwelijke organisaties voor maatschappelijk werk vertegenwoordigd worden. B. en W. zullen verder acht leden benoemen, die representatief heten voor de Rotterdamse bevolking. De ge meenteraad zal drie leden afvaardigen. Voorzitter van het bestuur van de nieu we stichting zai wethouder A. R. de Vos zijn. De stichting raad voor maatschappe lijk welzijn heeft volgens het con cept-statuut tot doel het bevorderen van het plaatselijk -maatschappelijk welzijn, waaronder met name begrepen het maatschappelijk werk en de sociale opbouw stedelijk en wijkniveau SCHIEDAM In het Gemeente-zieken huis slaagden voor het examen kraamverple- gmg de dames H. J. J. vaa Denreen, F. Brand en A. G. Jansen. ch^vhsche kwaal geworden waterover last en stank te doen verdwijnen. Geelt wonder dat de bewoners van dit klaarblijkelijk vergeten Schiedamse hoekje zich gediscrimineerd gevoelen. ALS IK U verteld dat ik weer iets ga schrijven over een iet wat ongezellige manier waarop twee politie-agenten onlangs op een zon dag een automobilist „te woord ston den", zullen er zeker weer lezers zijn die zeggen „daar heb je 'm weer". Toen ik enkele weken terug namelijk het een en ander zei 'over iemand die bekende dat hij fout had geparkeerd, maar op een irrite rende manier was behandeld en voor wat meer begrip voor de omstandigheden van de kant yaerde politie pleitte, hebben enkele men sen mij gebeld. Ze waren het met eens met de wijze waarop ik zoge naamd., „tegen de politie" had ge schreven. f Ik heb hen toen verteld dat zoiets helemaal niet mijn bedoeling was, integendeel. Ook Jan Krant is voor een goede [liefst uitstekende) verstandhouding tussen politie en publiek, maar dat houdt niet in dat hij niet .mag .schrijven over zaken die de sfeer nog altijd niet al te best houden. Dat is nu eenmaal zijn taak als journalist Ik probeerde dui delijk te maken dat er, zowel van de zijde van het publiek als dat van de politie,-nogal wat aan schort Als het publiek vervelend doet, staat dat ook in de krant en waarom dan niet ais de politie bepaald tactloos, laat ik het woord onbeschoft niet gebruiken, optreedt. TAAAROM snij ik naar mijn idee terecht het volgende aan. Het gebeurde op een zondag' dat er een voetbalwedstrijd in het stadion Feijenoord werd gespeeld. De man die mij z'n wedervaren vertelde kwam met vrouw,en kinderen uit de richting Hordijkerveld (via het Brienenoord-circuit). Hij wilde de Stadionweg op om naar .een adres aan de prepweg te rijden-, ^an het eind vim de (stille) toevoertaeg haar die Stadionweg verwees een. agent echter het verkeer dat naar het sta dion moest, naar de secundaire baan naast de snelweg, teneinde daar te kunnen parkeren. Op de Stadion weg zelf. kon men als men niet naar het stadion moest gemakke lijk invoegen. Maar dat mocht toch niet van die agent Toen de bewuste automobilist hem zei naar- de Bree- weg te moeten, hield de agent zijn mond en priemde met zijn vinger nogmaals naar rechts, welk gebaar kennelijk inhield: mets mee te ma ken, mijn arm wijst daarheen en ,dat hebt u te gaan. Afijn, de man deed dit uiter aard maar stuitte op die secun daire baan voor de tweede maal op onbegrip. Daar wees een andere agent de auto's, die voor het meren deel stadion-mensen bevatten, enke le kleine zijwegen van die baan op. Om te parkeren dus. Onze automobi list kwam heel zachtjes aanrijden, wees de agent dat hij links van hem langs wilde (de agent zag ook wel aan de kinderen in de auto, onder wie een baby, dat de inzittenden niet naar het stadion moesten). Plotseling sprong de agent voor de auto en krijste: „Als ik daarheen wijs, gaat u daarheen". Vervolgens liep hij weg, om andere auto's te wijzen waar ze heen moesten. De automobilist riep hem nog na dat hij zo weinig mogelijk voor een opstopping had willen zorgen en de agent behulpzaam had willen zijn. De agent hoorde het waarschijnlijk niet meer, althans hij reageerde niet. \/IA EEN OMWEG en het wachten m enkeie file's, kwam de auto toch uiteindelijk op de Sta dionweg, pak weg 300 meter verder. Maar over dat afstandje had hij toch maar een kwartier moeten doen. Dat zat onze automobilist niet zo lekker, toen hij 't me vertelde. Volgens hem had het niet „gehoe ven", maar ja, de politie zal het wel weten. Hij had het misschien wél begrepen als de politie het hem nor maal had gezegd. Met dit verhaal heb ik beslist de politie met willen natrappen, weder om integendeel Het is alleen een signalering, die mogelijk wat beter begrip kan kweken. En tot slot nog dit: het parkeren rond het stadion verloopt altijd vlot. Dankzij diezelf de politie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gladde wegen waren gisteren de oorzaak van dertien aanrij dingen. Twee ongelukken gebeuden bü bet benzine-station aan de Horvathweg. Een personenauto bestaard, door mevrouw W. M. V. A.-S. (60) uit Botterdam die met haar vijftig-jarige man in de wagen zat slipte. De wagen draaide een halve slag om de as en kwam ten slotte in de berm. terecht, waar z(| werd aangereden door de personenauto.van mevrouw J. S.-van O. (46) eveneens uit Rotterdam, Beide auto's zijn beschadigd, Mevrouw A. klaagde over hoofdpijn en haar echtgenoot hield een pijnlijke rechterschouder van het ongeval over. Mevrouw S. verwondde haar rechter knie en is daarvoor in het Gemeenteziekenhuis behandeld.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 1