Brief aan regering over grondprijzenkwestie Rijnmond wil voor bouw meerjarencontingent Bestuursgroep „Delta" met drie ïTdainmers en twee van Rijnmond Dit jaar 7500 woningen te verdelen Grote vertraging bij het openbaar vervoer (vooral vanuit Zuid) Politie-protestmars rustige wandeling Publikaties beledigend Strijd om de macht in China „Geschil" Rotterdam- Antwerpen bijgelegd DEN HAAG HOUDT ZIJN SNEEUWPLOEG PARAAT I Verkiezingen vertraagden Maasboekje Dijk IJselmonde even belangrijk als de vaargeul Noodsituatie op Voorne en Putten Hoger loon N.S. 4 plus 1,5 pet Studie voor één vervoersbedrijf wordt voortgezet Op bijeenkomst in Bergen op Zoom Voor route van het bruidspaar Speciaal diner aan boord Pr. Margriet Den Haag haalt bruidspaar in I Sneeuw zorgt voor vertraging trein m&mM Uitspraak Haagse christengemeenschap DE ROTTERDAMMER 2A MAANDAG 9 JANTJARf 1967 Burgemeester Ridderkerk: V erdeelsleulel- Cijfers (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het openbaar vervoer in en rond Rotterdam heeft vanmorgen ernstige vertra gingen ondervonden. Deze liepen van een half uur in de meest gunstige gevallen uit tot tweeën half uur. Hoewel het overige ver keer in de stad, gezien de om standigheden, vrij vlot ging de route via de Willemsbrug was zelf goed te noemen, speelde de sneeuwval vooral het open baar vervoer parten. Rijnmond teil ook snel doortrekking metro IWmm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De.havenste den Rotterdam en Antwerpen hebben zaterdag tijdens een infor mele bijeenkomst in Bergen op Zoom hun geschillen van de laat ste maanden definitief beslecht en openlijk gekozen voor samen werking in ,,de gouden delta". De bijeenkomst was belegd door de Bredase* journalisten C. Bas tinnen en W. Koek in het kader van het Brabants Perscontact, OP DE TV BLOEMEN DINER AAN BOORD dat zich ten doel stelt regelmatig Noordbrabantse en Belgische journalisten bijeen te brengen. „KOUDE OORLOG I I pap na ROTTERDAM Het nieuwe Maasboekjede ieder jaar ver schijnende vraagbaak van elke Rotterdammerdie er alle na men, adressen en wat hij dl niet nodig kan hebben in kan vinden, is uitgekomen. Het draagt, hoe wel 1967 reeds een week oud is, het jaartal 1966 en het bureau doorlichting en publiciteit ter gemeentesecretarie, dat voor de uitgave verantwoordelijk is, biedt daarover in een brief zijn verontschuldigingen aan. Dat het Maasboekje-1966 te laat kwam, is begrijpelijk: de nieuwe gemeenteraad moest er in. Was het, zoals andere jaren, in het najaar verschenen, zo hadden de Rotterdammers met een verouderd jaarboekje geze ten en dat is vanzelfsprekend onaanvaardbaar. Druk-technisch is er niets ver anderd ten opzichte van vorig jaar. Zoals het er uitziet nadat de opmaak verleden jaar een modernisering onderging, is het doelmatig en er is geen enkele reen tot veranderingen, die al lee nmaar zouden maken dat men er zijn weg moeilijker in zou kunnen vinden. Dat Zou, nu het aantal er in opgenomen instanties alwéér is uitgebreid, een catastrofe voor de gebruiker zijn! Interessant is, dat er een aan tal bladzijden is ingevoegd voor het maken van aantekeningen. Men kan het boekje dus naar believen bijwerken Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond streeft naar het verkrijgen van een meer jarencontingent voor woningbouw in de 23 gemeenten van het ge bied. Voor dit jaar zijn 7500 wo ningen beschikbaar. Gecommit teerden zullen zich over de kwes tie der hoge grondprijzen tot de regering wenden. Met ingang van dit jaar verdeelt Rijn mond de contingenten voor de bouw. Van de nu toegewezen 7500 huizen, val len uiteen In deze drie categorieën: 3750 woningwet-, 1950 premie- en 1800 vrije- seetorhulzen. Met inbegrip van toeslagen voor industriële bouw en keuzewonin gen zonden als men rekening houdt met de bestaande plannen ongeveer 10.250 huizen kunnen worden gebouwd, waarvan 5000 in de woningwetsector. In de 9000 woningen, die de elf sa menwerkende Watergemeentcn drie jaar lang hebben gekregen, waren 2000 hulzen volgens systeem e d begrepen Dit aantal staat nu los van de 7500. zoals ook reeds het geval is bij eik ander z.g. bouwdistrict Rijnmond streeft naar eelt contingent voor meerdere jaren. Als men echter een aanvaardbare sleutel vindt kunnen de ge meenten ook «o reeds op langere termijn gaan plannen. Het contingent is wat laat bekend ge-, worden omdat Den Haag ook later was dan anders. Er is nu een voorlopige (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De „be stuursgroep Delta", die zich gaat bezighouden met de haven-ont wikkeling van geheel Zuid-West Nederland, is nu in principe sa- mengestled. In die groep werken samen de drie betrokken provin cies, Rotterdam en Rijnmond. De provincie Zeeland zal vijf leden afvaardigen, waarbij aannemelijk is dat daarin gemeenten als Vlissingen en Terneuzen worden betrokken. - Van Noordbrabantse zijde worden even- eehs vijf leden aangewezen, waarbij Bergen op Zoom tevens zal zijn ver tegenwoordigd. Ook de provincie Zuid- Holland zorgt voor vijf leden. Rotter dam krijgt drie leden, deskundigen op tcchnisch-eoonomlsch gebied. Twee vertegenwoordigers zullen zitting heb ben namens bet openbaar lichaam Rijnmond. Hoewel Rijnmond op zichzelf niet betrokken was bij de organisatie van de conferentie van Middelburg op 14 oktober is nu een samenwer king op gang gekomen. Daarbij ral Rijnmond met name in ditverband werkzaam zijn op het gebied van de ontwikkelingsprogrammering. Dit sluit weer aan op de plannen, die in Zeeland en NoordBrabant be- staan. Reeds enige tijd is Rijnmond bf Jg met het opzetten van een ontwv .e- lingsprogrammering op middellange i e dooigen.eijag.pa-oingsla en lange termijn. Gezien de taken, die het lichaam heeft op het gebied der ruimtelijke ordening is een dergelijke programmering onmisbaar. Gezien dé achterstand van de infra structuur in het gehele gebied bij de snelle economische ontwikkeling zijn de ontwikkelingsprogrammering en de ruimtelijke ordening de belangrijkste zaken voor Rijnmond. De mogelijkhe- (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK „Een sneUe uit voering van de vaargeul in de Noord zee Is een zaak van nationaal belang, waarmee wij allen van harte instem men, maar het is van even groot, zo niet groter belang dat met zeer veel spoed wordt gewerkt aan de zo hoog nodige voorziening om hetgevaarte keren voor de ruim 400.000 mensen, die dit eiland bevolken". Dit Stelde burgemeester C. J. van der Hoeven vrijdagavond in zyn Nieuwjaarsrede voor de Ridderkerks© gemeenteraad, toen hij sprak ovf£,,?'! mannen tot een nieuwe dijkbeveiling K eiland Usselmonde Hij con stateerde dat men sinds 1953 nog met veel verder met de plannen os gekomen. Weliswaar zijn er toezeggingen dat in 1967 een aanvang met de nieuwe dijk zal worden gemaakt, maar de burgemeester vroeg zich af of de fi nanciële moeilijkheden waarin de re gering op het ogenblik verkeert, met misschien toch nog een spaak in het wiel zullen steken. „Laten regering, parlement en rijkswaterstaat toch vooral niet vergeten dat het bij een overstroming om mensenlevens gaat aldus de heer Van der Hoeven. De Ridderkerkse burgemeester mpio- rwrde ook de twee mysterieuze branden die het afgelopen jaar op nieuw hebben gewoed. Hij betreurde dat ondanks intensief werk van de politie hierin nog geen enkele op heldering kon worden verkregen. den, die nu ontstaan door samenwer king in Delta-verband grijpt Rijnmond graag aan. Belangrijk onderdeel van de ont wikkelingsprogrammering zijn ver- keersonderzoekingen. De algemeen economische vragen en die van de verkeersproblematiek zijn hier nauw verweven. Gewerkt wordt nu aan het integreren van de onder zoekingen. d-/ Rotterdam en Vlaar- dingen willen doen houden, in één onderzoek voor geheel Rijnmond Het overleg met Rotterdam is nog niet gereed. - Al met al is hetdagelijks" bestuur van Rijnmond van mening dat eco nomische ontwikkeling en leefbaarheid in eikaars verband moeten worden ge zien om te komen tot een zo góed mo gelijke oplossing van de vraagstukken. Daarbij is het gewenst gebruik te ma ken van wetenschappelijke methoden. (Van een onzer verslaggevers) verdeling over de gemeenten ontwor pen. Daarbij blijven ongeveer 1200 hui zen over als reserve. Voor het meren deel zijn dit geen woningwetwoningen. Met dit aantal zal in bepaalde gevallen correctie mogelijk zijn Bijvoorbeeld na het eerste kwartaal zal de behoefte van elk der gemeenten duidelijker zijn, zo dat dan de voorlopige verdeling in een definitieve kan worden veranderd. Het dagelijks bestuur van Rijnmond vindt een hoger contingent noodzakelijk. Daarop is dan cok aangedrongen. Dit jaar is zeker geen verhoging te verwach ten van het aantal wonmgwethuizen, ge zien het feit dat het landelijk cijfer is verminderd Het vinden van de verdeelsleutel over de gemeenten wordt geen eenvoudige zaak genoemd De belangen der gemeen ten lopen nogal uiteen. Van groot belang bij de verdeling zal zijn dat de continuï teit moet worden gehandhaafd en dat bouwstromen moeten doorgaan, Krotop- ruimmg en tijdig bouwrijpmaken spelen ook een rol. Rijnmond heeft zich ook verdiept in de moeilijkheden op het gebied van de grondprijs. Gemeenten als Rotterdam. Vlaardmgen, Schiedam, Maassluis, Spij- kemsse kampen met (of zullen daarmee komen te kampen) het feit dat de mi nister de grondprijs te laag vaststelt om te kunnen bouwen zonder zelf extra te nloeten investeren, De Rotterdamse raad bijv. heeft zien onlangs, naar aanleiding van het voor stel 721 huizen in de wijk Ommoord (Alexanderstad) te bouwen, duïdelijit uitgesproken Hij vindt het project niet aanvaardbaar als de minister bij zijn standpunt blijft Als Rotterdam toch wil bouwen zal dat f 3,6 miljoen „eigen geld" kosten. Rijnmond Wil zich over deze zaak tot de regering wenden. Het dagelijks be stuur zal erop wijzen dat het ministe riële standpunt aanleiding zal geven tot het vertragen van andere voorzieningen. Over deze kwestie zal de Rijnmondraad een nota krijgen. Een ander moeilijk punt ls de moei lijkheden van gemeenten, die wegens gebrek aan .financiën verworven gron den niet bouwrijp kunnen maken In enkele gevallen betalen gemeenten al .sedert 1 januari 1966 rente zonder dat zij de grond kunnen gebruiken De re- gering heeft deze zaak in studie Rijn mond heeft enige maanden geleden de aandacht van de betrokken minister hierop gevestigd. In de elf. voorheen op woningbouw gebied samenwerkende gemeenten waren Door nog niet opgehelderde oorzaak was de Maastunnel verstopt. Staan normaal in het ochtendspitsuur de auto's tot aan de Wielewaalstraat, en op drukke dagen tot aan de Oldegaar- de, nu reikte de fllle tot hij Rhoon. Er deed zich maar één onbelangrijke aanrijding in voor. Bij de RET hadden hoofdzakelijk de eerste wagens oponthoud Om zes uur had de RET (nadat de Roteb om vier uur reeds tnet strooien was begonnen vier zogenaamde trampekelw agens erop uit gestuurd om de rails en wissels te pekelen. De bussen uit Zuid kregen de grooste vertragingen te verwerken Gun 62 zelfs een half uur). Volgens de RÈT lag dat niet aan de sneeuw, maar ook aan het vérkeer dat drukker was en aan de Maastunnel. De eerste trams kregen ook vooral in zuid vertraging Gijn 2: 30 minuten; lijn 3: 20, lijn 9: 10 hjn 10: 7 en lijn 14: 18 minuten). De lijndiensten op de rechter Maasoever reden vrij regelmatig. Ernstiger waren de vertragingen op de interlocal lijnen. Bij de RTM bijvoor beeld kregen de lijnen uit Ouddorp der tig minuten en via Goudswaard drie kwartier vertraging. Het zwaarst hadden bussen en chauf feurs het te verduren op de zogenaamde „polderroute" over Voorne en Putten (Zuuidland, Oudenhoorn, Hekelingen en Spijkenlsse). Daar wordt over zeer smal le dijkjes gereden. Een van de eerste bussen is geslipt waarna ook andere wagens moesten wachten. Op deze route deed zich dan ook een vertraging voor van twee uur, waar la ter door de drukte op Groene Kruisweg en Dorpsweg nog een half uur bij kwam. De bewoners van Spijkenisse-Braband, dié in Rotterdam werken waren gedu peerd. Een extra bus via deze halte vanuit Spijkenisse had uitkomst kunnen brengen. Duidelijk i3 dat het verkeer (zowel openbaar als particulier) van Voorne en Putten af in een noodsituatie is ge komen, Dat bleek ook zaterdag toen de te oude, veel te smalle, Spijkenisser brug weer defect raakte. Was er dan niemand, die de wachten de automobilisten had kunnen vertellen dat de brug kapot was. Men had dan de route via de Botlekbrug kunnen ne men. Bovendien was er geen politie, die de verkeersknoop hielp ontwarren. Be chaos werd nog rgoter, toen de Botlekbrug werd geopend en bovendien ook het smalle ophaalbrugetje in de Plaatweg over het Hartelsluisje openging voor één binnenvaartschip. (Hier is sprake van gebrek aan co ördinatie tussen de verschillende in stanties en personen. Waarom werden zaterdag geen politie mensen naar de moeilijke punten ge dirigeerd? Wat het openbaar vervoer betreft kan er ook nog wel wat veranderen. Op een lijnbus van de RTM deed zich deze week het volgende voor. In het spitsuur bleek het rolletje uit de betaalmachine op te zijn. De chauf feur moest dus alle plaatsbewijzen (en dat waren er nogal wat) met de hand uitschrijven. Hij wist niet hoe hij dat moest doen. Een inspecteur moest hem dat eerst uitleggen. De vertraging: ongeveer een half uur. UTRECHT Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen krijgt een loonsverhoging van vier procent die met terugwerkende kracht op 1 ja nuari ingaat. Op 1 juli zal er nog eens een loonsverhoging van anderhalf procent worden gegeven. Deze loonsverhoging staat geheel los van de reeds eerder bekend gemaakte verhoging van twee procent. Deze is bedoeld om de achterstand in te lo pen. UTRECHT De sneeuwval van de afgelopen nacht is er oorzaak van ge weest dat het treinverkeer in Rotterdam vanochtend wat moeilijkheden heeft on dervonden. Er was ongeveer acht cm sneeuw gevallen, waardoor een goed functioneren van verschillende wissels werd belemmerd. Dit leidde weer tot enige vertraging op het emplacement. De,treinen m de richting Alphen aan den Rjjn bijvoor beeld liepen vertragingen op die variéér- den van enkele tot maximum 23 minuten per 1 januari 1966 14 683 huizen in aan bouw (8342 woningwet-, 2534 premie- en 3987 vnjesectorwoningen). In geheel Rijn mond waren op die datum 16 225 huizen m aanbouw (8813, 2773 en 4639). Op 1 juli 1966 was het aantal leegstaan de huizen in het gebied 6187, waarvan 1833 korter dan één maand. Het aantal leegstaande huizen in Rijnmond bedraagt 1.9G- van het woningbestand, tegen 1,35 m Zuid-Holland (zonder Rijnmond) en 1,46 in geheel Nederland (zonder Rijn mond). Er stonden 892 huizen leeg we gens ongeschiktheid, die in aanmerking komen voor sloop. Officieel onbewoon baar verklaard waren slechts 230 wonin gen. Diverse saneringsplannen zijn in voorbereiding. In aas gemeenten zjjn goedgekeurde plannen, die in totaal 544 huizen omvatten. In het gebied staan 60.000 vóór 1906 gebouwde woningen. De sanering zal dan ook met kracht ter hand moeten worden genomen. Als men de helft van dl» 60 000 vóór 1980 zou willen vervangen dan zijn daartoe per jaar ruim 2000 hulzen nodig TJit een enquête is gebleken dat de hoeveelheid grond in de eerste jaren vol doende is om te kunnen doorbouwen. Of al die grond ook tijdig bouwrijp zal zijn Is niet te zeggen. De gemeenten zijn af hankelijk van de middelen, die bet rijk geeft. Op dit ogenblik zijn die middelen onvoldoende. Dat is onder meer de reden waarom bijv. in Helle voet sluis de wo ningbouw stagneert. ROTTERDAM De huidige structuur van het openbaar vervoer in het gebied, komt alleen al uit oogpunten van doel matigheid en rentabiliteit, onvoldoende tegemoet aan de eisen, die de zeer inten sieve behoefte stelt. Dit zegt het dagelijks bestuur m de memorie van antwoord op het begro- tingsonderzoek. Het is nog te vroeg om te bepalen wel bestaande vervoersbe drijven uiteindelijk moeten worden ge ïntegreerd in een Rijnmond-vervoersbe drijf of daarin dietien op te gaan. Analyse van de huidige functies die de bedrijven vervullen zal het antwoord moeten geven op deze vraag. De vraag moet worden bezien welk financieel sta tuut een Rijnmond vervoersbedrijf zou moeien krijgen. De huidige regeling van omslag der tekorten over de gemeenten komt met aanmerking. Met de NS is over deze kwestie nog geen contact opgenomen. Gewacht wordt tot de Rijnmondraad zich over de wense lijkheid van de piannen heeft uitgespro ken. Rijnmond neemt tegenwoordig deel aan het overleg binnen de Commissie Vervoersverguntiingert naar aanleiding van het vernieuwen der huidige conces sies, die in 1967 eindigen. Het gaat hier uitsluitend over het interlokale busver voer. Problemen rond tram en metro moe ten op andere wijze benaderd. Het da gelijks bestuur zal er naar streven dat aandacht wordt besteed aan mogelijke opheffing van ergniswekkende instap- verboden, die nog steeds bestaan. On derzocht wordt in hoever bussen voor rang kunnen krijgen bij het passeren van bruggen. Rijnmond streeft ernaar de verlenging van de metro tot Hoogvliet alsnog te doen realiseren in aansluiting op het vol tooien van de Ilin Rotterdam-CS-Zuld- plein. Het dagelijks bestour ziet echter op het ogenblik geen concrete middelen. f'k-d mlts S®jpilAÖ ROTTERDAM Een zeventigtal jongeren (van de Soc. deugd afd. Rijnmond en van De Nieuwe Generatie) heeft zaterdag in Rotterdam gedemonstreerd. Men liep met borden, waarop leuzen stonden als: „Rotterdam sehietklaar", .Analist is geen stootkussun" en „Nederland geen politiestaat". PARIJS Op de vergadering van het Internationaal monetair fonds op 22 januari in Londen zal Frank rijk voorstellen de mogelijkheid van herziening van de goudprijs te be studeren. Dit zou een devaluatie van de dollar, het pond sterling en andere belangrijke valuta's inhouden. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, jhr, mr. G. Witsen Elias heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een kort geding waarbj) zowel de brandstichting in de Starllft fabriek fn Voorburg (waarbU voor 2 miljoen gulden schade werd aangericht) als de universele christengemeenschap was betrokken. De heer R. Hartsuiker te Voorburg had in diverse persgesprekken verband gelegd tussen, de brandstichtingen en de chris tengemeenschap. waarvan hij suggereer de, dat de brandstichter m die kringen moest worden gezocht. De heer F Waldeck, directeur van de in Huize Waldeck gevestigde wasserij, waarin ook de bijeenkomsten van de ge meenschap worden gehouden, achtte zich door de publikaties beledigd. Dit ont kende de president in 2ijn vonnis, en hij wees de eis van de heer W. tot verbod van verdere publikaties af. De zich noemende magnetiseur-genezer J. J. Smit voelde zich aangetast in eer en goede naam, omdat volgens de heer Hart suiker de pyromaan onder dwang van de heer Smit zou handelen, voorts zou de auto van de heer Hartsuiker door de heer Smit zyn beschadigd, en laatstgenoemde zou in het huwelijk van de heer Hartsui ker hebben gestookt. Deze drie feiten achtte de persident beledigend en hij beval de heer Hartsuiker op dwangsom van duizend gulden per overtreding zich te onthouden van enige verdere publi- Het was een protestmars, waarvoor de burgermeester volgens artikel 18 yan de algemene politieverordening, vergunning had verleend. Pas om half vier, na een flinke mars door de koude stad waren de jongeren weer op het Stadhuisplein terug. Er was geen wanklank geweest, de politie had de groep veilig door het verkeer geloodst. De demonstratiemars was een pro test tegen het optreden van de politie bij een voorgaande demonstratie, waarvoor geen vergunning was ge vraagd. (Vervolg van pag. Ii In een vliegtuigfabriek in de hoofd stad PEKING raakten arbeiders slaags met gardisten. Het is niet bekend hoe veel doden en gewonden er zijn ge vallen. De pro duit tie van de fabriek is stopgezet. Ook hingen er in Peking grote bordenwaarop teksten staan die beledigend öjn voor Mao Tse- to eng. Op het eiland TSJOESJAN ten 003- ten van Sjanghai vielen vijfhonderd boeren tijdens een massa-betoging de gardisten aan. Ook zyn boeren het hoofdkwartier van de gardisten bin nengedrongen. In de Zuidchinese stad Kanton zou eveneens worden gevochten tus sen gardisten en arbeiders. Een lid van de Chinese ambassade ln Kopenhagen zei gisteren dat tal van leden van de diplomatieke staf, ook ambassadeur Ke Painien, „voor vakantie" naar Peking waren vertrok ken. Ook van de ambassade in Oslo en Stockholm zijn Chinese diplomaten naar huis teruggekeerd. De Chinese zaakgelastigde in Lon den, Hsieng Hsiang-hoei, is vanmor gen naar Peking vertroken, volgens Chinese functionarissen „met verlof". Vele andere leden Van de Chinese diplomatieke vertegenwoordiging zyn onlangs al naar hun land terugge keerd. Volgens aanplakbiljetten en pam fletten in Peking hebben zich de laat- ste maanden in de steden Tsjoeng King, Tsengtoe, Lantsjof, Sjanghai en ook in de hoofdstad zelf veel ernstiger incidenten voorgedaan dan nu worden gemeld. Buitenlanders in Peking heb- ben echter met uitzondering van een aantal geweldplegingen tegen indivi duele personen in augustus tot nu toe nog niets gezien van grootscheepse vechtpartijen. Een al een Jaar ln Nanking wonen de buitenlander heeft telefonisch mee gedeeld, dat het ln die stad heel rustig is. De telefoonverbinding tassen de hoofdstad en Nanking kwam in nog geen tien minuten tot stand, wat de geruchten over de verbreking van al le verbindingen tussen de twee steden ongegrond deed blijken. Van de bloedige incidenten die vol gens berichten uit Peking aan tiental len mensen het leven hebben gekost, had hij niets gemerkt. Voorts wordt uit Peking nog ge meld, dat de rode garde het gebouw van de Pekingse veiligheidsdienst heeft bezet na de weigering van veiligheids functionarissen een aantal gevangen gezette personen uit te leveren. DEN HAAG De gemeen telijke reinigingsdienst houdt extra personeel en een in drukwekkende hoeveelheid materieel achter de hand voor het geval, dat het van nacht of morgenochtend vroeg opnieuw hard gaat sneeuwen. Er is een „speciaal opera tieplan" gemaakt om de ne gen kilometer lange route van Huis ten Bosch naar de raadzaal aan de Javastraat en de Grote Kerk in de kortst mogelijke tijd sneeuwvrij te maken. In garages staan twintig vracht auto's, beladen met zand en pekel, klaar om uit te rukken en verder tal rijke vrachtwagens met sneeuwploe gen en zandstrooiers en een soort om gebouwde grasmaaimachines, die de gladde straten een speciale behande ling moeten geven. Een kwartier na aankomst in Huis ten Bosch zullen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven na afloop van de huwelijksplechtigheid voor te levisie en radio een dankwoord tot bet Nederlandse volk richten. De toespra ken, die niet speciaal zijn voorbereid, worden rechtstreeks uitgezonden. De CPN heeft laten weten, in de raadzaal en in de kerk vertegenwoor digd te zullen zijn. De PSP heeft niets (Van een onzer verslaggevers) van zich laten horen. Aangenomen mag echter worden dat er geen paci fistische vertegenwoordiger bij de plechtigheden aanwezig zal zyn. De Haagse politie verwacht geen moeilykheden. Niettemin zijn in de omgeving van het Plein en ln de Herenstraat extra voorzieningen ge troffen om eventuele ongeregeldhe den de kop te kunnen Indrukken. Alle gasten voor het huwelijk zijn ondanks de ongunstige weersomstan digheden zonder moeilijkheden in ons land aangekomen, zij het soms met vertraging. De Groothertog van Luxemburg is door ziekte verhinderd, evenals, zoals bekend, de Groothertogin. De bloemenversiering in de kerk be staat uit voorjaarsbloemen: 1500 tak ken witte en zacht-lila seringen, 300 prunustakken, 500 rose rozen, 1000 an jers, 8000 tulpen, 1000 hyacinten. 400 takken forsythia. 400 amaryllisbloe- men, ongeveer 50 Japanse azalea's en 300 laurierboompjes. De versiering is aangeboden door de Vereniging De Nederlandse Bloemiste rij. De uitvoering was in handen van de heren H. Hop, A. J. Stemerding en A. Korpel. Op de avondmaalstafel staat een vaas met witte fresia's. De raadzaal is versierd met duizend amaryllisbloemen, hyacinten, seringen, nepbrolepes, crotons en adeanthum. Behalve het carillon van de Grote Kerk, dat van 10,25 tot 11.07 uur speelt, spelen ook de carillons bij het Provinciehuis aan de Koningskade, bh het gebouw van de Nillmij aan het Stadhoudersplantsoen en by da horlo gerie A. M. Winkelman in de Vail- lantlaan, de twee laatstgenoemde van 10.25 tot 11.55 uur. ROTTERDAM Aan boord van het passagiersschip Prinses Margriet van de Holland-Amerika Lijn, op weg van New York naar Rotterdam, zal het hu welijk van Prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven morgen niet onop gemerkt blijven. Er zal een speciaal diner voor de passagiers worden geser veerd, dat o.a. Sole Marguérite en Tour- nedos Princesse, Bouquet de Légumes en Pommes Noisette zal omvatten. Bij het dessert, bestaande uit Bavarois l'Orange, zal een glas champagne wor den aangeboden, waarmee kapitein C. J. Eist een toost op het bruidspaar zal uitbrengen. Behalve koffie wordt aan het eind van het diner een glas Oran ge-Curasao geserveerd. De eetzaal zal voor deze gelegenheid feestelijk zijn versierd. Aan de bemanning van de Prinses Margriet, evenals aan de bemanningen van alle andere passagiers- en vrachtschepen van de HAL, zullen een speciaal oorlam en rookartikelen worden uitgereikt. Aan de openhartige en diepgaande discussies nam voor Rotterdam deel burgemeester W. Thomassen, voor Ant werpen, schepen voor de haven, L, Del- walde, voor Zeeland drs. J. Verburg, direkteur van het Economisch Techno logisch Instituut, voor West-Brabant ir. J. Goode, lid van de provinciale staten van Noord-Brabant en van de Eerste Kamer en voor de stad Bergen op Zoom tenslotte de heer E. van Vianen, direkteur van openbare werken. De hoofdredacteur van het Bredase blad De Stem trad op als discussielei der. Voorts namen aan de gesprekken ongeveer 50 journalisten uit België, Noord-Brabant en Zeeland deel. Zoals bekend, waren in de afgelopen maanden, als gevolg van de verschij ning van de Nederlandse zechavennota en de daarop volgende havendag in Middelburg (waarbij Antwerpen niet was uitgenodigd) geschillen tussen Rot terdam en Antwerpen gerezen. Geschil len diej zaterdag door een der betrokke nen vergeleken werden met de openba re ruzies die Rotterdam en Amsterdam in het verleden van tijd tot tijd had den, een zaak die enkele weken gele* den door een zeer geëmotioneerde sche pen Delwaide ln de Antwerpse gemeen teraad „een koude oorlog" werd ge noemd. Over en weer werden harde uitspra ken gedaan, totdat na een verklaring van burgemeester Thomassen vorige maand in de gemeenteraad van Rotter dam b—de weg naar verzoening weer vrij was. Die verzoening werd zaterdag in Bergen op Zoom beklonken. Vast is komen te staan dat Rotter dam met alleen uit is op samenwerking met Zeeland en Noord-Brabant, maar evenzeer met Antwerpen en Gent. DEN HAAG Honderden Haagse scholieren en leden van verenigmgsn hebben vanmorgen cachte gegeven aan de ontvangst van prinses Mar griet en haar bruidegom Pieter van Volenhoven in Den Haag. Bij de gemeentegrens kreeg h« bruidspaar van het Algemeen Haags comité een kristallen vaas met inscrip tie aangeboden. Na een zanghulde, waarbij ook koningin Juliana aan wezig was, reed het gezelschap door naar Huis ten Bosch, waar de lonen werd gebruikt. Vanavond biedt Den Haag «et bruidspaar een feestavond aan in het circustheater in Scheveningen. I bij zullen ook de koninklijke gaster, aanweeig zijn. Daarna zal een koua buffet worden gegeven in kasteei 1ktwee,bijOud-Wassenaar. i

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2