Protestmars met vuur beëindigd m Noord-Beveland lokt ratten in de val Duurzaam bouwen is niet juist Vrije meningsuiting alleen in Dag' vaarding 3 Ambtenaar degradeert vrijwillig KUNSTMAAN BIJNA OP PLAATS Géén crisis als dertiger jaren. Wat bedoelde bewindsman? niet-betalende huurders Frans protest tegen Ook Duitsland weert vlees GROTE BESTRIJDINGSACTIE VERKIEZINGSPROGRAMMA VAN CHU Passiespelen mogen niet op toernee Mond- en klauwzeer: één geval in Zuid-Holland DE ROTTERDAMMER 2 A ZATERDAG 14..JANUARI. AMSTERDAMSE BOUWVAKKERS STAAKTEN UIT SOLIDARITEIT KLAAGSCHRIFTEN Kikkert chLiever Ziveedse systeem Dorpskommen On twik kelingshi dp esting Gevaar Bewindvoerders van Vascomij Gemeentesecretaris geeft zijn functie op IC: Pagina 3 HOOGEVEEN Ongeveer drie honderd en geen duizend werklo zen hebben aan de gistermiddag gehouden werklozenoptocht 'van bouwvakarbeiders door Hcogeveen meegedaan. Organisator Annen verklaarde dat velen letterlijk en figuurlijk aan de kant (als toe schouwers) waren gebleven onder invloed van de CNV-mededeling dat dit verbond zich van de actie distantieert. De protestmars die ten uur duurde, verliep waardig en rustig. Een paar knallende voetzoekers in de Hoofdstraat daargelaten. Maar die wa ren van een paar jonge belhamels af komstig. Kennelijk nog overgehouden van Oud en Nieuwe. Zeker drie tot vierduizend belangstel lenden stonden langs de korte route en op de Markt, waar de stoet met enige moeite via instructies uit een ee- luidswagen werd geformeerd. Voorop het befaamde doek „Heden wij. mor gen gij", geflankeerd door de Neder landse driekleur. Er liepen ook een paar kleine afvaardigingen uit Zuid-Limburg mee. Van de Markt ging het eerst naar het stadhuis waar een petitie, bestemd voor burgemeester J. H. de Goede en een schrijven aan G.S., door oen bode in ontvangst werd - genomen. Daarna werd op Sociale Zaken een schrijven overhandigd cn tenslotte stopte men voor* het Gewèstelijk Arb-eidsoureau, waar het laatste klaagschrift werd afge leverd. - -1- HOOGEVEEN"E'enbioemle- ztng mt.de petities die de werk loze bouwvakkers hebben aan-, geboden. Aan de provincie:';Ais dc overheid méént dat wij werk loos moeten zijn, dan is het ons goed, recht cm een behandeling te vragen die. ons in staat stelt normaal .met onze gezinnen te kunnen blijven leven en dat het niet gaat als in de dertiger jaren toen één bepaalde groep de lasten moest dragen. Een recht vaardige verdeling vfln armoede is gebiedende eis. Aan het gemeentebestuur: Tot op heden is te weinig aandacht besteed aan onze problemen die toch een heel groot gedeelte van de inwoners uwer gemeente aan gaan. Steun ons op democratisch verantwoorde wijze. Aan Sociale Zaken: Geej de werklozen extra hulp via de Bijstandswet. Hun gezinnen wor den anders de dupe van de geschapen noodtoestand. De heer Annen zei nog over het inbrand steken van het pa pieren Gewestelijke Arbeidsbu recti: „Die bureaus zijn over blijfselen' ,tat de oorlog. Ze zijn .overbodig.' De .werknemers kun nen beter zelf werk zoeken". Hier volgde de stunt'' tenslotte wilde men ook even bloed zien - - na melijk het verbranden van eert karton nen doos. die het GAB voorstelde. Met enige ceremonieel werd deze in brand gestoken, waarmee men duidelijk wil de maken maar weinig vertrouwen in dit bureau te hebben. Organisator Annen riep via de ge luidsinstallatie om dat 1500 Amster damse bouwvakkers zich solidair had den verklaard door gisteren een uur het werk neer te leggen. Hij zei voorts dat telegrammen waren verzonden aan de minister-president cn aan de minister van Economische Zaken. Onder de protesterende en ook langs het lijntje circuleerden allerlei merk waardige geruchten. Een ervan was, dat de heer Annen, die plaatselijk pen ningmeester van de bij het CNV aan gesloten NCB is, door zijn activiteiten zou worden geroyeerd en dat. terwijl! hij. Annen, bekend staat ais da man j die de meeste leden voor de bond in Drenthe heeft "weten te werven. Hier voor is hem een gratis vakantie in het CNV-vakantieoord aangeboden. Annen zelf geloofde van dat royement (uiter aard) niets. Er was ook een verhaal als zou het CNV aan de plaatselijke predikanten hebben verzocht van de kansel belang hebbenden af te raden aan de protest mars deel te nemen. De predikheren hadden dit uit solidariteit niet gewild. Een aardig verhaal, maar van a tot z fantasie (uiteraard). mm De heer Annen betoonde zich na af loop zeer tevreden. „Oo/fc al waren er wat minder dan we dachten: ons doel is bereikt. Heel Nederland weet nu van onze actie af. En daar was het maar om begonn' SOEST Het Tweede Kamerlid van de Christelijke Historische Unie, dc heer H. Kikkert, is van mening dat in Nederland te duurzame woningen wor den gebouwd. „De wooneisen kunnen over 30 jaar wel heel anders zijn. Ik ben een voorstander van het Zweedse systeem, waar de woningen na 25 jaar weer worden opgeruimd en waar nooit krotten staan". De heer Kikkert zei dit op een open bare bijeenkomst van de CHU in Soest. Ten aanzien van de positie van buiten landse arbeidskrachten in ons land zei de'heer Kikkert dat in de CHU bepaal de stromingen zijn die menen dat men dermate diakonaal moet zijn dat buiten landers het eerste worden geholpen. Hij bestreed deze opvatting. Voorts vond hij dat men in socia listisch en pacifistisch-socialistische kring steeds minder verdraagzaam wordt en geen begrip meer op kan brengen voor een anders argumenten, de verhoudingen in de politiek zullen de komende jaren aanmerkelijk verscherpen, meende hij. Tenslotte merkte de spreker op, dat in Amsterdam burgemeester Van Hall als handhaver van het gezag zich nau welijks bewust is van het gezag dar hij in feite zelf heeft. De heer Kikkert zei het jammer te vinden dat alleen hoofd commissaris Van der Molen het veld heeft moeten ruimen. Gisteren is in het Parijse opera theater Charlie Chaplins nieuw ste film A countess from Hong kong" in première gegaan. Na afloop overhandigde mevrouw Pompidou als eerbewijs een roos nan Chaplin. Mevrouw Oona Chaplin en dochter Geraldine kijken lachend toe: (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE Dinsdag start op Noord-Beveland de grootste actie ooit in Nederland gevoerd ter be strijding van ratten. Het eiland kent sedert enige tijd een ware rat- tenplaag. Het waterschap Noord- Bevel and, de gemeenten Wisseker- ke en Kortgene, de ZLM en de CBTB hebben na inventarisatie contact opgenom enmet de hoofd inspectie milieu-hygiëne van het ministerie van volksgezondheid. Deze afdeling heeft de leiding bij de bestrijding. De „technisch hoofdambtenaar van het Waterschap Noord-Beveland, de heer P, van den Maas, vertelde ons: „Je kunt ze 's avonds bij tientallen de wegen zien oversteken." Hij 'vermoedt, dat het grote aantal ratten verband houdt met het feit, dat er op het land het hele jaar voedsel voor de rat aanwezig is. Zoals de klei ne aardappelen, die de rooier laat lig gen, de bietenkoppen met blad, die te genwoordig weinig gebruikt worden als veevoer en het graan. Ook op het afval, dat sportvissers achterlaten, ko men de ratten af. ten zijn gesignaleerd. Hier wordt ht gif neergelegd. Ook in de dorpskommen zal het ver gif worden verspreid, 'Het gaat hier or! een vanuit Wageningen voorgeschrove „cumarine-preparaat." dat een pijnloz! langzame dood veroorzaakt. Er is se§ constateerd, dat de rat geen verban! legt tussen het met gif bewerkt voedsel en zijn ziekte. .jg Van dit verdelgingsmiddel is 3000 kt? lo aangekocht, dat door medewerker! van het waterschap en vrijwilliger! buiten de bebouwde kommen wore! verspreid. -ê - Ais de' eerste actie, die veertien da! gen duurt, niet voldoende is, volgt ee. tweede. Hierbij zal getracht worden d? ratten met voedsel naar central! plaatsen te lokken.. Ook ;n i? dorpskommen zal men het milieu vool ratten zo ongunstig mogelijk maksn. AS DEN HAAG De vrije menings uiting is alleen gewaarborgd in een rechtsstaat. Derhalve dient de overheid op doelgerichte en voort varende wijze de rechtsorde te be schermen, zowel centraal als lokaal. Dit staat in het uitgebreide ver? kiezingsprogramma van dé Chris- telijk-Historische Unie, dat gedu rende de komende verkiezings campagne zal worden verspreid en waaraan wij onder meer de vol gende punten ontlenen; i Voor een bevredigend functioneren I van de democratie zal volgens dit pro-] gramma o.m. nodig zijn: het aankwe- ken waar nodig van burgerzin j bij het Nederlandse volk en het ver beteren van'het samenspel tussen kie zer en gekozene. Voorts dient de rechtspositie van de individuele bur ger le worden versterkt en zullen de evenredige vertegenwoordiging en de opkomstplicht bij verkiezingen moeten worden gehandhaafd. De CHU staat voor de handhaving van de constitutionele monarchie on der het Huis van Oranje. Terwilie van de handhaving van de vrede blijft de CHU streven naar een internationale rechtsorde. Zij steunt elke verantwoorde poging tot beëindi- I ging van de rampzalige strijd in Viet nam. Koningin Juliana poseerde gis teren in het Zwitserse Grindel- wald met haar ski's even voor de fotografen. Donderdag is het. Koninklijk paar hier aangeko men voor een korte wintersport- vakantie. De ontwikkelingshulp zal moeten worden uitgebreid en de gelden zul len doelmatig dienen te worden be steed en verdeeld over de verschil lende vormen van internationale bij stand. De CHU bepleit het aanleggen van wereldvoedselvoorraden voor noodsituaties en zij acht vrijstelling van militaire dienst voor jongeren, die vrijwillig voor langer dan twee jaar -voor ontwikkelingswerk wor den uitgezonden naar het buitenland noodzakelijk. De gebrekkigheid van de internatio nale rechtsorde noopt Nederland naar vermogen mede ter voorkoming van de uitbreiding van kernbewapening lot instandhouding van een conventio nele strijdmacht in NAVO-verband. Er zal een zo groot mogelijk aan tal woningen van verhoogde kwali teit moeten worden gebouwd, aldus het verkiezingsprogramma. Geen woningbouw in de woningwetsector voor hen, die geen overheidssteun bij hun huisvesting modig hebben. Doel matige bevordering van de doorstro ming. Bijzondere aandacht vraagt de CHU voor de huisvestingsbehoeften 'van gro te gezinnen, lichamelijk gehandicap ten, jonggehuwden, bejaarden, alleen staanden en studenten. Ook voor de cultuur zal een subsi diebeleid nodig zijn teneinde een zo groot mogelijk deel van ons voik te kunnen bereiken. De CHU vraagt openheid voor de initiatieven van de jeugd, opstelling van uitvoering van ontwikkelingsplannen voor recreatie cn sport. In het belang van de bestaansze kerheid dient gestreefd te worden naar een zo hoog en stabiel mogelijk peil van werkgelegenheid, een krachtige bestrijding van de inflatie mede ter bevordering van het zo noodzakelijke sparen en verbetering van de economische structuur zowel van de verschillende bedrijfstakken als van de onderscheiden gebieden zoals 'net noorden en het zuiden van ons land. Ter verbetering van de economische structuur van Nederland is extra aan dacht. voor het regionale industrialisa tiebeleid, in het bijzonder met betrek king tot de verbetering van de infra structuur en het woonklimaat, ge wenst. Met betrekking tot dc belastingdruk dient tc worden bevorderd dat bij de verdeling van: de belastingdruk min der nadruk valt op de' loon- cii inkom stenbelasting en bij evt. verzwaring van de indirecte belastingen de eerste levensbehoeften worden ontzien. De grens, waaronder geen loon- en inkom stenbelasting wordt geheven dient te worden verhoogd en de tarieven voor de ongehuwden' en de buitenshuis wer kende vrouw zullen moeten worden herzien, HetCHU-verkiezingsprogramma bepleit voorts spoedige herziening van het ondernemingsrecht, versterking van de medezeggenschap van de werk nemers in de ondernemingen stimule ring van winstdelingsregelingen. Voortdurende aandacht voor het- mi nimum-inkomen is gewenst evenals voortzetting van het consumentenbe leid teneinde de verbruikers beier in staat te stellen, hun inkomen doelmatig te besteden. Voortzetting van het beleid, gericht op vergroting van het persoonlijk be zit. Voor landbouw en middenstand is een structureel beleid noodzakelijk met steun van de overheid. Voor de visserij verbetering van de structuur van produktie en distributie en doel matig werkende aanvoer'navens en af slagen. DEN HAAG Wat bedoelde staats secretaris De Meijer (Sociale Zaken) precies met zijn uitlating aan een di ner, die een waarschuwing inhield „tegen het ai te ongenuanceerd uit dragen van allerlei hervormingsideeën met betrekking tot de verandering van de structuur der onderneming"? Deze. vraag, schriftelijk gesteld door hot Kamerlid De Gaay Fortman (ar), beantwoordt minister Veldkamp mede namens zijn staatssecretaris o.rn. ais volgt: „In de tafelrede tot de deelne mers aan het Diebold Research Pro gram waarschuwde de staatssecretaris tegen de opvatting als zouden sommige ongenuanceerde en extreem geformu leerde wensen inzake de verandering van de ondernemingsstructuur, de In komensnivellering, de successierechten e.d. die nu en dan door sommige poli tieke partijen in verkiezingsacties naar voren worden gebracht, redelijkerwijs voor verwezenlijking vatbaar kunnen zijn. 1 Uit de toespraak mag niet worden afgeleid dat hervorming van de struc tuur der onderneming niet noodzake lijk of gewenst wordt geacht." De mi nister wjjst in $it verband op bij de SER lopende adviesaanvragen, op het rapport van de commissie-Verdam, óp de herziening van de Wét op de onder nemingsraden en de vermogensaanwas- deling. „Dat betekent", zei dc heer Van der Maas, „grote schade. Vooral de sloot kanten worden ondermijnd. En dan spreken we nog niet eens van het ge vaar voor de volksgezondheid. Allerlei ziekten kunnen worden overgebracht zoals de ziekte van Weil, paratyfus, var kenspest, mond- cn klauwzeer, tbc, hondsdolheid en miltvuur". Een. pioeg van twintig man gaat vol gende week op pad met gif, dat door ongepelde haver wordt gemengd. Met dakpannen zulien kleine gangen wor den aangelegd op plaatsen waar de rat- Op een landbouwbedrijf in Kortgene hebben de ratten een gat in de deur van de schuur ge vreten. De eigenaar van dit be drijf verzamelt dagelijks vele ratten die zijn gevangen. HEERLEN De bewindvoerder; van de Vascomy hebben in overleg mt de directie .besloten, de huurders di hun betalingsverplichtingen niet nako men, voor de rechter te dagvaarden. Het betreft allereerst een groep rif. een huurachterstand hebben over ee bepaald aantal maanden. Indien ck-z achterstand niet wordt aangezuiverd zal betaling van de achterstand en ont ruiming van de woning worden gevor derd. Ook.de groep die de verhoogde ser vice-kösten niet heeft betaald, zulle worden gevorderd. OBERAMMERGAU De bevolking van de Beierse plaats Oberammergau mag niet meedoen aan een toernee van het wereldberoemde passiespel. Dit heeft de gemeenteraad van de stad meegedeeld. Zij vindt het maar een commerciële aangelegenheid, terwijl de passiespelen louter religieus zijn be doeld. PARIJS Afgevaardigden van een kleine veertig joodse cn verzetsorga nisaties in Frankrijk hebben gisteren de eis gesteld dat de Westduitse bonds kanselier, Kiesingcr, die momenteel in Frankrijk is, de nationale Democratische Partei Deulschlands (NPD) verbiedt. Dat gebeurde tijdens een plechtige kranslegging bij een monument voor Fransen die door de nazi's tijdens de tweede wereldoorlog waren gedepor teerd. Een woordvoerder zei dat de voorzit ter van. de partij, von Thadden, desnoods met geweld.zal worden belet de lezingen té geven die hij volgende maand in Parijs wil houden. Hij vond het bovendien ongehoord dat I een Westduitse kanselier die zich met! het nazisme had gecompromitteerd, j een bezoek aan Parijs mag afleggen. j De vrees van rabbijn Prinz, dat de] NPD in de Westduitse strijdkrachten in- f filtreert, is ongegrond, zo heeft de in specteur-generaal van de bundeswehr. generaal De Maiziere, vrijdag verklaard. De rabbijn is voorzitter van het Ameri kaanse Joodse Congres. Generaal De Maiziere merkte op, dat nog geen half procent van de 237.000 beroepsmilitairen bij het Westduitse leger lid van deze partij is. Op de totale sterkte van de Bundeswehr maken de NPD-leden min der dan 1,5 procent uit. De generaal zei voorts, dat zijn onder geschikten in hun vrije tijd vrij zijn in hun actieve politieke bezigheden. KAAP KENNEDY De nieuwe communicatie-kunstmaan is bijna op zijn plaats gebracht. Deze Intelsat 2, die de Earlv Bird 2 gaat vervangen, werd woensdag gelanceerd van Kaap Kennedy. Door het doen ontbranden van correctieraketjes is hij bijna in zijn definitieve positie gebracht. Vandaag zal men trachten de laatste correcties aan te brengen. Lukken ze dan zal deze kunstmaan synchroon met de aarde blijven draaien zodat het lijkt alsof hij stil in de ruimte op zijn plaats blijft „hangen". De kunst maan wordt gebruikt voor verbindingen tussen de VS, Japan, Australië, de Philippijnen en Thailand. (Van een onzer verslaggevers) MOERKAPELLE Na een dienst tijd van dertig jaar als gemeente- I secretaris heeft de lieer C. J. van den Heuvel uit Moerkapelle ontslag ge vraagd voor deze functie. Hij is be reid weer eerste ambtenaar tc wor den. Deze degradatie van de gemeen tesecretaris, die vijftien maanden voor zijn pensioen staat, is geheel op vrijwillige basis. Gisteravond heeft de raad van Moerkapelle zijn fiat gegeven aan deze gang van zaken. Aangenomen mag worden, dat de heer Van den Heuvel bij het nemen van deze ongebruikelijke stap (ambtenaren willen altijd promove ren) zuiverhet gemeentebelang voor ogen heeft gehad. Zelf wil hij van geen degradatie spreken. Hij zegt; „Ik zie het ais'een mooie zelfgeko zen financiële eindtaak". Door deze „degradatie" is de si- - tuatie in Moerkapelle nu eenvoudi ger geworden. Door het overlijden van de eerste ambtenaar op de af deling financiën, de heer ~H. Chr. Verbeek, moest in een vacature worden voorzien. De heer Van den Heuvel volgf nu de heer Verbeek op en Moerkapelle heeft nu ai alle ge legenheid naar een nieuwe gemeen tesecretaris uit te zien. De heer G. J. A. Rusink, gemeentesecretaris van Benthuizen neemt voorlopig waar in Moerkapelle. Nadrukkelijk is ons verzekerd, dat deze „vrijwillige degradatie" ROTTERDAM Ook in Zuid-Hol land heeft zich een geval van mond en klauwzeer voorgedaan. Het werd ontdekt op een boerderij aan de 's-Gra- venweg in Nieuwerkerk a.d. Ussel. Dc veestapel werd vernietigd en er werden in een straal van vijf tot acht kilometer borden geplaatst die aange ven dat binnen dat gebied vervoer van herkauwende dieren en varkens verbo den is. Het gebied wordt begrensd door de Hollandse Ussel, rijksweg 16 (Dor drecht - rijksweg 3) en rijksweg 3 (Rot terdam - Gouda). In Overijssel zijn 45 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. geen verdere achtergrond heeft. Wa gens moeilijkheden was de heel Van den Heuvelonder het bewind van dè vorige burgemeester enige ■manden geschorst. Maar de samen-), werking met de tegenwoordige nog jeugdige burgemeester, de heer I, J. P. Kéijzer is voortreffelijk. „Begrijpen doe ik het niet hele maal", zegt burgemeester Keijzer. „In de regèl sta je toch op. je strey pen. Maar juist daarom heb 'ik er des te meer respect voor." 'j LEEUWARDEN Nadat -Frankrijk en België, in verband met de heersende mond- en klauwzeer, de invoer var, tweehoevige dieren en vlees Jaarvan hebben verboden, heeft West Duitsland onverwachts met ingang van 16 janua ri eveneens de in- en doorvoer van tweehoevige dieren en het vlees daar-1 van uit ons land verboden. Hierdoor is de export van onder an- I dere rundvee naar Italië onmogelijk ge worden. Als gevolg daarvan zal dc EEG-veemarkt tc Leeuwarden op maandag 16 januari geen doorgang kun nen vinden.

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2