m Moore-McCormack Lines naar Pr. Beatrixhaven Twee zwaar gewonden bij hevige botsing Poging tot wurgen: maanden geëist zes JJf Rotterdammer Niso zal maar rekordliouder kort zijn Kogel vliegt kamer van tv-kijkend paar binnen Werkgever kreeg wijnfles op hoofd heetman m Drs. Burfbain naar Leidse Lakenhal opruiming Toenemende stroom containers Havenarbeider met schedelbasisfractuur Interkerkelijk huwelijk Boeiend concert orgel en fluit in Laurenskerk Rivièrahal wordt vogelexpositie Prostituee was slachtoffer Makelaardij had moeilijk 1966 Schutter nog niet gevonden Man sliep in bioscoop ROLEX m INTERIEUR I I I DE ROTTERDAMMER üi T> otterdam P i I pagina 2A DINSDAG 17 JANUARIIto ;W, BOTTERDAM Drs. M. L. Burfbain, wonende te Zoeterwoude en als we tenschappelijk medewerker verbonden aan Siet museum Boymans-Van Beunm- gen te Rotterdam, is benoemd tot direc teur van het stedelijk museum De La kenhal te Leiden, Hij volgt als zodanig op drs. J. n. van Wessem die hoogle raar is geworden aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Niemand ziet of vermoedt dat U onder Uw japon of-blouse zo'n heerlijke draion onderblouse draagt,,, en U hoeft geen keutje meer te vrezen. Draion onderblouse, met kor te mouwen de hals met kant af gezet, heerlijk warm en comfor tabel, voor de-helft van de prijs, voor nog géén twee gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Moore McCormack Lines (agent Phs. van Ommeren NV) heeft de behandeling van containers van de Merwehaven. naar de Prinses Beatrixhaven verplaatst. De reden hier van is de steeds toenemende hoeveel heid aangevoerde containers. Aan de Merwehaven kon deze stroom niet lan ger bevredigend worden behandeld. Tussen Noord-Amerika en Europa ver voert deze Newyorkse rederij momen teel ongeveer 1200 containers (800 van 40 voet lengte en 400 van 20 dpalen onderblouse Morgen om 9 uur begint de verkoop van deze Draion onder» blousei lit Wit en in zwart» maten 42 t/m 48 voor Panties van Khovil-katoen, sterk, goed wasba'ar, wit meten 48'5C~SZ voor 1.98 C«n tel, tf schrift best. Paur ven de Opruiming 1Z ftnoeri tot 2 ftbruiri. ROTTERDAM De- 42-jarige haven arbeider D, v. Refcum uit Haaf ten js maandag^ met een schedelbasisfractuur In het Dijkzigteiekenhtiis opgenomen. De man werd aan boord van de in de Rijn haven liggende Kloosterkerk getroffen door een hijs van 24 balen zout, elk van 50 kilo. Tevens werd hij van een me ter hoge klamp balen geduwd, waarna hij viel. (Van een onzer verslaggevers) T>ÖTTERDAM Tijdens een 1 *- een dienst van de hervorm de wijkgemeente Middelland in de Nieuwe Kerk is zaterdag een interkerkelijk huwelijk gesloten. De bruvd tons Lies ran Tilburg, secretaresse, behorend tot de Oud-Katholieke Kerk; de brui degom Wim Pelupessy, student aan de NEK, behorend tot de Ned. Hervormde Kerk. Ds. W. Vos, hevormd wijkpre- dikant, leidde de dienst, waarin ook het H. Avondmaal werd ge vierd. Pastoor G. A. van Kleef van de Oud-Katholieke Kerk as sisteerde ds. Vos. Beide geeste lijken hebben samjen het echt paar de handen opgelegd bij deze inzegening. Tal van gemeenteleden, onder wie vele jongeren en leden van andere kerken, woonden de dienst bij. De heer Pelupessy is voorzitter van de Oecumenische Jeugdgroep, die o.a. in het Oecu menisch Buurtcentrum Rotter dam-West aan de Mathenesser- laan activiteiten ontwikkelt. voet). Op het terrein van Muller-Pro- gress nu heeft de reden] meer ruim te voor plaatsing van de containers. Binnenkort zal het aantal containers van Moore-McCormack worden uit gebreid met 50 koel- en/of vriescon tainers, alsmede met eenzelfde aan tal z.g. „open top"-containers. Moore-McCormack was een van «te eerste rederijen die begm 1965 met 20 voeis containers naar Europa kwam. De rederij onderhoudt een dienst tussen havens aan de oostkust van de Verenigde Staten enerzijds en Antwerpen, Rotterdam, Oslo, Go thenburg, Kopenhagen en Gdynia anderzijds. De dienst wordt gevaren met zes semi-containerschepen van. de z.g. Constellation-klasse, schepen die genoemd zijn naar sterrenbeel den: Altair, Argo, Draco, Lynx, Rigel en Vega. Voor deze namen staat steeds Mormac. Het zijn zeer snelle schepen. Een van deze heeft de afstand ligplaats New-York-ligplaats Rotterdam m vijf dagen, 17 uur en 21 minuten ge varen. Maximaal kunnen de schepen 242 containers vervoeren. Eind 1968 krijgt de rederij de beschikking over enkele op het ogenblik in aanbouw zijnde roll-on/roll-of containersche pen. ROTTERDAM De Amsterdamse organist Gustav Leonhardt en de fluitist Frans Bruggen hebben maandagavond in de St. Laurenskerk een concert gege ven, dat een lust voor het oor was. Beide kunstenaars zijn geheel thuis in de oude muziek van 1600 tot 1800, en dat was goed te horen. Vol afwisseling klonk de Introïtus in de Hypophrygische kerktoonsoort van Hans Leo Hassler, waar de organist het concert mee opende. Een helder uitko mende stem en een fraaie registratie had de Fantasia van de Zuid-Nederlan der Abraham van den Kerckhoven. Zeer boeiend werden de acht delen gespeeld, waar één van de eerste stuk ken programmamuziek, de strijd tussen David en Goliath door Johann Kuhnau, uit bestaat, met het angstig beven van de Israeheten getypeerd door chroma tische loopjes naar omlaag en met een uitbundige vreugdedans aan het slot. Een .prachtig slot van het concert was de Sonate no. 6 van Carl Ph. E. Bach met Fernwerk in het eerste deel, weke melodieën in het Adagio en een briljant slot-Allegro. Een interessant stuk was de nog niet uitgegeven Sonate voor orgel en fluit, die de Italiaan Biagio Marini in 1626 heeft gecomponeerd, een geestig werk, flonkerend gespeeld. Eveneens boeiend was de Sonate in G voor fluit en conti nuo van de Nederlander Willem de Fesch met een door snelle figuraties verlevendigde Aria en een geestige Ga- votta, en hoe Georg Ph. Telemann kon fantaseren was te horen m twee so lo-werken van deze grote Duitser: het eerste met accoorden, die de fluitist wist te laten doorklinken, het tweede één en al flonkering van klanken, Maar zelden hoort men na kerkconcer- ten applaus, maar nu was het er, lang en hartelijk, en wel verdiend. Ad interim. ROTTERDAM Ongeveer 2500 vo gels van velerlei pluimage zullen van 16 tot en met 29 januari in de Rivièra- hal vertoeven. Ze zijn daar dan om mee te dingen naar een van de vele prijzen op de eerste Nederlandse Kam pioententoonstelling van vogels. Voor het eerst hebben de drie Neder landse bonden, die zijn aangesloten bij de Wereldfederatie van Vogelliefheb bers, samen eert tentoonstelling georga niseerd, tot dusver hield ieder een apar te expositie. De vogels worden op 17 en 18 janua ri gekeurd, vrijdag 20 januari wordt de tentoonstelling geopend. Het publiek kan er van 21 tot en met 28 januari terecht, van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds, en op 29 januari van tien tot vijf uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de hoek van de Kerkwervesingel en de Oldcgaarde is maandagmiddag een hevige aanrij ding ontstaan waarhij twee mannen zwaar gewond werden. De bestuurder van een Volkswagen bestelauto, de 39-jange metselaar H. de Groot uit de Pijperstraat werd uit de auto geslingerd. Eij is met hoofdwon den naar het Dij kzigtziekenhuis ge bracht. Ernstiger was de 45-jarige metselaar J. v. d. Tor uit de Wolstraat er aan toe. Hij raakte bekneld in het wrak van de bestelwagen en moest door twee politie mannen worden bevrijd. Hij is met een schedelbasisfractuur en een ingedrukte borstkas naar het Dijk- zigtziekenhuis vervoerd. Oorzaak van hét ongeluk was het niet verlenen van voorrang. Omdat een van hen maandagavond op de Oost-Varkenoordseweg op de ver keerde weghelft reed, botsten een perso nenauto en wielrxjdster frontaal. De fiet ser, de veertigjarige mevrouw J. Kroos- Meerveld uit de Polslandstraat is met let sel aan het hoofd naar het St. Clarazie- kenhuis gebracht. ROTTERDAM De rechtbank heeft dinsdagmorgen de 36-jange in Suriname geboren Koopman Isedore 3. G. veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden wegens het in be zit hebben van 500 gram hasjiesj.. Veer tien dagen geleden had de officier van justitie drie jaren gevangenisstraf met aftrek tegen de koopman geeist. De bij Isedore G. in beslag genomen hasjiesj vertegenwoordigde een markt waarde van ongeveer 7.000. De koop man had tijdens de behandeling van de zaak verklaard dat de bij hem in beslag genomen hasjiesj niet bestemd was voor de handel, maar voor eigen gebruik. H sintr sbmt „De wurgingspo ging staat vast, er is sprake ge weest van levensgevaar, en dat noem ik zwaar lichamelijk letsel. Hoe dat nou allemaal gekomen is, is een kwes tie, die eigenlijk niet relevant is." De officier van justitie, mr. B. van der Meulen, deed dinsdag in zijn requisi toir tegen de 28-jarige Dnitse aflosser H. 3. A. K. de hele voorgeschiedenis tot deze wurgingspoging, (een voorge schiedenis die de president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles, telkens met uitermate voorzichtige termen en om schrijvingen had behandeld) met en kele woorden af. Deze verregaande poging was uiter mate gevaarlijk, en daarom eis ik zes maanden gevangenisstraf met aftrek zo luidde zijn eis. De aflosser had in december de dertig jarige prostituee Eef H. bij de keel ge- Uit van 50 jaar geleden Japansch linieschip verongetuki. Regler meldt uit Tokio dat aan boord van den Japanschen Unie-kruiser „Tsoekoeha in de haven van Jokosoeka een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor het schip in brand geraakte. Volgens de eerste berichten zijn er 500 dooden. De „ÏWkoeba" was twaalf jaar ge leden gebouwd en had een waterver. plaatsing van 13.750 ton. De bemanning telde 817 koppen. grepen, en hij had zolang gedrukt tot zij haar tong dik voelde worden en haar oren begonnen te suizen. Na een, worste ling had zij zich losgerukt en was zij naar haar vriendin <m hetzelfde pand) gerend. Volgens de verdachte was het nood weer. ,,Zij had eerst geld van mij gesto len, toen ik even weg was gegaan, en daarna viel zij mij aan; ze greep me bij mijn keel." Maar volgens Eef was het allemaal heel anders gegaan. Er waren weliswaar wat moeilijkheden over te weinig geld van de Duitser geweest, maar die waren van voorbijgaande aard. Maar op een be paald ogenblik had de man haar ineens bij de keel gegrepen, en toen had zij zich direct verdedigd. Dat zij geld gestolen zou hebben, ont kende de vrouw ten stelligste: „Als ik dat bad gedaan, dan was ik echt niet naar de politie gegaan, zo ben ik niet." Omdat de raadsman, mr. R. N. Strang, in zijn pleidooi ruime aandacht wilde vestigen op een medisch rapport dat ken nelijk nogal schokkend van mhoud was werd dit pleidooi met gesloten deuren behandeld. Uitspraak over veertien da gen. Goiidseslngel 221 Rotterdam te1.116673-123082 dag kost: tussen 40.000 en 50.000 guR den. Deze (en uiteraard ook de andere) schepen dienen dus zoveel mogelijk te varen. Liggen aan een steiger kost handenvol geld. Dat liggen kan evenwel niet altijd zo kort mogelijk want er moet nu eenmaal ruimte 'zijn in een tankpark om de olie oD te nemen. Bij de Niso bijv. was dit wat moeilijk. Het schip kan in één De recente aankomst van de Niso de eerste Nederlandse tanker die de reeds sterk gedevalueerde grens van 100.000 ton overschreed etmaal worden leeggepompt, maar in Europoort, bracht Rotterdam een nieuw rekord: het was het locfl ™oest het schip aan het eind grootste schip, dat ooit in zijn haven afmeerde. Lang zal de Niso "opkort6 blijven'^RegerT"De echter wel niet bovenaan de lijst blijven staan, want maandelijks Shell kon dc enorme hoeveelheid komen tankschepen binnen die weer enkele duizenden tonnen olie niet direkt opnemen. s groter zijn dan een voorganger. Eind van dit jaar zal het met de De Niso kwam met ruwe OJje komst van de eerste 210.000 tonners (gedeeltelijk beladen) voor- de Perzische Golf en heeft een reis lopig wel even rustig blijven aan de top. Veel grotere schepen kan "aar Rotterdam^via Kaap de^ Goede de Nieuwe Waterweg namelijk de eerste jaren niet ontvangen. Het 120.008 ton draagvermogen me tende Nïso-vlaggcschip van Shell Tankers NV is slechts een fase op weg naar de tanker van de toe komst. Hoe groot uiteindelijk het maximale schip wordt, kan niemand vertellen. Shell meent dat 200.000 ton het einde is voor een schip met één machine en één schroef. Moeten twee machines en meerdere schroe ven worden geplaatst, dan maar aldus de oliemaatschappij ineens op naar de half miljoen ton draag vermogen. Berekeningen van Lloyd's .hebben aangetoond dat zo'n schip beslist kans van slagen maakt. De Shell heeft in internationaal verband reeds 22 schepen van 200.000 ton besteld, alle voor eind 1970 in de vaart te brengen. De helft ging naar Japanse, de helft naar Europese werven (in Neder land alleen de NDSM in Amster dam). De bouwprijzen lopen onder ling niet veel uiteen. Een schip van 200.000 ton bete kent voor de Shell in een periode van 15 jaar een verachtvoudiging van de scheepsgrootte. In 1950 name- Gezagvoerder ET. A. H. Hylkema, commodore van de Shcll-vloot, op de brug van de Niso, met zijn rug gekeerd naar dat deel van het schip waarom het gaat: de ladingtanks. Kapitein Hylkema werd geboren in Groningen, en woont waar hij nog steeds woont. Hij begon in 1935 als stuurmansleerling op de 12.009 ton metende Mamura van de Shell. Op 1 januari 1957 werd hij gezagvoer der en sinds september 1965 is hij commodore. lijk mat het grootste schip van de Koninklijke Shell Groep 25 000 ton. Van deze snelle ontwikkeling heeft de Nederlandse scheepsbouw flink mee geprofiteerd. Na 1945 bestelde de Shell in ons land namelijk 3 tan kers van 13 000 ton, 22 van 18.000 ton, 5 van 32.000 ton, 2 van 39.000 ton, 2 van 49 000 ton, 4 van 64.000 ton, 1 van 108 000 ton en 3 van 210 000 ton. Totaal 1,3/4 miljoen ton, voor een bedrag van 885 miljoen gul den. Binnenkort zal de vloot van Shell Hoop moeten maken. Het Suezka- naai kan beladen schepen van deze tonnage niet hebben. In ballast va rend op de terugreis dus kun nen ze wel van deze belangrijke vaarweg gebruik maken. De 50 voet stekende Niso heeft kort voor aan komst m Europoort nog als proefschip voor de toekomstige vaar geul gefungeerd. Omdat de tanker toch op hoogwater moest wachten voordat hij kon binnenkomen, werd zesmaal de gefingeerde route door de vaargeul afgelegd. Op weg naar de Nieuwe Water weg heeft Shell-commodpre kapi- Tankers NV 46 schepen tellen, met A* .Hylkema vanwege de een gezamenlijk draagvermogen van ruim anderhalf miljoen ton. Nog dit jaar zal de vloot met 49 schepen de 2 miljoen ton overschrij den. Het oudste schip is nu de m 1953 gebouwde Kossmatella van 18.000 ton, de nieuwste de Niso, Dat de schepen almeer in grootte groeien is een gevolg van de steeds sterker toenemende vraag naar aardolie. Naarmate de schepen gro ter worden, worden de kosten van kapitaal, exploitatie en bunkers ver houdingsgewijs lager per ton ver voerde lading. Zo zijn bijv. de trans portkosten voor een ton aardohe over een bepaalde afstand met een 'tan ker van 200.000 ton ongeveer eender de deel van die van een 25 000 ton ner. Ter illustratie het bedrag dat een 200.000 tonner de rederij per grootte van zijn schip (dat daardoor moeilijker manoeuvreerbaar' is dan kleinere vaartuigen) 'een iets andere vaarroute moeten nemen dan gebrui kelijk, met name in Straat Dover. De ruim 265 meter lange en 42 meter brede Niso neemt olie mee in vijf midden- en acht zijtanks. Twee pompen, elk met een capaciteit van 32Q0 kubieke meter per uur, zórgen voor de lossing. Het schip vaart met een 18.100 pk. metende Sulzer/IHl motor een snelheid van 14 knoop. De bemanning telt 41 koppen; de officieren zijn Nederlanders, de lage re rangen worden bezet door Chi nese scheepsgezellen. Shell Tankers zet hiermee een oude traditie voort. Voor de oorlog werden haar sche pen namelijk uitsluitend met Chine zen bemand, die na '43 <U*1> door Nederlanders werden vervangen. F S ROTTERDAM Voor de makelaar dij is 1966 een moeilijk jaar geweest. Dit is de mening van de heer C. Wasse naar, voorzitter van de afdeling Rotter dam van de Nederiandse Bond van Ma kelaars in onroerende goederen, die voor zijn afdeling een nieuwjaarsrede hield. Het aantal zaken waarin de make laars bemiddelen is verminderd, aldus de heer Wassenaar, tengevolge van de conjunctuur-wijziging enerzijds en de hoge rentestand anderzijds. Wat de prijzen van het onroerend goed betreft, merkte de voorzitter op dat in de nieuwbouw een stabilisatie van de prijzen en een kwaliteitsverbete ring valt op te merken, en dat de oude.- re huizen duidelijk in prijs zijn ge daald. De positie van de koper van ou dere huizen is tengevolge van groter aanbod dan va^aag gunstiger geworden. Mr. J. Brautigam en jhr. mr. *A. F. de Savomin Lobman wensten de bond na mens de raad van toezicht alle goeds in 1967 toe, mr. C. J. Jansen deed dit na mens de Kamer van Koophandel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 59-jarige chauffeur H. A. Broekman en zijn vrouw kregen maandagavond tegen een uur of negen toen zij in hun woning aan de Oostendamstraat naar de tv zaten te kijken, de schrik van hun leven. Plot seling floot een kogel naar binnen. Het projectiel ging door het (vernielde) bovenlicht en sloeg vervolgens in een houten deur. Niemand werd gewond. De politie heeft niet kunnen ontdekken van waar de negen nun kogel (kan van pistool, geweer of licht machinegeweer zijn) kwam, en wie het schot heeft gelost. Het onderzoek is in volle gang. (Van een onzer verslaggeefsters) "D OTTERDAM De ontslagen van de laatste tijd hebben nu ook aan de andere kant een slachtoffer ge maakt. Niet de werknemer, maar ren werkgever werd in september de dupe van een ontslagkwestie. De werkgever namelijk kreeg van de 28-jarige lasser M. E. S. F. na enige problematische woordenwisselingen een wijnfles op het hoofd, en „dat hoofd kon daar niet tegen", vond maandag de politierech ter, mr, J. C, van Panthaleon baron van Eek. Begrijpen kon de politierechter do be weegredenen van de verdachte overi gens weL F. was plotseling ontslagen, nam dat niet, beklaagde zich erover en werd op een andere plaats (in het magazijn) aan het werk gesteld. Het nadeel was dat F. hier vijftig gulden minder verdiende. Na herhaalde de batten met de werkgever had F. in woede de fles (die ingepakt op een bureau stond) gegrepen en deze op hoofd van zijn baas in gruizels gesla gen. Maar om uit kwaadheid een fles te pakken en die kapot te slaan, dat ging de politierechter toch veel te ver. „Laten we nou wel wezen, zelfs al zou u gelijk hebben, dan nog was dit geen manier." Mr. J. M. van Leeuwen, de officier van justitie, was nog minder over F.'s ge drag te spreken: „Het hoofd van het slachtoffer moet nogal hard geweest zijn, als een fles met inhoud erop in gruizelementen wordt geslagen. De verdachte moet goed begrijpen dat dit absoluut niet kan. Voor hetzelfde geld was de man dood geweest". Hij eiste een maand gevangenisstraf, Mr. Van Eek veroordeelde de man, in verband met huiselijke omstandighe den, tot een heel wat lagere straf: honderd gulden boete en twee maan den voorwaardelijk, met twee jaar proeftijd. Een niet betaalde treinrit van Schiedam naar Rotterdam, mét de ge volgen daarvan, kostte de 25-jarige autospuiter A. V, maandagmorgen een week gevangenisstraf, aanmerke lijk méér dan de boete die hij eeist zou moeten betalen. Het was begonnen in de trein vanaf Hoek van Holland naar Rotterdam. V was na Schiedam bluven zitten, nee- wel zijn kaartje slechts tot ceze plaats geldig was. Bij een controle eiste de conducteur een boete, die kennelijk nogal tegenviel. V. wilde in ieder geval niet betalen. „Dan ga je in Rotterdam maar mee naar het kan toortje", vond de conducteur. Dat zinde V. nog minder, en op het station in Rotterdam probeerde hij eerst te vluchten en later verzette hij zich tegen dc hoofdconducteur, die hem vastgreep. Mede vanwege zijn, wat agressiviteit betreft, niet brandschone verleden, eiste mr. Van Leeuwen een week ge vangenisstraf, een eis die de politie rechter in zijn vonnis volgde. ROTTERDAM Toen zondag eén werkster bezig was het balcon van het Victoria-theater schoon te maken, zag zij plotseling een man liggenmet een jas over zijn hoofd- Toen de politie kwam, was de man verdwenen, kennelijk door een zijdeur die open stond. Vermoedelijk is de man tijdens een nachtvoorstelling in slaap gevallen en toen hij wakker was geworden snel verdwenen. w Het ideale horioge voor op en in het water. Speciale Oyster kast. gegarandeerd waterdicht tpt op 200 meter. Gegradueerde draaischijf waarop duikers in één oogopslag de verlopen tijd kunnen aflezen. Automatische- opwindingdoor Rolex Perpetual rotor mechanisme. Speciaal beschermde opwindknop. ROLEX SUBMARINER 465,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert gi.a.. Lijnbaan 92-Oostzeedijk-155-157 Tel. 116S 70 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2