We laten ons niet weerloos vergassen Telegram aan Rotterdam flijfotfertammtr Fabriek staakt produktie reukstof DIT HADDEN WU NIET VOORZIEN" Slechtziende man te water bij elk voordeelpak of-vaatje Havenplannen maken zoutstrijd moeilijker Weinig scheepsverkoop naar t buitenland :NSenkele reis Bagdad Woningbouw in Rotterdam blijft achter „Femina" op reis naar Canada Mej.E. Gijzen (103) is overleden DIRECTIE VONDELINGENPLAAT: R' Jongen gewond bij oversteken Britse jager aan Parkkade te zien Hand schipper verbrijzeld Oplossing? Onwel en overleden Isolement remt ontwikkeling Hellevoetsluis Antwoord op vragen raadslid Groenendijk DONDERDAG 19 JANUARI DE ROTTERDAMMER Protest vereniging: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een zware en penetrante stank heeft woensdag middag om ongeveer twee uur Vlaardingen in paniek gebracht. De gevolgen deden denken aan een calamiteit. Bij het gemeentelijk energiebedrijf stond de telefoon roodgloeiend; velen dachten dat een enorm lek in een van de gasleidingen was geslagen. Tientallen mensen belden de politie. Velen draaiden het nummer van de GGD om te vragen of het gas schadelijk voor de gezondheid was. Ook het stadhuis, gemeentewerken en de brandweer kregen een groot aantal telefoontjes te verwerken. I 9? (Vaa een onzer verslaggevers) OTTERDAM „Dit hadden wij niet voorzien", zei ons van morgen bedrijfsdirecteur ir. J. Biosot van „Vondelingenplaat". Het odorant is voor ons een gloed nieuw produkt. De produktie is twee weken op gang. Zij is nu ge stopt om hogere temperaturen, af te wachten. Zolang de voorraad strekt I Gedurende het laatste halfjaar van 1966 zijn slechts weinig Ne derlandse schepen naar het buitenland verkocht; naar de sloper ging geen enkel schip. Begin dit jaar is die situatie echter weer helemaal veranderd toen de KJCPL en de VNS bekendmaakten resp, twee en vier schepen af te stoten, vooral vanwege de hoge kosten in de civiele dienstsektor (passagiers). Volgens een over zicht van Supervision Shipping and Trading Co. bedroeg de waardë va» de in juli t/m december verkochte schepen ongeveer 35.000.000. Wederom maritiem Engels boek over Mippervaart Concurrenten in dmwaart op de Rijn 1 I pagina STANK GEEFT PANIEK (Van een onzer verslaggevers) Ti OTTERDAM Het bestuur van de Vereniging tegen Luchtver ontreiniginggevestigd te Vlaardin gen, heeft een telegram gestuurd aan het gemeentebestuur van Rotterdam naar aanleiding van de stankaffaire- Vondelingenplaat. In dit telegram vraagt de vereniging maatregelen te Hemen legen het bedrijfAangedron gen wordt met name op hel sluiten van de afdeling, waar het tetrahydro- liofeen wordt geproduceerd. Dit is overigens de tweede maal binnen ten jaar dat de fabriek „Von. delingenplaal" in het nieuws is van wege een stankplaag. Be.gin februari 1966 meldden wij de hevige ergernis in Vlaardingen en omgeving en tot in Den Haag toe door stank van mercaptanen. Een lucht, die deed denken aan ,Jtatienurine" teas de aanleiding tot de klachten- De oorzaak, bleek later, «*w een klefs in de mercaptaanfabriek, die niet, goed sloot. De storing was, al- thans na ie ontdekking, vry snel verholpen. Later teerden veiligheids maatregelen getroffen. ROTTERDAM —Vannacht zullen uit* Rotterdam zes wagons vertrekken die zijn. geladen met plastic melkkrat- ten. Zij moeten naar Bagdad, maar wanneer zij daar zullen arriveren is niet bekend. Het is voor de NS dan ook een zeer bijzonder vervoer, De route gaat over Venlo via Duits land, Oostenrijk, Joegoslavië, Bulga rije naar Turkije. De oversteek tussen beide landen vormt geen probleem want de hele trein wordt daar op de boot gezet. Via Aziatisch Turkye gaat de reis tenslot te naar Irak. ROTTERDAM In tegenstelling tot de landelijke wonlngbnuwcijfers er zijn ih 1966 in geheel Nederland 6600 méér woningen gereed gekomen dan in het jaar daarvoor heeft Rotterdam in het'afgelopen jaar het woningbouw- cijfer van 1965 niet kunnen halen. In 1065 zijn er,in Rotterdam 4544 nieuwe woningen opgeleverd, in 1966 waren dat er 4400, of ruim drie procent min- dfer. Door geheel Nederland was daar entegen de toeneming ruim vijf en een half procent En dergelijk ongunstig beeld geeft ook een vergelijking van het jaar 1966 met het gemiddelde, berekend over de jaren I860 tot en met 1964. Dat gemiddelde was voor Rotterdam 4451 woningen per jaar. En in vergelij king tot het gemiddelde cijfer is de landelijke woningproduktie over 1966 zelfs met ruim veertig procent toegeno men. ROTTERDAM Rat bestuur en de directeur van de „Femina" zullen van 22 t/ffl 29 mei een bezoek brengen aan d«. wereldtentoonstelling in Montreal (Canada). Deze reis past in het kader van d« studiereizen die de Stichting voor Rot terdamse Consumentenbeurzen en Ten toonstellingen jaarlijks onderneemt naar Europese steden, met het doel zich te oriënteren t.a.v. de presentatie van inter nationale beurzen. Verder ook om door bet leggen van contacten, te komen tot een uitwisseling van gedachten met bui tenlandse organisatoren. De Canadase reis vermeldt cun, bezoe ken aan moderne winkelcentra in enige grote steden en gesprekken met vooraan staande Canadese en, Amerikaanse ten- toonstellingsautoriteiten.' Het bestuur en de directie verwachten veel van de reis, vooral ten aanzien van de dit jaar voor de 20e maal te houden „Femina". ROTTERDAM In alle stilte is woensdag in Den Haag het stoffelijk overschot gecremeerd van mejuffrouw Gijzen, die deze week op 103-jarige leeftijd overleed. Mejuffrouw Elisabeth Gijzen was de oudste inwoonster van de Maasstad. Oudste inwoner in nog steeds de heer If, J. Addicks, die ook 103 jaar is. Me juffrouw Gijzen was onderwijzeres in gemeentedienst. Tot 193? was zij direc trice van de kweekschool voor onder wijzeressen aan de Jan van Loonslaan. Uit van 50 jaar geleden Regeerings pekel. Toen dezer da gen een groentenhandeUar in Den Haag eSn door hem, vaii het gemeentelijke diatihutiebureau betrokkèn vat regee- tiftg» dubbele princeaseboonen open maakte, kwam hij tot de minder aange name ontdekking dat hij in pl»«» yan eêft vat princcsscböoncn vat pekel rijker was geworden, waarin hier en daar wat ptincesaeboonen rondzwommen. De m*n had vöornit betaald en moet nu maar zien dat hij de schade vergoed krijg'. grondstoffen lei ding een hydraatvor- 1 ming de bedrijfsstoring had veroor zaakt. Normaal heeft de reukstof een - zoete geur, maar bij zware concentra ties veroorzaakt deze stof een stank I van uien. Een zuidelijke wind dreef de gaswolk naar Vlaardingen. Het kwalijk riekende kas drong zelfs in de verste uithoeken van de stad door ramen en kieren de huizen bin nen. De stank was zo doordringend dat vele mensen last Ecregen van een hame rende hoofdpijn en van een pijnlijke keel. Kinderen, die hun vrije schoolmid dag hadden, verdwenen van de straten of werden door hun ouders bin nenshuis gehouden. De stof is niet scha delijk voor de gezondheid. Vele huisvrouwen dachten dat ze de gaskraan hadden laten openstaan. Toen dat niet het geval bleek te zijn verkeer, den ze in de mening dat een leiding was gesprongen. Een telefoontje naar het energiebedrijf leerde hen, dat van een lekkage geen sprake was. Het is overigens geen wonder dat men aan gas dacht. De Rotterdamse fabriek odoriseert ook-het Vlaardingse aard gas, zodat de reuk van het gas en die van „het parfum" met elkaar overeen kwamen. Een van de vele verontruste en ver bolgen Vlaardingérs is mevrouw J. de Groot van de Sperwerlaan in de wijk Holy. Achtereenvolgens belde zij de po litie, de brandweer, de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst gemeentewerken en mr. H. Versloot luchtverontreiniging. De politie ant woordde haar dat een onderzoek zou worden ingesteld. Mevrouw De Groot wilde echter meer weten. „Ik woon m'n hele leven in Vlaardin gen, maar zo iets als vandaag is ge beurd heb ik nog nooitmeegemaakt. Al vijftien jaar wordt over de luchtveront reiniging geschreven, gepraat en gecon fereerd, maar het haalt allemaal niets uit We laten ons weerloos vergassen", zei zij- - Veroorzaker van deze onrust was de Fabriek voor Chemische Producten Vondelingenplaat NV, die zich onder meer bezig houdt met de fabricage van aardgasparfum, Een ernstige bedrijfs storing in de toevoerleiding van Shell Pernis naar de chemische fabriek had dinsdag tot gevolg dat de reukstof, die aan het aardgas moet worden toege voegd, ontsnapte en over de Waterweg in de richting van Vlaardingen dreef. Woensdag nam de stank toe tot een ergerlijke overlast; de zwaarste sinds jaren. A In overleg met de Arbeidsinspectie en gemeentelijke deskundigen is de produktie van de reukstof voorlopig gestaakt. De stankoverlast is een zaak voor Rotterdam, omdat de fabriek op het terrein van deze gemeente is ge vestigd. Ambtenaren van de afdeling hinderwetvergunning bemoeienis zich thans met deze kwestie. Vermoedelijk kan niet worden gesproken van een overtreding van de Hinderwet, omdat de oorzaak en de gevolgen niet te voor zien waren. Aan het aardgas wordt de stof te- trahydrothiofeen toegevoegd. Deze vloeistof is verdampt, nadat in de Ze gaf het niet op en via de ge neeskundige dienst, gemeentewerken en de brandweer kwam zij terecht bij de heer Versloot Hij vertelde haar dat de ambtenaar van luchtver ontreiniging naar de chemische fa briek op onderzoek uit was. „Vonde- ïingenplaat moet harder worden aan gepakt", voegde hij daaraan toe. Gratis wasbak Ir. Biesot zette uiteen dat de leiding is verstopt door hydraatvorming. Oorzaak: lage temperaturen. Er ontstond dus een prop en daardoor kwam het gas terecht waar het niet hoorde. Het zocht een uitweg. Men koppelde de leiding af. Toen is een hoeveelheid gas in de lucht gekomen. Vondelingenplaat, die ate eerste het odo rant voor aardgaa in Nederland produ ceert, heeft de methoden daartoe en de ervaring betrokken uit Amerika. Daar produceert men hét gas in Houston (Texas), waar de temperaturen altijd voldoende hoog zijn. Vandaar dat er geen ervaring op het gebied van kou was. De fabriek heeft zelf het besluit genomen de produktie van de betreffende afde ling stop te zetten. Deskundigen van de afdeling Hinderwet zijn bij Vonde lingenplaat op bezoek geweest. Zij hebben zich akkoord verklaard met de gang van zaken. Vondelingenplaat wacht dus nu op ho gere temperaturen. Inmiddels gaat men proberen het gedeelte van de leiding, waarom het gaat, te voorzien van een verwarmingsmantel. Naar schatting zal een temperatuur van 15 a 20 graden nodig zijn. De leiding ligt ter plaatse op de grond. Door de stopzetting Ikomt uiteraard de afzet van de reukstof in gevaar. Ir. Biesot verzekerde echter dat Vondelin genplaat alles zal doen, om de afnemers toch van odorant te voorzien. Indien nodig zal men zijn toevlucht tot import nemen. Op de vraag of er nog klachten mogelijk zijn over de mercaptaaninstallatie, die vorig jaar ©en defect vertoonde, ant woordde de bedrijfsdirecteur met een beslist „nee". Hij meent dat deze zaak nu afdoende is beveiligd. „Er kunnen wel klachten zijn over geuren, maar ons bedrijf staat hier lang niet alleen", voegde hij er aan toe. Of deze hardere aanpak succes zal heb ben is de vraag. Het chemischf bedrijf is namelijk het enige in Ne derland dat het „parfum" produ ceert. Rotterdam mo^t proberen deze kwestie op te lossen. Vermoedelijk zal deze „oplossing" inhouden dat de productie opnieuw wordt voortgezet met ais excuus dat de stankoverlast een oorzaak had die niemand kon voorzien. Vlaardingen zal dan het risico van de stank moeten nemen. Indien de fa briek wordt gesloten kan het aardgas niet meer geodoriseerd worden met alle gevolgen vandien. De ontploffin gen in Schiedam hebben bewezen, dat het aardgas zonder reukstof bij zonder gevaarlijk is. Reeds meer dan een maand komen er met name uit Vlaardingen weer klachten over stank, die mogelijk af komstig is van „Vondelingenplaat". Vol gens meldingen is ook weer af en toe sprake van de „katten-urine" lucht der mercaptanen, waarover vorig jaar (zie ook eiders) deining ontstond. Er is echter geen zekerheid dat deze lucht van de betreffende fabriek af komstig is en. zo ja of het inderdaad de mercaptanen zijn. Vast staat wel dat de klimatologische faktoren een grote rol spelen bij de woensdag ondervon den „stank-explosie". Bij rustig weer met mist kammen het euvel in verhe vigde mate constateren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 75-jarige P. H. Koning van de Hommelstraat, wiens ge zichtsvermogen slecht is, is woensdag morgen in het water van de Lombard kade gelopen. Twee mannen, de 37-jarige grossier P. TJitbeijerse uit de Dickens- straat en de 25-jarige kantoorbediende Th. v. d, Voorde van de Stadhouderslaan sprongen in het water en brachten de man op de wal. De drenkeling is voor onderzoek naar het Bergwegziekenhuis gebracht. De redders kregen van de omstanders droge kleren. ROTTERDAM In RET-bus 52 is woensdagmorgen de 77-jarige W. L. Weijtze van de Goereesestraat 102a onwel geworden en overleden. Hetzelfde ge beurde de zeventigjarige J. van Munster in een winkel aan het Noordplein. Tijdens werkzaamheden op het ter rein van de ICI in Europoort-Oost heeft de 34-jarige elektromonteur H. Goud uit de Alsemstraat een gekneusde wer velkolom gekregen toen hij probeerde een blok beton van vijftig kg op te til len. De man is naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. ••tÏ'ó'GI S (Van een -onzer-verslaggevers) ROTTERDAM Met een verbrijzeld linker onderbeen is de zestienjarige scholier A. van der Niet van de Max Havelaarweg woensdag naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht nadat hij op de kruising Max HavelaarwegVondelin- weg door een personenauto b|j het over steken was aangereden. DEN HAAG Rotterdamse haven plannen, die de situatie betreffende ver zilting van de bodem nog zouden verslechteren, dienen niet te worden uitgevoerd tenzij vast staat dat maatre- ROTTERDAM Van vrijdag tot woensdag zal de Britse jager HMS De light een routinebezoek brengen aan Rotterdam. Het schip zal afmeren aan de Parkkade. Voor bezichtiging staat het zaterdag en zondag, van half twee tot vier uur 's middags open. Door bemiddeling van het hoofdkwar tier van de commandant van het korps mariniers is een programma opgesteld met onder andere een feest voor vijftig kinderen uit tehuizen, excursies naar een brouwerij en distilleerderij, een tocht naar Marken en Amsterdam, en sportieve ontmoetingen met clubs uit Rotterdam. Het schip staat onder bevel van kapi tein luitenant ter zee J. M. Child, aan boord bevinden zich 16 officieren, 61 onderofficieren en 225 manschappen. ROTTERDAM Woensdagavond is de linkerhand van de 24-jarige schipper L. de Jong zwaar verminkt doordat de man met zijn hand tussen de tandwielen van een lier raakte. Het gebeurde aan boerd van het schip Ploontje toen de schipper het schip wilde verhalen van de Maas haven OZ. De man is naar het Zuider ziekenhuis gebracht. Bij dit bedrag moet echter reke ning worden gehouden met het feit dat de Rijndam (ca. 10.000.000) en de tanker Na ess Commander (ca." 6.800.000) eigenlijk niet van eige naar veranderden, maar slechts on der een vreemde vlag werden ge bracht. Waarschijnlijk is het teruggelo pen aantal schepen te wijten aan de flink gedaalde prijzen voor tweede hands grotevaart tonnage. Vooral de in de oorlog gebouwde schepen lie pen in prijs terug, hetgeen hoofdza kelijk werd veroorzaakt door de al gemene verhoging van de assurantie premie op de lading te vervoeren met oorlogstonnage. De reeds aanwe zige geringe animo om dergelijke schepen aan te schaffen is hiermee bijna verdwenen. De slechtere vraehtenmarkt en de algemene ver wachting dat het grote aantal in de vaart komende bulkcarriers deze vraehtenmarkt nog verder zal doen dalen, is mede de oorzaak dat de markt voor de grotevaart trampsche pen uitermate zwak is. Men mag dan ook aannemen dat het aantal sloopschepen zal toenemen. Typerend is bijv. de waarde-da- ling van het z.g. C-3 vrachtschip van ongeveer 12.500 ton dw, ge bouwd in 1943-1945. In april/med vo rig jaar werden deze sehepn ver kocht voor ca. 2.500.000, aan het eind van 1968 lag die .prijs al een miljoen iager. Er gingen dus geen schepen naar buitenlandse slopers, hoewel de prij zen in het Verre Oosten zowel als in Spanje naar verhouding nog rede lijk zijn. In West Europa echter zijn de prijzen laag. Het aantal verkochte kustvaar ders bleef wederom beperkt. Twin tig schepen van totaal 13.000 ton dw brachten ruim 9.000.000 op; gemid deld waren ze 17 jaar oud. Deze geringe verkoop komt gro tendeels vanwege de algemene kre diet-beperkingen die in de kust vaart heersen. Het aantal schepen diat voor verkoop beschikbaar is, is groter dan ooit. Over geheel 1966 werd voor onge veer 75.000.000 aan Nederlandse schepen naar het buitenland ver kocht. Totaal ging 283.128 ton dw in andere handen over, tegen 241.149 ton dw in 1965 en 182.082 ton dw in 64. De stroom maritieme boeken die al jaren in Engeland verschijnt, lijkt eindeloos. Vele hebben de ro mantische kiippervaart uit de vori ge eeuw tot onderwerp, zo ook de nieuwste uitgave van Hodder and Stoughton Ltd. uit Londen: „Along the cüpperway" (265 blz., 35 s-h). Auteur Francis Chichester voert de lezer in zijn boek stap voor stap langs de „great clipperway", de rou te van de goud-, wol- en graanklip- pers, van Engeland rond Kaap de Goede Hoop Naar Australië en dan via Kaap Hoorn terug. Elke mijl van deze 28.500 mijl lange vaarweg heeft zeelieden in de loop der tijden vreugde, pijn of verdriet gegeven. Cichester heeft bekende en drama tische reizen gekozen en besedrijft die op een deskundige manier. Zelf is hij een verwoed zeezeiler, die reeds vele barre eenmans tochten op zijn naam heft staan. Nederlandse binnenvaartschippers kunnen binnenkort op de Rijn twee enorme concurrenten ontmoeten; twee duwboten ,de een Frans, de ander Duits, die per reis vier duw bakken voor zich uit stuwen met een totaal draagvermogen van 8600 ton. Tot dusver waren de grootste duweenheden in staat 6000 ton in één keer te vervoeren. De nieuwe duwboten zijn de Franz Haniel 11, die alleen in de vaart is en de Straszbourg, die bin nenkort wordt afgeleverd. Het zijn de eerste duwboten die in vol conti- nuedienst gaan varen. Ieder schip heeft drie bemanningen, twee die el kaar tijdens de vaart aflossen, de derde aan de wal om na een week een van de andere ploegen te ver vangen. Met de Franz Haniel 11 heeft de rederij Franz Haniel in Duisburg-Ruhrort entree gemaakt in de duwvaart. Basis van de inzet van de nieuwe duwboot is een lang durig contrakt dat de Duitse rederij samen met de Communauté de Navi gation Frangaise Rhenane te Straatsburg heeft gesloten met twee cementfabrieken in Duitsland. Zij zullen hun duweenheid inzetten voor het transport van jaarlijks on geveer twee miljoen ton kalksteen van Oppenheim naar Neuwied en van Budenheim naar Oberkassel. De voornaamste afmetingen van de duwboten zijn: lengte 32 meter, breedte II,2D meter, geringste diep gang 1,41 meter. De twee door MAN geleverde hoofdmotoren leveren een vermogen van twee keer 96 pk, waarmee deze schepen tot de sterkste op de Rijn behoren. De tota le lengte van de duw-eenheden is met vier bakken (steeds twee naast eikaar) 185 meter, het maximum dat op de Rijn is toegestaan. Voor de twee duwboten zijn twaalf bakken in Nederland ge bouwd bij de werf De Dordrecht. Vier bakken steeds -worden achtergelaten het lossen, zodat er zo weinig lijk tijd verloren gaat. -i-u^ctrpWïf - l':>r f-% i-j r' V jyÜ i -a -6* .lalöS'SsiÖl..-- r_3k"?fcciS5 geien tot tegengaan van deze verrilliij tijdig worden genomen. Het is in principe heel goed mogelij) maatregelen, te nemen, teneinde das verzilting, te vrezen door verder ui) diepen van de Nieuwe Waterweg te behoeve van de ontwikkeling der Rot terdamse havens tegen te gaan, aids GS van Zuid-Holland in hun mei rie van beantwoording bij de pro' dale begroting. Een meer landinwaarts gelegen ondii per riviergedeelte van behoorlijtoj lengte, bijvoorbeeld bovens' van de Waalhaven, zou, aldus GS een belangrijke verbetering van ds waterhuishoudkundige situatie tot ge- volg hebben en het gevaar van vtriü- ting van de Hollandse Ussel vermin deren. Maar GS betwijfelen echter of een der gelijke maatregel voorshands «s ie verwezenlijken. Wel zien GS een op lossing door de watervoorziening vis Zuidhoiland benoorden de Nieuwe Maas los te maken van de Nieuwe Waterweg, de Nieuwe Maas en de Hollandse IJsseL De bestaande inlMt- i punten zouden, aldus deze redene ring, zover stroomopwaarts kunne» worden verplaatst, dat zij veilig Ut' gen voor verzilting uit zee. Maar cr ■uilen dan nieuwe, ruime aanvoert»- aaien nodig zijn. Ook zou men kunnen denken aan hd betrekken van water helemaal Uit het IJsselmeer. Deze materie is thans in studie bij het werkcomité water voorziening midden-west-Nederland. Het nemen van maatregelen achten GS zeer urgent, omdat de watervoorzie ning reeds nu bij lage rivierstanden gevaar loopt GS stellen dan ook dat Rotterdams havenplannen die de situatie nog zou den verslechteren niet mogen wor den uitgevoerd tenzij vast staat rat maatregelen tot tegengaan van verzil ting tijdig worden genomen. DEN HAAG De woningbouw te Hellevoetsluis wordt niet afgeremd, t° verklaren Gedeputeerde Staten vffl Zuid-Holland in de memorie van beant woording op de gemeentebegroting. Dat in de verwachte ontwikkeling van Hellevoetsluis enige vertraging is ge®r men moet naar het oordeel van G» worden toegeschreven aan het uitblij ven van behoorlijke verbindingen n-et Rotterdam. GS verwachten reeds verbetering n» voltooiing van de Beneluxtunnel en «e Brielse Brug over de Oude Maas. ROTTERDAM B. en W. hebben bd communistisch raadslid S. Groenend»* geantwoord dat zu niet willen antwoor den op door hem gestelde vragen over het politieoptreden tegen provo's. B. W. stellen namelijk dat het politiege&s niet bij B. en "W. maar bij de burgemc*3" ter berust. Voor andere vragen (over het omstre den artikel 18 van APV) verwijzen B. en W. naar hun antwoord op vragen van mr. L. A. Struik (kath.).

Trouw / De Rotterdammer | 1967 | | pagina 2